PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy "liczek" - Canon 40D



Czornyj
04-08-2007, 15:36
Nic, o czym chciałoby się napisać w liście do mamy:
http://www.infodigitalcamera.com/blog/339/canon-40d-rumors-continue

barkowx
04-08-2007, 16:13
20dMkIII ot co.

Pawel Pawlak
04-08-2007, 16:22
Z jedenej strony fajny, ale bez emocji ;) Z drugiej, ciekawe co musiałbym mieć żeby wzbudził emocje ? ;)
Myśle ze d200x albo s czy też d300 także nie powali. Bo czym ? No chyba że mu wsadzą matrycę od d2x. Wtedy jednych pozytywnie zaskoczy a innych rozczaruje ;) Jeśli tak zrobia, to pomyślę nad nim jako uzupełnienie d2xa :)

MzMarcin
04-08-2007, 17:08
Nie no nie gadajcie jest to jednak kompletnie nowa puszka... Chcieliście żeby miała ergonomię nikona,ala D200? :). Czysty Canonizm w niej widzę :)

Szybki bydlak
Shooting speed 6.25 fps
Buffer 75 JPG or 17 RAW

Live view, ogólnie sporo zaprojektowanych od zera, np licznik stanu baterii, sRaw. Uszczelnienia to i tak marketing dla mnie... Fajna puszka nawet, solidny kawałek aparatu... Standardzik taki…

subs
04-08-2007, 21:11
bardzo fajny, sam prawie kupiłem 30D ale padło na D80... :)

life
05-08-2007, 15:01
dziwią mnie trochę te przyciski na dole tego telewizora, mogą być mało poręczne :)
a ten sRAW? to siakaś nowość?? bardziej kompresowalne RAW-y??

Kolekcjoner
05-08-2007, 15:17
dziwią mnie trochę te przyciski na dole tego telewizora, mogą być mało poręczne :)
a ten sRAW? to siakaś nowość?? bardziej kompresowalne RAW-y??

sRaw to po prostu raw tylko o mniejszej rozdzielczości. W marku III ma rozdzielczość 2.5 MPx-a.

roofman
05-08-2007, 19:01
O, i według tych prognoz ma iso widoczne w wizjerze... dla mnie najważniejsza rzecz bo tego mi niestety brakuje w mojej puszce :D

fridrih
05-08-2007, 20:36
muszę przytznać że tylna ścienka wygląda ciekawie

Niedzwiedz
05-08-2007, 21:02
sRaw ma miec 7 mpx, ale co z tego ze dali 3 cal LCD ;) jak te canonowe sa marne w porownanu z nikonowymi

Pawel Pawlak
05-08-2007, 22:08
jeśli naprawdę sRAW będzie miał 7mpix to trochę bez sensu... 4-5mpix w zupełności by wystarczyło. A wtedy dopiero nastąpiłoby znaczące skrócenie czasu PP.

Kolekcjoner
05-08-2007, 23:00
jeśli naprawdę sRAW będzie miał 7mpix to trochę bez sensu... 4-5mpix w zupełności by wystarczyło. A wtedy dopiero nastąpiłoby znaczące skrócenie czasu PP.

Też mi się zdaje, że to nie bedzie 7 mpx. Stawiałbym na to samo co w marku czyli 2.5 - ale kto tam wie co w canonie wymyślili :roll:.

MareckiMarek
06-08-2007, 23:20
sRaw ma miec 7 mpx, ale co z tego ze dali 3 cal LCD ;) jak te canonowe sa marne w porownanu z nikonowymi
Widzę że już z góry wiesz jaki ten LCD będzie ;-).
Po wielkościach pliku RAW można oczekiwać że to będzie 14bitowa głębia kolorów.

kubedes
09-08-2007, 16:05
Z jedenej strony fajny, ale bez emocji ;) Z drugiej, ciekawe co musiałbym mieć żeby wzbudził emocje ? ;)
Zdziwię się jeśli się bedzie nazywał 40D
W końcu jest już D40 i D40x w Nikonie.


Myśle ze d200x albo s czy też d300 także nie powali.
Nikonowska nowinka też się raczej D300 nie będzie nazywać - niebezpiecznie blisko 300D.
Jak dotychczas żaden numerek się u obu systemach nie powtórzył i pilnują się tego.

Paprycjusz
09-08-2007, 19:26
A 1D i D1? :D

Pawel Pawlak
09-08-2007, 19:50
A 1D i D1? :Dwyjątek potwierdzający regułę ? ;)

Kolekcjoner
19-08-2007, 22:21
Tak to mniej więcej wygląda - dla mnie przyjemnie :).



EOS 40D Specifications (compare with 30D specs at the foot of this page)

Technical Details

Resolution: Approximately 10.1 million effective pixels (total pixels: approximately 10.5 million)

Recording pixels: 3888 x 2592

Sensor type: CMOS sensor, with primary R-G-B filtration

Sensor size: 22.2 x 14.8 millimeters

Pixel size: 5.7 microns square

Lens focal length factor: 1.6x

Sensor dust removal: EOS Integrated Cleaning System; active removal of dust by vibrating front low-pass filter; automatic removal of dust spots, in Canon Digital Photo Professional software (v. 3.1 or higher)

Maximum frames per second: 6.5 frames per second (fps) at full resolution

Maximum number of frames / burst: JPEG: 75; RAW: 17

Shutter speeds: 30 seconds to 1/8000, plus Bulb (1/3 or 1/2-step increments)

Flash sync speed: Up to 1/250, with EX-series Speedlites

Anticipated shutter durability: 100,000 exposures, based on Canon test methods

Computer interface: USB 2.0 (Hi-speed)

Image recording storage media: CompactFlash (CF) cards (type I or II, including Microdrives)

Card compatibility: "FAT32" compatible--OK for cards over 2GB

Image format options: JPEG (choice of "Fine" or "Normal" compression); RAW (Canon .CR2 RAW file format); RAW + JPEG (any JPEG file size available; JPEG file written as separate file)

Analog to digital conversion: 14 bits per channel (16,382 separate tones from brightest to darkest, for each channel)

Resolution options: "Large"--3888 x 2592 (approximately 10.1 million pixels); "Medium"--2816 x 1880 (approximately 5.3 million pixels); "Small"--1936 x 1288 (approximately 2.5 million pixels)

File numbering: sRGB color space: IMG_0001.JPG or IMG_0001.CR2; Adobe 1998 RGB color space: first character is always underscore (_)

Folders: Automatically created for image storage; new folder can be user-created with "Manual Reset" function; folders cannot be freely selected on memory card by the photographer

Highlight tone priority: Expands tonal range of bright highlights by about one stop; ISO range limited to 200 to 1600; activated by C.Fn II-3-1

Data verification: "Original Image Data" can be appended to each image via Custom Function IV-6-1; requires optional Canon Original Data Security Kit OSK-E3 to check authenticity

Live View viewing options: Camera's LCD monitor; computer monitor, via USB; computer monitor, via wireless transmitter WFT-E3A

Manual focus: Viewed on LCD monitor, with option to magnify focus area 5x or 10x

Autofocus: Possible--C.Fn III-6-1 active, press AF On button; mirror drops down temporarily while AF On button is pressed, allowing AF to function

Silent mode Live View shoot: Mode 1: First shutter curtain remains open; shooting up to 6.5 fps possible; Mode 2: Quieter option; 2nd shutter curtain doesn't close until user's finger is taken off shutter button

Accessory wireless transmitter: Canon WFT-E3A (optional, dedicated wireless transmitter)

Attachment to camera: Attaches to base of camera; totally integrated with EOS 40D's design

Wireless transfer methods: 802.11b or 802.11g; link speed: approximately 11 megabits/second (802.11b) or 54 megabits/second (802.11g)

Connection method: Infrastructure or Ad Hoc (802.11g functions in Ad Hoc mode)

Maximum wireless distance: Approximately 490 feet (150 meters), if "receiver" has its own antenna (depends on environment)

Wireless channels: 11 (in North American market)

Ethernet (wired) transfer: Yes; Ethernet 100Base-TX (maximum distance approximately 1,000 feet); link speed: approximately 100 megabits/second

Transfer options: 1. FTP mode (images sent to folder on host computer); 2. PTP mode (remote control of camera possible from computer); 3. HTTP mode (view camera's files using web browser; remote firing of camera possible)

Security options: Encryption: WEP or TKIP/AES; authentication: open system, WPA-PSK, or WPA2-PSK

USB "host" capability: Plug compatible USB devices into WFT-E2A, for use with the EOS 40D; GPS devices (write GPS time, coordinates, and altitude info into each file's EXIF info); external hard drive (connect compact external USB hard drive, and write files directly from camera to the hard drive as if it's an additional memory card)

LCD monitor: 3.0-inch (diagonal) TFT color; approximately 100% coverage; approximately 230,000 pixels on monitor; approximately 140 degrees viewing angle

LCD monitor brightness: Adjustable in 7 levels (via Menu)

Video-out: Yes (to standard TV monitor); NTSC or PAL, selectable on Menu

Number of AF points: Nine, all cross-type AF points

Center AF point: Unique hybrid cross-type AF point; world's first high-precision AF point with both horizontal and vertical high-precision; additional standard precision, cross-type sensors for lenses from f2.8 to f5.6

AF point selection: 1. Manual AF point selection via 9-way multi-controller on back of camera; 2. automatic AF point selection

AF activation: Shutter button, or new AF On button at back of camera

AF modes: One-Shot AF (for stationary subjects); AI Servo AF (for tracking moving subjects); AI Focus AF (auto selection of One-Shot or AI Servo AF)

AF sensor: Entirely new Canon CMOS AF sensor

AF sensitivity range: EV -0.5 to 18 (at 73 degrees F / 23 degrees C, ISO 100)

Shutter speeds: 30 seconds to 1/8000 second, plus Bulb (1/3 or 1/2-step increments); x-sync at 1/250

ISO range: 100 to 1600, in 1/3-step or full-stop increments; ISO can be expanded to 3200 via C.Fn I-3-1

Auto ISO: Can be set in any exposure mode, including P, Tv, Av, and M; ISO usually based at 400; typical auto range is 100to 800, depending on conditions; manual exposure mode: auto ISO fixed at 400

Exposure modes: Manual, Aperture-priority (Av), Shutter-priority (Tv), Program AE

Full-auto modes: Green Zone, Portrait, Landscape, Close-up, Action, Night Portrait, Flash Off

Metering: 35-zone metering sensor; Evaluative metering (linked to all AF points); Center-weighted metering; Partial metering; Spot metering at center of picture (approximately 3.5% of picture area)

Metering range: EV 0 to 20 (all patterns, at normal temperatures)

Exposure compensation: Possible in P, Tv, Av, and A-DEP exposure modes; +/- up to two stops, in 1/2 or 1/3-stop increments (via Quick Control Dial)

Autoexposure bracketing: Possible in P, Tv, Av, M, and A-DEP exposure modes; +/- up to two stops, in 1/2 or 1/3-stop increments

Compatible flashes: All Canon EX-series Speedlites, including new Speedlite 580EX II

Camera menu sets flash: Yes (580EX II only, as of August 2007)

E-TTL II flash metering: Flash metering not linked to active AF point; distance from compatible EF lenses now used; entire metering area can be averaged using Custom Function 14-1

Modeling flash: 1-second burst of flash possible at 70Hz when depth-of-field preview button is pressed (580EX/EX II, 550EX, 420EX, MR-14EX, MT-24EX, and Speedlite transmitter only)

Wireless E-TTL: Fully compatible, including ratio setting over six-stop range

Flash exposure compensation: Up to +/- 2 stops can be set on camera body (can also be set on compatible Speedlites)

Built-in flash: Covers lenses as wide as 17mm (27mm equivalent); Guide Number 43 (feet)/13 (meters), ISO 100

Viewfinder focus screen: New interchangeable "Ef" series focusing screens; standard screen: Ef-A--precision matte screen very similar to EOS 30D; optional Ef-D screen--precision matte with grid lines; optional Ef-S screen--Super precision matte (superior manual focusing with fast lenses, f1.8 to f2.8)

Viewfinder display: Similar to EOS 30D; new: ISO is always displayed; new: B/W shooting mode icon; new: maximum burst available now two digits

Dioptric adjustment: User-set from -3.0 to +1.0 (range can be extended using optional Canon dioptric Lens E, plus rubber frame Eb)

Mirror lock-up: Possible via Custom Function III-6-1

Eyepiece shutter: None (cover is provided on included strap)

Color space: Standard sRGB or Adobe 1998 RGB (separate setting on Menu)

White Balance: Auto; Pre-set (Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Flash); color temperature (set by user from 2500K to 10,000K in 100K increments); custom (shoot white object or 18% gray card, base WB on that neutral object)

White Balance correction: Fine-tuning of overall color, in any white balance mode; amber–blue correction, in 9 steps; magenta–green correction, in 9 steps; set on graph on LCD monitor, using 9-way controller; both types of correction can be combined

White Balance bracketing: Three separate files written with a single click of the shutter; can be varied in the amber–blue direction, or the magenta–green direction; can be adjusted up to +/- 15 mireds (equivalent to 3 steps on the 9-step adjust scale); can be combined with standard auto exposure bracketing (9 files written to CF card)

Picture style: Extensive range of settings for user to tailor color, contrast, sharpness, etc. to their preference; same characteristics as previous EOS SLRs with Picture Style control

Black and white recording: Set via monochrome setting within Picture Styles menu

Computer connection: USB 2.0 Hi-speed, via small "B"-type USB connection

Remote control: N3-type push-in terminal (same as EOS 20D, EOS-1D Mark II, etc.)

Video-out: Single-pin mini-jack

Direct Printing compatibility: PictBridge printing to compatible Canon and other brand printers

Compatible images: JPEG, RAW, or sRAW, if they comply with DCF protocol

Preview effects on camera's LCD: Printing effects can be previewed (includes brightness, levels, contrast, color saturation, color tone, and color balance--face brightener and red-eye correction cannot be viewed)

Connection to printer: Via USB cable included with camera

DPOF image marking: Compatible; images can be "tagged" while reviewing on LCD monitor

Battery: BP-511A, BP-511, or BP-512 (rechargeable lithium-ion, same as EOS 30D) (BP-511/BP-512: 1100mAh; BP-511A: 1390mAh)

Shooting capacity: Approximately 1100 shots (at 68 degrees F / 20 degrees C); approximately 800 shots (at 32 degrees F / 0 degrees C)

Charger unit: Canon CB-5L or CG-580 (also can be charged with compact power adapter CA-PS400)

AC adapter: AC adapter kit ACK-E2 (optional; consists of adapter AC-E2, and "dummy battery" DR-400)

Battery grip (optional): Battery grip BG-E2N or BG-E2

Date/time back-up battery: CR2016 lithium battery--coin-type; user-replaceable (estimated life 5 years)

Body exterior material: Magnesium alloy top, front, and rear covers

Chassis material: Polycarbonate and stainless steel

Lens mount: EF lens mount; metal; compatible lenses: all Canon lenses for EOS cameras
Compatible with EF-S lenses: Yes

Custom functions: 24 custom functions, in four distinct categories; 9 entirely new custom functions

Operating temperature range: 32 degrees to 104 degrees F, at 85% or lower humidity (0 degrees to 40 degrees C)

Dimensions (W x H x D): 5.7 x 4.2 x 2.9 inches (145.5 x 108 x 73.5 millimeters), very slightly larger than EOS 30D

Weight (without battery or CF card): 26.1 ounces (740 grams), approximately 1.4 ounces (40 grams) heavier than EOS 30D

Kolekcjoner
19-08-2007, 22:25
Głupio mi niestety po występku tego ..... (kolega to nie jest dobre słowo :evil:) kogoś dawać te specyfikacje. No ale cóż skoro wyciekły to je daję. Może czasami trudno w to uwierzyć ale na CB są ludzie nie tylko zapatrzeni w jeden słuszny system. W dużym stopniu dzięki Nikonowi - 40D jest jakie jest.

