PDA

Zobacz pełną wersję : Fomaspeed a Fomabrom



mpwt
02-08-2007, 11:40
Witam

Tak jakoś nie do końca jestem zadowolony ze swoich odbitek robionych na Fomaspeed. I tak się zastanawiam czy odczuję różnicę robiąc na papierze Fomabrom. Bo zachodu z Fomabrom jest trochę więcej...

Na razie jeszcze nie bawiłem się z papierami multigradacyjnymi, nie mam filtrów do Krokusa.
Ale czy jakość odbitek jest inna niż w przypadku Fomaspeed czy Fomabrom?

Dzięki za odpowiedź.

ku6i
02-08-2007, 20:46
Ekhm... Fomaspeed to plastik, a Fomabrom to brom, więc pytanie z serii "co lepsze? Maluch czy ferrari?". Teoretycznie odpowiedź jest prosta, tyle, że Ferrari jest sporo droższe, a żeby dobrze nim jeździć nie wystarczy kurs w OSK. Więc może jak na razie kup Forda (Ilford Multigrade) + podstawowe narzędzia do niego (filtry Ilforda, ew. fomy-mniej, ale taniej).
Co to znaczy "nie bawiłem się z papierami multigradacyjnymi, nie mam filtrów do Krokusa"? To do Krokusa są jakieś specjlane filtry?

mpwt
03-08-2007, 11:38
Ekhm... Fomaspeed to plastik, a Fomabrom to brom, więc pytanie z serii "co lepsze? Maluch czy ferrari?". Teoretycznie odpowiedź jest prosta, tyle, że Ferrari jest sporo droższe, a żeby dobrze nim jeździć nie wystarczy kurs w OSK. Więc może jak na razie kup Forda (Ilford Multigrade) + podstawowe narzędzia do niego (filtry Ilforda, ew. fomy-mniej, ale taniej).

Ale jak rozumiem, nie powinno być różnicy jakościowej pomiędzy papierami mutligradacyjnymi a stałogradacyjnymi na podłożu barytowym?

I czy duża różnica jest pomiędzy Ilfordem a Fomą?

W domu odnalazłem suszarkę do papieru. Gorzej, że nie mam płytki chromowanej do niej - służyła mi jako podkładka do lutowania elektroniki...


Co to znaczy "nie bawiłem się z papierami multigradacyjnymi, nie mam filtrów do Krokusa"? To do Krokusa są jakieś specjlane filtry?

Nie wiem :)

Może skusze się na filtry Fomy na początek. Można kupić za 30 zł.

c-man
03-08-2007, 12:37
Ja używam filtrów Fomy do Ilforda Multigrade i jestem zadowolony. Kup, przytnij i używaj. Może nie ma aż tak subtelnych możliwości jak z oryginałami ILFORDA ale mi to w zupełności wystarcza.