PDA

Zobacz pełną wersję : Studio Marzeń



botak
31-07-2007, 10:46
Pewnie juz to widzieliście
pier59studios (http://www.pier59studios.com/home.html)

Czy myślicie, że coś takiego - no może troszeczkę mniejsze, sprawdziło by się w Polsce?

I tak jeszcze pytanie, na które prawdopodobnie nie ma konkretnej odpowiedzi.
Które z profesjonalnych firm oświetleniowych najchętniej widzielibyście w takim studiu?

Przymierzam się do otwarcia czegoś podobnego, i chciałbym poznać preferencje przyszłych użytkowników

sailor
31-07-2007, 11:06
czegos podobnego?
chyba w skali micro? :) bo jesil odwalisz cos takiego to wielki szacunek ... problem tylko z zapewneiniem wynajmu :)
znam 3 studia ktore maja wiecej niz 1 plan zdjeciowy .. wszsytkei maja dosc dlugie przestoje.. po prostu sa dosc drogie.
co do sprzetu. jesli juz robisz cos takiego to tylko i wylacznie profoto :) co tam bedizesz inwestowal w jakies plebejskie broncolory :) oczywiscie rowneiz zestaw swiatla ciaglego do dyspozycji

madburn
31-07-2007, 11:09
a gdzie chesz otworzyc ?
wynajac polowe silesia center czy ten twor szklano betonowy na rondzie ?

bo takich zabudowan nabrzeznych nie ma w katowicach ;)

botak
31-07-2007, 11:36
nie moge zdradzac szczegolow, bo to jeszcze tajne :)

w Katowicach - nawet w centrum jest bardzo duzo dobrych do takich celow obiektow.
Ale kto mowil, ze to bedzie w Katowicach :P

Wlasnie chce to tak zorganizowac, zeby nie bylo przestojow. Jak bym liczyl tylko na polskich klientow, to pewnie nawet bym nie zaczynał tematu :)
Chciałbym aby w Polsce praca kreatywna byla na tyle doceniana, aby fotograf bez zastanowienia mogl sobie wynajac profesjonalne studio - na razie do tego jeszcze daleko :(

Sailor - mowisz, ze sa za drogie.
Nie chce abys zdradzal szczegolow, ale czy Polscy fotografowie realizują sesje, gdzie opłacało by się jechać 400km do najlepiej wyposażonego studia fotograficznego?
Jaki poziom cen bylby akceptowalny?

(zrobilem monitoring konkurencji, i wiem jakie są obecne stawki, więc nie musicie mi ich podawac :) )

madburn - przez dawna hute baildon przeplywa "rzeka" to i nabrzeza mozna zrobic :)
A twor szklano beonowy, to "rondo sztuki" i bardzo polecam odwiedzenie tego miejsca.
Mimo nieuzasadnionej empatii jaką darzę większość młodych twórców z ASP, tam prezentuja naprawde ciekawy dorobek

pebees
31-07-2007, 11:40
(..)
(zrobilem monitoring konkurencji, i wiem jakie są obecne stawki, więc nie musicie mi ich podawac :) )

No ale zawsze Ty możesz podać je nam :D

botak
31-07-2007, 11:49
No ale zawsze Ty możesz podać je nam :D
Nie widzę potrzeby :) Ale są na tyle wysokie, że mają przestoje :)
Zeby nikogo nie urazic, i nie wszczynac niepotrzebnej dyskusji...
Ceny za wynajem studia nie są wysokie, tylko proporcja do ceny jaką otrzymuje się za sesję jest nieakceptowalna.
Zresztą przy profesjonalnych sesjach, to nie fotograf martwi się o kasę na studio, czy wyjazd w plener, a producent.

Eryk
31-07-2007, 12:57
Wg mnie bardzo realne...

Dodam, że przydałoby się również studio dla amatorów - tańsze... ;)

wronap
31-07-2007, 13:13
pomysł - super ! Teraz czekamy na realizacje ;)

botak
31-07-2007, 13:22
W planach jest wszystko co potrzeba i dla profi i dla niekomercyjnych pstrykaczy.