Kaleid
19-08-2007, 22:42
Aaa tam...nie przejmuj się tym tym..no, jak mu tam było? EOSem? :) Na szczescie juz na dniach premiera nowego topowego korpusu, i upgrade D200tki, wiec bedzie fajnie :)

roofman
20-08-2007, 07:35
No to mamy już info oficjalne
40D:
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=139&modelid=15653

1Ds mkIII:
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=139&modelid=15710

1Ds mkIII na dpreview:
http://www.dpreview.com/previews/canoneos1dsmarkiii/

MareckiMarek
20-08-2007, 09:44
40D na dpreview
http://www.dpreview.com/previews/canoneos40d/

shaolin
20-08-2007, 10:25
I sample jakby ktos potrzebowal:

1ds MKIII - tu na razie jeden ;)
http://web.canon.jp/imaging/eosd/eos1dsm3/eos1dsm3_sample-e.html

i z 40d
http://web.canon.jp/imaging/eosd/eos40d/eos40d_sample-e.html (gg:http://web.canon.jp/imaging/eosd/eos40d/eos40d_sample-e.html)

Cichy
20-08-2007, 10:27
Jak dla mnie puszka OK, mogliby coś z tą ergonomią iść w kierunku Nikona. Najbardziej śmieszą mnie kitowe obiektywy - nadal plasticzaki 18-55 i 55-200 z wciśniętym jakimś nowym ISem. Dobre to, ale do seri 3xx-4xx D

MM
20-08-2007, 11:49
Z D200 brakuje mu uszczelnień i systemu pomiarui światła. AF nie jest zły, ciekawe czy punkty są w tych samych miejscach. Jeżeli tak to tylko częściowa radocha będzie z tych "krzyży".

ranbir kapoor
20-08-2007, 14:16
te punkciki AF to najwieksza jak dla mni porazka,bylo tak od 20D,jest tak i w nowej puszcze
malutkie,blisko siebie i srodka ustawione,nie nie nie

konopia
20-08-2007, 14:58
na fotopolis.pl napisali o 40D:


Canon chwali się uszczelnieniem magnezowego korpusu, dzięki czemu 40D może bezpiecznie pracować w trudnych warunkach pogodowych (uszczelniono nawet kołnierz mocowania zewnętrznej lampy błyskowej)

mam nadzieję że nikon też w końcu zacznie dodawać filtr anty kurzowy przed matrycą, i jak kiedyś kupię następcę D200s ;) to będzie wypasiony we wszelkie nowości i dodatki całkowicie nie potrzebne do fotografowania ale jakże poprawiające samopoczucie.

I chciałbym 18-70 z VR. i stałym f4.

nie wiem czy słyszeliście ale sony podało do wiadomości informację o nowej matrycy CMOS APS-C 12Mpix pewnie trafi również do nikonów.
http://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/200708/07-072E/index.html

Andy_O
20-08-2007, 15:06
Czyli C nareszcie dogoniło D200 w zakresie aparatów średniobudżetowych ;-)
Coś czuję, że na odpowiedź N nie trzeba będzie długo czekać.

prz3mo
20-08-2007, 15:47
Mnie w sumie mało interesują wojny systemowe, ale chcialbym by Nikon w odpowiedzi pokazał cos co znokautuje konkurencje (na przekór ludziom pokroju tych jaka dzis założyła w tym dziale zamknęity juz wątek o nowym C) ... I cos mi sie wydaje, ze moze tak byc, bo cos podejrzanie cicho jest :) Cisza przed burzą? :)

McKane
20-08-2007, 16:07
Czyli C nareszcie dogoniło D200 w zakresie aparatów średniobudżetowych ;-)
Coś czuję, że na odpowiedź N nie trzeba będzie długo czekać.

No oby tak bylo bo teraz (zakladajac ze 40d i 1dsMkIII beda sprawne) praktycznie tylko w najnizszym segmencie Nikon jest w stanie powalczyc. A brak konkurencji to powazny problem rynkowy bez wzgledu na to w ktorej jest sie stajni.

RAF
20-08-2007, 16:10
Czyli McKane uważasz, że specyfikacja 40D rozwaliła już rynkowo D200? :lol:
Bardzo bym prosił byś nie przenosił tutaj specyficznego humoru z CB, to poważne forum ...

wlasiukk
20-08-2007, 16:16
Gadaj co chcesz, ale podgląd na ekranie 3 cale z powiększeniem to jest to czego chcę w maszynce do makro ...

McKane
20-08-2007, 16:33
Czyli McKane uważasz, że specyfikacja 40D rozwaliła już rynkowo D200? :lol:
Bardzo bym prosił byś nie przenosił tutaj specyficznego humoru z CB, to poważne forum ...

Przykre to jest ale prawdziwe ;) Ale tak serio to moze nie rozwalila ale napewno jesli chodzi o specyfikacje, mozliwosci i cene mocno przewyzszyla. Tak jak wlasiukk wyzej napisal 40d ma 3" wyswietlacz, live view, zdalne sterowanie lampami, matryca ktora nie szumi przy iso1600 (wiem wiem jak sie przeswietli te z d200 to tez slabo szumi ale szczegolow juz nie wroci:P), 6,5 fps, czyszczenie matrycy, silent mode ... i to wszystko za 1300 $ A nikon d200 prawie 1600$ (ceny z amazon.com). Byc moze jak ktos ma pelna szklarnie nikona to go ta przewaga nie skusi ale inni musieliby naprawde byc fanatykami zeby kupic za 300$ drozej slabsze body.

RAF
20-08-2007, 16:43
mckane skoro jako przewagę podałeś sterowanie lampami (w D200 można sterować pewnie świecami ... ) to dodaj jeszcze jako przewagę uszczelnioną klapkę karty pamięci :lol: No i te wszystkie przewagi mają szanse utrzymać się do ... piątku :p
a tak na poważnie, to faktycznie widzisz znaczącą przewagę 3" na 2,5", 6,5 fps nad 5? - oczywiście nie na papierze, tylko w codziennym użytkowaniu ...

Jacek_Z
20-08-2007, 16:45
matryca ktora nie szumi przy iso1600
a skąd to wiesz?
fajne body to D40, naprawdę. Najbardziej mnie intereują zagadnienia:
- czy pomniejszenie rozmiarów pojedyńczego piksela odbiło sie na szumach. Gdyby były takie same przy mniejszych pikselach to byłoby juz coś. Może będa mniejsze, a może nie - wzrosną?
- jak wiele zmienia 14 bitowy kolor (jego wpływ np na rozpietość tonalną)

dziwię się, że dali taki wypas w puszce dwucyfrowej. Przedtem modyfikacje były niewielkie. To teraz duży skok. Zapewne canon miał juz sporo wynalazków w zanadrzu i teraz dał to w D40 by premiera nowości nikona nie wyglądała tak okazale.

(Nikon D200 powinien potanieć)

ReSeT_Pl
20-08-2007, 16:45
Szumy ktore podobno ma Nikon, a Canon wcale nie szumi, to by było piękne, narazie to specyfikacja która jest ładna, ale jeszcze nie wiadomo jak w praktyce. Myśle, że wybór aparatu to każdego osobista sprawa i podniecanie sie tym tak bardzo na forum nie jest potrzebne. Jak Ci potrzebny live view i nie szumiący aparat na ISO 1600 to go bierz. Aparat sie kupuje po to żeby robić nim zdjęcia, a nie o nim gadać.
Pozdrawiam.

McKane
20-08-2007, 17:06
mckane skoro jako przewagę podałeś sterowanie lampami (w D200 można sterować pewnie świecami ... ) to dodaj jeszcze jako przewagę uszczelnioną klapkę karty pamięci :lol: No i te wszystkie przewagi mają szanse utrzymać się do ... piątku :p
a tak na poważnie, to faktycznie widzisz znaczącą przewagę 3" na 2,5", 6,5 fps nad 5? - oczywiście nie na papierze, tylko w codziennym użytkowaniu ...

Znaczaca przewage widac pomiedzy matrycami d200 i 30d. Rozsadek podpowiada ze do 40d Canon nie wsadzi nic gorszego bo to nie mialoby najmniejszego sensu (a zapowiada ze bedzie lepiej). Znaczaca przewage widze w Live View i Silent mode. 3" wyswietlacz i 6,5 fpsa to juz mniejsze bonusy ale rownie mile (dla mnie wiekszy wyswietlacz wazniejszy). Do tego lepszy wizjer, lepszy AF (tu 30d odstawalo do d200 wiec moze w koncu 40d sie zrowna) i to wszystko za 300$ mniej.
Postaw sie w roli kupujacego ... kupilbys gorsza (badz nawet rownie dobra) puszke za 300$ wiecej ? :)

ReSeT_Pl
20-08-2007, 17:08
Ja bym kupil jezeli mial bym szklarnie taka jaka bym chcial, nawet jak by live view nie bylo, bo przynajmniej ja wole korzystac z wizjera.

McKane
20-08-2007, 17:10
a skąd to wiesz?
fajne body to D40, naprawdę. Najbardziej mnie intereują zagadnienia:
- czy pomniejszenie rozmiarów pojedyńczego piksela odbiło sie na szumach. Gdyby były takie same przy mniejszych pikselach to byłoby juz coś. Może będa mniejsze, a może nie - wzrosną?
- jak wiele zmienia 14 bitowy kolor (jego wpływ np na rozpietość tonalną)

dziwię się, że dali taki wypas w puszce dwucyfrowej. Przedtem modyfikacje były niewielkie. To teraz duży skok. Zapewne canon miał juz sporo wynalazków w zanadrzu i teraz dał to w D40 by premiera nowości nikona nie wyglądała tak okazale.

(Nikon D200 powinien potanieć)

Nie wiem ale tak jak pisalem wyzej nie widze powodu dla ktorego majac swietna matryce z 30d badz 400d Canon dawalby cos gorszego. Jesli nawet bedzie taka sama jak w/w modelach to bedzie ona lepsza od tej w d200.

Musze przyznac ze bylem bardzo sceptyczny jak czytalem te wszystkie zapowiedzi 40d... dokladnie tak jak piszesz niemozliwe ze Canon dal az tyle nowosci do jednego body ... nigdy tak nie robil czego najlepszym przykladem jest prawienicniemajacy 5d ;)

Ale teraz to sa fakty wiec nalezy liczyc ze maja jakies info o super sprzecie nikona i dlatego postanowili isc jak to nasz premier mowi "po bandzie" :)

BartekIgnasiak
20-08-2007, 17:11
heh, nie wyobrazam sobie trzymac lustro z 70-200 w pozycji live view ;]

ReSeT_Pl
20-08-2007, 17:13
Niestety 400D pod względem szumównie nie jest taki jak 350D czy 30D. Jeden mój znajomy ma 350D, a drugi 400D i ten z 350D miał szumy na ISO 1600 takie jak 400D na ISO 800.

McKane
20-08-2007, 17:13
heh, nie wyobrazam sobie trzymac lustro z 70-200 w pozycji live view ;]

Dlatego to glownie do reporterki z szerokimi szklami albo do makro. Nie ukrywam ze czesto foce ksiazki w bibliotece i tez by mi sie live view i silent mode przydalo :D

McKane
20-08-2007, 17:18
Niestety 400D pod względem szumównie jest taki jak 350D czy 30D. Jeden mój znajomy ma 350D, a drugi 400D i ten z 350D miał szumy na ISO 1600 takie jak 400D na ISO 800.

No coz ja tam wielkich roznic nie widzialem. Zakladajac nawet nieco wieksze szumy 400d to jakosc zdjec pod wzgledem szczegolow bardzo podobna do 30d z uwagi na 2 mpix wiecej. Poza tym szum to nie wszystko ... liczy sie przede wszystkim ilosc szczegolow jaka matryca potrafi odwzorowac na wysokich iso. I w tym wypadku matryce Canona wygrywaja na calej linii czy to sie komus podoba czy nie. Mnie to akurat nie cieszy bo brak konkurencji oznacza wieksze wydatki.

ReSeT_Pl
20-08-2007, 17:22
A mozesz pokazac jakies testy gdzie widac ta roznice w szczegolach pomiedzy Canonem a Nikonem?

McKane
20-08-2007, 17:25
A mozesz pokazac jakies testy gdzie widac ta roznice w szczegolach pomiedzy Canonem a Nikonem?

Google sie popsulo ?

Chociazby http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/page17.asp

ReSeT_Pl
20-08-2007, 17:28
Ale wlasnie tutaj pokazales ze D80 mniej szumi od 400D na ISO 1600 i Sony ma wiecej szczegolow na ISO2000(1600) niz Canon. Kurde i jak tu dogodzic kazdemu :P.

ranbir kapoor
20-08-2007, 17:43
a ja wolale obraz z D200 od tego z 30D,jest bardziej "analogowy" a nie plaski cyfrowy
40D nawet jak bedzie mial lepszy Af to i tak sadzac po problemach z nowa topowa puszka canona w tej kwestii i tak gorszy od D200
funkcjonalnosc i obsluga tez przemawia za D200
duzy plus za canonem to silent mode

pn
20-08-2007, 17:44
a ja wolale obraz z D200 od tego z 30D,jest bardziej "analogowy" a nie plaski cyfrowy
:-D :-D :-D

To jest dowcip roku 2007. :-)

McKane
20-08-2007, 17:49
Ale wlasnie tutaj pokazales ze D80 mniej szumi od 400D na ISO 1600 i Sony ma wiecej szczegolow na ISO2000(1600) niz Canon. Kurde i jak tu dogodzic kazdemu :P.

Przepraszam ale nie czytasz nawet tego co sam napisales ... prosiles o test w ktorym canon ma wiecej SZCZEGOLOW niz nikon. A to ze d80 mniej szumi to jasna sprawa w polaczeniu z brakiem szczegolow ... w aparacie pracuja silne algorytmy odszumiajace i tyle. Nie zauwazylem tez zebysmy rozmawiali o Sony wiec po co ten przyklad ... chcesz zrobic hybryde ?.

Prosze bardzo drugi test ze szczegolami (a wlasciwie ich brakiem) tym razem d200 w roli glownej :) Nawet na ISO 100 roznica jest na korzysc 30d aczkolwiek trzeba przyznac ze szumy porownywalne ... ba d200 nawet wygrywa na iso1600. Tylko co z tego jak zamiast zdjecia jest mydlana plama.

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30d/page20.asp

McKane
20-08-2007, 17:53
a ja wolale obraz z D200 od tego z 30D,jest bardziej "analogowy" a nie plaski cyfrowy

Polecam Ci w takim razie strone http://audiovoodoo.alatar.pl/ :) Z tym argumentem faktycznie trudno polemizowac.

ReSeT_Pl
20-08-2007, 18:00
Ale w takim razie w nowym D300 mozemy miec nadzieje na dobre odwzorowanie szczegolow, bo matryca ponoc od Sony i na to ze w szumach wypadnie lepiej niz 40D :P. Atam mysle ze troche luzu i kazdy bedzie szczesliwy. Ja nadal jestem zdania, ze jezeli stwierdze, ze 40D lepiej sie nada do tego do czego potrzebuje to sobie go kupie, a nie bede sie przejmowal takimi sprawami, a jezeli okaze sie inaczej to zostane w Nikonie. Po co sie niepotrzebnie wzruszac?

McKane
20-08-2007, 18:20
Ale w takim razie w nowym D300 mozemy miec nadzieje na dobre odwzorowanie szczegolow, bo matryca ponoc od Sony i na to ze w szumach wypadnie lepiej niz 40D :P.

Oby tak bylo bo zyskaja na tym wszyscy :) Ja tam w miare luzno podchodze do takich informacji i parametrow pomimo ze uzywam czesto aparatu w pracy. Kiedys byly duzo slabsze puszki a ludzie i tak robili swietne zdjecia ... teraz szal Mpix, fps itp w pelni a dobrych zdjec niewiele wiecej.

Pozdrawiam i oby nikon pokazal FF :)

Jacek_Z
20-08-2007, 20:35
nie widze powodu dla ktorego majac swietna matryce z 30d badz 400d Canon dawalby cos gorszego. Jesli nawet bedzie taka sama jak w/w modelach to bedzie ona lepsza od tej w d200.
Nie musi to być matryca gorsza. Nie będzie taka sama. Ona będzie miała więcej megapikseli. Czyli piksele będą mniejsze. Szumy moga być większe. Także filtr przed matrycą pewnie będzie silniejszy. Pomniejszanie pikseli niesie ze sobą pewne konsekwencje. Nikon miał kilka lat wcześniej świetnego ostrego D2Hs - tylko, że to 4 MP i doszedł do 10 MP D200 dającego "mydełko". To powinno dac do myślenia. 5D ma duże piksele - bo to FF.

