PDA

Zobacz pełną wersję : Nóż szefa kuchni



poste
10-05-2025, 12:02
Chodzi mi o stosunkowo niedrogą chińszczyznę, ale zrobiony z dobrej stali. Widzę sporo takich noży ze stali damsceńskiej albo dobrej jakości stali węglowej (AUS-10, VG-10 i chińskie odpowiedniki). Kosztują +/- 200 zł, może ktoś ma doświadczenia z używania takiego noża?

Może od początku. Do swojego amatorskiego kucharzenia używam od lat noża szefa kuchni. Podobały mi się kiedyś topowe noże damasceńskie, ale ich cena jakoś mnie zniechęciła ;). Nie jestem aż takim gadżeciarzem, ani nie mam potrzeby wydania grubo ponad 1k za japoński nóż robiony przez stuletnich mistrzów w przerwie między wykuwaniem mieczy samurajskich :) Kupiłem niedawno chiński scyzoryk za kilkadziesiąt pln-ów i zrobił na mnie świetne wrażenie. Stal D2, ostry jakiego jeszcze nie miałem, wygodny, itd. A że widzę też sporo chińskich noży kuchennych, to może czas zastąpić mój (który szybki się tępi i jest z jakiejś zwykłej nierdzewki) czymś lepszym? No właśnie, pytanie czy chińszczyzna trzyma jakość i czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii.

cybulski
10-05-2025, 12:25
Zapytam młodszego syna, jego pasją jest kucharzenie, wiem że ma jakieś noże o których mówisz, oraz jakieś specjalne kamienie do ostrzenia.

Z tego co się orientuję, to kupił kolejny sobie nóż, gdy miał warszaty u jakiegoś "mistrza" od sushi, i ten podobno jest najlepszy. Ale czy to japoński czy coś innego, dam znać jak sie dowiem.

fafniak
10-05-2025, 12:25
jest taki kanał na jutjubie - facet ma fiksację na punkcie noży - może cos znajdziesz?

poste
10-05-2025, 12:25
Super, podpytaj.

fafniak
10-05-2025, 12:26
https://youtu.be/HZtyuIZ_Vdw?si=uh7o3SRF-igx1bs7

burz
10-05-2025, 12:33
Syn też jest zafiksowany na kuchennych nożach, ale szefa kuchni nie ma, prawie do wszystkiego używa noży santoku i nakiri.

poste
10-05-2025, 13:09
Dzięki, popatrzę, na szybko ten najtańszy nóż z filmiku wygląda na podróbkę (wzór damasceński naniesiony na powierzchnię). Co akurat jest na plus, za 60 zł jest kiepsko i nie jest to dziwne, ale już za 3x więcej wygląda nieźle.

Santoku jest dla mnie jakąś alternatywą, choć ja akurat przyzwyczaiłem się do "europejskiego" noża szefa, robię nim praktycznie wszystko.

cybulski
10-05-2025, 13:48
Syn napisał, że najlepiej mu się sprawdzają Victorinox Santoku i Fibrox Santoku.

poste
10-05-2025, 14:35
Czyli europejskie. Pewnie że w Europie jest produkowane wiele rodzajów b. dobrej stali, ale chcę wypróbować lepszą chińszczyznę.

Umbra
11-05-2025, 15:39
Ja znowu najbardziej lubię europejski kształt noża, a nie te japońskie cudaki.