Niestety na razie "w planach"...
Jeszcze daleko do zakonczenia zalatwiania spraw finansowych, a co dopiero mowic o realizacji.
Ale jestem dobrej myśli :)

Jacek_Z
31-07-2007, 13:25
Wlasnie chce to tak zorganizowac, zeby nie bylo przestojow. Jak bym liczyl tylko na polskich klientow, to pewnie nawet bym nie zaczynał tematu :)
Chciałbym aby w Polsce praca kreatywna byla na tyle doceniana, aby fotograf bez zastanowienia mogl sobie wynajac profesjonalne studio - na razie do tego jeszcze daleko :(

, ale czy Polscy fotografowie realizują sesje, gdzie opłacało by się jechać 400km do najlepiej wyposażonego studia fotograficznego?
Jaki poziom cen bylby akceptowalny?


fakt, na polskich klientów nie licz. Ale nie licz też na taką ilość zachodnich klientów byś miał zapisane całe kalendarium. Ceny wynajmu studia na zachodzie nie są tak wielkie by komuś się chciało dla niewielkich oszczędności jechać aż do Katowic. Bo przez koszt drogi i zakwaterowania w Katowicach to on nic nie oszczędzi, a skomplikuje sobie życie.

Na dużej sesji w polsce można zarobić w dobrym układzie parę tysięcy zł. I w takim przypadku można na studio przeznaczyć 1 - 1,5 tys. Ale przeciętnie - to kilkaset zł będzie ceną już wysoką.

Koszt wyposażenia studia to kilkaset tysięcy zł. I to tak bliżej miliona zł, o ile ma być wyposażone dobrze - np Hasel z 39 MP ścianką i kilka obiektywów do niego - to już jest prawie 200 tys. Sinar, ścianka i obiektywy - nieco mniej. Kilka generatorów, kilkanaście główek, rózne softboxy, ringi, para, system mocowania sufitowego, cyklorama, komputery z oprogramowaniem, dobre duże monitory. Dobre duże studio (jedno!) to prawie milion. A jeśli ma być ich kilka - to przekroczysz te kwotę. O ile chcesz je zrobić w wysokim zachodnim standarcie. A inaczej nie przyciągniesz kilentów z zachodu.
Jak chcesz mieć wyposażone studio "tanio" - to możesz zrobić je na bowensach i z canonem 5D na pokładzie. Cena wyjdzie kilkunastokrotnie niższa.
Pomieszczeń musisz mieć więcej - rekwizytornia, magazyn, przebieralnia itd, a co najgorsze te duże powierzchnie studia muszą być w zimie dobrze ogrzewane.
Nie sądzę byś przyciągnął klientów z zachodu, będą mieli za daleko. Polski rynek - to głównie Warszawa, ale tam też nikt nie postawił takiego studia full wypas.

jakubs
31-07-2007, 13:35
botak jeśli juz zrobiłeś taki wywiad, to powiedz gdzie w Katowicach można wynająć niewielkie studio... aha niedrogie niewielkie studio. Gdybyś podał cenę to będę wdzięczny,a jeśli nie to chociaż namiar.

A jesli ktoś inny posiada taką informację, to też chętnie skorzystam.

botak
31-07-2007, 13:37
Jacek_Z - jak najbardziej się z Tobą zgodzę

Dlatego plan jest trochę inny niż przedstawiles
Rozmawiałem z Hasselblad'em powiem, że cenowo wygląda to nawet jeszcze gorzej :)
Ale za to jak się coś zepsuje, to od razu wysyłają zamiennik :)
Popsuł ktoś kiedys hasela za 100 tys.zł ? :)
Zresztą domyślcie się jaką miał minę człowiek od ubezpieczeń, jak się dowiedział że można mieć w ręku (dosłownie) sprzęt o wartości luksusowego samochodu :)

A tak na poważnie, to na pewno nie ma szans aby w Polsce nawet z klientami zagranicznymi zarobic na taki sprzet, jeszcze nie dzisiaj. Dlatego zwróciłem się ku troszeczkę tańszym rozwiązaniom (z calym szacunkiem ale nie D5)

Zresztą większość "targetu" ma już swój sprzęt fotograficzny,

sailor
31-07-2007, 14:12
w pelni zgadzajac sie z Jackiem_Z odniose sie to twoich wypowiedzi hurtem :)

