PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry



Adams
14-10-2004, 13:43
Witam,
Jestem zainteresowany zakupem filtra POL, mam mały dylemat co wybrać Nikona czy Heliopana. Co lepsze bo cena taka sama(kosmos).

Herhor
14-10-2004, 15:35
Weź aparat do sklepu i przetestuj parę filtrów. Zobacz też te tańsze. Może tańszy wcale nie będzie gorszy. Wszystko zależy do czego będziesz używał danego filtra, bo jak do celów amatorskich (jak większość z nas), to po co wydawać majątek, a efekt będzie nie zauważalny (chodzi o władowaną w filtr kasę).

Pozdrawiam!

Henryk
14-10-2004, 15:48
ja miałem B+W z F80, teraz też zanabyłem to samo do kitowego szkła D70
polecam

konrad
14-10-2004, 18:08
też myślę, że B&W jest najlepszym wyborem... sam używam tych filtrów, żadnych zafarbów i świetna reakcja na silne światło w kadrze. Nic dodać, nic ująć - kosztują nieco więcej ale uważam, że są warte tej ceny. Nieraz silnie zamokły, były czyszczone niemal "na sucho" lecz powłoki wytrzymały cały ten "extrem" :). Dodam tylko, że jestem fotografującym leśnikiem.

pozdrwiam

konrad

Gamling
14-10-2004, 23:01
No to i ja sie dolacze. Mam od jakiegos czasu B+W pol kolowy w wersji slim i jestem z niego bardzo zadowolony. Polecam wszystkim.

Ewusia
15-10-2004, 11:50
Ja tez sie zdecydowalam na B+W. Również dlatego że w przeciwieństwie do innych są rżnięte na plasterki :)))

Henryk
15-10-2004, 17:15
rżnięte??.. hmm.. Ewusiu :oops:

ddMON
17-10-2004, 19:59
Ja tez sie zdecydowalam na B+W. Również dlatego że w przeciwieństwie do innych są rżnięte na plasterki :)))
Temat filtrów, jak na razie, uważałem za zakończony do czasu przypływu gotówki ale po przeczytaniu tego posta, zainteresował mnie on ponownie :wink:
Jeżeli mógłbym poprosić o bliższe info na powyższy jakże ważki dla mnie temat... rżnięcia :oops:
Czyżby filtry robiło się podobnie jak plastry krzemowe?
Kaleid rośnie Ci konkurencja w sprawach nowinek technicznych :wink:
POzdro!

ALF
17-10-2004, 21:22
ja cykam z polarami i UV marumi MC ora B&W...marumi jest tańsze i tak samo dobre, a nawet lepsze, bo się mniej brudzi...tzn...jakby mniej się brud przyklejał niż do B&W, ale może to tylko złudzenie...
za marumi MC (8powłok) dałem w sklepie 198zł za UV 68zł

Ewusia
18-10-2004, 08:58
Co do interesujacego Was rżnięcia.

Otóż normalnie wylewa się taflę i z niej wycina krążki o różnej średnicy.
B&W z tego co pamiętam, a wydaje mi się że dobrze pamiętam jest robiony w innej technologii. Otóż robi się taki szklany pręt o wymaganej średnicy a następnie tnie na plasterki. Dlatego ich powierzchnia jest idealnie równa.

Hawk

ALF
18-10-2004, 12:20
jak mawiał stary drwal...dobre rżnięcie zawsze daje efekty:)))

ddMON
18-10-2004, 12:42
Otóż ... pręt o wymaganej średnicy ... tnie na plasterki.
Nie pierwszy to raz kiedy mowa jest o obcinaniu - zaczynam się poważnie obawiać tej hm... z pozoru słodkiej istotki :shock: :wink:

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.
POzdro! :wink:

ALF
18-10-2004, 13:10
ale jaki postęp...warzywo urosło do pręta...i to wymaganej średnicy:)))

Ewusia
18-10-2004, 13:52
:evil:

ALF
18-10-2004, 14:06
:evil:

nie nerwujsja:))
trzeba było widzieć spłonione liczka młodzieży bleferskiej, kiedy podbnej jakości żarty uskutecznialiśmy sobie dzisiaj z panią dyrektór na stołówce...a pamiętam czasy, kiedy i ona różowiała na policzkach, zaś dzisiaj dowcip jej się wyostrzył (lub stępiał - jak kto woli) niemożebnie:)))

konrad
26-10-2004, 21:14
Ja tez sie zdecydowalam na B+W. przeciwieństwie do

Cześć , mam kilka pytań dot. zakupionych przez Ciebie B&W :
-jakie to filtry
-gdzie kupiłaś i za ile
-na jakie obiektywy je stosujesz i czy oryginalne dekle dobrze sie trzymaja

Pytam dlatego, że kupiłem kiedyś B&W razem ze szkłem i są faktycznie nie do zdracia. Obecnie chciałbym dokupić tez polar do szerokiego kąta i szukam info.

