PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki monitor/panel?



NikoD50em
30-07-2007, 17:23
Za niedlugo przybedzie mi troche kasy - kolo 1 k zl. Musze wkonco zmienic to cos co zwie sie monitor, bo nei da sie na nim pracowac, ma kilka lat i obraz jest tak rozmazany ze nie widac utraty jakosci przy kompresji 5 w psie :D

Mozecie mi polecic cos w zamian? Chyba najlepiej LCD... Do 1,5 tys zl... Przeznaczenie glownie do obrabiania zdjec, w razie czego w przyszosci moglbym zmienic karte graficzna. W tej chwili mam jakas lipe GF 4 - najtansze co bylo z 2 lata temu. Wielkosc nie ma raczej znaczenia, moze byc 15 cali...

Przy okazji: czemu panorama lepsza od 4:3? Ze wzgledu na format zdjec czy sa jakies inne powody?

aha
duzo siedze przed kompem, wiec dobrz zeby wytrzymywal dosc dlugo...

Czornyj
30-07-2007, 17:29
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

anwas
30-07-2007, 17:37
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

Taaaa...poza cenami i typami nie dowiadujemy się niczego.Po prostu niczego...

hlobaza
30-07-2007, 17:39
Jak panel, to z matrycą PVA (bo są jeszcze TNT). Matryca ta najlepiej oddaje kolory i głębie. Ja osobiście mam Samsunga SyncMaster 770P. Obecnie staniał i można kupić z tego co pamiętam za mniej niż 800zł.

NikoD50em
30-07-2007, 17:44
pozatym gosc ktory pisal tamten temat prowadzi sklep... a handlarze do konca wiarygodni nie sa...

wiecie cos o tym panelu: LG Flatron L1770HQ ? w rankigu chipa ma najwiecej za jakosc obrazu... a mi zalezy w sumie tylko na obrazie i trwalosci, bo wyglad i ergonomia to mi nei potrzebna :)

na szerokosc wneka w moim biurku na monitor ma jakies 45 cm - zapomnialem dodac :)

Czornyj
30-07-2007, 18:28
Ja nie prowadzę sklepu, ale się z tamtym "gościem" zgadzam.

Zink
30-07-2007, 20:36
Ja też się z nim zgadzam. Kupiłem Eizo s1931 i jest po prostu świetny. A aktualnie nie jest wcale drogi: 1770zł na Allegro, więc uważam, że się bardzo opłaca.

hlobaza > zapomniałeś o S-IPS, która jeszcze lepiej oddaje kolory od PVA :)

dame
30-07-2007, 20:56
a co sądzicie o 20" NEC MultiSync 20WGX2 (PRO)? To też monitor na S-IPS, za podobne pieniądze ale panoramiczny i 20" - napalam się na niego od dłuższego czasu i coś czuję że zanabędę przy wymianie komputera, która powinna nastąpić jakoś wkrótce.

Czornyj
30-07-2007, 21:27
Do oglądania filmów DVD - jak znalazł.

dame
30-07-2007, 21:34
do fotografii nie?

Czornyj
30-07-2007, 21:38
Niezbyt ;)

dame
30-07-2007, 21:41
a możesz jakoś uzasadnić? Tj w testach wychodzi, że oddaje dobrze kolory (S-IPS) i ma równe podświetlenie, dużą powierzchnię użytkową (1680x1050), dla mnie błyszczący panel to zaleta (już pracowałem). Prawdę mówiąc nie umiem mu nic zarzucić oprócz tego, że czerń nie jest idealnie czarna (jak w każdym LCD). Dlaczego to nie jest dobry monitor?

Czornyj
30-07-2007, 21:47
Powierzchnia właśnie akurat jest mała, normalna 19-tka ma większą powierzchnię. Błyszczące powłoki są dla mnie dyskwalifikujące, a monitor jest zbyt jasny. Z dwojga złego wolałbym 1970NX.

malyem
30-07-2007, 21:52
Ze swojej strony moge polecic samsunga 215tw, jest to 21'' panorama na PVA, kupilem tanio wsiriusie (http://www.sirius.pl/komputery/towar_wyszukaj_0_215tw___/towar_karta_25976/Samsung_LCD_21_SM_215TW_dostawa_GRATIS.html) (w 26h mialem w domu). Jesli sie wahasz z wyborem idz do jakiegos sklepu gdzie jest duzo monitorow wlaczonych (odradzam hipermarkety, w ktorych sa wystawione badziewia), porownasz sobie sam jakosc obrazu.

