PDA

Zobacz pełną wersję : D100 - kupno używanego



Dakra
10-10-2004, 18:46
Witam,

chciałem kupić używanego Nikona D100. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie? Co i jak mogę (powinienem) sprawdzić samodzielnie?

Przed ostateczną decyzją planuję odwiedzić serwis Nikona i tam wykonać
diagnostykę wybranego egzemplarza. Jednak, ze względu na cenę usługi,
chciałbym tam już trafić ze sprzętem, który dobrze "rokuje" :)

Zadałem pytanie na forum pl.rec.foto.cyfrowa ale nie spotakło się ono z większym odzewem ;)

BartekIgnasiak
10-10-2004, 20:50
a czemu nie D70???

sqbany
10-10-2004, 20:52
a czemu nie D70???

No wlasnie 8) :D

Anonymous
10-10-2004, 21:10
a czemu nie D70???

No wlasnie 8) :D

hahaha...

no właśnie... mam F90X... i D100 odrobinę bardziej mi przypomina analoga ;)
Mam lampę Metz, która mi nie będzie działała z D70. Nie ma też używanych D70 w sensownej cenie :)

Saint
10-10-2004, 22:57
to moze napisz za ile mozesz miec d100

BartekIgnasiak
11-10-2004, 10:28
wydaje mi sie ze d70 mozna dostac taniej niz D100

Anonymous
11-10-2004, 14:09
to moze napisz za ile mozesz miec d100

ok. 3800 zł - właśnie zaniosłem go do serwisu, po odbiorze będę negocjował jeśli będzie tego wart.

vuki
11-10-2004, 20:37
za 3.900 dostaniesz nowke D70

BartekIgnasiak
11-10-2004, 20:39
naprawde nie rozumiem tego wyboru

admin
11-10-2004, 21:50
Faktycznie godne zastanowienia. Uzywany korpus D70 mozna nabyc juz za 3500-3600. 3800-4000 kosztuje nowy. D100, choc to dobry korpus, jest juz na tyle leciwy ze warto pomyslec o mlodszym bracie...

Anonymous
11-10-2004, 21:52
naprawde nie rozumiem tego wyboru

Zupełnie nie podoba mi się ergonomia - utrudniony dostęp do niektórych funkcji - szczególnie wybór trybu AF C/S/M.
Owszem, D70 ma lepszą jakość zdjęć, ale tak naprawdę głównie chodzi o algorytmy dla jpg, bo dla trybu raw trudno dostrzec różnice (a ja i tak korzystam tylko z raw).
Poziom szumów w D70 jest mniejszy, ale dla mnie to też nie jest takie ważne - to co jest w D100 zupełnie mi wystarcza. Gdyby to był dla mnie najważniejszy parametr wybrałbym Fuji S2 PRO ;)
Tryb i-TTL nie robi na mnie też wrażenia, owszem, nie sposób go nie docenić ale mam dwie lapmy w starym systemie (SB-26 oraz Metz 54-MZ4) i nie bardzo widzę sens ich sprzedawania, tym bardziej, że mam F90X.
Wielką zaletą D70 jest szybki zapis i tego najbardziej brakuje mi w D100 (tryb zapisu kompresji raw trwa 40s!!!).
Nie bardzo podoba mi sie korpus D70 (taki trochę plastykowy). ;)
Niestety, moj egzemlarz D100 (właśnie odebrałem go z przeglądu) ma drobny feler i zakup stanął pod znakiem zapytania. W tej sytuacji może zdecyduje się na D70 jeśli szybko nie znajdę jakiegoś fajniego D100.
Staram się mieć do sprzętu praktyczne podejście (i pewien dystans) i nie popadać w onanizm sprzętowy ;)

Dakra
11-10-2004, 21:54
tak długo pisałem, że zdążyło mnie wylogować ;) - wcześniejszy post był mój

pozdrawiam
darekk

admin
11-10-2004, 21:58
Zapytam z ciekawosci o preferencje fotograficzne Darku. Nie ukrywam ze podoba mi sie swiadome podejscie, jednak w moim przypadku wymienione przez Ciebie cechy, zdecydowaly wlasnie o zakupie D70. czas zapisu, startu mial niebagatelne znaczenie. W D100 jest bardzo kontrowersyjny. Poza tym nie odpowiada mi miekkosc setki. Oczywiscie biorac pod uwage NEF'a nie jest to problemem. D100 to sprawdzona w boju puszka. Mozna o niej wiele powiedziec. Mimo to wybralbym ponownie D70. Poza tym rozwiazalem problem trybu Af w latwy sposob. Po prostu zostawiam to menu po palcem i nawet nie musze patrezc na wizjer aby go zmienic. Ot naciskam trzy razy ;)

Doradzam przemyslec raz jeszcze. Przetestowac obie puszki i wybrac jeszcze bardziej swiadomie... :)

Powodzenia.

