PDA

Zobacz pełną wersję : Co po Fuji X-T 10?



cezar1972
09-07-2024, 14:00
Wypowiedzcie się proszę, dobrzy ludzie, w jaki aparat warto zainwestować po Fuji x-t 10?
Zdjęcia i filmy robię zupełnie amatorsko - rodzina, fotki z wakacji, spacery z psem. Do tej pory użytkowałem Fuji X-T 10, ale jako, że sprzęcik przejęła moja latorośl rozglądam się za czymś nowym. Wstępnie pomyślałem o X-T30, później o X-S20 ( z uwagi na przyzwoity tryb filmowy), a na koniec zacząłem rozważać X-T 5 lub X-T 50. Później pomyślałem, że może niekoniecznie Fuji no i zaczęło się. W atrakcyjnej cenie jest Sony 6400 i Nikon Z5. Budżet jaki chcę przeznaczyć na foto to 4 - 10 kPLN. Każdy zestaw powinien zawierać standardowy zoom + jedna dwie jasne stałki. W swojej torbie miałem już Nikona, Olympusa, Panasonica i Fuji. Co byście wybrali do czysto amatorskich zastosowań w założonym budżecie?

MstrG
09-07-2024, 14:07
Wszystko zależy od preferencji. Jeśli to ma być większe body to Z5 z 24-70/4S + nawet Viltrox 35+85 zrobi dobrą jakościowo robotę. Pytanie czy musisz mieć pełną klatkę? Może warto mieć coś lżejszego pokroju właśnie A6xxx?
Zdroworozsądkowo dobrze zostać w Fuji, bo zawsze latorośl może coś pożyczyć. W drugą stronę to też działa ;)

epicure
09-07-2024, 15:40
Zrób sobie rachunek, co Ci pasowało w Fuji, a czego Ci brakowało i na tej podstawie zawęź poszukiwania, bo póki co to praktycznie wszystko można Ci zaproponować.

waldek
09-07-2024, 16:14
Sony 6400

m_a_g
09-07-2024, 19:30
Wypowiedzcie się proszę, dobrzy ludzie, w jaki aparat warto zainwestować po Fuji x-t 10?


Aparat fotograficzny to nie inwestycja - piszesz że zarobkowo nie fotografujesz, więc co byś nie kupił, zysku z tego nie będzie, same straty :-)
A ne poważnie: nic nie piszesz czego (o ile w ogóle) oczekujesz od aparatu i czego brakuje Ci w obecnym Fuji.
Jeżeli zwyczajnie chcesz kupić nowszy model, to ja bym został w Fuji., chyba że jest w nic coś co Ci nie odpowiada. Moim zdaniem to dobry system, do wakacyjnego fotografowania wręcz wymarzony dwa obiektywy już masz, możesz dokupić nowsze body typu X-T4 i pozamiatane. Ewentualnie do tego jakiś obiektyw jeżeli te co masz Ci nie pasują, np. 16-80 f4 to uniwersalne i całkiem dobre szkło.

Wind Mill
09-07-2024, 19:36
...ale jako, że sprzęcik przejęła moja latorośl rozglądam się za czymś nowym..


...dwa obiektywy już masz, możesz dokupić nowsze body typu X-T4 i pozamiatane. Ewentualnie do tego jakiś obiektyw jeżeli te co masz Ci nie pasują, np. 16-80 f4 to uniwersalne i całkiem dobre szkło.

No nie, nie ma już tych obiektywów, skoro przejęła je latorośl. ;)

cezar1972
09-07-2024, 22:39
No nie, nie ma już tych obiektywów, skoro przejęła je latorośl.
No nie do końca. Pozostałą mi jasna 35-tka.


Pytanie czy musisz mieć pełną klatkę?
Nie mam parcia na pełną klatkę, bo jej lepsza jakość jest okupiona większym gabarytem i wagą. Nie planuję też inwestować kilkudziesięciu tysięcy w profi puszki i ciężkie jasne zoomy. Jakość APSC jest w zupełności wystarczająca do moich potrzeb. W zasadzie to najbardziej rozważałem zestawy:
1. Fuji x-t 30 z sigmą 16-50 2.8 lub Tamronem 17-70 2.8 do tego sigma 23 i 56 1.4
2. Sony A6400 z takimi samymi obiektywami.
Każdy z tych dwóch zestawów ma swoje wady i zalety więc wybór nie jest łatwy. Przeglądając internet trafiłem na Z5 Nikona za 4,5 kzł, a więc jakieś 1 kzł drożej od Sony A 6400 i kilka stówek drożej od Fuji x-t 30. I tu pojawił się dylemat bo Z6 + 24-70 f4 to 6,8 kzł, a więc mniej więcej tyle ile Sony i Fuji z Sigmą lub Tamronem 2.8. Co prawda przy zakupie Z5 + 24-70 budżetu wystarczy tylko na jasną 35-tkę, ale może warto rozważyć ten wariant?


