PDA

Zobacz pełną wersję : Mój odcisk palca na D200 - sniadanie prasowe.



admin
03-11-2005, 18:47
Na wstępie chciałem gorąco podziękować Pani Kasi Romaniuk, Pani Agnieszce Bischoff oraz Panu Wiktorowi Sobolewskiemu, za zaproszenie oraz profesjonalną prezentację. Było mi bardzo miło.

Do rzeczy. Miałem dzisiaj okazję do spojrzenia na i przez nowy korpus Nikona, D200. Czekaliśmy na ten aparat około 3 lat, wiec siłą rzeczy moje nastawienie było bardzo emocjonalne. Starałem się jednak podejść do rzeczy profesjonalnie i wyzbyć się dreszczyku emocji na rzecz zdrowego rozsądku. Napiszę więc szybko że nie udało mi się ;)

Porwałem tę konstrukcję z rąk Pana Wiktora jako pierwszy. Poczułem dobrze znany mi z F100 ciężar aparatu i wyjątkową solidność wykonania. Nic nie jest w nim ruchome, żadna klapka nie ugina się pod uchwytem ręki, może dlatego że nie ma żadnej klapki pod palcami (bardzo dobre rozwiązanie, wszystkie porty przeniesiono na bok korpusu). Aparat ma ogromny wyświetlacz. Dla użytkownika D70 będzie to spory szok. Dodam że obraz w nim widoczny jest doskonałej jakości. Czytelny faktycznie z bardzo dużego kąta. Rozdzielczość bardzo wysoka i nie jest żaden chwyt markatingowy. Klawisze funkcyjne w znanym mi układzie, pracują miękko i pewnie. Spojrzenie w wizjer i... Jest dużo lepiej niż w D70, jednak nie tak dobrze jak myślałem że może być. Mimo wszystko wizjer bardzo mi się spodobał. Reasumując jest mniejszy niż w D2x - według mojego odczucia. Nacisnąłem spust migawki. Bajka. Miękko jak w F100. Delikatnie, subtelnie, bez mocnego klapnięcia. Piękny dźwięk. 5 kl./sek odpaliło się rewelacyjnie. Melodia dla mojego ucha. Kolejny rzut oka na konstrukcje. Uchwyt bardzo solidny, nie za duży i prosi się o grip'a. Doskonale oklejony porowatą gumą, podobnie jak w F6. Analogii z tą konstrukcją jest zresztą znacznie więcej. Moim skromnym zdaniem aparat jest wypadkową F100 i F6 w wersji cyfrowej, z tym że bliżej do F6 niż F100. Uszczelniania są, potwierdzam tą informację i wygląda na to że będzie to solidna podstawa w wyborze aparatu dla specyficznych jego zastosowań.

Tyle w skrócie. czekam na Wasze pytania. Postaram się odpowiedzieć na większość :)

Dodam że jeśli aparat będzie obrazował* tak jak się spodziewam, będę stał pierwszy w kolejce po jego zakup!

* Niestety egzemplarz testowy ma soft który może nie być wersją ostateczą (mimo iż jest to 1.00). W związku z tym nie mogę udostępnić plików. Ocena na ekranie, mimo bardzo dużego powiększenia (dużo większy zakres powiększenia obrazu niż w D70), nie pozwala na odniesienie się do jakości zdjęc.


[center]https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://cafefoto.pl/images/stories/sniadanie01.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://cafefoto.pl/images/stories/sniadanie02.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://cafefoto.pl/images/stories/sniadanie03.jpg)[/center:44afb0e20c]

Cichy
03-11-2005, 18:58
Gdy emocje już opadną - jednak wizjer lipa ? :)

lacha
03-11-2005, 19:02
a jak 18-200? miales go w rekach?

Pawel Pawlak
03-11-2005, 19:10
Piotrze, sprawa wizjera: W stosunku do D70 różnica jest duża czy średnia. Czy uważasz że manualne ustawianie ostrości jest możliwe czy tylko teoretycznie możliwe ? ;) Czy inoformacje wyświetlane w wizjerze śa czytelne ?
czy grip ma być dostępny w tym samym czasie co body i za ile ?

Jarecki
03-11-2005, 19:31
skoro tam byłeś czy była gadka o jego cenia jako body lub z tym zaje fajnym obiektywkiem. od kiedy w sklepach może się pojawić czy tak jak gadają wszyscy połowa grudnia czy wcześniej.
pozdrawiam

jurgen
03-11-2005, 19:52
oj kupie to i to szybko,
wizjer f70 a f100 do którego ma bliżej

fotofun
03-11-2005, 19:59
Migawka głośniejsza od D70 czy nie (przy pojedynczym "kłapnięciu" i w trybie seryjnym) ?

admin
03-11-2005, 20:16
Emocje juz opadlu, wiec pisze.

Wizjer taki jak w D7D. Lepszy? Na 100% od D70 :) Mnie sie podoba bo pozwoli na ostrzenie reczne. Nie ma jednak porownania do F100 czy F70 (jesli chodzi o wizjer). To wciaz slaba strona cyfry z cropem.

Wyswietlacz wewnetrzny czytelny (nieco wiekszy - szerszy i wyzszy). ISO na nim jest ;) Ten zewnetrzny za to, to istne cudo. Zapomialem o nim napisac. Wielki i czytelny jak zaden inny. Precyzyjny pomiar stanu akumulatora w oparciu o mikroprocesor. Bajka.

Niestety nic nie wiemy o tym czy grip bedzie rownoczesnie dostepny ale wedlug sugestii raczej nie. Aparat powinien byc dostepny od polowy grudnia, moze wczesniej ;) 18-200 nie ma jeszcze w Polsce ani jednego egzemplarza.

