PDA

Zobacz pełną wersję : Kodak DCS Pro 14n versus 14nx (sensor z SLR/C - SLR/N)



siudym
02-08-2024, 10:12
Temat ciekawostka.
Szybkie porównanie dwóch Kodaków DCS Pro o tej samej nazwie, ale innymi bebechami.
Czym jest Kodak 14n to już pewnie wiele osób wie, ale czym jest 14nx to już pewnie mniej.
Kodak 14nx to zwykły 14n po wymianie sensora i elektroniki przez Kodaka, w specjalnym programie "upgradującym" za jedyne 1499$ (na te z nowszego modelu SLR/N czy SLR/C).

81707

Link:
https://www.imaging-resource.com/EVENTS/PMAS04/1076591778.html



But the very best news for current Pro 14n owners is that Kodak is offering an upgrade program, by which existing 14n models can be upgraded to nearly full SLR/n functionality and image quality, by swapping out the sensor and analog electronics board. Referred to as "14nx" models, the upgraded cameras will lack only the SLR/n's power management, and the slight processing speed improvement resulting from the new model's higher processor bus speed. All other features and functions of an upgraded 14n will be identical to those of a new SLR/n. This is unprecedented in the digital SLR world, and should give great comfort to current and future Kodak pro SLR owners. While not cheap, at a projected price of $1,495, the upgrade program is certainly a better deal than simply scrapping a current camera and buying a whole new one - and given what we've seen of the SLR/n's improved performance, we'd say that the 14n upgrade constitutes a very worthwhile investment.


81708
81709

Kilka szybkich porównań - 14n zaczyna się od ISO 80 do 800 natomiast 14nx od 160 do 1600. Porównywałem na najniższej z 14nx czyli 160 i najwyższej dla 14n, która jest możliwa dla pełnej rozdzielczości czyli 400 (ISO 800 nie można ustawić na max res w 14n).

14N: iso 160
81710

14NX: iso 160
81711

14N: iso 400
81712

14NX: iso 400
81713

14N: iso 160
81714

14NX: iso 160
81715

14N: iso 400
81716

14NX: iso 400
81717

14N: iso 160
81718

14NX: iso 160
81719

RMC
02-08-2024, 10:51
Spektakularnych zmian raczej nie ma. Z nowszego może minimalnie ostrzej (wg mnie). Najbardziej chyba na klatce schodowej widać różnicę w tonacji koloru. Ale... oba ładne, zdjęcia robi :)

Z tego co pamiętam to w upgradzie bardziej chyba chodziło o zwiększenie pamięci by szybciej pracował (* ale patrząc na Twój opis i różnice w sensorach widać jednak trochę więcej zmian).

Wczoraj wygrzebałem z półki swojego :) (też mam po updacie raczej bo ISO się od 160 zaczyna). Musiałem przy tej okazji sięgnąć do instrukcji bo mnie pokonało nawigowanie po menu :)

siudym
03-08-2024, 00:58
Z tego co pamiętam to w upgradzie bardziej chyba chodziło o zwiększenie pamięci by szybciej pracował (* ale patrząc na Twój opis i różnice w sensorach widać jednak trochę więcej zmian)

Zwiększenie pamięci i upgrade sensora to osobne sprawy. Ja mam także w 14n zwiększoną pamięć z 256 do 512MB - z tego co czytałem można to samemu zrobić i w środku jest slot coś ala SODIMM z lapków (kiedyś tak gdzieś wyczytałem, ale sam nie rozkręcałem). Natomiast upgrade do 14nx to sensor, elektronika (ADC) i także dodatkowy RAM.

krzysztofz24
03-08-2024, 01:44
A mozna jeszcze trafic w PL tego Kodaka 14N? Bardzo ciekawa konstrukcja.
Mialbym do kolekcji do Fuji S5pro;-)

siudym
03-08-2024, 10:10
A mozna jeszcze trafic w PL tego Kodaka 14N? Bardzo ciekawa konstrukcja.
Mialbym do kolekcji do Fuji S5pro;-)

Loteria. Czasem trafisz za 300zl a czasem za 2000...
Ja mam jeszcze S3 Pro - w sumie ta sama "buda" po nikonie F80 :)

RMC - Tak z ciekawosci jaki masz przebieg? Ja w 14N mam 5k, ale juz 14NX ponad 20K wiec sporo jak na puszkę po analogu F80.

