PDA

Zobacz pełną wersję : [ Olympus ] OM System M.Zuiko Digital ED 50-200 mm f/2.8 IS PRO



MstrG
10-09-2025, 09:36
https://explore.omsystem.com/pl/pl/m-zuiko-ed-50-200mm-f2-8-is-pro-white
Cena 15000zł


Ogniskowa: 50 - 200 mm
Światłosiła: f/2.8
Pole widzenia: 24° - 6.2°
Ostrość od: 0.78 m
Maksymalne powiększenie: 0.25x
Maksymalna wartość przysłony: 22
Liczba listków na przysłonie: 9
Mechanizm ustawiania ostrości: AF
Konstrukcja: 21 elementów / 13 grup (1 soczewka EDA, 2 soczewki Super ED, 1 soczewka ED, 2 soczewki HR, 3 soczewki E-HR)
Rozmiar filtra: 77 mm
Stabilizacja: o deklarowanej wydajności 5.5 EV (do 7 EV w połączeniu ze stabilizacją w korpusie)
Dostępne mocowania: Mikro Cztery Trzecie
Wymiary: 225.8 x 91.4 mm
Waga: 1075 g (1250 g z łącznikiem statywowym)
IP53
możliwość zastosowania telekonwerterów 1.4x oraz 2.0x



90260

90261

BeatX
10-09-2025, 10:08
15 tysięcy?
Ci goście z zarządu OM Systems odlecieli na maxa.

https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Panasonic_Leica%20DG%20Vario-Elmarit%2050-200mm%20f_2.8-4%20ASPH.%20POWER%20O.I.S.%20Lens_vs_OM%20SYSTEM_M .Zuiko%20Digital%20ED%2050-200mm%20f_2.8%20IS%20PRO%20Lens%20Micro%20Four%20T hirds/BHitems/1393739-REG_1917650-REG

Już nie wspomnę, że są szkła typu Nikkor Z 100-400/4.5-5.6 VR S, Canon RF 100-500/4.5-7.1 L IS, Tamron 50-400/4.5-6.3 VC, czy nawet Canon R 100-300/2.8 L IS


https://www.youtube.com/watch?v=yA_TCF_Thu8

- - - - kolejny post - - - - - -

Aha, no i jest jeszcze przecież Olympus 40-150/2.8, który jest mniejszy, lżejszy, 3x tańszy, z tego co mi wiadomo rewelacyjny optycznie i wykonany jak produkt premium:

https://www.optyczne.pl/396.1-Test_obiektywu-Olympus_M.Zuiko_Digital_40-150_mm_f_2.8_ED_PRO-Wst%C4%99p.html

Nie wiem co o tym wszystkim sądzić..
Dla mnie zarząd OM Systems to jacyś jajcarze, słowo daje ;)

pki1234
10-09-2025, 12:27
15 tysięcy?
Ci goście z zarządu OM Systems odlecieli na maxa.
....
Dla mnie zarząd OM Systems to jacyś jajcarze, słowo daje ;)

oj tam odlecieli ... Poityka ;-)

a jak bylo z z6III?
z 14 tys na 9 tys w ciagu roku...
to jest blisko 40% off.

tu pewnie bedzie podobnie...

paparapa
10-09-2025, 13:00
oj tam odlecieli ... Poityka ;-)

a jak bylo z z6III?
z 14 tys na 9 tys w ciagu roku...
to jest blisko 40% off.

tu pewnie bedzie podobnie...

Masz na myśli tą dziwną nieoficjalną "szemraną" formę sprzedaży w której mistrzem był Olympus? :)

m_a_g
10-09-2025, 13:47
Masz na myśli tą dziwną nieoficjalną "szemraną" formę sprzedaży w której mistrzem był Olympus? :)

Pewnie tak... obiektywy z serii PRO wycenione na 9000PLN po cichu sprzedawane za złotówkę przy zakupie aparatu w promkach...
Przy wycenie w/w obiektywu też dali czadu - jak to zwykle, crop factor cenowy - zwykły obiektyw 50-200 f2.8 wycenili jakby to było 100-400 f2.8 na FF, i tak go też reklamują.
Innymi słowy - im mniejsza matryca, tym więcej można klienta łupić za tą samą optykę ;-)

