Zobacz pełną wersję : [ Panasonic ] Panasonic - wątek ogólny
Panasonic zarejestrował dwa nowe aparaty w Chinach. Jeden z nich to P2409A. Patrząc po numerkach raczej nie będzie to entry level :)
93590
Jeden ma tylko BT, więc raczej małpka, lub jakieś akcesorium?
paparapa
10-02-2026, 13:30
Umiejscowienie w tabeli może sugerować, że #2 to wariacja S!mII.
Ta puszka średnio schodzi ze stanów magazynowych, więc może coś trochę "pocienią" i cenę zrobią lepszą. :mrgreen:
S1HII, możliwe.
Pytanie tylko, co by mu dali, skoro sporo z tego, co w pierwszej generacji miał S1H, trafiło do S1II?
Albo zaszalejmy S1F (od Flagship). Monolit z gripem, matryca dużompixstacked, dalej ujowy AF, cena w okolicy R1. xD
Przeniosłem powyższe posty z wątku S1RII, nie do końca tam pasowały. Panasonicowi chyba należy się wreszcie ogólny wątek powiedzmy to rumorsowo spekulacyjny.
No ciekawe co tam pokażą:
93593
paparapa
10-02-2026, 14:48
Przeniosłem powyższe posty z wątku S1RII, nie do końca tam pasowały. Panasonicowi chyba należy się wreszcie ogólny wątek powiedzmy to rumorsowo spekulacyjny.
No ciekawe co tam pokażą:
93593
To jest certyfikat homologacji modułu łączności bezprzewodowej z wyszczególnionymi parametrami
jaki zapewne będzie w nowej puszce.
https://www.youtube.com/watch?v=QFOIQUcQIcc
OT:
Panasonic idzie w ślady Sony i sprzedaje dział TV chińczykom...
Ciekawe, czy dział foto nie pójdzie jako kolejny.
Na CP+ Panasonic z nowości pokaże tylko mikrofon DMW-DMS1.
https://na.panasonic.com/news/panasonic-introduces-new-digital-shotgun-microphone-dmw-dms1
93911
https://www.youtube.com/watch?v=a4F6pFc1SLw
https://www.youtube.com/watch?v=EJiIzUqc8gM
https://www.youtube.com/watch?v=Bqg3ZhYtQYI
Oprócz AF 35-150/2-2.8 L Samy wypuścił coś pod ten bagnet przez te prawie trzy lata od wejścia w LMA?
Schneider Kreuznach × LK Samyang AF 14-24/2.8 L
94036
https://youtu.be/tsKQyWkHi4I
Here are a couple of takeaways from this interview:
Panasonic is increasing it’s market share
Panasonic is planning the release of ” numerous exciting products and new workflow proposals throughout the year”
No timeline for the S1HII launch….just a general acknowledgment there is a request for this kind of camera
Panasonic is “sincerely listening to customers’ feedback about the S9, particularly the one asking for a S9II with integrated EVF
Chińczycy grawerują sobie napis Leica na S9 :)
+10 na dzielni.
94154
94155
94156
94157
KadryZpodróży
08-03-2026, 12:34
To może być mój wątek :lol:
To może być mój wątek :lol:
Co masz na oku?
Ja prawie kupiłem S9 Titanium Gold na outlecie Panasonica. Powstrzymałem się, ale było bardzo blisko.
KadryZpodróży
08-03-2026, 12:42
Ja kupiłem dla żony tego S9 z promocji, nie wiem czy kojarzysz wysyłałem tutaj screena z tą ofertą.
- - - - kolejny post - - - - - -
Lumix S9 + 18-40 - żona przeszczęśliwa :)
94158
pobawiłem się dłuższa chwilę tym S9 z 18-40 i to naprawdę fajny i dość lekki zestaw, pomimo braku EVF,
LUT-y, szybka edycja RAW w body (ale to już wszystkie nowsze Lumixy FF mają) MENU bardzo szybkie i intuicyjne, "czuję chemię" z tym systemem.
Ja mam już S5D więc dla mnie bez sensu zakup ale jak ktoś chce nieduży zestaw do vlogowania, zdjęć itp. to w tych cenach do ich możliwości Lumixy są nie pobicia.
...a i jeszcze promocja 5 lat gwarancji
Ja kupiłem dla żony tego S9 z promocji, nie wiem czy kojarzysz wysyłałem tutaj screena z tą ofertą.
Widziałem, ale do mnie bardziej przemawiał ten Titanium Gold. Zastanawiałem się za długo i stosunkowo szybko poszły.
Lumix S9 + 18-40 - żona przeszczęśliwa :)
Happy wife - happy life :mrgreen:
Happy wife - happy life :mrgreen:
No pewnie, najgorsza jest obraŻona ;)
Chińczycy grawerują sobie napis Leica na S9 :)
+10 na dzielni.
A może to przeciek? Chińczycy kupią Leicę i Panasa, sprawiając, że LMA będzie w ich łapach? :D
PS. Wątek o S9 jest tu (https://forum.nikoniarze.pl/threads/318627-Panasonic-S9-mały-pełnoklatkowiec-dla-vloggera-Choć-nie-tylko).
paparapa
08-03-2026, 14:54
No pewnie, najgorsza jest obraŻona ;)
Wieszzzz....
Kobieta albo żona to fakt.
A z faktami się nie dyskutuje.
A może to przeciek? Chińczycy kupią Leicę i Panasa, sprawiając, że LMA będzie w ich łapach? :D
PS. Wątek o S9 jest tu (https://forum.nikoniarze.pl/threads/318627-Panasonic-S9-mały-pełnoklatkowiec-dla-vloggera-Choć-nie-tylko).
Prędzej czy póżniej i tak wszystko łykną. :)
Prędzej czy póżniej i tak wszystko łykną. :)
Od Panasa TV już kupili.
Ploty o wykupie pakietu większościowego od Leici też chodziły.
Choć lekkim bólem w de było info, że zainteresowana jest nie firma foto, tylko taka znana z wyciskiwania ile się da $$$, a później utylizacji resztek...
KadryZpodróży
08-03-2026, 15:18
W kwestii aparatu to kolorki prosto z puszki bardzo przyjemne a sam obiektyw malutki i jakościowo no szału nie ma ale do podróży i takich tam sprawdza się idealnie.
Tylko zaczyna się klątwa posiadania aparatu i no właśnie pogody...
Dziś mi pisała, że tylko kilka razy jej pogoda dopisała a od tygodnia siedzi na Sycylii i nie może złapać dobrej widoczni na Etnę. A była tam dwa tygodnie temu bez aparatu i Etna pięknie widoczna i to jeszcze z chmurkami na niebie :roll:
Niewygodnie mi się używało kółka sterującego w S9.
Mz lepiej umiejscowione jest te w ZV-E1 -pod kciukiem.
KadryZpodróży
08-03-2026, 15:38
Niewygodnie mi się używało kółka sterującego w S9.
Mz lepiej umiejscowione jest te w ZV-E1 -pod kciukiem.
Mnie też się ten aparat średnio wygodnie używa ale nie taki był zamysł zakupu. :) Kobieta zadowolona to najważniejsze. Na dodatek kupiłem go w takiej cenie ze żal było nie brać. Ja używam innej puszki :)
Widziałem, ale do mnie bardziej przemawiał ten Titanium Gold. Zastanawiałem się za długo i stosunkowo szybko poszły.
Ja się załapałem :D jak kupowalem to byly dwie sztuki, godzine pozniej zniknely calkiem. Kolor mnie mega przekonal, wyglada (przynajmniej na fotach w necie) bajecznie. Az sie mega ucieszylem ze nie udalo mi sie kupic z tej promki wrzucanej w ktoryms wątku. Jutro powinna przyjsc paczka to zobaczymy z czym sie to je, nigdy nie mialem zadnej stycznosci z panasem, wiec jestem bardzo ciekaw.
Ja się załapałem :D jak kupowalem to byly dwie sztuki, godzine pozniej zniknely calkiem. Kolor mnie mega przekonal, wyglada (przynajmniej na fotach w necie) bajecznie. Az sie mega ucieszylem ze nie udalo mi sie kupic z tej promki wrzucanej w ktoryms wątku. Jutro powinna przyjsc paczka to zobaczymy z czym sie to je, nigdy nie mialem zadnej stycznosci z panasem, wiec jestem bardzo ciekaw.
Gdybym niedawno nie dokupił sobie Zf, to pewnie bym tak jak Ty właśnie czekał na paczkę z Titanium Gold. Podziel się swoją opinią, bardzo chętnie poczytam.
KadryZpodróży
08-03-2026, 23:10
Ja się załapałem :D jak kupowalem to byly dwie sztuki, godzine pozniej zniknely calkiem. Kolor mnie mega przekonal, wyglada (przynajmniej na fotach w necie) bajecznie. Az sie mega ucieszylem ze nie udalo mi sie kupic z tej promki wrzucanej w ktoryms wątku. Jutro powinna przyjsc paczka to zobaczymy z czym sie to je, nigdy nie mialem zadnej stycznosci z panasem, wiec jestem bardzo ciekaw.
W jakiej cenie kupiłeś?
Gdybym niedawno nie dokupił sobie Zf, to pewnie bym tak jak Ty właśnie czekał na paczkę z Titanium Gold. Podziel się swoją opinią, bardzo chętnie poczytam.
Spoko, dam znać, chociaż z czasem krucho, a za tydzień moja partnerka go zabierze na wyjazd, więc mogę nie mieć za wiele okazji coś więcej się pobawić :<
W jakiej cenie kupiłeś?
4499.
KadryZpodróży
09-03-2026, 10:52
4499.
Za samo body czy z obiektywem?
Body + 18-40, w tej limitowanej edycji.
KadryZpodróży
09-03-2026, 15:35
Body + 18-40, w tej limitowanej edycji.
Dzięki to dobra cena. Mnie się udało wyrwać za 3800 bodajże i to ten co się żonie podoba czarno srebrny. Wszyscy zadowoleni :)
A Sony ZV-E1 10800zł i tylko 12Mpix...
https://apotelyt.com/abc-i3a/panasonic-s9-vs-sony-zv-e1-front-a.webp
https://apotelyt.com/abc-i3a/panasonic-s9-vs-sony-zv-e1-top-a.webp
https://apotelyt.com/abc-i3a/panasonic-s9-vs-sony-zv-e1-rear-a.webp
KadryZpodróży
09-03-2026, 22:07
Co za badziew ten Sony :mrgreen::mrgreen:
Wiecie, zastanawiają mnie w Panasonicu dwie rzeczy.
1. Czy poprawią jeszcze AF softem, czy trzeba będzie czekać do kolejnych generacji?
2. Czy w kolejnych generacjach zdecydują się na matryce stacked, czy zostaną przy klasycznych i semi?
A czego brakuje semi z S1 II?
Za dużą ma dynamikę i trzeba ją ograniczyć stacked?
Ech chłopie...
Powiedzmy, że patrzę od innej strony. C ma, N ma, S ma, F ma, ba, nawet OMD ma. To i Panasowi by wypadało.
Ale po co?
S1 II est za wolny?
https://horshack-dpreview.github.io/RollingShutter/?displayFormat=ms&sortasc=Photo
Noo, porównując z takimi Z9 czy A1, które mają też więcej mpix... tak, bardzo wolny.
94190
94191
Takim kosztem?
Nie Capuś. Takim:
https://i.imgur.com/VHdlyEr.png
Dlaczego w porównanie wrzuciłeś GS a nie stackeda?
Dużo. :p
Strata pomijalna. Zyski? W sumie zależy co komu.
W R1: 1 EV mniej na 100-160 ISO
-w A9 II 1 EV mniej na 100-500 ISO.
Straszne... To mniej-więcej taka strata, jak między Z6III, a S1II...
https://i.imgur.com/NrFDZNG.png
Skoro Panas tak potrafił wykręcić bliźniaczą matrycę, to i z full stackedem by sobie poradzili.
Szybkość AF w Panasonicu S5 II/X, S9 to jest poziom bardzo blisko Sony A7 IV więc bardzo dobry, ale Panas ma dodatkowo rozpoznawanie pojazdów, samolotów, kasku itp.
czy jeszcze poprawią? chyba za bardzo już nie ma co bo jest wystarczający a system głównie pod video więc...