Co do ilości szczegółów w obrazie - to "zasługa" ilości MP w body, więc 30D ma ich mniej niz D80. Z NEFa D80 wywołanego w NC albo NX dostaniesz ostre zdjęcie które ci to wykaże.



Nie ukrywam ze czesto foce ksiazki w bibliotece i tez by mi sie live view i silent mode przydalo
Ciekawe zastosowanie. Do tego to się przydaje stolik reprodukcyjny. Fotografowałem książki nawet za pomocą powiększalnika! Nie trzeba do tego wizjera. A jak potrzeba - to do pierwszego zdjęcia.

Zbigniew
20-08-2007, 20:56
Znaczaca przewage widac pomiedzy matrycami d200 i 30d. Rozsadek podpowiada ze do 40d Canon nie wsadzi nic gorszego bo to nie mialoby najmniejszego sensu (a zapowiada ze bedzie lepiej). Znaczaca przewage widze w Live View i Silent mode. 3" wyswietlacz i 6,5 fpsa to juz mniejsze bonusy ale rownie mile (dla mnie wiekszy wyswietlacz wazniejszy). Do tego lepszy wizjer, lepszy AF (tu 30d odstawalo do d200 wiec moze w koncu 40d sie zrowna) i to wszystko za 300$ mniej.
Postaw sie w roli kupujacego ... kupilbys gorsza (badz nawet rownie dobra) puszke za 300$ wiecej ? :)

Powiedz mi - co ma Live view i Silent mode takiego cudownego, że daje większą przewagę ? To moja małpka ma te dwie rzeczy i miała dawno przed 40D :-P

A kupowanie droższej puszki, która jest rzekomo gorsza za więcej kasy ? Hmmm, a to od kiedy szum na wysokich ISO i jakieś wodotryski decydują o stopniu na podium ? czy myślisz że dla różnicy 300$ ktoś, kto ma torbę gratów zmieni nagle system ?

To musi być wręcz niemoralne, że ja sprzedałem ze stratą nowego 30D i kupiłem żywanego D200. Ale to może dlatego, że mam zestaw jasnych szkieł, lampę i nie wychodzę ponad ISO800 ... I olewam przekątną wyświetlacza, cropy 100% i jakieś gadżety w puszce, a cieszę się pięknym obrazkiem generowanym przez aparat.

McKane
20-08-2007, 21:03
Powiedz mi - co ma Live view i Silent mode takiego cudownego, że daje większą przewagę ? To moja małpka ma te dwie rzeczy i miała dawno przed 40D :-P

No coz jesli nie widzisz zalet oznacza to ze nie ma potrzeby zebys zmienial dla nich aparat/system.



To musi być wręcz niemoralne, że ja sprzedałem ze stratą nowego 30D i kupiłem żywanego D200. Ale to może dlatego, że mam zestaw jasnych szkieł, lampę i nie wychodzę ponad ISO800 ... I olewam przekątną wyświetlacza, cropy 100% i jakieś gadżety w puszce, a cieszę się pięknym obrazkiem generowanym przez aparat.

A moze gdybys czytal to co napisalem a nie tylko pisal dla pisania to dotarlbys do fragmentu w ktorym wyraznie sugerowalem ze dla osoby posiadajacej porzadna szklarnie nikona ta puszka nic nie wnosi bo ma swietne d200 do wyboru. Zupelnie inaczej wyglada sytuacja dla osob ktore wchodza dopiero w segment semi-profi czy jak go tam nazwac ;)

prz3mo
20-08-2007, 21:18
A moze gdybys czytal to co napisalem a nie tylko pisal dla pisania to dotarlbys do fragmentu w ktorym wyraznie sugerowalem ze dla osoby posiadajacej porzadna szklarnie nikona ta puszka nic nie wnosi bo ma swietne d200 do wyboru. Zupelnie inaczej wyglada sytuacja dla osob ktore wchodza dopiero w segment semi-profi czy jak go tam nazwac ;)

Zbigniew sprzedając 30D nie miał zadnego szkła Nikona :) Tylko jakies manualne typu Jupiter z tego co wiem :)

Zbigniew
20-08-2007, 21:22
To prawda.

Chciałem tylko dać do zrozumienia, że aparat nie musi mieć ISO12800, aby móc nim zrobić dobre zdjęcie w różnych warunkach. Obecnie większość fot robię przy świetle zastanym i naprawdę nie ma na co narzekać. W pomieszczeniach przy obiektywach o świetle f/2 lub jaśniejszych można pstrykać wszystko posiłkując się jako źródłem światła zestawem świeczek robiących za CLS :-P

McKane
20-08-2007, 21:23
Nie musi to być matryca gorsza. Nie będzie taka sama. Ona będzie miała więcej megapikseli. Czyli piksele będą mniejsze. Szumy moga być większe. Także filtr przed matrycą pewnie będzie silniejszy. Pomniejszanie pikseli niesie ze sobą pewne konsekwencje. Nikon miał kilka lat wcześniej świetnego ostrego D2Hs - tylko, że to 4 MP i doszedł do 10 MP D200 dającego "mydełko". To powinno dac do myślenia. 5D ma duże piksele - bo to FF.

Ale przeciez taka 10 Mpix matryca dziala juz od roku w 400d i jakosciowo nie ustepuje tej z 30d - to co pisalem wyzej - szum niewiele wiekszy, utrata w detalach do poziomu tego co widac w 30d wiec zysku zadngo oprocz marketingowego. Jest ona jednak lepsza od tej zastosowanej w d200. Jesli w 40d bedzie taka sama to bedzie bardzo fajnie ... oczywiscie daleko jej do 5d ale to nie ma znaczenia bo i tak jakosc zdjec wystarzcajaca do wiekszosci zastosowan. Fajnie byloby natomiast gdyby poprawila sie rozpietosc tonalna bo o ile mpix w tym segmencie jest juz wystarczajaco tak ten parametr jak dla mnie kuleje.




Co do ilości szczegółów w obrazie - to "zasługa" ilości MP w body, więc 30D ma ich mniej niz D80. Z NEFa D80 wywołanego w NC albo NX dostaniesz ostre zdjęcie które ci to wykaże.

Dobrej jakosci matryca 8 mpix powinna zawierac mniej szczegolow niz dobrej jakosci matryca 10 Mpix (z uzyciem tej samej optyki). To jest oczywiste nie podlega raczej dyskusji (Ci ktorzy pracowali na srednioformatowych hasselach z 20-30 Mpix scianka napewno wiedza dobrze o co chodzi ;) ). W przypadku testow ktore podalem 10 mpix matryca d200 wypada gorzej niz 8 mpix matryca 30d a nastepnie obydwie dostaja baty od 5d :) Zgodnie z wczesniejszymi zalozeniami zakladajac uzycie identycznych szkiel matryca d200 jest zwyczajnie do bani bo tak szumi ze algorytm odszumiajacy niszczy zawarte w zdjeciu informacje. Byc moze testy w sieci sa kiepskie ale ten d200 na ktorym pracowalem powyzej iso400 bardzo tracil na szczegolach, duzo bardziej niz 30d.




Ciekawe zastosowanie. Do tego to się przydaje stolik reprodukcyjny. Fotografowałem książki nawet za pomocą powiększalnika! Nie trzeba do tego wizjera. A jak potrzeba - to do pierwszego zdjęcia.

Nie no ja mowie o fotografowaniu z reki na szybko ksiazek w czytelni :) Silent mode po to zeby nie denerwowac osob obok i nie zwracac na siebie uwagi a live view zeby nie sprawdzac czy oby napewno nie obcina sie numerow stron itp :)

McKane
20-08-2007, 21:26
To prawda.

Chciałem tylko dać do zrozumienia, że aparat nie musi mieć ISO12800, aby móc nim zrobić dobre zdjęcie w różnych warunkach. Obecnie większość fot robię przy świetle zastanym i naprawdę nie ma na co narzekać. W pomieszczeniach przy obiektywach o świetle f/2 lub jaśniejszych można pstrykać wszystko posiłkując się jako źródłem światła zestawem świeczek robiących za CLS :-P

Warto zebys dodal DLA MNIE "nie musi miec iso 12800 zeby moc zrobic zdjecia w roznych warunkach".

Bo akurat dla mnie musi miec jak najlepsze iso1600 a i 6400 bym nie pogardzil. Kwestia wymagan w stosunku do posiadanego sprzetu i charakteru pracy jaka musi wykonac.

th3big
20-08-2007, 21:32
Zupelnie inaczej wyglada sytuacja dla osob ktore wchodza dopiero w segment semi-profi czy jak go tam nazwac ;)

I dla tych co przesiadają się z innego systemu, niekoniecznie Nikona ;-) Sporo ludzi oczekiwało kolejnego, mało istotnego upgradu wyświechtanej konstrukcji 20D... 30D... Canon IMO miło zaskoczył. Można szydzić przez kolejne 100 stron co nie zmieni faktu, że 40D zapowiada się bardzo ciekawie. 40D ma rywalizować z D200 oraz ewentualnym D300. Bardzo ciekawy jestem D300. Jeśli takowy się pojawi. Jak długo Nikon opsze się marketingowej, ale i praktycznej potrzebie implementacji filtra antykurzowego oraz czegoś co pozwoli zneutralizować LV z puszek Olympusa oraz przede wszystkim bezpośredniego rywala Canona.

Jacek_Z
20-08-2007, 21:38
Ale przeciez taka 10 Mpix matryca dziala juz od roku w 400d i jakosciowo nie ustepuje tej z 30d - to co pisalem wyzej - szum niewiele wiekszy, utrata w detalach do poziomu tego co widac w 30d wiec zysku zadngo oprocz marketingowego. .... Jesli w 40d bedzie taka sama to bedzie bardzo fajnie

....
Dobrej jakosci matryca 8 mpix powinna zawierac mniej szczegolow niz dobrej jakosci matryca 10 Mpix (z uzyciem tej samej optyki). To jest oczywiste nie podlega raczej dyskusji .

...
W przypadku testow ktore podalem 10 mpix matryca d200 wypada gorzej niz 8 mpix matryca 30d

...
zakladajac uzycie identycznych szkiel matryca d200 jest zwyczajnie do bani bo tak szumi ze algorytm odszumiajacy niszczy zawarte w zdjeciu informacje. Byc moze testy w sieci sa kiepskie ale ten d200 na ktorym pracowalem powyzej iso400 bardzo tracil na szczegolach, duzo bardziej niz 30d.

fragment 1 - prawie zgoda
fragment 2 i 3 - są ze sobą częsciowo sprzeczne, chyba, że chodzi ci o to co w częsci 4 - na wysokich ISO utrata szczegółu jest powiązana z odszumianiem i to wtedy D200 może wypaść gorzej niz 30D. Na ISO 100 - nie.
porównanie "doskonałości" matryc jest utrudnione ze względu na moc filtra i na to, że jedno to CCD a drugie CMOS. Zdaje się, że kolejne body Nikona będa jednak na CMOS i pewnie w kolejnej generacji body będą porównywalne pod kątem matryc.

Na szczęście ja działam na ISO 100-200. Chciałbym miec ISO 50.

Skipper
20-08-2007, 21:40
zadyma zadyma mozecie sie klocic jeszcze kilka tygodni ale prawda jest taka... wyszla piatka bylo gadanie iz nikon juz wypuszcza cos co go zniszczy.... wyszla nowa jedynka, to bylo bicie piany iz nikon juz na dniach wypuszcza cos co nowa jedynke zmiecie... teraz wyszla 40 i znow gadanie ze bedzie lada moment cos co spowoduje iz wlasciciele canonow odejda z placzem do domu... qrcze ilez tak mozna? mnie sie np d200 bardzo podoba ale kupilem 30d powody nieistotne nie chce mi sie scierac... niemniej jednak takie gadanie ze cos wyjdzie coraz bardziej przypomina labedzi spiew... a szkoda bo firma z takimi tradycjami powinna naprawde trzymac poziom i nie oddawac rynku konkurencji az tak bez walki bo to bije nas wszyskich po kieszeniach a ja nie mam nic przeciwko temu by nikon wypuscil cos naprawde fenomenalnego za grosze bo wtedy canon bedzie musial zejsc z puszkami FF do realistycznego poziomu cenowego i wszyscy beda szczesliwi :)

Zbigniew
20-08-2007, 21:47
Bo akurat dla mnie musi miec jak najlepsze iso1600 a i 6400 bym nie pogardzil. Kwestia wymagan w stosunku do posiadanego sprzetu i charakteru pracy jaka musi wykonac.

No to kupujesz Canona 1Dx lub 5D i po sprawie. Po co tu deliberować tyle jaki to D200 jest słaby i drogi.

Jacek_Z
20-08-2007, 21:54
... wyszla piatka bylo gadanie iz nikon juz wypuszcza cos co go zniszczy.... wyszla nowa jedynka, to bylo bicie piany iz nikon juz na dniach wypuszcza cos co nowa jedynke zmiecie... teraz wyszla 40 i znow gadanie ze bedzie lada moment cos co spowoduje iz wlasciciele canonow odejda z placzem do domu...
zniszczy, zmiecie, z płaczem? Gdzie to wyczytałeś? Dam komuś upomnienie.
Wole merytoryczne dyskusje, choc najmniej o "wyższości" jednego body nad drugim, a tym bardziej jednego systemu nad innym. Gdyby to było tak jednoznaczne to zapewne by nie byłoby dyskusji. Ale są różne potrzeby i argumenty mają wszystkie strony sporu.

A nie lepiej robić zdjęcia, niż się sprzeczać kto je zrobił lepszym body?
Świetnym body to każdy głupi potrafi. Zrobić dobre zdjęcie kiepskim body! To jest sztuka!

McKane
20-08-2007, 21:57
No to kupujesz Canona 1Dx lub 5D i po sprawie. Po co tu deliberować tyle jaki to D200 jest słaby i drogi.

No zeby to bylo takie proste to wierz mi ze bym tak zrobil. 1d to koszmarna cena i zwyczajnie mnie na niego nie stac.
5d natomiast to takie badziewie za kupe kasy (ale juz powiedzmy w zasiegu) ktore sklada sie ze swietnej matrycy i niczego wiecej. AF do bani w porownaniu z 1d czy nikonami, zero uszczelek, ficzersy na najnizszym poziomie. I za to placi sie 2x cene 30d ... no coz jesli aparat ma na siebie pracowac to trzeba realnie podejsc do tematu na podstawie stosunku strat do zyskow. A ten wyraznie mowi ze w moim przypadku trzeba bedzie poczekac na 5dII :)

McKane
20-08-2007, 22:04
fragment 1 - prawie zgoda
fragment 2 i 3 - są ze sobą częsciowo sprzeczne, chyba, że chodzi ci o to co w częsci 4 - na wysokich ISO utrata szczegółu jest powiązana z odszumianiem i to wtedy D200 może wypaść gorzej niz 30D. Na ISO 100 - nie.
porównanie "doskonałości" matryc jest utrudnione ze względu na moc filtra i na to, że jedno to CCD a drugie CMOS. Zdaje się, że kolejne body Nikona będa jednak na CMOS i pewnie w kolejnej generacji body będą porównywalne pod kątem matryc.

Na szczęście ja działam na ISO 100-200. Chciałbym miec ISO 50.

No tak dokladnie to mialem na mysli. Byc moze napisalem to w sposob chaotyczny ale mniej wiecej tak to mialo zostac zrozumiane. CCD nikona nadaje sie juz do wymiany bo ilez mozna walczyc na swietne body. Ja jestem przekonany patrzac na nowosci canona ze to jest atak wyprzedzajacy przed tym jak nikon walnie z grubej rury naprawde czyms mocnym. Za dobre sa te puchy po prostu zeby dawac jest tak bez przyczyny.

prz3mo
20-08-2007, 22:11
Panowie, moim zdaniem pozostaje sie cieszyc, ze firmy "walczą"... Canon zaskoczył, ze w 40D dał sporo "ficzerów', dam se łeb uciąć, że Nikona riposta będzie rownie ostra... A nie zapominajmy, że Pentax (z kasą Samsunga) także zaczyna ostro pogrywać (hity sprzedazy K100D i K10D)i następca "Kadyszki" tez moze byc ciekawy... Sony tez sie odgraża... :) Mysle, ze rynek sie jak zawsze podzieli i kazdy bedzie miał swoj kawałek tortu. Canon tym razem jako pierwszy sie wychylił z nowościami, więc czekamy na reszte i tyle.
Mysle, ze wszystko to mimo jednak z korzyscia dla nas - klientów. Szkoda tylko, ze wywołuje to wszystko takie spięcia i idiotyczne przepychanki o wyzszosci jednego systemu nad drugim.

