PDA

Zobacz pełną wersję : [ Canon ] Canon EOS R1



MstrG
15-05-2024, 10:37
Na razie oficjalna zapowiedź:
https://www.canon.pl/cameras/eos-r1/

"Informujemy, że trwają prace nad modelem EOS R1 – flagowym aparatem bezlusterkowym serii EOS, który pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję."

80092

Igrzyska za 2 miesiące :) Ja jestem bardzo ciekawy co Canon pokaże w swoim flagowcu. Długo nad nim pracowali, więc powinien być killer wszystkiego co było do tej pory.

OjTam
15-05-2024, 11:11
Ciekawe, czy wrzucą w niego tą matrycę 3L stacked, co się patentem na nią chwalili jakiś czas temu?
"Zwykłe" stackedy mają dwie warstwy. Ta dodatkowa Canonowska ma zapewnić szybszy odczyt. A skoro w notce mowa o "szybkim przetwarzaniu danych"...

No i ile mpix dadzą? Ludki 80-100 obstawiają, ale to IMHO zdrowe przegięcie na repo-flagowca...

akustyk
15-05-2024, 12:21
podejrzewam 24 albo 45, czyli natywne 6k albo 8K pod katem kamerunowania tym czyms. to i tak w cholere duzo w korpusie do repo, ale skoro pisza o akcencie na wideo to raczej ktores z tych dwoch.

kluczowe w tym wypadku raczej nie sa megapiksele ale soft. cala algorytmika (i dogranie parametrow) do obslugi AF.
i odprowadzanie ciepla z procesora obrazu. moze gdzies na gornym panelu wypustke zrobia na montaz jakiegos Zalmana albo water-coolera :)

MstrG
15-05-2024, 13:38
24MP ma R3, moim zdaniem będzie więcej, w okolicach Z9 i A1 (oba modele były zaprezentowane w 2021). Mamy 2024, więc czas dogonić (a nawet przegonić) konkurencję. W 80-100MP totalnie jednak nie wierzę.
R3 na start kosztowała chyba 28500zł. Ile będzie kosztować R1? Przebiją ceną Sony A1, która wynosiła 34000?

MstrG
16-05-2024, 10:17
Adorama wrzuciła specyfikację (teraz już usunęli :D ), ciekawe czy mają info od producenta:


High-speed autofocus and exposure enhanced by AI recognition
Moving object trajectory prediction, high success rate smart object lock focus tracking
30MP full-frame stacked dual-gain sensor
Purely electronic rolling shutter faster than any mechanical rolling shutter
1/1,250 sec flash sync time (<0.8 microsecond read time)
Added 1:3 lossy compression CRAW (compared to lossless compression)
Unlimited 40fps (1:2 CRAW) / 60fps (1:3 CRAW) continuous shooting
Up to 120fps full-featured continuous shooting
Supports 240fps burst continuous shooting mode, 1 second pre-shooting
Enhanced dynamic range, better than EOS R3 and EOS R5


//edit
Jeszcze gdzieś mi się w oczy rzuciło na którymś portalu, że ma być odszumianie AI RAWów.

OjTam
16-05-2024, 15:30
Wygląda fajnie, ale czy tak będzie w rzeczywistości...
No i czy nie będzie coś w stylu...

1/1,250 sec flash sync time (<0.8 microsecond read time) - ale tylko jedna czy dwie lampy wyrobią...
Unlimited 40fps (1:2 CRAW) / 60fps (1:3 CRAW) continuous shooting - ale z ograniczonym śledzeniem AF/AE...
Up to 120fps full-featured continuous shooting - ale z blokadą AF/AE na pierwszej klatce...
Supports 240fps burst continuous shooting mode, 1 second pre-shooting - ale przez pół sekundy i/lub w .jpg...


Jeśli się brak mechanicznej potwierdzi, wcale nie będzie musiał być droższy, niż R3... Coś jak w momencie premiery R3 był tańszy (dużo) niż 1DxIII...



PS. I taka luźna myśl... Dlaczego na grafice jest z 24-70/2.8, nie z 28-70/2? ;)

sufenta
16-05-2024, 16:09
OjTam 28-70/2.0 ma 95 mm Filtergewinde- nie byloby R1 widac.

OjTam
16-05-2024, 16:11
W sumie... Pod tym kątem faktycznie, mogło by R1 zasłonić.

MstrG
16-05-2024, 16:55
Jeśli się brak mechanicznej potwierdzi, wcale nie będzie musiał być droższy, niż R3... Coś jak w momencie premiery R3 był tańszy (dużo) niż 1DxIII...

Obstawiam coś pomiędzy 34000 a 36000. Od początku było wiadomo, że R3 to nie jest bezpośredni następca 1Dx, stąd niższa cena.
Takie AI robiące samo zdjęcia na boisku jak jest odpowiednia akcja musi kosztować ;)

OjTam
16-05-2024, 16:57
Ja do 30k. Brak mechaniki swoje może robić.
Coś jak D6 i Z9. Ta druga od początku była tańsza, niż D6.

cdc
17-05-2024, 00:43
Sony nie posiadając nawet 10% użytkowników z bardzo drogimi obiektywami po 10-20 tys. $ za sztukę tego co Canon
A9 III i A1 [bez gripa] wyceniło po 6-6,5 tys. $.

OjTam
17-05-2024, 09:54
A9III nie ma swojego odpowiednika w żadnym systemie. To nowa technologia, więc i cena odpowiednio wyższa.

Co do A1... Jak wychodził, było tak samo. A teraz? Wystarczy popatrzyć na różne fora (w tym Zachodnie), żeby widzieć, iż wielu ludkom obecna cena A1 się nie podoba i porównują do Z9.

cdc
18-05-2024, 11:40
R3 był wyceniony na 6000$.
Dlaczego sądzisz, że flagowy będzie tańszy?

OjTam
18-05-2024, 11:45
A gdzie ja napisałem, że będzie tańszy niż R3?
Liczyłem do 30k, czyli więcej, niż na premierę R3, ale mniej, niż 35k MstrG.

To może inaczej: obstawiam, że w momencie premiery będzie kosztował ~6500$, ignorując podatki, VATy i całą resztę.

Oczywiście mogę się mylić, wróżenie z fusów mi tragicznie idzie.

cdc
18-05-2024, 11:58
Ja do 30k. Brak mechaniki swoje może robić.
Coś jak D6 i Z9. Ta druga od początku była tańsza, niż D6.

R3 był za 28500.

-Nie pomyślałem, że obstawiasz cenę pomiędzy 28,5 a 30 tys. ;)

MstrG
20-05-2024, 08:38
Dual Image Processors - DIGIC Accelerator and DIGIC X
Newly Canon Developed CMOS Sensor
Deep Learning Technology & AF Action Priority

80210

OjTam
25-05-2024, 18:56
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/05/eosr1_monaco_01-700x393.jpg

https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/05/eosr1_monaco_02-700x394.jpg

OjTam
26-05-2024, 23:35
Plotkowana specka:

Matryca 24 Mpix Stacked CMOS BSI,
Odczyt ok. 2ms,
Quad Pixel Autofocus,
Inteligentne śledzenie AF,
Tryb wideo 6K RAW 120 kl/s,
Dwa sloty kart CFexpress Type B,
Funkcja Eye Control AF II,
Port USB-4,
Pełnowymiarowe złącze HDMI,
Cena ok 6500 USD.

https://www.optyczne.pl/upload2/289227_R1_001.jpg

OjTam
23-06-2024, 21:17
Według serwisu Canon Rumors, R1 (oraz R5II) zostaną zaprezentowane w okolicach połowy lipca. W sam raz na IO.
R1 ma być dostępny do kupienia w sklepach dopiero w okolicach listopada.