DR w dzisiejszych matrycach?
są one na zbliżonym poziomie a już w sporcie i przyrodzie gdzie operuje się głównie na wyskokim ISO to już w ogóle się zacierają.
Stacked sensor - istotny min. w fotografii przyrody i sportu (dla mnie także) S1 II jakiś progres jest.
Jeśli możliwości foto/video matryc są mniej/więcej na podobnym poziomie to teraz ( wcześniej też) istotny jest AF i rolling shutter.
RS
S5 II/X, S9 - około 50 ms
S1 II - około 15 ms
Szybkość AF w Panasonicu S5 II/X, S9 to jest poziom bardzo blisko Sony A7 IV więc bardzo dobry, ale Panas ma dodatkowo rozpoznawanie pojazdów, samolotów, kasku itp.
czy jeszcze poprawią? chyba za bardzo już nie ma co bo jest wystarczający a system głównie pod video więc...
Oj, jeszcze jest.
https://www.optyczne.pl/518.3-Test_aparatu-Panasonic_Lumix_S1_II_Użytkowanie_i_ergonomia.htm l
Popatrz na filmiki z rowerzystą czy szczególnie ten z kotem. Do poziomu nowszych puszek C/S/N to jeszcze kawałek.
Stacked sensor - istotny min. w fotografii przyrody i sportu
Dokładnie. A skoro w systemie są takie zacne szkła jak S300-600/4, bez limitu FPS czy TC, to i szybka matryca z dobrym AF by się przydały.
Jak tak patrzysz na najlepsze zdjęcia przyrody i sportu to wiele wśród nich takich
które nie dałoby się zrobić z czasem odczytu 15ms, a dałoby się z czasem odczytu 5ms ?
:lol:
Różnica pewnie by wyszła właściwie tylko przy małych, szybkich ptakach.
Ale, jak to w pewnym powiedzeniu: Lepiej mieć i nie potrzebować, niż na odwrót.
Do tego pomogła by przy filmowaniu, a skoro Panas jednak bardziej pod filmy...
PS. I dlaczego jesteś tak na nie, jakbyś miał płacić za taki aparat? I to nie tylko cenę kupna ale i projektu?
PPS. Jedną z "zagubionych" puszek Panasa jest S1HII. W sumie bym się nie zdziwił, jakby już w nią wpakowali stackeda.
To już walka o .... włos.
Canon R3 4,79 ms
Sony A9 6,60 ms
Nikon Z6 III 14,41 ms
Panasonic S1 II 14,47 ms
Canon R6 II 14,73 ms
Canon R8 14,75 ms
Canon R6 19,44 ms
Nikon Zf 50,51 ms
Panasonic S5 IIx 50,74 ms
Nikon Z6 50,81 ms
Nikon Z6 II 50,81 ms
Sony A7C 62,28 ms
Sony A7 III 62,33 ms
Sony A7 IV 67,63 ms
Sony A7R III 69,70 ms
Sony A7R IV 100,30 ms
Sony A7R V 100,49 ms
Nikon Z5 111,85 ms
KadryZpodróży
10-03-2026, 09:57
Powiem tak bo widzę, że temat nieco się ruszył. Mam S1ii i ci co narzekają chyba nie używali tego aparatu. Jakościowo to świetnie wykonana puszka, obrazek jaki generuje to w mojej opinii o klasę lepszy niż ten z Nikona Z6III (tak mam porównanie). Co do AF to jest moim zdaniem lepiej niż w Canonie R6II. Dziękuję za uwagę.
obrazek jaki generuje to w mojej opinii o klasę lepszy niż ten z Nikona Z6III
-tak ogólnie czy na jakiś konkretnych ustawieniach?
KadryZpodróży
10-03-2026, 10:10
Przy okazji 1/125s z ręki na 700mm.
94193
... Co do AF to jest moim zdaniem lepiej niż w Canonie R6II. Dziękuję za uwagę.
Rozumiem że miałeś na myśli zastosowanie video ? (choć nie śledziłem testów video jak wypada w stosunku do Canona mnie bardziej interesuje foto.)
AF - zdjęcia akcja, sport, wildlife itp. to Panasonic jeszcze nie ten poziom co Canon czy Sony, choć niedaleko i przy takim podejściu firmy myślę że dadzą niedługo radę,
druga sprawa to przydałaby się matryca stacked (najpiękniej byłaby GS ale cena...) - ok na początek te 15ms (partialy stacked )jak w S1 II powinno wystarczyć.
KadryZpodróży
10-03-2026, 11:26
Rozumiem że miałeś na myśli zastosowanie video ? (choć nie śledziłem testów video jak wypada w stosunku do Canona mnie bardziej interesuje foto.)
AF - zdjęcia akcja, sport, wildlife itp. to Panasonic jeszcze nie ten poziom co Canon czy Sony, choć niedaleko i przy takim podejściu firmy myślę że dadzą niedługo radę,
druga sprawa to przydałaby się matryca stacked (najpiękniej byłaby GS ale cena...) - ok na początek te 15ms (partialy stacked )jak w S1 II powinno wystarczyć.
Wideo mniej chociaż tez cos mi się udało nakręcić ale nawet dla foto moim zdaniem jest w niektórych przypadkach lepiej. Nie zawsze i nie w każdym ustawieniu ale AF działa tutaj szybciej - mam na myśli śledzenie. Samo wykrywanie obiektu - tutaj Canon wygrywa.
Wideo mniej chociaż tez cos mi się udało nakręcić ale nawet dla foto moim zdaniem jest w niektórych przypadkach lepiej. Nie zawsze i nie w każdym ustawieniu ale AF działa tutaj szybciej - mam na myśli śledzenie. Samo wykrywanie obiektu - tutaj Canon wygrywa.
śledzenie lepsze niż w R6 II ? oooo bardzo odważna teza
nie znalazłem żadnego testu w wildlife czy sporcie
a "wykarmione" AI dość znacznie poleca R6 II
Jest nowe oprogramowanie do S1II, S1IIE, S1RII, S5II, S5IIX, S9
https://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/download/index4.html
Zmiany (S9 ma tylko ostatnią pozycję):
Dodano obsługę mikrofonu Panasonic DMW-DMS1.
Dodano kompatybilność z nowymi funkcjami w aplikacji mobilnej Lumix Flow.
Poprawiono ogólną stabilność pracy urządzenia.
Nowy fw do obiektywów 16-35/4, 24-70/2.8, 70-200/2.8, 70-200/4:
https://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/download/index5.html
Zmiany:
W trybie AF użytkownik może teraz przypisać inną funkcję do pierścienia ostrości.
Dodano możliwość zmiany przez użytkownika kierunku obrotu pierścienia ostrości z poziomu menu aparatu.
Porównanie w video
A7 V / R6 III / Z6 III / S1 II
https://youtu.be/ty_0c_cMcoI?si=u9fKNrMT7p8vMMrE
inny test
https://techcarz.com/panasonic-s1-ii-review-an-almost-flawless-camera-for-creators-if-budget-isnt-a-concern/?utm_source=chatgpt.com
cytat "Autofocus performance has seen a major leap forward. The hybrid phase-detect AF system is the most refined on any Panasonic camera so far. Still, it doesn’t quite reach the speed and precision of Sony or Canon systems, and it slightly trails the Nikon Z6 III. When shooting at maximum burst rates, expect a few missed focus shots, especially with fast-moving subjects."
trochę martwi dość słaba wydajność zasilania S1 II
Porównanie w video
A7 V / R6 III / Z6 III / S1 II
https://youtu.be/ty_0c_cMcoI?si=u9fKNrMT7p8vMMrE
inny test
https://techcarz.com/panasonic-s1-ii-review-an-almost-flawless-camera-for-creators-if-budget-isnt-a-concern/?utm_source=chatgpt.com
cytat "Autofocus performance has seen a major leap forward. The hybrid phase-detect AF system is the most refined on any Panasonic camera so far. Still, it doesn’t quite reach the speed and precision of Sony or Canon systems, and it slightly trails the Nikon Z6 III. When shooting at maximum burst rates, expect a few missed focus shots, especially with fast-moving subjects."
trochę martwi dość słaba wydajność zasilania S1 II
A porównanie foto? Patrząc na porównanie nadbiegającego człowieka lub psa, to jak Twoim zdaniem poradził sobie R6III w porównaniu do Z6III?
WinSho
Przez niecałe 3 lata przeszedłeś od R6, przez: A9, A7R V, Z6 III, OM-1 II, R6 II do S1 II ?
KadryZpodróży
10-03-2026, 14:26
WinSho
Przez niecałe 3 lata przeszedłeś od R6, przez: A9, A7R V, Z6 III, OM-1 II, R6 II do S1 II ?
Cholercia jaka inwigilacja :mrgreen: Tak miałem te wszystkie body i powiem Ci, że się tylko nieco pomyliłeś w kolejności ich posiadania. Było tak: zaczęło się od Fuji X-T10 jeśli mamy na myśli bezlustra. Dalej w kolejności (pomijam lustrzanki) A6400, Canon RP i R (równolegle z apsc Sony), A9, R6, A7rV, Z6III i R6II. OM1.2 nigdy nie posiadałem - mam znajomego który ma i mi użycza. Niedawno kupiłem S1II ale to tylko dlatego, że żona kazała :mrgreen:
A porównanie foto? Patrząc na porównanie nadbiegającego człowieka lub psa, to jak Twoim zdaniem poradził sobie R6II w porównaniu do Z6III?
na tym filmie video co zamieściłem jest też porównanie Autofocusa w zdjęciach A7 V / R6 III / Z6 III / S1 II
https://youtu.be/ty_0c_cMcoI?t=1128
na tym filmie video co zamieściłem jest też porównanie Autofocusa w zdjęciach A7 V / R6 III / Z6 III / S1 II
https://youtu.be/ty_0c_cMcoI?t=1128
Pytanie było bardzo proste: "Patrząc na porównanie nadbiegającego człowieka lub psa, to jak Twoim zdaniem poradził sobie R6III w porównaniu do Z6III?"
Czyli AI tutaj się nie pomyliła.
Podała jeszcze konkretniejsze dane. ;)
RP, R, A9, R6, A7rV, Z6III, R6II, S1II
-To chore.
Na podstawie 500px nie widać jakichś różnic jakości w przeciągu tych trzech latach.
Ptaki w większości przypadków mają d... na gałęzi lub moczą nogi w wodzie więc może nie miałeś okazji zobaczyć różnic w AF.
Pytanie było bardzo proste: "Patrząc na porównanie nadbiegającego człowieka lub psa, to jak Twoim zdaniem poradził sobie R6III w porównaniu do Z6III?"
W tym konkretnym trochę lepiej Nikon.
Całościowo to jednak Sony A7 V wypadł najlepiej a najsłabiej S1 II.
cz4rnuch
10-03-2026, 16:07
Cholercia jaka inwigilacja :mrgreen:Ostrzegam, że jeśli kiedyś po pijaku zdarzyło ci się zabłądzić na jakieś forum wielbicieli dziergania na drutach wełnianymi włóczkami gdzie w stanie totalnego upojenia pochwaliłeś się miłością do pentaxa to wiedz, że capo ma z tego printskriny.
W tym konkretnym trochę lepiej Nikon.
Całościowo to jednak Sony A7 V wypadł najlepiej a najsłabiej S1 II.
Ja nie pytam jak jest całościowo. W różnych wątkach (również nikonowych) starasz się przekazać wszystkim jak to Nikon ma kiepski AF, jak to jest ostatni w stawce C/N/S, jaka to jest różnica na plus w innych systemach. A zaraz sam wrzucasz film na którym jakoś nie widzę tej przewagi R6III. Zmienisz warunki, obiektyw, może nawet temat i wyniki będą jeszcze inne. A jak jeszcze producent wypuści nowszy FW... Już od dłuższego czasu dla mnie nie jest ważne czy to C, N czy S, każdy z tych systemów ma AF i matryce na takim poziomie, że taka przepychanka rodem z przedszkola nie ma sensu.