Zaprezentowany byl za to system lamp ze sterowaniem blyskiem o ktorym pisalem w nowosciach. Wroze temu zestawowi rownie wielkie powodzenie co D200. Wierzcie mi, wiem co mowie. Rewelacja.

Migawka cichsza i bardziej "miekka" w obu trybach.

Czornyj
03-11-2005, 20:17
Kiedy skończy sie to cholerne embargo na sample z tego aparatu? (choć i tak sie nie łudze - na pewno nie bedą tak tragiczne, żeby osłabić we mnie cheć kupna nowej zabawki...)

shakk
03-11-2005, 20:24
Czarny moze inne lepiej niech sie zacznie :P bo chec kupienai po objerzeniu sampli moze byc wieksza :mrgreen: :mrgreen:

Spinner
03-11-2005, 20:25
Kuuuurna - a slyszalem, ze wizjer ma byc zaje....sty.... :?

A co do gripa w B&H jest podana cena 169USD... Samego korpusu zas 1699USD... Wg mnie cool :mrgreen:

Pzdr
Spinner

golden
03-11-2005, 20:29
tylko patrzeć jak będzie od nowego roku Oficjalne Forum Użytkowników ... D200

czego sobie i wszystkim życzę


pozdrawiam

trigger
03-11-2005, 20:35
Ofizjalnie zaczyna zbierać kasę (jak tylko spłacę 80-200 :lol: :lol: ).

Czornyj
03-11-2005, 20:48
A co do gripa w B&H jest podana cena 169USD...
Rewelacja! Po tych plotach o GPSach, bałem sie, że wywalą jakąś cenke z kosmosu... Tylko ten grip - brzydki jak grzyb!


tylko patrzeć jak będzie od nowego roku Oficjalne Forum Użytkowników ... D200
czego sobie i wszystkim życzę
pozdrawiam
U Nikoniansów już dawno jest forum d200 - powstało na długo przed oficjalnym zaprezentowaniem produktu, wiec było to zaj...ście śmieszne forum :lol:

Spinner
03-11-2005, 20:52
Tylko ten grip - brzydki jak grzyb!

Heh - tez sie balem ceny... :lol: a co wygladu... ciut taki pekaty ale przypomina raczej tego do F6 wiec powinien byc cool... :mrgreen:

Czornyj
03-11-2005, 21:01
Tylko ten grip - brzydki jak grzyb!
Heh - tez sie balem ceny... :lol: a co wygladu... ciut taki pekaty ale przypomina raczej tego do F6 wiec powinien byc cool... :mrgreen:
Ech, jaki by nie był, coraz wyraźniej słysze szelest zacieranych rączek krwiopijców z funduszu leasingowego :wink:

Rave
03-11-2005, 21:03
Brzydki grip?? przepraszam panowie a Delta to niby szczyt dezajnerskiego szczęścia?

Spinner
03-11-2005, 21:07
Brzydki grip?? przepraszam panowie a Delta to niby szczyt dezajnerskiego szczęścia?

Nieee... noooo... Panie kochany - az mnie ciarki przeszly :mrgreen: Toz to pokraka niezla przy tej wypasionej linii gripa do D200 :mrgreen: :twisted:

Pzdr
Spinner

flyman7
03-11-2005, 21:08
adminie, wiesz co? ... az tobie zazdroszcze - ja juz zaczalem zbierac kase na to cudenko
mam tylko nadzieje, ze nie bedzie zbyt drogi w polsce i bedzie mnie na niego stac - czego wszystkim wam zycze :D:D:D

Rave
03-11-2005, 21:17
Brzydki grip?? przepraszam panowie a Delta to niby szczyt dezajnerskiego szczęścia?

Nieee... noooo... Panie kochany - az mnie ciarki przeszly :mrgreen: Toz to pokraka niezla przy tej wypasionej linii gripa do D200 :mrgreen: :twisted:

Pzdr
Spinner

no wlasnie tez tak sadze:D.

[ Dodano: Czw Lis 03, 2005 8:43 pm ]
Piotrze czy mozesz potwierdzic informacje, ze nikon robi dwa rodzaje gripow do d200??
Z ponizszego rozrysu wynika ze bedzie standardowy batery pak i batery pak z WI-FI transmiterem... no chyba ze dali dwa takie same obrazki... ale nie sadze.
http://www.nikon-euro.com/D200/downloads/systemchart_UK_EN.pdf

Pawel Pawlak
03-11-2005, 22:10
Pitrze, jeszce jedno pytanko... Wiem ze nie było pewnie możliwości pełnych testów, ale jakie wrażenie zostawia AF ? Sam wiesz że to jedna z najbardziej kontrowersyjnych nowści w D200

LZandecki
03-11-2005, 22:26
Wedlug Bj?rn'a R?rslette jednej z osob testujacych przedprodukcyjne d200 a osobiscie uzywajacej d2x, wizjer d200 jest jednak wiekszy niz d2x:

http://www.nikonians.org/dcforum/DCForumID202/140.html

(zanim ktos sie ironicznie usmiechnie po 2, 3 wpisie prosze doczytac co najmniej do 7 wypowiedzi).
NIestety na pytania o dzialanie AF dal dosc wymijajaca odpowiedz.

Czy Admin mial okazje sprawdzic AF na prezentacji? Moze slowo na temat tej poki co wielkiej niewiadomej?

pozdro
Lukasz

krzys123
03-11-2005, 23:08
ja juz kase zebralem uff,teraz tylko zaczekac :D

admin
03-11-2005, 23:19
MB-200 i WT-3 to dwa zupelnie inne urzadzenia. O ile o BP nie wiadomo kiedy sie pojawi, o tyle WT-3 ma sie pojawic w marcu.

