Zobacz pełną wersję : [ Olympus ] OM System OM-3 Astro
https://explore.omsystem.com/us/en/om-3-astro
93591
OM SYSTEM OM-3 ASTRO to dedykowany aparat do astrofotografii. Zaprojektowany tak, by wykraczać poza fotografię dzienną - z precyzją rejestrując gwiazdy, galaktyki, czerwone mgławice oraz nocne pejzaże. Od rozświetlonych horyzontów po ciche, odległe obszary ciemnego nieba. Pozwala odkrywać wszechświat i własną kreatywność, dokądkolwiek zaprowadzi Cię noc.
Najważniejsze cechy:
Filtr IR-cut zoptymalizowany pod rejestrację promieniowania Hα
Uszczelnienia korpusu zgodne z normą IP53
Odporność na mróz do –10 °C
Do 7,5 EV skuteczności 5-osiowej synchronizowanej stabilizacji obrazu
Przycisk Computational Photography
Programy użytkownika zoptymalizowane pod fotografię rozgwieżdżonego nieba
Wideo 4K oraz nagrywanie w orientacji pionowej
Starry Sky AF oraz tryb Live Composite
Tryb High Res Shot
Ładowanie przez USB-C
20-megapikselowa, warstwowa matryca BSI Live MOS
93592
czytałem na optycznych. Jak dla mnie, genialne jest to, że robi stacki w korpusie, bez zabawy w eksporty i zewnętrzne programy. Choć zastanawiam się, czy jak ktoś ogarnia temat, to i tak nie wolałby tego robić ręcznie? Może dlatego to "astro" jest tylko na 3 gwiazdki :)
.....genialne jest to, że robi stacki w korpusie, bez zabawy w eksporty i zewnętrzne programy. Choć zastanawiam się, czy jak ktoś ogarnia temat, to i tak nie wolałby tego robić ręcznie? Może dlatego to "astro" jest tylko na 3 gwiazdki :)
tam chyba nie chodzi o stacki astro, gdzie normalnie stackuje sie kilkadziesiat lub kilkaset ujęć. Na takie coś tam nie ma mocy obliczeniowej.
Oni mam piszą o trybie high-res, czyli coś co w Nikonie chyba się nazywa pixel shift.
Swoją drogą ciekaw jestem jak to może działać na montażu paralaktycznym.
Na statywie, długie naświetlanie połączone z obrotem nieba rozwala ten algorytm "stackowania".
Myślę że mało osób wykorzysta high-res na montażu paralaktycznytm bo to dramatycznie by wydłużyło zbieranie materiału. do stackowania.
Ludzie, miejcie litość, OM (MFT ogólnie) i astrofotografia? To jak reklamować wannę jako transatlantycki liniowiec pasażerki :-)
A o trybie high res do Astro możesz zapomnieć, próbowałem OM-1 kilka razy, nie da się nawet księżycowi zrobić zdjęcia bo aparat wyświetla komunikat że obiekt zbytnio się porusza.
spokojnie, nie musisz się nad nikim litować. :-) mój post był bardziej pytaniem niż stwierdzeniem czy zachwytem...
Mam zestaw z montażem paralaktycznym i wiem jak się takie coś używa.
Tym bardziej mnie dziwi że optyczni opisują high res jako funkcję przydatną w astro.
No chyba że ktoś z nich próbował i się okazało że można.
Ja mam duże wątpliwości jak się zgra prowadzenie z ruchami matrycy a potem jeszcze ze stackowaniem tegoż.
No więc ja właśnie o tym. Nie odebrałem Twojego wpisu jako zachwytów, tylko też dał mi do myślenia.
Nie rozumiem jak można reklamować wydajny IBIS oraz tryb high-res jako przydatny do astrofotografii (możę czegoś nie wiem?!), a z drugiej strony, jeżeli ktoś tak jak ty, używa montażu paralaktycznego, to mniejszy rozmiar samego aparatu raczej nie jest dla takiej osoby priorytetem.
Do tego cena, za którą można kupić FF w chyba każdym systemie.
Czyżby to koniec OM?
No więc ja właśnie o tym. Nie odebrałem Twojego wpisu jako zachwytów, tylko też dał mi do myślenia.
Nie rozumiem jak można reklamować wydajny IBIS oraz tryb high-res jako przydatny do astrofotografii (możę czegoś nie wiem?!), a z drugiej strony, jeżeli ktoś tak jak ty, używa montażu paralaktycznego, to mniejszy rozmiar samego aparatu raczej nie jest dla takiej osoby priorytetem.
Do tego cena, za którą można kupić FF w chyba każdym systemie.
Czyżby to koniec OM?
Trudno się nie zgodzić.