Jacek_Z
17-07-2024, 12:43
No to już są R1 https://www.canon.pl/cameras/eos-r1/

R1 i R5 II https://www.optyczne.pl/20194-news-Canon_EOS_R1_i_Canon_EOS_R5_Mark_II.html

MstrG
17-07-2024, 12:52
Obstawiam coś pomiędzy 34000 a 36000. Od początku było wiadomo, że R3 to nie jest bezpośredni następca 1Dx, stąd niższa cena.
Takie AI robiące samo zdjęcia na boisku jak jest odpowiednia akcja musi kosztować ;)


Ja do 30k. Brak mechaniki swoje może robić.
Coś jak D6 i Z9. Ta druga od początku była tańsza, niż D6.


34499,99 zł, ale i tak u nas się nie kupi, bo będzie dostępny dopiero w listopadzie :lol:

OjTam
17-07-2024, 12:55
Czyli znowu nie trafiłem. Celownik do rekalibracji... :lol:
Pewnie dlatego, że jednak jest ta migawka mechaniczna. ;)

A co do dostępności, było wiadomo o tym od ~miesiąca, też zresztą tu pisałem. xD


Do 40fps... Ciekawe, jakie ograniczenia?

esperal
17-07-2024, 13:00
Synchronizacja z błyskiem 1/400 sek. To je fajne😍

Jacek_Z
17-07-2024, 13:06
Z elektroniczną. Z mechaniczną 1/200. Na mechanicznej 12 fps. Na elektronicznej tylko 40 fps. Matryca jedynie 24 Mpx.
Na pierwszy rzut oka parametry nie zwalają z nóg. Zapewne na pierwszym miejscu postawiono szybkość i pewność AF.

MstrG
17-07-2024, 13:11
Z elektroniczną. Z mechaniczną 1/200. Na mechanicznej 12 fps. Na elektronicznej tylko 40 fps. Matryca jedynie 24 Mpx.
Na pierwszy rzut oka parametry nie zwalają z nóg. Zapewne na pierwszym miejscu postawiono szybkość i pewność AF.

Przyznam, że po takim okresie oczekiwania spodziewałem się czegoś bardziej odstającego od konkurencji...


https://www.youtube.com/watch?v=NzoVhyzriXk&t=745s&ab_channel=GordonLaing

esperal
17-07-2024, 13:19
Z elektroniczną. Z mechaniczną 1/200. Na mechanicznej 12 fps. Na elektronicznej tylko 40 fpsNo, faktycznie. Tak te opisy robią jakby google tłumaczyło

OjTam
17-07-2024, 13:20
Hm, 40fps w rawkach z ~6 sekundowym buforem to tak źle?

Choć bufor faktycznie mógłby być większy...


PS. EVF robi wrażenie... ;)

Jacek_Z
17-07-2024, 13:34
Hm, 40fps w rawkach z ~6 sekundowym buforem to tak źle?
Nikon Z9 mający 45 Mpx ma 30 Mpx (więcej danych do zrzucenia), a to było 3 lata temu. Pominę 120 fps w małym jpg.

OjTam
17-07-2024, 13:39
Wiem, że ma. Tak samo, jak a9iii ma 60. I?
Bardziej niż te fpsy, zastanawia mnie dość słaby bufor czy migawka mechaniczna.

MstrG
17-07-2024, 13:41
PS. EVF robi wrażenie... ;)

W R5 był EVF od Sony, ecx339a. Ciekawe czy do R1 zrobili sami tego potwora.
Bardzo mnie ciekawią pierwsze większe testy AF.

Myślałem, że nie będzie migawki mechanicznej.

cz4rnuch
17-07-2024, 14:11
Canon reklamuje to jako flagowca, ale chyba nie w takim sensie jak do tego przywykliśmy po premierach A1 i Z9/8. To nie jest i chyba nigdy nie miał być aparat wszystkomający. Mpx za mało, fps za mało (w porównianiu z konkurencyjnymi aparatkami, bo nie wyobrażam sobie by komuś faktycznie tych fps zabrakło), nawet precapture czy pixel shift (którego w sumie nie ma, jest coś innego) takie jakieś z lekka wykastrowane. Tak samo w video zabrakło 4k/120 choć yutubery twierdzą, że sensor by podołał, brak waveforms (które dostał nieflagowy 5rII) to chyba też dowody na to, że ten flagowiec w zamyśle nie może podgryzać półki filmowej Canona. Ale to chyba nie jest ważne jak się przez chwilę zapomni o tym jak się go reklamuje i pomyśli jako o maszynce typowo reporterskiej. Bo z tego co widzę to pod względem AFu R1 dzieli i rządzi. Kudłaty twierdzi, że jest lepiej niż A9III i z tego co pokazuje w swoim klipie to faktycznie te nowe tryby, które przewidują ruchy wyglądają na ekstremalnie skuteczne. Ten aparat się nawet nie zastanawia tylko ustawia ostrość od razu tam gdzie trzeba :)


https://www.youtube.com/watch?v=gudzktyYqkg

Na szczęście dla tych, którzy chcą czegoś bardziej wszechstronnego wypuścili także R5II. To chyba będzie prawdziwy hit Canona. Nie tylko do niego wsadzą (prawie) taki sam AF jak do jedynki.

jo44
17-07-2024, 14:39
Kup teraz: 34 329,99 zł :-|

OjTam
17-07-2024, 14:42
2.3k droższy, niż A9III. Cóż... :lol:

PS. 20 klatek pre-capture w RAW. Halo, Nikon...?

MstrG
17-07-2024, 15:32
To Action Priority na razie wygląda obiecująco.
Ciekawe jaką aktualizację Nikon Z9 dostanie przed olimpiadą - czy będą to tylko pierdoły w stylu Nikon Cloud, czy może jednak będzie jakaś aktualizacja AF (nie to żebym narzekał).

MstrG
17-07-2024, 17:47
https://www.youtube.com/watch?v=Oyx3xVQiIZs&ab_channel=PetaPixel

Zgadzacie się z Chrisem, że R1 nie kojarzy się z aparatem, który może konkurować z Z9 i A1? Bardziej to konkurencja dla A9III i R3?
W komentarzach nie ma specjalnego zachwytu, nie brakuje opinii, że to powinien być R3II...

OjTam
17-07-2024, 18:19
Matryca z GS* - nie wyszła.
Matryca 30mpix+* - nie wyszła.
Super szybki odczyt (1/1250)* - nie wyszło.
Matryca DGO* - nie wyszła.

Faktycznie, bardziej R3II zajeżdża, niż czymś całkiem nowym.
Ciekawe, co C z R3 teraz zrobi? 🤔

* wzięte z różnych plotek.
PS. To już de gustibus, ale dla mnie z wyglądu ładniejszy, niż Z9. ;)

robcio.m
17-07-2024, 18:40
Myślę, że ten aparat pokazano za późno, zbyt wiele plotek wokół niego powstało, kreowano różne teorie, że to będzie „nadaparat”, bedzie naj pod każdym względem, a pokazano 24 mpix body ze zintegrowanym gripem oraz bardzo sprawnym autofocusem wewnątrz marki Canon, na porównania tego AF z N i S jeszcze za wcześnie.
Technologicznie jeśli chodzi o obrazowanie też nie widać przełomu, dominacji, aparatu bezdyskusyjnie najlepszego, najbardziej innowacyjnego na dzisiejsze czasy. BSI w innych markach już dawno stosuje się nawet w sporo tańszych konstrukcjach, stacked hmm już nawet u Canona w jednym modelu był, pozostałe marki również stosują, ba nawet te z segmentu m43.

MstrG
17-07-2024, 19:44
Matryca z GS* - nie wyszła.
Matryca 30mpix+* - nie wyszła.
Super szybki odczyt (1/1250)* - nie wyszło.
Matryca DGO* - nie wyszła.

Faktycznie, bardziej R3II zajeżdża, niż czymś całkiem nowym.