Dakra
11-10-2004, 23:16
Zapytam z ciekawosci o preferencje fotograficzne Darku. Nie ukrywam ze podoba mi sie swiadome podejscie, jednak w moim przypadku wymienione przez Ciebie cechy, zdecydowaly wlasnie o zakupie D70. czas zapisu, startu mial niebagatelne znaczenie. W D100 jest bardzo kontrowersyjny. Poza tym nie odpowiada mi miekkosc setki. Oczywiscie biorac pod uwage NEF'a nie jest to problemem. D100 to sprawdzona w boju puszka. Mozna o niej wiele powiedziec. Mimo to wybralbym ponownie D70. Poza tym rozwiazalem problem trybu Af w latwy sposob. Po prostu zostawiam to menu po palcem i nawet nie musze patrezc na wizjer aby go zmienic. Ot naciskam trzy razy ;)

Doradzam przemyslec raz jeszcze. Przetestowac obie puszki i wybrac jeszcze bardziej swiadomie... :)


Ludzi lubię fotografować, często pstrykam na manualu (dlatego bardzo często korzystam z przełącznika AF - który w D100 jest tam gdzie w F90X.
Żadko robię zdjęcia z częstotliwościa, dla której zapis miałby najmniesze znaczenie - przyzwyczajenie z analoga (film nie jest tani - szczególnie bw).
Czasem to myślę, że bardziej kieruję się sentymentem niż rozsądkiem ale moim zdaniem różnice w obu aparatach są tak nieznaczne, że spokojnie jednym i drugim jestem w stanie osiągnąć ten sam efekt ... a D100 w dotyku przypomina F90 ;)
Miałem przez kilka dni D70 i D100 i tak na prawdę nie potrafiłem się zdecydować. Niby pierwsze wrażenie lepsze zrobił D70 (właśnie za szybkość zapisu i jakość zdjęć) ale z czasem bardziej polubiłem D100 - głównie za ergonomię. Gdyby mnie ktoś zapytał, który jest lepszy, pewnie wskazałbym na D70 ale jednak dla siebie wolałbym D100 :D
Życie pokaże na co padnie wybór - jak pisałem, na diagnostyce korpus, który chciałem kupić wykazał drobny feler - jeśli uda mi się wynegocjować z tego tytułu lepszą cenę, to go zatrzymam, jeśli nie, to pewnie nie będę szukał innego D100 i kupię D70 :D

admin
11-10-2004, 23:56
Rozumiem i pochwalam swiadoma decyzje. Wiem juz z pyryfycy o co chodzi w tej puszce. Rozumiem ze to objawia sie brakiem pomiaru na centralnym... Rzadka przypadlosc. Przy cenie ktora podales nie powiniennes miec problemu ze znalezieniem innego (czyt. sprawnego) egz. D100.

Raz jeszcze powodzenia zycze.

lenek
12-10-2004, 09:19
A może rozwiązaniem jest kupno używanego S2Pro. Egzemplarze w bardzo dobrym stanie można kupić relatywnie tanio - ok 4-5k. Za tą cenę dostaniesz aparat prawie idealny. Twoje posiadane obiektywy i lampy będą z nim działały bez żadnego problemu.

Dakra
12-10-2004, 09:35
A może rozwiązaniem jest kupno używanego S2Pro. Egzemplarze w bardzo dobrym stanie można kupić relatywnie tanio - ok 4-5k. Za tą cenę dostaniesz aparat prawie idealny. Twoje posiadane obiektywy i lampy będą z nim działały bez żadnego problemu.

Bardzo dobry aparat, miałem go ok. miesiąca w zeszłym roku, nie mogłem go wtedy porównać z żadnym Nikonem ale pamiętam, że zrobił na mnie świetne wrażenie. Obecnie nie jest go łatwo dostać, a ja potrzebuję mieć cyfrówke w ciągu tygodnia.
Do tego spotkałem się z opiniami, że jest problem z ostrzeniem na wielu obiektywach - podobno sytuacja wygląda tak, że jest tylko kilka obiektywów z którymi AF działa w 100% prawidłowo.

Dakra
12-10-2004, 09:38
Rozumiem i pochwalam swiadoma decyzje. Wiem juz z pyryfycy o co chodzi w tej puszce. Rozumiem ze to objawia sie brakiem pomiaru na centralnym... Rzadka przypadlosc. Przy cenie ktora podales nie powiniennes miec problemu ze znalezieniem innego (czyt. sprawnego) egz. D100.

Raz jeszcze powodzenia zycze.

Z tym czujnikiem to jest dziwna sprawa, bo w sumie to on działa i pomiar jest chyba prawidłowy, nie zauważyłem taż żeby działał wolniej do pozostałych. Za chwiłę przygotuję jakiś test z liniami i zobaczę co się będzie działo.

lenek
12-10-2004, 09:43
Ja ok. 2 tygodnie temu sprzedałem zestaw: S2Pro (cały komplet) + 2 komplety aku (Panasonic 2100) + 4 szt. CR123 + Nikkor 50mm 1.8D z UV + MD IBM 340 za 5k. Ostatnio troiszkę taniej widziałem na Allegro chyba 4k bez dodatków. Więc zakup przy odrobinie szczęścia nie powinien sprawić problemów.

Mój S2 pracował z różnymi szkiełkami - nowymi i starymi (tylko AF), nigdy nie miałem problemów.

pinyo
12-11-2004, 12:53
ad. Dakra
popieram cię całym sercem , sam czekałem z zakupem cyfry do targów aby wziąć w rękę d 70 potem odczekałem 2 miesiące czytając testy i porównania, zrobiłem kilkanaście fotek D70, D 100 i S2 pro. i w końcu kupiłem - D100. Wszyscy na około mają D70 i mówią że jest lepszy, ale tak naprawdę to tylko troszkę. D100 lepiej mi leży w dłoni, jest masywniejszy , pewniejszy, poprostu bardziej Mi się podoba, i tu jest pies pogrzebany. :wink: