PDA

Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung NX - nasze zdjęcia



waldek
16-02-2026, 13:50
Samsung NX5 + S18-55

93698

Samsung NX5 + S30

93699

jurkarol
16-02-2026, 14:09
nie mówiąc już o wybitnym Samsungu nx1

RMC
16-02-2026, 23:25
Nie są takie złe i teraz. Zależy co, jak się fotografuje.

Przy okazji - może bardziej pasowałaby inna nazwa tematu? jak chociażby w wątku "Zdjęcia z Canonów" Wiem, mało wyszukane ale teraz zbytnio nie wiadomo co jest tu w środku wątku i pewnie przepadnie za jakiś czas. Pod rozwagę waldek Jacek_Z

A ode mnie - Samsung NX20 +S85 F1.4
93703

waldek
16-02-2026, 23:57
Nazwę można zmienić jak to nie jest problem dla moderatorów.
Ponadto z wątku - "Dlaczego Fujifilm? " można przenieść to co napisaliśmy o samsungach.

MstrG
17-02-2026, 00:08
Zmieniłem temat.

andystar
17-02-2026, 00:18
93704

Rzeka Bug ; Samsung NX10 + 16mm


93705

Muzeum Picassa Malaga ; Samsung NX20 + 16mm


93706

Tarifa port ; Samsung NX20 +16mm

Ivy Mike
17-02-2026, 01:40
A więc sprawa wygląda tak: miałem dwa obiektywy. 18-55 i 10mm. Do tego korpus NX210.

Wielki i ciężki zoom - i malutki i ostry naleśniczek, jednak zakrzywiający rzeczywistość. Nie korzystałem z żadnych profili korekcyjnych, jedynie kadrowałem środki zdjęć jeśli potrzebowałem uczynić zdjęcia "normalniejszymi" jak niektórzy mówili. Albo zapinałem zooma, ale 99% zdjęć wykonałem rybą. Ciągle nie znalazłem następcy - korpusu/systemu APS-C który by mnie satysfakcjonował tak, jak NX210. Z drugiej strony - skończyłem studia, i jakoś flow na rybie oko zniknęło. Niemniej, skrzywiło mi mózg, a raczej wywinęło na dobrą stronę UWA.

93707
93708
93709
93710

- - - - kolejny post - - - - - -

Kozę coś "obróciło ale może się uda ją ogarnąć raz jeszcze. Po kliknięciu otwiera się normalnie. To jako pokaz tego, czego nauczył mnie tak szeroki kąt - zawsze być w centrum uwagi.

93712

waldek
17-02-2026, 10:06
A więc sprawa wygląda tak: miałem dwa obiektywy. 18-55 i 10mm. Do tego korpus NX210.
Wielki i ciężki zoom - i malutki i ostry naleśniczek...
Ale 18-55 nie był ani wielki ani ciężki??
No chyba że na NX210?



Samsung NX5 + S20

93713

waldek
17-02-2026, 12:52
Samsung NX5 + S18-55

93714

93715

Ivy Mike
17-02-2026, 16:58
Ale 18-55 nie był ani wielki ani ciężki??
No chyba że na NX210?
Tak, tak, oczywiście - to małe i lekkie szkiełko, plastikowe w większości, i nie nie ważące, napisałem to bardziej jako kontrast to tego mikroskopijnego naleśniczka.
Ale 18-55 nie lubiłem używać bo dość ciężko chodził (może mój egzemplarz) a w NX210 brakowało solidnego gripa żeby to dobrze złapać.

Schwefel
17-02-2026, 21:22
18-55 proponuję zamienić na 16-50, znacznie mniejszy, 16 a 18mm to duża różnica a z ostrością też jest bardzo podobnie jak nie lepiej. No i kolejny plus jest taki, że ma filtry 43mm czyli takie jak inne stałki/naleśniki w NXie.
Niemniej jednak trzymam ten system tylko dla fisha, bo żaden inny system nie ma tak dobrego optycznie, małego i lekkiego naleśnika.

waldek
17-02-2026, 21:59
Samsung wygasił ten interesujący projekt z powodów znanych tylko sobie.
Szkoda bo to aparaty sprzed 15 lat i dzisiaj jeszcze się obronią.
To byłoby na tyle wpomnień.


Samsung NX5 + Pentacon 50

93718

Ivy Mike
18-02-2026, 01:41
Niemniej jednak trzymam ten system tylko dla fisha, bo żaden inny system nie ma tak dobrego optycznie, małego i lekkiego naleśnika.
Otóż to, mam dokładnie tak samo. Ale, bardziej z sentymentu czasem używam NX, jak się przyzwyczaiłem do innych aparatów. Niemniej, następca z tak malutkim i tak szerokim szkiełkiem nie istnieje.