Moge nie pamietac dokladnie wizjera D2x ale wedlug mnie byl jednak wiekszy. Byc moze zludzenie szerokosci spotegowaly wyswietlacze wewnetrzne (dwie liie, pionowa i pozioma). I zeby zakonczyc watek wizjera - JEST DUZO LEPIEJ NIZ W D70! Jest gorzej niz w F100 :)

Zapomialem o AF-ie :) Super. Zapieta 60 micro pracowala szybko, miekko i celnie. Dopracowano rowniez dzwiek potwierdzenia ostrosci. Nie kluje juz w uszy, jest delikatny i slyszalny iemal tylko dla fotografujacego. Potwierdzam fakt ze krzyzowy jest jeden. Pozostale punkty moga jednak pracowac w tzw. szerszym polu. Z punktami powiazano rowniez pomiar ekspozycji. Jesli wybieramy pole boczne pomiaru AF, pomiar CW zbiera dane z proporcji % tego pola.

twlodar
03-11-2005, 23:30
Planowana jest dystrybucja kitów z 18-200, 18-70 i przede wszystkim 17-55?
Czy dla takich zestawień pozostaje import?

admin
03-11-2005, 23:43
Plany sprzedazy dotycza tylko body. Nowy obiektyw potraktowano jako oddzielny produkt i nie stanowi elementu zestawu. Byc moze Nikon cos wykombinuje, to zdarza sie dosyc czesto, jednak na ta chwile Tadeuszu, nic mi o tym nie wiadomo.

twlodar
03-11-2005, 23:44
Pozostaje współczuć marketingowcom z Nikon Polska.. Znowu nie
będą w stanie stanowic skutecznej konkurencji dla TIPów, znowu
kiepską sprzedaż nadrobią wysoką marżą..

Rave
03-11-2005, 23:56
Więc czy Wi-fi bedzie sie roznil wygladem od BP? pytam bo na system czarcie wifi i bp wyglada tak samo.

Pawel Pawlak
03-11-2005, 23:56
Pozostaje współczuć marketingowcom z Nikon Polska.. Znowu nie
będą w stanie stanowic skutecznej konkurencji dla TIPów, znowu
kiepską sprzedaż nadrobią wysoką marżą..

Uważasz że sugerowana cena 7500zł jest wysoka (znając życie będzie do kupienia poniżej 7000zł)? tak narawe to jest ona wyższa od cenu w USA o 22%VAT.

admin
04-11-2005, 00:14
Podejrzewam ze bedzie sie roznil, choc niewykluczone ze bedzie wersja gripa z funkcja. Nie chce zgadywac bo realnego obrazka nie ma nawet na nikon-imaging...

crazyjack
04-11-2005, 00:48
kto chce kupic uzywane body d70???...wiecej pisac chyba nie trzeba :))))

a tak na powaznie - chce mi sie tego aparatu - i jesli wizjer bedzie porownywalny z 10D - to mi wystarczy - reszta niech bedzie zgodna z zapewnieniami - a ja nie bede nawet czekal na ustabilizownie sie ceny ;)

Czornyj
04-11-2005, 00:56
Pozostaje współczuć marketingowcom z Nikon Polska.. Znowu nie
będą w stanie stanowic skutecznej konkurencji dla TIPów, znowu
kiepską sprzedaż nadrobią wysoką marżą..
Jak dla mnie to ceny TIP-ów są b. wysokie - aparat kupiony w normalnej dystrybucji wychodzi mi dużo taniej. Odliczam 22% VAT, a od pozostałej kwoty 19% podatku dochodowego. TIP po prostu kupuje na zachodzie bez VAT-u i potem sprzedaje troszke taniej niż w oficjalnej dystrybucji, obłożonej 22% mytem.

admin
04-11-2005, 01:01
Jacku, co jak co ale wizjer jest duzo lepszy niz w 10D. Chyba za malo jasno pisze ze jest naprawde dobry. Powiniennem chyba napisac ze jest super, gdyby nie to ze w zapasowym F60 mam wiekszy... To taka subiektywna opinia. Zreszta juz wkrotce bedzie sie mozna o tym przekonac na warsztatach.

Tr0n
04-11-2005, 01:03
Ja niestety nie dojade w tym terminie :( Chyba bede miał wycieczke pt "Poznaj D200" do łodzi i z powrotem ;). Długo bedziesz miał w testach aparat?? Piotrze kiedy mozemy sie spodziewać zdjec z D200?

admin
04-11-2005, 01:06
Niestety testowac i bawic sie bedziemy nim tylko na warsztatach. Pierwsze egzemplarze do testow pojawia sie na ok. tydzien przed premiera rynkowa, czyli w pierwszym tygodniu grudnia.

Tr0n
04-11-2005, 01:10
No to licze na Wasze opinie. Czy w czasie tych testów będziecie mogli robic zdjęcia, czy będzie to po prostu aparat do obejrzenia?? Chętnie zobaczyłbym sample z Tamronem 28-75/2,8 jesli będzie to mozliwe

admin
04-11-2005, 01:17
Zdjecia zrobimy, niestety nie bedzie ich mozna opublikowac. Nie beda stanowily materialu porownawczego. Dopiero jak Nikon da zgode i ustali soft ostateczny (fajnie brzmi), bedzie mozna publikowac :)

gmoszkow
04-11-2005, 01:19
TrOn

Z ust mi to wyjąłeś - jak jeszcze zobaczę jak hula z tokiną 12-24 którą to właśnie zanabyłem (coby się D70 razem z 18-70 pozbyć).