KadryZpodróży
10-03-2026, 17:25
Panowie spokojnie to tylko aparaty, żony tak nie zmieniam :mrgreen:
Tymczasem, pomimo najgorszego AF na YT, Panasonic prezentuje grafikę obecności marki na europejskim rynku aparatów pełnoklatkowych - wg nich mają już 10% rynku, a udział w sprzedaży aparatów z obiektywem kitowym to 17%.
94202
KadryZpodróży
10-03-2026, 17:34
Czyli AI tutaj się nie pomyliła.
Podała jeszcze konkretniejsze dane. ;)
-To chore.
Na podstawie 500px nie widać jakichś różnic jakości w przeciągu tych trzech latach.
Ptaki w większości przypadków mają d... na gałęzi lub moczą nogi w wodzie więc może nie miałeś okazji zobaczyć różnic w AF.
Chore? A niby dlaczego?
Na 500px to ja zamieszczam tylko skromny procent ze zdjęć.
Chore? A niby dlaczego?
Na 500px to ja zamieszczam tylko skromny procent ze zdjęć.
to i tak o 100% więcej niż Capo, zawodowy fotograf :D
"-To chore." dotyczyło cytatu, a nie obserwacji poniżej.
....
Na fb, insta i bartoszowych -podobnie.
O co chodzi z tagowaniem "#Panasonic Panasonic Polska" ?
- - - - kolejny post - - - - - -
Telewizory
https://www.youtube.com/watch?v=QTUq9X4_-MM
Ja nie pytam jak jest całościowo. W różnych wątkach (również nikonowych) starasz się przekazać wszystkim jak to Nikon ma kiepski AF, jak to jest ostatni w stawce C/N/S, jaka to jest różnica na plus w innych systemach. A zaraz sam wrzucasz film na którym jakoś nie widzę tej przewagi R6III. Zmienisz warunki, obiektyw, może nawet temat i wyniki będą jeszcze inne. A jak jeszcze producent wypuści nowszy FW... Już od dłuższego czasu dla mnie nie jest ważne czy to C, N czy S, każdy z tych systemów ma AF i matryce na takim poziomie, że taka przepychanka rodem z przedszkola nie ma sensu.
Po 1 To moje zdanie na podstawie wielu testów C S N to Nikon AF wypada najsłabiej, i nie twierdzę że jest kiepski.
Po 2 Dlaczego jako Moderator sam eskalujesz konflikty ? Nawet jak ktoś się myli to nie tak powinna wyglądać narracja Moderatora.
Wyolbrzymiłeś sobie jakieś sytuacje - dopisz jeszcze jak inny użytkownik - pomówienie :-D
Zamiast pisać takie właśnie przedszkolne teksty to zamieść jakieś konkretny testy.
To teraz Ty odpowiedz który aparat w tym teście jest lepszy od drugiego
https://youtu.be/ou1WYzqVqrw?is=Fba8nlBxEraMfycC
P To moje zdanie na podstawie wielu testów C S N to Nikon AF wypada najsłabiej, i nie twierdzę że jest kiepski.
Ile tych testów zrobiłeś i ile modeli przetestowałeś?
Najważniejsze, że masz teraz wreszcie najlepszy aparat.
Dlaczego jako Moderator sam eskalujesz konflikty ? Nawet jak ktoś się myli to nie tak powinna wyglądać narracja Moderatora.
Eskaluję konflikt, bo spytałem się o Twoje wrażenie odnośnie filmu, który sam wrzuciłeś?
Ja nawet nie wiedziałem do tej pory, że jestem w jakimś konflikcie.
KadryZpodróży
10-03-2026, 22:51
Dzisiaj w centrum miasta takie widoczki :)
94211
Tymczasem, pomimo najgorszego AF na YT, Panasonic prezentuje grafikę obecności marki na europejskim rynku aparatów pełnoklatkowych - wg nich mają już 10% rynku, a udział w sprzedaży aparatów z obiektywem kitowym to 17%.
94202
Omal nie dołączyłem wczoraj do grupy posiadaczy Panasonic'a, wprawdzie tylko S5D, ale za 1.949 złotych. Postanowiłem zaczekać do rana, rano już go nie było... :?
KadryZpodróży
11-03-2026, 00:03
Omal nie dołączyłem wczoraj do grupy posiadaczy Panasonic'a, wprawdzie tylko S5D, ale za 1.949 złotych. Postanowiłem zaczekać do rana, rano już go nie było... :?
Żałuj w takiej cenie to mega okazja a body Panasia przyjemnie leżą w ręce.
A o co chodzi z tym tagowaniem "#Panasonic Panasonic Polska" na fb?
Ile tych testów zrobiłeś i ile modeli przetestowałeś?
Najważniejsze, że masz teraz wreszcie najlepszy aparat.
no i widzisz to jest eskalowanie.
1. Skąd wiesz jaki mam aparat/y ? i czy jest on najlepszy ?
i to pisze moderator forum.
2. Skoro Ja ci odpowiedziałem na pytanie odnośnie filmu to wypadało by odpowiedzieć na moje pytanie prawda ? ale zamiast tego dalej polewasz dyskusję swoim "kwasem".
Jaki jest efekt Twojego podejścia ? zamiast odpowiadać na pytania to zaśmiecasz forum swoimi żalami i ciągłymi insynuacjami do mojej osoby.
Popraw się i posprzątaj po sobie.
no i widzisz to jest eskalowanie.
1. Skąd wiesz jaki mam aparat/y ? i czy jest on najlepszy ?
i to pisze moderator forum.
Nie wiem, dlatego pytam. To jest to eskalowanie?
2. Skoro Ja ci odpowiedziałem na pytanie odnośnie filmu to wypadało by odpowiedzieć na moje pytanie prawda ? ale zamiast tego dalej polewasz dyskusję swoim "kwasem".
Ochłoń trochę. Sporo sobie nadinterpretujesz.
Nie oglądałem tego drugiego filmu. Jak mówisz, że Nikon jest najgorszy to tak pewnie jest.
Jaki jest efekt Twojego podejścia ? zamiast odpowiadać na pytania to zaśmiecasz forum swoimi żalami i ciągłymi insynuacjami do mojej osoby.
Ja zaśmiecam? Wrzucasz jakieś bajdurzenie AI (wątek pozwu), odpowiadasz nie na temat (Z8 czy Z9? Zmień system :) ), a w tym wątku na siłę udowadniasz, że Panasonic jest poza stawką (jakby kogoś to tu interesowało).
"Mojej osoby" - jaka maniera :) w jakimś urzędzie jesteś?
Popraw się i posprzątaj po sobie.
Aż śmiechłem.
MstrG sam "wystartowałeś" do mojej osoby. tutaj https://forum.nikoniarze.pl/threads/320594-Panasonic-wątek-ogólny?p=4353682&viewfull=1#post4353682
Nie zgadzasz się z czymś - zamieść jakieś argumenty do tematu, sprzętu itp. nie ad personam.
Oczywiście
To że mam inne zdanie od Twojego nie oznacza że masz mnie lub kogoś atakować , jasne ?
min. tutaj https://forum.nikoniarze.pl/threads/320594-Panasonic-wątek-ogólny?p=4353682&viewfull=1#post4353682
cyt. "...starasz się przekazać wszystkim jak to Nikon ma kiepski AF, jak to jest ostatni w stawce C/N/S, jaka to jest różnica na plus w innych systemach..."
lub https://forum.nikoniarze.pl/threads/320594-Panasonic-wątek-ogólny?p=4353793&viewfull=1#post4353793
"Ja zaśmiecam? Wrzucasz jakieś bajdurzenie AI (wątek pozwu), odpowiadasz nie na temat (Z8 czy Z9? Zmień system ), a w tym wątku na siłę udowadniasz, że Panasonic jest poza stawką (jakby kogoś to tu interesowało).
"Mojej osoby" - jaka maniera w jakimś urzędzie jesteś?
a jak się mają Moderatorze Twoje wypowiedzi do regulaminu ?
pkt 6.c "nie obrażać innych użytkowników, np. poprzez wytykanie niewiedzy w sposób obraźliwy lub inne zachowania naruszające dobra osobiste użytkowników. Za atak personalny będą przyznawane ostrzeżenia w postaci czerwonej kartki;
"Wystartowałem" do Twojej osoby :lol:
Nie dam się wciągnąć w dalszą wymianę takich zdań. Niech Twoja osoba następne posty pisze w temacie wątku.
Nooo, to wracając do tematu...
WinSho, 700/8? A cóż to za szkło?
S500/5.6 + TC1.4?
KadryZpodróży
11-03-2026, 19:23
Panowie tam wyżej w postach proszę zachować spokój i proponuje się więcej nie sprzeczać bo po łapach będzie rózgą :mrgreen:
- - - - kolejny post - - - - - -
Nooo, to wracając do tematu...
WinSho, 700/8? A cóż to za szkło?
S500/5.6 + TC1.4?
Tak to Sigma 500 DG DN + TC1.4
KadryZpodróży
11-03-2026, 19:27
Tak się prezentuje.
94231
- - - - kolejny post - - - - - -
Dziękować.
Chcesz zobaczyć w nieco lepszej jakości to kilka fot wrzuciłem na Flickra.
Nie pytaj, tylko wrzucaj. Sam chętnie zobaczę.
KadryZpodróży
11-03-2026, 19:40
Dobrze tylko żebym to ja wiedział jak podlinkować tutaj fotę z Flickra...
- - - - kolejny post - - - - - -
Dobra może zadziała.
https://www.flickr.com/photos/204248371
- - - - kolejny post - - - - - -
https://www.flickr.com/photos/204248371@N06/55133117924/in/dateposted-public/
Odpowiem tu, w ten sposób:
To ja nie będę się zatem chwalić za ile kupiłem :mrgreen:
Za 8k widziałem outlet na sklepie Panasa. Już niedostępny, więc... Tyle dałeś? :mrgreen:
A w ogóle to po co Panasonic jak tam autofokus nie działa :mrgreen:
Bo prędzej Panas AF podkręci, niż Sony odblokuje serię i TC z obiektywami firm 3cich, lub N wpuści Sigmy. 🤣
No i żeby mieć Precapy w Nikonie trzeba będzie najpewniej nowe modele kupić. :mrgreen:
A link do Flickra działa, git.
KadryZpodróży
11-03-2026, 19:52
Tutaj będzie w lepszej jakości - specjalnie dla Was to wrzuciłem.
https://flic.kr/p/2s1J3VK
- - - - kolejny post - - - - - -
Odpowiem tu, w ten sposób:
Za 8k widziałem outlet na sklepie Panasa. Już niedostępny, więc... Tyle dałeś? :mrgreen:
Bo prędzej Panas AF podkręci, niż Sony odblokuje serię i TC z obiektywami firm 3cich, lub N wpuści Sigmy. ������
No i żeby mieć Precapy w Nikonie trzeba będzie najpewniej nowe modele kupić. :mrgreen:
A link do Flickra działa, git.
Tak to ja kupiłem :mrgreen: No i sam powiedz jak tego można było nie kliknąć :mrgreen:
Fartowny skubaniec. :mrgreen:
No nie można nie było. :D
KadryZpodróży
11-03-2026, 19:56
Fartowny skubaniec. :mrgreen:
No nie można nie było. :D
Ale ja serio nie chciałem to była chwila moment i Panasonic take my money :mrgreen:
Za 8k to bym kupił, pięknie upolowane, gratsy :D
Było za nowe https://forum.nikoniarze.pl/threads/283491-Okazje-zakup%C3%B3w-sprz%C4%99tu-Nikon-i-nie-tylko/page154?p=4346607&viewfull=1#post4346607
KadryZpodróży
11-03-2026, 20:15
Dzięki, dzięki ale możliwości wideo tego aparatu są daleko poza moją wiedzą w tym zakresie.
- - - - kolejny post - - - - - -
Było za nowe https://forum.nikoniarze.pl/threads/283491-Okazje-zakup%C3%B3w-sprz%C4%99tu-Nikon-i-nie-tylko/page154?p=4346607&viewfull=1#post4346607
Podesłałeś linka do cen Sigmy a nie body.