RMC
19-02-2026, 10:21
Szybko się nam zdjęcia skończyły :) :) Muszę poszukać na starych dyskach jeszcze coś od siebie.

Ja parę lat temu używałem NX1000 czy NX1100 z kitowymi obiektywami. Miałem chyba najpierw 20-50 a później 18-55. Bardzo fajnie brało się go na rower, jakieś łażenie. Sprzedałem kiedy zakupiłem Z50. Po jakimś czasie niezadowolony z braku obiektywów do niego (albo ich ceny) kupiłem sobie NX20 a Nikona wymieniłem na ... obiektyw Samsung NX 85 f1.4 :) :) Historia zatoczyła więc koło. Mam jeszcze 16-50 f2-2.8.

Sprzedawać tego już nie planuję, od czasu do czasu biorę na jakieś zdjęcia by się nie zastał.

Strasznie chodzi mi po głowie jeszcze szkło 50-150 f2,8 ale mało ich i drogie. Może kiedyś.

waldek
19-02-2026, 10:36
Fotki są. Mam na dysku z kilku lat. Ale ile ich można pokazywać
Aparat i obiektywy były rewelacyjne na tamte czasy.
Zdjęcia jeszcze się bronią ale jak dzisiaj sprawdzałby się samsung w akcji to niestety nie sprawdzę.
W pogoni za nowymi aparatami sprzedałem go. Zaczął wtedy "brylować" Fuji.
Żałuję. Był mały. Zgrabny. Z przyzwoitym AF.
Dlaczego Samsung porzucił ten projekt a nie sprzedał go innym producentom to nie rozumiem do dzisiaj.

RMC
19-02-2026, 10:45
Do sportu, szybkiej przyrody (zwierzęta, ptaki) to tak średnio nie ma co ukrywać. Czuć postęp w nowych sprzętach.

Jakoś w zeszłym roku naszło mnie, że zrobię Samsungiem zdjęcia zabytkowego pociągu jeżdżącego w okolicy. Zrobiłem błąd bo ustawiłem migawkę na seryjne zdjęcia, włączony był podgląd gotowego zdjęcia na ekranie. Dopóki trzymałem spust było ok. Jak zachciało mi się przekadrować, puścić to zanim zapisał je, pokazał na ekranie to aparat był nieużyteczny :)

Pewnie da się to ogarnąć lepiej ale wychodzi (u mnie) sporadyczne robienie zdjęć różnymi sprzętami.

andystar
19-02-2026, 12:09
Obecnie Samsung NX jest bardzo użyteczny tylko jako aparat turystyczny. Ma dwa świetne naleśniki 2/30mm (genialny) i 2,4/16mm (bardzo dobry).
Z oboma NX20 mieści się do kieszeni i daje świetne pamiątkowe zdjęcia.

Do reszty zastosowań i pozostałe obiektywy (szczególnie te drogie) wg mnie bez sensu.

Schwefel
19-02-2026, 12:42
Zgadzam się, siłą tego systemu są naleśniki. Jak ktoś siedział wcześniej w Pentaxie to wie jakie to fajne szkiełka. Samsung dodał do tego ostrość i zredukował większość wad optycznych na jakie i tak godziłem się kosztem wagi i gabarytów. Dla mnie jedynym minusem był brak wizjera w NX500, a znów NX1 był za drogi i za duży, choć z drugiej strony jakby miał być tak zamontowany jak w Sony 6xxx to chyba jednak rozumiem decyzję projektantów.

Ivy Mike
20-02-2026, 02:04
Zdjęć są tysiące, ale jak się zaczyna przeglądać żeby coś znaleźć to mijają godziny, tyle wspomnień się budzi ;) Portretów znajomych, robionych z nosem tuż przed obiektywem nie chcę wrzucać, ale ta 10-tka to jednak żyleta jest.

Dorzucę sóweczkę

93773

maxwawa
08-04-2026, 14:12
Niby wszystko jest lepsze a w dzisiejszych aparatach ale brakuje mi funkcji wyzwalania zdjęcia uśmiechem (Smile shutter) które sobie chwaliłem w Samsungach.

zbyk
08-04-2026, 14:54
bez sensu, przecież uśmiechamy się tylko, gdy somsiad się potknie i sobie głupi ryj rozwali :D

jo44
08-04-2026, 15:29
bez sensu, przecież uśmiechamy się tylko, gdy somsiad się potknie i sobie głupi ryj rozwali :D

Fakt, somsiad nie jest wtedy uśmiechnięty. :mrgreen: