PDA

Zobacz pełną wersję : filtry FOMA



florka
05-08-2007, 15:42
kupiłam ostatnio filtry FOMA z zamiarem używania ich do papieru ILFORD EXPRESS. Zawsze podwyższałam kontrast za pomocą głowicy filtracyjnej. I teraz za bardzo nie wiem jak tych filtrów używac? Na plastikowych filtrach mam oznaczenia typu M1, M2. co one oznaczaja? czy moze być kontrast 100?
aha i jeszcze jedno czy mogę papier naświetlać w ten sposób, że filtr kładę pod obiektyw? czy musi być on nad negatywem?
pomóżcie!!
pozdrawiam:)

bukowy dziad
05-08-2007, 16:00
filtry mozesz trzymac pod obiektywem (nawet ilford robi zestaw specjalnie do takiego trzymania) - jednak jesli masz mozliwosc wlozenia ich do kasetki nad negatywem to jest to lepsze rozwiazanie. ja trzymalem filtry pod obiektywme tylko jak robilem multigrading (naswietlanie miekkim i twardym filtrem osobno) - chodzilo o to, by nie poruszyc powiekszalnikiem w trakice zmiany filtrow w kasecie.

filtrow uzywasz zgodnie z przeznaczeniem (;) )czyli regulujesz nimi kontrastowosc odbitki. podejrzewam, ze w fomie oznaczenia na filtrach nie odbiegaja specjalnie od ogolnie przyjetych norm - im wieksza liczba tym twardsza odbitka i na odwrot. 0-1 to miekki,ok 2 "specjalny", ok.3 standard, 4-5 twardy,bardzo twardy. mozesz dla potwierdzenia zrobic sobie probki z kazdym filtrem - poswiecisz ze 2 kartki papieru a bedziesz wiedziala, czego sie po jakim filtrze spodziewac.

c-man
06-08-2007, 12:26
Hmmm...Ulotka jest przecież w pudełku i wszystko pisze... A więc:
Y x2 = gradacja miękka
Y x1 = specjalna
M1 x1 = normalna
M1 x2 = twarda
M2 x1 = b.twarda
M2 x1 = ekstra twarda
...o ile pamiętam, bo nie mam tej ulotki przy sobie. Ktoś mnie poprawi???
Na ulotce są też współczynniki przedłużania ekspozycji, ale dla papierów Fomy. Do ILFORDA XPRESS polecam tę drugą tabelkę (drugą od góry). Mimo wszystko trzeba sobie samemu wypracować odpowiednie wspołczynniki...
Nie wiem tylko dlaczego przerzuciłaś się z głowicy na filtry. Musisz zrobić trochę odbitek, sprawdzić w działaniu i się przyzwyczaić:D

c-man
06-08-2007, 12:33
Filtrować pod obiektywem oczywiście się da, ale to cholernie upierdliwe musi być - paprochy...
Zależy jaki masz powiększalnik. Ja mam krokusa 66 color, więc jest szufladka na filtry, trzeba je jednak przyciąć.
Pamiętaj że filtry pod obiektywem, jeśli nie leżą idelnie płasko (a lubią sie cholery wyginać) mogą pogorszyć ostrość.
Powodzenia w pracy - życzę udanych odbitek!

florka
08-08-2007, 00:15
dzieki za odpowiedź.:)
teraz już wiem czemu mi jedno zdjęcie wychodziło nieostre...- z powodu trzymania filtru pod obiektywem...

Clostermann przerzuciłam się ponieważ wcześniej wywoływałam odbitki w innej miejscowości niz obecnie jestem i miałam inny powiększalnik. Teraz muszę posługiwać sie tym co jest mi dostępne:)

florka
08-08-2007, 00:18
Clostermann napisał: "Ulotka jest przecież w pudełku i wszystko pisze"

-tak mam ulotkę tylko że po czesku :)

c-man
08-08-2007, 12:07
Rozumiem - też będę musiał się przerzucić z mojej ukochanej ciemni do ciemni w akademiku... Wydawało mi się że ulotka jest też w wersji angielskiej, ale pewnie pomyłka:-) .Ale czeski nie jest chyba taki trudny - ja jakoś przeczytałem...
Pozdrawiam

c-man
09-08-2007, 12:25
Florka - specjalnie szukałem wczoraj tej ulotki, i wydłubałem ją z ciemni. Rzeczywiście jest tylko po czesku. Pomyliło mi się z innymi ulotkami FOMY które zwykle są w 3 językach (np.od wywoływaczy). No i jednak się pomyliłem - moje stopniowanie gradacji trzeba wg.ulotki przesunąć o jedno miejsce, a więc:
Y x2 = gradacja ekstra miękka
Y x1 = miękka
M1 x1 = specjalna
M1 x2 = normalna
M2 x1 = twarda
M2 x2 = ekstra twarda
Pewnie już to wyczytałaś na ulotce, ale jednak poprawiam się dla porządku:smile: Pamięć jest zawodna.
Przepraszam za pomyłkę.
Co do zawadiackiego tekstu ulotki, to jak się człowiek skupi i ruszy głową to można tam wszystko prawie wyczytać... Jest zapis że przy trzymaniu filtru pod obiektywem, może wystąpić nieostrość obrazu z powodu odbić. Stosuje się to więc tylko w skrajnej konieczności, a filtry trzeba oprawić w "pasparty" (oryginalny cytat!)czyli w jakieś tekturowe ramki, żeby się nie wyginały. Ale moim zdaniem nie jest to wogóle dobry pomysł, chyba że powiększalnik do tego zmusza...
Przepraszam za pomyłkę i pozdrawiam!

florka
10-08-2007, 09:48
dzięki za poświęcenie Clostermann :)

c-man
11-08-2007, 12:28
Ależ proszę - witamy na Forum!!!

lovelas
15-08-2007, 22:09
a mógłby mi ktoś objaśnić do czego służą te filtry?? tak bardziej szczegółowo:) wdzięczny bym był:P

c-man
16-08-2007, 11:59
Lovelas - to znowu ty?....:smile:
Hmm...A więc tak:
Kupujesz sobie papier wielogradacyjny np. popularny i bardzo dobry ILFORD RC XPRESS MULTIGRADE i masz wszystkie gradacje papieru w jednej paczce - nie musisz kupować kilku paczek z gradacją miękką, normalną , twardą itp. Taniej jest, prościej i nic się nie marnuje...No i żeby uzyskać określoną gradację, najlepszą dla danej odbitki po prostu wkładasz określony filtr do szufladki powiększalnika (lub ustawiasz filtrację jeśli masz głowicę do powiększeń kolorowych). Listę gradacji właśnie napisałem wyżej dla naszej koleżanki. Oczywiście musisz odpowiednio przedłużyć naświetlanie, wspólczynniki są na ulotce. Filtry możesz używać powiększalnikiem który ma szufladkę do powiększeń barwnych (a więc np. wszystkie z serii Krokus Color), jeśli nie masz to jest gorzej (patrz posty wyżej).
Teraz taka przyjacielska rada, bo chyba zdajesz sobie sprawę że czasami zadajesz zabójcze pytania...:smile: Zanim zabierzesz się za pracę w ciemni, przeczytaj wszystkie książki o fotografii jakie znajdziesz w bibliotece. Niech Cię nie zniechęca że są z komuny - nie znajdziesz tam informacji o najnowszych papierach Ilforda, ale sporo wiedzy ponadczasowej sobie przyswoisz, i unikniesz pytań typu "co to znaczy zadymienie" itp. Zrozum - nie wyśmiewam Cię - ja też kiedyś byłem początkujący i mało wiedziałem. Ale wychodzę z założenia, że zanim chwyci się za aparat, trzeba najpierw wiedzieć jak fotografować - a więc przerzucić trochę literatury. To pozwoli uniknąć złych zdjęć, zmarnowanego materiału i pieniędzy.Takm samo jest z fotografią cyfrową (a więc najpierw historia fotografii, Daguerre, Talbot, mokra metoda kolodionowa - a nie cyfrówa w łapę i "jestem szpanerem").Tak samo jest w ciemni. W każdej bibliotece jest mnóstwo takich książek, bo w komunie zabawa w fotografię i ciemnię była bardzo popularna. Zacznij od podstaw, potem wspinaj się na wyższe szczeble wtajemniczenia.
Pamiętaj że wiedza to podstawa. Przeczytaj wszystkie książki jakie wpadną ci w rękę, nawet jeśli ci się wydaje że nic nowego się z niej nie dowiesz - zawsze wpadnie choć jedna mała ciekawostka o której nie wiedziałeś.
A jeśli czegoś nie dasz rady wyczytać - pisz - pomożemy!!!
Zrozum że wcale nie szpanuję - po prostu ja tak zaczynałem.
Pozdrawiam!!!

lovelas
16-08-2007, 12:19
Znowu ja:):P conajmniej kilka książek przeczytałem ale tam nic niema..... o filtrach ... czy zadymieniu co najwyzej o gradacji papieru jest troszke :) może polecisz mi kilka tytułów?? hmm.... :):P ale i tak pewnie dalej będe was męczyć:P:P bo zdjęcia zaczynam robic coraz lepsze a stoje z ich wywoływaniem i tu też troszke leże;p wiem że nie szpanujesz ale chyba forum jest po to aby pytac.. czyż nie...?? a pytam bo wiem że na forum sa lepsi odemnie np Ty podaj kilka autorów i tytułów będe wdzięczny :P

c-man
16-08-2007, 13:46
- Zbigniwew Pękosławski - "Fotografia w praktyce amatorskiej" (na początek)
- Zbigniew Pękosławski - "Pracownia fotoamatora" (dużo rzeczy o urządzeniu i używaniu ciemni)
- Gerhard Teicher - "Fototechnika" (opasły tom, tu jest wszystko, choć czasem tak technicznym językiem że zrozumieć nie można...)
- Kurt Dieter Solf - "Fotografia. Podstawy - technika - praktyka" (moim zdaniem naprawdę niezłe, bo dużo prościej napisane niż Fototechnika. ale tematu nie wyczerpuje.)
- Zbigniew Pękosławski - "Być fotoamatorem" (trochę dziecinne...dla zaczynających od zera)
- Henryk Latoś - "1000 słów o fotografii" (w formie słownika - świetna książka, przedewszystkim mnóstwo nazwisk związanych z fotografią, ale też dużo terminów.)
- Andrzej Mroczek- "O fotografowaniu" (moim zdaniem świetne- bardzo Ci się przyda!!!!, ale trudno znaleźć)

Na dziś niestety więcej nie pamiętam. Ale podłub w "linkownii " u Jacka Z. Jest tam gdzieś długa lista przydatnych tytułów.
Oczywiście - forum jest po to żeby pytać i się uczyć .Ja też ciągle pytam i zdobywam tu wiedzę. Ale nie każdy ma czas żeby odpowiadać na podstawowe pytania. Od każdego wymaga się też trochę własnego wkładu, pracy i zaangażowania. Nie wyganiam cię z forum ani nie besztam - każda przeczytana książka Ci się opłaci. Jak nie wiesz pytaj - zawsze chętnie odpowiem, o ile będę miał trochę czasu.
Pozdrawiam

lovelas
16-08-2007, 19:41
Wielkie dzięki... nie czytałem bo nie wiedziałaem co mam kilka ksiazek ale jak pisałem tam nic niema.. znaczy jest wszystko ale opisane powierzchownie neima takich szczegółów o jakie ja pytałem :)

bukowy dziad
16-08-2007, 22:40
po raz kolejny polecam archiwum grupy dyskusyjnej pl.rec.foto (do spenetrowania chocby przez google). zarowno na samej grupie jak i w FAQ grupy te informacje znajdziesz bez trudu.

btw - calkiem przypadkiem mialbym do sprzedania komplecik filtrow ilforda przycietych do kasetki opemusa:)...

c-man
20-08-2007, 13:45
http://www.allegro.pl/item225964575_o_fotografii_a_a_mroczek_polecam_.ht ml