Kolejny obiektyw do systemu L-mount
Venus Optics Laowa 17mm f/4 Zero-D Tilt Shift Lens
https://www.venuslens.net/product/laowa-17mm-f-4-zero-d-tilt-shift-shift/
Venus Optics Laowa 17mm f/4 Zero-D Tilt Shift Lens
1. Jest wątek w dziale na N/Z, więcej info tam (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320682-Venus-Optics-Laowa-17-4-Zero-D-Shift-Tilt-Shift).
2. Niekompatybilny z Panasami MkII, cholera jasna. Pardon my french.
Ale ja serio nie chciałem to była chwila moment i Panasonic take my money :mrgreen:
No cena lux. Faktycznie przychodzą nowe lub ewentualnie z lekko podniszczonym pudełkiem?
https://flic.kr/p/2rZVD9r
WinSho
te zdjęcie mi się bardzo podoba https://flic.kr/p/2rZVD9r szczególnie kolorystyka, tonacja itp
Rozumie. Że jakaś edycja w LR była ? Bo ładnie to wygląda.
No cena lux. Faktycznie przychodzą nowe lub ewentualnie z lekko podniszczonym pudełkiem?
Moje S9 miało jakieś lekkie wgniecenie na kartonie. Przy czym to ta wersja limited, więc z zewnątrz miała taką "elegancką" obwolute i to było lekko przygniecione, a to standardowe pudełko w środku jakoś taśmą w jednym miejscu sklejone (przez to wyglądało gorzej niż nawet jakby tam była jakaś dziura). Sam aparat i reszta akcesoriów nietknięte.
A weź, teraz będzie mi jeszcze przypominać o tym Titanium Gold :P
Nie planujesz napisu Leica (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320594-Panasonic-w%C4%85tek-og%C3%B3lny/page2?p=4353431&viewfull=1#post4353431)? OjTam cyrklem robi, miał już na warsztacie ten kolor ;)
94233
Nie planowałem, ale teraz to muszę jednak przemyśleć.
Natomiast też chyba zamówię biżuterię z aliexpress do stopki, takie se ładne wypatrzyłem, tylko nie wiem czemu za malutki kawałek metalu chcą 90zł...
Apropo stopki to w S9 jest upośledzona i to niestety jest tylko cold shoe, więc z kupna małej retro lampki do błyskania ludziom w twarz niestety nici.
KadryZpodróży
11-03-2026, 23:26
No cena lux. Faktycznie przychodzą nowe lub ewentualnie z lekko podniszczonym pudełkiem?
Mój był nowy bez absolutnie żadnych śladów używania. Miałem jedynie sklejony taśma jeden z narożników kartonu.94234
- - - - kolejny post - - - - - -
https://flic.kr/p/2rZVD9r
WinSho
te zdjęcie mi się bardzo podoba https://flic.kr/p/2rZVD9r szczególnie kolorystyka, tonacja itp
Rozumie. Że jakaś edycja w LR była ? Bo ładnie to wygląda.
Dziękuję, tak zawsze nieco obrabiam pliki ale to nie jest jakaś tam wielka obróbka. Bardziej zwyczajne i tradycyjne suwaczki.
- - - - kolejny post - - - - - -
Jak macie ochotę to można sobie obejrzeć filmik z wczoraj. Od razu zaznaczam nie znam się na tym i nie oczekujcie jakości z National Geografic.
https://www.youtube.com/watch?v=C2HDyym6ygA
Natomiast też chyba zamówię biżuterię z aliexpress do stopki, takie se ładne wypatrzyłem, tylko nie wiem czemu za malutki kawałek metalu chcą 90zł...
https://www.youtube.com/watch?v=SW522CLn3Vk
Ja za zaślepkę stopki dałem plus minus 30zł.
94235
OjTam cyrklem robi, miał już na warsztacie ten kolor ;)
Wypraszam sobie. :p
Nie szpeciłbym ładnego aparaciku paskudnym napisem, to raz, a dwa to wiem, że pisze się Leica. xD
1. Jest wątek w dziale na N/Z, więcej info tam (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320682-Venus-Optics-Laowa-17-4-Zero-D-Shift-Tilt-Shift).
2. Niekompatybilny z Panasami MkII, cholera jasna. Pardon my french.
Lekkie pokopanie po necie pozwala na zgadywanie, że chodzi o bardziej wystający w MkII "pryzmat" (obudowę wentylatora?):
https://i.imgur.com/jxRPMqK.png
Powoduje to kolizję z pokrętłami. Słabo trochę, cóż.
paparapa
12-03-2026, 10:24
Nie... piękny strzał w kolanko... :)
Szkło fajne, ale jak widać nie dla wszystkich posiadaczy L-mount.
KadryZpodróży
12-03-2026, 10:50
Mnie tam się coraz bardziej ten L-mount podoba. Poczekam jeszcze na jakieś nowe Sigmy ale jest i tak spory wybór szkieł.
Czyli ten Tilt na S5D lub S9 będzie pasować.
Fajnie się rozwija L-mount ale i tak szkieł już nie brakuje.
Nie... piękny strzał w kolanko... :)
Szkło fajne, ale jak widać nie dla wszystkich posiadaczy L-mount.
Laowa przyznała, że nigdy im na LMA nie zależało, więc... ¯\_(ツ)_/¯
Nie... piękny strzał w kolanko...
Być może na tych modelach została ograniczona pełna funkcjonalność podobnie jak kiedyś w Nikonie D3, D700 i dobrze, że firma o tym pisze.
Tilt i shift dało się ustawić ale obrót w niektórych przypadkach był niemożliwy, szczególnie PC-E 24mm f/3.5D ED.
Firma dodała to w instrukcji później, po pretensjach użytkowników.
Tu mamy dupokrytkę co by malkontenci nie robili złego pijaru.
Nie wiem czy dla amatora czy nawet semi pro taki Tilt jest niezbędny ?
skoro i tak perspektywę można szybko wyprostować np w Lighroom czy innym programie bez znaczącej utraty jakości.
paparapa
12-03-2026, 12:05
Być może na tych modelach została ograniczona pełna funkcjonalność podobnie jak kiedyś w Nikonie D3, D700 i dobrze, że firma o tym pisze.
Tilt i shift dało się ustawić ale obrót w niektórych przypadkach był niemożliwy, szczególnie PC-E 24mm f/3.5D ED.
Firma dodała to w instrukcji później, po pretensjach użytkowników.
Tu mamy dupokrytkę co by malkontenci nie robili złego pijaru.
Dobrze że jest info.
Nie będzie niemiłych niespodzianek.
skoro i tak perspektywę można szybko wyprostować np w Lighroom czy innym programie bez znaczącej utraty jakości.
Ale tilt/shift to nie tylko prostowanie perspektywy. Dla mnie nie jest niezbędny, ale jak będzie przyzwoity w takich rozsądnych pieniążkach, to go przygarnę.
KadryZpodróży
12-03-2026, 13:52
Ale tilt/shift to nie tylko prostowanie perspektywy. Dla mnie nie jest niezbędny, ale jak będzie przyzwoity w takich rozsądnych pieniążkach, to go przygarnę.
W jakich zastosowaniach jest niezbędny?
W jakich zastosowaniach jest niezbędny?Kolega napisał, że dla niego NIE JEST niezbędny.
Takie obiektywy można używać przy fotografii produktowej, gdzie zmiana płaszczyzny ostrości pozwala zrobić np. jedno zdjęcie zamiast stackowania kilku zdjęć.
Fajnie się rozwija L-mount ale i tak szkieł już nie brakuje.
Brakuje jeszcze 300/2.8 i 400/2.8.
500/4 i 600/4 są w postaci Sigmy 300-600/4 na dobrą sprawę.
300/2.8 można się ratować S200/2 + TC.
No ale hej, mają czas. LMA nie gra z pozycji Wielkiej Trójcy, więc i priorytety inne.
Wracając jeszcze do TSów Laowy. 35mm ma ten sam dopisek, 55 i 100 - już nie. Najpewniej pokrętła są na tyle odsunięte od bagnetu, że nie ma kolizji z osłoną EVF.
Shift też się nie mieści?
https://s3.amazonaws.com/camerasize/cameras/947-5-1.png
Shift
https://www.venuslens.net/wp-content/uploads/2026/02/DSC_5284-scaled.png
T/S
https://www.venuslens.net/wp-content/uploads/2026/02/VE1740FE04-scaled.png
problemem mogą być te pokrętła
albo kilka minut roboty i po kłopocie ...
94242
KadryZpodróży
12-03-2026, 15:53
Brakuje jeszcze 300/2.8 i 400/2.8.
500/4 i 600/4 są w postaci Sigmy 300-600/4 na dobrą sprawę.
300/2.8 można się ratować S200/2 + TC.
No ale hej, mają czas. LMA nie gra z pozycji Wielkiej Trójcy, więc i priorytety inne.
Wracając jeszcze do TSów Laowy. 35mm ma ten sam dopisek, 55 i 100 - już nie. Najpewniej pokrętła są na tyle odsunięte od bagnetu, że nie ma kolizji z osłoną EVF.
300/2.8 bym przygarnął od Sigmy oj tak.
Co do S200/2 + TC - nie działa z TC!
300/2.8 bym przygarnął od Sigmy oj tak.
Sigma (i Sony) w tamtym roku wspominała o 1x0-300/2.8, ale na zasadzie będzie, kiedy będzie. Bez szczegółów.
Co do S200/2 + TC - nie działa z TC!
Ale jaja, faktycznie. :D
Trochę słabo. Cóż...
Michaelius
12-03-2026, 17:25
Kurcze patrzę na to 100-500 z początku wątku i coraz bardziej mi, żal że jednak kupiłem Zetkę zamiast Panasonica jak pierwotnie planowałem
Za 7500 można więcej wymagać.
paparapa
12-03-2026, 21:23
Kurcze patrzę na to 100-500 z początku wątku i coraz bardziej mi, żal że jednak kupiłem Zetkę zamiast Panasonica jak pierwotnie planowałem
Dość mocno przeciętne szkło i drogie na to co może. Jedyne co jest fajne eto wielkość.
KadryZpodróży
12-03-2026, 23:26
Dlatego nie ma to jak 500mm DG DN szczególnie teraz jak można ja kupić za 10 tysięcy złotych.
paparapa
12-03-2026, 23:41
Dlatego nie ma to jak 500mm DG DN szczególnie teraz jak można ja kupić za 10 tysięcy złotych.
Tiaaaa...
Jako uzupełnienie krótszego lub zooma jak najbardziej. Ale jako jedyne to tak średnio.
KadryZpodróży
12-03-2026, 23:47
No niby tak ale kupujesz do tego powiedzmy 100-400 i masz pokrycie pod krajobraz czy większą zwierzynę.
Zakup 500mm mając już 100-400?
Nie za bardzo ma to sens( jeśli mają podobne f)
W drugą stronę bardziej.
KadryZpodróży
13-03-2026, 13:55
Zakup 500mm mając już 100-400?
Nie za bardzo ma to sens( jeśli mają podobne f)
W drugą stronę bardziej.
Wiesz nie będę się kłócić ale uważam inaczej. Ciekawą opcją jest też 70-200/2.8 do którego można podpiąć telekonwerter.
TC 2x mocno psuje jakość
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1197&Camera=979&Sample=0&FLI=3&API=0&LensComp=1197&CameraComp=979&SampleComp=0&FLIComp=5&APIComp=0
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=972&Camera=979&Sample=0&FLI=4&API=0&LensComp=1197&CameraComp=979&SampleComp=0&FLIComp=5&APIComp=2
Między EF2x III a TC-2011 jest 10 lat różnicy. Ciekawe, jak duża jest różnica optyczna?
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1137&Camera=1106&Sample=0&FLI=3&API=0&LensComp=1137&CameraComp=1106&SampleComp=0&FLIComp=5&APIComp=0
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1147&Camera=1106&Sample=0&FLI=4&API=1&LensComp=1137&CameraComp=1106&SampleComp=0&FLIComp=5&APIComp=2
Michaelius
16-03-2026, 16:39
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1137&Camera=1106&Sample=0&FLI=3&API=0&LensComp=1137&CameraComp=1106&SampleComp=0&FLIComp=5&APIComp=0
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1147&Camera=1106&Sample=0&FLI=4&API=1&LensComp=1137&CameraComp=1106&SampleComp=0&FLIComp=5&APIComp=2
Tu mieli też spoko test na Nikonowych 1,4 i 2,0
https://photographylife.com/reviews/nikon-z-1-4x-2-0x-teleconverters/2
Chociaż na tym nowym 70-200 powinno wyjść lepiej
KadryZpodróży
16-03-2026, 17:29
Bardzo dobra geometria i świetny kadr! Widzę, że maluszek S9 i ten tani kiepski zoom świetnie się spisują. Ja też troszkę się tym zestaw pobawiłem i bardzo dobrze mi się uzupełnia z dużym standardowym korpusem.