OjTam
03-08-2024, 15:17
A mozna jeszcze trafic w PL tego Kodaka 14N? Bardzo ciekawa konstrukcja.
Mialbym do kolekcji do Fuji S5pro;-)

Jak chcesz coś ciekawego do kolekcji, interfoto ma Kodak DCS 660 Nikon F5, stan kolekcjonerski. ;)

zeberek1
03-08-2024, 18:36
No fajny dinozaur ale i cena tego też odpowiednia już.

krzysztofz24
04-08-2024, 01:40
Loteria. Czasem trafisz za 300zl a czasem za 2000...
Ja mam jeszcze S3 Pro - w sumie ta sama "buda" po nikonie F80 :)

RMC - Tak z ciekawosci jaki masz przebieg? Ja w 14N mam 5k, ale juz 14NX ponad 20K wiec sporo jak na puszkę po analogu F80.

23k bodajze. Puszka mniej szlachetne pochodzenie ma;-), bo buda po cyfrowym D200. To jeszcze pociagnie:-)


- - - - kolejny post - - - - - -


Jak chcesz coś ciekawego do kolekcji, interfoto ma Kodak DCS 660 Nikon F5, stan kolekcjonerski. ;)

O Panie jakie to drogie, za waski w barkach jestem na takie rarytasy kolekcjonerskie:-)

Wogole o tym aparacie nie slyszalem. Uzupelniam wiedze;-)

siudym
04-08-2024, 11:46
23k bodajze. Puszka mniej szlachetne pochodzenie ma;-), bo buda po cyfrowym D200. To jeszcze pociagnie ;-)

D200? Z tego co wiem, to po analogu F80 (N80 w USA) - Podobnie jak Fuji S3 Pro :) D200 to dopiero 2005 rok.

A tak na marginesie te dwa Kodaki to nie sa moje pierwsze, kilka lat temu mialem juz 14n, ktory sprzedalem za 250zl, bo za 299 wystawiony na OLX nikt nie chcial kupic i w tej cenie wisial z 3 miesiace... A byl w idealnym stanie, znacznie ladniejsz niz moje oba obecne :)

O nim mowa:
81735

Kilka portretow z Revu 55/1.4:

81736

81737

81738

81739

zeberek1
04-08-2024, 12:54
I teraz niech kos powie że te stare cyfraki były takie słabe...

!AGresT
05-08-2024, 22:11
Na D200 był zbudowany s5. Według sprzedawcy (wtedy) kupiłem pierwszy egzemplarz w Polsce :) Mam, już z nową migawką.
Miałem s2 i s3, s3 miał jednak mocno zmodyfikowaną obudowę, choć też opartą na F80. Inny grubszy chwyt i wyprofilowany grip.
To była najwygodniejsza lustrzanka, jakiej kiedykolwiek używałem. Tylko to zasilanie…
Przy dłuższej pracy regularnie się wieszał, szczególnie na akumulatorkach.

RMC
06-08-2024, 20:00
Loteria. Czasem trafisz za 300zl a czasem za 2000...
Ja mam jeszcze S3 Pro - w sumie ta sama "buda" po nikonie F80 :)

RMC - Tak z ciekawosci jaki masz przebieg? Ja w 14N mam 5k, ale juz 14NX ponad 20K wiec sporo jak na puszkę po analogu F80.

Jak sprawdzałeś w nim przebieg? Przez internet zczyta z jpg czy gdzieś w menu jest opcja? W sumie nigdy nie sprawdzałem to po urlopie z ciekawości bym zerknął :)

stachmuszel
07-08-2024, 09:45
I teraz niech kos powie że te stare cyfraki były takie słabe...

Bo to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek.

!AGresT
07-08-2024, 10:35
Bo to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek.

Ale bez aparatu trudniej jakby trochę.

siudym
10-08-2024, 01:04
Jak sprawdzałeś w nim przebieg? Przez internet zczyta z jpg czy gdzieś w menu jest opcja? W sumie nigdy nie sprawdzałem to po urlopie z ciekawości bym zerknął :)

Wejdz w menu i tam gdzie informacja o wersji firmware jest podany przebieg :) Nie trzeba nic kombinowac, nie to co dzis ;)
I jak masz wymieniony sensor na nowszy to bedzie tez napisane "SENSOR UPGRADED".