OjTam
10-09-2025, 14:09
jakby to było 100-400 f2.8 na FF,

Taki obiektyw kosztowałby 15k nie PLNów, a €... Minimum. :mrgreen:

Wycenili go trochę więcej, niż kosztował Nikkor 100-400 (czy 70-200/2.8.) na start. Cóż, a później zdziwienie, że rok kończą, mając 300mln PLNów (odpowiednik, skoro tak je lubią xD) na czerwono.

m_a_g
10-09-2025, 14:29
Wycenili go trochę więcej, niż kosztował Nikkor 100-400 (czy 70-200/2.8.) na start. Cóż, a później zdziwienie, że rok kończą, mając 300mln PLNów (odpowiednik, skoro tak je lubią xD) na czerwono.

O czym tu dyskutować kiedy Nikon Z8 + Nikkor Z 100-400 kosztuje mniej niż OM-1 MK II + 50-200..... A przewaga możliwości zestawu Nikona jest wręcz nieporównywalna do tego co można mieć z zabaweczki od OM....

pki1234
10-09-2025, 15:25
Masz na myśli tą dziwną nieoficjalną "szemraną" formę sprzedaży w której mistrzem był Olympus? :)

nie znam ani oficjanych ani nieoficjalnych form sprzedaży OM. :-) Jestem klientem zarówno OM jak i Nikona.

To co chciałem porównać to to, że wycena Nikona z6III w momencie premiery też była całkowicie z czapy.
Płacąc o 2 tys zł więcej można było kupić Nikona Z8, czyli puszkę pozycjonowaną przez NIkona o poziom wyżej.
W stosunku do ceny aparatu to było jak napiwek w knajpie i już mogłeś się poczuć w wyższej klasie :-).
Minął rok i co...?
Cena spadła blisko 40%...
Jajcarze? ;-)

Osobiście uważam że ten obiektyw nie zasługuje na taką różnicę w cenie w porównaniu do 40-150 f2.8.
Ale co z tego że tak uważam...?

Obydwie firmy to korporacje i wyceną nowych produktów rządzą cele biznesowe poszczególnych managerów.
Za chwilkę sprawy przejmą inni ludzie, odpowiadający za wynik finansowy a nie za marketing i będą ceny urealniane, promocje, bundle, cash-backi itd...
Trzeba tylko cierpliwie poczekać.

A wracając do meritum tematu to myśle że 40-150 f2.8 w tych wymiarach co jest wykorzystałbym dużo częściej niż ten 50-200.

m_a_g
10-09-2025, 15:33
Za chwilkę sprawy przejmą inni ludzie, odpowiadający za wynik finansowy a nie za marketing i będą ceny urealniane, promocje, bundle, cash-backi itd...
Trzeba tylko cierpliwie poczekać.


Chciałbym nieśmiało zauważyć że ludzie odpowiadający za marketing są z definicji odpowiedzialni za wynik finansowy firmy ;-) No przynajmniej w każdej normalnej firmie która przynosi dochód a nie straty :mrgreen:

paparapa
10-09-2025, 15:42
Chciałbym nieśmiało zauważyć że ludzie odpowiadający za marketing są z definicji odpowiedzialni za wynik finansowy firmy ;-) No przynajmniej w każdej normalnej firmie która przynosi dochód a nie straty :mrgreen:


No wiesz.... To zależ co "oni" uważają za dobry wynik.
Może właśnie celem jest z nieznanych nam powodów strata.

m_a_g
10-09-2025, 15:53
A to przepraszam ;-)

OjTam
10-09-2025, 15:56
No wiesz.... To zależ co "oni" uważają za dobry wynik.
Może właśnie celem jest z nieznanych nam powodów strata.

Jeśli tak jest, to są na dobrej drodze (https://photorumors.com/2025/09/02/om-system-continues-to-be-in-the-red-in-2024-with-a-negative-operating-profit-of-¥1-2-billion-yen).

No i powstaje pytanie: jaką kwotę uznają za cel? :D

cdc
10-09-2025, 16:09
OMDS nie musi raportować strat.

Oluś przez dekady ukrywał straty https://en.wikipedia.org/wiki/Olympus_scandal

MstrG
11-09-2025, 08:06
oj tam odlecieli ... Poityka ;-)

a jak bylo z z6III?
z 14 tys na 9 tys w ciagu roku...
to jest blisko 40% off.

tu pewnie bedzie podobnie...