Świetne!!
Dziękuję.
- - - - kolejny post - - - - - -
Bardzo dobra geometria i świetny kadr! Widzę, że maluszek S9 i ten tani kiepski zoom świetnie się spisują. Ja też troszkę się tym zestaw pobawiłem i bardzo dobrze mi się uzupełnia z dużym standardowym korpusem.
To jeden z tych aparatów/zestawów który cieszy z użytkowania pomimo że nie ma wizjera.
Jakie to fajne że z ręki na stojąco można robić 96Mpix :)
Niedługo mały kompakt od Panasonica https://www.l-rumors.com/new-panasonic-lumix-tz-300-leaked/
S9 + 18-40 18mm
Bardzo ładne.
Bardzo ładne.
Właśnie przymierzam się do S5; i pytanie: 18-40 czy 20-60?
paparapa
17-03-2026, 12:33
Właśnie przymierzam się do S5; i pytanie: 18-40 czy 20-60?
Bardziej mi pasuje 20-60. Mając 20 mm w szkle. To da się żyć bez 18 mm wiedząc, że mam 60 mm a nie 40 z góry.
Ale najlepiej to samemu przetestować.
Właśnie przymierzam się do S5; i pytanie: 18-40 czy 20-60?
Raczej źle nie wybierzesz
Miałem obydwa obiektywy
wybrałem mniejszy i lżejszy :)
94374
Mam też świetnego S5D.
Właśnie przymierzam się do S5; i pytanie: 18-40 czy 20-60?
Każdy ma inne preferencje. Tak jak napisał paparapa najlepiej samemu przetestować.
18-40 wygrywa zdecydowanie wielkością i wagą. Chyba bym wolał jak maxwawa ten obiektyw, a w torbie czy plecaku jakieś 85mm.
KadryZpodróży
17-03-2026, 19:45
Właśnie przymierzam się do S5; i pytanie: 18-40 czy 20-60?
Zależy czego oczekujesz. 18-40 to najmniejszy zoom pod pełna klatkę ale jakościowo szału nie robi. 20-60 podobno jest znacząco lepszy ale i większy.
paparapa
17-03-2026, 21:00
Jeśli bym brał do S9 to faktycznie 18-40 dla zachowania max. kompaktowości. Ale jako druga puszka.
Jeśli do S5 to 20-60.
A dlaczego?
Bo jaśniejszy. Niewiele ale jednak.
Taki sam rozmiar co pozostałe szkła w serii co ułatwia korzystanie z gimbałem.
Ten sam rozmiar filtra co w pozostałych.
Spora różnica w obrazku.
S5 jest sporą puszką. Wiec szkło cięższe o 150 G i dłuższe o 4 cm niewiele zmienia jeśli pakuję się do plecaka.
KadryZpodróży
17-03-2026, 22:00
Przy okazji kaczuchy o wschodzie.
https://flic.kr/p/2s2gchx
Kurczę jak tutaj wstawić poprawnie taką fotę z Flickra? Wkleja mi się tylko durny link.
- - - - kolejny post - - - - - -
Dobra wrzucam po staremu mimo, że nie w pełnej rozdzielczości.
94380
Wind Mill
17-03-2026, 22:08
...Kurczę jak tutaj wstawić poprawnie taką fotę z Flickra? Wkleja mi się tylko durny link....
O tak o zadziała, bez "jpg" w linku??
https://flic.kr/p/2s2gchx
No nie zadziała; wcześniej na Flickr były dostępne linki zakończone ...jpg, co jest warunkiem linkowania obrazów tutaj.
Były i się chyba zmyły...
KadryZpodróży
17-03-2026, 22:11
Czyli co źle robię?
Zależy czego oczekujesz. 18-40 to najmniejszy zoom pod pełna klatkę ale jakościowo szału nie robi. 20-60 podobno jest znacząco lepszy ale i większy.
Znacząco lepszy?
niech "przemówią" liczby:
1. SZEROKI KĄT (18 vs 20 mm)
Obszar 18–40 mm 20–60 mm
Centrum ~3200–3400 ~3400–3600
Brzegi ~2800–3100 ~2200–2600
Rogi ~2600–2900 ~2000–2400
2. ŚRODEK ZAKRESU (~30–35 mm)
Obszar 18–40 mm 20–60 mm
Centrum ~3100–3300 ~3500–3700
Brzegi ~2800–3000 ~3000–3200
Rogi ~2600–2800 ~2800–3000
3. TELE (40 vs 60 mm)
Obszar 18–40 mm 20–60 mm
Centrum ~3000–3200 ~3400–3600
Brzegi ~2700–2900 ~3000–3200
Rogi ~2500–2700 ~2800–3000
4. Astygmatyzm (różnice S/M → w LW/PH)
Obiektyw Różnica centrum–brzeg Charakter
18–40 ~200–300 LW/PH bardzo równe pole
20–60 nawet ~800–1200 LW/PH (20 mm mocny spadek na szerokim kącie
1. Punkt odniesienia (24 Mpix FF)
Dla 24 Mpix:
maksimum praktyczne: ~3800 LW/PH
bardzo dobra ostrość: 3200–3600 LW/PH
dobra: 2800–3200 LW/PH
przeciętna: <2600 LW/PH
📊 2. Pokrycie rozdzielczości matrycy (%)
🔹 SZEROKI KĄT (18 vs 20 mm)
Obszar 18–40 mm 20–60 mm
Centrum ~85–90% ~90–95%
Brzegi ~75–82% ~60–70%
Rogi ~70–76% ~55–63%
👉 Interpretacja:
20–60 wykorzystuje matrycę najlepiej w centrum
18–40 dużo lepiej „pokrywa” cały kadr
🔹 ŚRODEK ZAKRESU (~30–35 mm)
Obszar 18–40 mm 20–60 mm
Centrum ~82–87% ~92–97%
Brzegi ~74–79% ~80–85%
Rogi ~68–74% ~75–80%
👉 tu Panasonic Lumix S 20-60mm F3.5-5.6 zaczyna być lepszy wszędzie
🔹 TELE (40 vs 60 mm)
Obszar 18–40 mm 20–60 mm
Centrum ~80–85% ~90–95%
Brzegi ~70–76% ~80–85%
Rogi ~65–71% ~75–80%
📉 3. Spadek centrum → róg
Obiektyw Szeroki kąt Tele
18–40 ~15–20% ~15%
20–60 ~30–40% ~15–20%
👉 ogromna różnica na szerokim kącie
różnice MTF itp. są jednak niewielkie i w praktyce pomijalne,
chciałbym takiego malucha 18-40 na Sony FF
Tutaj, bo dotyczy tylko Sigm LMA, a nie chce mi się od wątku do wątku skakać. ;)
Firma Sigma udostępniła aktualizacje oprogramowania układowego dla dziesięciu swoich obiektywów wyposażonych w mocowanie Leica L-Mount.
Aktualizacje trafiły do następujących modeli:
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN | Art — firmware 1.2
Sigma 35 mm f/1.2 DG II | Art — firmware 1.1
Sigma 35 mm f/2 DG DN | Contemporary — firmware 1.5
Sigma 35 mm f/2 DG | Contemporary (Black & Silver) — firmware 1.5
Sigma 45 mm f/2.8 DG DN | Contemporary — firmware 1.7
Sigma 45 mm f/2.8 DG | Contemporary — firmware 1.7
Sigma 50 mm f/2 DG DN | Contemporary — firmware 1.3
Sigma 50 mm f/2 DG | Contemporary — firmware 1.3
Sigma 135 mm f/1.4 DG | Art — firmware 1.1
Sigma 200 mm f/2 DG OS | Sports — firmware 1.1
Dodano możliwość przeprogramowania funkcji pierścienia ostrości podczas korzystania z autofokusa.
Dodano możliwość zmiany kierunku obrotu pierścienia ostrości w trybie MF.
Dodano możliwość wyświetlenia wartości transmisji (T) zamiast przysłony (f/) podczas filmowania.
https://www.sigma-global.com/en/news/2026/03/18/012064/
Za optyczne (https://www.optyczne.pl/21984-news-Aktualizacje_oprogramowania_dla_obiektywów_Sigma. html).
Lubie czasami te ciasne kadry :) 65:24 czy 2:1
S9 18-40 kadr 65:24
https://live.staticflickr.com/65535/55154630234_45c8e39a8b_b.jpg (https://flic.kr/p/2s2PU1A)
Dpreview opublikowało krótki wywiad z Panasem z CP+ (https://www.dpreview.com/interviews/7842065007/panasonic-cpplus-2026-interview).
Phototrend również (https://phototrend.fr/en/2026/03/panasonic-cpplus-2026-interview/).
Te wywiady to zawsze takie pitu-pitu, totalne lanie wody. Serio, to już więcej konkretów człowiek znajdzie na portalach plotkarskich niż czytając te super bezpieczne dla wizerunku firmy wywiady, ze stwierdzeniami typu: "Panasonic widzi w segmencie m4/3 duży potencjał, i nie porzuca tej platformy" [emoji38]
Kuźwa litości :D
Michaelius
20-03-2026, 13:51
W Panasoniku jest jakiś fajny odpowiednik 24-120/4 ?
w sensie dość tanie bardzo ostre 4.0 o podobnym zakresie ?
W Panasoniku jest jakiś fajny odpowiednik 24-120/4 ?
w sensie dość tanie bardzo ostre 4.0 o podobnym zakresie ?
Lumix S 24-105mm f4 Macro OIS
Najostrzejszy nie jest, ale za to jest najdroższy.
https://www.ceneo.pl/75788630
https://www.ceneo.pl/117648512
https://www.ceneo.pl/57851774
https://www.ceneo.pl/69417217
KadryZpodróży
20-03-2026, 19:05
Pomijając te wszystkie wykresy to ten "zoomik" daje radę no ale ładnej gwiazdy to on nie zrobi.
94487
Lumixa 24-105/4 kupuje się tylko w kicie, albo z kita wyciągniętego. Wtedy cena w okolicach 3-3.5k wychodzi.
Nowy faktycznie jest bez sensu.
KadryZpodróży
20-03-2026, 19:10
Lumix S 24-105mm f4 Macro OIS
Chyba sobie sprawie ten obiektyw bo jakiejś alternatywy brak. Jest niby Sigma 28-105/2.8 ale cięższa i większa i bez stabilizacji i trybu macro.
- - - - kolejny post - - - - - -
Tutaj tuż po wschodzie słońca.
94488
cybulski
20-03-2026, 19:41
Przy okazji kaczuchy o wschodzie.
https://flic.kr/p/2s2gchx
Kurczę jak tutaj wstawić poprawnie taką fotę z Flickra? Wkleja mi się tylko durny link.
- - - - kolejny post - - - - - -
Dobra wrzucam po staremu mimo, że nie w pełnej rozdzielczości.
94380
@WinSho (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=14373)
Jak bierzesz link z tej strzałki udostępnij to tam wybierasz bbcode, wybierasz wielkość, kopiujesz link, następnie wklejasz, np ucinając wszystko co jest poza img z lewej i z prawej. zostawiasz tylko co jest między ""
czyli ten link zadziała tak, wybrałem 1600x
https://live.staticflickr.com/65535/55148249651_216a3eb6c9_h.jpg
- - - - kolejny post - - - - - -
A jeśli dasz wszystko bez ucinania to obraz będzie tak samo widoczny i będzie też linkiem, po kliknięciu, do niego na Flickr.
94489
KadryZpodróży
20-03-2026, 22:14
cybulski Co ja bym bez Ciebie zrobił :roll: Podziękował!
