PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] FUJIfilm GFX 50 i 100



Jacek_Z
29-11-2024, 23:17
Ze zdziwieniem odnotowuje, że nie ma dedykowanego wątku o średnim formacie GFX 50 i 100. Bywają wzmianki, ale ciężko odszukać, szczególnie jeżeli nie ma tego w tytule wątku.
https://www.optyczne.pl/982.1-artyku%C5%82-Aparaty_%C5%9Brednioformatowe_Fujifilm_GFX.html - przypadek zrządził, że dzisiaj jest o tym artykuł.
W 2025 w "instytucji" w jakiej pracuję będzie nowa pula kasy na sprzęt, także fotograficzny. Niezłe pieniądze. W Nikony jesteśmy obkupieni, choć na razie w te podstawowe, ale za chwile dotrą Z8 i Canony (także R5). No to czas wejść w średni format. Fujifilm zdecydowanie tańsze od Hasselblada. przyda się cos o wielu Mpx, chciałbym zamówić ze dwa GFX 100 II. OK. Kłopot zaczyna się przy wyborze optyki, bo jej nie znam.
Uniwersalny zoom. 32-64 mm czy 45-100 mm?
Jasne szkiełko do ćwiczeń "udowadniających" płytką GO (i zarazem do portretów). 80 mm f/1.7 czy 110 mm f/2?
Opinie o powyższych obiektywach?
Jakieś inne pomysły? Szerokich kątów raczej nie trzeba, długich tele nie, T-S nie, macro nie.
Czy jest sens kupowania przejściówki z Nikkorów na GF, jakie szkła N kryją ten "średni format"? Gdzieś pisano o kryciu optyki od Canona EF. Szkieł z mocowaniem F (i Z) mamy trochę, a EF nie, stąd pytanie o optykę z bagnetem F.

Kilka filmów na YT obejrzałem, ale zaufanie dla twórców YT mam średnie.
Chętnie bym wszedł w Hasselblada, ale jego mocno inna obsługa niż lustrzanek i bezluster Z i przede wszystkim słabszy AF niż Fujifilm powoduje, ze z żalem rezygnuję z Hassela.


https://www.youtube.com/watch?v=KCf-BWVMaTE

Ligo
29-11-2024, 23:59
GFX to 44 x 33 mm, nawet nie 6x4.5. Czy pokażesz tym zalety większego obrazka? Wątpię. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, IMO para w gwizdek...

Madao
30-11-2024, 00:17
Kiedyś śledziłem blog Michała Wardy i Doroty Kaszuba - WhiteSmoke Studio. Jest tam kilka artykułów i filmów na yt o systemie GFX, może warto zajrzeć.

andystar
30-11-2024, 01:07
Spytaj Wołosa z KKMu. Ma GFXa

krzysztofz24
30-11-2024, 02:02
(...)
W 2025 w "instytucji" w jakiej pracuję będzie nowa pula kasy na sprzęt, także fotograficzny. Niezłe pieniądze. W Nikony jesteśmy obkupieni, choć na razie w te podstawowe, ale za chwile dotrą Z8 i Canony (także R5). No to czas wejść w średni format. Fujifilm zdecydowanie tańsze od Hasselblada(...)

Z checia bym sie zapisal na te zajecia:-)
Czy 45 lat na karku mnie nie wyklucza z grona uczniow?;-)
Czy sa jakies limity wiekowe:razz:?

cybulski
30-11-2024, 12:50
Ze zdziwieniem odnotowuje, że nie ma dedykowanego wątku o średnim formacie GFX 50 i 100. Bywają wzmianki, ale ciężko odszukać, szczególnie jeżeli nie ma tego w tytule wątku.
https://www.optyczne.pl/982.1-artyku%C5%82-Aparaty_%C5%9Brednioformatowe_Fujifilm_GFX.html - przypadek zrządził, że dzisiaj jest o tym artykuł.
W 2025 w "instytucji" w jakiej pracuję będzie nowa pula kasy na sprzęt, także fotograficzny. Niezłe pieniądze. W Nikony jesteśmy obkupieni, choć na razie w te podstawowe, ale za chwile dotrą Z8 i Canony (także R5). No to czas wejść w średni format. Fujifilm zdecydowanie tańsze od Hasselblada. przyda się cos o wielu Mpx, chciałbym zamówić ze dwa GFX 100 II. OK. Kłopot zaczyna się przy wyborze optyki, bo jej nie znam.
Uniwersalny zoom. 32-64 mm czy 45-100 mm?
Jasne szkiełko do ćwiczeń "udowadniających" płytką GO (i zarazem do portretów). 80 mm f/1.7 czy 110 mm f/2?
Opinie o powyższych obiektywach?
Jakieś inne pomysły? Szerokich kątów raczej nie trzeba, długich tele nie, T-S nie, macro nie.
Czy jest sens kupowania przejściówki z Nikkorów na GF, jakie szkła N kryją ten "średni format"? Gdzieś pisano o kryciu optyki od Canona EF. Szkieł z mocowaniem F (i Z) mamy trochę, a EF nie, stąd pytanie o optykę z bagnetem F.