U nas jakoś dziwna była ta cena początkowa, choć nie 14, a 13k.
Na premierę Z6III kosztował 2500$, a teraz ile kosztuje? 2700$ (https://www.bhphotovideo.com/c/product/1834803-REG/nikon_z6_iii_mirrorless_camera.html) - to jest blisko 40% off? Daleko od 1500$ ;)


To co chciałem porównać to to, że wycena Nikona z6III w momencie premiery też była całkowicie z czapy.
Płacąc o 2 tys zł więcej można było kupić Nikona Z8, czyli puszkę pozycjonowaną przez NIkona o poziom wyżej.
W stosunku do ceny aparatu to było jak napiwek w knajpie i już mogłeś się poczuć w wyższej klasie :-).
Minął rok i co...?
Cena spadła blisko 40%...
Jajcarze? ;-)

Z8 na premierę kosztował 4000$, u nas 21000zł. Z6III 2500$, u nas 13000zł. O ile w USA spadła cena pokazałem wyżej. Zestawiasz też cenę premierową niższego modelu do ceny wyższego modelu, ale po ponad roku na rynku.
Inna sprawa, że body z czasem tanieją, chyba w każdym systemie. Obiektywy tak cyklicznie nie są zastępowane nowszymi modelami, więc ich cena jest bardziej stała. Porównanie więc spadku ceny body do teoretycznego spadku ceny tego obiektywu nie do końca IMO jest trafione.

pki1234
11-09-2025, 13:46
U nas jakoś dziwna była ta cena początkowa, choć nie 14, a 13k.
Na premierę Z6III kosztował 2500$, a teraz ile kosztuje? 2700$ (https://www.bhphotovideo.com/c/product/1834803-REG/nikon_z6_iii_mirrorless_camera.html) - to jest blisko 40% off? Daleko od 1500$ ;)

Z8 na premierę kosztował 4000$, u nas 21000zł. Z6III 2500$, u nas 13000zł. O ile w USA spadła cena pokazałem wyżej. Zestawiasz też cenę premierową niższego modelu do ceny wyższego modelu, ale po ponad roku na rynku.
Inna sprawa, że body z czasem tanieją, chyba w każdym systemie. Obiektywy tak cyklicznie nie są zastępowane nowszymi modelami, więc ich cena jest bardziej stała. Porównanie więc spadku ceny body do teoretycznego spadku ceny tego obiektywu nie do końca IMO jest trafione.

Masz racje zrobiłem pomylke w cenie Z6III. Bylo to w 13K.
Reszta mojego postu jest prawdziwa.
Zgadzam sie z Twoją uwagą dotyczącą porównania nowego modelu do modelu istniejącego na rynku. Tak, wiem że tak zrobiłem. Nie zmienia to jednak faktu że te puszki to dwie różne klasy a różnica w cenie w danym momencie byla śmiesznie mała.

Chodziło mi o praktykę wyceny nowych produktów. Zawsze są wyceniane wyżej na starcie. I OM Systems w wypadku obiektywu w temacie tego wątku nie jest tu wjątkiem. Czas pokaże jak bedzie z tym obiektywem.
Nie próbuję być żadnym adwokatem OM System a swoją opinię na temat tego obiektywu napisałem już wcześniej.

epicure
11-09-2025, 13:57
Chciałbym nieśmiało zauważyć że ludzie odpowiadający za marketing są z definicji odpowiedzialni za wynik finansowy firmy ;-) No przynajmniej w każdej normalnej firmie która przynosi dochód a nie straty :mrgreen:

W każdej "normalnej" korporacji to nawet pani na recepcji jest odpowiedzialna za wynik finansowy firmy. I choćby miała na niego zerowy wpływ, to oberwie po kieszeni, jeśli wynik finansowy będzie poniżej oczekiwań. Co innego zarząd - oni sobie przydzielają premie, nagrody i pakiety akcji nawet jeśli firma stoi u progu bankructwa.

MstrG
11-09-2025, 14:10
Masz racje zrobiłem pomylke w cenie Z6III. Bylo to w 13K.
Reszta mojego postu jest prawdziwa.
Zgadzam sie z Twoją uwagą dotyczącą porównania nowego modelu do modelu istniejącego na rynku. Tak, wiem że tak zrobiłem. Nie zmienia to jednak faktu że te puszki to dwie różne klasy a różnica w cenie w danym momencie byla śmiesznie mała.

Chodziło mi o praktykę wyceny nowych produktów. Zawsze są wyceniane wyżej na starcie. I OM Systems w wypadku obiektywu w temacie tego wątku nie jest tu wjątkiem. Czas pokaże jak bedzie z tym obiektywem.
Nie próbuję być żadnym adwokatem OM System a swoją opinię na temat tego obiektywu napisałem już wcześniej.

No tak to z elektroniką często bywa. Canon R6II na premierę kosztował ponad 14k. Teraz kupisz go za 8k. Wyjdzie następca i będzie ta sama sytuacja - kupić R6III czy dołożyć troszkę i kupić R5II, który już zdąży stanieć (a już teraz można go wyrwać za 17k).

Żeby nie było, że tylko offtopuję:

https://www.youtube.com/watch?v=mAsHwCw1LPM&ab_channel=PetaPixel

m_a_g
11-09-2025, 14:32
Ja tylko pragnę zauważyć, ze mieszanie w tej dyskusji cen aparatów w dniu debiutu na rynku z cenami obiektywów w dniu premiery nie ma sensu. Obiektywy (co do zasady) nie tanieją, aparaty z czasem a i owszem, i to jest normalne.

epicure
11-09-2025, 14:46
Obiektywy tanieją w czasie cashbacków.

m_a_g
11-09-2025, 16:01
Obiektywy tanieją w czasie cashbacków.


To chyba tylko w Polsce...i raczej tylko w OMDS. Nie będę sprawdzał cen wszystkich obiektywów na rynku, ale tak na szybko jeżeli chodzi o te które posiadam:
- Nikkor Z 24-70 f2.8 - kosztuje dzisiaj więcej niż za ile go kupiłem w marcu 2022 płaciłem $2296, dzisiejsza cena na Amazon / BH to $2546;
- Nikkor Z 70-200 f2.8 - kosztuje dzisiaj tyle samo za ile kupiłem go kiedy pojawił się na rynku;
- Nikkor Z 100-400 - kosztuje dzisiaj tyle samo za ile go kupiłem kiedy pojawił się na rynku;
- Nikkor Z 800 PF - kosztuje dzisiaj tyle samo za ile go kupiłem kiedy pojawił się na rynku;
- Sony FE 135 f1.8 GM- kosztuje dzisiaj tyle samo za ile go kupiłem kiedy pojawił się na rynku a to było 5 lat temu chyba? Ba, był taki moment że kosztował więcej przez jakiś czas.
- Sony FE 300 f2.8 GM - kosztuje tyle samo;

Dalej nie chce mi się sprawdzać.

W każdym razie w w większości przypadków nawet jeżeli są na obiektywy jakieś promocje to są one niewielkie, nie 40% czy za złotówkę jak w OMDS.

cdc
11-09-2025, 16:06
90299

z https://jp-omsystem-com.translate.goog/product/lens/zoom/pro/50-200_28ispro/index.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

m_a_g
11-09-2025, 16:11
90298

z https://jp-omsystem-com.translate.goog/product/lens/zoom/pro/50-200_28ispro/index.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

Że co? Przecież to się do sądu kwalifikuje. Zestaw Z8 + Nikkor Z 100-400, czyli dokładnie ten sam zakres ogniskowych, waży poniżej 2400gram. A nie 4KG jak tu jest napisane.

cdc
11-09-2025, 16:24
90300

ale 1075 g to bez telekonwertera :lol:

OjTam
11-09-2025, 17:46
To chyba tylko w Polsce...

Chyba raczej odwrotnie. Zapomniałeś, że ceny w USA podskoczyły dzięki taryfom?
Ceny optyki w PL raczej z czasem spadają:
800/6.3
https://i.imgur.com/1fM0P4o.png

N24-70
https://i.imgur.com/yvs82BN.png


Szary kolor na wykresie oznacza czasowy brak dostępności.

Widać wyraźnie promki i CB.

mathu
11-09-2025, 20:13
Pomijacie zupełnie wpływ kursu PLN...

90310

Przy tak dużych wahaniach nowo wprowadzany produkt może mieć zupełnie losową cenę w stosunku do reszty oferty. Wszystko zależy od tego jaki kurs USDPLN będzie użyty dla konkretnej premiery. Trzeba czasu żeby i stare i nowe produkty zaczęły używać tego samego kursu. Dlatego na premierze może być super drogo, a kilka miesięcy później 20% taniej.

m_a_g
11-09-2025, 21:24
Pomijacie zupełnie wpływ kursu PLN...

