PDA

Zobacz pełną wersję : White Balance Cap - wrażenia



milo_ja
06-08-2007, 22:50
Niedawno kupiłem sobie White Balance Cap, czyli po polsku dekeliek wykonany z mlecznobiałego tworzywa, który służy do ustawiania balansu bieli. Kupowałem trochę w ciemno, bo na forum jakoś nie mogłem się doszukać opini na jego temat.
Powiem krótko - rewelacja, szczególnie biorąc pod uwagę cenę: 28PLN. Wreszcie fotki nocne mają kolorki zbliżone do tego co widzę i są pozbawione typowej na nich żółto-czerwonej dominanty. Oczywiście nie znaczy to, że nagle lampy sodowe zaczynają świecić na biało. Po prostu zdjęcia nocne wyglądają naturalnie. We wnętrzach też się sprawdza. W plenerze już nie tak bardzo, bo w takich warunkach doskonale sobie radzie automatyczny balans bieli (przynajmniej w D200) i różnice są raczej zaniedbywalne (co dobrze świadczy od AWB).
Podsumowyjąc naprawdę przydatna sprawa za śmieszne pieniądze (zwykły dekielek jest droższy). Niesłychanie poręczna i łatwa w użyciu, a przy okazji robi za normalny dekielek w sytuacji, gdy mam nakręcony polar (nie ma wewnętrzengo gwintu).

P.S. Nie mam nic wspólnego ze sprzedawcą. Po prostu uważam, że to świetny dodatek do sprzętu i może moja opinia komuś sie przyda.

pebees
06-08-2007, 22:54
(..)
Podsumowyjąc naprawdę przydatna sprawa za śmieszne pieniądze (zwykły dekielek jest droższy)
Zwykłe dekle na allegro są po 12 zł :P

A poza tym, fajnie, że napisałeś.. może sam skorzystam :)

mtl
12-08-2007, 13:50
Powiem krótko - rewelacja, szczególnie biorąc pod uwagę cenę: 28PLN. Wreszcie fotki nocne mają kolorki zbliżone do tego co widzę i są pozbawione typowej na nich żółto-czerwonej dominanty. Oczywiście nie znaczy to, że nagle lampy sodowe zaczynają świecić na biało. Po prostu zdjęcia nocne wyglądają naturalnie. We wnętrzach też się sprawdza. W plenerze już nie tak bardzo, bo w takich warunkach doskonale sobie radzie automatyczny balans bieli (przynajmniej w D200) i różnice są raczej zaniedbywalne (co dobrze świadczy od AWB).


Pytanie techniczne jak WB Cap sprawdzi sie przy pomiarze WB gdy scenę będziemy doświetlać flashem ?

maroo
13-08-2007, 01:13
Pytanie techniczne jak WB Cap sprawdzi sie przy pomiarze WB gdy scenę będziemy doświetlać flashem ?

Zależy jak dużo jest flasha.

Jak będzie dużo, to daje się zauważyć lekką dominantę niebieskiego.
Jest ona łatwa do skorygowania suwakami RGB.
Generalnie wystarczy zjechać trochę niebieskim w dół i jest ok. - pozostałe barwy są prawidłowe.

Z kolei przy zdjęciach plenerowych też WB CAP też daje lepsze efekty niż automat, czy preselekcja (przynajmniej na D70).
Wtedy najlepiej mierzyć balans na niebo, ale nie bezpośrednio na słońce, tylko w "połowie drogi" między słońcem a horyzontem.

Z resztą użyty WB zależy od inwencji twórczej i nie zawsze wszystko, co jest zmierzone "szkiełkiem i okiem" daje właśnie TEN efekt, który który będzie najlepszy dla odiorców zdjęcia.

bukowy dziad
13-08-2007, 01:37
nie wiem jak Ty, ale ja przewaznie w nocy na starym miescie widze jednak silna pomaranczowa dominante:) a WB CAP czyni barwy kompletnie nienaturalnymi (moim zdaniem) - swiatla wpadaja az w niebieski...ale to tylko w przypadku nocnych - w sumie sprawdza sie dosc fajnie. chociaz z ta wygoda bym nie przesadzal - mogloby to byc spasowane troche lepiej, a trzeba sie troche szarpac - raz sobie malo szkla nie uszkodzilem jak mi sie zslizgnelo.

no ale za ta cene warto sprobowac - sam uzywam bardzo rzadko, ale planuje wrocic - czasem auto tak swiruje, ze potem dojscie do czegos sensownego przy wolaniu rawa zajmuje absurdalnie duzo czasu. a tak zawsze jest przyzwoity punkt wyjscia.
aha - jak ktos chce kupowac to bierzcie 77mm - cena ta sama a wejdzie na prawie wszystkie szkla.

milo_ja
13-08-2007, 08:17
nie wiem jak Ty, ale ja przewaznie w nocy na starym miescie widze jednak silna pomaranczowa dominante:) a WB CAP czyni barwy kompletnie nienaturalnymi (moim zdaniem) - swiatla wpadaja az w niebieski...