Może nie jest rewolucyjny, ale za to nie jest tani ;)


To już de gustibus, ale dla mnie z wyglądu ładniejszy, niż Z9. ;)


https://www.youtube.com/watch?v=6bWVAc-CnqM&ab_channel=UnholyOne

OjTam
17-07-2024, 19:47
Taaa... Cena "spoko".
Gorzej, jak ktoś z N uzna to za dobrą wymówkę do podniesienia cen u siebie...


PS. Jakbyś zamieścił filmik z "podobasz mi się", zacząłbym się mocno zastanawiać... xD

MstrG
17-07-2024, 20:18
Taaa... Cena "spoko".
Gorzej, jak ktoś z N uzna to za dobrą wymówkę do podniesienia cen u siebie...

Tej ceny się spodziewałem, tylko błędnie założyłem, że specyfikacja wyrwie z butów.
Sony ostatnio też już tak nie rozpieszcza cenami... Zobaczymy jakie plany ma ten nowy prezes, na razie zaskoczył tanią 35-ką bez "S".


Jakbyś zamieścił filmik z "podobasz mi się", zacząłbym się mocno zastanawiać... xD

Schlebiasz mi, ale jestem zajęty. Po drugie za daleko mieszkasz, nie wierzę w związki na odległość ;) ;) ;)

OjTam
17-07-2024, 20:20
Tej ceny się spodziewałem, tylko błędnie założyłem, że specyfikacja wyrwie z butów.
Sony ostatnio też już tak nie rozpieszcza cenami... Zobaczymy jakie plany ma ten nowy prezes, na razie zaskoczył tanią 35-ką bez "S".
No właśnie, Z9 kosztuje ~2/3 cen flagowców obu konkurentów, Z8 jest tańszy, niż R5II czy A7RV... Oj...



Schlebiasz mi, ale jestem zajęty. Po drugie za daleko mieszkasz, nie wierzę w związki na odległość ;) ;) ;)
:mrgreen:

MstrG
17-07-2024, 20:30
No właśnie, Z9 kosztuje ~2/3 cen flagowców obu konkurentów, Z8 jest tańszy, niż R5II czy A7RV... Oj...

Aktualne ceny są stosunkowo przyjazne patrząc na konkurencję. W sumie były zapowiedzi podwyżek, Z6III jest droższy od Z6II. Z9 startował chyba z 27900, ewentualny następca może nie utrzymać tej ceny.

cdc
18-07-2024, 00:35
Serie zdjęć z buforowaniem można wykonywać od 20. zdjęcia przed całkowitym naciśnięciem spustu migawki, gdy AF jest włączony przez 20 lub więcej zdjęć. https://www.canon.pl/cameras/eos-r1/specifications/

-czyli przy maksymalnej prędkości przez pół sekundy


https://www.youtube.com/watch?v=2wfKiVlsE_4

Kolekcjoner
19-07-2024, 17:08
Myślę, że ten aparat pokazano za późno, zbyt wiele plotek wokół niego powstało, kreowano różne teorie, że to będzie „nadaparat”, bedzie naj pod każdym względem, a pokazano 24 mpix body ze zintegrowanym gripem oraz bardzo sprawnym autofocusem wewnątrz marki Canon, na porównania tego AF z N i S jeszcze za wcześnie.
Technologicznie jeśli chodzi o obrazowanie też nie widać przełomu, dominacji, aparatu bezdyskusyjnie najlepszego, najbardziej innowacyjnego na dzisiejsze czasy. BSI w innych markach już dawno stosuje się nawet w sporo tańszych konstrukcjach, stacked hmm już nawet u Canona w jednym modelu był, pozostałe marki również stosują, ba nawet te z segmentu m43.
Myślę że źle do tego podchodzisz. To nie są żadne zawody w wypuszczaniu najlepszego body. Canon wypuścił puszkę dla zawodowców w systemie i tyle. Podejrzewam że po wpadce z 1DmkIII wolą ewolucję niż rewolucję w tym segmencie.

Dla mnie ciekawe są dwie rzeczy czy R3 mkII w ogóle będzie i czy zakończą produkcję 1DX?

robcio.m
20-07-2024, 15:16
Nie wiem czy źle podchodzę, każdy ma prawo do własnej opinii na temat tego co pokazano, tak samo jak prawo mieć jakieś oczekiwania czy wymagania od czegoś nowego co wchodzi na dany rynek. Oczywiście producenci mają swoje plany i to czy dany sprzęt komuś odpowiada to właśnie jest dopasowanie wymagań oczekiwań do tego co wydano.

Myślę natomiast, że nie ja jeden spodziewałem się po tej premierze więcej, więcej pod kątem technologii. W szerokim internecie nawet dobrze rozpoznawalni płatni testerzy pokusili się o opinie, że to wygląda bardziej na R3 Mark II niż zupełnie przełomowy naszpikowany dotychczas nie prezentowaną technologią model.

Według mnie, zakończenie produkcji 1dx jest bardziej niż pewne, to raczej kwestia kiedy, a nie czy zostanie zakończona.
Wpływ na to z pewnością ma też fakt, że Canon wygasza sukcesywnie produkcję optyki do lustrzanek.

Czy będzie R3 Mark II, moim zdaniem nie, a jeśli w ogóle to nie szybko. Zakładając, że Canon dał co ma najlepszego i w odpowiednim stopniu przygotowanego na ten moment do R1 i R5 Mark II nie bardzo wiem do kogo miałbym być kierowany R3 Mark II i czym się różnić od R1 i starszego modelu by nie był zbyt duża konkurencja dla właśnie R1.

OjTam
20-07-2024, 16:06
Wg admina PR, preorderów na R1 jest mniej, niż było na Z8/Z9, ostatnie Sony czy nawet Fujika X100. Oczywiście chodzi o ten sam czas po premierze/zapowiedzi. Ups...

Co do R3II (prawdziwego, nie ksywki R1...), teoretycznie mogą tam wrzucić matrycę z R5II, byłby wtedy taki odpowiednik starej serii 1Ds, czy Nikona D3x.

robcio.m
20-07-2024, 16:12
Preorderów może być mniej bo jeśli ktoś ma już R3 to patrząc na to co wniósł R1 może nie być konieczności/chęci zmiany.

OjTam
20-07-2024, 16:16
No właśnie. Czyli uznali, że nie warto zmieniać R3 na R1.
Ciekawe, jak sprawa wyglądałaby, gdyby R1 kosztował tyle, co obecnie R3? Cóż, gdybać można, nic to nie zmieni.