90310

Przy tak dużych wahaniach nowo wprowadzany produkt może mieć zupełnie losową cenę w stosunku do reszty oferty. Wszystko zależy od tego jaki kurs USDPLN będzie użyty dla konkretnej premiery. Trzeba czasu żeby i stare i nowe produkty zaczęły używać tego samego kursu. Dlatego na premierze może być super drogo, a kilka miesięcy później 20% taniej.

Dobrze prawisz.
Dlatego w USA takich wahań nie ma, ceny są ustalane "raz na zawsze" na ten rynek i tyle.

Aha, żadnej podwyżki cen w związku z taryfami nie zauważyłem, przynajmniej w segmencie profesjonalnych obiektywów systemowych.
Taki Nikkor 800mm PF kosztuje co do dolara tyle samo dzisiaj ile za niego zapłaciłem dwa lata temu.
I tak dalej.
Zakładam że producent czy dystrybutor zwyczajnie pokrył te koszty, bo mają z czego, a taryfy są naliczane przy imporcie od ceny hurtowej producenta dla dystrybutora, a nie od ceny detalicznej, więc specjalnie im krzywdy nie robią.

MstrG
11-09-2025, 21:38
Dobrze prawisz.
Dlatego w USA takich wahań nie ma, ceny są ustalane "raz na zawsze" na ten rynek i tyle.

Aha, żadnej podwyżki cen w związku z taryfami nie zauważyłem, przynajmniej w segmencie profesjonalnych obiektywów systemowych.
Taki Nikkor 800mm PF kosztuje co do dolara tyle samo dzisiaj ile za niego zapłaciłem dwa lata temu.
I tak dalej.
Zakładam że producent czy dystrybutor zwyczajnie pokrył te koszty, bo mają z czego, a taryfy są naliczane przy imporcie od ceny hurtowej producenta dla dystrybutora, a nie od ceny detalicznej, więc specjalnie im krzywdy nie robią.

Jeszcze nie widziałem producenta lub dystrybutora, który by wziął na siebie takie koszty. Może karmią nas wszędzie fake newsami o dwóch podwyżkach...
https://nikonrumors.com/2025/06/23/nikon-usa-price-increase-now-in-effect.aspx/
https://nikonrumors.com/2025/08/18/confirmed-nikon-usa-price-increase-on-september-1st.aspx/
https://nikonrumors.com/2025/09/01/second-nikon-usa-price-increase-as-a-result-of-the-trump-tariff-is-here-significantly-limited-rebates-for-september.aspx/

Oby zaraz nie zrobił nam się temat o cłach ;)

mathu
11-09-2025, 21:43
Sony w przypadku Playstation po prostu podniósł ceny RESZCIE ŚWIATA żeby hamburgery nie odczuły taryf... Wszystko się da.

m_a_g
11-09-2025, 23:02
Jeszcze nie widziałem producenta lub dystrybutora, który by wziął na siebie takie koszty. Może karmią nas wszędzie fake newsami o dwóch podwyżkach...
https://nikonrumors.com/2025/06/23/nikon-usa-price-increase-now-in-effect.aspx/
https://nikonrumors.com/2025/08/18/confirmed-nikon-usa-price-increase-on-september-1st.aspx/
https://nikonrumors.com/2025/09/01/second-nikon-usa-price-increase-as-a-result-of-the-trump-tariff-is-here-significantly-limited-rebates-for-september.aspx/

Oby zaraz nie zrobił nam się temat o cłach ;)

Nie wiem jak to skomentować, bo nie prowadzę rejestru cen ;-)
Na przykładzie mojego egzemplarza Nikkora Z 800 PF - w pierwszym linku od Ciebie jest podane że cena wzrosła z $6499 na 6999.
I faktycznie, aktualna cena w BH to $6999. Tylko że ja tyle samo płaciłem dwa lata temu i nigdy go taniej nie widziałem. Mam na myśli z oficjalnej dystrybucji z gwarancją w USA.
Przyznam jednak że po zakupie średnio interesowały mnie ceny tego szkła, nie wiem, może później spadły i teraz znowu wzrosły? Można spekulować.
Ale nawet na chwilę obecną na Amazon jest wersja "international" czyli sprowadzana nieoficjalnie nie przez Nikon USA za kilkaset USD mniej do kupienia.