dame
30-07-2007, 21:53
heh, chyba mimo wszystko pozostanę przy tym nec-u ;-) A i 2:3 jest bliższe do 16:10 niż 4:3 ;)

dame
30-07-2007, 21:56
chyba tak będę musiał zrobić, tylko który sklep w warszawie ma dużo monitorów, tak żeby można było porównać wiele modeli?

gALL
30-07-2007, 22:57
MiejskaMacalnia vel Saturn, sam low-end.

dame
30-07-2007, 22:58
w saturnie w arkadii nie mają tych monitorów, dziś byłem.

Czornyj
30-07-2007, 23:01
MiejskaMacalnia vel Saturn, sam low-end.
Nooo, niekoniecznie - w krakowskim Saturnie mają nawet S2410W, z toną kurzu gratis :lol:

Terrorysta
30-07-2007, 23:08
a Dell 2407 rev A04 ?:)

NikoD50em
31-07-2007, 01:19
a czy przydaje sie w tych lcd ta opcja obracania ekranu o 90 stopni tj pionowo?
bo w sumie jak sie przeglada kadry gdzie szerokosc jest wezsza od dlugosci to monitor potrafi troche wyostrzyc - czy jak to nazwac... a w takim obracanym lcd mozna by to ogladac w full screen...

dame
31-07-2007, 01:40
za NikoD50em

killertowa
31-07-2007, 10:49
Moim zdaniem opcja PIVOT jest do wykorzystania jedynie przy dokumentach tekstowych.
Chyba, że producenci monitorów wprowadzą do nich silniczki, które będą atomatycznie obracały monitor w trakcie pokazu slajdów :D

Czornyj
31-07-2007, 11:55
Ja tego używam przy projektowaniu kalendarzy B2/B1 i czasem przy edycji pionowych fotek - to cholernie dużo daje. Niestety, powoduje toto rozpieprzanie palet i ikon, co mnie drażni.

malyem
31-07-2007, 13:11
Jesli chodzi o pivot to do obrobki fotek niegdy go nie obracam nawet jak sa w pionie, poniewaz karta graficzna (GeForce 7600 GS) nie chce za bardzo wspolpracowac: w niektorych aplikacjach obraz jest troche rozmazany i ma problem z szybkim odswiezaniem (np. total commander). Poza tym, gdy pracuje w PS, w pionie brakuje miejsca na paski narzedzi ;) Do czytania jak najbardziej sie nadaje, szczegolnie gdy mozemy zobaczyc cala strone na raz. Ogladanie pionowych fotek tez jest calkiem ciekawe u mnie rozmiar prawie A3. Ile miesci sie na ekranie: w pionie mam niemal cala pierwsza strone onetu (jak ktos chce moge podeslac PrintScreen'a).

Czornyj
31-07-2007, 15:33
Zwykły, badziewiasty Radeon działa dobrze. Używając tego wynalazku działam w trybie pełnoekranowym, z wywalonymi paletami, pracując nad czystym zdjęciem. Przydatne w przypadku prac nad projektami, które mają być realizowane na dużym, portretowym formacie.

avatarr
27-06-2011, 14:08
mam zamiar kupić monitor dzięki któremu kolory obrabiane będą takie same jak na odbitce z labu.(jasność, kolory , kontrast itp)
lab udostępnia profile .
Mam na celowniku 4 modele:
Od razu pisze ze nie mam zamiaru wydać góry kasy na monitor który używają profesjonaliści w firmach graficznych. Pragnę nabyć porządny monitor za rozsądne pieniądze, który pokaże kolor skóry i kolory takie jak będą na odbitce z labu.
Do wyboru jest masa monitorów każdy test jest powiedzmy sobie zadowalający zwykłego czytelnika, pojawiają się monitory z dolej półki za ponad 1000 zł z matrycami IPS.
Wybrałem 4 sztuki które po przeczytaniu masy opinii wydają się być w miarę dobre-rozrzut cenowy dosyć spory pomiędzy nimi lecz specyfikacja bardzo podobna(?nie wiedzieć czemu).