McKane
20-08-2007, 22:21
Szkoda tylko, ze wywołuje to wszystko takie spięcia i idiotyczne przepychanki o wyzszosci jednego systemu nad drugim.

Eee wlasnie nie ma spiec ... myslalem osobiscie ze bedzie gorzej :) A tu kulturna dyskusja na poziomie.

Pomimo faktu ze obecnie foce Canonem to dzisiaj zdalem sobie sprawe ze najwiecej zdjec mam zrobionych Nikonem. Uzywam nikosia cyfrowego jakies 5 lat i przez ten czas zrobil okolo 70-80 k zdjec. Dokladnie nie wiem bo nie liczylem ile razy przekrecil mu sie licznik ale to i tak imponujaca liczba ;) Maszynka nie do zajechania ... jedynie kolko nastaw zacina sie czasami.

prz3mo
20-08-2007, 22:24
Eee wlasnie nie ma spiec ... myslalem osobiscie ze bedzie gorzej :) A tu kulturna dyskusja na poziomie.

No w tym wątku poki co sie to udaje, ale spojrz w tym dziale na założony dzis temat jakiegos fanatyka eosa.... :) Całe szczescie, ze mod założył kłódkę.

RAF
20-08-2007, 22:29
McKane ledwo człowiek na chwilę się oddalił, a już manipulujesz dpreview :-)
Oto dwa sample z tego szanownego portalu, oba wołane z RAW-u Weź mi z łaski swojej wyjaśnij, kto tu kogo wykańcza?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

McKane
20-08-2007, 23:04
RAF nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie to co pokazales jest mocno zblizone i nikt tu nikogo nie wykancza. Niczym nie manipulowalem zreszta bo to z tego samego testu sa przyklady ;) Problem w tym ze to sa zdjecia robione na ISO100 i tutaj roznice w jakosci zdjec pomiedzy testowanymi puszkami sa marginalne. Widac to zreszta na zalaczonych obrazkach gdzie ilosc szczegolow jest podobna przy czym te z canona 30d wygladaja na ostrzejsze (szczegolnie na samplu z mapa).
Daj natomiast taki przyklad na iso800-1600 i wtedy porownamy :) Chcialem nawet raz zrobic taki test ale znajomy fanatyk sie nie zgodzil bo jego d200 jest bezkonkurencyjne i nie musi niczego udowadniac :) No coz taki typ

RAF
20-08-2007, 23:23
No widzisz McKane my tu sobie grzecznie dyskutujemy, a kubaman wyczytał, że toczysz nierówną walkę i że D200 jest najlepszy :-) Niestety, jego zdaniem jesteśmy też średnio rozgarnięci :-|
Co do szumów, to nie mam wątpliwości :-) Rzecz w tym, że od wielkiego dzwonu korzystam z wyższego iso niż 400, więc to mi rybka :-)

Zbigniew
20-08-2007, 23:30
Pięknem tych dyskusji jest to, że udowadnia się zazwyczaj wyższość jednego korpusu nad drugim korzystając ze skali bezwzględnej. Prawda jest natomiast taka, że sprzęt wybiera się głównie pod kątem zastosowań (no zwykle ograniczane jest to kasą). Co z tego że D200 szumi dla ISO3200 szumi całkiem sporo? Osoba robiąca 99% zdjęć w trudnych warunkach sięgnie po inny korpus/system. Ja nie potrzebuję robić ślubów w ciemnych kościołach i nie interesuje się siatkówką w słabo oświetlonych halach. Tymczasem bardzo odpowiada mi obrazek z D200 i uważam, że jest on (w zakresie kolorystyki, kontrastów, itp.) o wiele ładniejszy niż to, co uzyskiwałem z 30D. Może to moja wina, że tak było, ale z drugiej strony co miałem męczyć się z 30-tką, jak D200 daje to, czego oczekuję ?

Peace & love ;)

PS.: Znacie tę maksymę o amatorach, profesjonalistach i mistrzach ? ;)

prz3mo
20-08-2007, 23:37
PS.: Znacie tę maksymę o amatorach, profesjonalistach i mistrzach ? ;)

Ja nie znam, ale czy chodzi o to, ze amatorzy gadaja o sprzecie i sie onanizują, a profesjonalisci po prostu robią zdjecia? :-P

Zbigniew
20-08-2007, 23:39
Amatorzy – martwią się o sprzęt. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.


:razz:

prz3mo
20-08-2007, 23:42
Amatorzy – martwią się o sprzęt. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.


:razz:

heheheh... prawie trafiłem ;)

McKane
20-08-2007, 23:45
Amatorzy – martwią się o sprzęt. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.
:razz:

O kurcze nieskromnie mowiac zaliczylbym sie do klasy Mistrzów Profesjonalizmu :D Dobrze trafilem zeby sie dowartosciowac ;)

McKane
20-08-2007, 23:46
No widzisz McKane my tu sobie grzecznie dyskutujemy, a kubaman wyczytał, że toczysz nierówną walkę i że D200 jest najlepszy :-) Niestety, jego zdaniem jesteśmy też średnio rozgarnięci :-|
Co do szumów, to nie mam wątpliwości :-) Rzecz w tym, że od wielkiego dzwonu korzystam z wyższego iso niż 400, więc to mi rybka :-)

Serio ... az musze poszukac i wdac sie w kolejna dyskusje :)

Kolekcjoner
21-08-2007, 01:52
Ja tam nie wiem ale na moje oko to 40D jest pozycjonowany nie na D200 (trochę to brzmi dziwnie :oops:) ale tak chyba jest. Może być tak, że to co pokaże w najblizszym czasie Sony i Nikon wyjaśni tę sytuację. W tej chwili sytuacja u Canona jest w ogóle dziwna, bo w segmencie amatorskim ma w zasadzie jedną dość przeciętną :mrgreen: /400D/ puszkę. 40D pod wieloma względami wypełnia spokojnie zadanie bycia profesjonalnym korpusem. Wydaje mi się że to jeszcze nie koniec rotacji na tym rynku. Nadal w segmencie amatorskim z D40x i D80 (że o szkłach nie wspomnę) Nikon ma dużą przewagę nad pozostałymi konkurentami. Ciekawe jak się to będzie rozwijać?

Jacek_Z
21-08-2007, 01:57
poczekamy (już niedługo) i zobaczymy. Canon ma większy wybór w półce pro i semi pro (częściowo na papierze 40D i 1DS), a nikon w amatorskiej. Mnie taka sytuacja nie odpowiada, ale zobaczymy - gdy (jeśli) sie doczekamy D3 i D300 to będzie dobrze.

Władca Pixeli
21-08-2007, 03:08
Amatorzy – martwią się o sprzęt. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.


:razz:
Gdzieś o tym słyszałem :mrgreen:

Erie
21-08-2007, 08:11
Gdzieś o tym słyszałem :mrgreen:

taaaak? a gdzie? ;)

Skipper
21-08-2007, 09:30
poczekamy (już niedługo) i zobaczymy. Canon ma większy wybór w półce pro i semi pro (częściowo na papierze 40D i 1DS), a nikon w amatorskiej. Mnie taka sytuacja nie odpowiada, ale zobaczymy - gdy (jeśli) sie doczekamy D3 i D300 to będzie dobrze.

tylko ze nie oszukujmy sie kase sie robi na amatorach bo to masa ktora ma prawdziwe pieniadze do wydania a nie te kilka % onanistow czesto mocno na wyrost mieniacych sie profesjonalistami. :)

kubaman
21-08-2007, 09:53
No widzisz McKane my tu sobie grzecznie dyskutujemy, a kubaman wyczytał, że toczysz nierówną walkę i że D200 jest najlepszy :-) Niestety, jego zdaniem jesteśmy też średnio rozgarnięci :-| obstawiałem, że to ty to zaraportujesz i się nie myliłem :) Nie napisałem, że jesteście nierozgarnięci, tylko że za bardzo rozgarniętych się uważacie, ale jak co do czego przyjdzie, to logika idzie na bok.



Tak na temat. Jakichkolwiek by Canon nie zaoferował wyborów to Wam nie będzie pasowało, bo pracujecie na Nikonach (choć znam już kilkanaście osób, które zmieniły niedawno zdanie). Kropka. Nie jest zrozumiałe natomiast, dlaczego cała "lepszość" Nikona objawia się.. krytyką Canona. To chyba dobrze, że mamy na rynku nowe możliwości wyboru? Że ci, których Canon zadowala, mają teraz lepszy, tańszy i nowocześniejszy sprzęt w zasięgu ręki? Abstrahując od upodobania do "analogowego" szumu D200 i podobnych irracjonalnych argumentów, z mojej perspektywy 40D oznacza spełnienie wielu oczekiwań odnośnie puszki w tej cenie i dla mnie. W zasadzie do wczoraj chciałem sobie kupić 1DMk3 (po co? - bo chciałem) będąc do takiego kroku poniekąd zmuszony przez Canona. Teraz naprawdę się cieszę, że dużo pieniędzy ma szansę pozostać w mojej kieszeni.

Skipper niestety ma rację. D3, D300.. i du.a Maryny. Nikon zaczyna produkować kompakty obudowane puszkami dslr dla niezamożnych amatorów. Ja bym wolał, żeby kreował rynek i rozwijał nowe technologie, niech tanią amatorką zajmuje się Sonolta.

Pozdrawiam

Paprochwbody
21-08-2007, 10:56
40D jest fajne i dobrze...Ale, po co takie antagonizmy? Przecież każdy kupuje, co mu pasuje (rym powstał:)), 5D dla mnie to matryca, z czasem polubiłem toto, fotografowanie moje raczej "kontemplacyjne", nie potrzebny super AF, kl/s itd. Gałkologię można przyswoić w każdym systemie i sobie z nią radzić bez problemu.
Rozmowy o sprzęcie-wiem, że jak się coś ma, i wydało się na to dużo pieniędzy, to chce się mieć poczucie, że najlepsze. Jestem zadowolony, życzę wszystkim też tego tutaj, mały problem że ze swoich zdjęć niekoniecznie jestem zadowolony i...i nie mogę kupić tego, co inni mają, pstrykając - zdolności:mad:
Co mnie obchodzi, kto czym robi foty... Najgorsze jest to, że najprawdopodobniej robi lepsze:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
To moja zgryzota... mam w poważaniu, czym robicie wszyscy zdjęcia, przecież na pewno macie tyle mózgu, żeby dobrać sobie zabawki.
Amatorszczik

Zbigniew
21-08-2007, 10:56
Gdzieś o tym słyszałem :mrgreen:

Hehe, a ja to nawet gdzieś widziałem ! :)

Jacek_Z
21-08-2007, 10:57
kubaman wolałbym byś tak nie uogólniał, pisząc o różnych jednak postawach tutejszych forumowiczów w/s dyskusji międzysystemowych.

Poczytaj moje posty w tym wątku. Nie mam kłopotów z logiką, nie krytykuje canona, nie podoba mi się szum d200 (a w ogóle mnie to zagadnienie nie interesuje, bo pracuję na ISO 100). Canonowskie 40D zapowiada się na świetne body. Mam także nadzieję, że jak wyjdzie D300 to pozwoli mi ono nie kupić D3, podobnie jak D200 zaoszczędził mi wydatku na D2X. Szkoda tylko, że ciagle nic o tych nowych body nie wiem. Też ubolewam nad zaniedbaniem działki profi w nikonie (poczytaj sobie wątek o nowosciach nikona w dziale D1, D2 to zobaczysz dużą dawkę autoirnonii u nikonowców).

kubaman
21-08-2007, 11:06
staram się nie uogólniać, przedstawiłem obraz jaki mi się rysuje w szerszej perspektywie (nie personalnej przecież :) )
życzę Wam aby to D300 nie pozostawało na papierze przez kolejne lata. I tu myślę należy sie ukłon w strone Canona, że wypuszcza kolejne świetne aparaty. 40D naprawdę trafia w moje potrzeby i jestem bardzo zadowolony, że się pojawia.

enzo
21-08-2007, 11:09
Obejrzalem sobie tego 40D i specjalnie mnie nie ruszyl. Faktem jest, ze nie spodziewalem sie wiele wiecej po nowej puszce w tym segmencie. To co bylo dla mnie istotnym argumentem przy wyborze D200 nadal nim pozostalo (pancernosc i solidne uszczelnienia). Z mojego puktu widzenia zmienil bym dzisiaj D200 jedynie na 1D MKIII, co nie znaczy, ze 40D jest zly (mysle, ze jest ok, podobnie jak 30D, ktorego uzywalem), ale po prostu w moich zastosowaniach lepiej pasuje mi D200.

Kaleid
21-08-2007, 11:19
Bez przesady z tym fanatyzmem...to raczej Canoniarzom brakuje nieco dystansu, i wszystko traktuja bardzo osobiscie:) Owszem, fajne (bynajmniej na papierze) są nowe zabawki Canona. Nie podoba mi sie wiele rzeczy w Canonie, tak samo jak i w Nikonie. Fakt faktem ze na polce pro Nikon daje ostatnio ciała, i nie podlega to dyskusji. Juz przed weekendem okaze się, czy jest to koniec profesjonalnej linii Nikona czy tez przyslowiowa cisza przed burza. Dla mnie to tylko aparat fotograficzny, nie obiekt kultu...i jesli kiedys stwierdze z Canon jest dla mnie lepszy, nie bede mial zadnych oporów by sobie go kupic. Fakt, pewien sentyment do N pozostanie, i nic więcej. Poki co nie ma co uprawiac wizji apokalipsy.

RAF
21-08-2007, 11:36
Kubaman mam wrażenie, że źle zrozumiałeś początek topicu. Zaczęło się nie od tego, że D200 to mesjasz w wśród aparatów, tylko McKane na podstawie specyfikacji wywnioskował, że 40D rozwali wszystko, włącznie z czołgiem Twardy (Rosomakiem, Giertychem, LiSem etc.) a Nikon będzie w stanie rywalizować w piaskownicy, powiedzmy z Power Shotami. W Twojej ocenie nie jest to oczywiście wyraz fanatyzmu i prawdopodobnie uważasz to za wyżyny rozgarnięcia, ale mnie taka teza wydaje się co najmniej przedwczesna, by nie powiedzieć, że mocno uproszczona.

Co do 40D, to aparat faktycznie nie szumi bardziej ... niż Olympus E-1 :twisted:
http://pliki.optyczne.pl/can2007/can40d_50_iso1600.jpg

P.S Kuba, dzięki za zaufanie ;-) Ptaszki coraz lepsze :-)

seth
21-08-2007, 12:28
pozwolę sobie tutaj apropos nowości...
http://fotopolis.pl/index.php?n=6244

http://www.dpreview.com/news/0708/07082012sony12mpcmos.asp

moze nowe nikony tez beda mniej szumiec :) i pozycja canona nie bedzie juz na tym polu tak silna :evil: .. cóż wydaje mi się, że zaczyna się robić ciekawie.. może też nadejdzie koniec walki na duperele i bedzie walka na wizjery :) hehe maży mi sie taka konkurencja po tym jak wczoraj wyjąłem z szafy starą minolte 7000 lub jak wspomnę nikon'a f90...

Kolekcjoner
21-08-2007, 13:15
pozwolę sobie tutaj apropos nowości...
http://fotopolis.pl/index.php?n=6244

http://www.dpreview.com/news/0708/07082012sony12mpcmos.asp

moze nowe nikony tez beda mniej szumiec :) i pozycja canona nie bedzie juz na tym polu tak silna :evil: .. cóż wydaje mi się, że zaczyna się robić ciekawie.. może też nadejdzie koniec walki na duperele i bedzie walka na wizjery :) hehe maży mi sie taka konkurencja po tym jak wczoraj wyjąłem z szafy starą minolte 7000 lub jak wspomnę nikon'a f90...

