PDA

Zobacz pełną wersję : Tessar 2,8



ikr
03-08-2007, 14:26
Czesc,

Czy z obiektywu Tessar 2.8 moze byc jeszcze jakis uzytek po podlaczeniu do DSLR?
Jesli tak, to jakie systemy wchodza w grę?

Dzięki

wkrass
03-08-2007, 15:05
Jakie mocowanie ma ow Tessar?
Gwint? 42mm? 39mm?
Jakis bagnet?
Pewnie da sie go do czegos podczepic uzywajac adaptera, najpierw musisz jednak wiedziec jakie mocowanie ma twoje szklo.

ikr
03-08-2007, 18:06
Jakie mocowanie ma ow Tessar?
Gwint? 42mm? 39mm?
Jakis bagnet?
Pewnie da sie go do czegos podczepic uzywajac adaptera, najpierw musisz jednak wiedziec jakie mocowanie ma twoje szklo.

42mm - zdaje sie. Pytam w imieniu znajomej, ktora ma kilka szkiel od starej analogowej praktiki i zastanawia sie, jak by je wykorzystac w DSLR.

wlopis
03-08-2007, 21:41
Z całą pewnością 42 mam taki obiektyw przy aparacie EXa 1C fot. poniżej

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img54.imageshack.us/img54/8103/exa1cch0.jpg)
obiektyw Tessar 50/2,8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img67.imageshack.us/img67/764/tessarrm6.jpg)

Koniecznie dokupić przejściówkę z soczewką koszt ok 200 zł np. w www.raysfoto.pl (http://www.raysfoto.pl)
dlaczego z soczewką ? Bo będziesz miał nieskończoność.

ikr
03-08-2007, 22:11
Dzieki :) Czyli odpowiednia przejsciowka i szklo bedzie dzialac z kazdym systemem?

Jacek_Z
03-08-2007, 23:32
przejściówka (z soczewką) z bagnetem nikona będzie umożliwiała podczepienie tego obiektywu do każdego nikona (analogowego czy cyfrowego) ale oczywiście nie do canona czy olympusa
inna sprawa to funkcje - będzie tylko manualna praca, brak automatyk.
Od body zależy, czy będzie pomiar światła. W cyfrowych body niższych niż D200 - nie będzie pomiaru.

ikr
04-08-2007, 09:25
A czy ta 50-tka Tessara jest warta zachodu (przejsciowka z soczewka jest drozsza niz sam obiektyw)?
Czy moze lepiej dac sobie z nia spokoj i kupic 50-tke nikkor?

wlopis
04-08-2007, 11:13
A czy ta 50-tka Tessara jest warta zachodu (przejsciowka z soczewka jest drozsza niz sam obiektyw)?
Czy moze lepiej dac sobie z nia spokoj i kupic 50-tke nikkor?

Zadaj pełne pytanie, do czego ma być podpięty wspomniany Tessar, kiedyś panowała opinia że jest to jedna z najostrzej rysujących konstrukcji, a w połączeniu z dobrym szkłem ( tu w znaczeniu jenowskie ) miał dawać rewelacyjne efekty. Tessar jako typ obiektywu anastygmat niesymetryczny, jest starą 4-soczewkową konstrukcją z 1902 r., charakteryzuje się światłem 2,8. Jak do podpięcia do D70 i jemu podobnych to pewnie lepiej kupić AF N50/1,8. Tessara mam od ponad 20 lat z EXą1C i całym kompletem wymiennych matówek, wymiennym pryzmatem pentagonalnym, sankami dla lampy błyskowej i to chyba wszystko. :) Inwestować 200 zł w przejściówkę z soczewką jest sens wtedy kiedy ma się sporo starych szkieł 42, lub zamierza się ich kilka kupić Pozdrawiam.:)

ikr
04-08-2007, 17:34
Wlopis - dzieki za odpowiedz. Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.

wlopis
04-08-2007, 18:22
Wlopis - dzieki za odpowiedz. Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.

to się cieszę że mogłem pomóc, :) ja mam PRAKTICę MTL3, wspomnianą i przedstawiona EXę1c, oraz dwa ZENITy do tego obiektywy, ale przejściówki nie nabyłem, moze po tych rozmowach pomyślę o takiej zabawie,

uzupełnię, jak już Jacek_Z napisał, koniecznie należy sprzedawcy powiedzieć do jakiego systemu ( w rozumieniu producenta ) chcemy tą przejściówkę kupić, bez soczewki jest bardzo tania, ok 30-40 zł, ale będzie brakować ostrzenia na nieskonczonośc, z soczewką będzie ostrzyć również na nieskonczoność :)

Argawen
04-08-2007, 19:02
Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.Może warto także przyjrzeć się Pentaxowi.

ikr
04-08-2007, 23:05
Może warto także przyjrzeć się Pentaxowi.

Powiedz cos wiecej, Argawen, o Pentaxie

Argawen
05-08-2007, 12:18
Powiedz cos wiecej, Argawen, o PentaxieNajlepiej wejdź na forum Pentaxa.

http://pentax.org.pl/