MFT do astrofoto ? :smile: jakieś żarty. Cena OM-3 7.5K zł :shock:
Przecież FF są nawet tańsze, przykładowo Panasonic S5D (świetna matryca) - około 3.5 k zł, A7 III, Z6 itp które jakością zdjęć rozjeżdżają MFT.
Jeśli Panasonic S5D kosztuje okolo 3.5 k to patrząc to co „wypluwa” MFT np. taki OM-3 to powinien kosztować około kilkaset złotych .:wink:
Do astrofoto to jak najlepszy sensor czyli aparat Full Frame , lub droższe „zabawki” po kilkanaście kzł. dedykowane kamery do astro (też oparte na przetwornikach Full Frame) no i montaże paralaktyczne itd.
OM na obecnym rynku raczej się długo nie utrzyma.
Panasonic zrobił dobry ruch w stronę FF, a ostatnio jeszcze Viltrox wstąpił LMA.
Ciekawe co pierwsze padnie - Pentax czy OM Systems (no generalnie m4/3) :D
paparapa
11-02-2026, 10:55
Wielu z nas "przerabiało" ten system i jak widzę podchodzi zachowawczo do takich pomysłów.
Problem w tym, że mówić/pisać można wszystko. A głupota powtarzana odpowiednio długo staje się prawdą.
Korzystając z tego doskonałego mechanizmu zawsze można kogoś nabrać. :mrgreen:
Odpowiednik wiatraków w energetyce. :-D
Czy nie jesteście za bardzo sceptyczni? W tym aparacie modyfikacje wykraczają poza nowy filtr IR-cut. Dostępny jest również nowy profil kolorów, COLOR1, zoptymalizowany pod kątem astrofotografii, w tym obrazowania czerwonych mgławic. Dostępny jest również profil COLOR2, zoptymalizowany pod kątem fotografii krajobrazów gwiaździstych.
:-D :-D :-D
Niby jest korygowany ruch gwiazd przy stackingu:
Handheld High Res łączy 12 zdjęć w jeden plik o rozdzielczości 50 megapikseli w aparacie. Ten tryb nie musi być używany z ręki. Jak zauważa OM System: „Korzystając z trybu Handheld High Res Shot (zwykle używanego do fotografowania z ręki) z aparatem zamontowanym na statywie lub montażu paralaktycznym, możesz użyć pojedynczego zdjęcia z korpusem, aby uzyskać przetwarzanie Stacking często stosowanego w fotografii astronomicznej. Oprócz wysokiej szczegółowości tej metody, fotografowanie w ten sposób redukuje szum obrazu”. Proces stackingu koryguje dobowy ruch gwiazd na nocnym niebie.
Oczywiście zrobili jeszcze trochę zmian.
Pokrętło trybów aparatu zawiera ustawienia zoptymalizowane pod kątem fotografii rozgwieżdżonego nieba. C1 służy do stackowania zdjęć astrofotograficznych, C2 do stackowania zdjęć rozgwieżdżonego krajobrazu, a C3 do fotografowania rozgwieżdżonego krajobrazu z ręki.
Starry Sky AF pozwala użytkownikom na ustawienie ostrości na gwiazdach za pomocą autofokusa.
Live Composite umożliwia "malowanie światłem" w aparacie bez przepalonych świateł.
Night Vision dodaje czerwoną nakładkę do interfejsu użytkownika, zachowując widoczność w nocy.
Tylko czy to wystarczy, aby wołać tyle $$? Szczególnie przy tym rozmiarze matrycy?
Do astro-foto w tej cenie można kupić astro-kamerkę, z matrycą BSI APS-C 26mpix od Sony, z aktywnym chłodzeniem.
I wszystkie te "magiczne" rozwiązania można w but wsadzić.
Niby jest korygowany ruch gwiazd przy stackingu:
Handheld High Res łączy 12 zdjęć w jeden plik o rozdzielczości 50 megapikseli w aparacie. Ten tryb nie musi być używany z ręki. Jak zauważa OM System: „Korzystając z trybu Handheld High Res Shot (zwykle używanego do fotografowania z ręki) z aparatem zamontowanym na statywie lub montażu paralaktycznym, możesz użyć pojedynczego zdjęcia z korpusem, aby uzyskać przetwarzanie Stacking często stosowanego w fotografii astronomicznej. Oprócz wysokiej szczegółowości tej metody, fotografowanie w ten sposób redukuje szum obrazu”. Proces stackingu koryguje dobowy ruch gwiazd na nocnym niebie.
Wyjaśnię tylko o co mi chodziło w pierwszym poście...
nie chce się czepiać słówek bo nie wiem kto to napisał ale wyglada jak czysty marketing ....
Chodzi o to stwierdzenie:
"Korzystając z trybu Handheld High Res Shot (zwykle używanego do fotografowania z ręki) z aparatem zamontowanym na statywie lub montażu paralaktycznym, możesz użyć pojedynczego zdjęcia z korpusem, aby uzyskać przetwarzanie Stacking często stosowanego w fotografii astronomicznej"
No wiec..
