Zobacz pełną wersję : Tessar 2,8
Czesc,
Czy z obiektywu Tessar 2.8 moze byc jeszcze jakis uzytek po podlaczeniu do DSLR?
Jesli tak, to jakie systemy wchodza w grę?
Dzięki
Jakie mocowanie ma ow Tessar?
Gwint? 42mm? 39mm?
Jakis bagnet?
Pewnie da sie go do czegos podczepic uzywajac adaptera, najpierw musisz jednak wiedziec jakie mocowanie ma twoje szklo.
Jakie mocowanie ma ow Tessar?
Gwint? 42mm? 39mm?
Jakis bagnet?
Pewnie da sie go do czegos podczepic uzywajac adaptera, najpierw musisz jednak wiedziec jakie mocowanie ma twoje szklo.
42mm - zdaje sie. Pytam w imieniu znajomej, ktora ma kilka szkiel od starej analogowej praktiki i zastanawia sie, jak by je wykorzystac w DSLR.
Z całą pewnością 42 mam taki obiektyw przy aparacie EXa 1C fot. poniżej
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img54.imageshack.us/img54/8103/exa1cch0.jpg)
obiektyw Tessar 50/2,8
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img67.imageshack.us/img67/764/tessarrm6.jpg)
Koniecznie dokupić przejściówkę z soczewką koszt ok 200 zł np. w www.raysfoto.pl (http://www.raysfoto.pl)
dlaczego z soczewką ? Bo będziesz miał nieskończoność.
Dzieki :) Czyli odpowiednia przejsciowka i szklo bedzie dzialac z kazdym systemem?
przejściówka (z soczewką) z bagnetem nikona będzie umożliwiała podczepienie tego obiektywu do każdego nikona (analogowego czy cyfrowego) ale oczywiście nie do canona czy olympusa
inna sprawa to funkcje - będzie tylko manualna praca, brak automatyk.
Od body zależy, czy będzie pomiar światła. W cyfrowych body niższych niż D200 - nie będzie pomiaru.
A czy ta 50-tka Tessara jest warta zachodu (przejsciowka z soczewka jest drozsza niz sam obiektyw)?
Czy moze lepiej dac sobie z nia spokoj i kupic 50-tke nikkor?
A czy ta 50-tka Tessara jest warta zachodu (przejsciowka z soczewka jest drozsza niz sam obiektyw)?
Czy moze lepiej dac sobie z nia spokoj i kupic 50-tke nikkor?
Zadaj pełne pytanie, do czego ma być podpięty wspomniany Tessar, kiedyś panowała opinia że jest to jedna z najostrzej rysujących konstrukcji, a w połączeniu z dobrym szkłem ( tu w znaczeniu jenowskie ) miał dawać rewelacyjne efekty. Tessar jako typ obiektywu anastygmat niesymetryczny, jest starą 4-soczewkową konstrukcją z 1902 r., charakteryzuje się światłem 2,8. Jak do podpięcia do D70 i jemu podobnych to pewnie lepiej kupić AF N50/1,8. Tessara mam od ponad 20 lat z EXą1C i całym kompletem wymiennych matówek, wymiennym pryzmatem pentagonalnym, sankami dla lampy błyskowej i to chyba wszystko. :) Inwestować 200 zł w przejściówkę z soczewką jest sens wtedy kiedy ma się sporo starych szkieł 42, lub zamierza się ich kilka kupić Pozdrawiam.:)
Wlopis - dzieki za odpowiedz. Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.
Wlopis - dzieki za odpowiedz. Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.
to się cieszę że mogłem pomóc, :) ja mam PRAKTICę MTL3, wspomnianą i przedstawiona EXę1c, oraz dwa ZENITy do tego obiektywy, ale przejściówki nie nabyłem, moze po tych rozmowach pomyślę o takiej zabawie,
uzupełnię, jak już Jacek_Z napisał, koniecznie należy sprzedawcy powiedzieć do jakiego systemu ( w rozumieniu producenta ) chcemy tą przejściówkę kupić, bez soczewki jest bardzo tania, ok 30-40 zł, ale będzie brakować ostrzenia na nieskonczonośc, z soczewką będzie ostrzyć również na nieskonczoność :)
Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.Może warto także przyjrzeć się Pentaxowi.
Może warto także przyjrzeć się Pentaxowi.
Powiedz cos wiecej, Argawen, o Pentaxie
Powiedz cos wiecej, Argawen, o PentaxieNajlepiej wejdź na forum Pentaxa.
http://pentax.org.pl/
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.