Tak to fakt że trochę szkoda tych czasów kiedy w puszce ważne były funkcje, a jakość obrazu zależała od tego jaki się przypnie obiektyw i włoży film.

seth
21-08-2007, 13:42
Nom... po co komu jakies cuda jak podgląd na LCD na żywo.. i argumenty jakie to potrzebne w stylu "do robienia zdjęć z nad glowy itp itd".. kiedys nie bylo i ludzie focili, efekty tez byly :-o ... lub nie działające systemy czyszenia matrycy lub ledwo działajace... jakieś funkcje rozpoznawania twarzy.. bla bla bla, dobra nie bede marudzil :) myśle, że nadejdzie czas (może już nadchodzi), że producenci zaczną się skupiać na tych ważniejszych sprawach.

himi
21-08-2007, 14:08
Idąc twoim tokiem rozumowania można powiedzieć, że kiedyś ludzie wcale nie focili, a malowali na ścianach jaskiń.

Kolekcjoner
21-08-2007, 14:14
Nom... po co komu jakies cuda jak podgląd na LCD na żywo.. i argumenty jakie to potrzebne w stylu "do robienia zdjęć z nad glowy itp itd".. kiedys nie bylo i ludzie focili, efekty tez byly :-o ... lub nie działające systemy czyszenia matrycy lub ledwo działajace... jakieś funkcje rozpoznawania twarzy.. bla bla bla, dobra nie bede marudzil :) myśle, że nadejdzie czas (może już nadchodzi), że producenci zaczną się skupiać na tych ważniejszych sprawach.

No to wyobraź sobie, że są tacy dziwni ludkowie którym ta funkcja się bardzo podoba i cenią sobie że będzie. I ciekaw jestem na jakich to "ważnych" funkcjach mają się skupić producenci?

seth
21-08-2007, 14:16
Idąc twoim tokiem rozumowania można powiedzieć, że kiedyś ludzie wcale nie focili, a malowali na ścianach jaskiń.

co chcesz przez to powiedzieć? ze np rzeby zrobić dobry portret potzrebujesz zeby aparat twarz rozpoznawal np?
ja zamiast takich dupereli jak podglądy na żywo itp wolalbym pożadny wizjer jak z czasów analogowych. myśle ze ktoś jeszcze by sie znalazł, kto również by chcial.

pozdr

seth
21-08-2007, 14:18
No to wyobraź sobie, że są tacy dziwni ludkowie którym ta funkcja się bardzo podoba i cenią sobie że będzie. I ciekaw jestem na jakich to "ważnych" funkcjach mają się skupić producenci?


może i się podobaja :) jak dostane do tego jakis duży jasny wizjer to czemu nie :).. innych ważych, choćby jakoś obrazu... tak jak pisales wyzej.
i nie mam zamiaru sie tu sprzeczać o takie rzeczy, wyrazilem tylko swoje zdanie.

pozdr

njght_84
21-08-2007, 14:33
zdziwicie sie jak wyjdzie 3d(canon) uszczelniony FF z 5kl/s za 3000$...

kubaman
21-08-2007, 15:23
seth, przecież LiveView to największy wizjer na rynku, w dodatku z działającym AF i powiększeniem na żywo..

seth
21-08-2007, 15:34
seth, przecież LiveView to największy wizjer na rynku, w dodatku z działającym AF i powiększeniem na żywo..

nie, to nie jest wizjer i jakos tego co tam widac nie przypomina wizjer optycznego, nie mowiac o lapaniu ostraści manulanie na czyms takim i bieganiu jak zombie (jak już ktoś wspomnial na tym forum:) )

jurgen
21-08-2007, 16:04
Do tego wizjera daszek jest w komplecie?
Ciekaw jestem jego praktycznego użycia, bo na razie to panowie rozsmieszcie mnie argumentami o fotografowaniu książek w bibliotece. To jest mniej więcej tak jakbym powiedział, że raz do roku tone ze sprzętem i bez uszczelnień nie dałbym rady (Co zresztą jest troszkę prawdą z tym zamaczaniem sprzetu).
Dawno nie było takich dygresyjnych watków ......

pozdrawiam

Jeszce jedno
D200 przeciekł przy wyświetlaczu (tzn sa ślady od wewnętrznej strony), d2x nie.

pn
21-08-2007, 16:23
Nie wiem czy bylo: http://www.youtube.com/watch?v=zSGgr5-4bkA&mode=related&search=

Andy_O
21-08-2007, 19:49
Może uświadomcie mnie, ciemnego.
Czy czasem nie jest tak, że porównywanie FF 21Mpx do średniego formatu jest nieco śmieszne, bo wielkość pojedyńczej komorki na matrycy jest znacznie mniejsza i wynikają z tego "te szystkie" implikacje?
Czy obiektywy małoobrazkowe (nawet słynne L-ki) zapewniają taką rozdzielczość?

Z coraz większą trwogą obserwuję wyścig polegający na upychaniu coraz większej liczby pikseli w FF. Zmiana z APS-C na FF- tak. Ale wyscig na megapiksele prz ytakim samym wymiarze matrycy?

Czornyj
21-08-2007, 19:57
21MP na matrycy małoobrazkowej to jeszcze nie jest jakiś hardkor. To nawet mniej niż 12MP na DX-owej matrycy D2X-a, że o matrycach w kompaktach nie wspomnę. 39MP matryca w Haslu ma niemal identyczną wielkość pikseli, przy czym szkła średnioformatowe ustępują najlepszym L-kom pod względem rozdzielczości.

Oczywiście - zwiększenie rozdzielczości nie przynosi wprostproporcjonalnego zwiększenia uzyskiwanej jakości, zresztą różnica między 16,7MP a 21MP jest kosmetyczna. Raczej istotniejsze jest odświerzenie technologiczne samego korpusu - stary Ds to był potworny muł z maleńkim wyświetlaczykiem i kiepską baterią.

Jacek_Z
21-08-2007, 20:21
jako, że temat mnie interesuje to odpowiem.
Sens upychania MP na jakiejkolwiek matrycy jest. Zdjęcia reklamowe ciągniete na duże formaty są najczęsciej robione na niskich iso (zresztą średni format mimo "wielkich" pikseli matryc 20 MP nie daje do dyspozycji wysokich czułości - max 800) i jeżeli te piksele sa ostro wyrysowane to można drukowac w offsecie naprawdę duże formaty z duża ilością szczegółów. Pytanie czy te piksele będą ostre. Obiektywy małoobrazkowe wysokiej klasy sobie z tym 21 MP poradzą. Dostępny sampelek z 1Ds MK3 na nowym, niestety zupełnie otwartym obiektywie 14/2.8 dawał mydełko, a w rogach to juz tragedia. Szkoda, że nie dali lepszego i dłuższego szkła i przymknietego do 8.

To tyle jeśli chodzi o ilość MP. Natomiast praca na średnim formacie trochę jednak zmienia - inna jest głębia ostrości (mniejsza, to czasami plu, a czasami minus), potrzeba więcej światła w studiu by pracowac na przymknietych przysłonkach potrzebnych przy większych GO (a więc minus - koszt świateł). Inna jest plastyka.
W porównaniu tej plastyki cyfrowego DX do FF róznica jest mniejsza niż między FF a średnim formatem.

Wolałbym nie utrzymywac 2 systemów cyfrowych - małoobrazkowego i średnioformatowego z kilku powodów. Cena oczywiscie - ale nie tylko to. Noszenie 2 systemów (body, szkła, laptop itd) to jest spory ciężar.
Mały obrazek pozwala na prace w słabym swietle - na przysłonach 1,4 czy 2,0 lub 2,8. Średni format praktycznie sie zaczyna od 2,8 w obiektywie standartowym, a w innych szkłach (tele czy szerokie) szybko jest minimum 4,0.
Zaletą średniego formatu jest łatwiej osiągalna wysoka jakość plików oraz plastyka zdjęć - szczególnie tych gdzie ważny jest bokeh. Bo te całe ostre, poprzymykane do 22 - to można osiągnąć podobne w małym obrazku. Wolałbym oszczędzic kilkadziesiąt tysięcy, nawet kosztem plastyki. Ale miec duże, dobre pliki (z 1Ds MK3 lub D3X?)
czekam na dobre sample, studyjne, dobry obiektyw, poprzymykane, na niskich ISO z 1Ds MK3 (a potem na te z D3X)

McKane
21-08-2007, 20:33
Kubaman McKane na podstawie specyfikacji wywnioskował, że 40D rozwali wszystko, włącznie z czołgiem Twardy (Rosomakiem, Giertychem, LiSem etc.) a Nikon będzie w stanie rywalizować w piaskownicy, powiedzmy z Power Shotami.

Tak sie sklada ze z naszej dwojki jedynie Ty tak pisales ... w zadnym poscie nie napisalem ze 40d rozwali wszystko (to twoj styl retoryki) jedyne co napisalem to "mocno przewyzszy". No chyba ze powaznie wziales ktores ze zdan zakonczonych przymrozonym okiem. Wolalbym zebys cytowal dokladnie bo przekrecanie cudzych wypowiedzi traci polityka

maniek
21-08-2007, 20:53
Nom... po co komu jakies cuda jak podgląd na LCD na żywo.. i argumenty jakie to potrzebne w stylu "do robienia zdjęć z nad glowy itp itd".. kiedys nie bylo i ludzie focili, efekty tez byly :-o ... lub nie działające systemy czyszenia matrycy lub ledwo działajace... jakieś funkcje rozpoznawania twarzy.. bla bla bla, dobra nie bede marudzil :) myśle, że nadejdzie czas (może już nadchodzi), że producenci zaczną się skupiać na tych ważniejszych sprawach.

no a pozatym co z tego, że 40D uszczelniony skoro żaden EF-S uszczelnień nie posiada, L-ki co prawda uszczelnione ale nie po to jest cropowa puszka z uszczelkami żeby zakładąc do niej "L-ki" i tracić możliwośćużywania w trudnych warunkach np. ultrawide EF-S 10-20 i pozostałych. powinni uszczelnić takiego EF-S 17-55 2,8 a nie wyskakiwać z plsticznym kitami z dodanym IS-em -mogli zostawić na premiere 450D ;)
pozatym, żeby ta puszka zbliżyła sie do D200 to:


-wspomaganie AF powinno być oświetlaczem jak w Nikon
-powiązanie spota z aktwnym punktem AF. pozatym powiększyli spota w porównaniu do 30D ??????
-wywaliłbymbym programy tematyczne i ten zupełnie o dupe rozbić do niczego nie przydatny A-DEP
-powininen zniknąc przycisk direct-print a pojawić się BKT na korpusie
-MLU na korpus, w ramach obsługi przycisku DRIVE
-większy zakres korekty ekspozycji

tyle moje 3 grosze, bo te całe live view , turbo trzepaczki do czyszczenia matrycy i inne w sumie nie wnoszą nic co ,mogłoby wywołać entuzjazm kogoś kto obsługiwał d200. co nie znaczy, że niektóre rozwiązania dodane do 40D są na nie.

sv
21-08-2007, 20:56
Może uświadomcie mnie, ciemnego.
Czy czasem nie jest tak, że porównywanie FF 21Mpx do średniego formatu jest nieco śmieszne, bo wielkość pojedyńczej komorki na matrycy jest znacznie mniejsza i wynikają z tego "te szystkie" implikacje?
Czy obiektywy małoobrazkowe (nawet słynne L-ki) zapewniają taką rozdzielczość?

Z coraz większą trwogą obserwuję wyścig polegający na upychaniu coraz większej liczby pikseli w FF. Zmiana z APS-C na FF- tak. Ale wyscig na megapiksele prz ytakim samym wymiarze matrycy?

kompakty na matrycy wielkości małego paznokcia mieszczą 12 mpix, dlaczego więc uwazasz, że 21 na FF to za dużo? myślę, że za 3-4 lata kolejna generacja topowych lustrzanek przekroczy granice 40mpix.

pewnie niedługo ktoś porówna matryce nowej jedynki z matrycą ZD. jestem ciekaw wyniku, choć myślę, że canon sobie bez problemu z ZD poradzi.

Andy_O
21-08-2007, 20:58
21MP na matrycy małoobrazkowej to jeszcze nie jest jakiś hardkor. To nawet mniej niż 12MP na DX-owej matrycy D2X-a, że o matrycach w kompaktach nie wspomnę. 39MP matryca w Haslu ma niemal identyczną wielkość pikseli, przy czym szkła średnioformatowe ustępują najlepszym L-kom pod względem rozdzielczości.

Dzięki za wyjaśnienie, nigdy nie przeliczałem.

Ciągle tylko nurtuje mnie ta rozdzielczość szkieł.
Wiem, wiem, mam uszkodzone obiektywy itd. Ale z moich obserwacji wynika, że detale na poziomie 10 Mpx otrzymuję tylko ze stałki i to nie bylejakiej, i w rejonie F5.6 -F11. Zoomy czasami dosiegają tej jakości w optymalnych warunkach. Czyżby L-ki były takie hiper-ponad-wszystko? Możnaby taki wniosek wyciagnąć, chociaż fotografowałem dwa razy C z 17-40 L i jakość była dobra, ale do mojej 60-tki to raczej daleko. Więc coś mi się tu nie zgadza z tą rozdzielczością szkieł.
Mogę dopuścić myśl, że stałki umiejętnie używane dadzą 20Mpx, ale widzę, ze sesje do kolorowych gazet robią zoomami. Więc albo wszystkie szkła które miałem w rękach były uszkodzone (co za szmelc ;-) albo wielki ilości Mpx używane z zoomami to typowy objaw przerostu formy nad treścią..

Andy_O
21-08-2007, 21:04
kompakty na matrycy wielkości małego paznokcia mieszczą 12 mpix, dlaczego więc uwazasz, że 21 na FF to za dużo? myślę, że za 3-4 lata kolejna generacja topowych lustrzanek przekroczy granice 40mpix.

o kompaktach może tu nie wspominajmy, bo w tym przypadku 12 Mpx to tylko napis na pudełku mający zwabić i wydrenować kieszeń niczego nie podejrzewajacego klienta ;-)
Wg mnie przy matrycach małoobrazkowych dochodzimy do granic wydajności wynkającej z praw fizyki. Obiektywy 40Mpx to raczej musiałyby dopiero powstać ;-)

jerryjola
21-08-2007, 21:04
.....Mysle, ze rynek sie jak zawsze podzieli i kazdy bedzie miał swoj kawałek tortu. Canon tym razem jako pierwszy sie wychylił z nowościami, więc czekamy na reszte i tyle.
......


akurat to nie Canon jako pierwszy wyskoczył z nowościami, raczej Pentax wypuszczając k10d(a samsung gx10)

zresztą nie ma w zasadzie nad czym dyskutować....jest to nowa puszka, Canon słucha rynku, dostosował się do potrzeb (czy też niekiedy modlitw posiadaczy puszek ze swojej stajni)....po prostu marketing, inaczej się teraz nie robi, żeby coś sprzedać w większej ilości
Jeżeli mamy porównywać która puszka lepsza, trzeba przejść na cropy....
tylko po co?
w większości przypadków (statystycznych, bez porównywania cropów) nie da sie odróżnić, które zdjęcie jest z której puszki....i która puszka jest lepsza.


Ale mimo tego wielkie brawa dla Canona.... za jednak nową puszką (a nie po lifthingu)...
myślę że jego użytkownicy będą z niego co najmniej tak samo (bardzo) zadowoleni, jak posiadacze d200

sv
21-08-2007, 21:08
sesje do kolorowych gazet (A4) to można spokojnie 6-8 mpix lustrzanka zrobic przy zachowaniu przyzwoitej jakości.