1. Ustawiam aparat na statywie i ustawiam czas migawki okolo 10-15 sekund. (to powinno być graniczne żeby z obiektywem około 12 mm nie było poruszonych gwiazd na zdjęciu. Dłuższy czas da już wyraźne kreski)
2. Ustawiam High res - czyli aparat będzie robił 12 zdjęć, każde po załóżmy 12 sekund.
3. Ostatnie zdjęcie będzie miało gwiazdy przesunięte już bardzo mocno w stosunku do pierwszego.
4. Algorytm High Res moim zdaniem tego nie zestackuje poprawnie.
Próbowałem raz i wyszła d..... Algorytm stackownia lub raczej "blendowania" w high res działa dobrze, również z reki, ale dla bardzo statycznych scen. Ciężko mi sobie wyobrazić że dla potrzeb tego aparatu zmienili ten algorytm dodając śledzenie za obracającym się obrazem nieba.
Jedyna opcja gdzie to może się udać to zamontowanie aparatu na montażu paralaktycznym. Ale tutaj wchodzimy w inne problemy bo każdy montaż ma swoją dokładność prowadzenia i nie wiadomo jak to zadziała z algorytmem stackowania high res. Wspomniałem o tym w pierwszym swoim poście.
Poza tym - po co robić 12 ujęć aby z trybu high res dostać finalnie z aparatu jedną klatkę, jeśli można w tym samym czasie zrobić 12 ujęć bez high res i zestackować je w normalnym programie do astro stackingu. Po stackingu w zewnętrznym programie będziemy mieli szersze możliwożci obróbki.
Chociaż mam aparat OM Systems i uważam że ma sporo ciekawych ficzerów, to wypuszczenie tej zabawki uważam za jakiś rozpaczliwy i dla mnie niezrozumiały ruch.
a z innej beczki żeby trochę chociaż "bronić" OM Systems - Nikon tez wypuścił kiedyś aparat stricte pod astro.
I też był pieruńsko drogi pamiętam. Ciekawe jaką mieli sprzedaż?
Wyjaśnię tylko o co mi chodziło w pierwszym poście...
Ja to doskonale rozumiem. Tak samo jak Ty uważam to za niemożliwe.
a z innej beczki żeby trochę chociaż "bronić" OM Systems - Nikon tez wypuścił kiedyś aparat stricte pod astro.
I też był pieruńsko drogi pamiętam. Ciekawe jaką mieli sprzedaż?
D810A. Kosztował 3800$.
Do astro-foto w tej cenie można kupić astro-kamerkę, z matrycą BSI APS-C 26mpix od Sony, z aktywnym chłodzeniem.
I wszystkie te "magiczne" rozwiązania można w but wsadzić.
Tak po prawdzie to chyba ostatnie miejsce gdzie system m4/3 ma jeszcze jakiś sens to makrofotografia i montowanie sprzętu foto/video na dronach.
Chociaż i z tymi dronami to nie jestem pewien :)
m4/3 ma się też nie najgorzej w kamerkach internetowych. W tamtym(?) roku Lenovo kilka wypuściło.
Wiadomo, jakość dużo lepsza, niż klasyczne.
paparapa
11-02-2026, 15:08
Czy nie jesteście za bardzo sceptyczni? W tym aparacie modyfikacje wykraczają poza nowy filtr IR-cut. Dostępny jest również nowy profil kolorów, COLOR1, zoptymalizowany pod kątem astrofotografii, w tym obrazowania czerwonych mgławic. Dostępny jest również profil COLOR2, zoptymalizowany pod kątem fotografii krajobrazów gwiaździstych.
:-D :-D :-D
Niby jest korygowany ruch gwiazd przy stackingu:
Handheld High Res łączy 12 zdjęć w jeden plik o rozdzielczości 50 megapikseli w aparacie. Ten tryb nie musi być używany z ręki. Jak zauważa OM System: „Korzystając z trybu Handheld High Res Shot (zwykle używanego do fotografowania z ręki) z aparatem zamontowanym na statywie lub montażu paralaktycznym, możesz użyć pojedynczego zdjęcia z korpusem, aby uzyskać przetwarzanie Stacking często stosowanego w fotografii astronomicznej. Oprócz wysokiej szczegółowości tej metody, fotografowanie w ten sposób redukuje szum obrazu”. Proces stackingu koryguje dobowy ruch gwiazd na nocnym niebie.
Oczywiście zrobili jeszcze trochę zmian.
Pokrętło trybów aparatu zawiera ustawienia zoptymalizowane pod kątem fotografii rozgwieżdżonego nieba. C1 służy do stackowania zdjęć astrofotograficznych, C2 do stackowania zdjęć rozgwieżdżonego krajobrazu, a C3 do fotografowania rozgwieżdżonego krajobrazu z ręki.
