Zobacz pełną wersję : Zdjęcia seryjne a bufor pamieci
Witam
Nikon D800
Mam problem ze zwiększeniem ilości zdjęć seryjnych AF-C jeśli chodzi o bufor pamięci
Po wciśnięciu spustu do połowy cały czas r 12
W menu ustawione max 100, zmniejszony rozmiar zdjęcia ( wszystko zgodnie z instrukcją)
Karta 128 GB extreme pro sandisk
Brak pomysłu co jeszcze
"Stosując odpowiednio szybką kartę pamięci, przy zapisie JPEG-ów w formacie DX możemy liczyć na maksymalną serię 100 zdjęć w serii wykonanych z największą prędkością 5 kl/s. " - z optyczne.pl Zdjęcia ustaw w JPG i wielkość DX. Jak masz NEF i FX, to nie wyciągniesz tylu klatek.
Zgodnie z tabelą w instrukcji D800 przy FX i przy jpg powinna być wartość 100
A to nie jest tak że wielkość bufora to jedno a ilość zdjęć w serii to drugie?
A to nie jest tak że wielkość bufora to jedno a ilość zdjęć w serii to drugie?
Zgadza sie
Więc bufora nie da się zwiększyć i zawsze będzie ten komunikat maksymalnie r12.
Przełączenie na JPGi o odpowiedniej wielkości przy odpowiednio szybkiej karcie pozwoli na to że bufor będzie się opróżniał wystarczająco szybko żeby uniknąć jego zapchania.
Więc bufora nie da się zwiększyć i zawsze będzie ten komunikat maksymalnie r12.
Przełączenie na JPGi o odpowiedniej wielkości przy odpowiednio szybkiej karcie pozwoli na to że bufor będzie się opróżniał wystarczająco szybko żeby uniknąć jego zapchania.
Tylko najlepsze jest to że jakiś czas wertując instr udało mi się zwiekszyć bufor, a teraz nie działa
Można to zrobić na dwa sposoby niezależnie albo jednocześnie.
Można ustawić RAW 12-bit lub 14-bit.
Można zmniejszyć obszar zdjęcia na DX lub 1,2x.
Wtedy odczyt z matrycy będzie miał mniejszą ilość danych i bufor zmieści więcej zdjęć.
Wyłącz opcję redukcji szumów dla naświetlania przy długich czasach. To powinno powiększyć bufor o jedną klatkę.
Oczywiście jeśli jest włączona.
Schwefel
16-04-2025, 04:38
Witam
Nikon D800
Mam problem ze zwiększeniem ilości zdjęć seryjnych AF-C jeśli chodzi o bufor pamięci
Po wciśnięciu spustu do połowy cały czas r 12
W menu ustawione max 100, zmniejszony rozmiar zdjęcia ( wszystko zgodnie z instrukcją)
Karta 128 GB extreme pro sandisk
Brak pomysłu co jeszcze
Z ciekawości sprawdziłem na swoim staruszku i dla JPG Fine jest 41, JPG Normal 70, JPG Basic 99, TIFF 23, RAW 16, RAW+JPG Fine 15. Tryb 1.2x 18, tryb DX 21. Karta CF Sandisk Extreme 32GB 120MB/s i to w tym upatrywałbym problemu.
RAW 14bit czy 12bit nie robi żadnej różnicy dla bufora tak samo jak kompresja.
Z ciekawości sprawdziłem na swoim staruszku i dla JPG Fine jest 41, JPG Normal 70, JPG Basic 99, TIFF 23, RAW 16, RAW+JPG Fine 15. Tryb 1.2x 18, tryb DX 21. Karta CF Sandisk Extreme 32GB 120MB/s i to w tym upatrywałbym problemu.
RAW 14bit czy 12bit nie robi żadnej różnicy dla bufora tak samo jak kompresja.
Też masz D800?
Czy bufor to taka pamięć samego body?
Rozumiem, że gdy karta ma słaba szybkość zapisu poszczególnych klatek to bufor dostosowuje się do karty pamięci?
Tyle tylko że ta moja karta SD ma 200mb/s
Bufor nie dostosowuje się do szybkości karty, tylko do ustawień wielkości pliku.
Poza tym D800 nie obsługuje kart 200MB/s. Chyba nawet 100 nie wyciąga, jak nowsze puszki typu D750.
Na kartach SD nie wyciąga nawet 40MB/s
https://www.cameramemoryspeed.com/nikon-d800/fastest-memory-sd-cf-card-tests/
Bufor to jest pamięć RAM podobnie działająca jak RAM w komputerze. Jest to bardzo szybka pamięć podręczna ale niestety ulotna.
Służy tylko do tego żeby można było zapisywać z matrycy zdjęcia w seryjne odpowiednio szybko bez ograniczenia przez szybkość zapisu na kartę.
Niestety bufor ma ograniczoną pojemność więc dlatego seria zdjęć o pełnej szybkości jest ograniczona.
- - - - kolejny post - - - - - -
RAW 14bit czy 12bit nie robi żadnej różnicy dla bufora tak samo jak kompresja.Wniosek z tego jest taki że przetworniki ADC są 14-bitowe a format 12-bit powstaje przez wyrzucenie dwóch najmłodszy bitów.
Ustawienia kompresji i bilów mają pośredni wpływ na długość serii. Bufora nie zwiększą, ale szybciej się zapisują na kartę.
https://www.optyczne.pl/185.3-Test_aparatu-Nikon_D800_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html
Bufor nie dostosowuje się do szybkości karty, tylko do ustawień wielkości pliku.
Poza tym D800 nie obsługuje kart 200MB/s. Chyba nawet 100 nie wyciąga, jak nowsze puszki typu D750.
Na kartach SD nie wyciąga nawet 40MB/s
https://www.cameramemoryspeed.com/nikon-d800/fastest-memory-sd-cf-card-tests/
Jak wytłumaczyć fakt gdy po zmianie wielkości pliku (oczywiście na mniejszy) bufor nie zwiększa liczby klatek?
Bo do bufora zapisywane są czyste dane z matrycy. Jedynie zmiana wielkości na DX lub 1.2 wpływa na ilość mieszczących się tam zdjęć.
Bo do bufora zapisywane są czyste dane z matrycy. Jedynie zmiana wielkości na DX lub 1.2 wpływa na ilość mieszczących się tam zdjęć.
W instrukcji piszą co innego zresztą ktoś wyżej napisał że zmiana z tiff na jpg już jest zmiana ilości bufora
Instrukcja podaje takie wartości, ale z zastrzeżeniami
87459
Czyli jednak 14 czy 12 bitów robi różnice.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.