Z góry dzieki za odpowiedź.

Pozdrawim

konrad

ALF
26-10-2004, 22:28
ja kupiłem na aledrogo za 130zł nówkę B&W na 55mm - jestem średnio zadowolony - uważaj na wersję slim, ona nie ma gwintu zewnętrznego, więc już nie dokręcisz następnego filtra, a poza tym musisz stosować zakrywkę od tego filtra, bo oryginalne od obiektywu nie będą się miały czego trzymać...

Ewusia
28-10-2004, 09:14
Kupiłam B&W przez sklep internetowy fotoshop.pl Zapłaciłam 358 zł razem z przesylka za polar 67mm

Wersja slim. Oczywiscie nie ma przedniego gwintu. Ale kto wpadłby na pomysł nakręcać cokolwiek na polar?

Super sprawa z tym deklem. Skoro nie ma możliwości założenia oryginalnego dostarczaja dodatkowy.

Używałam go dopiero raz. Jest rewelacyjny. I nie zauważyłam winietowania. Tylko utrata światła... No ale tego przy polarze nie da się uniknąć.

ALF
28-10-2004, 11:09
czasami nakręcam kilka filterków i wtedy muszę odkręcać polarka, a to wnerwia jeśli do każdego zdjęcia zmieniam któryś z filterków...tak więc nie chcę slimów - no może do ultra szerokich:))

maniek
28-10-2004, 21:24
Ewusiu, ten B&W to F-PRO MRC ? sprawdzałem na www.photoshop.pl i nie oferuja wogóle filtrów

Ewusia
29-10-2004, 10:13
Po pierwsze nie mowilam o fotoshop przez PH
Adres fotoshop.com.pl

Po drugie ten sklep o ktorym pisze tez nie ma tego filtra w ofercie. Po prostu zamowilam go kontaktując się z p. Wioletta Stabińska pod adresem fotoshop@fotoshop.com.pl
Sprowadzili mi go i nie wiem czy ktos zrobilby to taniej. Przecietna cena to 440.

Nazywał się tak: B&W Pol circular MRC Slim 67 E inkl. Objektivdeckel w niemieckim katalogu i pod taka tez nazwa zostal sprowadzony.

Jacku... nawet jak nakrecasz kilka filterkow to i tak polar powinien byc ostatni i przeciez nie jest to filtr bazowy który jest zawsze nakręcony na obiektyw. Poza tym... mowimy w koncu o szerokim kącie... zwykly filtr winietuje. No ale skoro Ci wygodnie... - w koncu to kwestia gustu.

@nia
29-10-2004, 10:32
Ewusiu, mała poprawka - adres, któy podałaś jest do innej strony.... chyba chodziło Ci o www.fotoshop.com.pl?

Ewusia
29-10-2004, 10:38
Tak tez napisalam powyżej. Ale dzieki Aniu za sprostowanie.

crazyjack
29-10-2004, 14:39
Wazna informacja - wrocilem wlasnie z Niemiec z krotkiego wyjazdu i bedac tam wstapilem do pierwszego sklepu foto - zaproponowali mi filtr Heliopan (polar 72mm) za 66Euro - stwierdzilem, ze to za drogo;) jak zobaczylem po powrocie ceny to.... ale spoko - ja jeszzcze tam bede :)

ALF
29-10-2004, 17:58
heliopana siedemdziesiątkę za niecałe 300 stówki...no toś się jacku przeliczył:))

ddMON
31-10-2004, 13:52
Jacku... nawet jak nakrecasz kilka filterkow to i tak polar powinien byc ostatni ...
Eh te dziewczyny... za to je lubię - zawsze wiedzą swoje! :wink:
POzdro!

@nia
04-11-2004, 14:22
postanowiłam kontynuować jeszcze trochę temat filtrów...

zdecydowałam się na zakup filtrów MARUMI z serii WPC - są cienkie i do tego wielopowłokowe.... z dwustronnym gwintem... - miał ktoś do czynienia z tymi filtrami? Macie jakieś uwagi?

