zbyk
12-11-2025, 14:03
Szukam znowu opinii/porady do rozwiązania irytującego mnie problemu. Jestem zadowolony ze statywu, oraz mini-gipa/przedłużki do body Z5. Nie lubiłem samego L-bracketa od początku, choć przeszkadzał mi w umiarkowanym stopniu. Po kupnie plecaka Shimody z bocznym dostępem do przedzialu fotograficznego, body wchodzi do plecaka dość topornie. Ostatnio chciałem szybko wyjąc plecak i złapałem się na głupkowatym szarpaniu z plecakiem. Chcę się pozbyć ramki do pionowego montażu, zachowując samą możliwość z używania go. Nie wiem czy istnieją jakieś głowice kulowe pozwalające na sensowne robienie pionów, ale doszedłem do dość ciekawych rozwiązać z obracaniem calego aparatu:
- SmallRig (https://www.smallrig.com/global/SmallRig-Rotatable-Horizontal-to-Vertical-Mount-Plate-Kit-for-Nikon-Specific-Z-Series-Cameras-4306.html)
- FotoPro X-Rotator (https://notopstryk.pl/pl/p/Adapter-Fotopro-X-Rotator-95-szary/16773)
Każdy z nich występuje w kilku wydaniach od różnych producentów i przedziałach cenowych, póki bym się skupił na szczegółach, rozważam w ogóle sensowność ich zakupu, bo w necie recenzji innych niż "to świetny sprzęt, używam go już 15 minut" nie ma zbyt wiele i to mnie trochę martwi. Bardziej mi się podoba rozwiązanie X-Rotator, bo przy odpoiwednim pokombinowaniu ze złączkami, może by się dało z niego uczynić integralną część statywu, a aparat w obiektywie tylko wpinać w razie potrzeby. W rozwiązaniu z pierścieniem, nietety trzeba zdejmować obiektyw przy montażu, co komplikuje trochę sprawę, ale też nie jest dużym problemem. Pierścień wydaje się też stabilniejszym rozwiązaniem, niż tylko wycinek okręgu.
Korzysta ktoś z Was? Warto dokładać ~200g do wagi statywu?
- SmallRig (https://www.smallrig.com/global/SmallRig-Rotatable-Horizontal-to-Vertical-Mount-Plate-Kit-for-Nikon-Specific-Z-Series-Cameras-4306.html)
- FotoPro X-Rotator (https://notopstryk.pl/pl/p/Adapter-Fotopro-X-Rotator-95-szary/16773)
Każdy z nich występuje w kilku wydaniach od różnych producentów i przedziałach cenowych, póki bym się skupił na szczegółach, rozważam w ogóle sensowność ich zakupu, bo w necie recenzji innych niż "to świetny sprzęt, używam go już 15 minut" nie ma zbyt wiele i to mnie trochę martwi. Bardziej mi się podoba rozwiązanie X-Rotator, bo przy odpoiwednim pokombinowaniu ze złączkami, może by się dało z niego uczynić integralną część statywu, a aparat w obiektywie tylko wpinać w razie potrzeby. W rozwiązaniu z pierścieniem, nietety trzeba zdejmować obiektyw przy montażu, co komplikuje trochę sprawę, ale też nie jest dużym problemem. Pierścień wydaje się też stabilniejszym rozwiązaniem, niż tylko wycinek okręgu.
Korzysta ktoś z Was? Warto dokładać ~200g do wagi statywu?