MstrG
11-09-2025, 23:31
Czyli cena premierowa nie była taka jak podawali.
https://www.dpreview.com/news/7524133119/nikon-reveals-its-new-6-500-800mm-f6-3-super-telephoto-lens-for-z-mount-cameras

Wątek o cłach jest zamknięty, a powinienem tam przenieść te posty.

m_a_g
12-09-2025, 12:34
Czyli cena premierowa nie była taka jak podawali.
https://www.dpreview.com/news/7524133119/nikon-reveals-its-new-6-500-800mm-f6-3-super-telephoto-lens-for-z-mount-cameras


Albo ja po prostu przepłaciłem (nieświadomie) za mój egzemplarz. Kiedy 800mm PF wchodził na rynek były ogromne problemy z dostępnością, wszędzie był "out of stock" i ewentualne zapisy, ja kupiłem mój na Amazon bo tam był dostępny, a cena wydawała mi się normalna...

kanimo
15-09-2025, 11:53
Dla mnie, bez wbudowanego konwertera to taki obiektyw troche do niczego. Zysk zasiegu niby jest, ale nie az tak znaczacy w stosunku do 40-150. Ma stabilizacje w odroznieniu od krotszego kuzyna. Ale i tak do zwierzatek, a szczegolnie ptakow, za krotki na matryce gdzie cropowac nie ma z czego. W krajobrazach te 2,8 wydaje sie zbedne. Do portretu za dlugi i wiekszosc wybierze stalki. Do astro podobnie, bo 2,8 to juz sporo. Do reporterki za ciezki, na spacerowy ogniskowa malo wszechstronna i ciezki.
Jak ktos na serio robi zwierzeta na tej matrycy, to wybierze 150-400PRO i nie bedzie sie obarczal drugim szklem tej wagi.
Czekalam na 90-250 z konwerterem i bym kupila. Byl taki, swietny optycznie, choc kloc, w duzym Olku. Do dzis go ciezko dostac w uzywce.

KadryZpodróży
15-09-2025, 19:08
Dla mnie, bez wbudowanego konwertera to taki obiektyw troche do niczego. Zysk zasiegu niby jest, ale nie az tak znaczacy w stosunku do 40-150. Ma stabilizacje w odroznieniu od krotszego kuzyna. Ale i tak do zwierzatek, a szczegolnie ptakow, za krotki na matryce gdzie cropowac nie ma z czego. W krajobrazach te 2,8 wydaje sie zbedne. Do portretu za dlugi i wiekszosc wybierze stalki. Do astro podobnie, bo 2,8 to juz sporo. Do reporterki za ciezki, na spacerowy ogniskowa malo wszechstronna i ciezki.
Jak ktos na serio robi zwierzeta na tej matrycy, to wybierze 150-400PRO i nie bedzie sie obarczal drugim szklem tej wagi.
Czekalam na 90-250 z konwerterem i bym kupila. Byl taki, swietny optycznie, choc kloc, w duzym Olku. Do dzis go ciezko dostac w uzywce.

Od dobrych kilku tygodni było wiadomo, że ten nowy biały kruk to będzie właśnie zakres 50-200/2.8 więc liczenie na 250mm na długim końcu to troszkę naiwne :roll: 150-400 to już jednak bardzo drogi zoom bo bodajże ponad 30 tysięcy PLN więc dostępny raczej dla nielicznych.

kanimo
15-09-2025, 20:24
Coz, nie sledze od kilku tygodni, nowosci Olka. Ten obiektyw na road map byl od 2-3 lat, a poniewaz ogniskowe sa pokazane w sposob malo precyzyjny to jakas szansa byla (fakt, nieduza), ze powtorza to co bylo sukcesem w duzym systemie.

Ladne zdjecia, ale wymaga bliskiej odleglosci.
https://www.sulasula.com/en/om-system-50-200mm-2-8-is-review/

Jak ktos robi przyrode Olympusem to 6-7 tys euro za dobre tele jest opcja do rozwazenia.

Mozna tez wejsc w inny system i wydatki beda sporo wieksze, nim sie usklada docelowy zestaw, dajacy wyraznie lepszy obrazek.