markB
11-05-2025, 16:31
Ostatnio uciąłem się takim: https://www.amazon.pl/hecef-profesjonalny-ergonomicznym-G10-damasce%C5%84skiej/dp/B0CSMQ64MH/ref=sr_1_5_pp?crid=GIOYVTVWMNXG&dib=eyJ2IjoiMSJ9.y1873Fw6xE-rK-4CEOBxZlnYyHOvFU6IyEZXQ68BuoTRqAwNbIcAwfnEUlDpPlLU YusWArTcFgh9bo4GI22qG0kflxc8Bi5RJX4uYYgibUcxMC_MOp BOPz1kKq5IPmiL0-nLq5bvN7lire19IkiNv7l1bzt1HFE0vi8oDXjzvllkjEYEVrdd gQWYm57Y4EZVHWiagVyHFE_SRlUrbJHqRVvu_FFzDUcfgNiHP0 fvl9Vl7U0RsqNSN3wJfDetXF8rQj5kbR-JjK9r1dj2hC_5Y6vKAszq5GdA-LCyRiWNbb8.mq-KitNlASeDk4mz3lb2d90QvUvp4sTLOYDJCHbcC7Q&dib_tag=se&keywords=n%C3%B3%C5%BC%2Bszefa%2Bkuchni&qid=1746973769&sprefix=n%C3%B3%C5%BC%2Bszefa%2Bkuchni%2Caps%2C104&sr=8-5&th=1. Wbrew nazwie to chińszczyzna, nie made in japan.

poste
11-05-2025, 17:58
Ja znowu najbardziej lubię europejski kształt noża, a nie te japońskie cudaki.

Jak napisałem we wstępie mam podobnie. Próbowałem dawno temu używać tasaka, coś jak w chińskiej kuchni, ale mi nie podpasował. Z tym, że japoński gyuto jest dość podobny do noża szefa kuchni, santoku w pewnym stopniu też.


Ostatnio uciąłem się takim: https://www.amazon.pl/hecef-profesjonalny-ergonomicznym-G10-damasce%C5%84skiej/dp/B0CSMQ64MH/ref=sr_1_5_pp?crid=GIOYVTVWMNXG&dib=eyJ2IjoiMSJ9.y1873Fw6xE-rK-4CEOBxZlnYyHOvFU6IyEZXQ68BuoTRqAwNbIcAwfnEUlDpPlLU YusWArTcFgh9bo4GI22qG0kflxc8Bi5RJX4uYYgibUcxMC_MOp BOPz1kKq5IPmiL0-nLq5bvN7lire19IkiNv7l1bzt1HFE0vi8oDXjzvllkjEYEVrdd gQWYm57Y4EZVHWiagVyHFE_SRlUrbJHqRVvu_FFzDUcfgNiHP0 fvl9Vl7U0RsqNSN3wJfDetXF8rQj5kbR-JjK9r1dj2hC_5Y6vKAszq5GdA-LCyRiWNbb8.mq-KitNlASeDk4mz3lb2d90QvUvp4sTLOYDJCHbcC7Q&dib_tag=se&keywords=n%C3%B3%C5%BC%2Bszefa%2Bkuchni&qid=1746973769&sprefix=n%C3%B3%C5%BC%2Bszefa%2Bkuchni%2Caps%2C104&sr=8-5&th=1. Wbrew nazwie to chińszczyzna, nie made in japan.

Dziś zamówiłem całkiem podobny nóż na Temu. Zobaczymy jak przyjdzie. W linku od kolegi fafniak ten kolega w sumie dość trzeźwo recenzuje te noże i raczej zachęcająco. Nieduże pieniądze, zobaczymy.

Umbra
11-05-2025, 18:40
No właśnie mam gyuto i nigdy więcej.

poste
11-05-2025, 20:31
Kwestia przyzwyczajenia i preferencji. Mam jedynie nadzieję, że robak nie zacznie mi wiercić w brzuchu dziury p.t. kup idealny nóż ;)

Jurek Ż
12-05-2025, 14:07
Na co dzień i na trudne czasy.:-D

87955

poste
12-05-2025, 14:29
Czyżby ręczna robota?

poste
12-05-2025, 14:30
Wyglądają ekstra, choć nie do kuchni raczej ;)

Michaelius
12-05-2025, 16:51
Syn napisał, że najlepiej mu się sprawdzają Victorinox Santoku i Fibrox Santoku.

Mam w domu kilka Vicków i imho do domowych zastosowań niespecjalnie potrzeba lepszych.

