PDA

Zobacz pełną wersję : przesiadka na el-nikkora



Piotreks
26-07-2007, 13:45
A tak się chciałem pochwalić. :)
Czekam na przesyłkę z bratniego związku USA. Wydałem 50 USD razem z przesyłką, na el-nikkora 50mm f2.8. Używany, ale jak nowy, przynajmniej z opisu. Zdjęcia obiektywu były baardzo dokładne i faktycznie nieźle wygladał.
Ciekaw jestem, czy odczuję tak znaczącą różnicę przy wywoływaniu zdjęć, jak podczas mojej poprzedniej przesiadki powiększalnikowo-obiektywowej. Wtedy przesiadałem się z Krokusa i jego obiektywu na Magnifaxa 4 z anaretami. Myślałem że się popłaczę jak zobaczyłem zdjęcia wywołane na Anarecie. Spojrzałem, uroniłem łzę i zacząłem liczyć ile zdjęć muszę wywołać jeszcze raz.

Ciekaw jestem, czy przesiadka na el-nikkora też będzie dużym skokiem, czy po prostu skokiem w odpowiednią stronę.

Tak czy siak cieszę się jak diabli :)

P.S. Ktoś z Was może wie, czy od razu powinienem zacząć szukać jakiejś redukcji gwintowej, żeby ten obiektyw pasował do mojego Magnifaxa 4 ? Jakaś redukcja tam już jest, taka żeby pasował Anaret 50mm. Anarety 80mm i 105mm wchodzą w miseczkę same z siebie. Nie wiem jaki gwint ma ten el nikkor.

slaw74
26-07-2007, 18:12
Moje gratulacje!
El-nikkor ma gwint M39, taki sam jak inne standardy powiekszalnikowe w tym Anarety.
Jest kilka modeli Anaretow na mniejszy gwint, z tad pewnie ta redukcja.

Koniecznie daj znac jak juz cos naswietlisz El-nikkorem, sam jestem bardzo ciekaw!!!

Adams
27-07-2007, 09:19
Ja doznałem szoku jak zrobiłem test na różnych przysłonach tego obiektywu. Zdecydowanie f8.

mpwt
27-07-2007, 09:49
Hmmm... ja robię odbitki na Krokusie + Helios 44-2 58 na przesłonie 8. Teoretycznie tak średnio się nadaje do powiększalnika, ale czy na odbitkach 13x18 lub 18x24 można zauważyć różnicę na dedykowanym obiektywie?

gALL
27-07-2007, 12:05
Mozna, poniewaz obiektyw powiekszalnikowy ma dawac obraz na plaszczyznie, bez znieksztalcen w rogach jakie da Ci obiektyw obrazujacy na sferze. Ale w przypadku odbitek tej wielkosci co robisz to wiekszy wplyw ma stabilnosc powiekszalnika, a ona w przypadku Krokusow jest marna.

c-man
27-07-2007, 12:20
Hmmm... ja robię odbitki na Krokusie + Helios 44-2 58 ...

Ja robię w identyczny sposób, podobne formaty. Ale teraz zapowiada się chyba konieczność zrobienia kilku 30x40.
Helios diabelnie traci ostrość przy brzegach... Mam oprócz niego tylko starego Emitara 80 do średnich formatów, a ciemnia ciasna jak cholera, do tego diabelnie zapylony ten Emitar. Gall - myślisz że warto wogóle próbować????No i jeśli Krokus ma być taki niestabilny...

mpwt
27-07-2007, 15:11
A taki obiektyw Mikar czy Matar będą lepsze od Heliosa?

bukowy dziad
27-07-2007, 15:44
hehe - gratuluje. ja nawet by robic 13x18 pozyczam el-nikkora od kumpla. przenoszenie kontrastu to niebo, a ziemia wstosunku do anareta.

Piotreks
27-07-2007, 16:27
No to teraz już będę nieźle przebierał nogami, skoro tak pochwaliliście ten obiektyw. Kurde, szkoda, ze z USA tak długo idą przesyłki. Do mnie (z doświadczenia) zwykle waha się to między tygodniem a czterema tygodniami. Ale u nas nie mogłem znaleźć tego obiektywu w takiej cenie, więc się zdecydowałem na Hamerykę. Tak samo zresztą, jak w przypadku f100.
Tak na marginesie, aparat bardzo mi się opłacało sprowadzić, ale od dłuższego czasu rozglądam się (i negocjuję z żoną) i szukam nikora 24mm 2.8 i guzik. Po doliczeniu cła i vat wychodzi mi tak samo jak w tanich miejscach w Polsce. Zatem chyba kupię go sobie u nas, ale to za jakis czas.
Dam znać oczywiście, jak coś naświetlę, ale jeśli nie przyjdzie szybko, to bedę miał dłuższe rozstanie z ciemnią, bo niedługo rodzi mi się drugie, więc będe miał insze zajęcia. Tak czy siak, el-nikkor...zamykam oczy i widze go, no. :)

kamil
27-07-2007, 21:10
Mam nastepujacy problem z tytulowym Nikkorem EL 50:
Do poprawnego uzywania porzebna jest miseczka, w ktora obiektyw wkrecamy tak, by czesc wypukla miski byla zwrocona ku gorze. Dzieki uprzejmosci Jacka_Z (dziekuje jeszcze raz!) otrzymalem taka miseczke. Niestety, obiektyw Nikkora jest za szeroki i sie w niej nie miesci!! Czy mozecie jakos pomoc? Gdzie kupic wieksza miske? Miske od Jacka_Z chetnie oddam komus, kto bedzie z niej zrobic uzytek :)

bukowy dziad
28-07-2007, 02:47
na pewno? bo moze po prostu nie wykreciles z miseczki wewnetrznego pierscienia?

kamil
28-07-2007, 08:53
na pewno? bo moze po prostu nie wykreciles z miseczki wewnetrznego pierscienia?