otoz - owszem, wiekszosc fotografow majzu swoj sprzet. ale na zachodzie fotograf nie jezdzi z walizka tylko wchodzi do wyposazonego studio. i wszyskto ma tam byc bo on za to placi. i jelsi chcesz sciagac klientow to muszisz miec to w ofercie.
wyliczenie Jacka w zupelnosci si ezgadza ... chco jest mocno zanizone. dobrze wyposazone studio o wielkosci 500mkw to koszt ok 1,2mln pln
jesli policzysz koszty zmortyzacji takiego studio wyjdzie ci jakies 3tysiace lat :) .. no chyab ze jestes multimilionerem filantropem i robisz to 4fun.
takie studio bedize sie oplacac tylko i wylacznie przy duzych zleceniach. w polsce takich zlecen jest BARDZO niewiele. a to dlatego ze ceni sie nei jakosc a taniosc ..
skoro powazni kleinci potrafia sie klocic o 50pln to ciezko wyamgac by rzucali tysiacami pln na wynajem studio. takie niestety posqdne polskie realia ..
rynek reklamowy w polsce jest jeszcze bardzo dziki i bardzo dziewiczy ... i maksymalnie psuty przez fotografow robiacych sesje "za 5pln" .. i podejrewam ze dluuugo to sie nie zmieni. jeszcze troche czasu minie zanim zaczna byc doceniane profesjonalizm i jakosc .. niestety do tego czasu wiekszosc firm bedzie obslugiwana przez agencje sieciowe do ktorych zdjecia beda produkowane za granicami naszego pieknego kraju

botak
31-07-2007, 14:33
Jak najbardziej zgadzam sie z Wami (niestety)

nie nie jestem filantropem :) przynajmniej nie w takim stopniu
Wiem jak wyglada rynek reklamy w Polsce (znowu niestety)

Nie bede się na ten temat rozpisyał, bo to nie ma najmniejszego sensu.
Na szczęście rynek ten dosc szybko sie rozwija.

Przedstawianie na forum moich biznes planow nie bylo by rozsadne, ale z "cyferek" wychodzi, ze moze sie oplacic.
Jak obserwuje z jakim postepem idzie w bankach rozwazanie wszystkich za i przeciw, to tak mi wychodzi, ze do tego czasu rynek reklamy dojdzie do akceptowalnego poziomu swiadomosci kosztow produkcji reklamy (ale trudne slowa)

Zeby troche poprawic wam nastroje po chwili refleksji nad "polskim stanem zeczy" to wam powiem, ze jak mi sie nie uda, to bank bedzie chciał wyprzedac caly sprzet po okazyjnych cenach :) :)

Juz widze 1000 wpisow pt. "to ja biorę generator, a ja lampy... i oby szybko Ci sie nie udalo" :) :) :) :) :)

nadgob
31-07-2007, 14:43
Tak sobie przypomniałem, czytając ten temat, pomysł jednego gościa który w Nowym Sączu chciał zrobić polskie Hollywood. Chyba jestem człowiekiem małej wiary bo choć Wszystkim życzę jak najlepiej to jakoś tak nie bardzo zera mi się zgadzają.

Jacek_Z
31-07-2007, 15:02
Jak obserwuje z jakim postepem idzie w bankach rozwazanie wszystkich za i przeciw, to tak mi wychodzi, ze do tego czasu rynek reklamy dojdzie do akceptowalnego poziomu swiadomosci kosztow produkcji reklamy (ale trudne slowa)

moje odczucia są inne i podobne jak Sailora. Jestem ciekaw jak długo ty obserwujesz co się dzieje i jesteś na tym rynku.
Owszem, wysoko specjalizowana rekalma (szczególnie filmowa) albo dla dużych klientów obsługiwanych przez sieciowe agencje reklamowe - to tak, to fajny klient. Tylko, że ilość zleceń tego typu klientów jest praktycznie stała, albo rośnie niewiele. Cała reszta - robi coraz taniej. Z roku na rok, a od czasów cyfry to już po prostu tragedia z cenami.

Ja na większość sprzetu zarobiłem (i kupiłem) z 10 lat temu, gdzie za jedno zjęcie techniczne na slajdzie dostawałem 200 zł, a bywały duże serie zdjęc do wykonania. Teraz robię nieporównywalnie mniej zakupów, choć powinienem ze względu na zmianę technologii.

PS Hasel to też tylko aparat i się może psuć, nawet jak kosztuje 100 tys i więcej.

botak
31-07-2007, 15:46
No tak - a jak wszyscy którzy robią zdjęcia, przyjdą do mnie - to mi się opłaci :)

Tak trochę smiechem staram sie obejsc rozwazania na temat "opłacalności" takiego tworu jakim jest profesjonalne studio foto, bo nie o to chodzilo mi w tym watku.
Pewnie na poczatku zle sie wyrazilem, przez co cale te nasze dywagacje.
Bardziej o radę czy to się opłaci czy nie, chodziło mi o kwestię "woli" ewentualnego korzystania z tego typu miejsca.
Wiadomo nie da się tego oderwać od kwestii finansowej i stąd moje pytanie o ceny jakie by was zadowoliły.