cdc
20-07-2024, 16:56
jego miesięczna produkcja wyniesie 3700 sztuk

https://zh.cn.nikkei.com/product/pdigital/56172-2024-07-18-10-26-52.html

https://translate.google.pl/?hl=pl&sl=auto&tl=pl&text=%E4%BD%B3%E8%83%BD%E7%B5%82%E6%96%BC%E5%87%BA %E4%BA%86%E9%A0%82%E7%B4%9A%E7%84%A1%E5%8F%8DEOS%2 0R1%EF%BC%8C%E6%AD%A3%E9%9D%A2%E8%BF%8E%E6%93%8A%E 6%96%B0%E5%8A%9B%0A%0A2024%2F07%2F18%0A%0APRINT%0A EMAIL%0A%0A%20%0A%0A%20%20%20%20%20%20%E6%97%A5%E6 %9C%AC%E4%BD%B3%E8%83%BD7%E6%9C%8817%E6%97%A5%E5%A E%A3%E4%BD%88%EF%BC%8C%E5%B0%87%E6%96%BC11%E6%9C%8 8%E7%99%BC%E5%94%AE%E9%A0%82%E7%B4%9A%E6%97%97%E8% 89%A6%E6%AC%BE%E7%84%A1%E5%8F%8D%E7%9B%B8%E6%A9%9F %E3%80%8CEOS%20R1%E3%80%8D%E3%80%82%E9%80%99%E6%98 %AF%E4%BD%B3%E8%83%BD%E7%9A%84%E9%A6%96%E6%AC%BE%E 6%97%97%E8%89%A6%E7%84%A1%E5%8F%8D%E7%9B%B8%E6%A9% 9F%EF%BC%8C%E5%9C%A8%E5%B0%BC%E5%BA%B7%E5%92%8C%E6 %96%B0%E5%8A%9B%E7%AD%89%E7%AB%B6%E7%88%AD%E5%B0%8 D%E6%89%8B%E4%B8%AD%EF%BC%8C%E4%BD%B3%E8%83%BD%E6% 98%AF%E6%9C%80%E5%BE%8C%E4%B8%80%E5%80%8B%E6%8E%A8 %E5%87%BA%E6%97%97%E8%89%A6%E7%84%A1%E5%8F%8D%E7%9 B%B8%E6%A9%9F%E7%9A%84%E5%85%AC%E5%8F%B8%E3%80%82% E3%80%8CEOS%20R1%E3%80%8D%E9%85%8D%E5%82%99%E4%BA% 86%E8%BF%BD%E8%B9%A4%E7%89%A9%E9%AB%94%E5%8A%9F%E8 %83%BD%EF%BC%8C%E5%8D%B3%E4%BD%BF%E6%9C%89%E9%9A%9 C%E7%A4%99%E7%89%A9%E9%81%AE%E6%93%8B%E7%9A%84%E6% 83%85%E6%B3%81%E4%B8%8B%E4%B9%9F%E8%83%BD%E5%A4%A0 %E6%BA%96%E7%A2%BA%E6%8D%95%E6%8D%89%E8%A2%AB%E6%8 B%8D%E7%89%A9%E9%AB%94%E3%80%82%E4%BD%B3%E8%83%BD% E6%83%B3%E8%A6%81%E4%BB%A5%E6%AD%A4%E5%8A%9F%E8%83 %BD%E6%8A%97%E8%A1%A1%E5%9C%A8%E5%B0%88%E6%A5%AD%E 7%9B%B8%E6%A9%9F%E9%A0%98%E5%9F%9F%E8%BF%85%E9%80% 9F%E6%93%B4%E5%BC%B5%E7%9A%84%E6%96%B0%E5%8A%9B%EF %BC%8C%E7%B6%AD%E7%B9%AB%E6%94%AF%E6%92%90%E5%93%8 1%E7%89%8C%E7%9A%84%E5%B0%88%E6%A5%AD%E7%94%A8%E6% 88%B6%E7%BE%A4%E9%AB%94%EF%BC%8C%E4%BF%9D%E6%8C%81 %E4%BD%B3%E8%83%BD%E5%9C%A8%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E5%B 8%82%E5%A0%B4%E7%9A%84%E9%A0%98%E5%85%88%E5%9C%B0% E4%BD%8D%E3%80%82%0A%0A%20%0A%0A%20%20%0A%0A%20%20 %20%20%20%20%E4%BD%B3%E8%83%BD%E8%B2%A0%E8%B2%AC%E 7%9B%B8%E6%A9%9F%E6%A5%AD%E5%8B%99%E7%AD%89%E7%9A% 84%E5%89%AF%E7%A4%BE%E9%95%B7%E6%88%B6%E5%80%89%E5 %89%9B%E5%BC%B7%E8%AA%BF%EF%BC%8CEOS%20R1%E9%85%8D %E5%82%99%E4%BA%86%E4%BD%B3%E8%83%BD%E7%9A%84%E6%9 C%80%E5%BC%B7%E6%80%A7%E8%83%BD%EF%BC%8C%E6%98%AF% E5%B0%88%E6%A5%AD%E6%94%9D%E5%BD%B1%E5%B8%AB%E5%8F %AF%E4%BB%A5%E6%94%BE%E5%BF%83%E4%BD%BF%E7%94%A8%E 7%9A%84120%E5%88%86%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E3%80%82%E4% BD%B3%E8%83%BDEOS%20R1%E7%9A%84%E6%9C%80%E5%A4%A7% E7%89%B9%E9%BB%9E%E5%9C%A8%E6%96%BC%E8%87%AA%E5%8B %95%E5%B0%8D%E7%84%A6%E5%8A%9F%E8%83%BD%EF%BC%8C%E 5%9C%A8%E6%8B%8D%E6%94%9D%E6%8E%92%E7%90%83%E7%AD% 89%E9%AB%94%E8%82%B2%E9%81%8B%E5%8B%95%E6%99%82%EF %BC%8C%E8%83%BD%E5%A4%A0%E6%BA%96%E7%A2%BA%E9%80%8 F%E9%81%8E%E7%B6%B2%E7%8B%80%E9%9A%9C%E7%A4%99%E7% 89%A9%E6%8D%95%E6%8D%89%E9%81%8B%E5%8B%95%E5%93%A1 %E7%9A%84%E8%A1%A8%E6%83%85%E3%80%82%E5%8D%B3%E4%B D%BF%E5%9C%A8%E6%9C%89%E5%85%B6%E4%BB%96%E9%81%8B% E5%8B%95%E5%93%A1%E6%93%8B%E4%BD%8F%E8%A2%AB%E6%8B %8D%E6%94%9D%E9%81%8B%E5%8B%95%E5%93%A1%E6%99%82%E F%BC%8C%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E4%BB%8D%E6%9C%83%E6%8C% 81%E7%BA%8C%E8%BF%BD%E8%B9%A4%E8%A2%AB%E6%8B%8D%E6 %94%9D%E9%81%8B%E5%8B%95%E5%93%A1%E3%80%82%0A%0A%2 0%20%0A%0A%20%20%20%20%20%20EOS%20R1%E5%B0%87%E6%9 6%BC11%E6%9C%88%E4%B8%8A%E5%B8%82%EF%BC%8C%E6%AF%8 F%E6%9C%88%E7%94%A3%E9%87%8F%E7%82%BA3700%E5%8F%B0 %EF%BC%8C%E5%9C%A8%E6%97%A5%E6%9C%AC%E7%9A%84%E5%8 3%B9%E6%A0%BC%E7%82%BA108.9%E8%90%AC%E6%97%A5%E5%8 5%83%EF%BC%88%E7%B4%84%E5%90%88%E4%BA%BA%E6%B0%91% E5%B9%A35.06%E8%90%AC%E5%85%83%EF%BC%89%EF%BC%8C%E 8%B6%85%E9%81%8E80%E8%90%AC~90%E8%90%AC%E6%97%A5%E 5%85%83%EF%BC%88%E7%B4%84%E5%90%88%E4%BA%BA%E6%B0% 91%E5%B9%A33.71~4.18%E8%90%AC%E5%85%83%EF%BC%89%E5 %83%B9%E4%BD%8D%E7%9A%84%E6%96%B0%E5%8A%9B%E5%92%8 C%E5%B0%BC%E5%BA%B7%E7%9A%84%E6%97%97%E8%89%A6%E6% A9%9F%E5%9E%8B%E3%80%82%0A%0A%20%20%0A%0A%20%20%20 %20%20%20%E4%BD%B3%E8%83%BD%E6%9C%83%E7%82%BA%E5%8 5%BC%E9%A1%A7%E6%9C%80%E5%BC%B7%E6%80%A7%E8%83%BD% E5%92%8C%E5%8F%AF%E9%9D%A0%E6%80%A7%E7%9A%84%E7%94 %A3%E5%93%81%E8%B3%A6%E4%BA%88%E4%BB%A3%E8%A1%A8%E 4%BA%86%E6%97%97%E8%89%A6%E6%AC%BE%E7%9A%84%E6%95% B8%E5%AD%97%E3%80%8C1%E3%80%8D%E3%80%82%E8%87%AA20 18%E5%B9%B4%E6%B6%89%E8%B6%B3%E5%85%A8%E7%95%AB%E5 %B9%85%E7%84%A1%E5%8F%8D%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E9%A0%9 8%E5%9F%9F%E4%BB%A5%E4%BE%86%EF%BC%8C%E4%BD%B3%E8% 83%BD%E4%B8%A6%E6%9C%AA%E6%8E%A8%E5%87%BA%E3%80%8C 1%E3%80%8D%E5%9E%8B%E8%99%9F%E3%80%82%E8%80%8C%E4% BD%B3%E8%83%BD%E7%9A%84%E7%AB%B6%E7%88%AD%E5%B0%8D %E6%89%8B%E5%B0%BC%E5%BA%B7%E5%92%8C%E6%96%B0%E5%8 A%9B%E6%96%BC2021%E5%B9%B4%E6%8E%A8%E5%87%BA%E4%BA %86%E6%97%97%E8%89%A6%E6%AC%BE%EF%BC%8C%E4%BD%B3%E 8%83%BD%E6%88%90%E7%82%BA%E5%A4%A7%E5%9E%8B%E7%9B% B8%E6%A9%9F%E5%85%AC%E5%8F%B8%E4%B8%AD%E6%9C%80%E6 %99%9A%E6%8E%A8%E5%87%BA%E6%97%97%E8%89%A6%E6%AC%B E%E7%9A%84%E5%85%AC%E5%8F%B8%E3%80%82%0A%0A%20%20% 0A%0A%20%20%20%20%20%20%E4%BD%B3%E8%83%BD%E5%89%AF %E7%A4%BE%E9%95%B7%E6%88%B6%E5%80%89%E5%89%9B%E5%B 0%87%E6%96%B0%E5%8A%9B%E7%A8%B1%E7%82%BA%E3%80%8C% E6%9C%80%E5%A4%A7%E7%9A%84%E7%AB%B6%E7%88%AD%E5%B0 %8D%E6%89%8B%E3%80%8D%E3%80%82%E9%80%9A%E9%81%8E%E 6%8E%A8%E5%87%BA%E6%97%97%E8%89%A6%E6%AC%BE%E7%9B% B8%E6%A9%9F%EF%BC%8C%E5%B8%8C%E6%9C%9B%E9%81%BF%E9 %96%8B%E6%96%B0%E5%8A%9B%E7%9A%84%E8%BF%BD%E8%B6%9 5%E3%80%82%E6%A0%B9%E6%93%9A%E8%AA%BF%E6%9F%A5%E5% 85%AC%E5%8F%B8Techno%20System%20Research%E7%9A%84% E6%95%B8%E6%93%9A%EF%BC%8C2023%E5%B9%B4%E7%84%A1%E 5%8F%8D%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E7%9A%84%E5%85%A8%E7%90% 83%E4%BE%9B%E8%B2%A8%E9%87%8F%E6%8E%92%E5%9C%A8%E7 %AC%AC%E4%B8%80%E7%9A%84%E4%BD%B3%E8%83%BD%E4%BD%9 441%25%EF%BC%8C%E6%8E%92%E5%9C%A8%E7%AC%AC%E4%BA%8 C%E7%9A%84%E6%96%B0%E5%8A%9B%E4%BD%9432%25%E3%80%8 2%0A%0A%20%20%0A%0A%20%0A%0A%20%20%20%20%20%20%E6% 96%B0%E5%8A%9B%E4%B8%80%E7%9B%B4%E5%88%A9%E7%94%A8 %E9%9B%86%E5%9C%98%E7%9A%84%E6%9C%80%E6%96%B0%E6%8 4%9F%E6%B8%AC%E5%99%A8%E6%8A%80%E8%A1%93%E6%8F%90% E5%8D%87%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E6%80%A7%E8%83%BD%E3%80 %82%E8%A8%98%E9%8C%84%E5%89%8D%E7%BE%8E%E5%9C%8B%E 7%B8%BD%E7%B5%B1%E5%B7%9D%E6%99%AE%E9%81%AD%E6%A7% 8D%E6%93%8A%E5%BE%8C%E7%9A%84%E3%80%8C%E5%A5%87%E8 %B9%9F%E7%9E%AC%E9%96%93%E3%80%8D%E7%85%A7%E7%89%8 7%E6%98%AF%E7%94%B1%E6%96%B0%E5%8A%9B%E6%9C%80%E6% 96%B0%E6%97%97%E8%89%A6%E6%AC%BE%CE%B19III%E6%8B%8 D%E6%94%9D%E7%9A%84%E3%80%82%0A%0A%20%20%0A%0A%20% 20%20%20%20%20%E5%9C%A87%E6%9C%8826%E6%97%A5%E9%96 %8B%E5%B9%95%E7%9A%84%E5%B7%B4%E9%BB%8E%E5%A5%A7%E 9%81%8B%E6%9C%83%E4%B8%8A%EF%BC%8C%E4%BD%B3%E8%83% BD%E5%B0%87%E5%90%91%E5%B0%88%E6%A5%AD%E6%94%9D%E5 %BD%B1%E5%B8%AB%E5%85%8D%E8%B2%BB%E6%8F%90%E4%BE%9 B100%E5%A4%9A%E8%87%BA%E6%97%97%E8%89%A6%E6%AC%BE% E7%9B%B8%E6%A9%9F%E3%80%82%E5%8F%AF%E4%BB%A5%E8%AA %AC%EF%BC%8C%E5%A5%A7%E9%81%8B%E6%9C%83%E8%88%9E%E 8%87%BA%E4%B9%9F%E6%98%AF%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E9%A0% 98%E5%9F%9F%E7%9A%84%E9%A0%82%E5%B0%96%E7%AB%B6%E6 %8A%80%E5%A0%B4%E3%80%82%0A%0A%20%20%0A%0A%20%20%2 0%20%20%20%E4%BD%B3%E8%83%BD%E6%8E%A1%E7%94%A8%E4% BA%86%E5%BE%9E%E5%88%9D%E5%AD%B8%E8%80%85%E5%88%B0 %E5%B0%88%E6%A5%AD%E7%94%A8%E6%88%B6%E7%9A%84%E5%8 5%A8%E7%94%A3%E5%93%81%E7%B7%9A%E6%88%B0%E7%95%A5% EF%BC%8C%E8%80%8C%E4%BD%8D%E6%96%BC%E9%87%91%E5%AD %97%E5%A1%94%E9%A0%82%E5%B0%96%E7%9A%84%E6%97%97%E 8%89%A6%E6%AC%BE%E5%89%87%E6%98%AF%E5%93%81%E7%89% 8C%E7%9A%84%E3%80%8C%E9%A1%8F%E9%9D%A2%E3%80%8D%E3 %80%82%E7%82%BA%E4%BA%86%E4%BF%9D%E6%8C%81%E4%BD%8 F%E5%9C%A8%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E5%B8%82%E5%A0%B4%E7% 9A%84%E9%A0%98%E5%85%88%E5%9C%B0%E4%BD%8D%EF%BC%8C %E5%B0%88%E6%A5%AD%E7%94%A8%E6%88%B6%E5%B8%82%E5%A 0%B4%E8%87%B3%E9%97%9C%E9%87%8D%E8%A6%81%E3%80%82% E8%83%8C%E8%B2%A0%E5%93%81%E7%89%8C%E7%9A%84%E6%97 %97%E8%89%A6%E6%AC%BE%E8%83%BD%E5%90%A6%E5%9C%A8%E 5%B7%B4%E9%BB%8E%E5%A5%A7%E9%81%8B%E6%9C%83%E4%B8% 8A%E6%8B%8D%E4%B8%8B%E6%B5%81%E5%82%B3%E5%BE%8C%E4 %B8%96%E7%9A%84%E7%9E%AC%E9%96%93%EF%BC%9F%E6%97%9 7%E8%89%A6%E6%AC%BE%E7%9B%B8%E6%A9%9F%E5%B0%87%E6% 88%90%E7%82%BA%E4%BD%B3%E8%83%BD%E6%9C%AA%E4%BE%86 %E7%AB%B6%E7%88%AD%E5%8A%9B%E7%9A%84%E8%A9%A6%E9%8 7%91%E7%9F%B3%E3%80%82&op=translate