Kilka filmów na YT obejrzałem, ale zaufanie dla twórców YT mam średnie.
Chętnie bym wszedł w Hasselblada, ale jego mocno inna obsługa niż lustrzanek i bezluster Z i przede wszystkim słabszy AF niż Fujifilm powoduje, ze z żalem rezygnuję z Hassela.

https://www.youtube.com/watch?v=KCf-BWVMaTE

Byłem u niego na warsztacie w Wawie, fotoforma robiła w 2023. Był gfx100ii duży ekran 50cali z tetheringiem czy coś koło tego, ledy modelka studyjnie itp. Chyba używał tego 45-100 z tego co pamiętam i 80/1.7 nigdy nie pisałem bo znafcy ala np Ligo wiedzą lepiej. Może też był na czymś takim, miał w ręku focil, widział rawy. A może nie.

- - - - kolejny post - - - - - -


GFX to 44 x 33 mm, nawet nie 6x4.5. Czy pokażesz tym zalety większego obrazka? Wątpię. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, IMO para w gwizdek...

:shock: :D bo na laptopie i jeszcze z *ujowym ekranem to nawet nie widać różnicy między micro 4/3 a ff więc o czym tu pisać :D

Trzeba mieć duże bdb wyświetlacze i do tego ma to sens jak najbardziej. Aparat gfx to tylko jeden z elementów większej układanki. Dobry monitor do tego to cena bardzo bardzo dobrego body (np XDR 6K Apple 32") więc nie ma sensu podchodzić do gfx bez całej reszty.

Pliki są cholernie duże, zarżną każdy komp. Bez minimum Mac Studio M2 Ultra i do tego tym referencyjnym monitorem z gamut em P3, gfx100ii to jest para w gwizdek.

Wiec Jacku jeśli macie minimum takie wyświetlacze i komputery to tak świetny pomysł. A jeśli nie macie to należałoby uwzględnić w budżecie przy okazji zakupu gfxa. Ale ten gfx to tylko będzie połowa lub mniej budżetu :) reszta to bdb kompy wyświetlacze. Inaczej zawracanie gitary i wtedy Ligo ma rację, para w gwizdek :D

To ten monitor https://www.apple.com/pl/pro-display-xdr/

- - - - kolejny post - - - - - -

Zapewne Jacku nie takiej spodziewałeś się odpowiedzi, lecz jest to po prostu brutalna prawda.

Jacek_Z
30-11-2024, 16:05
Na tym będą pracowali uczniowie, niestety wiele nie ogarniają a Ty o gamucie P3.
Sensowność zakupów. Jak dają dużo pieniędzy to można zaszaleć. Kasa z programów unijnych. Zastanawialiśmy się czy nie postawic jednej z pracowni komputerowych na Makach. Pomysł upadł, oni nie ogarną dwóch systemów operacyjnych. Ja miałem i mam ogromne wątpliwości czy wchodzić w Canona i ich bezlustra, ale mnie przegłosowali (bo połowa nauczycieli pracuje na lustrzankach Canon i chcieli Canonów, szkoła od 10 lat pracuje na Nikonach).
Komputery mamy wypasione, uciągną te pliki. Średni format będzie używany bardzo sporadycznie. Zaraz do nas dotrze ploter 24 cale, czyli stanie się możliwy druk 60x80 cm. Zakup mniej sensowny niż wymagany sprzęt średnioformatowy. Bo w szkole mamy kilka mb ściany gdzie takie zdjęcia będzie można powiesić. Chyba, że zrobimy jakąś wystawę na zewnątrz, ale wątpię czy w takich formatach. Ekspozycja - ramy, miejsce - ilość prac w tak wielkim formacie no i czy uczniowie stworzą arcydzieła dobre do zaprezentowania światu.
Ciekawostka - uczniowie nie lubią profesjonalnego sprzętu (szczególnie na plenerach). Aparatu z gripem, jasnego szkła (ART 85 mm). Dlatego w zakupach raczej nie biorę pod uwagę Z9. Chodzi o ciężar. Dziewczynki stanowią blisko 90% klasy foto. Fujifilm GFX będzie używany bardzo niechętnie. Będą sobie brali z szafy Z5 czy wszystkie 3 generacje Z6 albo D7500 (połowa klasy woli lustrzanki od bezluster). Lustrzanki najczęściej używają w trybie LV, mało kto patrzy w wizjer. Taki nawyk ze smartfonów, jak sądzę.
Teraz wiecie dlaczego w forumowych dyskusjach biorę pod uwagę to, że są różne punkty widzenia.