1. PVA AdobeRGB NEC P221W (**) tani, multum możliwości korekt, dobre opinie i recenzje(nie równa jakość poszczególnych modeli-podobno) cena :1600 PLN

2.PVA AdobeRGB EIZO S2233W 2300 PLN

3. IPS sRGB NEC PA231W 2600 PLN

4. IPS AdobeRGB NEC PA241W 3800 PLN

Pytanie do znawców:

1. czy pozycja nr 1 lub 2 rzeczywiście odbiega znacząco od tego co zobaczę potem na odbitce? Czy za ich pomocą będę w stanie swobodnie (po kalibracji w profesjonalnej firmie kalibrujacej) uzyskać takie same odbitki jakie zobaczę na monitorze?

2. czy jakosc 1, 2 jest tak rózna i nie warta zainteresowania w stosunku do poz 3,4?

3. co mi da wybranie numeru 3 w stosunku do 1,2

4. dlaczego mimo wszystko najlepiej kupić numer 4? czy cena idzie za jakościa, obrazowaniem i komfortem pracy
czy jest adekwatna do możliwości?

5. czy monitory szeroko gamutowe są bardzo niezbędne do poprawnej obróbki fotek gdzie do labu wysyłamy srgb i pokrycie przez monitory 95% srgb jest za szerokie w stosunku do etgo co zobaczymy na odbitce?
P.s Dotychczas używam najtańszego monitora lcd z MM za 399zł i dla mnie wybór jest trudny, mam dość beznadziejnego odwzorowania kolorów , kłamiącej matrycy gdzie kolory potrafią być czasami rożne od tego co jest na odbitce.
Przekonajcie mnie, że warto nabyć nr 3 lub 4 i wydać tyle kasy?
Od razu pisze, ze nie chce monitora najtańszego , moje pytanie i sugestie i wątpliwości opierają się na tym czy monitor za 1700zł da mi to co oczekuje czy warto dopłacić do poz 3 lub 4. i co przez to bedę miał lepszego?

bardzo proszę o wyczerpujące odpowiedzi osób , które maja pojęcie o monitorach, profilach i obróbce.

Kyle
27-06-2011, 15:36
gdzie do labu wysyłamy srgb Przy takich tandetnych labach co tylko przy sRGB udają że sobie radzą i tak jest zwykle kosmiczny rozjazd barw.

avatarr
02-07-2011, 09:51
może ktoś sie znajdzie i odpowie na moje laickie pytania?

Johanan
02-07-2011, 10:27
Według mnie wybór jest tylko jeden: EIZO.

Reszta jest milczeniem.

Chcesz komentarzy, pisz do Kolegi Tom01.

Art Erie
02-07-2011, 10:39
mam zamiar kupić monitor [...]

Prawie identyczne pytanie zadałem tutaj http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=19727&page=421
Odpowiedż dostałem w pięciu postach poniżej. Następnie doczytałem na temat NEC PA241W na naszym forum i innych, na których głos zabierają Tom01 i Czornyj. W chwili obecnej wybór jest prosty...

Johanan
02-07-2011, 11:17
Dla leniwców link:

http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=11

Krótko, zwięźle i na temat.

Czornyj
02-07-2011, 11:57
mam zamiar kupić monitor dzięki któremu kolory obrabiane będą takie same jak na odbitce z labu.(jasność, kolory , kontrast itp)
lab udostępnia profile .
Mam na celowniku 4 modele:
Od razu pisze ze nie mam zamiaru wydać góry kasy na monitor który używają profesjonaliści w firmach graficznych. Pragnę nabyć porządny monitor za rozsądne pieniądze, który pokaże kolor skóry i kolory takie jak będą na odbitce z labu.
Do wyboru jest masa monitorów każdy test jest powiedzmy sobie zadowalający zwykłego czytelnika, pojawiają się monitory z dolej półki za ponad 1000 zł z matrycami IPS.
Wybrałem 4 sztuki które po przeczytaniu masy opinii wydają się być w miarę dobre-rozrzut cenowy dosyć spory pomiędzy nimi lecz specyfikacja bardzo podobna(?nie wiedzieć czemu).

1. PVA AdobeRGB NEC P221W (**) tani, multum możliwości korekt, dobre opinie i recenzje(nie równa jakość poszczególnych modeli-podobno) cena :1600 PLN

2.PVA AdobeRGB EIZO S2233W 2300 PLN

3. IPS sRGB NEC PA231W 2600 PLN

4. IPS AdobeRGB NEC PA241W 3800 PLN

Pytanie do znawców:

1. czy pozycja nr 1 lub 2 rzeczywiście odbiega znacząco od tego co zobaczę potem na odbitce? Czy za ich pomocą będę w stanie swobodnie (po kalibracji w profesjonalnej firmie kalibrujacej) uzyskać takie same odbitki jakie zobaczę na monitorze?