Technologia cyfrowa przycznila sie do obnizenia kosztow produkcji reklamy (nie mowie tu tylko o foto) i bylo to nieuniknione. Przyczyniła się również do jego rozwoju co cieszy.
Właśnie w związku z realizacją obniżania kosztów, firmy z zachodu przenoszą stronę "produkcyjną" na rynki wschodnie. Zobaczcie na rynek i ofertę drukarń. Sprzęt którym dysponują jest nierzadko najlepszy w europie, a większość zleceń pochodzi z zachodu, a nie rodzimego rynku.

A odpowiadając na pytanie, z rynkiem reklamy jestem związany od 6 lat

Najbardziej jednak mnie drazni, ze nikt nie liczy sie z praca fotografów, grafików itp.
I prawdopodobnie sami jesteśmy sobie temu winni.
Nie potrafimy przekonac potencjalnych klientow do tego, ze nasza praca jest wlasnie tyle warta ile za to chcemy.
Ja przestałem to robić już jakiś czas temu (jestem grafikiem freelancerem) i teraz pracuję głównie dla zachodnich klientów.

Zreszta polska to dziwny narod i sami o tym dobrze wiecie. I pewnych przyzwyczajeń czy urojeń nie jesteśmy w stanie przeskoczyć.

eldritch
31-07-2007, 16:09
eee a gdyby tak faktycznie w mikro skali, takie studio dla amatorów zapaleńców, tanie, jak pytał jeden z kolegów w takim 160.000 mieście otworzyć, bez sprzętu foto tylko światło, tło, rekwizyty, przebierlania... opłacałoby się?

Ile amator dałby za h wynajmu takiego studia? 50 zł, 100 zł?

bo żeby sensowny biznes rozkręcić, to zakładając 360 roboczogodzin w miesiącu to za h trzeba by było najmniej 300-500 zł brać.

sailor
31-07-2007, 16:14
Bardziej o radę czy to się opłaci czy nie, chodziło mi o kwestię "woli" ewentualnego korzystania z tego typu miejsca.
Wiadomo nie da się tego oderwać od kwestii finansowej i stąd moje pytanie o ceny jakie by was zadowoliły.


niezle wyposazone studio w wawie mozna miec za 50-70pln/godz lub 500pln/doba
swietnie wyposazone studionm ktore prowadzi bodajze tyszka masz za 1600pln/doba (http://www.studionm.pl/studio-wynajem)

do wiekszosci zastosowan nie potrzeba studia 200mkw, chyba ze jak Bonecki fotografuejsz samochody i potrzebujesz przestrzeni i swietlnego sufitu ;)


Właśnie w związku z realizacją obniżania kosztów, firmy z zachodu przenoszą stronę "produkcyjną" na rynki wschodnie. Zobaczcie na rynek i ofertę drukarń. Sprzęt którym dysponują jest nierzadko najlepszy w europie, a większość zleceń pochodzi z zachodu, a nie rodzimego rynku.

szczerze czekam i licze az po druakrniach przyjdzie kolej na fotografow :)



Najbardziej jednak mnie drazni, ze nikt nie liczy sie z praca fotografów, grafików itp.
I prawdopodobnie sami jesteśmy sobie temu winni.

dokladie jak mowisz... sami sobie zalatwilismy takie traktowanie .. i bardzo ciezko teraz wrocic do szacunku dla fotografa. bo dla klienta to tylko pare pstrykniec.


Zreszta polska to dziwny narod i sami o tym dobrze wiecie. I pewnych przyzwyczajeń czy urojeń nie jesteśmy w stanie przeskoczyć.

taaaa ale to temat na oddzielny watek :D

Eryk
31-07-2007, 16:16
eldritch, tutaj masz troche ofert wynajmu studia:

http://www.forum.promodels.pl/3739.htm

Razem z cenami ;)

botak
31-07-2007, 16:17
ponieważ to sprawdzalem to Ci odpowiem.

Jeśli masz własny lokal, własne lampy - to tak.
Jak masz zamiar we wszystko zainwestować, i nie masz na oku zleceń przy których Ci się to zwróci - to nie.

eldritch
31-07-2007, 16:31
ale ja myslałem o całkowicie amatorskich klientach, przy odpowiednim marketingu i usytuowaniu studia...
hm...
na zasadzie przyjdź z dziewczyną i zrób jej kilka zdjęć w godzinkę (studio można zamknąć i zrobić coś jeszcze w te godzinkę, ... żartowałem), tyle teraz ludzi robi zdjęcia, przez te cyfrówki - a co by im wyszło (fajna fotka czy mały Jaś...) to mnie nie interesuje. ;)
tak szczerze ceny mogłyby być jak dla profi a użytkownicy całkowita amatorka...
no ale przy 50 zł/h to daje raptem 9.000 zł/m przychodu przy 50% obłożeniu. faktycznie chyba kiszka...