Kolekcjoner
20-07-2024, 17:59
Nie wiem czy źle podchodzę, każdy ma prawo do własnej opinii na temat tego co pokazano, tak samo jak prawo mieć jakieś oczekiwania czy wymagania od czegoś nowego co wchodzi na dany rynek. Oczywiście producenci mają swoje plany i to czy dany sprzęt komuś odpowiada to właśnie jest dopasowanie wymagań oczekiwań do tego co wydano..
Tak i myślę że Canon już od pewnego czasu zmienia ukierunkowanie. R1 ma działać i ma być kontynuacją sprzętu tylko dla pro. Nie ma mieć fajerwerków ma działać tak jak są przyzwyczajeni Ci co używają tylko jedynek. Podejrzewam że to takie konserwatywne podejście ze względy na to jak dużo kontrowersji wśród niektórych zawodowców wzbudza sam fakt pozbycia się wizjera optycznego.
Z tego też powodu widziałbym miejsce dla wypasionego R3 mkII.

MstrG
20-07-2024, 18:42
Tak i myślę że Canon już od pewnego czasu zmienia ukierunkowanie. R1 ma działać i ma być kontynuacją sprzętu tylko dla pro. Nie ma mieć fajerwerków ma działać tak jak są przyzwyczajeni Ci co używają tylko jedynek.

To R3 nie działa? Właśnie większość (patrząc po komentarzach pod praktycznie wszyskimi filmami o R1) spodziewała się po takim czasie oczekiwania czegoś "więcej". Balonik może niepotrzebnie mocno napompowały różnego rodzaju rumorsy, ale zawód jednak da się wyczytać w większości opinii.
"Nie daliśmy więcej, bo konserwatywni właściciele tylko jedynek i tak już przeżyją szok związany z przejściem na EVF" - wg Ciebie takie powinno być hasło reklamowe.

To jakie to będzie to wypasione R3II? Co zmienią? Co dodadzą?

cz4rnuch
20-07-2024, 19:28
Co do ploteczek to nie wydaje mi się żeby reporterzy mieli czas i chęci na czytanie tego typu rzeczy. Część pewnie przejdzie na nowszy sprzęt, szczególnie jeśli zakupią go jakieś redakcje. Co do R3 to różnica między nim a R1 jak dla mnie mocno się zatarła, ale zawsze jest możliwość operowania ceną. Kogo stać to kupi R1, dla nieco mniej zamożnego zostanie R3 z odrobinę gorszym tym lub owym :) U Nikona jest inaczej? Różnica między Z9 i Z8 to chyba jedynie kwestia ceny oraz z lekka upodobań, szczególnie z dokupionym do Z8 gripem.

Ligo
20-07-2024, 19:43
Każdy bierze to, co uważa dla siebie za odpowiednie.
R1 $6300, R3 $5000. Ten tysiąc baksów z hakiem to dla zawodowca naprawdę nie jest problem.

MstrG
20-07-2024, 19:50
Co do ploteczek to nie wydaje mi się żeby reporterzy mieli czas i chęci na czytanie tego typu rzeczy. Część pewnie przejdzie na nowszy sprzęt, szczególnie jeśli zakupią go jakieś redakcje. Co do R3 to różnica między nim a R1 jak dla mnie mocno się zatarła, ale zawsze jest możliwość operowania ceną. Kogo stać to kupi R1, dla nieco mniej zamożnego zostanie R3 z odrobinę gorszym tym lub owym :) U Nikona jest inaczej? Różnica między Z9 i Z8 to chyba jedynie kwestia ceny oraz z lekka upodobań, szczególnie z dokupionym do Z8 gripem.

Masz rację :) R3II powinien mieć taką samą specyfikację jak R3, będzie tylko pozbawiony wbudowanego gripa ;) Problem rozwiązany.
Jak zostaje operowanie tylko ceną to chyba nie za bardzo dobrze świadczy o produkcie?

Nie jestem konserwatywnym posiadaczem tylko jedynek, więc problem mnie całe szczęście nie dotyczy.
Patrząc z boku to ten R3 był takim właśnie takim konserwatywnym pomostem pomiędzy jedynkami DSLR a bezlusterkowcami. R1 nic w tej kwestii nie zmienił.

81413

OjTam
20-07-2024, 19:56
R1 $6300, R3 $5000. Ten tysiąc baksów z hakiem to dla zawodowca naprawdę nie jest problem.

W PL:
Pre-order R1: 35k
R3 od ręki 20k (choć tu robotę promka C robi).

Do tego niektóre EU sklepy sugerują cenę powyżej 7k €. Coś tu jest nie halo...

No i też trzeba sobie odpowiedzieć, czy różnica między R1 a R3 warta jest tych 1.3k$...

PS. A9III kosztuje 6k$, a to jednak inna technologia...

cz4rnuch
20-07-2024, 20:02
Masz rację :) R3II powinien mieć taką samą specyfikację jak R3, będzie tylko pozbawiony wbudowanego gripa ;)A skąd ten pomysł o braku gripa? I bez tego są jakieś subtelne różnice w funkcjach oraz różnica w cenie. R1 i R3 mogą się pojawiać na przemian, z dodawanymi funkcjami, tak by konkurencja za bardzo nie odjeżdżała.

MstrG
20-07-2024, 20:12
A skąd ten pomysł o braku gripa? I bez tego są jakieś subtelne różnice w funkcjach oraz różnica w cenie. R1 i R3 mogą się pojawiać na przemian, z dodawanymi funkcjami, tak by konkurencja za bardzo nie odjeżdżała.

Wzorem przytoczonego Nikona Z9 i Z8 ;)
Nie wiem, ja jestem trochę zawiedziony. Liczyłem na pokaz możliwości technologicznych. Choć może jeszcze mnie zaskoczy ta kamerka z tyłu pod przyciskiem do podglądu zdjęć.

Tymczasem inżynierowie Canona ;)

https://www.youtube.com/watch?v=h3hwff_CeeM&ab_channel=WujekDanny

Ligo
20-07-2024, 20:13
Do tego niektóre EU sklepy sugerują cenę powyżej 7k €. Coś tu jest nie halo...
Z rozpędu podałem ceny netto z B&H, a przecież trzeba doliczyć NY tax, na dzisiaj jakieś 11%. Czyli nie będzie R1 za $6300, tylko prawie 7 tysi...

OjTam
20-07-2024, 20:16
No i to "lekko" zmienia kalkulacje... ;)

robcio.m
20-07-2024, 20:22
Wzorem przytoczonego Nikona Z9 i Z8 ;)
Nie wiem, ja jestem trochę zawiedziony. Liczyłem na pokaz możliwości technologicznych.

Może to właśnie jest ten pokaz możliwości na dziś, na teraz, zrobiliśmy z pewnością konkurencyjny autofocus ale matryce no cóż potrafimy tyle, zrobiliśmy dwie nowe stacked.
Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę ale Canon bardzo mocno podkreśla przy premierach, że jest twórcą swoich matryc, sami projektują sami wytwarzają. (to być może takie nawiązanie do tego, że Nikon swoje kupuje u Sony)

cz4rnuch
20-07-2024, 20:25
Wzorem przytoczonego Nikona Z9 i Z8 ;)Ale ja nie przytoczyłem Nikona jako wzór tylko przykład na to, że jest miejsce na dwie linie produktów, które są do siebie bardzo podobne. A jak się je odpowiednio cenowo "wypozycjonuje" to obie będą się sprzedawać. Z resztą odpowiednik Z8 Canon też ma. Inna sprawa, że R1 i R3 to są maszynki typowo reporterskie, nastawione na jedno zadanie. W Nikonie w tej chwili nie ma czegoś bliźniaczego. Typowo reporterskie maszyny Nikon miał za czasów lustrzanek, w tej chwili Canon jako jedyny utrzymuje aż dwie linie tego typu sprzętu, Sony ma jedną serię A9 a Nikon chyba ogranicza ilość serii. Typowo reporterskiej nie ma, nie wiadomo też czy dalej będą utrzymywać Z7. Moim zdaniem Canon nic nie traci. Nie obiecuje przecież, że R3 nadal będzie utrzymywać, z drugiej strony jeśli życie ich zmusi by do R1II wrzucić wszystko co najlepsze to w odwodzie mają furtkę w postaci R3 do którego napchają trochę mniej.