Ja kupuję:
UV WPC do obiektywu 50mm/1.8D i 20mm/2.8D
CP WPC do obiektywu 20mm/2.8D
i Close-Up +4 do obiektywu 50mm/1.8D

Czy do tych obiektywów to dobry wybór?

Nie mogę zdecydować się czy do obiektywu 20mm/2.8D kupić filtr szary, czy połówkowy szary i do tego czy ma być x2, x4, x8?
Proszę pomóżcie w wyborze bo nie stać mnie w tej chwili na kilka filtrów szarych - który z nich byłby najbardziej uniwersalny i przydatny?

Dodatkowo biorę pod uwagę, że przyszłościowo filtry od 20mm/2.8D będą mi pasować do 70-300mm/4-5.6 ED więc bardziej inwestuję w rozmiar 62mm.
Czy oprócz UV sądzicie, że przyda się jeszcze jakiś filtr do 50mm/1.8D i do jakich zastosowań?

Wojtek J.K.
04-11-2004, 14:51
Aniu,

trudno odpowiedź na tak postawione pytania, bo wszystkie odpowiedzi będą warunkowe. Ale spróbujmy:

1. Marumi robi całkiem niezłe filtry, jak za te pieniądze.
2. Dobry wybór ? A to zależy do czego. Ale powiedziałbym, że na początek dobry, jeśli masz na myśli zastosowania głównie "terenowe".
3. Szary vs. połówka - no, tu musisz zdecydować, na czym Ci bardziej zależy - czy częściej potrzebujesz przyciemnić niebo przy krajobrazie (chwilowo pomińmy inne zastosowania połówki), czy raczej potrzebujesz obniżać czułość (więc "pełny" ND).

A poza tym - przy wyborze połówki będzie Cię czekał jeszcze jeden dylemat - czy z twardym czy z miękkim przejściem. To zależy od upodobań, tematu, ogniskowej i... firmy (producenta) filtru... Najlepiej mieć kilka :?

Ja zdecydowałem się na "pełne" szklane ND x8 (biorąc pod uwagę ISO200), a z połówkami poszedłem w Hitechy w uchwycie Cokina - na początek 0,6 i 0,9 twarde (tu pewnie będę miał tyluż zwolenników co oponentów :wink: ).

ALF
04-11-2004, 17:46
Macie jakieś uwagi?
Ja kupuję:
UV WPC do obiektywu 50mm/1.8D i 20mm/2.8D
CP WPC do obiektywu 20mm/2.8D
i Close-Up +4 do obiektywu 50mm/1.8D

Czy do tych obiektywów to dobry wybór?

Nie mogę zdecydować się czy do obiektywu 20mm/2.8D kupić filtr szary, czy połówkowy szary i do tego czy ma być x2, x4, x8?
Proszę pomóżcie w wyborze bo nie stać mnie w tej chwili na kilka filtrów szarych - który z nich byłby najbardziej uniwersalny i przydatny?
Dodatkowo biorę pod uwagę, że przyszłościowo filtry od 20mm/2.8D będą mi pasować do 70-300mm/4-5.6 ED więc bardziej inwestuję w rozmiar 62mm.
Czy oprócz UV sądzicie, że przyda się jeszcze jakiś filtr do 50mm/1.8D i do jakich zastosowań?

wybór dobry...ale:))
1 - poza UV-kami nie kupuje się filtrów do obiektywów (chyba, że ciebie na to stać:))...
najlepiej wybrać jakąś rozsądną średnicę np 58/62/67 możliwie największą spośród posiadanych szkieł, a do reszszty dokupić przejściówki - masz w ten sposób jeden komplet filtrów, a więc zaoszczędziłaś kupę kasy:)) - do ultra szerokich są zwykle średnice 72/77 i większe, a ceny tych filtrów jadą ostro do góry nawet 2, 2,5 raza:(( ...UV-ka i polar wydają się konieczne, ale reszta?
2 - druga wersja...kupujesz UV-ki na wszystkie obiektywy, następnie przejściówki na jedną średnicę, poóźniej polarek na tą średniće, dalej pierścienie do mocowania systemu cokina P i teraz masz raj, bo wszystkie filtry masz jednakowe...możesz je wykorzystać dowolnie, a w kompediach nawet po kilka na raz ustawiane pod różnymi kątami...cały ostprzęt cokina będzie cię kosztował ok 400zł, ale to zakup jednorazowy...filtry konwersyjne i do B&W ok 80-99zł, efektowe 96-268, spoty 102, połówkowe 138zł za sztukę...na allegro za mniej więcej 1/2 - 2/3 tych cen...
3 - co do szaraków...wszystkie są potrzebne...przy krajobrazie i architekturze połówkowy szrak jest wręcz niezbędny...najlepiej z miękkim przejściem (łatwiej dobrać granicę) - cokin jest tutaj nie do pokonania bo możesz go sobie dowolnie przesówać, więc to ty wybierasz kadr, a nie filtr:))...
szraki ND...ja używam ND4, ale chcę mieć komplet, więc dokupię ND2 i 8...przydają się do wydłużania czasów ekspozycji oraz wydobywania cieni...
nie wiem czy nie pisze rzeczy dla ciebie oczywistych, ale może będzie czytać to też ktoś, kto w filterki dopiero zaczyna się bawić:))
tu garść linków:
http://www.fotomix.pl/akcesoria/kcokin/kcokin.html
http://www.fotomix.pl/akcesoria/filtryhoya/fihoya.html

i jeszcze takściorek o filtrach szarych B&W:

B+W Filtr 101:
Ten delikatnie zabarwiony filtr zmniejsza przepuszczalność światła (pozwala stosować wysokoczuły film nawet przy silnym oświetleniu).
Współczynnik filtra: 2.

B+W Filtr 102:
Używając tego filtra można stosować dłuższe czasy ekspozycji zachowując otwartą przysłonę, nawet przy silnym oświetleniu. Pozwala to wydobyć główny motyw z tła lub uzyskać efekt ruchu.
Współczynnik filtra: 4.

B+W Filtr 103:
Jest gęstszy niż 102 i w związku z tym pochłania więcej światła. Pozwala skuteczniej kontrolować głębię ostrości. Polecany do kamer video.
Współczynnik filtra: 8.

B+W Filtr 106:
Niezastąpiony, gdy wymagane są długie czasy otwarcia migawki (nawet kilka minut). Odpowiedni także do kamer video.
Współczynnik filtra: 64.

B+W Filtr 110:
Niezbędny do obserwacji i dokumentacji procesów przemysłowych zachodzących przy wysokich temperaturach i silnym oświetleniu.
Współczynnik filtra: ok. 100.

B+W Filtr 113:
Przeznaczony do fotografii przemysłowej i astrofotografii księżyca i słońca. Wysoka gęstość pozwala uzyskać długie czasy otwarcia migawki.
Współczynnik filtra: ok. 10000.

B+W Filtr 120:
Stworzony specjalnie z myślą o obserwacji i fotografowaniu słońca. Należy pamiętać, że bezpośrednia obserwacja słońca nawet z zastosowaniem najlepszego filtra jest niebezpieczna dla oczu, gdyż promieniowanie podczerwone o dużej długości fal nie jest przezeń pochłaniane. Współczynnik filtra: ok. 1000000.


Tłumienie światła przy pomocy filtrów szarych często jest konieczne przy pracy na czułych materiałach. Filtr B+W 102 pozwala na zastosowanie takich samych parametrów ekspozycji przy użyciu filmu ISO 400/27, jakich wymaga film ISO 100/21. Filtry te stosowane są często przy wykonywaniu portretów z małą głębią ostrości (tło rozmyte). Filtr szary jest niezastąpiony, gdy chcemy otworzyć przysłonę bardziej, niż pozwalają na to warunki oświetleniowe i możliwości aparatu. Sprawdza się również przy długich czasach ekspozycji koniecznych dla uzyskania efektu "zamazania" lub „zoomowania.”

Wskazówka:
Jeżeli zachodzi konieczność połączenia dwóch filtrów, ich współczynniki krotności należy pomnożyć, nie zsumować.

@nia
04-11-2004, 19:24
wielkie dzięki... sporo mi pomogliście....

muszę więcej poczytać o systemie filtrów Cokin...

ALF
04-11-2004, 19:39
muszę więcej poczytać o systemie filtrów Cokin...

naprawdę warto...filtry cokina możesz dobierać do celu...np. jeśli fotografujesz akty, portrety itp...zaczniesz od kupowania spotów...
jeśli cykasz krajobrazy...zaczniesz od połówkowych...
jeśli chcesz się pobawić w foto cyrkowe...masz do dyspozycje folie, maski itd...łącznie ponad 160 różnych filtrów!
tylko uwaga - cokin ma systemy A i P ...system A nadaje się wyłącznie do obiektywów o średnicy do 62...dla tego warto od razu inwestować w P...
i jeszcze ciekawostka...jedyny filtr (jaki udało mi się znaleźć) do cykania przy blasku lamp sodowych to foliowy Lee, który trzeba przyciąć do formatu cokina - nikt więcej tego nie robi:))