A zresztą i tak go kupię - niech tylko do Polski pierwsze egzemplarze przyjadą.

Grzegorz

admin
04-11-2005, 01:30
Gratuluje zakupu Grzesiu. Ja wlasnie musze sie pozbyc Tokiny :( Bardzo nad tym ubolewam...

Rave
04-11-2005, 01:43
Gratuluje zakupu Grzesiu. Ja wlasnie musze sie pozbyc Tokiny :( Bardzo nad tym ubolewam...
Pozbyć się tokiny dla d200? ja myslalem ze to obiektywy robia zdjecia..

admin
04-11-2005, 01:46
A gdzie napisalem ze dla D200? Zainwestowalem w koszulki i lampy do studia i brakuje mi pieniedzy... Do tego stopnia ze pewnie i Tamron pojdzie w odstawke. Fotografia, fotografia ale zyc trzeba.

Rave
04-11-2005, 01:48
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://homepage.mac.com/Merts/D2002.jpg)

nfo:
d200
12-24 f4 dx @ 22 mm
jpeg fine, 3872 x 2592
programmed auto
1/60 @ F8
0 EV
iso 1600
wb auto
front curtain flash (sb800 angled abit up)
srgb mode 1, saturation and sharpening auto
noise reduction off


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://homepage.mac.com/Merts/D200full.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://homepage.mac.com/Merts/D200crop1.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://homepage.mac.com/Merts/D200crop2.jpg)

Cichy
04-11-2005, 02:05
No te ISO 1600 Wygląd najs :) Ale tylko to, bo kadr mizeria a ostrość w lesie :)

arra
04-11-2005, 07:28
No te ISO 1600 Wygląd najs :) Ale tylko to, bo kadr mizeria a ostrość w lesie :)

Najs? Mieka plastikowa ohyda a nie najs, mam nadzieje ze pokazane sa obaszary poza polem ostrosci :/

Czornyj
04-11-2005, 10:43
Masakra! Jest dokładnie jak na tej miniaturce z powiekszeniem zdjątka na LCD w dpreview - KOMPLETNIE nie ma szumu! Szkoda tylko, że ktoś sparał to zdjecie, ale i tak jestem w totalnym szoku... Toż to wygląda lepiej, niż ISO 400 w d70! A nawet nie włączył NR!!!! Ten korpus to jest jakiś szatański wynalazek... :evil:

Pawel Pawlak
04-11-2005, 10:48
togo się nie spodziewałem....

Tr0n
04-11-2005, 10:55
MOze to juz odszumione zdjęcie ?? :roll: :?, ale jeśli nie to jestem w szoku :shock: i zapowiada sie super aparat :D

Czornyj
04-11-2005, 11:03
No niestety Panowie - cwaniaczek napisał, że niby to zdjątko robił z wyłączonym NR, ale w EXIFie jak byk jest napisane, że NR był na HIGH!!! Dlatego jest takie mydło... :cry: A ja już myślałem, że skurczybyki połamali prawa fizyki...

pn
04-11-2005, 11:17
Ja Wam powiem, ze nie spodziewalbym sie cudow, skoro Nikon ciagle wstydzi sie fotek z tej maszynki i nie pozwala ich publikowac, pewnie goraczkowo pracuja nad ich programowym poprawieniem w puszce.

Kaleid
04-11-2005, 11:22
To akurat standard: Nikon nigdy nie zezwalal na publikacje zdjec z aparatu, ktory nie ma jeszcze skonczonego softu, co mnie akurat nie dziwi. Pamietam jak kiedys do sieci przedostalo sie kilka syfiastych zdjec z przedprod. wersji D70. To dopiero byla masakra, i podnioslo sie larum. Te zdjecia akurat wygladaja bardzo dobrze...widac ze NR je wygladzil, choc nie jest ono jakos masakrycznie zepsute. A biorac pod uwage warunki, osiagi aparatu z pewnoscia nie sa zle. NIe oszukujmy sie...szum zawsze bedzie. To ze nie zawsze go widac, to nie znaczy ze go nie ma lub wczesniej nie bylo.

Niedzwiedz
04-11-2005, 11:22
RAW opowie prawde o matrycy ja czekam na RAWY jpg mnie nie intresuja !

[ Dodano: Pią Lis 04, 2005 11:26 am ]
ale w sumie to fajnie wyglada te iso 1600 :)
a ze mydlo no coz stalki ;)

pn
04-11-2005, 11:35
Pamietam jak kiedys do sieci przedostalo sie kilka syfiastych zdjec z przedprod. wersji D70. To dopiero byla masakra

I niestety tak pozostalo. Jako uzytkownik D70 musze stwierdzic, ze ISO powyzej 800 sa tylko ciekawostka przyrodnicza, zeby w specyfikacji ladniej wygladalo na tle konkurencji.

Za to uczciwie to bylo by zrobic w D70 tylko ISO 200 do ew. 640, no w ostatecznosci 800.

Kaleid
04-11-2005, 11:37
To akurat nie byly foty z ISO1600 ;) Poza tym mysle ze troche przesadzasz...mam sporo zdjec z ISO1600 (glownie odbitek) i wierz mi ze jest jak najbardziej uzywalne. Ale nie robmy OT w tym temacie, bo nie tyczy sie D70.

pn
04-11-2005, 11:57
mam sporo zdjec z ISO1600 (glownie odbitek) i wierz mi ze jest jak najbardziej uzywalne.

Chetnie bym Ci chcial uwierzyc, gdyby nie to, ze sam mam D70... (poza tym bardzo udany aparat zreszta)

Mam nadzieje w kazdym razie, ze D200 bedzie sie pod tym wzgledem lepiej sprawowal.