Jest juz dostępny
SG-image AF35mm f2.2 Full Frame Lens for
E mount,
Z mount,
L mount
https://www.sg-image.com/products/sg-image-af35mm-f2-2-full-frame-lens-for-e-mount-z-mount-l-mount?variant=48131425206497
z podatkiem i przesyłką jak na razie około 210$
94590
94591
No to teraz tylko zagwodka czy ten czy 40/2. Będę szukał porównań, jakby ktoś coś trafił to podzielcie się proszę tutaj linkiem :)
Ta 35 -tka z takim S9 to będzie fajny nieduży zestaw FF na wycieczki itp.
Michaelius
25-03-2026, 15:19
A ten 18-40 nie jest super mały, lekki i mega uniwersalny ?
KadryZpodróży
25-03-2026, 15:27
A ten 18-40 nie jest super mały, lekki i mega uniwersalny ?
Jest ale przy okazji jest też ciemny a tutaj masz 2.2.
A ten 18-40 nie jest super mały, lekki i mega uniwersalny ?
no jest dylemat bo faktycznie 18-40 ma świetny zakres itd.
ten 35 f2.2 jak ktoś lubi tę ogniskową z jakimś fajnym rozmyciem/bokehem.
co kto lubi, ważne ze jest wybór
Ja mam już 18-40 i jestem z niego zadowolonym więc raczej bez sensu zakup tej 35 tki - ale w tej cenie ? może :)
A ten 18-40 nie jest super mały, lekki i mega uniwersalny ?
Jest, ale ciemny, więc za dużo funu nie daje. Przy 40mm ma 6.3 więc to przepaść względem f2.
No to teraz tylko zagwodka czy ten czy 40/2. Będę szukał porównań, jakby ktoś coś trafił to podzielcie się proszę tutaj linkiem :)
https://forum.nikoniarze.pl/threads/318626-Obiektywy-na-bagnet-L-mount-opnie-testy-zdjęcia?p=4355205&viewfull=1#post4355205
A tymczasem, borem, lasem w Panasonicu...
S1II na cyfrowych za 12,7k (https://www.cyfrowe.pl/aparat-cyfrowy-panasonic-lumix-s1m2-body-p.html) (choć status na zamówienie).
Cashback na S5II i m4/3 (https://pl.panasonic.com/lumix-wiosenna-promocja-cashback/).
5 lat gwarancji (https://pl.panasonic.com/uzyskaj-5-letnia-rozszerzona-gwarancje-na-pelnoklatkowe-aparaty-i-obiektywy-marki-lumix/).
W zestawie taniej (https://pl.panasonic.com/zaoszczedz-840-zl-przy-zakupie-aparatow-lumix-s-i-wybranych-obiektywow-w-zestawie/), choć wybór szkieł ograniczony...
KadryZpodróży
27-03-2026, 22:34
A tymczasem, borem, lasem w Panasonicu...
S1II na cyfrowych za 12,7k (https://www.cyfrowe.pl/aparat-cyfrowy-panasonic-lumix-s1m2-body-p.html) (choć status na zamówienie).
Cashback na S5II i m4/3 (https://pl.panasonic.com/lumix-wiosenna-promocja-cashback/).
5 lat gwarancji (https://pl.panasonic.com/uzyskaj-5-letnia-rozszerzona-gwarancje-na-pelnoklatkowe-aparaty-i-obiektywy-marki-lumix/).
W zestawie taniej (https://pl.panasonic.com/zaoszczedz-840-zl-przy-zakupie-aparatow-lumix-s-i-wybranych-obiektywow-w-zestawie/), choć wybór szkieł ograniczony...
Jakoś drogi ten S1ii :mrgreen:
5 lat gwarancji to super opcja, ja się zarejstrowałem i po chwili tylko wypełniasz ankietę i cyk masz 5 lat.
No tak. Komuś przyfarciło to zadowolony. :mrgreen:
Gwarancja na użytkownika, czy ewentualnie przechodzi dalej? (tak, nie chce mi się regulaminu czytać... xD).
KadryZpodróży
27-03-2026, 22:56
No tak. Komuś przyfarciło to zadowolony. :mrgreen:
Gwarancja na użytkownika, czy ewentualnie przechodzi dalej? (tak, nie chce mi się regulaminu czytać... xD).
A nie wiem nawet. Myślę, że z tym aparatem zostanę na dłużej! Nie cytuj tylko za jakiś czas :-P
Nie cytuj tylko za jakiś czas :-P
Nic nie mogę obiecać. ;)
Zobaczcie jakie fajne miniaturowe Panasonici w Chinach są rozdawane influencerom. Ten S9 to bym to mi się szczególnie podoba.
94724
94725
94726
94727
KadryZpodróży
28-03-2026, 23:27
Fajne, "kce to" :lol:
Raczej źle nie wybierzesz
Miałem obydwa obiektywy
wybrałem mniejszy i lżejszy :)
Mam też świetnego S5D.
Wczoraj kupiłem i wybrałem... oba obiektywy. :)
Dlaczego? Otóż w jednym z dwu sklepów, które brałem pod uwagę
zestaw S5D + 18-40 był tylko 86 złotych droższy od gołego S5D.
Grzechem byłoby nie wziąć! Dokupiłem też 20-60, w przyszłości
zadecyduję który zostanie.
Jeszcze co do cen: za to wszystko zapłaciłem 600 złotych mniej niż
zestaw S5D + 20-60 w tym samym sklepie. Cuda, jakieś cuda!
PS 18-40 nie znalazłem na Ceneo, w B&H kosztuje 547,99 $.
Nic z tego nie rozumiem...
Jakość wykonania S5D jest dla mnie pozytywnym zaskoczeniem, bo to jest bardzo wysoka półka, przykładowy Canon R6 II to przy nim jest jak plastikowa, nie do końca dobrze wykonana zabawka. Przełączniki i przyciski również.
W tej cenie do jakości i możliwości obrazowania nie ma równych.
Mam wrażenie że te body i do tego jeszcze np. z 18-40 sprzedają w Polsce poniżej kosztów produkcji.
S5D to lekko podkręcony (wsparcie dla LiDARu i gimbalów DJI) S5 z 2020. Koszty RD już się dawno Panasowi zwróciły.
¯\_(ツ)_/¯
KadryZpodróży
29-03-2026, 12:49
Wczoraj kupiłem i wybrałem... oba obiektywy. :)
Dlaczego? Otóż w jednym z dwu sklepów, które brałem pod uwagę
zestaw S5D + 18-40 był tylko 86 złotych droższy od gołego S5D.
Grzechem byłoby nie wziąć! Dokupiłem też 20-60, w przyszłości
zadecyduję który zostanie.
Jeszcze co do cen: za to wszystko zapłaciłem 600 złotych mniej niż
zestaw S5D + 20-60 w tym samym sklepie. Cuda, jakieś cuda!
PS 18-40 nie znalazłem na Ceneo, w B&H kosztuje 547,99 $.
Nic z tego nie rozumiem...
Gratuluję dobrego wyboru :) Ciekaw jestem jakie będzie zmiął zdanie na temat tych obiektywów. Ja mam tylko tego maluszka ale ten 20-60 też niczego sobie.
21.04 Panasonic ma pokazać 40/2 S, mówi się, że będzie mniejszy, niż TTa. Do tego kolejna limitowana edycja S9.
Ciekawe, czy i co pokażą we wrześniu, na 25. rocznicę Lumixa?
Ma podobno też być:
Typoch 24-50mm f/2.8 autofocus zoom lens
Sigma 65mm - we wrześniu i niby jaśniejsza niż F1.2 - ta jasność raczej mało prawdopodobna.
Nowe modele TTartisan Neo, Viltroxy ...
więc ten rok zapowiada się bardzo ciekawie dla L-Mount
Od jutra za sprawą zaczynających się targów The 2026 NAB Show dowiemy się czegoś więcej.
Thypoch. Coś często ludki ten błąd robą. Nazwa pochodzi od słów Thy i Epoch.
Najzabawniej to na rumorsach wygląda, gdzie goście wstawiają grafikę z nazwą i w tekście już prawidłowo jest.
Zarówno Sigma, Vitki i TTa były wspominane w innych wątkach.
Co do samego LMA, mnie bardziej ciekawią słowa prezesa Sigmy. Chcemy zrobić aparat godny 300-600/4....
PS. I oby ten rok (i kolejne) były bardzo owocne dla LMA. Stoliczka C/S/N nie przewrócą, ale może mocno nim wstrząsną...
E: Ha! Może nawet bardzo bardzo owocny. :D
Znany z high-endowych kamer i sprzętu okołokamerowego (https://www.bhphotovideo.com/c/search?q=Freefly&sts=ma) Freefly dołącza do L-mount Alliance.
Swoje produkty mogą mieć na NAB.
95208
KadryZpodróży
17-04-2026, 18:47
Bardzo mnie cieszą te wszystkie zapowiedzi. 40/2 może być takim substytutem 35/1.8, do tego jak będzie mała i ciekawa optycznie to z takim S9 będzie mega combo.
40/2 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320802-Panasonic-Lumix-S-40mm-f-2) już się pojawił.
Poniżej roadmap:
95333
Dość "bezpieczna" ta mapka.
Ciekawe, czy zakres niebieskich pasków ma jakieś przełożenie na ostateczny wynik?
Dość "bezpieczna" ta mapka.
Ciekawe, czy zakres niebieskich pasków ma jakieś przełożenie na ostateczny wynik?
No bezpieczna, ale to tele to co to będzie? Jakieś 50-150/2? Nie ma w sumie klasycznego 70-200/2.8, ale na grafice jest szerzej niż 70mm.
Jest 70-200. I to w dwóch wersjach.
Ten niebieski pasek jest między szkłami f/2.8 i f/4. Ciężko zgadywać. Jeśli w ogóle jakieś odniesienie to ma być.
Może to jakiś odpowiednik Tamrona 70-180/2.8 będzie?
Faktycznie jest 70-200/2.8, jakoś zapamiętałem, że był f/4 tylko. Oba są certyfikowane przez Leica, to może rzeczywiście wypuszczą jakiegoś odpowiednika takiego Tamrona.
Samyang 14-24/2.8 z mocowaniem L pojawi się 30 kwietnia.
95401
KadryZpodróży
24-04-2026, 09:03
Samyang 14-24/2.8 z mocowaniem L pojawi się 30 kwietnia.
Szkoda, że tak późno. Ja już nabył 14-28, bardzo fajny zresztą ale tutaj jest nawet szerzej.
Kolejny Pan Słoik (;)) w rejestracji.
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/05/P2503A.jpg
Jednym z tych patentów może być L10, który "wyciekł przypadkowo" w instrukcji aplikacji:
https://www.43rumors.com/wp-content/uploads/2026/05/Lumix-DMC-L10.jpg
No i jest L10:
https://www.dpreview.com/news/8679910436/panasonic-lumix-dc-l10-four-thirds-enthusiast-compact
95778
Sensor 4/3 ze zmianą orientacji 4/3, 3/2, 1/1 - efektywne 20MP
Obiektyw 10.9-34 - ekwiwalent 24-75
Stabilizacja optyczna
Wizjer OLED 2.36MP
Metalowe body
AF z detekcją fazy
Video 120fps w 4K
Wszystko fajnie i pięknie ale cena MSRP - 1499 USD więc u nas pewnie blisko 7000 zł. I tak wydaje się lepszym zakupem niż Fuji X100. Ciekawe jak z ostrością tego obiektywu.
To ten sam obiektyw co w D-Lux 8
cybulski
12-05-2026, 20:38
Ten obiektyw jest ostry, mialem lx100 oraz mam, żona ma, obecną D-Lux 8.
Leica jest lepsza w obrazku, kolorach niż był lx100. Ta Leica była powodem że sprzedałem x100vi. Po prostu Leica "robi" lepsze zdjęcia, mimo małej matrycy i po prostu af zawsze trafia czego nie było w serii x100.
Faktycznie to w połowie D-Lux 8. Ogólnie mi się podoba, pytanie tylko czy to lepszy zakup niż Nikon Z30 który jest o połowę tańszy? Ten L10 jest całkiem spory, większy niż się wydaje na zdjęciach:
https://www.youtube.com/watch?v=Evb2_CDgZ8Y
cybulski
12-05-2026, 20:43
To jest bardzo maly aparat, solidnie zbudowany. To trzeba rozpatrywać pod kątem wygody ale ten obiektyw to jest chyba jeden z lepszych w kompaktach, lepszy imo niż ciemne kity w apsc.