MstrG
20-07-2024, 20:31
Żeby jednak nie było, że tylko narzekam - faktycznie ten Action Priority po tym co obejrzałem działa fenomenalnie. To jest następny poziom autofocusa w fotografii sportowej bez dwóch zdań.
Podoba mi się wygląd zewnętrzny. No może nie przód z malutkim obiektywem, bo wtedy wygląda jak ja wchodzący do naszego zimnego morza:
81414

ale tył wygląda świetnie:
81415

Oczekiwania były ogromne, bo i przewalały się przecieki o GS z 85MPx i to trzy lata temu:

https://www.youtube.com/watch?v=RRrRtVtaPlI&ab_channel=Tony%26ChelseaNorthrup

Tak, dla mnie to nie było realne i nie jest nawet na dzień dzisiejszy. Zwyczajnie myślałem, że to będzie albo mocny konkurent dla A1 z podobną specyfikacją, albo polecą po bandzie i zrobią A9III w body takim jakie ma R3. Dostaliśmy jednak takiego trochę lepszego R3, więc te częste głosy o tym, że powinien nazywać się R3II wcale mnie nie dziwią.



Ale ja nie przytoczyłem Nikona jako wzór tylko przykład na to, że jest miejsce na dwie linie produktów, które są do siebie bardzo podobne. A jak się je odpowiednio ceno "wypozycjonuje" to obie będą się sprzedawać. Z resztą odpowiednik Z8 Canon też ma. Inna sprawa, że R1 i R3 to są maszynki typowo reporterskie, nastawione na jedno zadanie. W Nikonie w tej chwili nie ma czegoś bliźniaczego. Typowo reporterskie maszyny Nikon miał za czasów lustrzanek, w tej chwili Canon jako jedyny utrzymuje aż dwie linie tego typu sprzętu, Sony ma jedną serię A9 a Nikon chyba ogranicza ilość serii. Typowo reporterskiej nie ma, nie wiadomo też czy dalej będą utrzymywać Z7. Moim zdaniem Canon nic nie traci. Nie obiecuje przecież, że R3 nadal będzie utrzymywać, z drugiej strony jeśli życie ich zmusi by do R1II wrzucić wszystko co najlepsze to w odwodzie mają furtkę w postaci R3 do którego napchają trochę mniej.

OK. Dostosowuję więc zdanie: "Przykładem przytoczonego Z9 i Z8" ;)
Droczę się, wiem, że nie będzie R3 bez gripa. Choć w sumie kto ich tam wie...

Z9 nie jest reporterski?
81416

Ligo
20-07-2024, 20:34
Podoba mi się wygląd zewnętrzny.
Trochę, jak T-90 Colani'ego. Ma swój urok.

cz4rnuch
20-07-2024, 20:36
Może to właśnie jest ten pokaz możliwości na dziś, na teraz, zrobiliśmy z pewnością konkurencyjny autofocus ale matryce no cóż potrafimy tyle, zrobiliśmy dwie nowe stacked.
Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę ale Canon bardzo mocno podkreśla przy premierach, że jest twórcą swoich matryc, sami projektują sami wytwarzają. (to być może takie nawiązanie do tego, że Nikon swoje kupuje u Sony)
Noo. Yutubery też zauważyły i narzekają, że powinni kupować matryce od Sony, bo są daleko w tyle. Na to, że R1 jest zbyt wyspecjalizowany w sumie też narzekają :)


https://www.youtube.com/watch?v=c83jFoIHBEs&list=PLy6t5P3lr_7qsfWSUFNvtRyCJz3jndLg8

- - - - kolejny post - - - - - -


...Z9 nie jest reporterski?
81416Typowo reporterski. Tak napisałem. Wyspecjalizowany.

MstrG
20-07-2024, 20:43
Typowo reporterski. Tak napisałem. Wyspecjalizowany.

Rozumiem, Z9 nie jest typowo reporterski. A co ma albo czego nie ma, że nie może być typowo reporterskim korpusem?

cdc
20-07-2024, 20:49
cz4rnuch
Ligo

R3 jest za 4500$ i tu przy różnicy cen 1800$ są większe różnice w speckach.
A różnica cen między Nikonami to 2000$ -grip to 350$.

cz4rnuch
20-07-2024, 20:53
Rozumiem, Z9 nie jest typowo reporterski. A co ma albo czego nie ma, że nie może być typowo reporterskim korpusem?

Przecież sam zacytowałeś odpowiedź. R1/R3 to są wyspecjalizowane korpusy do reporterki. Z9 jest bardziej wszechstronny. Co jest niejasnego w stwierdzeniu wyspecjalizowany? Z9 nie jest wyspecjalizowany, robi dobrze wiele rzeczy. Reporterkę też z powodzeniem można nim uprawiać. Po prostu stwierdzam fakt, że R1 to bardziej niszowa kategoria.

MstrG
20-07-2024, 21:17
Przecież sam zacytowałeś odpowiedź. R1/R3 to są wyspecjalizowane korpusy do reporterki. Z9 jest bardziej wszechstronny. Co jest niejasnego w stwierdzeniu wyspecjalizowany? Z9 nie jest wyspecjalizowany, robi dobrze wiele rzeczy. Reporterkę też z powodzeniem można nim uprawiać. Po prostu stwierdzam fakt, że R1 to bardziej niszowa kategoria.

Wyspecjalizowany, typowo reporterski, bo ma mało megapixeli? Pomiędzy R3 a Z9 to oprócz zakresu ISO (pomijalne) jedyna główna różnica.
W mojej ocenie Z9 wchodził na rynek właśnie jako typowo reporterskie body, wół roboczy na wszelkie reportaże - od sportu, poprzez reportaż wojenny na eventach kończąc. Diabelskie połączenie D3s z D3x.

cz4rnuch
20-07-2024, 21:25
Wyspecjalizowany, typowo reporterski, bo ma mało megapixeli? Pomiędzy R3 a Z9 to oprócz zakresu ISO (pomijalne) jedyna główna różnica..I dlatego, przez tę matrycę, jeden jest wyspecjalizowany a drugi bardziej wszechstronny. Z czym ty masz problem? :) A to, że bardziej wyspecjalizowany R1 będzie miał nie wiem, np 5% lepszy AF, trochę lepszą serię, o ile komuś na tym zależy, czy może jeszcze jakiś inny drobiazg to nie znaczy, że Z9 nie nadaje się do reporterki. To co napisałem oznacza tylko tyle, że R1 nadaje się do reporterki jak mało który sprzęt, to jego specjalność, ale już do portretu czy krajobrazu nie aż tak jak inne obecne na rynku aparaty. Czy to pozycjonowanie wyjdzie Canonowi na dobre to się okaże. Może przekombinowali, ale jedno wiem na pewno. Canon jak mało kto zna się na zarabianiu na foto. Od lat ludzie narzekają na to, że tego czy owego brakuje, że za drogie, matryca do dojpy, że konkurencja itd. I od lat Canon stoi na pierwszym miejscu w zagarnianiu rynku.

m_a_g
20-07-2024, 21:30
Z elektroniczną. Z mechaniczną 1/200. Na mechanicznej 12 fps. Na elektronicznej tylko 40 fps. Matryca jedynie 24 Mpx.
Na pierwszy rzut oka parametry nie zwalają z nóg. Zapewne na pierwszym miejscu postawiono szybkość i pewność AF.