Co do szkieł; jasne, że stałki oferują lepszą rozdzielczość, ale nawet w miarę przyzwoity zoom (jakaś Lka) podpięty do matrycy 21 mpix da więcej szczegółów niż np 10 mpix. matryca o większej rozdzielczości zawsze daobraz o większej ilości szczegółów, chociaż z pewnością nie jest tak, że 2x większa matryca da 2x lepszy obrazek :-)

prz3mo
21-08-2007, 21:09
akurat to nie Canon jako pierwszy wyskoczył z nowościami, raczej Pentax wypuszczając k10d(a samsung gx10)



heh... Zalezy jak na to spojrzec... bo na luty przyszlego roku planowany jest nowy korpus Pentaxa i patrzac na to z innej persopektywy czasu to nie bedzie pierwszy :-P

kubaman
21-08-2007, 21:09
maniek, na przykłąd ja mam zamiar podpinać Lki do 40D :)
I to uszczelnienie mnie rajcuje,m choćby i niepełne, bo kiedy przyszło mi myć 20D po pewnym niefortunnym lądowaniu w błocie w czatowni po prostu posra..em się ze strachu.

Wiem, wiem 40D ma same duperele, a nie ma żadnych wartościowych ficzerów. Chyba głównie dlatego, że nie jest D200 ;) Jeśli jednak ktoś z was siedział kiedyś przez 5 godzin w błocie w kucki od 3 rano z okiem przy wizjerze, przy zmieniających się temperaturach, rosie, mżawce, zgięty w pół, wykręcony bo akurat ptaszyna nadeszła ale bardzo z boku i się nie mieścisz w czatowni po skręceniu zestawu itd, itp. to zrozumie do czego może być przydatny LiveView. Jeśli do tego dodam, że w 40D mogę w tym trybie nie tylko podglądać, kadrować ale i ostrzyć, a nawet powiększyć obraz i ostrzyć, to dla mnie ta funkcja zupełnie zmienia obraz mojej codziennej pracy (hobby). Itd, etc. :)

Jacek_Z
21-08-2007, 21:22
no a pozatym co z tego, że 40D uszczelniony skoro żaden EF-S uszczelnień nie posiada, L-ki co prawda uszczelnione ale nie po to jest cropowa puszka z uszczelkami żeby zakładąc do niej "L-ki".

czy sugerujesz, że do do jakiegokolwiek body cyfowego nikona nie mozna przypinać porządnych nikkorowskich szkieł ED? Wszystkie nikony sa z cropami. Mam nie zakładać 70-200/2.8 i 85/1.4? Albo do d200 mozna, a do d80 nie wolno?


kompakty na matrycy wielkości małego paznokcia mieszczą 12 mpix, dlaczego więc uwazasz, że 21 na FF to za dużo? myślę, że za 3-4 lata kolejna generacja topowych lustrzanek przekroczy granice 40mpix.
21 MP to jeszcze OK, szkła wytrzymają. Ale te 40 MP juz nie.


pewnie niedługo ktoś porówna matryce nowej jedynki z matrycą ZD. jestem ciekaw wyniku, choć myślę, że canon sobie bez problemu z ZD poradzi.
Zdecydowanie nie poradzi. Lepszy nie będzie, byle tylko nie był dużo gorszy.
na podstawie 2 sampli z 1Ds MK3 ciężko wyrokować, bo sądząc tylko po tym co teraz dostepne to porównanie jest .... Napiszę dyplomatycznie: nie ma zadnego porównania.
Nie czepiam sie dlatego, że to canon. Mam nadzieje, że z FF da się wycisnąć dużo, bo nie sądzę by nikon zrobił za pierwszym podejściem lepszą matryce od canona, a jak przeczytasz powyżej także bym wolał w D3X FF od mamiyi ZD. Zakładam, że D3X bedzie miał mniej MP i słabsze osiągi i od 1DS MK3 i od ZD czy innych wielkoformatowych scianek. Byle tylko nie były te body (canona i nikona) od tych ścianek zbyt daleko.

jurgen
21-08-2007, 21:22
maniek, na przykłąd ja mam zamiar podpinać Lki do 40D :)
I to uszczelnienie mnie rajcuje,m choćby i niepełne, bo kiedy przyszło mi myć 20D po pewnym niefortunnym lądowaniu w błocie w czatowni po prostu posra..em się ze strachu.

Wiem, wiem 40D ma same duperele, a nie ma żadnych wartościowych ficzerów. Chyba głównie dlatego, że nie jest D200 ;) Jeśli jednak ktoś z was siedział kiedyś przez 5 godzin w błocie w kucki od 3 rano z okiem przy wizjerze, przy zmieniających się temperaturach, rosie, mżawce, zgięty w pół, wykręcony bo akurat ptaszyna nadeszła ale bardzo z boku i się nie mieścisz w czatowni po skręceniu zestawu itd, itp. to zrozumie do czego może być przydatny LiveView. Jeśli do tego dodam, że w 40D mogę w tym trybie nie tylko podglądać, kadrować ale i ostrzyć, a nawet powiększyć obraz i ostrzyć, to dla mnie ta funkcja zupełnie zmienia obraz mojej codziennej pracy (hobby). Itd, etc. :)
No własnie siedział, nawet wpadł z body pod wodę i się zastanawia czy to się przyda. Bo w teorii brzmi ładnie.

sv
21-08-2007, 21:26
Jacek, zupełnie teoretycznie:
czy obraz z lustrzanki 20 mpix i 40 mpix podpiętej do tego samego szkła będzie:
a/ gorszy
b/ lepszy
c/ identyczny?

PS te sample z ds o których piszesz, to może te z wczorajszej konferencji? jeżeli tak to zapomnij, że je widziałeś i poczekajmy na coś bardziej miarodajnego.

kubaman
21-08-2007, 21:28
No własnie siedział, nawet wpadł z body pod wodę i się zastanawia czy to się przyda. Bo w teorii brzmi ładnie.

no! ulżyło mi nieco :)

Czornyj
21-08-2007, 21:31
Dzięki za wyjaśnienie, nigdy nie przeliczałem.

Ciągle tylko nurtuje mnie ta rozdzielczość szkieł.
Wiem, wiem, mam uszkodzone obiektywy itd. Ale z moich obserwacji wynika, że detale na poziomie 10 Mpx otrzymuję tylko ze stałki i to nie bylejakiej, i w rejonie F5.6 -F11. Zoomy czasami dosiegają tej jakości w optymalnych warunkach. Czyżby L-ki były takie hiper-ponad-wszystko? Możnaby taki wniosek wyciagnąć, chociaż fotografowałem dwa razy C z 17-40 L i jakość była dobra, ale do mojej 60-tki to raczej daleko. Więc coś mi się tu nie zgadza z tą rozdzielczością szkieł.
Mogę dopuścić myśl, że stałki umiejętnie używane dadzą 20Mpx, ale widzę, ze sesje do kolorowych gazet robią zoomami. Więc albo wszystkie szkła które miałem w rękach były uszkodzone (co za szmelc ;-) albo wielki ilości Mpx używane z zoomami to typowy objaw przerostu formy nad treścią..

Należy pamiętać, że nie przy każdym temacie różnica rozdzielczości jest tak bardzo widoczna - musi być dużo kontrastowych detali by to rzucało się w oczy. W przypadku kiepsko oświetlonych, niezbyt kontrastowych tematów różnica rozdzielczości nie rzuca się tak bardzo w oczy.

jerryjola
21-08-2007, 21:32
heh... Zalezy jak na to spojrzec... bo na luty przyszlego roku planowany jest nowy korpus Pentaxa i patrzac na to z innej persopektywy czasu to nie bedzie pierwszy :-P

fakt....zwracam honor...

nie nadążam za zmianami...

Jacek_Z
21-08-2007, 21:35
Czyżby L-ki były takie hiper-ponad-wszystko? Możnaby taki wniosek wyciagnąć, chociaż fotografowałem dwa razy C z 17-40 L i jakość była dobra, ale do mojej 60-tki to raczej daleko. Więc coś mi się tu nie zgadza z tą rozdzielczością szkieł. ..
Nie , L - ki to normalne obiektywy a nie jakies cuda. Wzieło się to L w nazwie od uzycia specjalnego gatunku szkła do budowy szkieł APO z lepiej wykorygowaną aberracją chromatyczną. To jest dokładnie odpowiednik szkieł ED u nikona (inne literowe oznaczenie tego samego). Teraz tego szkła uzywa sie coraz więcej, w coraz tańszych konstrukcjach i tez w szerokich katach. Dawniej tylko w długich, jasnych tele (drogich).



Mogę dopuścić myśl, że stałki umiejętnie używane dadzą 20Mpx, ale widzę, ze sesje do kolorowych gazet robią zoomami. Więc albo wszystkie szkła które miałem w rękach były uszkodzone (co za szmelc ;-) albo wielki ilości Mpx używane z zoomami to typowy objaw przerostu formy nad treścią..
Kolorowe gazety mogą mieć dobre efekty na body typu 5D i wystarczy 12 MP. Tu jest juz bój o to co w wielich formatach - czyli np B1 (100x70 cm), a lepiej (bez interpolacji) robic to na sciankach średnioformatowych.

Jacek_Z
21-08-2007, 21:42
Jacek, zupełnie teoretycznie:
czy obraz z lustrzanki 20 mpix i 40 mpix podpiętej do tego samego szkła będzie:
a/ gorszy
b/ lepszy
c/ identyczny?

PS te sample z ds o których piszesz, to może te z wczorajszej konferencji? jeżeli tak to zapomnij, że je widziałeś i poczekajmy na coś bardziej miarodajnego.

teoretycznie - sądzę, że obrazek wygenerowany z lustrzanek 20 i 40 MP będzie dość podobny jesli chodzi o ilość szczegółów. Na pewno nie będzie 2x przyrostu, a może kilkanascie procent. To takie moje przekonanie. Nie wiem na pewno - a kto wie?

tak, to sample na optyczne.pl z konferencji oraz jeden z japońskiej strony canona (mogli dac coś co ma większy sens, a nie sporo czarnego tła po bokach)
też czekam na lepsze sample. Jesli studyjne zdjęcia na świetnej, przymknietej optyce będą złe (przecietne) to będę załamany. Bo wolę mały obrazek (wsio ryba - canon, nikon) niz kupno ścianki MF, choc ciagle trzymam Mamiye RZ i kilka szkieł.

Czornyj
21-08-2007, 21:49
Niestety - 1Ds2 na tle 20MP średniaczka w warunkach studyjnych wypadał dość żalowo. Nie myślę też, by tych kilka MP mogło radykalnie to zmienić. OLPF zawsze nieco obniża kontrast, więc cudów nie ma. Rozpiętość tonalna też jest nieco gorsza.

1Ds2:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.luminous-landscape.com/images-bill/Canon%201DsMk2%20Detail.jpg)

P25:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.luminous-landscape.com/images-bill/PhaseOne%20P25%20Detail.jpg)

Jacek_Z
21-08-2007, 22:08
Znam te sample, na tej www było tego wiecej.
mam nadzieję, ze ten 14 bitowy kolor cos poprawi w rozpietosci tonalnej. Niestety niewyjmowalny OPLF wiem, że pogorszy sprawę. Jak pisałem - wazne by nie było zdecydowanie słabiej. Troszeczke - przeboleję. No i dla mnie istotniejsze jest takie zestawienie np P25 i D3X.

sv
21-08-2007, 22:09
Czornyj: te dwa obrazki nie dzieli jakaś przepaść jakości i myślę, że dodatkowe 5 mpx tę niewielką różnicę mocno zmniejszy lub zniweluje zupełnie. Rozpiętość tonalna nowego ds'a też będzie większa (14 bit). na razie to gdybanie, trzeba poczekać na jakieś rozsądne sample.

nawet jeżeli niewielka różnica pozostanie, to i tak wygoda małego obrazka raczej przesądza o wyborze (o cenie nie wspominam).

Czornyj
21-08-2007, 22:16
No właśnie jeśli chodzi o nowe ZD to jakiejś przepaści cenowej nie ma... Jest tylko cholernie mało uniwersalna - nieporęczna, wolna, niskie ISO, ciemne obiektywy... Do reportażu nie nadaje się zupełnie.

sv
21-08-2007, 22:22
Cena zakupu; owszem zbliżona, ale: jeżeli różnica w jakości nie będzie duża, to po jaką ch...re kupować body, które w porównaniu z Canonem jest nieporęczne, a powyżej iso 400 praktycznie do niczego się nie nadaje?

jeżeli po 2 latach chciałbyś wymienić body, to posądzam, że na ZD byłbyś dodatkowo znacznie w plecki finansowo.

Czornyj
21-08-2007, 22:26
Cena zakupu; owszem zbliżona, ale: jeżeli różnica w jakości nie będzie duża, to po jaką ch...re kupować body, które w porównaniu z Canonem jest nieporęczne, a powyżej iso 400 praktycznie do niczego się nie nadaje?

jeżeli po 2 latach chciałbyś wymienić body, to posądzam, że na ZD byłbyś dodatkowo znacznie w plecki finansowo.

O widzisz - i na to po cichu liczę. Czekam właśnie na tych frajerów, którzy skłonni będą być konkretnie w plecy i za jakiś czas się tej cegły pozbyć (z dużą stratą). Bo w kwestii 1Ds3 to nie liczyłbym na jakieś spektakularne spadki wartości na rynku wtórnym...

sv
21-08-2007, 22:31
O widzisz - i na to po cichu liczę. Czekam właśnie na tych frajerów, którzy skłonni będą być konkretnie w plecy i za jakiś czas się tej cegły pozbyć (z dużą stratą). Bo w kwestii 1Ds3 to nie liczyłbym na jakieś spektakularne spadki wartości na rynku wtórnym...

prawidłowa kalkulacja :-)
niestety pozostaje czynnik czasu :-)

Czornyj
21-08-2007, 22:42
prawidłowa kalkulacja :-)
niestety pozostaje czynnik czasu :-)

Po tym, jak zrąbała mi się 645-tka kupiłem sobie na przeczekanie system Mamiya 7 w bardzo korzystnej cenie (złomu). Mogę poczekać :lol:

Jacek_Z
21-08-2007, 22:52
No właśnie jeśli chodzi o nowe ZD to jakiejś przepaści cenowej nie ma... Jest tylko cholernie mało uniwersalna - nieporęczna, wolna, niskie ISO, ciemne obiektywy... Do reportażu nie nadaje się zupełnie.
ZD jest wyjatkowo tania :grin: ale takie P25 i wyzej, czy hasele juz sporo wiecej kosztują. A ceny kompletu szkieł (droższych od L-ek) tez swoje do różnicy dokładają.

McKane
21-08-2007, 22:59
Do tego wizjera daszek jest w komplecie?
Ciekaw jestem jego praktycznego użycia, bo na razie to panowie rozsmieszcie mnie argumentami o fotografowaniu książek w bibliotece. To jest mniej więcej tak jakbym powiedział, że raz do roku tone ze sprzętem i bez uszczelnień nie dałbym rady (Co zresztą jest troszkę prawdą z tym zamaczaniem sprzetu).


Usmiechow zapewne nie widziales badz nie chciales zobaczyc. Ta odpowiedz byla riposta na pytanie po co komu live view i silent mode ... jakie pytanie taka odpowiedz. Poza tym jesli bede chcial zabrac ze soba do biblioteki cyfrowa MF zeby pofotografowac ksiazki to moja prywatna sprawa ... kazdy uzywa sprzetu do swoich potrzeb i krytyka tego jest mniej wiecej na poziomie dyskusji o gustach/smakach itp.

Poza tym z tego co piszesz wynika ze chodzisz do biblioteki raz do roku ... hmm no coz wyobraz sobie ze sa ludzie ktorzy czesciej korzystaja z tego przybytku. Biorac pod uwage ze mam kilkadziesiat tysiecy sfotografowanych stron roznych ksiazek do uzytku wlasnego rzecz jasna to sprawa sie robi nieco powazniejsza niz Twoje raz do roku. Migawka amatorskich body mialaby klopot z takim przerobem.
Ale to offtop polecalbym zamiast oceniania skupic sie na merytoryce :)

sv
21-08-2007, 23:00
ZD jest wyjatkowo tania :grin: ale takie P25 i wyzej, czy hasele juz sporo wiecej kosztują. A ceny kompletu szkieł (droższych od L-ek) tez swoje do różnicy dokładają.

słowem pozostaje nam poczekać na d3 i porównać go z mareczkiem III :-)

Jacek_Z
21-08-2007, 23:05
dokładnie tak. tylko ile poczekać?
No i czekam na porządne sample z mareczka z produkcyjnych body.