Kaleid
04-11-2005, 12:06
Coz, sluzę serią zdjec ISO1600 jak by co :) Z reszta...nie wiem co dla Ciebie jest akteptowalne a co nie :)

Pawel Pawlak
04-11-2005, 13:18
mam sporo zdjec z ISO1600 (glownie odbitek) i wierz mi ze jest jak najbardziej uzywalne.

Chetnie bym Ci chcial uwierzyc, gdyby nie to, ze sam mam D70... (poza tym bardzo udany aparat zreszta)

Mam nadzieje w kazdym razie, ze D200 bedzie sie pod tym wzgledem lepiej sprawowal.

no to ja tez nie wiem czego oczekujesz od odbitki ? :shock: ja mam naprawdę sporo odbitek z ISO1600 we formacie A4 i i nikt jeszcze im nie zarzucił zaszumienia. Wszystko zależy jak zdjecie ogladaz; na monitore 1:1, resice do wielkości monitorowej czy odbitkę.
Szum przeszkadza w zasadzie tylko na monitorze przy cropie 1:1. Ale nie widzę sensu oglądania w ten sposób zdjęć !?

admin
04-11-2005, 13:26
Cale to gadanie o szumach to dla mnie jakas ciemna magia. Kazdy kto pisze ze to makabra nie widzial odbitek z analoga przy takich czulosciach. Nie ukrywam ze nie korzystam z ISO 1600 i byc moze pewnym argumentem byloby mniejsze zaszumienie przy tej czulosci ale jesli ono ma sie odbywac kosztem ostrosci i utraty szczegolow, to ja dziekuje. Wole szum.

Pawel Pawlak
04-11-2005, 13:34
Co do fotek z D200 i NR HIGH, to algorytm odszumiania widzać działa bardzo podobnie jak w NC. Robi bardoz podobne "mydełko" i skutecznie eliminuje szum kolorowy który jest najbardziej dokuczliwy. Dobrze w takim razie że można to zrobić na poziomie aparatu i uzyskać taki efekt w JPGach. Jestem przekonany, że dla celów "normalnej wielkości" odbitki to w zupełniści wystarczy i nikt mydełka na zdjęicu nie dojrzy( wystarczy zobaczyć te sample przy powiększeniu 25-33% - ostorść i detaliczność ok). Jeśli bedzie trzeba "staranniej" odszumić wysokie ISO to spokojnie bedzie można to uzyskać z pomocą RAWa i bardziej inteligentnego programu np NeatImage.

fotomarko
04-11-2005, 13:42
A jaka jest rozpiętośc tonalna matrycy D200 :?:

Czornyj
04-11-2005, 13:47
A jaka jest rozpiętośc tonalna matrycy D200 :?:
Spodziewasz sie, że trafiają sie na tym forum przypadki jasnowidzenia? Tego parametru nie podaje żaden producent DSLR poza Fuji, a ta ostatnia i tak kłamie :lol:

Rave
04-11-2005, 13:49
Ja 1600 uzywam do focenia czerni i bieli w miescie nocą ;)

fotomarko
04-11-2005, 14:00
Czornyj nie uważasz że za 7500 zł taka informacja się należy :)

Niedzwiedz
04-11-2005, 14:05
jak bedzie wiece o 2 ev od d70 rozpietosci to bedzie dobrze :)

zkruk
04-11-2005, 14:31
czy widziales w 1Ds MK II informacje o rozpietosci tonalnej matrycy? - a on kosztuje kilka razy wiecej...

BTW: 1Ds MK II ma okolo 10.5 ev
D70: 8.7 ev

sadze ze D200 moze dojsc do 9.5-10 ev

czy uwazacie ze 8.7 ev to malo??
wy chyba nie zdajecie sobie sprawy jak beda wygladaly wasze zdjecia przy 20 ev :|

a tu macie szum 1600 z D70

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniewkruk.com/1600/1600a.jpg)
wiec prosze - przestancie pitolic...

(obrabiane w Raw Camera -PS- usuniety jedynie kolorowy szum - ziarno takie jak bylo)

Pawel Pawlak
04-11-2005, 14:36
wiec prosze - przestancie pitolic...

(obrabiane w Raw Camera -PS- usuniety jedynie kolorowy szum - ziarno takie jak bylo)

Choć jeden "nie szumofob" :)

fotomarko
04-11-2005, 14:38
8,7 ev uwazam że to trochę za mało, dlatego plener realka i analog :D

Pawel Pawlak
04-11-2005, 14:39
nie wiem jak bedzie wygladała rozpiętość tonalna D200, ale sądząc po samplach ma lepszą ciągłość tonalną. Dla mnie to ważniejsze :)

Niedzwiedz
04-11-2005, 14:44
a mi sie wydawalo ze 5-6 to ma na maksa d70 :)

a szumy mi sie w cieniach troche nie widza :( ale iso 1000 jest ok

zkruk
04-11-2005, 14:58
fotomarko, to znaczy ze nigdy nie uzywales slajdu :]
superia 200 ma max 8 ev

Niedzwiedz, rozumiem ze ogladasz na LCD?

Rave
04-11-2005, 15:03
czy widziales w 1Ds MK II informacje o rozpietosci tonalnej matrycy? - a on kosztuje kilka razy wiecej...

BTW: 1Ds MK II ma okolo 10.5 ev
D70: 8.7 ev

sadze ze D200 moze dojsc do 9.5-10 ev

czy uwazacie ze 8.7 ev to malo??
wy chyba nie zdajecie sobie sprawy jak beda wygladaly wasze zdjecia przy 20 ev :|

a tu macie szum 1600 z D70
Obrazek (http://zbigniewkruk.com/1600/1600a.jpg)
wiec prosze - przestancie pitolic...

