PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] [Sigma] [Samyang] Jaki szeroki kąt do SOny i czy w ogóle?



grissley
25-12-2024, 20:58
Pomóżcie proszę odjąć decyzję, bo gdyby nie 3 opcje to rzucałbym monetą...
Zanabyłem ostatnio Z6III z 24-120/4 oraz z Vitkiem 20/2.8, ale zostaje ze mną dotychczasowe Sony A6600 z Sigmą 18-50/2.8. Soniak jest duuużo mniejszy od Nikona i będzie zabierany np w góry albo wszędzie tam, gdzie nie chce mi się tachać niczego dużego. Ponieważ nie lubię też zbytnio wachlować obiektywami, to wymyśliłem sobie, że na jakieś wyjścia landszaftowe będę zabierał Nikona z zapiętym Vitkiem i Soniaka z Sigmą.
Aaale - dotychczas niespecjalnie rozumiem się z krótkimi ogniskowymi więc obawiam się, że (przynajmniej póki się nie naumiem szerokiego kąta) będę ciągle korzystał z Soniaka. A jak już będę miał pod ręką Nikona, to wolałbym focić nim :)

No więc najprościej kupić szeroki kąt do Sony i chodzić z odwrotnym układem - szeroki kąt na Sony, a 24-120 na Nikonie.
Problemy są dwa:
Po pierwsze. Na jaki szeroki kąt patrzyć? Widzę trzy sensowne opcje (cena/zakres/jasność/rozmiar):

1. Samyang 12/2
2. Sony PZ 10-20/4
3. Sigma DC DN 10-18/2.8

Drugi problem to to, że każdy jeden obiektyw ma inną średnicę, co mocno komplikuje sprawę np porządnej szarej połówki. No ale, odnośnie wyboru, co będzie najsensowniejszym wyborem? Sigma jest największa, ma mniejszy zakres od Sony 10-20 i jest najdroższa. Jestem też wprawdzie najjaśniejsza, ale nie wiem, czy to jest istotne przy tej ogniskowej.
Sony wydaje się ideałem - mały, lekki i zoom. Ale będzie mnie wnerwiał PZ (nie jakoś bardzo, ale jednak), a rzede wszystkim nie jestem też pewien, czy jest sens dopłacać do Samiego. Może styknie stałka Samiego? I tak zazwyczaj coś się kropuje, wykropuje się i tutaj.Używkę mogę mieć za 950zł, Sonego za 2200 nieotwierany bez faktury. Są jakieś argumenty za jednym albo drugim wyborem, które nie przychodzą mi do głowy? A może szeroki kąt do Sony nie ma sensu i zostać z tym co mam? Muszę niestety podjąć decyzję do piątku i nie mam tematu dobrze przemyślanego...

bogdi64
25-12-2024, 21:46
Mam 12/2, używam w m4/3, ostry, kontrastowy, nie ma większych problemów ze światłem, aktualnie tani, aż się prosi aby brać ;)
ps: mówię o wersji bez Af

fafniak
25-12-2024, 22:29
ja również mam wersję ciamcianga 12/2 bez af
Zarąbiste szkiełko ostre od pełnej dziury

grissley
25-12-2024, 22:35
Ja myślę o wersji z AF...

fafniak
25-12-2024, 22:40
To zobacz czy formuła optyczna sie różni. Jeżeli nie to według mnie można spokojnie brać

grissley
25-12-2024, 22:48
Tak na oko to chyba to samo...

MF:
https://www.optyczne.pl/upload2/109304_nbigmini_12.png




AF:
https://dl.dropboxusercontent.com/s/43u7hw9skws4dh6/1667544383.png?dl=0&raw=1

fafniak
25-12-2024, 23:06
Wygląda na to samo

grissley
26-12-2024, 00:37
Zero argumentów za PeZetem...?

fafniak
26-12-2024, 09:58
Ja nie lubię wydawać pieniędzy. Za ciężko na nie pracuję więc jeżeli mogę wydać połowę za obiektyw, na którym i tak będę głównie używał dolnego zakresu...

bogdi64
26-12-2024, 10:35
Ja nie lubię wydawać pieniędzy. Za ciężko na nie pracuję więc jeżeli mogę wydać połowę za obiektyw, na którym i tak będę głównie używał dolnego zakresu...

Skąd ja to znam ;), według starej teorii tym się różni osoba żyjąca z fotografii od hobbysty (bez urazy dla nikogo)

grissley
26-12-2024, 22:46
Niby racja. Ale jeszcze się łamię. Porównałem też MTFy - pod tym względem zoom wypada zaskakująco dobrze...

84829

robcio.m
26-12-2024, 23:29
Jeśli nie przeszkadza Ci f4 to ja bym się skłaniał do poszukiwania 10-20 pz byle nie w regularnej (nie wspartej promocjami cenie), krotora jest mocno oderwana od rzeczywistości. Pewnie można też spróbować poszukać używanej sztuki bo obiektyw już jakiś staż rynkowy ma.

grissley
27-12-2024, 00:14
Mam do wyboru używkę Samiego za 950zł albo nowy (nieotwierany/nieużywany, choć z drugiej ręki) PZ10-20 za 2200. Przy tych cenach (i świetle i jakości optycznej obydwóch) wydaje mi się, że wszystko przemawia za Samjangiem. Jeszcze do jutra pomarudzę, poporównuję i coś zadecyduję ;)

fafniak
27-12-2024, 00:41
F2 a F4 to już jest spora różnica. Szczególnie na apsc