Zobacz pełną wersję : [ Canon ] Canon RF 20-50mm F4 L IS USM PZ
95808
Canon RF20-50mm F4 L IS USM PZ
Nowy Canon RF20-50mm F4 L IS USM PZ to pierwszy obiektyw serii L Canona wyposażony we wbudowany power zoom bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów.
Najważniejsze cechy:
zakres ogniskowych 20–50 mm
stałe światło f/4
wbudowany power zoom
obsługa manualnego i elektrycznego zoomu tym samym pierścieniem
wewnętrzny mechanizm zoomu
konstrukcja zoptymalizowana pod pracę z gimbalami
kompaktowe i lekkie wymiary
zdalna obsługa zoomu przez aplikację Canon Camera Connect
obsługa pilotów Bluetooth BR-E2 i BR-E1
cena 1399 USD
95804
Ehh ten Canon.. Jak coś wypuści to zazwyczaj ustanawia nowy standard.
Założę się, że będzie lepszy optyczne od Sony 20-70/4 czy Panasonic 20-60/3.5-5.6
Zakres w mojej ocenie o wiele praktyczniejszy, niż np Nikkor 24-70/4 S
Czekam na testy :)
Czekam na testy :)
Może testy jakieś się pojawią od ambasadorów, bo dostawy obiektywu rozpoczną się dopiero 24 lipca 2026.
cena 1399 USD
Na optycznych podali cenę 10999zł. To możliwe, że mamy taki rozjazd? 1400$ brzmi rozsądnie, ale 11k już trochę z czapy...
Chyba, że to błąd i cene się przekleiła, bo body dokładnie tyle samo podali.
Ile kuźwa? 11k pln?
Nieno Canon to dla mnie synonim chciwości [emoji38]
Optyczni się chyba machnęli.
Beiks i cyfrowe podają 6549 PLNów.
W kicie z R6 V będzie kosztować 3699$.
cz4rnuch
13-05-2026, 18:46
Na optycznych podali cenę 10999zł. To możliwe, że mamy taki rozjazd?.
Na cyfrowe po 6 i pół klocka stoi: https://www.cyfrowe.pl/canon-rf-20-50mm-f4l-is-usm-pz-p.html?utm_source=tradetracker&utm_campaign=afiliacje&utm_medium=2391868&utm_term=379161
Czyli optyczni się machneli. Okej, bo już miałem współczuć canoniarzom, że ładnie ich dymają :D
Fajne szkło, idealne na gimbal imo, a ta prawdziwa cena przyzwoita za te parametry i ficzery.
No! Teraz jest ok.
6.5k pln to w miarę spoko cena za takie parametry i ficzersy ;)
Szczerze to 20-50 jest takim średnim zakresem, to jest obiektyw stricte pod vlogowanie. Sonowe 20-70 jest znacznie bardziej uniwersalne a tańsze.
To jest kolejny obiektyw 20-, kiedy wreszcie Nikon coś takiego wypuści?
Szczerze to 20-50 jest takim średnim zakresem, to jest obiektyw stricte pod vlogowanie. Sonowe 20-70 jest znacznie bardziej uniwersalne a tańsze.
Ale canon ma PZ + do tego nie wysuwa się tubka (do pracy na gimbalu to akurat istotne ze względu na wyważenie). Zakres do takiej typowej gimbalowej roboty w sam raz. Premiera szkła ewidentnie pod filmowców.
6,5k brzmi jeszcze w miarę sensownie - szczególnie jak na Canona.
11k to jakiś obłęd, ale patrząc na politykę tej firmy, to wcale bym się nie zdziwił... :D
6,5k brzmi jeszcze w miarę sensownie - szczególnie jak na Canona.
11k to jakiś obłęd, ale patrząc na politykę tej firmy, to wcale bym się nie zdziwił... :D
Zaśmiałem się w głos czytając ten wątek: optyczni się dwukrotnie machnęli z ceną, ale patrząc na Canona, nikt nie pomyślał, że jest nierealna, tylko canonowi :D
Oby przez Optycznych Canon teraz nie zrewidował ceny.
Oby przez Optycznych Canon teraz nie zrewidował ceny.Hahahah ale byłyby jaja :D
"Canon Polska w odpowiedzi na komentarze czytelników portalu optyczne.pl zrewidował cenę 20-50/4 L do 11 tysięcy pln, bo [I tu cytat] 11k pln to cena adekwatna do polityki cenowej Canona. 6.5k pln to coś za mało. Dziękujemy za opinię i życzymy udanych kadrów nowym power zoom'em" [emoji38]
Masa 420g
Maks. średnica × długość (mm): 79,9 × 98,4
Średnica filtra (mm): 67
Napęd AF: USM
Liczba listków przysłony: 9
Specjalna optyka: 2 elementy asferyczne GMo, 3 elementy UD
Powłoki: ASC, Super Spectra
Powłoka fluorowa: Przód
Hahahah ale byłyby jaja :D
"Canon Polska w odpowiedzi na komentarze czytelników portalu optyczne.pl zrewidował cenę 20-50/4 L do 11 tysięcy pln, bo [I tu cytat] 11k pln to cena adekwatna do polityki cenowej Canona. 6.5k pln to coś za mało. Dziękujemy za opinię i życzymy udanych kadrów nowym power zoom'em" [emoji38]
Na razie udają, że nie widzieli. Na oficjalnej stronie Canona w preorderze jest za 6549zł;
https://www.canon.pl/store/canon-obiektyw-canon-rf-20-50mm-f4l-is-usm-pz/7286C005/
Michaelius
14-05-2026, 11:00
Szczerze to 20-50 jest takim średnim zakresem, to jest obiektyw stricte pod vlogowanie. Sonowe 20-70 jest znacznie bardziej uniwersalne a tańsze.
