PDA

Zobacz pełną wersję : program do obrobki NEF - kompendium wiedzy



chaos
03-11-2005, 13:24
wiem ze juz bylo co nieco tu i tam ale jest tak porozpraszane ze nie moge wyciagnac wnioskow.

prosze o propozycje programow, kto jaki uzywa, jakie ma mozliwosci, za i przeciw oraz wymagania sprzetowe

temat zapewnie przyda sie wielu niezdecydowanym, jesli mozna to poprosze o propozycje programow darmowych, oraz bez offtopow, dzieki

Tr0n
03-11-2005, 14:22
Opisy różnych programów na forum już były, wystarczy skorzystac z opcji szukaj

Ale z darmowych to jest Ufraw + Gimp lub RawShooter essentials 2005

chaos
03-11-2005, 15:10
czyli mamy:

RawShooter essentials 2005 (http://esd.element5.com/product.html?productid=300013536&languageid=1&cart=1&currencies=EUR,all&noquickbuy=1) - darmowy

GIMP (http://www.gimp.org/) - darmowy + Ufraw (http://ufraw.sourceforge.net/) darmowy

jakies komentarze co do mozliwosci i dzialania ?

john
04-11-2005, 11:22
Proponuję zakup CHIP Foto Video 11/2005 znajdują się tam:

Testy:
- Wywołujemy RAW-a: Test 9 programów do konwersji plików RAW

http://magazyn.fvd.pl/



john

chaos
07-11-2005, 23:49
widzialem tego chipa jednak nie kupilem, tylko przegladalem, z darmowych programow tylko RawShooter essentials 2005 byl prezentowany chyba i to z dobra punktacja

czy nikt wiecej nie uzywa jakiegos softu do raw'ow ?

Tr0n
08-11-2005, 02:02
A juz przetestowałeś gimpa i RawShooter?? Który Ci bardziej lezy, co Ci sie w nich podoba a co nie??

Anonymous
08-11-2005, 02:26
Czy ktoś zauważył że RawShooter przetwarza RAW'a z D70 na wiekszy plik - 2019x3038 i nie jest to tylko inna ilość pikseli - zdjecie jest autentycznie wieksze tj widać na nim elementy ktorych nie widać przy innych programach.
Przy innych aparatach róznica jest jeszcze wieksza - np przy Olympusie E1 pilk "rosnie" odp. o 44 piksele w pionie i 61 pikseli w poziomie.
Pozdrawiam:
Andrzej

chaos
08-11-2005, 21:35
hm... niebardzo sie znam na rawach wiec nie wiem co sprawdzac, napewno w gimpie nie mozna powiekszac podgladu zdjecia oraz nie ma wielu opcji, miedzy innymi ustawienia ostrosci

alekw
10-11-2005, 19:10
A ktos uzywa Capture One LE??? Cena wg. FVD to 400 zl, wiec mniej niz Nikon Capture. W testach ma 13 pkt wiecej.

tekus
14-11-2005, 02:27
Sciagnalem sobie Capture One Pro. Narazie wersja testowa przez 21 dni. Jestem oszolomiony predkoscia obrobki nefow. Bije na glowe soficik nikona i adobe. Chociazby zmiana balansu bieli w kilkudziecieciu zdjeciach to kwestia kilku klikniec. Zapisywanie jako np. jpg w "tle". Czyli ustawiamy aby 150 zapisal jako jpg a reszte fotek dalej obrabimy.
Polecam... tylko ta cena 500 eurosow to dosc sporo :/

alekw
14-11-2005, 09:51
Wg. FVD wersja LE funkcjonalnie prawie niczym sie nie rozni (Pro ma wsparcie do jakichs profi aparatow itp.). A jak odwzorowanie kolorow?

tekus
16-11-2005, 01:48
Odwzorowanie w porzadku, bardziej mi pasuje niz np. w photoshopie. Chociaz trzeba popracowac krzywymi i poziomami ale to akurat trzeba przy kazdym zdjeciu nie zaleznie od softu.

jjjkkk
19-11-2005, 22:21
Używam CO PRO od pół roku i jest naprawdę dobry; zawiera chyba wszystkie niezbędne narzędzia do konwersji plików z formatu RAW.
Ja cenie w nim przede wszystkim szybkość oraz możliwość wsadowej zmieny najważniejszych parametrów plików jak balans kolorów, ekspozycję ( łącznie z krzywymi, poziomami, nasyceniem rodzajem filmu itp.), stopień wyostrzennia, redukcji szumów oraz ich nazwy. Dzięki temu "obróbka" dużej ilości fotek nie jest taka męcząca.
Oddanie kolorów oceniam pozytywnie, choć fotki naktórych mi najbardziej zależy i tak zawsze dopieszczam w PS-ie.
Przydatną funkcją jest również możliwość nazwana QUICK PROOF czyli szybka konwersja automatyczna wskazanego folderu lub wybranych plików do JPG-a z ustawialną wielkością i jakością pliku wyjścioweg w celu np. przedstawienia materiału klientowi, lub do własnego wglądu.

arra
21-11-2005, 11:22
C1 jest jednym z najlepszych programow pod wzgledem odwzorowania kolorow, szybkosci dzialania, interfejsu i mozliwosci. Natomiast dla tych, ktorzy podniecaja sie jakoscia pikseli to w C1 powstaja czasami dziwne artefakty, ale i tak mniej niz w NC. Aha i C1 generuje dziwny format plikow wynikowych z D70-ka 3008x1996 :/

Pozdrawiam