Zdroworozsądkowo dobrze zostać w Fuji, bo zawsze latorośl może coś pożyczyć.
Latorośl to jeszcze długo nie będzie pracować zarobkowo, więc pożyczanie będzie odbywać się raczej w tą drugą stronę.


Zrób sobie rachunek, co Ci pasowało w Fuji, a czego Ci brakowało
W Fuji jeżeli o foto to praktycznie nie mam żadnych uwag, w filmie trochę brakowało stabilizacji matrycy i lepszej jakości filmów. Stabilizację można łatwo obejść używając gimbala. Te wady nie są jakoś bardzo uciążliwe, bo zdecydowanie na pierwszym miejscu jest foto.


czego (o ile w ogóle) oczekujesz od aparatu i czego brakuje Ci w obecnym Fuji. Jeżeli zwyczajnie chcesz kupić nowszy model, to ja bym został w Fuji., chyba że jest w nic coś co Ci nie odpowiada.
Aparat ma przede wszystkim dawać fun z fotografowania i filmowania. Ma dawać ładny obrazek w foto, być w miarę kompaktowy i lekki. W obecnym Fuji przy foto niczego mi nie brakowało. Przy filmowaniu trochę przeszkadzał brak stabilizacji matrycy i nie najwyższa rozdzielczość i klatkaż, ale film to jakieś 25%, a foto 75% użytkowania aparatu. Mój aparat oddałem dziecku, więc potrzebuję kupić co nowego. I tu rodzi się pytanie, czy w określonym budżecie da się złożyć coś sensownego ze standardowym zoomem + jedna lub dwie jasne stałki? Oczywiście poza Fuji bo tu wybór pewnie padłby na X-T 30 + 16-50 + 23 +56? Sony A6400 nie da lepszej jakości, ma stabilizację, ale gorsze jpg-i (z których często korzystam).
Oczywiście zawsze można kupić takiego Fuji X-T 5 z kitem, ale nie jestem pewien czy potrzebuję 40mpx, no i oczywiście zabraknie budżetu na coś jasnego.
Aha i jeszcze jedna ważna sprawa - sprzęt musi być nowy, z oficjalnej dystrybucji.

epicure
10-07-2024, 08:07
Jeśli chcesz mieć fun i korzystasz z JPEGów, to zostań w Fuji. Wybór generalnie będzie się ograniczał do tego, czy chcesz mieć stabilizację, czy nie. Moim zdaniem warto ją mieć, ale jeśli twierdzisz, że możesz bez niej żyć, to X-T30 wydaje się być dobrym wyborem. A ze stabilizacją pozostaje już chyba tylko X-S20 - dobry, ale nie wiem, czy tutaj ten niefudżikowaski sposób sterowania nie odebrałby nieco frajdy z fotografowania. X-T50 już pewnie byłby poza budżetem.

cezar1972
10-07-2024, 10:26
Jeśli chcesz mieć fun i korzystasz z JPEGów, to zostań w Fuji. Wybór generalnie będzie się ograniczał do tego, czy chcesz mieć stabilizację, czy nie. Moim zdaniem warto ją mieć, ale jeśli twierdzisz, że możesz bez niej żyć, to X-T30 wydaje się być dobrym wyborem. A ze stabilizacją pozostaje już chyba tylko X-S20 - dobry, ale nie wiem, czy tutaj ten niefudżikowaski sposób sterowania nie odebrałby nieco frajdy z fotografowania. X-T50 już pewnie byłby poza budżetem.

Nie mam problemu z niefudżikowskim sposobem fotografowania. Sama stabilizacja nie jest warta dopłaty 2 kPLN, bo mniej więcej za taką kwotę można kupić sensowny gimbal. Na szczęście oprócz stabilizacji X-S 20 ma jeszcze, w stosunku do X-T30, lepszy tryb filmowy i gibany ekran, co sprawia, że warto wyłożyć różnicę. Niepokoi mnie tylko jakość obrazu. W testach na optyczne.pl wychodzi, że stareńki X-T10 jakość obrazka ma lepszą niż X-T30, X-S 20, a nawet X-T 5:
zakres tonalny: X-T10 - 8,7 bita, X-T30 - 8,5 bita, X-S 20 - 8,1 bita, X-T 5 - 8,1 bita.
dynamika: X-T10 - 9,4 EV, X-T30 - 8,9 EV, X-S 20 - 8,1 EV, X-T 5 - 8,3 EV.
O co tu chodzi? Z raw-a z X-T 10 można dużo wyciągnąć z cienia, czy nowsze modele są pod tym względem gorsze?
X-T 50 z nowym kitem kosztuje tyle co body X-T 5. W zakładanym budżecie wystarczyłoby jeszcze na jasną stałkę, więc propozycja warta jest rozważenia.

epicure
10-07-2024, 11:03
Sama stabilizacja nie jest warta dopłaty 2 kPLN, bo mniej więcej za taką kwotę można kupić sensowny gimbal.

Jak ktoś kupuje mały aparat nie po to, żeby był mały, tylko wielki i nieporęczny w połączeniu z gimbalem, to oczywiście można... Osobiście chyba wolałbym zostać w domu i oglądać TV niż się z tym męczyć ;) Stabilizacja da Ci też sporo możliwości przede wszystkim w trybie fotograficznym, jeśli tylko zechcesz z nich skorzystać.


W testach na optyczne.pl wychodzi, że stareńki X-T10 jakość obrazka ma lepszą niż X-T30, X-S 20, a nawet X-T 5:
zakres tonalny: X-T10 - 8,7 bita, X-T30 - 8,5 bita, X-S 20 - 8,1 bita, X-T 5 - 8,1 bita.
dynamika: X-T10 - 9,4 EV, X-T30 - 8,9 EV, X-S 20 - 8,1 EV, X-T 5 - 8,3 EV.
O co tu chodzi? Z raw-a z X-T 10 można dużo wyciągnąć z cienia, czy nowsze modele są pod tym względem gorsze?

Nie zaglądaj na Opacznych, tam są same kocopoły. Żeby porównania tych wartości miały sens, to trzeba zdjęcia zrównać do tej samej rozdzielczości, a nie porównywać wycinki w powiększeniu 100%. Bo co z tego, że matryca 16 mpx da o działkę niższy szum w cieniach niż matryca 40 mpx (bo de facto te pomiary DR sprowadzają się do pomiaru szumu w cieniach), jeśli zdjęcie z 40 mpx możesz zmniejszyć do 16 mpx i wówczas sytuacja się odwróci? I jeszcze trzeba by mieć pewność, że te wartości mają cokolwiek wspólnego z prawdą, a choćby na podstawie X-T30 i X-S20 mających dokładnie tę samą matrycę widać, że należy mieć do nich duży dystans.

cdc
10-07-2024, 11:25
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#FujiFilm%20X-T10,FujiFilm%20X-T20,FujiFilm%20X-T30,FujiFilm%20X-T5

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#FujiFilm%20X-T10,FujiFilm%20X-T20,FujiFilm%20X-T30

cdc
10-07-2024, 12:08
Nikon Z5 z obiektywem 24-70mm f/4 kosztuje 6800 zł
za 2300 dokupisz Nikkor 50/1.8
lub za 3100 35/1.4 https://www.ceneo.pl/169841081
lub za 900 40/2 https://www.ceneo.pl/114832874
85/1.8 https://www.ceneo.pl/102659782
50/1.8 https://www.ceneo.pl/123761449
35/1.8 https://www.ceneo.pl/147204442
28/1.8 https://www.ceneo.pl/158625125
24/1.8 https://www.ceneo.pl/114275582

Co w tej cenie u Fuji?
X-S20 + 18-55/2.8-4 7900 zł
X-S20 + 16-50/2.8-4.8 7500 zł
X-T30 II + 18-55/2.8-4 6200 zł
X-T30 II 4200 zł
X-S20 6150 zł
XF 16-80/4 3000 zł
Tamron 17-70/2.8 2700 zł

u Sony
A6700 + 18-135/3.5-5.6 9800 zł
A6400 + (duży Power Zoom) 18-105/4 5000 zł
A6700 7900
A6400 3300 zł
Tamron 17-70/2.8 2700 zł

cezar1972
10-07-2024, 13:55
Nikon Z5 z obiektywem 24-70mm f/4 kosztuje 6800 zł
za 2300 dokupisz Nikkor 50/1.8
lub za 3100 35/1.4 https://www.ceneo.pl/169841081
lub za 900 40/2 https://www.ceneo.pl/114832874
85/1.8 https://www.ceneo.pl/102659782
50/1.8 https://www.ceneo.pl/123761449
35/1.8 https://www.ceneo.pl/147204442
28/1.8 https://www.ceneo.pl/158625125
24/1.8 https://www.ceneo.pl/114275582