Starry Sky AF pozwala użytkownikom na ustawienie ostrości na gwiazdach za pomocą autofokusa.
Live Composite umożliwia "malowanie światłem" w aparacie bez przepalonych świateł.
Night Vision dodaje czerwoną nakładkę do interfejsu użytkownika, zachowując widoczność w nocy.
Tylko czy to wystarczy, aby wołać tyle $$? Szczególnie przy tym rozmiarze matrycy?
No tak tylko to są sztuczki programowe które można wrzucić do każdej innej kamery, fona czy innego "cusia".
Jak pisał OjTam jest sprzęt lepszy od rozpakowania.
A dla tych co mają kilka puszek w szafie. Jest możliwość przebudowania puszki do zastosowań astro za ca. 2000 PLN.
Odpadają zakupy drogich szkieł OM Pro bo inaczej dyfrakcja zje wszystko. :)
Będzie dużo taniej i sensowniej.
Tak po prawdzie to chyba ostatnie miejsce gdzie system m4/3 ma jeszcze jakiś sens to makrofotografia i montowanie sprzętu foto/video na dronach.
Chociaż i z tymi dronami to nie jestem pewien :)
No tak mikrografia jeszcze się broni, ale jednak fotki macro z FF bardziej mi się podobają. Można lepiej pokazać detal. DR też daje znać o sobie w przypadku deficytu światła.
A w dronie....Ja osobiście wolę do krajobrazu aspekt sensora bardziej szeroki niż wysoki. Bo finalnie trzeba ciąć dół albo niebo.
No tak tylko to są sztuczki programowe które można wrzucić do każdej innej kamery, fona czy innego "cusia".
Jak pisał OjTam jest sprzęt lepszy od rozpakowania.
Przecież ja podśmie****ki robię z tych profili kolorów itp.
BambusZMikronezji
11-02-2026, 17:01
Jak już OM zdecyduje sie na serio upaść (co może nigdy nie nastąpić) to sobie coś od nich kupię. Tak na pamiętkę.
Co do głupoty i powtarzania to rozszerzyłbym tą definicję na cały zielony ład...
Jak już OM zdecyduje sie na serio upaść...
A tu na CP+ OMD zrobi wszystkich w ciula i pokażą pełnoklatkowca w LMA. :lol:
BambusZMikronezji
11-02-2026, 17:23
A tu na CP+ OMD zrobi wszystkich w ciula i pokażą pełnoklatkowca w LMA. :lol:
Właśnie o czymś podobnym myślę. Pamiętajmy że ich kupili Chińczycy (mylę się?) i chyba nie po to by ich zaorać.
Nieee, OM jest w rękach japońskiego JIP (https://en.wikipedia.org/wiki/Japan_Industrial_Partners).
BambusZMikronezji
11-02-2026, 17:29
No to czarno to widzę...
A tu na CP+ OMD zrobi wszystkich w ciula i pokażą pełnoklatkowca w LMA. :lol:
93625
Aha...
Wiem, szanse małe, bliskie zera. Ale byłyby jaja, musisz przyznać. xD
BambusZMikronezji
11-02-2026, 18:07
A może sprzedadzą to chińczykom.... tak jak Sony telewizory.
I wtedy połączone siły OM System, Leica (bo pewnie też ich kupią), Viltroxa, Hasselblada i kogo tam jeszcze, pokażą Japończykom gdzie raki zimują.
paparapa
11-02-2026, 22:00
Przecież ja podśmie****ki robię z tych profili kolorów itp.
Nie załapałem. Może dlatego, że byłem przed poranną kawą. :)
Tak na pamiętkę.
Co do głupoty i powtarzania to rozszerzyłbym tą definicję na cały zielony ład...
Oj wchodzi kolega na kruchy lód z tym ładem... :lol:
A może sprzedadzą to chińczykom.... tak jak Sony telewizory.
I wtedy połączone siły OM System, Leica (bo pewnie też ich kupią), Viltroxa, Hasselblada i kogo tam jeszcze, pokażą Japończykom gdzie raki zimują.
Coś mi się wydaje, że to tylko kwestia czasu....
BambusZMikronezji
11-02-2026, 22:39
Oj wchodzi kolega na kruchy lód z tym ładem... :lol:
....
No jak by nie patrzeć to klimat się ociepla…. A lód nie lubi ciepła :mrgreen:
paparapa
11-02-2026, 23:26
No jak by nie patrzeć to klimat się ociepla…. A lód nie lubi ciepła :mrgreen:
Ale ja lubię ciepło... Umiarkowane.
A ten lód z jednej strony się topi, a z drugiej przyrasta... :lol:
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.