Wygląda, że wsadzili do niego tą nową matrycę 25 mpx, skoro napisali, że efektywnych jest 20,4, to tak pewnie zrobili. Stara 20 mpx miała/ma efektywnych 16.
No właśnie ta matryca w D-Lux8 była bardzo słaba w porównaniu z konkurencją:
95781
KadryZpodróży
12-05-2026, 21:29
Mnie jakoś ten aparat nie urzekł, może i jest mały i lekki ale cena niestety mało opłacalna. Zdecydowanie wolę S9 i jakieś małe szkło.
Zmieniając temat używa ktoś z Was model S1R?
cybulski
12-05-2026, 21:33
Żona nie chciała niczego większego, miała kiedyś tego lx100, tam psuł się obiektyw dwa razy, więc chciała tą leice bo to ten sam rozmiar.
Ogólnie aparat robi bardzo dobre jakościowo foty jak na kompakt 4/3, jest bardzo maly, ma dedykowany skórzane etui. Nic większego się nie sprawdzi bo. Ona i tak robi większość iphonem. Do notebuka ma podłączony ekran samsung S9 5K i tam naprawdę nie ma się czego przyczepić do tych zdjęć z tej Leici. Ten lumix to ogólnie klon, inny ekran i pewnie coś tam w obudowie inaczej, matryca chyba ta sama.
Pooglądałem kilka filmików i faktycznie wsadzili tą matrycę 25 mpx.
- - - - kolejny post - - - - - -
Mnie jakoś ten aparat nie urzekł, może i jest mały i lekki ale cena niestety mało opłacalna. Zdecydowanie wolę S9 i jakieś małe szkło.
Zmieniając temat używa ktoś z Was model S1R?
Ale S1R czy S1RII? Bo jak dwójka, to coś tam mogę powiedzieć.
KadryZpodróży
12-05-2026, 21:50
Pooglądałem kilka filmików i faktycznie wsadzili tą matrycę 25 mpx.
- - - - kolejny post - - - - - -
Ale S1R czy S1RII? Bo jak dwójka, to coś tam mogę powiedzieć.
Pytałem o wersje S1R - to ta pierwsza starsza puszka. Do szybkich fot wystarczy mi S1II. Jednak chętnie tez przyjmę opinie o S1RII :-)
Ale coś konkretnego Cię interesuje? Robiłem ostatnio zdjęcia na komunii w rodzinie. Niezbyt się przykładałem, ale wszystkie wyszły w punkt, na zewnątrz i w pomieszczeniach, bez lampy błyskowej. Wszystko super. Obiektyw 24-105 f/4.0. Zauważyłem również pewną tendencję, że Lumixy dają bardzo ostre zdjęcia. Rzuciło mi się w oczy już przy S5M2. S1R2 tak samo. Szwagier cykał X-H2 z Sigmą 17-40 f/1.8 i w porównaniu do Lumixów, to mydło. Podobne odczucia miałem przy X-T5 + 16-55 f/2.8 Mk2, a jest to super ostre szkło. Nie wiem, czy chodzi o fabryczne ustawienia producentów, ale wszystkie zdjęcia były w RAWach i po obróbce tak samo. Pliki wyjściowe z Lumixów są ostrzejsze. Tu nie chodzi o szczegóły, bo ilość pikseli prawie identyczna, poza S5M2 oczywiście. Wszystkie aparaty i obiektywy z najnowszym oprogramowaniem. Dla mnie bez różnicy, czy robię zdjęcia S5M2 czy S1R2. Ten drugi, jak wiemy, bardziej pancerny, ale nie odczuwam jakichś minusów związanych z wielkością matrycy. Może dlatego, ze nie walę seriami. Jakoś nie mogę się przekonać do matryc "stacked". Dla mnie dają gorszy obrazek od zwykłych, chociaż Panas lepiej odrobił pracę domową z S1II niż Nikon z Z6III . Osobiście wolę więcej MPX i związane z tym niedogodności, niż szybki odczyt który do niczego mi nie jest potrzebny.
Na wycieczki zamiast Lumixa L10 jednak wolałbym S9 + 18-40 który naprawdę fajnie się sprawdza, oczywiście nie tylko przez znacznie lepsze możliwości fotografii i video ale zakres na dole L10 jest za wąski z tymi 24mm w porównaniu do 18mm.
Cena za L10 około 7k zł ? :grin:
cybulski
13-05-2026, 08:33
Nie no, S9 + 18-40 ciężko przebić jeśli chodzi o mały rozmiar, wygodę. I w końcu to jest ff a nie 4/3. To nawet nie ma o czym gadać.
Gdzieś na yt przewinęło się zdanie "the same size as S9" ....
I faktycznie z filmów na yt wygląda, że L10 jest większy niż poprzednik LX100 czy też Leica D, co byłoby jako znaczący minus lub wręcz dyskwalifikacja.
Trochę poczytałem o S9 i niestety jak dla mnie ten aparat odpada przez 12 bitowe rawy, w cieniach na ISO100 kompletna kaszana jak w najstarszych u4/3, więc niewiele daje to FF... Szkoda bo gdyby miał tryb fotograficzny z wolnym odczytem z matrycy to byłby aparat idealny.
Widać to w porównywarce na DPR i ktoś to bardzo ładnie opisał tutaj: https://www.reddit.com/r/Lumix/comments/1h3cxjc/wanted_to_get_s9_for_myself_but_first_decided_to/
cybulski
13-05-2026, 10:07
Na takiej zasadzie to każde body ma jakiś niby dyskwakifikujący mankament i zostają tylko duże cegły.
Z doświadczenia wiem, iż wiele mankamentów obrazu pokazywanych w testach, nie ma większego znaczenia do zdjęć z podróży.
Byłem ostatnio na wycieczce z S9 + 18-40 i większość zdjęć zrobiona na 18mm
95795
95796
95798
Jak robisz na wysokim ISO bo jest ciemno to nie ma problemu. Gorzej jak robisz na niskim i rozjaśniasz cienie. Jeżeli ktoś tak nie robi albo używa JPG to będzie OK.
S9 + 18-40
https://live.staticflickr.com/65535/55272343877_b77a53a8d1_b.jpg (https://flic.kr/p/2sdedba)
https://live.staticflickr.com/65535/55273391893_d5f0170ac3_b.jpg (https://flic.kr/p/2sdjzHp)
ilość szczegółów naprawdę imponuje jak na taki mały obiektyw
https://live.staticflickr.com/65535/55272343897_69ac016e68_b.jpg (https://flic.kr/p/2sdedbv)
nie wiem czy kompresja forum nie zepsuje tego co widać
maxwawa pomogę Ci w promocji tego szkła :D
Link do RAW'ów:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/9953969970/panasonic-s-18-40mm-f4p5-6p3-sample-gallery
Fajne te samepelki, obejrzałem sobie też te jaskinie na flikr, przytuliłbym takie szkiełko :)
andystar
16-05-2026, 18:27
Do jaskini łódką czy schodami?
Ktoś może trafil gdzies na info kiedy ten 40 f2 bedzie w sprzedazy? Widze w 2-3 sklepach wisi "przedsprzedaz" i tyle. Przeciez juz sporo minelo od premiery, masa filmow na YT z testami, ale kupic nie ma jak…
Do jaskini łódką czy schodami?
Oczywiście Hard Version schodami ;)
Patrzyłem jak buja ludkami kiedy schodzili po trapie na ląd, no niektórzy mieli problemy.
Dlaczego nie ma takiego kompaktowego bardzo dobrego optycznie, uniwersalnego i jednocześnie małego szkła na Sony czy inny system ?
Trochę poczytałem o S9 i niestety jak dla mnie ten aparat odpada przez 12 bitowe rawy, w cieniach na ISO100 kompletna kaszana jak w najstarszych u4/3, więc niewiele daje to FF... Szkoda bo gdyby miał tryb fotograficzny z wolnym odczytem z matrycy to byłby aparat idealny.
Widać to w porównywarce na DPR i ktoś to bardzo ładnie opisał tutaj: https://www.reddit.com/r/Lumix/comments/1h3cxjc/wanted_to_get_s9_for_myself_but_first_decided_to/
Ktoś raczej ładnie opisał głupoty ( a może i nie ma doświadczenia w postprodukcji, to nie znaczy że jestem mistrzem :) ale...).
Pobierz sobie te RAWy z DPR na komputer jak ja to zrobiłem i pobaw się z suwakami. (nie chce mi się bawić w natywną wołarkę Panasonica)
Poza tym LR trochę inaczej interpretuje i ma inne profile dla różnych aparatów/firm (pomijam już że zdjęcia na dpreview zostały zrobiony w innym oświetleniu bocznym)
95890
i tutaj po odszumieniu (Denoise) w LR jak to wygląda
w obu przypadkach na Nikonie utrata jasnych partii "przesunięcie" kolorów i typowa "żółtaczka"
95891
oraz
Z5 II mechaniczna i S9 elektroniczna
95892
Ogólnie nawet na elektronicznej S9 daje naprawdę radę i wolę go niż APS-C z mechaniczną.
Oczywiście pomijam fakt ekstremalnego wyciągania z cieni z powodu nieznajomości sprzętu foto a jak ktoś nie potrafi to zawsze może użyć smartfona który zawsze zrobi poprawnie ekspozycję, od razu zrobi Denoise itp. :)
Znalazłem filmik gdzie babka wykorzystuje Panasonic 40/2 do portretów w plenerze.
Także widać jak to to obrazuje.
https://youtu.be/vo28ny8ZAX4?si=tkj9XEIFE66bC22L
No powiem wam, że taka nuda trochę w tym obrazku..
Jak na moje gusta to ciekawszy "look" daje TTArtisan 40/2 :)
No i jest około 2.5x raza tańszy.
1800 pln za Panasonic 40/2 to drożyzna.
cybulski
17-05-2026, 14:03
Ktoś raczej ładnie opisał głupoty ( a może i nie ma doświadczenia w postprodukcji, to nie znaczy że jestem mistrzem :) ale...).
Pobierz sobie te RAWy z DPR na komputer jak ja to zrobiłem i pobaw się z suwakami. (nie chce mi się bawić w natywną wołarkę Panasonica)
Poza tym LR trochę inaczej interpretuje i ma inne profile dla różnych aparatów/firm (pomijam już że zdjęcia na dpreview zostały zrobiony w innym oświetleniu bocznym)
95890
i tutaj po odszumieniu (Denoise) w LR jak to wygląda
w obu przypadkach na Nikonie utrata jasnych partii "przesunięcie" kolorów i typowa "żółtaczka"
95891
oraz
Z5 II mechaniczna i S9 elektroniczna
95892
Ogólnie nawet na elektronicznej S9 daje naprawdę radę i wolę go niż APS-C z mechaniczną.
Oczywiście pomijam fakt ekstremalnego wyciągania z cieni z powodu nieznajomości sprzętu foto a jak ktoś nie potrafi to zawsze może użyć smartfona który zawsze zrobi poprawnie ekspozycję, od razu zrobi Denoise itp. :)
Lepiej mieć naturalne kolory w 12bit niż żółte w 14tu czy 16tu :D
- - - - kolejny post - - - - - -
Znalazłem filmik gdzie babka wykorzystuje Panasonic 40/2 do portretów w plenerze.
Także widać jak to to obrazuje.
https://youtu.be/vo28ny8ZAX4?si=tkj9XEIFE66bC22L
No powiem wam, że taka nuda trochę w tym obrazku..
Jak na moje gusta to ciekawszy "look" daje TTArtisan 40/2 :)
No i jest około 2.5x raza tańszy.
1800 pln za Panasonic 40/2 to drożyzna.
Na pewno jest bardziej miękki niż stałki Lumixa 1.8 ale z drugiej strony łagodny dla cery (screeny z tego filmu)
95894
95895
95896
95897
95898
KadryZpodróży
17-05-2026, 15:21
Ta 40/2 mało atrakcyjna, w tej cenie już wole Lumixową 35-tkę.