RMC
17-08-2024, 17:43
Faktycznie jest. Mój ma 25128 zdjęć. Firmware 5.0.1. Z tego co przuwazylem teraz :) to ja mam juz chyba ta nowsza wersje -DCS Pro SLR/n 512MB pamięci.

siudym
17-08-2024, 23:32
Polecam zrobic update do Custom Firmware 5.4.10

https://dalex-257.livejournal.com/1734.html

Dla NX wybieramy dla 14N a nie SLR/N jak cos.

Zmienia 10-Bitowe RAW na 12-Bitowe i dodatkowo zamiast kompresji RAW stratnej jest bezstratna.
Co do Update to nie ma co sie obawiac, bo Kodak ma chyba podwójne Firmware - Te fabryczne jest w ROM, a Update w RAM trzymane bateria CMOS. Zauważyłem , że jak wyjmę baterie CMOS to po resecie wraca mi fabryczny FW i wyskaje kominikat "OLD FIRMWARE RESTORED" czy jakos tak :) No i trzeba robic update ponownie.

RMC
18-08-2024, 11:19
Widzę, że się znasz na nich :) spróbuję po niedzieli aktualizacji więc. A powiedz proszę jak z pojemnością kart pamięci? W swój włożone mam 2GB CF i 1GB SD i czasem wywala mi błąd zapisu na CF. Zastanawiam się czy nie lubi mojej karty czy jest za duża po prostu.
Niby instrukcje czytałem ale chyba pora do niej wrócić:)
Teraz, niedawno zrobiłem trochę zdjęć swoim to też coś wrzucę na dniach.

siudym
18-08-2024, 16:00
Ja używam 1GB SD i 1GB CF bo także zauważyłem, że wywalało błędy gdy karta większa niż 1GB. Z tego co czytam, to nowsze Firmware powinno działać ok z kartami 2GB SD i np. 4GB CF ale nazbierałem kart 1GB i nie testowałem tych większych.

https://www.dpreview.com/forums/thread/4148006

Ktoś napisał, że w SLR/N używa 32GB CF z 5.4.9 ale czy to działa z 14N(X) to grom wie, bo mogą być starsze kontrolery.

RMC
20-08-2024, 09:27
Pościągałem te updaty na zaś :) chociaż jeszcze nie aktualizowałem sprzętu. Napotkałem za to trudność obiektywną bo karta 1GB, którą miałem w domu coś mi Kodak nie chce czytać (Transcend Industrial) :) Dziwne, w czytniku w komputerze widzi ją bez problemów. Gdzieś tam mam chyba inne ale już nie chciało mi się grzebać po półkach. Włożyłem chwilowo 512 MB i zmieniłem by zapisywał na nią JPG (a RAW na SD). Powinno to przyśpieszyć zapis zdjęć bo demonem szybkości KODAK nie jest jak na 2 karty leci RAW.

RMC
20-08-2024, 23:15
Kilka zdjęć z mojej maszyny i Heliosa 50 2.0

82040

82041

82042

siudym
21-08-2024, 18:16
Osobiscie wylacznie RAW + Konwersja do DNG + wywolanie w PS/LR bo JPG z puszki to dramat.
Kilka fotek z 14N + Nikkor 50/1.8G:

82059

82060

82061

82062

82063

82064

82065

82066

82067

82068

82069

82070

RMC
21-08-2024, 18:35
Ładne, ostre, kolory dobre :)

Ja swoim jeszcze na falki wspominek się pobawię ale z "normalnym" obiektywem. Manuale na lustrzance to jednak zawsze kłopot :)

RMC
27-08-2024, 00:08
Zaskoczył mnie mój Kodak bo wykrył sam, ze obiektyw mu inny podpiąłem :) I kazał sobie go ustawić poprawnie (w sensie wybrać z listy właściwy). Obiektyw podobnie stary jak i aparat - Nikkor 35-70 f2.8. Ciekawie to wyszło, tak analogowo wg mnie :)

82193

82194

siudym
20-11-2024, 03:36
Jednym z największych problemów 14n jest niedostępność akumulatorów. Postanowiłem więc potestować alternatywne rozwiązania :)
Podłączyłem akumulator Canon BP 511 (komora baterii z Canon G5) i o ile aparat uruchamia się to podczas próby zrobienia zdjęcia wyskakuje ERR na ekranie.
Natomiast podłączona spora bateria od kamery JVC VF733 działa bezproblemowo. Zlutowałem na stałe kabel do akumulatora i ładuję go zamiennikiem ładowarki Kodaka - na oryginalnej nie chce się ładować, ale na zamienniku bezproblemowo.

Jak ktoś nie ma adaptera do zasilacza sieciowego, można otworzyć jakąś starą baterie i wyprowadzić z niej kabelkiem +/- to także się sprawdzi.

83965

83962

83963

83964

RMC
20-11-2024, 09:41
Ciekawe, chociaż minus tego rozwiązania to kabelkologia ciągnąca się przy aparacie.

Zastanawiam się czy nie lepiej po prostu byłoby baterię zregenerować. Nie powinno to kosztować strasznie dużo ani chyba być przesadnie trudne dla osób tym się zajmujących. Przynajmniej tak myślę, sam w bateriach od Kodaka nie grzebałem :)

Swego czasu miałem jednak w ręku rozmontowaną baterię od Nikona D1 i w środku było 6 normalnych ogniw AA.

siudym
21-11-2024, 19:22
Oczywiście nie trzeba mieć zamiennika ładowarki od samego 14N, ale wystarczy taka chińska 8.4V i dolutować wtyk aby tą JVC ładować.
Natomiast co do wymiany ogniw w akumulatorze Kodaka to mam rozpoczęty proces, kupione ogniwa, które były polecane na zagranicznych forach. Niestety na razie nie mam weny kontynuować. :)

83994

83995

RMC
21-11-2024, 23:59
O proszę. Słabo trochę, że to takie ogniwa, pewnie powiększa to koszt ewentualnej wymiany. Baterie Kodaka, fakt dość płaskie ale myślałem, że mieści się tam coś "normalnego".

Też mam jedną w sumie martwą (bardzo krótko trzyma) to może kiedyś pobawię się i ja.

siudym
22-11-2024, 16:16
Co do samych ogniw to są to ICP103450S - koszt 30zł+

A tak wygląda kompletny zestaw aku JVC i "dedykowana" wtyczkowo ładowarka :)
Jeszcze zaizolować/obudować aku i zrobie test ile zdjec moze wykonac. Co ciekawe ten aku dostałem kiedyś od kolegi, dobrze, że nie sprzedałem.Przydał się.

84006

84007

siudym
28-05-2025, 19:25
Gdyby to kogoś interesowało, to można łatwo zwiększyć pamięć ram bufora z 256 do 512MB dodając zwykłego SO-DIMM 256MB z laptopa (chyba pierwsze SD-RAM).

88206

RMC
29-05-2025, 10:09
Coś ten załącznik się nie wyświetla (przynajmniej mi). Widzę, że jako fan tego sprzętu ciągle coś ulepszasz :)

siudym
29-05-2025, 12:40
Tzn ja zarówno w 14N jak i 14NX mam 512 i takie kupiłem. Nie mogłem wcześniej znaleźć nigdzie takiej fotki :) O tym, że podobno to zwykłe pamięci z lapka to gdzieś zasłyszałem, ale nigdy nie było to zweryfikowane.

88213

https://i.postimg.cc/gcwJXvZy/KODAK-SO-DIMM.png

siudym
04-06-2025, 15:52
14NX chwilowo "odkurzony" + Samyang 85/1.4 na F1.4 :)

88294

88295

88296

88297

RMC
05-06-2025, 08:17
Ładny bokeh. Miałem kiedyś podobne szkło - Falcon 85mm 1.4. Niby Samyang też je zrobił ale czymś tam się delikatnie różniły. Kupione w czasach gdy miałem DX więc wtedy nie do końca było użyteczne. Teraz mógłby się pewnie lepiej pobawić :)

siudym
18-06-2025, 16:40
Dla tych, którym brakuje energii w tych kodakach, sprawdziłem kolejne rozwiązanie alternatywnego zasilania. Tym razem dwa popularne ogniwa 13650 oraz prosta ładowarka USB-C na 8.4v. Działa bezproblemowo i mamy proste ładowanie z USB-C. :)
Wymaga oczywiście adaptera na kablu ale można użyć jakiejś padniętej baterii i dolutować tylko kable pod +/-


88611
88612
88613
88614
88615