McKane
21-08-2007, 23:07
Należy pamiętać, że nie przy każdym temacie różnica rozdzielczości jest tak bardzo widoczna - musi być dużo kontrastowych detali by to rzucało się w oczy. W przypadku kiepsko oświetlonych, niezbyt kontrastowych tematów różnica rozdzielczości nie rzuca się tak bardzo w oczy.

To jedno. Warto tez pamietac o innej sprawie ... wiecej Mpix jesli nawet nie przelozy sie liniowo na wzrost detali wplynie bardzo pozytywnie na jakosc przejsc tonalnych.

O ile nie boje sie o to czy szkla przeniosa informacje przy 21 Mpix (jak wchodzil 1dsMkII tez byly takie watpliwosci) tak nie wierze w to ze beda w stanie pociagnac do 40 Mpix. Nawet przy FF 40 Mpix to juz za duzo jak na taka powierzchnie i utrata na jakosci oraz szumy napewno bardzo negatywnie wplyna na osiagane efekty. No chyba ze wyjdzie jakas nowa technologia ktora spowoduje ze zmniejszenie elementow fotoczulych nie bedzie powodowalo takiej degradacji jakosci obrazu. Wtedy moze jakies prime lens dadza rade. Z tym ze to juz takie sci-fi ze glowa boli :)

Poza tym nie oszukujmy sie ... po co komu 40 Mpix w puszce maloobrazkowej ? :) Gdzies musi byc ta granica szalenstwa

sv
21-08-2007, 23:13
dokładnie tak. tylko ile poczekać?
No i czekam na porządne sample z mareczka z produkcyjnych body.

na Twoim miejscu to raczej bym się modlił o to, żeby d3 był niezły, bo przesiadka na mareczka + szkła to już niezła inwestycja :-)

Ja też bym się cieszył z ewentualnego udanego debiutu D3, bo to w końcu jedyna możliwość żeby canon zszedł trochę z tych 8.000$

Czornyj
21-08-2007, 23:17
O ile nie boje sie o to czy szkla przeniosa informacje przy 21 Mpix (jak wchodzil 1dsMkII tez byly takie watpliwosci) tak nie wierze w to ze beda w stanie pociagnac do 40 Mpix.

Wbrew pozorom różnica między 20 a 40MP w praktyce wcale nie jest taka znowu duża - to raptem jakieś 7000 pikseli w poziomie zamiast 5000. Choć oczywiście w małym obrazku przy 40MP dyfrakcja zaczęłaby już konkretnie dawać w d.... A degradacja jakości wraz ze wzrostem rozdzielczości postępuje zawsze - wynika to z właściwości optyki. Im większa rozdzielczość, tym większy spadek kontrastu.


Ja też bym się cieszył z ewentualnego udanego debiutu D3, bo to w końcu jedyna możliwość żeby canon zszedł trochę z tych 8.000$
Z tą ceną 8 klocków to Canon przegiął. Bardzo pesymistycznie mnie to nastawiło w kwestii ewentualnych hajendowo-fulfrejmowo-wysokorozdzielczych Nikonów.

McKane
21-08-2007, 23:25
Wbrew pozorom różnica między 20 a 40MP w praktyce wcale nie jest taka znowu duża - to raptem jakieś 7000 pikseli w poziomie zamiast 5000. Choć oczywiście w małym obrazku przy 40MP dyfrakcja zaczęłaby już konkretnie dawać w d....

Aparat przy 40 Mpix nadawalby sie do robienia w ISO 100 i moze 200 jak scianki do MF :)



Z tą ceną 8 klocków to Canon przegiął. Bardzo pesymistycznie mnie to nastawiło w kwestii ewentualnych hajendowo-fulfrejmowo-wysokorozdzielczych Nikonów.

To na poczatek. Cena w stylu ... patrzcie ile to kosztuje ... skoro az tyle to musi byc wypas nad wypasy :) Potem jak zwykle spadnie. Podobnie bylo 1dsMkII ... tez z tego co pamietam cena poczatkowa byla zaporowa :)

sv
21-08-2007, 23:38
1ds mk II też kosztował 8000$ i taka cena obowiązuje do dzisiaj. Skoro canon nie obniżył ceny na nowego ds to niestety najprawdopodobniej oznacza, że nie przejeli się nowym nikonem, bo zanim on będzie na rynku, to na półce będzie już stał nowy 5d za 3000$

Czornyj
21-08-2007, 23:43
Aparat przy 40 Mpix nadawalby sie do robienia w ISO 100 i moze 200 jak scianki do MF :)

Jak pokazuje przykład Canona, z szumem można skutecznie walczyć mimo zwiększania rozdzielczości układu. W D2X tragedii nie ma mimo gorszej technologii i rozdzielczości na poziomie 30MP FF


To na poczatek. Cena w stylu ... patrzcie ile to kosztuje ... skoro az tyle to musi byc wypas nad wypasy :) Potem jak zwykle spadnie. Podobnie bylo 1dsMkII ... tez z tego co pamietam cena poczatkowa byla zaporowa :)

Canon 1Ds2 też kosztował w momencie wejścia na rynek 8k$ i bynajmniej specjalnie nie potaniał (obecnie 7k$).


Skoro canon nie obniżył ceny na nowego ds to niestety najprawdopodobniej oznacza, że nie przejeli się nowym nikonem
Otóż to - teraz fundamentalne pytanie to dlaczego się nie przejęli... Nowy 5D to jak dla mnie niezbyt przekonujący powód.

sv
21-08-2007, 23:49
canon jest cwany; nowa 40 i nowy ds były już gotowe od jakiegoś czasu i tylko czekały na to, żeby nikonowi zepsuć humor.

Czornyj
21-08-2007, 23:52
canon jest cwany; nowa 40 i nowy ds były już gotowe od jakiegoś czasu i tylko czekały na to, żeby nikonowi zepsuć humor.

To, czy 40D popsuje Nikonowi humor zależy głównie od D300, który wejdzie za 3 dni. A 1Ds nie ma na razie konkurenta w stajni Nikona i cholera wie kiedy będzie miał... Szczególnie patrząc na niepokojąco bezczelną cenę tego korpusu.

sv
21-08-2007, 23:55
być może 40d wszedł po to, żeby nikon musiał opóżnić premierę i podciągnąć to i owo w specyfikacji :-)

Erie
21-08-2007, 23:56
To, czy 40D popsuje Nikonowi humor zależy głównie od D300, który wejdzie za 3 dni. A 1Ds nie ma na razie konkurenta w stajni Nikona i cholera wie kiedy będzie miał... Szczególnie patrząc na niepokojąco bezczelną cenę tego korpusu.

a 24. sierpnia Nikon pokaze nowe d35 ;)

McKane
21-08-2007, 23:57
Canon 1Ds2 też kosztował w momencie wejścia na rynek 8k$ i bynajmniej specjalnie nie potaniał (obecnie 7k$).


Hmm nie wiem czemu wydawalo mi sie ze kolo 6k $ stoi. Jesli rzeczywiscie utrzyma sie ta cena to sprzet w Polsce bedzie raczej w ograniczonym zakresie kupowany a czesciej jak to zreszta i dzisiaj ma miejsce pozyczany do konkretnych projektow.

Czornyj
21-08-2007, 23:59
być może 40d wszedł po to, żeby nikon musiał opóżnić premierę i podciągnąć to i owo w specyfikacji :-)
Premiera za 3 dni - raczej za wiele nie zmienią...


a 24. sierpnia Nikon pokaze nowe d35 ;)
Aż tak daleko w pesymiźmie bym się nie posunął ;)

Erie
22-08-2007, 00:00
Premiera za 3 dni - raczej za wiele nie zmienią...

zrobią d35x ;)

Czornyj
22-08-2007, 00:07
zrobią d35x ;)

Będzie semi-pro i pro. Tako rzecze Makoto Kimura

Jacek_Z
22-08-2007, 00:10
na Twoim miejscu to raczej bym się modlił o to, żeby d3 był niezły, bo przesiadka na mareczka + szkła to już niezła inwestycja :-)

Ja też bym się cieszył z ewentualnego udanego debiutu D3, bo to w końcu jedyna możliwość żeby canon zszedł trochę z tych 8.000$
toż sie modlę :-D , a inna mozliwość o ile D3 i mareczek nie spełnią oczekiwań to jednak ścianka MF.
na szczęscie mam co sprzedawać.
Mi do szczęścia nie trzeba wiele. Wystarczy 70-200/2.8 IS i 85/1.2, jak swoje graty sprzedam, to na to wystarczy. Ciekawe czy bedę żałował. Odpuściłem jednak 5D będąc przyzwyczajonym do Nikona i dla mnie te 12 MP to było za mało, a 16 MP miało kosmiczną cenę. Zobaczymy co mi nikon da. U canona dodatkowo poza droższym body (od d200) był droższy 85 mm - bo w wersji 1,2. Nie przesiadając sie zaoszczędziłem kilka tys. Zobaczymy czy nie będe musiał teraz dołożyc więcej (albo nawet duuużo wiecej).

jak fajnie sie zgadzamy. to jednak mozliwe? Chciałbym dobrego debiutu D3X, a jak canon potanieje to i nikon nie moze byc za drogi.

Erie
22-08-2007, 00:16
Premiera za 3 dni - raczej za wiele nie zmienią...


Aż tak daleko w pesymiźmie bym się nie posunął ;)

eee, to był optymizm - zawsze mogą zrobić d10 zgodnie z projektem Odiego :D

Czornyj
22-08-2007, 00:18
zawsze mogą zrobić d10 zgodnie z projektem Odiego :D

Nie w tym roku fiskalnym ;)

Erie
22-08-2007, 00:25
Dla mnie najwazniejsze aby szkła staniały jeszcze bardziej :), 70-300 VR staniała o 300 PLN, jeszcze parę innych z wishlisty przydałoby się aby staniały i będę zadowolony. Nowy aparat i tak kupię pewnie dopiero za rok lub więcej. A spadek cen szkieł powinien jeszcze nastąpić - tak coś czuję.

Adam Trzcionka
22-08-2007, 00:45
Nie przesiadając sie zaoszczędziłem kilka tys.

:) dobra ekonomia Jacku :)

Kolekcjoner
22-08-2007, 02:19
O widzisz - i na to po cichu liczę. Czekam właśnie na tych frajerów, którzy skłonni będą być konkretnie w plecy i za jakiś czas się tej cegły pozbyć (z dużą stratą). Bo w kwestii 1Ds3 to nie liczyłbym na jakieś spektakularne spadki wartości na rynku wtórnym...

Problem w tym że jak tu już było mówione cena smarka jest paranormalna :(. I niestety wątpie żeby istotnie wpłynęła na cenę ZD. Co by nie mówić ZD to jednak fizycznie dwa razy większy obrazek ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami plus wspaniałe szkła mamyi. Ta cena to w ogóle mnie przesadnym optymizmem nie napawa. Prawdę rzekłszy sądziłem że nowy Ds będzie sporo tańszy.

Kaleid
22-08-2007, 07:51
Premiery juz jutro :) W zasadzie od nich zalezy czy zostaje w systemie, czy tez nie :)

Erie
22-08-2007, 08:09
Premiery juz jutro :) W zasadzie od nich zalezy czy zostaje w systemie, czy tez nie :)

a jak ich nie bedzie to co? przestaniesz byc moderatorem forum Nikona i pójdziesz do Canona?

Kaleid
22-08-2007, 08:18
Być, będą. Kwestia jakie :) Nie, forum nie zmienie nigdy :) Tamto mi nie pasuje :)

Czornyj
22-08-2007, 08:44
W zasadzie od nich zalezy czy zostaje w systemie, czy tez nie :)

Znowu ;) ? :lol: :mrgreen:

Kaleid
22-08-2007, 08:48
Moze nie tak od razu, ale kwestia warta przemyslenia :)

jurgen
22-08-2007, 08:54
McKane myślałem, dla tak oczytanego faceta ironii nie trzeba podkreślać uśmieszkiem i puszczonym oczkiem.
Ale widać nie w ilości siła ......
Ja naprawdę jestem ciekaw jak to sie będzie spisywać i to nie w niszowej dziedzinie fotografowania książek, a w fotografii przyrodniczej.
Wycieczki osobiste sobie daruj oczytany kolego.

McKane
22-08-2007, 09:42
McKane myślałem, dla tak oczytanego faceta ironii nie trzeba podkreślać uśmieszkiem i puszczonym oczkiem.
Ale widać nie w ilości siła ......
Ja naprawdę jestem ciekaw jak to sie będzie spisywać i to nie w niszowej dziedzinie fotografowania książek, a w fotografii przyrodniczej.
Wycieczki osobiste sobie daruj oczytany kolego.

Problem w tym ze piszac o incydentalnym charakterze fotografowania pozycji ksiazkowych i przyrownujac go do wpadania raz na rok do wody ze sprzetem wcale nie zakladales ze masz do czynienia z oczytanym facetem a wrecz przeciwnie. Jak ktos kto wykorzystujac wg Ciebie sporadycznie aparat do tego celu moze byc oczytany ?

Poza tym dobry fotograf nie musi swojego zdjecia opatrywac komentarzem tak samo jak dobry pisarz nie musi ironii podkreslac usmieszkiem.

Nastepnym razem zeby byli ironicznie i poszlo adwersarzowi w piety napisz cos takiego "Ja ksiazki z biblioteki czytam w przeciwienstwie do tych co tylko fotografuja" albo "Nie musze czytac ksiazek w bibliotece bo sam je pisze" ;) Pozdrawiam

jurgen
22-08-2007, 10:23
Dałes popis. Na nic dobry pisarz, jak się nie umie czytac między wierszami.
A książki ja po prostu kupuję.
Porównujac jedno do drugiego chciałem zaznaczyć, że tak jedno jak i drugie wystepuje incydentalnie.
Przeczytaj mój post uwaznie, zresztą możesz go sfotografować ;)
pozdrawiam

I jeszce jedno. Zawsze zakładam, że mam do czynienia z ludzmi inteligentnymi.

dziękuje za rozmowę.

wrrum
22-08-2007, 10:49
Czornyj: te dwa obrazki nie dzieli jakaś przepaść jakości i myślę, że dodatkowe 5 mpx tę niewielką różnicę mocno zmniejszy lub zniweluje zupełnie. Rozpiętość tonalna nowego ds'a też będzie większa (14 bit). na razie to gdybanie, trzeba poczekać na jakieś rozsądne sample.

nawet jeżeli niewielka różnica pozostanie, to i tak wygoda małego obrazka raczej przesądza o wyborze (o cenie nie wspominam).

Poprawcie mnie jeśli się mylę :roll:, ale 14-bitowa głębia koloru świadczy raczej o ROZDZIELCZOŚCI tonalnej, a nie o ROZPIĘTOŚCI. O tej drugiej decydują cechy fizyczne i techniczne matrycy (min. fizyczne wymiary elementu światłoczułego). Przy wzroście Mpix spodziewam się raczej SPADKU rozpiętości tonalnej.
14-bit wynika z zastosowanego przetwornika A/D.

popmart
22-08-2007, 11:18
Dałes popis. Na nic dobry pisarz, jak się nie umie czytac między wierszami.
A książki ja po prostu kupuję.
Porównujac jedno do drugiego chciałem zaznaczyć, że tak jedno jak i drugie wystepuje incydentalnie.
Przeczytaj mój post uwaznie, zresztą możesz go sfotografować ;)
pozdrawiam

I jeszce jedno. Zawsze zakładam, że mam do czynienia z ludzmi inteligentnymi.

dziękuje za rozmowę.

hehe widać że nie studiowałeś oczytany gościu i widać że nie masz pojecia o pozycjach których nawet na ksero nie mozna wynieść z biblioteki ....

do mckana to masz lata świetlne jeśli chodzi o wiedzę oczytanie i podobne wartości jeśli tak bełkoczesz

PS miałem juz nigdy sie nie odezwać na tym forum ale czekam do piatku na swoje wielkie buchchchcachchchacha

Pawel Pawlak
22-08-2007, 11:28
ta... Nie można na ksero więc można fotokopię... Dobre, dobre... A dlaczego nie można na ksero wynosić ? W ogóle to dlaczego nie można kserować książek, robić sobie na użytek własny kopi programów komputerowych z nie swoich licencji, no wyjasnij mi gościu ?? Widzę że mądry gościu jesteś, to pewnie to wiesz ?

popmart
22-08-2007, 11:41
ta... Nie można na ksero więc można fotokopię... Dobre, dobre... A dlaczego nie można na ksero wynosić ? W ogóle to dlaczego nie można kserować książek, robić sobie na użytek własny kopi programów komputerowych z nie swoich licencji, no wyjasnij mi gościu ?? Widzę że mądry gościu jesteś, to pewnie to wiesz ?

zapewne wiesz że ksiażki mogą mieć więcej niż np 100 czy 200 lat ? i akurat z mojej wiedzy wynika że kolega Mckane może sie takimi zajmować ....

i nie jest trudno wydedukować że takiej ksiazki nie kładzie sie na ksero ale focić bez lampy można ....

zapene wiesz że prawa licencyjne i autorskie co do książek utworów muzycznych i innych wygasają w zależności od kraju pochodzenia po 25, 50 , 100 latach ? ...

sami pyskacze zadnej wiedzy.... pewnie absolwenci marketingu i zarządzania po wyższej szkole biznesu

BugsBunny
22-08-2007, 11:43
A dlaczego nie można na ksero wynosić ?
np. starodruki, albo inne papiery które są cenne albo grożą zniszczeniem - tak podejrzewam

akrzykalski
22-08-2007, 11:43
Poprawcie mnie jeśli się mylę :roll:, ale 14-bitowa głębia koloru świadczy raczej o ROZDZIELCZOŚCI tonalnej, a nie o ROZPIĘTOŚCI. O tej drugiej decydują cechy fizyczne i techniczne matrycy (min. fizyczne wymiary elementu światłoczułego). Przy wzroście Mpix spodziewam się raczej SPADKU rozpiętości tonalnej.
14-bit wynika z zastosowanego przetwornika A/D.