PS
no są jeszcze "sobotni" fotografowie - 90% z nich nie ma swojego studia - a konkurencja nie wypożycza...

botak
31-07-2007, 16:43
tylko teraz zobacz, ile musialbys wydac na sprzet, zeby wytrzymal Ci taką intensywność pracy przy niedoswiadczonych (a nawet i doswiadczonych) uzytkownikach.

Wiecej osob, przyjdzie, zobaczy jak masz zrobione i zrobia sami. Nawet jak by mieli przy tym stracic...
Bo to polska wlasnie...

botak
31-07-2007, 16:48
zeby troche wprowadzic radosci do tego watku:

My tutaj o małych, o amatorach, o kosztach...
a tu prosze: cyklorama jakiej nie widzialem w europie (a troche tych studiów obejzalem) no i KOPARKA!!! sie miesci
studio one (http://www.redbrickstudios.com.au/studiohire/studioone)

A widzialem gdzies jeszcze kanadyjskie studio z wieeeelkim softboxem broncolor na bodajze 20 lamp

sailor
31-07-2007, 17:31
tak szczerze ceny mogłyby być jak dla profi a użytkownicy całkowita amatorka...
no ale przy 50 zł/h to daje raptem 9.000 zł/m przychodu przy 50% obłożeniu. faktycznie chyba kiszka...
PS
no są jeszcze "sobotni" fotografowie - 90% z nich nie ma swojego studia - a konkurencja nie wypożycza...

9kpln przychodu to chyba nie tak malo? :D biorac pod uwage ze 50pln to cena studio skladajacego sie z reguly z 4 lamp i tla.
takich miejsc jest bardzo bardzo duzo. i nie maja 50% oblozenia. niestety :D
konkurencja studio wypozycza .. i to bardzo chetnie.. :)



Wiecej osob, przyjdzie, zobaczy jak masz zrobione i zrobia sami. Nawet jak by mieli przy tym stracic...
Bo to polska wlasnie...

niech robia .. tylko niech nie wynajmuja po 20pln/h bo skopia rynek tak samo jak skopal sie rynek foto. ale oczywiscie nikt nie pomysli ze za 2-3 lata ci co podpatrza u niego wynajma jeszcze taniej jego metoda... tak jak napisales .. to polska wlasnie ..


My tutaj o małych, o amatorach, o kosztach...
a tu prosze: cyklorama jakiej nie widzialem w europie (a troche tych studiów obejzalem) no i KOPARKA!!! sie miesci


90% fotografow nie wie co to jest cyklorama. 70% posiadaczy "profi" studio rowniez nie wie ... mowisz o zupelnie innym swiecie.. gdzie za wynajem studio bierze sie 1-2k$ /dobe a fotograf za dzien pracy nie schodzi ponizej 2k$ bo mu sie nie oplaca
to nie ten kraj przyjacielu...



widzialem gdzies jeszcze kanadyjskie studio z wieeeelkim softboxem broncolor na bodajze 20 lamp


jest w polsce pare miejsc gdzie sa zrobione sufity swietlne. i pare gdzie takie softy stoja. ceny wynajmu sa na europejskim poziomie :D

botak
31-07-2007, 17:48
Sailor, musze sprawdzic jutro czestotliwosc szukania slowa "cyklorama" na google.
Dzieki Tobie pewnie wzrosnie :)

Oczywiscie masz całkowitą rację (czy Ty musisz miec zawsze racje?) :)

A może przyznasz się jako "Profi" - przynajmniej masz takie zdjecia, ile razy korzystałes z wynajmu studia.

sailor
31-07-2007, 17:57
Oczywiscie masz całkowitą rację (czy Ty musisz miec zawsze racje?) :)
A może przyznasz się jako "Profi" - przynajmniej masz takie zdjecia, ile razy korzystałes z wynajmu studia.

nie przesadzaj :D bo sie zaczne rumienic ..
do do wynajmu - pojdzie pw zaraz :)

matka997
31-07-2007, 18:18
polecam zgooglowanie studia pentagon
(należącego do muratora)
może coś podpatrzysz

botak
31-07-2007, 20:01
matka997 - bylem tam osobiscie (calkiem przy innej okazji) ale dziekuje za zainteresowanie

Jacek_Z
01-08-2007, 07:01
by nie zaśmiecać wątku samymi OT wydzieliłem część dyskusji o rynku zdjęć tu: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32791
a teraz można wrócić do tematu studio marzeń...