W sumie to prawda. Niemniej przy odrobinie invencji można troszkę "podczerwienić" te zdjęcia mierząc tam, gdzie akurat są śwaitła o bardziej niebieskim zabarwieniu. Nie do każdej sceny nocnej można to zastosować, ale czasem warto spróbować. Na pewno nie da się tak zrobić z białą kartką, bo wtedy zmierzymy balans ... lampy nad nami. :)



chociaz z ta wygoda bym nie przesadzal - mogloby to byc spasowane troche lepiej, a trzeba sie troche szarpac - raz sobie malo szkla nie uszkodzilem jak mi sie zslizgnelo.

No nie wiem. Ja kupiłem sobie rozmiar taki, jaki mam filtry (72mm) i pasuje elegancko. Zresztą całkiem ładnie się sprawdza w drugiej swojej funkcji, czyli jako ... dekielek (szczególnie na filtry bez dodatkowego gwintu) .

Jedyny istotny mankament: nie za bardzo się sprawdza w sytuacji, gdy nie mamy "pod ręką" jakiegoś "białego" źródła światła (np. na imprezie/dyskotece). Czały klimat idzie się paść. Ciekawe, czy ExpoDisc pomaga w tej sytyacji (tego bym się spodziewał po produkcie za parę ładnych stów).

puchbeary
13-08-2007, 11:02
Ok. Może wyjde na laika ale jak się to je. Może ktoś opisać proces łapania WB z tym ustrojstwem.

milo_ja
13-08-2007, 11:14
Ok. Może wyjde na laika ale jak się to je. Może ktoś opisać proces łapania WB z tym ustrojstwem.

Dokładny opis zależy od aparatu. Dla D200 wygląda to tak:

1. Zakładasz "ustrojstwo" na obiektyw
2. Zmieniasz balnas bieli na PRE i przytrzymujesz dłużej przycisk zmiany balansu bieli
3. Robisz zdjęcie scenie, dla której chcesz zmierzyć balans
4. Zdejmujesz "ustrojstwo"
5. Robisz zdjęcia z tak ustawionym balansem.

Jeszcze fajniejsze efekty można uzyskać mierząc balans tam, gdzie się będzie robić zdjęcia i w kierunku, z którego się będzie robić. Dzięki temu można złapać balans światła, które oświetla scenę, a nie sceny jako takiej. Niestety trzeba się wtedy "trochę" ochodzić.

ozzy
13-08-2007, 12:11
też kupiłem ten magiczny dekielek... dzisiaj przyszedl, więc mały teścik na początek, w warunkach dość ekstremalnych- światło mieszane- żarowe i błyskowe

na WBauto nawet nie próbowałem robić... zresztą, jakby się zastanowić, to chyba odkąd mam aparat to tej opcji nie używałem

1. WB 'światło żarowe':

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

2. WB 'światło błyskowe'

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

3. WB ustawiany przy pomocy WB cap

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Jak na duperlkę za 20kilka zł to całkiem nieźle:)
zawsze można coś tam poprawić, ale mamy dzięki temu niezły punkt wyjścia i zaoszczędzony czas, przy dobieraniu WB dla RAWa. Myślę że warto:)

4. na prośbę wstawiam jeszcze z WBauto... przy zmianie proporcji błysku do zastanego wynik zmieniał się (na lepsze gdy więcej błysku). Poniższa fota zrobiona z proporcjami jak poprzednio

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

pebees
13-08-2007, 12:15
ozzy pokaż jeszcze AWB. I zrób porządek :D

milo_ja
13-08-2007, 12:17
Jak będę miał troszkę czasu, to wrzucę swój teścik. Super to widać w pokoju, w którym ściany niekoniecznie są białe (nawet przy dziennym oświetleniu). AutoWB generuje "wyprane" kolory.

