PDA

Zobacz pełną wersję : Obrotowa głowica do statywu, jakieś doświadczenia?



zbyk
12-11-2025, 14:03
Szukam znowu opinii/porady do rozwiązania irytującego mnie problemu. Jestem zadowolony ze statywu, oraz mini-gipa/przedłużki do body Z5. Nie lubiłem samego L-bracketa od początku, choć przeszkadzał mi w umiarkowanym stopniu. Po kupnie plecaka Shimody z bocznym dostępem do przedzialu fotograficznego, body wchodzi do plecaka dość topornie. Ostatnio chciałem szybko wyjąc plecak i złapałem się na głupkowatym szarpaniu z plecakiem. Chcę się pozbyć ramki do pionowego montażu, zachowując samą możliwość z używania go. Nie wiem czy istnieją jakieś głowice kulowe pozwalające na sensowne robienie pionów, ale doszedłem do dość ciekawych rozwiązać z obracaniem calego aparatu:
- SmallRig (https://www.smallrig.com/global/SmallRig-Rotatable-Horizontal-to-Vertical-Mount-Plate-Kit-for-Nikon-Specific-Z-Series-Cameras-4306.html)
- FotoPro X-Rotator (https://notopstryk.pl/pl/p/Adapter-Fotopro-X-Rotator-95-szary/16773)
Każdy z nich występuje w kilku wydaniach od różnych producentów i przedziałach cenowych, póki bym się skupił na szczegółach, rozważam w ogóle sensowność ich zakupu, bo w necie recenzji innych niż "to świetny sprzęt, używam go już 15 minut" nie ma zbyt wiele i to mnie trochę martwi. Bardziej mi się podoba rozwiązanie X-Rotator, bo przy odpoiwednim pokombinowaniu ze złączkami, może by się dało z niego uczynić integralną część statywu, a aparat w obiektywie tylko wpinać w razie potrzeby. W rozwiązaniu z pierścieniem, nietety trzeba zdejmować obiektyw przy montażu, co komplikuje trochę sprawę, ale też nie jest dużym problemem. Pierścień wydaje się też stabilniejszym rozwiązaniem, niż tylko wycinek okręgu.

Korzysta ktoś z Was? Warto dokładać ~200g do wagi statywu?

Wind Mill
12-11-2025, 18:02
Ileś gram do masy statywu to pikuś w porównaniu do niewygody używania (dla mnie).

X-Rot - za każdym razem musisz mocować do aparatu, gdy chcesz używać statywu.
Ja na każdym z aparatów miałem płytkę statywową kiedyś, L-bracket od lat, zamocowane na stałe.
Nie wyobrażam sobie powrotu do każdorazowego przykręcania płytki do aparatu, gdy akurat chcę używać statywu. ;)

SmallRig jak widać pozwala na odpinanie aparatu z płytką od ustrojstwa - ale czy tak "stercząca" od dołu płytka nie będzie Ci haczyć w plecaku?

W obu przypadkach, masz dodatkowe niezbyt praktyczne w transporcie ustrojstwa.
Do tego tracisz największa zaletę L-bracketu - zestaw aparat / obiektyw pomimo tych wszystkich pinów anty-obrotowych może mieć tendencję do obracania się w osi śruby mocującej płytkę do aparatu.

zbyk
13-11-2025, 01:03
Nie mam pewności, czy na tym X-Rocie nie da się też zamocować szybkozłączki po stronie body. Jak nie tu, to na aliexpress są jakieś klony, gdzie można, także to może być lepsze rozwiązanie pod tym względem

Ogólnie, to co chciałbym osiągnąć, to przedłużka body z acra-swiss pod spodem, którą wpinałbym w mocowanie w statywie. Samego statywu nie używam zbyt często, dość często, by się irytować ramką od L-bracketa.




W obu przypadkach, masz dodatkowe niezbyt praktyczne w transporcie ustrojstwa.
Do tego tracisz największa zaletę L-bracketu - zestaw aparat / obiektyw pomimo tych wszystkich pinów anty-obrotowych może mieć tendencję do obracania się w osi śruby mocującej płytkę do aparatu.
w sumie to jest złota myśl, bo nie zwracałem na tę kwestię aż tak uwagi. Niektóre adaptery miały takie gumowe odbojniki od strony korpusu. Teraz wiem po co. W takim razie na pewno pierwszym krokiem byłoby dla mnie znalezienie sposobu mocowania, żeby nic nie odpalało na śrubie