(obrabiane w Raw Camera -PS- usuniety jedynie kolorowy szum - ziarno takie jak bylo)

Ja uwazam ze taki szum jest calkiem spoko, co poniektorzy cyfrowi maniacy zapomnieli chyba jak to sie focilo na filmie prawda? takie fotki jak tu przytoczone cropy z 1600 to ciocia z imienin superia 200 robi i ma miejscami wieksze ziarno. Wiec po co to narzekanie? ISO 1600 z definicji ma szumiec wedlug mnie. Ja w d100 uzywam jej do focenia czasem z mysla przewodnia ze zdjecia beda czarnobiale.

Czornyj
04-11-2005, 15:07
Czornyj nie uważasz że za 7500 zł taka informacja się należy :)
Uważam, że nawet za 2000 taka informacja sie należy i mnie to totalnie wqrvia że nikt tego nie podaje, bo to tak, jakby producent samochodu podawał tylko moc silnika, nie podając wartości momentu obrotowego. Jeszcze gorzej jest jednak z producentami skanerów, którzy wartości gestości optycznej skanera brali po prostu z choinki i dochodziło do takich absurdów, że płaski syfiasty skanerek miał ten parametr w danych technicznych lepszy niż skaner bebnowy.

Lolas
04-11-2005, 15:14
Jeszcze gorzej jest jednak z producentami skanerów, którzy wartości gestości optycznej skanera brali po prostu z choinki i dochodziło do takich absurdów, że płaski syfiasty skanerek miał ten parametr w danych technicznych lepszy niż skaner bebnowy.

WIec chyba lepiej zeby nie podawali rozpietosci tonalnej matrycy, jesli mieliby podawac ja z sufitu ;)

sinner
04-11-2005, 15:58
admin - a spojrzałeś na numer seryjny korpusu ?

fotomarko
04-11-2005, 16:08
fotomarko, to znaczy ze nigdy nie uzywales slajdu :]
superia 200 ma max 8 ev
zKRUK Fotografuje już bardzo długo i nie mów mi że nigdy nie widziałem slajdu bo nerw mnie szarpie i nie porównój rozpiętości tonalnej fuji superia 200 i fuji reala, bo różnica
jest kolosalna 8)

Lolek
04-11-2005, 16:46
admin - a spojrzałeś na numer seryjny korpusu ?
Przypadkiem znam numer (widziałem zdjęcie tego sampla), choć liczby zer w środku nie jestem pewien: 400009.

zkruk
04-11-2005, 17:00
fotomarko, superia 100/200 i reala 100 wlasciwie roznia sie niewiele...

ja nie twierdze ze nie widziales slajdu - ja jedynie twierdze, ze jesli prawie 9 ev Ci nie wystarcza to masz gdzies problem w obrobce - bo skoro dobry slajd da nam z 5.5ev, superia, reala i inne tego typu filmy maja max 8-9 to ja nie wiem czego chcesz...

moze wlasnie fakt ze bardzo dlugo fotografujesz na analogu jest problemem dla Ciebie - znam wielu fotografow, ktorzy po prostu nie potrafia przejsc na cyfre - korzystaja z nie tych dobrodziejstw ktore potrzeba... i powtarzaja dawno juz obalone bzdury o mniejszej rozdzielczosci lub gorszej tonalnosci.... to trzeba miedzy ksiazki schowac :]

Anonymous
04-11-2005, 18:07
czy widziales w 1Ds MK II informacje o rozpietosci tonalnej matrycy? - a on kosztuje kilka razy wiecej...

BTW: 1Ds MK II ma okolo 10.5 ev
D70: 8.7 ev

sadze ze D200 moze dojsc do 9.5-10 ev

czy uwazacie ze 8.7 ev to malo??
wy chyba nie zdajecie sobie sprawy jak beda wygladaly wasze zdjecia przy 20 ev :|

a tu macie szum 1600 z D70
Obrazek (http://zbigniewkruk.com/1600/1600a.jpg)
wiec prosze - przestancie pitolic...

(obrabiane w Raw Camera -PS- usuniety jedynie kolorowy szum - ziarno takie jak bylo)

Chyba jakieś nieporozumienie - D70 i rozpiętość tonalna 8.7 EV - żarty .
Znacznie pod tym względem lepszy Fuji S3pro (jedna z najlepszych lusrzanekw tym, wzgledzie) ma rozpietość tonalna 6-7EV.

Popzdrawiam:
Andrzej

fotomarko
04-11-2005, 18:29
Z.Kruk nie chcę tutaj mieszać na forum ale niech ktoś się wypowie kto używa fuji reala i czy rzeczywiście róznica między superią 100/200 jest taka niewielka. Jeżeli chodzi o cyfrę to nie mam problemów z przejściem na cyfrę, jedyny problem jaki miałem to moje boje z labami bo to oni jak się okazało mieli stary soft i wszystko p...... i nie mogę się doczekać kiedy jeszce bsobie kupię d200 :D

zkruk
04-11-2005, 18:46
Andrzej100,
Fuji S3 pro ma jakies 12-11 ev

nie wiem w jaki sposob doszedles do 6 ev - ale jest to na pewno bledny sposob
wystarczy zreszta chwile pobawic sie swiatlomierzem :]

fotomarko, roznica niewielka pod wzgledem rozpietosci tonalnej - bo w kolorach dosc spora :) - obu negatwyow uzywalem sporo - co prawda juz jakis czas temu - bo nie robie na analogu od 3 lat....

co do bojow z labami - to nie soft - to ludzie zwykle popelniaja bledy - wiec albo laboludek cos zle ustawial, albo Ty przydzielales jakis profil, ktorego maszyna nie obslugiwala - o ile dobrze wiem wiekszosc maszyn pracuje po prostu w sRGB i ustalanie czegokolwiek innego moze skonczyc sie porazka...

co do problemow z przjesciem na cyfre - jeszcze nie poznalem fotografa ktory owych problemow nie mial... wiec jezeli twierdzisz ze nie masz - to znaczy ze nie wiesz ze je masz :mrgreen:

Czornyj
04-11-2005, 21:07
Fuji S3 pro ma jakies 12-11 ev
Fuji S3 pro ma jakieś 10EV. 12 to mają średnioformatowe dupy cyfrowe.

Anonymous
04-11-2005, 21:18
Skąd Wy bierzecie te wartości 10EV - kiedy Fuji podaje 6-7EV zreszta podobnie jak testy przeprowadzone przez niemieckie Colorfoto i polski Foto-kurier
Nie wtstarczy pobawić sie swiatlomierzem niestety...

Pozdrawiam:
Andrzej

marusek
04-11-2005, 21:39
Colorfoto 9/2005 s. 27: pozycja nazywa sie Bildkontrast 10,0/9,5 przy 100/400 ISO.

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms3pro/page18.asp podaje:
So it's fair to say that Standard dynamic range is about 8.0 EV (8 stops - about the same as the Canon EOS 20D) and that Wide 2 dynamic range is about 10.0 EV (10 stops).

i jeszcze:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D50/D50A17.HTM
podane w tabelce jak na dloni:
Fujifilm S3 Pro - 10.3

Anonymous
04-11-2005, 21:52
Colorfoto 9/2005 s. 27: pozycja nazywa sie Bildkontrast 10,0/9,5 przy 100/400 ISO.

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms3pro/page18.asp podaje:
So it's fair to say that Standard dynamic range is about 8.0 EV (8 stops - about the same as the Canon EOS 20D) and that Wide 2 dynamic range is about 10.0 EV (10 stops).

i jeszcze:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D50/D50A17.HTM
podane w tabelce jak na dloni:
Fujifilm S3 Pro - 10.3

Prosze uwaznie przeanalizowac ta tabelke - nalezy wziąć pod uwage poz high - w przypadku S3 pro jest to wartość 7,9 przy najniższej czulości , Nikon D70S - 5,85 rowniez przy najniższej czulości,Nikon D2x - 6,43.
Przy wyzszych jest jeszcze niższa.
Gdzie te wyniki ponad 10EV - przy jakosci low? - jakieś totalne nieporozumienie
Kwestionowac tych wynikow chyba nie bedziesz bo sam je przedstawiles.

Pozdrawiam:
Andrzej

marusek
04-11-2005, 21:54
O oprocz tabelki, jeszcze jakies uwagi?
;)

zkruk
04-11-2005, 22:13
Andrzej100, ale czy Ty wogole rozumiesz o co chodzi z jakoscia LOW?
czy po prostu wychodzisz z zalozenia ze skoro LOW to jest do dupy?


BTW: interesujace jest ze D50 ma lepsza matryce od D70... i to o sporo EV... moze zrobimy jakis tescik forumowy?

Anonymous
04-11-2005, 22:17
Andrzej100, ale czy Ty wogole rozumiesz o co chodzi z jakoscia LOW?
czy po prostu wychodzisz z zalozenia ze skoro LOW to jest do dupy?


BTW: interesujace jest ze D50 ma lepsza matryce od D70... i to o sporo EV... moze zrobimy jakis tescik forumowy?

Ja rozumiem, ale mam wrazenie że nie wszyscy to rozumieja, może przeszkadza w tym jezyk angielski, w ktorym napisano tekst?

marusek
04-11-2005, 22:36
Jakas insynuacja, Andrzeju?
A ja sie tak poswiecam. Nawet sie dla wyjasnienia danych z Colorfoto zarejestrowalem ;)
O innych zrodlach ani slowa?


A co do testu z D50, to byloby ciekawe. Nie znam nikogo, kto by mial to malenstwo.
Nizej www nie ukazuje wprawdzie roznic w dynamice, ale jednak roznice sa ogromne - zeby tak jeszcze japonski rozumiec ;)
http://dc.watch.impress.co.jp/cda/review/2005/06/06/1651.html

[ Dodano: Pią 04 Lis, 2005 ]
Tak jeszcze do S3.... to samo zrodlo, ale wprost dotyczy fuji
z obrazkiem:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/S3/S3PA13.HTM

sinner
05-11-2005, 09:52
Panowie odbiegacie od tematu że aż piszczy i weź później przebrnij przez taki wątek :evil:

krzys123
05-11-2005, 13:30
czy ktos moze wie czy pilot z d70 bedzie do uzytku z d200?

c2h5oh
05-11-2005, 13:35
nie bedzie. D200 nie ma odbiornika.

stig
05-11-2005, 13:49
czy ktos moze wie czy pilot z d70 bedzie do uzytku z d200? Ooo... mnie tez to interesuje. Skoro baterii z D70 nie da sie wykorzystac, karty trza bedzie nowe kupic, to moze chociaz pilot bedzie dzialal?!


nie bedzie. D200 nie ma odbiornika.
FUCK!

c2h5oh
05-11-2005, 14:06
karty trza bedzie nowe kupic

E? na cholere? dalej CF..

krzys123
05-11-2005, 14:14
trudno sie sprzeda........ :(

stig
05-11-2005, 14:18
karty trza bedzie nowe kupic

E? na cholere? dalej CF..

Wiem, wiem... Ale 1 GB i powolne 512tki zostana dla D70tki. Zreszta -- 1 GB w D200 to nie karta, jesli sie do NEFow fotografuje... Trzeba bedzie przynajmniej 2 x 2GB kupic.

Tr0n
05-11-2005, 14:31
Wiem, wiem... Ale 1 GB i powolne 512tki zostana dla D70tki. Zreszta -- 1 GB w D200 to nie karta, jesli sie do NEFow fotografuje... Trzeba bedzie przynajmniej 2 x 2GB kupic.

Taa
Nowe karty np
SanDisk Compact Flash 2048MB Ultra II - 675
SanDisk Compact Flash 2GB Extreme III - 855

Bateria orginalna podejrzewam 300
Dla tych co potrzebuja Wifi, GPS, Grip ... Które tez kosztowac będą sporo

Czyli trzeba sie przygotowac na minimum 3000 kosztów dodatkowych (dwie karty, bateria, grip, pilot)

stig
05-11-2005, 14:40
Nowe karty np
SanDisk Compact Flash 2048MB Ultra II - 675 Extreme III raczej nie kupie, a Ultra II mozna juz "wyrwac" za 450 zl.


Bateria orginalna podejrzewam 300 Na poczatek bedzie musiala wystarczyc jedna sztuka z zestawu :|


Czyli trzeba sie przygotowac na minimum 3000 kosztów dodatkowych (dwie karty, bateria, grip, pilot) A jak ktos (pewnie spora czesc dotychczasowych uzytkownikow D70) bedzie chcial kupic D200 jako drugi korpus, to trzeba sie liczyc z zakupem takze najwiekszej troby fotograficznej jakie sa w ofercie. A to tez wydatek rzedu 1000 zl. :(

Tr0n
05-11-2005, 14:50
Nowe karty np
SanDisk Compact Flash 2048MB Ultra II - 675 Extreme III raczej nie kupie, a Ultra II mozna juz "wyrwac" za 450 zl.

Nie widzialem nigdzie w takiej cenie. Ultra 4 GB mozna dorwać za 850 i chyba ja bym szedł w ta strone 4GB + 1GB na zapas (bo 1 GB juz mam ;) )



A jak ktos (pewnie spora czesc dotychczasowych uzytkownikow D70) bedzie chcial kupic D200 jako drugi korpus, to trzeba sie liczyc z zakupem takze najwiekszej troby fotograficznej jakie sa w ofercie. A to tez wydatek rzedu 1000 zl. :(

To jeszcze trzeba doliczyc koszty asystenta do noszenia tej torby ;)

zkruk
05-11-2005, 14:54
nie przesadzajcie z pojemnoscia - NEF w D70 ma 5-6 mb, w D200 z kompresja ma miec 8-9 wiec tyle ile mial w 10D - nie panikujcie za bardzo... :]
choc nie ukrywam ze 4 gb ultra II za 850 wydaja sie baardzo atrakcyjne do rozwazenia - bo mam jakis wstret przed data bankami

arra
05-11-2005, 19:37
nie przesadzajcie z pojemnoscia - NEF w D70 ma 5-6 mb, w D200 z kompresja ma miec 8-9 wiec tyle ile mial w 10D - nie panikujcie za bardzo... :]
choc nie ukrywam ze 4 gb ultra II za 850 wydaja sie baardzo atrakcyjne do rozwazenia - bo mam jakis wstret przed data bankami

10D czy D100, bo 10D to mial max 6 mega.

Tr0n
06-11-2005, 03:09
W ulotce Nikona jest że NEF ma miec około 15,8 MB

zkruk
06-11-2005, 09:31
arra, nie mial max 6 mega - chyba ze pixeli :] - i mowie o 10D - uzywalem pol roku przed D70

Tr0n, i zaraz dopisek, ze po wlaczeniu kompresji wielkosc NEFu zmniejszy sie o okolo 40-50%

Tr0n
06-11-2005, 10:59
Tr0n, i zaraz dopisek, ze po wlaczeniu kompresji wielkosc NEFu zmniejszy sie o okolo 40-50%

Masz oczywiście racje tylko mi się nie chciało przeczytać tych dopisków małymi czcionkami ;)

maniek
20-11-2005, 19:08
Adminie! Mam pytanie odnośnie jakości podświetlania aktywnego pola AF. Czy wykonane zostało to podobnie jak w D70, tzn. czy poświata "wylewa" się poza wybrane pole, czy też jest tak jak być powoinno. :?

Pozdrawiam

Maniek

P.S. Zapytałem o pierdółke, więc jeśli to już ten czas, to dajcie cynk a zmienie nick na np. wieczny malkontent :P

Kaleid
20-11-2005, 19:13
Nie wylewa sie. Sprawdzone :)

maniek
24-11-2005, 18:12
Nie wylewa sie. Sprawdzone


Kaleid czemu kłamiesz?? :mrgreen:


http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3612&p=3

"...Dziwna sprawa ma się za to z podświetleniem punktów/pól pomiaru ostrości. Wybrany punkt czy pole ostrości zaznaczane są podgrubieniem, jednak towarzysząca temu czerwona poświata, mająca zapewne pomagać w identyfikacji punktu AF, jest kompletnie bezużyteczna, a wręcz przeszkadza. Może ma ona jakieś tajne zastosowanie, które odkryjemy, gdy już będziemy mogli wczytać się w instrukcję obsługi aparatu. Na razie jednak wyłączyliśmy podświetlanie punktu AF w menu (pozycja a7). ..."

Pozdrawia Maniek