milo_ja
13-08-2007, 12:18
I zrób porządek :D

To pewnie jest tzw. "twórczy nieład". ;)

ozzy
13-08-2007, 12:21
To pewnie jest tzw. "twórczy nieład". ;)

czepiacie się, Panowie :P specjalnie różny stuff nawrzucany, żeby kolory były, a Wy mi tu że bałagan ;)
zaraz dopstryknę na auto. ciekaw sam jestem co wyjdzie, bo jeszcze nigdy nie używałem... nawet w łatwych warunkach :D
EDIT: dodałem próbkę z WBauto

manfred
13-08-2007, 12:39
Mam pytanie przecież w programie graficznym regulacja WB zajmuje kilkanascie sekund i nie wydaje mi się aż takim wielkim problemem, nawet jesli fotografujemy w pomieszczeniu gdzie jest światło mieszane, chyba że robimy na jpg.

ozzy
13-08-2007, 12:45
manfred:
teoretycznie tak, ale dzięki temu masz punkt odniesienia... i jest łatwiej. Robię oczywiście w RAWach.
Mnie szlag trafia jak mam np korygować WB zdjęć robionych o zachodzie słońca (itp. warunkach).


regulacja WB zajmuje kilkanascie sekund i nie wydaje mi się aż takim wielkim problemem
to zazdroszczę, serio. czasem uznaję że np. muszę jednak dodać/odjąć te kilkaset kelvinów i całą serię wywołuję jeszcze raz.. teraz myślę że będzie lżej:)

manfred
13-08-2007, 12:48
Interesującym by było pokazanie takiego testu na wzór tego z pomieszczenia własnie podczas wschodu lub zachodu słońca.

mtl
13-08-2007, 15:41
aha - jak ktos chce kupować to bierzcie 77mm - cena ta sama a wejdzie na prawie wszystkie szkla.

możesz napisać coś więcej o mocowaniu tego wynalazku na szkiełko ?

milo_ja
13-08-2007, 15:45
To jest dekielek typu "push-on", czyli "obejmuje" szkieło, a nie w niego "wchodzi". Dlatego wymagany jest filtr. Jak go nie masz, to w zestawie jest pierścień, który takowy udaje (taki filtr bez szkła). Po prostu się nakłada (a porywach przykłada) i już.

bukowy dziad
13-08-2007, 21:18
no wlasnie. uscislajac - ten pierscien mnie najbardziej wkurza. bo nie chce go trzymac caly czas, a wchodzi opornie i tak samo sie zdejmuje - dlatego ja go "w porywach przykladam":D
na szczescie nie ma problemu, by uzywac wynalazku nie zakladajac go calkiem na obiektyw. stad wlasnie moja uwaga, ze najekonomiczniej kupic od razu 77mm - przed mniejszymi szklami po prostu trzymasz w rece (wiem, ze moze sie to wydawac skrajnie niewygodne, ale przy odrobinie wprawy nie jest problemem. tym bardziej, ze do ustawiania wb nie musisz patrzec w wizjer).

milo_ja
13-08-2007, 22:15
no wlasnie. uscislajac - ten pierscien mnie najbardziej wkurza. bo nie chce go trzymac caly czas, a wchodzi opornie i tak samo sie zdejmuje - dlatego ja go "w porywach przykladam":D


Ja mam na stełe nakręcony filtr UV, więc nie mam problemu z pierścieniem. A jak się szarpne na obiektwy za pare tysiów z inną średnicą, to myślę, że poświęce jeszcz 28PLN na WB Cap o innej średnicy. ;)

ozzy
13-08-2007, 22:31
ja nawet nie myślałem o zakładaniu tego pierścienia- poprostu przykładam:)

lazik_s
21-07-2011, 21:57
Może to trochę zabawa w archeo ale co tam dam dla porównania kilka zdjęć. Wszystko robione D90 i Sigma 10-20 f3.5. Używany filterek ND to Heliopan ND3.0. WBCap pierwszy lepszy z allegro. Wołane w cnx bez żadnych zabaw z suwakami. Exif powinien być widoczny.
AutoWB bez filtra ND

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://automit.prosta.pl/AutoWB%20bez%20ND.jpg)
WBCap bez filtra ND

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://automit.prosta.pl/WBCap%20bez%20ND.jpg)
AutoWB z filtrem ND

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://automit.prosta.pl/AutoWB%20z%20ND.jpg)
WBCap z filtrem ND

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://automit.prosta.pl/WBCap%20z%20ND.jpg)

krolewicz
21-07-2011, 22:57
jakies inne opinie? czy to rzeczywiście działa ?:)