Z checia bym sie zapisal na te zajecia:-)
Czy 45 lat na karku mnie nie wyklucza z grona uczniow?;-)
Czy sa jakies limity wiekowe:razz:?
Hm. Musisz mieć wykształcenie podstawowe. Chyba się łapiesz ;) :mrgreen:

- - - - kolejny post - - - - - -

Wątek zszedł na temat zakupów, a ja chcę się dowiadywać czegoś o Fujifilm GFX i optyce do niego.

Wątek na forum Sony czytałem już dawno temu. Streszczenie (nie do końca precyzyjne) - kupują GFX a do tego taniej optykę - szkła Canon EF, rozmawiają o tym które kryje ten format a które nie.
Myślę, że innym użytkownikom GFX przydałby się watek o innej optyce (Canon itd.) na adapterach.

czupacabra
30-11-2024, 16:08
Megaobraz.pl - zajrzyj tam , jest sporo o GFX. A hassel jest super szczególnie X2D 100, i duużo lżejszy niż GFX


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jacek_Z
30-11-2024, 16:13
Przy okazji. Mamy sporo optyki Nikon F. Czy ktoś coś wie o tym jak one sie spisują na GFX bo bym w zakupach umieścił też adapter.

cybulski
30-11-2024, 16:47
Z optyki Canona to piszą że EF 85/1.2L II kryje.
Jeśli to będą foty też w plenerze a nie musi być szerzej niż kąt 35 yo 45-100 dobra podstawa. Do tego cos w stylu 80/1.7 lub 110/2 - jeden z nich starczy.
Nie wiem na ile wchodzą w grę jakies manuale ze średnich formatów bo też też może być ciekawe dka uczniów. na ten temat jest taki film.


https://www.youtube.com/watch?v=Tr2__4Ohf0I

- - - - kolejny post - - - - - -

To co może być też ewentualnie ciekawe to wykorzystanie symulacji korystycznych które są w body na gfx oraz program do tego darmowy Fuji X Raw Studio. W body symulacje działają tylko na jpg ale jeśli mamy rawy to podłączamy body do kompa (nie wiem czy to działa na Windows bo u mnie nie chciało, na macu tak) i wtedy aparat jest silnikiem wywolujacym rawy. Ciekawa zabawa i efekty lepsze niż można uzyskać z edycji w LR/C1 po prostu natywne profile Fuji z body są dostępne oraz dodatkowe symulacje które sobie zrobimy.
Tutaj kilka jest też presetow dodatkowych https://fujixweekly.com/fujifilm-gfx-recipes/

Gfx100ii ma natywnie Astia, Provia, Velwia, Classik Chrom, Pro Negative Hi, Pro Negative Standard, Classik Negative, Reala Ace, Acrosy (z filtrami Red, Green i Yellow) oraz klasyczny Monochrom. Są też płaskie Eterny chyba dwie.

Jeśli nie miałeś nigdy Fuji to na początku będzie tego trochę bo tam jest do tych presetow jeszcze kilka ustawień, jak ziarno, podbijanie clarity, no zobaczysz.

Ligo
30-11-2024, 17:04
znafcy ala np Ligo wiedzą lepiej. Może też był na czymś takim, miał w ręku focil, widział rawy. A może nie.


:shock: :D bo na laptopie i jeszcze z *ujowym ekranem to nawet nie widać różnicy między micro 4/3 a ff więc o czym tu pisać :D
Z czego tak wnosisz?:-)
Żaden ze mnie "znafca", tylko zwykły amator z jakimś doświadczeniem w średnim. Od początku lat '90 biegałem nałogowo z PentaconSixem obciętym do 6x4.5, gdzie w obrazku już była wyraźna różnica do typowego 6x6. Za jakiś czas zaczęło mnie być stać na 501CM, którym robię pasjami do dzisiaj. W międzyczasie dokupiłem mieszkowca 6x9, więc doskonale wiem, jak wyglądają powiększenia ze średniego formatu, i że obrazek z 33x44 mm moim zdaniem ma się do nich nijak. Dlatego pozwoliłem sobie odezwać. I proszę mi tu nie insynuować obróbki zdjęć na tanim lapie.;-)

cybulski
30-11-2024, 17:12
Z czego tak wnosisz?:-)
Żaden ze mnie "znafca", tylko zwykły amator z jakimś doświadczeniem w średnim. Od początku lat '90 biegałem nałogowo z PentaconSixem obciętym do 6x4.5, gdzie w obrazku już była wyraźna różnica do typowego 6x6. Za jakiś czas zaczęło mnie być stać na 501CM, którym robię pasjami do dzisiaj. W międzyczasie dokupiłem mieszkowca 6x9, więc doskonale wiem, jak wyglądają powiększenia ze średniego formatu, i że obrazek z 33x44 mm moim zdaniem ma się do nich nijak. Dlatego pozwoliłem sobie odezwać. I proszę mi tu nie insynuować obróbki zdjęć na tanim lapie.;-)

A doczytałeś mój wpis do końca? :D

Jacek_Z
30-11-2024, 17:51
..Gfx100ii ma natywnie Astia, Provia, Velwia, Classik Chrom, Pro Negative Hi, Pro Negative Standard, Classik Negative, Reala Ace, Acrosy (z filtrami Red, Green i Yellow) oraz klasyczny Monochrom. Są też płaskie Eterny chyba dwie.

Jeśli nie miałeś nigdy Fuji to na początku będzie tego trochę bo tam jest do tych presetow jeszcze kilka ustawień, jak ziarno, podbijanie clarity, no zobaczysz.
W Nikonie (i to starym Z7 II) profili mam jeszcze więcej. W dodatku jak widzę Fuji się ogranicza do symulacji materiałów Fuji, a co z resztą? W body Nikona wgram profile Fuji ale i Kodaka, Agfy, Ilforda itp. Wgrałem sobie kilka profili BW, byś polubił bo masz całą gamę BW Ilforda, Kodaka T-Max 100, 400, TRI-X o różnych czułościach, Agfy. Możesz sobie samemu zrobić profil on-line i wgrać go w aparat i w wywoływarkę RAW (Nikon NX Studio) też! Używam bo widzę w wizjerze BW i to co się dzieje. To druga z zalet bezluster, pierwszą jest eyefocus. Szkoda, że Nikon nie reklamuje tego co można zrobić z plikiem jpg w body albo wywołując RAW. Mamy nawet w NX studio zmiękczanie skóry, zmianę jej odcienia. Clarity w body też jest. Oczywiście w nowszych korpusach.

cybulski
30-11-2024, 18:55
W Fuji jest podobnie. Do tego jest ten program jako darmowy X Raw Studio do wywoływania rawow bo inne programy LR/C1 niby mają profile Fuji ale wychodza trochę inne, nId takie same.

Jacek_Z
01-12-2024, 01:01
Tak, wiele razy o tym piszesz. Tak jakby to było coś wyjątkowego w systemie. Nikon ma ciekawych kilka detali o których inni nie wiedzą, którymi się nie chwali, a by mógł. To fajny system, pewne dziwne kroki tego nie zmieniają np. "odwrócenie jakościowe" szkieł 1.4 z 1.8 S, drogie szkła 1.8, początki systemu Z6 i Z6 z jednym slotem i bez gripów itp. Powinni wejść na rynek dając wypasione aparaty, a nie tak okrojone. Aktualnie nie muszą sie wstydzić - Z9, Z8, Zf, Z6 III, szkła z górnej półki są świetne jakościowo, braków w ogniskowych coraz mniej.
Cropowe aparaty i szkła nie sa magnesem dla profesjonalistów i nimi sie nie konkuruje z konkurencją Canona i Sony.

cybulski
01-12-2024, 08:09
Nie jest nic wyjątkowego. Ja tu kiedyś nie pamiętam gdzie już, wklejalem że mniej więcej to samo jest w zetkach ale nie było zainteresowania tym tematem w Nikonach :)

cybulski
01-12-2024, 09:18
Więcej o GFX w sumie do dodania nie mam, poza tym że wybierałbym 100 zamiast 50. Przy 50 to raczej różnic nie będzie znacznych pomiędzy tym co w Z7ii. Na porównaniach nie widziałem jakiś sensownych plusów 50tki a wręcz odwrotnie, Nikon ma plusy. A ceny tego najnowszego gfx 100ii już są znośne i przy tak niewielkiej różnicy między ceną Z9 wybierałbym GFX100sIl na średni format do nauki. Bo jeśli musi być z listy średni format to brać najlepszy z Fuji. Niech się uczą i rośnie nam nowa kadra :)

A pytania na egzaminy są faktycznie z d*py. Nieadekwatne do dzisiejszej rzeczywistosci.

Carlos_lo
03-12-2024, 23:27
Karl Taylor wyprzedaje za bezcen, jesli jeszcze co mu zostalo;)

84311