mathu
18-06-2025, 22:48
Adobe właśnie wypuściło super aplikację do robienia zdjęć dla iOS: https://www.dpreview.com/news/4142720910/adobe-quietly-made-a-super-powered-camera-app-for-iphone
Produkuje rawy w DNG bardzo wysokiej jakości, dużo lepszej niż pro-rawy z iOS i nie potrzebuje w ogóle iPhona Pro do działania.
To co ją odróżnia od typowych aplikacji typu ProCam, które dawały albo możliwość zapisania pojedynczego zdjęcia jako czysty raw (z szumem), albo użycie pipeline'u od iOS (produkując to samo co zwykła aplikacja do aparatu), to zaimplementowanie przez Adobe własnego algorytmu łączenia serii zdjęć w jedno który działa podobnie jak pipeline od Apple ale dużo lepiej, bez charakterystycznych przeostrzeń i innych artefaktów.
Przykładowo typowe zdjęcie z iPhona w trybie nocnym z ręki (crop 100%):
88695
A tak wygląda DNG z Adobe Indigo wywołany w Lightroomie:
88696
Oczywiście ten DNG pozwala na edycję balansu bieli, ma też super dynamikę i w ogóle wygląda bardzo naturalnie, nie jak zdjęcie z telefonu. Dodatkowo widzę że zdjęcie z aparatu ultrawide, który w iPhonie jest bardzo kiepskiej jakości, ma dużo wyższą realną szczegółowość niż to, co produkuje iOS.
Na minus produkcja jednego rawa mocno obciąża i grzeje telefon, po jednym max dwóch zdjęciach muszę mu dać odpocząć żeby ostygł (iPhone 15).
Produkuje rawy w DNG bardzo wysokiej jakości, dużo lepszej niż pro-rawy z iOS i nie potrzebuje w ogóle iPhona Pro do działania.
To co ją odróżnia od typowych aplikacji typu ProCam, które dawały albo możliwość zapisania pojedynczego zdjęcia jako czysty raw (z szumem), albo użycie pipeline'u od iOS (produkując to samo co zwykła aplikacja do aparatu), to zaimplementowanie przez Adobe własnego algorytmu łączenia serii zdjęć w jedno który działa podobnie jak pipeline od Apple ale dużo lepiej, bez charakterystycznych przeostrzeń i innych artefaktów.
Przykładowo typowe zdjęcie z iPhona w trybie nocnym z ręki (crop 100%):
88695
A tak wygląda DNG z Adobe Indigo wywołany w Lightroomie:
88696
Oczywiście ten DNG pozwala na edycję balansu bieli, ma też super dynamikę i w ogóle wygląda bardzo naturalnie, nie jak zdjęcie z telefonu. Dodatkowo widzę że zdjęcie z aparatu ultrawide, który w iPhonie jest bardzo kiepskiej jakości, ma dużo wyższą realną szczegółowość niż to, co produkuje iOS.
Na minus produkcja jednego rawa mocno obciąża i grzeje telefon, po jednym max dwóch zdjęciach muszę mu dać odpocząć żeby ostygł (iPhone 15).