Co w tej cenie u Fuji?
X-S20 + 18-55/2.8-4 7900 zł
X-S20 + 16-50/2.8-4.8 7500 zł
X-T30 II + 18-55/2.8-4 6200 zł
X-T30 II 4200 zł
X-S20 6150 zł
XF 16-80/4 3000 zł
Tamron 17-70/2.8 2700 zł

u Sony
A6700 + 18-135/3.5-5.6 9800 zł
A6400 + (duży Power Zoom) 18-105/4 5000 zł
A6700 7900
A6400 3300 zł
Tamron 17-70/2.8 2700 zł

Tak, mocno rozważam Z5 + 24-70 lub Z5 + 24-200 i na dodatek jasną stalkę lub dwie, ale pod względem możliwości fotograficznych i video to tego Nikona trzeba raczej porównać do X-T 30, który z Sigmą 18-50 2.8 kosztuje 6600 zł. Nikon ma stabilizację, ale Fuji jest o wiele bardziej kompaktowy i lżejszy. Fuji X-S 20 jest droższy, ale też bardziej funkcjonalny. W końcu trzeba będzie się na coś zdecydować, ale może jeszcze ktoś z Was zwróci moją uwagę na jakiś aspekt, którego do tej pory nie brałem pod uwagę.

cdc
10-07-2024, 14:31
Sigmie 18-50mm to jednak trochę szerokości brakuje żeby ją porównać z 24-70mm na FF
i to chyba średni pomysł -szczególnie gdy dokupione stałki też będą z tego zakresu
więc ją pominąłem na rzecz bardziej uniwersalnego Tamrona.


Lub Canon https://www.ceneo.pl/148187174
+ https://www.ceneo.pl/92868117

https://www.optyczne.pl/78.5-Inne_testy-Canon_EOS_R8_-_test_trybu_filmowego_Podsumowanie_i_filmy_przyk%C 5%82adowe.html

cdc
10-07-2024, 15:07
https://cenowarka.pl/panasonic-lumix-dc-s5-mit-objektiv-lumix-s-20-60mm-3-5-5-6-dc-s5ke-k-a2364240.html

Jurek Ż
10-07-2024, 15:35
Zachęcam do poznania Sony A7 III. Można go kupić w cenie 6000 zł. Sądzę, że to będzie dobry wybór.

cezar1972
10-07-2024, 20:40
Sigmie 18-50mm to jednak trochę szerokości brakuje żeby ją porównać z 24-70mm na FF
i to chyba średni pomysł -szczególnie gdy dokupione stałki też będą z tego zakresu
więc ją pominąłem na rzecz bardziej uniwersalnego Tamrona.


Lub Canon https://www.ceneo.pl/148187174
+ https://www.ceneo.pl/92868117

https://www.optyczne.pl/78.5-Inne_testy-Canon_EOS_R8_-_test_trybu_filmowego_Podsumowanie_i_filmy_przyk%C 5%82adowe.html

Canony z automatu wykluczyłem z uwagi na słabą dynamikę tonalną i politykę odnośnie obiektywów, ale może zrobiłem to zbyt pochopnie.

Kojocisko
10-07-2024, 21:01
A pokombinuj od strony optyki - jakości, ceny.....
W Sony masz fantastyczny wybór optyki...
W Fuji pewnie też coś lubisz.
Dla mnie jednym z argumentów za przejściem na bagnet Z był Nikkor 24-200. Da się kupić za 3kpln i jest niesamowity.

cdc
10-07-2024, 21:24
A pokombinuj od strony optyki - jakości, ceny.....
W Sony masz fantastyczny wybór optyki...

Odpowiednika https://www.ceneo.pl/92868117 nie ma.


https://www.ceneo.pl/57851774

Kolekcjoner
11-07-2024, 01:16
Aparat ma przede wszystkim dawać fun z fotografowania i filmowania. Ma dawać ładny obrazek w foto, być w miarę kompaktowy i lekki.
No to sprawa o tyle prosta że musisz zostać w Fuji. Kwestia tylko żeby wybrać bardziej dopasione body. Żaden Nikon ani Sony Ci tego nie da.

poste
11-07-2024, 09:03
...

u Sony
A6700 + 18-135/3.5-5.6 9800 zł
A6400 + (duży Power Zoom) 18-105/4 5000 zł
A6700 7900
A6400 3300 zł
Tamron 17-70/2.8 2700 zł

Zapomniałeś o Sony a6600 ze stabilizacją matrycy i af ze śledzeniem w czasie rzeczywistym, choć bez wspomagania AI jak a6700. W Amazonie kosztuje przykładowo ciut powyżej 5k. Do tego jest też Sigma 18-50/2.8 za 2,3k.