To jest kolejny obiektyw 20-, kiedy wreszcie Nikon coś takiego wypuści?
Sony i Tamron są dość mocno kompromisowe na brzegu pełnej klatki. Może ten będzie bardziej wyrównany patrząc na cenę (chociaż to może być kwestia napisu na obudowie :wink:) ?
cz4rnuch
14-05-2026, 11:04
Można sprawdzić czy faktycznie tak to działa. Ile? 6 i pół? Co łon ze szczyrego złota? Dałbym góra 2 tysie.
Sony i Tamron są dość mocno kompromisowe na brzegu pełnej klatki. Może ten będzie bardziej wyrównany patrząc na cenę (chociaż to może być kwestia napisu na obudowie :wink:) ?
Oczywiście że winietowanie i dystorsja bedą korygowane programowo i będą na podobnym poziomie jak w innych systemach, nie da się tego obejść przy takich parametrach fizyczno - optycznych.
Nie ma to jak "przez pomyłkę" wrzucić cenę 11k, potem 6,5k to już wydaje się promocją. Przypadek? Nie sądzę :mrgreen:
Można sprawdzić czy faktycznie tak to działa. Ile? 6 i pół? Co łon ze szczyrego złota? Dałbym góra 2 tysie.
W tę stronę to nie działa ;)
Można sprawdzić czy faktycznie tak to działa. Ile? 6 i pół? Co łon ze szczyrego złota? Dałbym góra 2 tysie.
w tę stronę na pewno nie działa, przecież pod każdym nowym body są takie wpisy i pewnie pod połową obiektywów :D
Michaelius
14-05-2026, 11:28
Oczywiście że winietowanie i dystorsja bedą korygowane programowo i będą na podobnym poziomie jak w innych systemach, nie da się tego obejść przy takich parametrach fizyczno - optycznych.
Tego nawet nie sprawdzam , ale ostrość na brzegu już trochę boli
https://www.optyczne.pl/564.4-Test_obiektywu-Sony_FE_20-70_mm_f_4_G_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html
plus zamiast skoncentrować się na szerokim końcu to najlepiej sobie radzi na 70mm
cz4rnuch
14-05-2026, 12:18
W tę stronę to nie działa ;)
w tę stronę na pewno nie działa, przecież pod każdym nowym body są takie wpisy i pewnie pod połową obiektywów :D
Trudno. Spróbować wiele nie kosztuje a mogło się okazać, że człowiek ekumenicznie się przysłuży uciśnionym, starszym w wierze braciom.
MTF RF 20-50/4 dla skrajnych ogniskowych:
95834
cz4rnuch
14-05-2026, 16:48
Wnioskując po tych mtfach to szau chyba ni byndzie.
Coś mi się o uszy obiło, że Canon (i nie tylko) trochę upiększa MTF-y. Tym niemniej ten power zoom skrojony pod filmowanie wygląda bardzo dobrze, nie ma co oczekiwać bicia rekordów rozdzielczości. A że u sąsiada trawa zawsze wydaje się zieleńsza, to można powzdychać ;)
Znaczy jakby mnie ktoś pytał, to ja i tak bez zastanowienia wybrałbym Tamron 20-40/2.8 zamiast tego Canon 20-50/4 L :mrgreen:
Jeszcze mniejszy, jeszcze lżejszy, też jest uszczelniony i o działkę przesłony jaśniejszy.
A to że nie ma 50mm na długim końcu tylko 40mm?.. So what? D to jest kompletnie bez znaczenia.
No ok, nie ma stabilizacji. Canon wins.
Natomiast f/4 niczym nie zastąpi/zrekompensuje f/2.8
Optycznie Tamron 20-40/2.8 jest całkiem spoko jak na zoom.
https://www.optyczne.pl/572.1-Test_obiektywu-Tamron_20-40_mm_f_2.8_Di_III_VXD-Wst%C4%99p.html
No i do tego o wiele, wiele tańszy.
Czemu tego Tamrona nie ma na bagnet Z?
Przecież on nie ma bezpośredniej konkurencji wśród natywnej optyki Nikkora
To byłby taki fajny spacerowy zoom do naszych Nikonów..
Istnieje też Tamron 17-50/4 i też jest całkiem niezły jak na taki zakres.
Czemu nie ma na Nikona? Jedyne wytłumaczenie że Nikon chce wydać coś podobnego.
MTF RF 20-50/4 dla skrajnych ogniskowych:
95834
napisalbym o czym te MTF-y swiadcza, ale jak mowia: jeden obrazek jest wart tysiac slow...
te 6.5k to wcale nie jest wielka atrakcja :grin:
https://i.ytimg.com/vi/MSbI3qz1K9I/sddefault.jpg
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.