Niestety na pewno. Miseczka nie ma zadnych wewnetrznych pierscieni. Po prostu jej krzywizna nie wpuszcza szerszego Nikkora. Gdzie dostane szersza miske?....

slaw74
28-07-2007, 09:23
Czyli gwint w misce jest dobry a miska za waska?
Dobrze rozumuje?

kamil
28-07-2007, 11:31
Czyli gwint w misce jest dobry a miska za waska?
Dobrze rozumuje?

Dokladnia tak. Obiektyw bez problemu wkreca sie z drugiej strony miski.

slaw74
28-07-2007, 14:55
Uuuaaaa zatem co robic?! Co powiedza bardziej obeznani koledzy?

Domyslam sie ze wkrecajac go druga strona nie uzyskasz ostrosci....? Czy tylko stracisz na max formacie zdjecia?

kamil
28-07-2007, 15:15
Tak, wkrecajac odwrotnie zabraknie mi meszka do ustawienia ostrosci... &@#&*%^$#&*^%$#%^&

slaw74
28-07-2007, 16:36
Ja wymiekam.....
Zatem czeka Cie przesiadka w druga strone.... z Nikkora na Anareta..... :(

Piotreks
13-12-2007, 17:26
Panie i Panowie.
Drugie dziecko i brak czasu, ale wreszcie udało mi sie trochę posiedzieć w łazience i spróbować tego el-nikkora. No kurde! jeśli ktoś z Was ma możliwość korzystania z tego obiektywu to należy to bezwzględnie robić. No zapiałem z zachwytu. Obiektyw pięknie kontrastuje, pięknie rysuje, ostry jest jak brzytwa.
Przyznam, że kiedyś moim niedoścignionym marzeniem był Rodenstock APO Rodagon 50 mm. ale powiem Wam, że ten Nikkor może stać się moim już docelowym obiektywem powiększalnikowym do małego formatu. Jestem nim zachwycony. Szczerze. Oczywiście, że ciekawość mnie trochę męczy, czy ten Rodenstock byłby ogromnym skokiem w przód, czy nie, ale na razie tego nie sprawdzę a ten Nikkor jest naprawdę ZADAWALAJĄCY.

slaw74
13-12-2007, 21:57
Piotreks czy ten szok jakosciowy jest podobny do tego z przesiadki z Krokusa na Anareta czy wiekszy???
Domyslam sie ze robiles 13x18 ???

Moze dalbys rade zapodac jakiegos skana 1:1 (choc kawalek kadru) z odbitki???

Adams
13-12-2007, 22:50
Koniecznie potestuj na różnych przysłonach, zobaczysz kolosalną różnice. Moj jest najlepszy na F8. Teoretycznie powinien najlepiej chodzić na 5.6( gdzieś wyczytałem) ale u mnie tak nie jest.

Franeq
14-12-2007, 17:17
Sam ciekaw jestem jaki jest przeskok jakosciowy z anareta na elnikkora. sam mam schneidera.

slaw74
14-12-2007, 20:36
Piotreks, dawaj, dawaj, nie trzymaj nas w niepewnosci.
Wrzuc jakies skany jak mozesz, oczywiscie 1:1, o np taki skanik tego samego zdjecia z Anareta a potem z Nikosia...

bukowy dziad
15-12-2007, 05:30
skan przeciez i tak tego nie zademonstruje:). ja nawet jak robilem 13x18 to latalem do kumpla po nikkora - nie wiem czy sobie zdajecie sprawe, jak taki obiektyw (poza innymi zaletami) ulatwia kopiowanie trudnych motywow...

Franeq
15-12-2007, 13:09
To pozachwalaj jeszcze :)

bukowy dziad
15-12-2007, 14:43
To pozachwalaj jeszcze :)

staaary, a jak posluchasz tej przyslony..."klik...klik"....no po prostu poezja, eeech:).

slaw74
15-12-2007, 16:34
No wlasnie, pewnie se nie zdajemy sprawy..... no ale moze niedlugo... ;)

donkiszot
16-12-2007, 01:34
maly OT:

padly tu juz 3 magiczne slowa: El-Nikkor, Schneider, Rodenstoch. Interesuje mnie male porownanie w zakresie okolo 50mm. Bylbym wdzieczny za kilka slow na temat.

kux
16-12-2007, 01:53
tu:
http://groups.google.pl/group/rec.photo.darkroom/browse_thread/thread/bd9f1d4da446f027/582206a69c8cf9f0?lnk=st&q=componon+el-nikkor+rodagon+rogonar&rnum=16&hl=pl#582206a69c8cf9f0

donkiszot
17-12-2007, 03:10
Dziekuje za link. Przejzalem jeszcze kilka obcojezycznych forow dzieki czemu nic juz nie wiem :? niemniej obecny poziom niewiedzy jest dla mnie wystarczajacy.