PDA

Zobacz pełną wersję : Z50II + NIKKOR DX 18-140mm - nietrafiony punkt ostrości?



kouczan
26-05-2026, 09:39
Witam.
Nie wiem czy w dobrym dziale zakładam temat. Jeżeli nie to proszę moderatora o przeniesienie w odpowiednie miejce.
Mam do was pytanie. Załączam dwa zdjęcia z zestawu jak w tutule wątku. Zdjęcia typu: masz aparat na wierzchu to zrób mi zdjęcie :). Czy to tylko moje wrażenie, że te zdjęcia są nieostre tam gdzie ustawiony był AF (AF-C Wide L)? W obu przypadkach celowałem na głowę (tak pokazuje również NXStudio). Generalnie mam wrażenia że oba zdjęcia są mocno kiepskiej jakości po zbliżeniu. Czy ja coś robię źle, czy to sprzęt?
JPG bez obróbki z NX Studio.

zbyk
26-05-2026, 09:57
jak dla mnie pierwsze jest ok, choć nie wiem czego się spodziewać po tym szkle, bo nigdy nie miałem. Natomiast drugie widać, że chybione, ostrość na trawie

Mamrot
26-05-2026, 11:20
To drugie jest w ostrości, to nie to samo co ostre. Detal na bucie czy na spodenkach wskazuje, że ostrość jest tam gdzie powinna.
Moim zdaniem problemem są użyte parametry. 1/80 to nie jest czas który zamrozi obrót czy pochylenie głowy.
Nie twierdzę, że tak było ale to bardzo prawdopodobne. Poza tym f11 przyczynia się do spadku ostrości.

mathu
26-05-2026, 14:18
Drugie to na pewno poruszenie głowy... Do zdjęć ludzi minimum 1/200 a w słońcu to i 1/2000. Ostrość na obu jest tam gdzie powinna być.

Wind Mill
26-05-2026, 15:47
Czemu f/11 na drugim? :shock:

mathu
26-05-2026, 17:06
Bo to pewnie P.

Wind Mill
26-05-2026, 17:11
W exif piszą, że A:

96218

kouczan
26-05-2026, 19:43
Dzięki za potwierdzenie, że to jakieś moje urojenia i brak techniki :)


Czemu f/11 na drugim? :shock:

Obstawiam, że chwilę wcześniej robiłem coś na tej przysłonie i się odwróciłem to padło polecenie "zrób mi zdjęcie", więc zrobiłem. Niestety modelka jest niecierpliwa i pozowanie trwa chyba faktycznie krócej niż ta 1/80 :)

Co ciekawe ma też kolejne, na dokładnie tych samych parametrach i tamto wydaje mi się że wygląda lepiej.

96227

Wind Mill
26-05-2026, 21:30
No 1/80 sekundy na 50mm czy ile tam było może być za długo dla fertycznej kobity. ;)
Ja osobiście na Z50II ustawiłbym U1: człowieki - Auto ISO, wykrywanie oka / twarzy u ludziów, tryb Portret, maksymalny otwór przysłony*; U2: zwierzaki, AF na jakieś kręgowce; i U3 AF na samoloty. ;)
A resztę można robić na A czy M. Ale to ja - każdy ma swój par excellance workflow. ;)
I w razie takiej komendy może szybciej i łatwiej z A na U1 przestawić, nie musisz myśleć o parametrach**, zrobisz portret, wracasz na A i z ustawionymi wcześniej parametrami kontynuujesz widoczki. ;)

*) Tak, wiem, portret nie musi być z papierową głębią ostrości, ale po to jest kręciołek w aparacie lub pierścień na obiektywie by to zmienić, gdy akurat jest taka potrzeba. ;)
**) Oczywiste uproszczenie, trza być czujnym co może wyjść z tego Auto ISO. ;)

gniady
27-05-2026, 08:52
No i ten AF-C...

Wind Mill
27-05-2026, 09:06
AF-C + BBF to must have! ;)

kouczan
27-05-2026, 09:49
No i ten AF-C...

Co z tym AF-C nie tak?

Schwefel
27-05-2026, 16:22
No 1/80 sekundy na 50mm czy ile tam było może być za długo dla fertycznej kobity. ;)
Raczej dla 75mm bo to APS-C. Tak czy siak zawinił operator a nie sprzęt. Ja bym użył priorytetu czasu jeżeli modelka niecierpliwa, do tego AF-S i wykrywanie twarzy.

kouczan
27-05-2026, 16:29
Dziękuję za informację zwrotną. Muszę te U1...3 ogarnąć w końcu. Tak czy inaczej warsztat należy podszkolić bo żona się śmieje że z S23 ma lepsze zdjęcia [emoji12]

Wind Mill
27-05-2026, 16:46
Raczej dla 75mm bo to APS-C. Tak czy siak zawinił operator a nie sprzęt. Ja bym użył priorytetu czasu jeżeli modelka niecierpliwa, do tego AF-S i wykrywanie twarzy.

"Focal Length {0x920A} 48/1 mm ===> 48 mm"

Z exif. APSC czy nie APSC, 48mm to 48mm. ;)

Schwefel
27-05-2026, 23:35
No właśnie ma znaczenie, bo trzeba stosować przelicznik do tabeli bezpiecznych czasów dla FF. 50mm to jest nic, ale jak z 600mm robi się 900mm to już jest konkretna różnica w czasie.

KaarooL
28-05-2026, 00:23
Najpierw lektura, potem praktyka...

https://allegro.pl/produkt/fotografia-john-freeman-21a7b291-957a-415c-b28d-64bc7f8a4723?offerId=18190134184

Wind Mill
28-05-2026, 00:52
No właśnie ma znaczenie, bo trzeba stosować przelicznik do tabeli bezpiecznych czasów dla FF. 50mm to jest nic, ale jak z 600mm robi się 900mm to już jest konkretna różnica w czasie.

Do fertycznej kobitki należy wziąć poprawkę, bezpieczne czasy z tabeli nie mają tu zastosowania. ¯\_(ツ)_/¯