PDA

Zobacz pełną wersję : Kopia partycji linuxowej, ale nietypowo



fIlek
07-08-2007, 21:47
Pytanko do speców spod znaku pingwina:

Mam kartę CF, na której jest jakaś dystrybucja Linuixa. Karta pochodzi z komputera przemysłowego - system poprzez podłączony czytnik kart startuje z Compact Flasha. Chciałbym zrobić kopię tej karty tak, aby w przypadku awarii karty (jedna właśnie się przytrafiła) wystarczyło wymienić kartę i uruchomić system. Czy jest jakiś program pod Win XP, który umożliwi mi zrobienie obrazu takiej karty i przewalenie go na drugą?

Zapomniałem dodać, że cwaniacy, którzy sprzedają sprzęt chcą za taką kartę całe 800€, co przy cenie 2GB karty jest cokolwiek zabawne dodam, że oprogramowanie nie może być wykorzystane na żadnym innym urządzeniu. Przestój w pracy maszyny kosztuje ogromne pieniądze, a nową kartę wysyłają w ciągu 2-3 dni roboczych (sic!)

ulv
07-08-2007, 22:09
Pod linuxem taka operacja to banał... pod windowsem... może Partition Magick lub Norton Ghost to umożliwia, ale nie wiem na 100%, bo nie mam systemu billa?

Pozdrawiam
Ulv

fIlek
07-08-2007, 22:14
Problem polega na tym, że z powodów przestoju systemu mogę mieć tą kartę góra na 30 minut. Ghost nie widzi, a czy partition magick ma opcję tworzenia obrazu??? Chyba, że postawiłbym sobie linucha na laptopie...

pebees
07-08-2007, 22:17
Na jakim systemie plików jest to distro na karcie?

EDIT: jeśli podmontujesz tego cf-a jako cdrom to zrobisz to jakimś nero czy czymś. Nie znam za dobrze Windows, ale z tego co kojarzę, to są emulatory napędu CD siakieś. Może w tym kierunku pokombinować?

fIlek
07-08-2007, 22:23
też chciałbym to wiedzieć :) W trakcie odpalania są przymaskowane wszystkie komunikaty, a potem odpala się gui fabryczne, bez żadnych podpowiedzi i możliwości zamknięcia aplikacji. Producent użył kart transcenda - najzwyklejszych wersji zamiast np. sandisków serii extreme. Biorąc pod uwagę, że maszyny pracują w bardzo trudnych warunkach jest to dla mnie co najmniej dziwne. Kupiłem dzisiaj Total Commandera, może chociaż będę mógł podejrzeć co tam siedzi, bo otwarcie karty windozą pokazuje totalne bzdury. Nawet nie wiem w 100% czy to jest linux, ale myślę, że skoro z kartami uderzyli w taniochę, to jest to jakaś okrojona wersja pingwinka.

pebees
07-08-2007, 22:29
E, a może da się jakoś diskdupe zrobić tego obraz? A może się w ogóle nie da. Ech, za mało danych :)

fIlek
07-08-2007, 22:33
E, a może da się jakoś diskdupe zrobić tego obraz? A może się w ogóle nie da. Ech, za mało danych :)

Właśnie, cholerka mało danych, mało czasu...

pebees
07-08-2007, 22:37
Najszybciej to tak - ściągnij sobie Knoppixa/Inną dystrybucję 'live', uruchom toto z cd, podłącz kartę i zobacz czy coś na niej widzisz. Nawet jeśli nie, to możesz sobie wtedy zrobić prosto kopię do pliku (np. cat /dev/mojecf >> /mnt/jakiscd/mojpliczekzobrazem.img), odzyskanie jest analogicznie proste.

fIlek
07-08-2007, 22:54
Ot i rozwiązanie :) Serdeczne dzięki. Jest szansa, że uda się wydębić zapasową kartę od producenta (za jakieś normalniejsze pieniądze) i wtedy będę miał więcej czasu na zabawę, a i komp z linuchem w domku się znajdzie :)

pebees
07-08-2007, 22:58
No to jeśli coś pomogłem, to i dobrze. A jak nie... to na szczęście nic nie spiep..łem :D

fIlek
07-08-2007, 23:06
:grin:

ameba
08-08-2007, 09:14
Obawiam się, że : cat /dev/mojecf >> /mnt/jakiscd/mojpliczekzobrazem.img może nie być najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji ponieważ po odzyskaniu pliku z obrazem na kartę cf tym sposobem, komputer się chyba nie uruchomi z powodu braku odpowiednich plików w MBR. Jedyne słuszne rozwiązanie to dd if=/dev/mojecf of=/mnt/jakiscd/mojpliczekzobrazem.img :)

pebees
08-08-2007, 09:37
ameba Twoje rozwiązanie jest słuszne, jak najbardziej. Kopiowałem swoją metodą CD bootowalne i nie miałem problemu ze startem z tych płyt. Sam już nie wiem :)

ameba
08-08-2007, 10:18
No to pebees zadałeś mi zagadkę :) i trzeba będzie sprawdzić Twoją metodę przy najbliższej okazji. Ja zawsze wolałem stosować sprawdzone i pewne sposoby robienia kopii ważnych danych, bo wole inne sporty extremalne niz odzyskiwanie danych :). Tak naprawde wszystko zależy od tego w jaki sposób odczytywane są dane w strumieniu, ale pzrepraszam nie mam dzisiaj ochoty na dogłębną lekturę "man cat" :)

pebees
08-08-2007, 10:21
ameba cat wypluwa po kolei wszystko, co się gdzieś znajduje, więc .. powinno działać. Mi działało. A może miałem farta dla konkretnie jakoś zapisanych płyt. Jeszcze raz podkreślę, że Twoja metoda jest 'właściwszą' :)

wrobell
08-08-2007, 12:47
system plikow, ktory moze byc na tej karcie to najprawdopodobniej jffs2 (ale tylko zgaduje).

jak juz Ci koledzy doradzali, pod linuxem mozesz zrobic obraz karty poprzez

cat /dev/sda > image.cf

lub

dd in=/dev/sda of=image.cf

gdzie /dev/sda to plik urzadzenia pod ktorym jest widoczna karta CF. z tym, ze cat raczej
powinien byc uzywany do plikow tekstowych... choc zazwyczaj dziala. dd po prostu
daje wieksza kontrole nad parametrami zassysania/zapisywania danych (uklon
w strone pebeesa ;))

mozesz tez sprobowac z wiekszym rozmiarem bloku danych czytanym z karty
(powinno byc szybciej)

dd in=/dev/sda of=image.cf bs=1M

a jesli mialbys kiedys problemy z czytaniem tej karty to pomocne moze byc

ddrescue in=/dev/sda of=image.cf bs=1M


btw. szkoda, ze nikon nie wspiera jffs2 na poziomie puszek. jffs2 ma ta wlasciwosc, ze
stara sie zapisywac dane w najmniej uzywane rejony karty... tym samym przedluzajac zywotnosc
naszych kart.

Zink
10-08-2007, 11:27
Jest prosta metoda na zrobienie tego pod Windowsem (nie próbowałem jej, więc nie mam pewności, że na pewno zadziała).

1. Ściągasz 30-dniową wersję HexWorkshopa stąd: http://www.bpsoft.com/downloads/index.html
2. W tymże HexWorkshopie wybierasz z menu Drive -> Open Drive, wybierasz swoją kartę widoczną jako dysk (najlepiej z Physical drives, bo inaczej może nie być dostępu do tablicy partycji) i dostajesz dostęp do poszczególnych sektorów.
3. Wybierasz Drive -> Save sectors, zaznaczasz Entire disk, i zrzucasz zawartość do pliku.
4. Z czystą kartą CF robisz podobnie: otwierasz ją do edycji sektorów i wybierasz Disk -> Restore sectors ze wskazaniem odpowiedniego pliku z zawartością poprzedniej karty.

Myślę, że uda mu się zrzucić kartę na dysk w ciągu pół godziny, o ile nie masz czytnika na USB 1.1 :).

fIlek
10-08-2007, 11:53
Spróbuję, HexWorkshopa to mam nawet kupionego, a na karcie na pewno nie ma 2GB danych, tylko mniej, bo celowo dali większą - ten komputer służy do rejestrowania alarmów na linii produkcyjnej i wolne miejsce na karcie przeznaczono na składowanie logów.

Zink
10-08-2007, 12:40
I tak lepiej zrzucić całość, tak na wszelki wypadek, bo może być ciężko dojść na którym sektorze kończy się system (a może ma też zapisane jakieś informacje w ostatnim sektorze, i co wtedy? :p).