Piersze zdanie moim zdaniem TAK. Natomiast dalej IMO są już zbyt daleko idące wnioski... (na dwoje baba wróżyła)

Pozdrawiam
AK

RAF
22-08-2007, 11:49
Jurgen nie bardzo rozumiem o co się denerwujesz. Z wypowiedzi McKane jasno wynika, ze w bibliotece fotografuje książki, nie wynika natomiast, ze je czyta. Cóż, jak to mawiali Rzymianie: boję się człowieka fotografującego książki ..
McKane a teraz osobisty OT. Pisząc pierwszy post w tym topicu chciałeś pokazać, jaki z ciebie błyskotliwy interlokutor, obdarzony lekkością pióra i poczuciem humoru. W momencie, kiedy pozwoliłem sobie na żart o Rosomaku i Twardym, okazało się, że bez dodatkowych emotikonów twoja błyskotliwa inteligencja (efekt wielogodzinnego fotografowania książek w bibliotece) nie pozwoliła ci dostrzec w tym humoru i ironii i odebrałeś to śmiertelnie poważnie. Cóż, prawdziwe poczucie humoru, to umiejętność śmiania się z samego siebie. A teraz jeszcze czepiasz się jurgena :-)

RAF
22-08-2007, 11:52
BTW, obecność popmarkta i chamskość jego wypowiedzi świadczą, że mamy dużą szansę na pełny przegląd elity intelektualnej canon board ...

McKane
22-08-2007, 12:09
Jurgen nie bardzo rozumiem o co się denerwujesz. Z wypowiedzi McKane jasno wynika, ze w bibliotece fotografuje książki, nie wynika natomiast, ze je czyta. Cóż, jak to mawiali Rzymianie: boję się człowieka fotografującego książki ..
McKane a teraz osobisty OT. Pisząc pierwszy post w tym topicu chciałeś pokazać, jaki z ciebie błyskotliwy interlokutor, obdarzony lekkością pióra i poczuciem humoru. W momencie, kiedy pozwoliłem sobie na żart o Rosomaku i Twardym, okazało się, że bez dodatkowych emotikonów twoja błyskotliwa inteligencja (efekt wielogodzinnego fotografowania książek w bibliotece) nie pozwoliła ci dostrzec w tym humoru i ironii i odebrałeś to śmiertelnie poważnie. Cóż, prawdziwe poczucie humoru, to umiejętność śmiania się z samego siebie. A teraz jeszcze czepiasz się jurgena :-)

To naprawde dobry kawalek tekstu :) Wbrew pozorom umiem smiac sie z samego siebie przy czym moim zdaniem dowcip o Rosomaku bylby lepszy i latwiejszy do zrozumienia bez emotikonow, gdyby odnosil sie do mojej wypowiedzi a nie do Twojej wlasnej ;) Byc moze jednak moja ograniczona inteligencja nie pozwolila na pelne zrozumienie i to w tym tkwi problem.
Generalnie poszlo w niezlego offtopa moze jak nikon pokarze swoje nowosci to dyskusja wroci na mniej personalne tory.
W kazdym razie pozdrawiam

popmart
22-08-2007, 12:10
BTW, obecność popmarkta i chamskość jego wypowiedzi świadczą, że mamy dużą szansę na pełny przegląd elity intelektualnej canon board ...

żałosna ignorancja twoja i podobnych również jest wymowna

rozjumiem że uwagi jurgena i twoje są grzeczne i na miejscu ?

np:

jurgen:

Dałes popis. Na nic dobry pisarz, jak się nie umie czytac między wierszami.
A książki ja po prostu kupuję.
Porównujac jedno do drugiego chciałem zaznaczyć, że tak jedno jak i drugie wystepuje incydentalnie.
Przeczytaj mój post uwaznie, zresztą możesz go sfotografować
pozdrawiam

I jeszce jedno. Zawsze zakładam, że mam do czynienia z ludzmi inteligentnymi.


ty:

Z wypowiedzi McKane jasno wynika, ze w bibliotece fotografuje książki, nie wynika natomiast, ze je czyta. Cóż, jak to mawiali Rzymianie: boję się człowieka fotografującego książki


to rozumiem ze jest nie chamskie i na poziomie ?

no to nie zazdroszcze poziomu.

BTW ja nie przekrecan chamsko i z zacietościa 10 latka twojej czy innych ksywek ... co już jesz szczegolnym wyrazem cwaniactwa w dyskusji i chamstwa zwyczajnego ...

BugsBunny
22-08-2007, 12:11
BTW, obecność popmarkta i chamskość jego wypowiedzi świadczą, że mamy dużą szansę na pełny przegląd elity intelektualnej canon board ...
RAF, akurat wątek o nowościach Nikona albo 30D/D200 na CB jest wyjątkowo kulturalny i obiektywny, w przeciwieństwie do niektórych naszych

RAF
22-08-2007, 12:17
"do mckana to masz lata świetlne jeśli chodzi o wiedzę oczytanie i podobne wartości jeśli tak bełkoczesz

PS miałem juz nigdy sie nie odezwać na tym forum ale czekam do piatku na swoje wielkie buchchchcachchchacha"
popmarkt język, który użyłeś w pierwszym zdaniu jest charakterystyczny dla osób, którzy wiedzy i oczytania nie posiadają, stąd też kiedy zobaczą kogoś, kto w życiu ma obycie i oczytanie, od razu im się wydaje, że "to lata świetlne" i "podobne wartości" - nie są bowiem w stanie ani zdefiniować tego o czym piszą, ani właściwie ocenić zasobu wiedzy (własnej i czyjejś). To tyle, jeśli chodzi o kwestie epistemologiczne.
Po drugie, wypowiedzi w stylu "buchchchcachchchacha" wskazują, że oczytanie i obycie zdobywałeś albo na forum onet.pl lub faktycznie jesteś absolwentem marketingu, co imputujesz tutaj innym. Bo czytając Ciebie, to ja faktycznie nie wiele " rozjumiem"

McKane
22-08-2007, 12:20
ta... Nie można na ksero więc można fotokopię... Dobre, dobre... A dlaczego nie można na ksero wynosić ? W ogóle to dlaczego nie można kserować książek, robić sobie na użytek własny kopi programów komputerowych z nie swoich licencji, no wyjasnij mi gościu ?? Widzę że mądry gościu jesteś, to pewnie to wiesz ?

To akurat jest temat na ogolnopolska debate zwiazana z regulacjami prawnymi :) Zyjemy w takim pieknym kraju gdzie urzednik panstwowy jest ponad prawem i niestety czasami dostep do pewnych ksiazek jest tak obwarowany ograniczeniami ze trzeba byc supermanem zeby chociazby 1 strone dostac powielona. Czasami wiec trzeba siegac po inne metody.

Z drugiej strony natomiast Łódzka Biblioteka Uniwersytecka zezwala na fotografowanie ksiazek w czytelni i nikt nie pyta czy foci sie jedna strone czy wszystkie. Nie byloby problemu z czytaniem tego na miejscu gdyby ten zalosny przybytek funkcjonowal caly rok bez przerwy. Ale to by bylo zbyt piekne i w sierpniu np jest caly czas zamknieta co uniemozliwia prowadzenie dzialalnosci naukowej akurat w okresie w ktorym jest na to najlepszy moment (przynajmniej dla mnie). Trzeba sie wiec jakos ratowac bo inwestora badan naukowych g... obchodzi jak pracuja biblioteki on chce wynikow :)

popmart
22-08-2007, 12:21
"do mckana to masz lata świetlne jeśli chodzi o wiedzę oczytanie i podobne wartości jeśli tak bełkoczesz

PS miałem juz nigdy sie nie odezwać na tym forum ale czekam do piatku na swoje wielkie buchchchcachchchacha"
popmarkt język, który użyłeś w pierwszym zdaniu jest charakterystyczny dla osób, którzy wiedzy i oczytania nie posiadają, stąd też kiedy zobaczą kogoś, kto w życiu ma obycie i oczytanie, od razu im się wydaje, że "to lata świetlne" i "podobne wartości" - nie są bowiem w stanie ani zdefiniować tego o czym piszą, ani właściwie ocenić zasobu wiedzy (własnej i czyjejś). To tyle, jeśli chodzi o kwestie epistemologiczne.
Po drugie, wypowiedzi w stylu "buchchchcachchchacha" wskazują, że oczytanie i obycie zdobywałeś albo na forum onet.pl lub faktycznie jesteś absolwentem marketingu, co imputujesz tutaj innym. Bo czytając Ciebie, to ja faktycznie nie wiele " rozjumiem"

Rafik , RAFikutek, RAFikkunek, RAFiut.... .... na chamsto reaguj chamstwem jak rozmawiasz z "Rywinem" to tylko po rywinowemu on rozumie

pn
22-08-2007, 12:21
popmart, o co Ci wlasciwie chodzi?

qooba
22-08-2007, 12:22
dajcie spokój i nie zaśmiecajcie wątku...
pyskówki to proponuję na PM a wątek do posprzątania

RAF
22-08-2007, 12:24
popmarkt, jak to miło czytać, jak z ciebie dres wychodzi :-) moja wina, że napisałem w języku dla ciebie skomplikowanym (moja wielka wina). Cóż, hamulce poszły jak w autokarze pod Grenoble ...
McKane, bardzo inteligentnego i pełnego ogłady obrońcę sobie znalazłeś :-)

samek
22-08-2007, 12:26
O rany. No musicie gadać z popmartem? Przecież widzicie na co go stać.
Najlepiej niech to mod posprząta bo szkoda wątku na te śmieci.

Kurde - RAF - daj spokój i nie drażnij. McKane sam doskonale wie co robi.

popmart
22-08-2007, 12:31
popmarkt, jak to miło czytać, jak z ciebie dres wychodzi :-) moja wina, że napisałem w języku dla ciebie skomplikowanym (moja wielka wina). Cóż, hamulce poszły jak w autokarze pod Grenoble ...
McKane, bardzo inteligentnego i pełnego ogłady obrońcę sobie znalazłeś :-)

twój skomplikowany język to takie zakamuflowane chamstwo .... ja przynajmiej mam odwagę pisać wprost ... a jeśli cie to razi nie ma obowiązku czytać i odpowiadać ... i tak zostane wycięty przecie jak zwykle.

Iwona07
22-08-2007, 12:44
Pytanie: jak się ma styl wypowiedzi POPMARTA do regulaminu naszego forum ?
Szperając tu i tam natknęłam się na coś takiego:

"Dlaczego niektóre posty znikają z forum?
Powodów jest kilka. Administrator może uznać, że baza danych przekracza dopuszczalne pojemności i wyczyścić część rzadziej używanych wątków. Innym powodem może być niezgodność postu z Regulaminem forum, bądź ogólnie przyjętymi normami przyzwoitości w wypowiedziach publicznych lub ataki personalne między użytkownikami. Usunięcie postu nie stanowi żadnego aktu złej woli, służyć ma otwartości debaty i utrzymaniu porządku na forum."

Może nie tyle "zniknąć posta" (jak w "§22") co zwrócić uwagę na niestosowność np. słownictwa czy tonu, dalej zawiesić daną osobę jako czlonka forum, w przypadku recydywy wykluczyć.

Pawel Pawlak
22-08-2007, 12:51
To akurat jest temat na ogolnopolska debate zwiazana z regulacjami prawnymi :) Zyjemy w takim pieknym kraju gdzie urzednik panstwowy jest ponad prawem i niestety czasami dostep do pewnych ksiazek jest tak obwarowany ograniczeniami ze trzeba byc supermanem zeby chociazby 1 strone dostac powielona. Czasami wiec trzeba siegac po inne metody.

Z drugiej strony natomiast Łódzka Biblioteka Uniwersytecka zezwala na fotografowanie ksiazek w czytelni i nikt nie pyta czy foci sie jedna strone czy wszystkie. Nie byloby problemu z czytaniem tego na miejscu gdyby ten zalosny przybytek funkcjonowal caly rok bez przerwy. Ale to by bylo zbyt piekne i w sierpniu np jest caly czas zamknieta co uniemozliwia prowadzenie dzialalnosci naukowej akurat w okresie w ktorym jest na to najlepszy moment (przynajmniej dla mnie). Trzeba sie wiec jakos ratowac bo inwestora badan naukowych g... obchodzi jak pracuja biblioteki on chce wynikow :)
Dzięki za dogłębne wyjaśnienia. Nie będę dalej drążył tematu... starcz tych OT ;)

pn
22-08-2007, 13:05
Czemu sie tak zachowujesz popmart?

jurgen
22-08-2007, 13:22
Ja się wcale nie denerwuję :mad: hehe

Pogadalismy sobie z McKane.
Uzyłem słowa "smieszny/rozśmieszajcie" na co 90% społeczeństwa ma alergię.
I jeszce raz powtórzę, że jestem ciekaw tego podgladu, tylko mam watliwiości na ile bedzie dobry własnie do ostrzenia, gdy mamy do czynienia z papierowa głąbią. Jeżeli jednak bedzie nadawał sie tylko do "reprodukcji" w czytelni to szkoda :smile:
McKane mam nadziję zrozumiał, co chciałem powiedziec. Reszta to były zwyczajne docinki do których nalezy miec dystans.

Osobny temat Popmart heheheh
Juz nas do siebie przyzwyczailes człowieczku.

Jest premiera, bedzie dobrze, systemu nie zmieniam bez względu na to czy najnowszm dzieckiem bedzie coolpix czy d3..., a czuję sie wyśmienicie. :mrgreen:

McKane
22-08-2007, 13:35
Jest premiera, bedzie dobrze, najnowszm dzieckiem bedzie coolpix ...czuję sie wyśmienicie. :mrgreen:

I juz Nikon ma podkladke na to czego oczekuja uzytkownicy :) Jak beda zarzuty ze nie ma nowych wypasionych luster spec o PR napisze ze musial realizowac polityke najwierniejszych z wiernych :D

prz3mo
22-08-2007, 17:01
Dziwie się, że moderatorzy nie reagują w żaden sposob na niektore posty w tym temacie...

A pozostałym zamiast karmić trolli, polecam takie przysłowie - "Nie kłóć się z głupkiem bo ludzie mogą pomylić kto jest kto..."

Kaleid
22-08-2007, 17:12
PS miałem juz nigdy sie nie odezwać na tym forum ale czekam do piatku na swoje wielkie buchchchcachchchacha

Nie musisz czekac do piątku, będziesz miał szansę już jutro :) Poki co czas zakonczyc kolejny, niestety żenujący wątek. Jutro zapewne buahahahha będzie. Nie jestem tylko do końca pewien kto z kogo :)