.... to nie znaczy że jestem mistrzem :) ale...
Pobierz sobie te RAWy z DPR na komputer jak ja to zrobiłem i pobaw się z suwakami. ...
....w obu przypadkach na Nikonie utrata jasnych partii "przesunięcie" kolorów i typowa "żółtaczka"
Też mistrzem nie jestem, ale te porównania są równie wartościowe jak ten elaborat z reddit.
Wyjaśnij proszę czemu do testów wziąłeś tablicę oświetloną światłem sztucznym?
Czemu nie poprawiłeś balansu skoro ściągnąłeś RAWa?
Te testy z DP są może i fajne ale dla mnie są niemiarodajne, to znaczy fajnie by było gdyby przeprowadzający testy czytał instrukcję i pokazał procedurę.
Na ustawionym podglądzie w RAWach i świetle dziennym kolory są prawie nie do odróżnienia
Tu czysty JPEG oświetlony światłem sztucznym i jak podejrzewam na fabrycznych domyślnych nastawach.
95901
Ta 40/2 mało atrakcyjna, w tej cenie już wole Lumixową 35-tkę.
Jeśli nie zwracasz uwagi na gabaryt to można rozważać 35, ale raczej nie mają takiego samego targetu.
Ale o czym Wy w ogóle mówicie, przecież nie chodzi ani o kolory ani o rozjaśnianie normalnego zdjęcia, chodzi o wyciąganie z cieni jeżeli chce się mieć dużą dynamikę na zdjęciu. Na zdjęciu z Panasa w cieniach są dziury, bo aparat ucina tam informacje żeby zmieścić dane w 12 bitach:
95909
Nikon Z6 II i S9.
A tu Z50 II i S9:
95910
Oba zdjęcia +5EV i Shadows +50.
Dla mnie to jest nieakceptowalne.
Jeżeli uważacie że to zbyt ekstremalna korekta to tutaj jest +2EV i Shadows +100 z dłużej naświetlonych rawów, zupełnie normalna obróbka jeżeli robi się zdjęcie naświetlane na światła w lesie albo w ciemnym pomieszczeniu z oknami:
95911
Znowu Z6 II i S9. Na taką sieczkę żadne denoise nie pomoże.
Żeby oddać sprawiedliwość to Nikon Z6 wpada w magentę przy bardzo mocnej korekcji, ale pojawia się to jakieś 3EV później niż dziury w S9. Przy normalnej korekcji mam gładkie zdjęcie z Nikona i sieczkę z Panasa.
Wyszła aktualizacja Lumix Lab, aktualna wersja to 3.0.0.
Kompatybilne modele LUMIX : DC-S1M2, DC-S1M2ES, DC-S1RM2, DC-S5M2, DC-S5M2X, DC-S9, DC-GH7, DC-G9M2, DC-L10
Wersja 3.0.0 oprogramowania LUMIX Lab wydana 20 maja 2026 r. (iOS/Android)
Dodaliśmy funkcję edycji plików RAW.
(Teraz obsługiwane są zdjęcia RAW wykonane aparatami zgodnymi z formatem LUMIX Lab.)
Teraz możliwe jest przesyłanie danych z dużą prędkością za pomocą połączenia przewodowego. *1
Mój styl zdjęć można teraz edytować w programie LUMIX Lab. *1
Obsługujemy teraz tworzenie filmów S&Q (Slow & Quick).
Teraz możliwe jest dodawanie do tabel LUT wartości regulacji jakości obrazu, takich jak ziarnistość, szum kolorów, ostrość *2 i redukcja szumów *2 .
Ulepszyliśmy interfejs użytkownika ekranu galerii.
Aktualizacje oprogramowania sprzętowego korpusu aparatu są teraz dostępne za pośrednictwem smartfona.
(Należy najpierw zaktualizować oprogramowanie sprzętowe korpusu aparatu do najnowszej wersji dostępnej w maju 2026 r.)
KadryZpodróży
20-05-2026, 19:20
Używam Lumix Lab i to z przyjemnością. Transfery plików bez zarzuty, pogram się nie zawiesza, ogólnie chyba jedna z lepszych aplikacji tego typu. Aktualizacje właśnie zrobiłem, mam nadzieje, że niczego nie spiepszyli :P
Kolejna paczka Sigm na LMA dostała aktualizacje:
Sigma 16mm F1.4 DC DN | Contemporary for L-Mount Ver.1.4
Sigma 17mm F4 DG DN | Contemporary for L-Mount Ver.1.2
Sigma 17mm F4 DG | Contemporary for L-Mount(Black/Silver) Ver.1.2
Sigma 23mm F1.4 DC DN | Contemporary for L-Mount Ver.1.2
Sigma 24mm F3.5 DG DN | Contemporary for L-Mount Ver.1.4
Sigma 24mm F3.5 DG | Contemporary for L-Mount(Black/Silver) Ver.1.4
Sigma 30mm F1.4 DC DN | Contemporary for L-Mount Ver.1.4
Sigma 56mm F1.4 DC DN | Contemporary for L-Mount Ver.1.3
Zmiany, jak poprzednio:
Dodano możliwość przeprogramowania funkcji pierścienia ostrości podczas korzystania z autofokusa.
Dodano możliwość zmiany kierunku obrotu pierścienia ostrości w trybie MF.
Dodano możliwość wyświetlenia wartości transmisji (T) zamiast przysłony (f/) podczas filmowania.
https://www.sigma-global.com/en/news/2026/05/21/012131/
Przygoda z S9 - ogólne wrażenia i wskazówki ciekawych funkcji
https://youtu.be/tV6bayV3_Bo?si=cU7X9C-TX9o4fXqd
KadryZpodróży
28-05-2026, 13:52
Naszły mnie takie przemyślenia ostatnio, że mnie jakoś ten maluch S9 nie przypadł do gustu w kwestii obsługi, fakt użytkuje go głównie jako drugie body ale dla mnie to jednak zbyt mała puszka aby ją komfortowo obsługiwać.
Jakby ktoś nie zaglądał w inne wątki to jest nowa wersja Meike AF 85 mm f/1.4 Mix II
https://www.optyczne.pl/22189-news-Meike_AF_85_mm_f_1.4_Mix_II.html
Czy ktoś z Was używa tego modelu na Panasonicu ?
4256 niebieski S9 w sklepie Panasa.
https://pl.panasonic.com/panasonic-dc-s9-lumix-super-maly-pelnoklatkowy-aparat-bezlusterkowy-24-2mp-elastyczne-kadrowanie-lumix-lab-fazowy-hybrydowy-af-niebieski/
Parę innych modeli też ma promocje, ale ten największą zniżkę dostał.
Jakby ktoś nie zaglądał w inne wątki to jest nowa wersja Meike AF 85 mm f/1.4 Mix II
https://www.optyczne.pl/22189-news-Meike_AF_85_mm_f_1.4_Mix_II.html
Czy ktoś z Was używa tego modelu na Panasonicu ?
Na Reddit jest wątek (https://www.reddit.com/r/Lumix/comments/1tc13ai/meike_85mm_options_for_lumix_s9_is_the_f14_worth/), jeśli to pomoże.
- - - - kolejny post - - - - - -
4256 niebieski S9 w sklepie Panasa.
https://pl.panasonic.com/panasonic-dc-s9-lumix-super-maly-pelnoklatkowy-aparat-bezlusterkowy-24-2mp-elastyczne-kadrowanie-lumix-lab-fazowy-hybrydowy-af-niebieski/
Parę innych modeli też ma promocje, ale ten największą zniżkę dostał.
Tutaj (https://fotoplus.pl/panasonic-lumix-s9-body-jet-black) jest jeszcze taniej : 3950.
Czy wam też te geotagowanie tak słabo działa na Panasonicach ? tzn. chyba bardziej chodzi o aplikacje LUMIX Sync.
Po wyłączeniu aparatu i ponownym włączeniu ponowne synchronizowanie/geotagowani aparatu z aplikacją trwa czasami kilkadziesiąt sekund albo wcale i szybciej jak uruchomię aplikację ponownie, no ale wtedy trzeba wyciągnąć ponownie smartfon z kieszeni itp co np. na wycieczce jest mega upierdliwe, próbowałem różnych sposobów konfiguracji iOS i samej aplikacji, ale nic to nie dało.
W Sony włączę raz aplikację i można o niej zapomnieć.
Aparat wyłączam i włączam (nawet ze " starym" A9) i po sekundzie znów mam geotagowanie, działa to bez zarzutu i praktycznie nie wpływa na zużycie akumulatora w smartfonie.
KadryZpodróży
08-06-2026, 08:48
Nie wiem, nie używam. Muszę to sprawdzić i zweryfikować.
PrzemekM72
08-06-2026, 12:08
Sprawdź https://www.panasonic.com/global/consumer/lumix/lumix-lab.html
Czy wam też te geotagowanie tak słabo działa na Panasonicach ? tzn. chyba bardziej chodzi o aplikacje LUMIX Sync.
Po wyłączeniu aparatu i ponownym włączeniu ponowne synchronizowanie/geotagowani aparatu z aplikacją trwa czasami kilkadziesiąt sekund albo wcale i szybciej jak uruchomię aplikację ponownie, no ale wtedy trzeba wyciągnąć ponownie smartfon z kieszeni itp co np. na wycieczce jest mega upierdliwe, próbowałem różnych sposobów konfiguracji iOS i samej aplikacji, ale nic to nie dało.
W Sony włączę raz aplikację i można o niej zapomnieć.
Aparat wyłączam i włączam (nawet ze " starym" A9) i po sekundzie znów mam geotagowanie, działa to bez zarzutu i praktycznie nie wpływa na zużycie akumulatora w smartfonie.
Używasz dwóch appek różnych firm na jednym smarfonie? Nie gryzą się?
Nieźle...
Używasz dwóch appek różnych firm na jednym smarfonie? Nie gryzą się?
Nieźle...
używasz dwóch lub więcej edytorów graficznych innych programów różnych firm na jednym komputerze ? nie gryzą się ?
używasz dalej PC z 486DX ?
nieźle
Używam. Widzę jednak, że się nie do końca zrozumieliśmy.
Próbowałem kiedyś używać dwóch różnych appek na smartfonie do sterowania aparatami. Gryzły się.
Dokładniej appka N blokowała tą drugą.
Więc jeśli się P i S nie gryzą, to kudosy dla programistów.
Tylko o to mi chodziło, bez podtekstów.
Używam. Widzę jednak, że się nie do końca zrozumieliśmy.
Próbowałem kiedyś używać dwóch różnych appek na smartfonie do sterowania aparatami. Gryzły się.
Dokładniej appka N blokowała tą drugą.
Więc jeśli się P i S nie gryzą, to kudosy dla programistów.
Tylko o to mi chodziło, bez podtekstów.
nigdzie nie napisałem że działały równocześnie, nie działały jednocześnie
to że są zainstalowane to nie znaczy że bedą się gryzły to chyba oczywiste tak?
- - - - kolejny post - - - - - -
Sprawdź https://www.panasonic.com/global/consumer/lumix/lumix-lab.html
tam nie ma odpowiedzi na problem. Miałem najnowszą wersje Lumix Sync, próbowałem też Lumix Lab ale to działa słabo. Same aplikację są bardzo dobre, chodzi tylko a może i aż o problem z ponowną łącznością/geotagowaniem.
to że są zainstalowane to nie znaczy że bedą się gryzły to chyba oczywiste tak?
No właśnie nie zawsze.
https://www.dpreview.com/articles/5645933770/panasonic-l10-studio-scene-dynamic-range-lens
96808
Jest tak z pół stopa lepiej od D-Lux8 i starego LX100. Bez podejścia do Z30. Według mnie gra nie jest warta świeczki, lepiej kupić małą Leikę, bo L10 jest ten samej wielkości co Z30 z kitem a daje dużo gorszy obraz.
Z mojego punktu widzenia:
D-Lux 8 jest mniejszy.
L10 ma odchylany ekran, większą baterię, pamięta jaką chcesz używać ogniskową (lub możesz sobie kilka ustawić na wybieraku) i więcej guziczków.
Używam aparatów w dzień i na natywnym ISO obraz jest pewnie nie do odróżnienia.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.