Zachęcam do poznania Sony A7 III. Można go kupić w cenie 6000 zł. Sądzę, że to będzie dobry wybór.

Na dziś po cashbacku 5,7k. Sigma 28-70/2.8 około 3,7k.

cz4rnuch
11-07-2024, 09:38
...Kwestia tylko żeby wybrać bardziej dopasione body. Żaden Nikon ani Sony Ci tego nie da.Nie da ci ojciec, nie da się matka tego, co może dać ci sąsiadka.

cezar1972
11-07-2024, 10:13
No to sprawa o tyle prosta że musisz zostać w Fuji. Kwestia tylko żeby wybrać bardziej dopasione body. Żaden Nikon ani Sony Ci tego nie da.

Tak, Fuji ma genialne jpg-i, natomiast kompaktowość i waga nie jest już taka oczywista. Z 5 + 24-200 to waga 1245 g, X-S 20 + XC 16-50 + XF 55-200 to waga 1266 g, te same obiektywy z X-T 30II to waga 1155 g, a więc 90 gram mniej niż zestaw Nikona, ale ergonomicznie z XF 55-200 dużo gorzej. Moim zdaniem lepiej nosić 100 g więcej niż odczuwać lekki dyskomfort fotografowania tele. Miałem kiedyś na wakacjach XF 55-200 podpiętego pod X-T 10 i komfort użytkowania takiego zestawu, z uwagi na mały grip w X-T 10, był bardzo przeciętny. W tym samym czasie miałem okazję porobić zdjęcia zestawem Sony 6400 + zoomem sigmy (chyba pełnoklatkowym) i ten zestaw, mimo trochę większego ciężaru, z uwagi na lepszy grip w Sony, był bardziej wygodny w użytkowaniu.

Zacząłem też rozważać Sony A6400 i jakieś obiektywy pełnoklatkowe do niego, aby za kilka lat zmienić na jakąś pełnoklatkową alfę. A7III nie biorę pod uwagę bo w założonym budżecie chyba nie kupię standardowego zooma i co najmniej jednej jasnej stałki.

Mam jeszcze ponad miesiąc do wyjazdu, więc jest czas na dokonanie wyboru.

epicure
11-07-2024, 11:14
Niestety Fuji nie umie w teleobiektywy... Nie, że one są złe, ale brak opcji dostosowanych do wymiarów puszek. W Micro 4/3 od samego początku kładziono na to duży nacisk, a Fuji to olewał. Jest co prawda XF 18-135, ale wcale nie jest wyraźnie mniejszy od Z 24-200, a przy tym weższy i jeszcze optycznie dość przeciętny, szczególnie na 40-megapikselowych matrycach.

poste
11-07-2024, 13:36
...

Zacząłem też rozważać Sony A6400 i jakieś obiektywy pełnoklatkowe do niego, aby za kilka lat zmienić na jakąś pełnoklatkową alfę. A7III nie biorę pod uwagę bo w założonym budżecie chyba nie kupię standardowego zooma i co najmniej jednej jasnej stałki.

Mam jeszcze ponad miesiąc do wyjazdu, więc jest czas na dokonanie wyboru.

Kupisz a7III ze standardowym zoomem w założonym budżecie, trudniej będzie z reporterskim zoomem f2.8, choć jak pokazałem wyżej jesteśmy blisko ;)

To jeszcze do rozważenia
https://www.amazon.pl/dp/B08J2K9VS7/?tag=ceneo0c-21&creative=380333&creativeASIN=B08J2K9VS7&linkCode=asn&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=653cd934-b5ea-24e3-7234-d59737f07bef&th=1

do tego Sony 85/1.8 nawet bez specjalnych promocji i jesteś poniżej 10k. Masz ff, obudowę i rozmiar aps-c, stabilizację matrycy i nawet trochę lepszy af niż a7III

Skoro argumentem za Z ma być 24-200 to proponuję zerknąć na Tamrona 28-200/2.8-5.6 za 3k. Z a7III wystarczy jeszcze na jakąś niedrogą stałkę.

topgun25
22-07-2024, 23:05
Na Twoim miejscu szedłbym w A6600 lub A6400 + sigma 18-50 + jakieś stałki - a tych masz do wyboru do koloru .