2. czy jakosc 1, 2 jest tak rózna i nie warta zainteresowania w stosunku do poz 3,4?

3. co mi da wybranie numeru 3 w stosunku do 1,2

4. dlaczego mimo wszystko najlepiej kupić numer 4? czy cena idzie za jakościa, obrazowaniem i komfortem pracy
czy jest adekwatna do możliwości?

5. czy monitory szeroko gamutowe są bardzo niezbędne do poprawnej obróbki fotek gdzie do labu wysyłamy srgb i pokrycie przez monitory 95% srgb jest za szerokie w stosunku do etgo co zobaczymy na odbitce?
P.s Dotychczas używam najtańszego monitora lcd z MM za 399zł i dla mnie wybór jest trudny, mam dość beznadziejnego odwzorowania kolorów , kłamiącej matrycy gdzie kolory potrafią być czasami rożne od tego co jest na odbitce.
Przekonajcie mnie, że warto nabyć nr 3 lub 4 i wydać tyle kasy?
Od razu pisze, ze nie chce monitora najtańszego , moje pytanie i sugestie i wątpliwości opierają się na tym czy monitor za 1700zł da mi to co oczekuje czy warto dopłacić do poz 3 lub 4. i co przez to bedę miał lepszego?

bardzo proszę o wyczerpujące odpowiedzi osób , które maja pojęcie o monitorach, profilach i obróbce.
ad.1) Wyświetlacz 1 i 2 da ogólnie niezłą zgodność z odbitką, natomiast homogeniczność wyświetlanego obrazu i charakterystyka kątowa będą pozostawiać sporo do życzenia. Precyzja i możliwości kalibracji są ograniczone z uwagi na mniejszą precyzję 10-o bitowego 2D LUT - gradacja nie będzie idealnie płynna i neutralna
ad.2) Wyświetlacze 3 i 4 to bezkompromisowe konstrukcje do zastosowań o krytycznym znaczeniu barwą. Nafaszerowane są najbardziej zaawansowaną elektroniką, jaką można chcieć w monitorze LCD i wyposażone zostały praktycznie w każdy bajer, jaki można (albo i nie można) sobie wyobrazić. Jakość 1 i 2 nie jest zła w zastosowaniach ogólnych i większość ignorantów nie zauważy różnicy. Jednak dla osoby świadomej o co kaman monitory 1,2 oraz 2,3 dzieli technologiczna przepaść.
ad.3) Numer 3 ma matrycę IPS o lepszej charakterystyce kątowej niż xVA, precyzyjne sterowanie z użyciem 14-o bitowego 3D LUT z 16-o bitową precyzją przeliczania, oraz elektroniczną*kompensację homogeniczności wyświetlania. O ile w przypadku 1,2 możemy mówić o przyzwoitej precyzji wyświetlania, o tyle 3-ka charakteryzuje się precyzją chirurgiczną. Do tego sam panel jest świetnie wykonany, ergonomiczny, estetyczny, ma 5 portów USB i umożliwia pracę z dwóch komputerów na raz i automatyczne przełączanie pomiędzy nimi klawiatury i myszy, PIP, ma oprogramowanie pozwalające kalibrować monitor bez sensora bazując na kalibracji fabrycznej.
ad.4) 4-ka ma więcej miejsca w pionie, rozdzielczość 1920x1200, 10-o bitową*matrycę p-IPS z podświetleniem szerokogamutowym >AdobeRGB, oraz elektroniczną korektę starzenia się podświetlenia dającą lepszą stabilność barwy bieli i jaskrawości w funkcji czasu. Czyli ogólnie w tym monitorze jest już praktycznie wszystko, co ew. na chwilę obecną można chcieć od monitora LCD. Pod względem możliwości właściwie nie ma na rynku nic specjalnie lepszego, niezależnie od ceny.
ad.5) Monitor szerokogamutowy w przypadku obróbki zdjęć do labu pracującego w sRGB i publikacji w internecie nie jest konieczny. Przydaje się w przypadku drukowania, lub wykonywania odbitek w labach oferujacych możliwość wykorzystywania pełnego gamutu papieru fotograficznego.