BTW jak nie macie to sobie kupcie tzw. pikutka od tej firmy

https://centrumnozy.pl/victorinox-noz-pikutek-uniwersalny-czerwony-6.7831-11-cm

Jurek Ż
12-05-2025, 17:34
Czyżby ręczna robota?. Kolejno od lewej stal D2, Vanadis 4 Extra, 5Cr14MoV. W ofercie mają też do kuchni. .https://www.varms.pl/kategoria-produktu/uncategorized/noze-kuchenne/

poste
12-05-2025, 21:29
Fajnie, że jest u nas taka manufaktura. Nigdy o niej nie słyszałem.

Jak chyba wspomniałem, mam scyzoryk ze stali D2 i mówiąc najkrócej, nigdy żadnym nożem tyle razy się nie skaleczyłem :mrgreen: Wystarczy muśnięcie i skóra przecięta. Ale używam, zawsze jak wybieram się do lasu czy w teren staram się o nim pamiętać. Całkiem przydatny gadżet (może nawet narzędzie) w plenerach.

Pawel92
14-05-2025, 09:58
Jeśli ktoś ma możliwość kupna bezpośrednio na Tajwanie (ceny o około 30% niższe niż w oficjalnym cenniku), to polecam te noże:
https://jendeindustries.com/product-category/knives/maestro-wu-bombshell-steel/

poste
14-05-2025, 10:41
Strach dłużej oglądać te noże, bo na stronie pojawia się pasek z moją kartą kredytową google pay:mrgreen:

Jurek Ż
14-05-2025, 16:23
Bardzo dobre i stosunkowo niedrogie noże z ukraińskiej manufaktury. https://kapuga.pl/produkt/noz-kuchenny-bps-knives-rosemary-umber-wersja-limitowana-stal-nierdzewna-5cr14mov-drewno-debu-bagiennego-czarna-skorzana-pochwa/

poste
15-05-2025, 13:33
Dotarł do mnie nóż z Temu. Taki w sumie no-name

88003

Pudełko całkiem eleganckie, choć bez fajerwerków

88004

Sam nóż wygląda całkiem solidnie, stal to z pewnością nie jest wzorek wycinany laserem, rączka chyba z żywicy, ostry ale to zaraz wypróbuję. Sprawia wrażenie dobrze wyważonego i ogólnie solidnej roboty. Pierwsze wrażenia dla mnie zdecydowanie na plus. Zamówiłem w niedzielę rano, dotarł dziś, kosztował ok. 160 zł i tu nie ma raczej konkurencji z innego kraju.

88005

fafniak
15-05-2025, 14:04
To jak już wypróbujesz i będziesz zadowlony to daj linka, bo u nas w kuchni "tragedia nożowa" w tej chwili jest

poste
15-05-2025, 20:44
Kupiłem ten nóż
https://www.temu.com/pl/goods.html?_bg_fs=1&goods_id=601100241692660&sku_id=17595319037368&_x_sessn_id=37b2iapsxl&refer_page_name=bgt_order_detail&refer_page_id=10045_1747333704101_g5xxl5s21n&refer_page_sn=10045

Widzę, że dziś nawet trochę tańszy, kosztuje ok.150 żł. Po jednym przygotowaniu obiadu widzę, że używa się wygodnie (podobnie zresztą jak mojego starego noża), na razie nic nie drażni. Mógłby być jeszcze ostrzejszy, nie wiem jak to opisać, ale czuję, że dałoby się go naostrzyć ekstremalnie, a tak nie jest. Ostry, tnie kartkę itd. ale to nie jest brzytwa. Jakby bali się go naprawdę dobrze naostrzyć. W moim starym nożu, poza poobijaną rączką, lekko irytowała mnie konieczność częstego ostrzenia. Mam nadzieję, że w nowym będzie lepiej, poza tym jest całkiem ładny. To nie jest rzecz jasna jedyny czy najlepszy wybór noża, ja mam swoje przyzwyczajenia, ktoś może mieć inne. Niedrogich noży z naprawdę przyzwoitej stali nierdzewnej jest spory wybór.