Jestem tego samego zdania. Rozczarowałem się. Aparat moim zdaniem ciągle gorszy niż Z9, 40fps jest fajne, ale przydatne naprawdę nieczęsto. U siebie w A1 mam 30fps którego nie używam nawet w fotografii ptaków (zwalniam do 20fps) bo... za dużo w zasadzie identycznych zdjęć do przeglądania.

MstrG
20-07-2024, 21:38
I dlatego, przez tę matrycę, jeden jest wyspecjalizowany a drugi bardziej wszechstronny. Z czym ty masz problem? :) A to, że bardziej wyspecjalizowany R1 będzie miał nie wiem, np 5% lepszy AF, trochę lepszą serię, o ile komuś na tym zależy, czy może jeszcze jakiś inny drobiazg to nie znaczy, że Z9 nie nadaje się do reporterki. To co napisałem oznacza tylko tyle, że R1 nadaje się do reporterki jak mało który sprzęt, to jego specjalność, ale już do portretu czy krajobrazu nie aż tak jak inne obecne na rynku aparaty. Czy to pozycjonowanie wyjdzie Canonowi na dobre to się okaże. Może przekombinowali, ale jedno wiem na pewno. Canon jak mało kto zna się na zarabianiu na foto. Od lat ludzie narzekają na to, że tego czy owego brakuje, że za drogie, matryca do dojpy, że konkurencja itd. I od lat Canon stoi na pierwszym miejscu w zagarnianiu rynku.

Nie mam żadnego problemu. Mam inne zdanie na ten temat (Z9 to typowo reporterskie body, które z powodzeniem można użyć również w innej fotografii) i nie pytam "z czym ty masz problem?". Dopytuję tylko z ciekawości.

cz4rnuch
20-07-2024, 22:06
Pytam z czym ty masz problem w sensie co takiego napisałem czego sam nie powtórzyłeś? Wyspecjalizowany oznacza tylko tyle, że robi dobrze jedną rzecz, ma jakąś specjalność. Nigdzie nie napisałem a nawet wielokrotnie podkreśliłem, że Z9 jak najbardziej nadaje się do reporterki. To po prostu R1 mniej niż Z9 nadaje się do innych rzeczy, które Z9 może robić z powodzeniem. I dlatego Z9 jest narzędziem bardziej wszechstronnym. A nie jest typowo reporterskim właśnie przez matrycę, która jest takim overkillem w zastosowaniach ogólnie rzecz biorąc reporterskich gdzie wysoka jakość nie jest aż tak kluczowa. Canon postanowił tak pozycjonować swoje wyroby, by reporterzy (nie wszyscy, mamy przecież jeszcze R5II) dostali narzędzie bardziej wyspecjalizowane a mniej wszechstronne. Nikon oferuje wszystko w jednym. Na tym polega różnica i o tym pisałem. Odnoszę wrażenie, że jakoś cię to ubodło, że nie wrzuciłem Z9 do tej samej kategorii. Nie wrzuciłem, bo dla mnie na tym polega różnica i wcale nie uważam, że to jakoś umniejsza Z9 jako sprzętowi, który z powodzeniem można używać także jako reporterski. Piszesz, że dopytujesz z ciekawości. Odpisałem ci kilka razy to samo. Czy się z tym zgadzasz czy nie to odpowiedź dostałeś. I nadal ciągniesz więc jakby zapala mi się światełko, że coś cię zabolało. Teraz widzę po stopce, że ma Z9. Czyli sam doskonale wiesz jak dobrze się spisuje w reportażu. Co nie znaczy, że jest typowym przedstawicielem tego gatunku. To trochę jak z ostatnią miss Rzeszowa. Niby ma wszystko co trzeba żeby zostać miss. Czar, urodę, chyba nawet pochodzi z Rzeszowa, ale wg niektórych nie wpisuje się w kanon :) Do których tych niektórych się oczywiście nie zaliczam. (żartuje, nie jestem generalnie rasistą). Nie mam wątpliwości, że kiedyś 100Mpx to będzie w reportażu minimum, ale do tej pory panowało przekonanie, że takie duże rozdzielczości nie były kluczowe w reportażu. Za jakiś czas się to pewnie zmieni. Kula (przepraszam pocisk) świszczący nad głową Trumpa to jak się później okazało tylko mały wycinek oryginalnego kadru poczyniony wysokorozdzielczym aparatem, czyli nie jest tak, że te piksele się nigdy w repo nie przydają. To było uogólnienie, ale jak najbardziej uzasadnione.

cdc
20-07-2024, 22:14
Po pojawieniu się Sony A1 wielu myślało,
że linia A9 nie będzie miała kontynuacji.

[Jak widać po ostatnim zdjęciu kuli Trumpa niektórzy do reporterki wybierają A1]

Z6 III i R6 II przebijają szybkostrzelnością niedawny "reporterski" top D5 i 1Dx za 6 tys. $.

MstrG
20-07-2024, 22:36
Pytam z czym ty masz problem w sensie co takiego napisałem czego sam nie powtórzyłeś? Wyspecjalizowany oznacza tylko tyle, że robi dobrze jedną rzecz, ma jakąś specjalność. Nigdzie nie napisałem a nawet wielokrotnie podkreśliłem, że Z9 jak najbardziej nadaje się do reporterki. To po prostu R1 mniej niż Z9 nadaje się do innych rzeczy, które Z9 może robić z powodzeniem. I dlatego Z9 jest narzędziem bardziej wszechstronnym. A nie jest typowo reporterskim właśnie przez matrycę, która jest takim overkillem w zastosowaniach ogólnie rzecz biorąc reporterskich gdzie wysoka jakość nie jest aż tak kluczowa. Canon postanowił tak pozycjonować swoje wyroby, by reporterzy (nie wszyscy, mamy przecież jeszcze R5II) dostali narzędzie bardziej wyspecjalizowane a mniej wszechstronne. Nikon oferuje wszystko w jednym. Na tym polega różnica i o tym pisałem. Odnoszę wrażenie, że jakoś cię to ubodło, że nie wrzuciłem Z9 do tej samej kategorii. Nie wrzuciłem, bo dla mnie na tym polega różnica i wcale nie uważam, że to jakoś umniejsza Z9 jako sprzętowi, który z powodzeniem można używać także jako reporterski. Piszesz, że dopytujesz z ciekawości. Odpisałem ci kilka razy to samo. Czy się z tym zgadzasz czy nie to odpowiedź dostałeś. I nadal ciągniesz więc jakby zapala mi się światełko, że coś cię zabolało. Teraz widzę po stopce, że ma Z9. Czyli sam doskonale wiesz jak dobrze się spisuje w reportażu. Co nie znaczy, że jest typowym przedstawicielem tego gatunku. To trochę jak z ostatnią miss Rzeszowa. Niby ma wszystko co trzeba żeby zostać miss. Czar, urodę, chyba nawet pochodzi z Rzeszowa, ale wg niektórych nie wpisuje się w kanon :) Do których tych niektórych się oczywiście nie zaliczam. (żartuje, nie jestem generalnie rasistą). Nie mam wątpliwości, że kiedyś 100Mpx to będzie w reportażu minimum, ale do tej pory panowało przekonanie, że takie duże rozdzielczości nie były kluczowe w reportażu. Za jakiś czas się to pewnie zmieni. Kula (przepraszam pocisk) świszczący nad głową Trumpa to jak się później okazało tylko mały wycinek oryginalnego kadru poczyniony wysokorozdzielczym aparatem, czyli nie jest tak, że te piksele się nigdy w repo nie przydają. To było uogólnienie, ale jak najbardziej uzasadnione.

Jejku, nic mnie nie ubodło. Możesz zgasić światełko. Rozumiem Twój przekaz, że R1 jest dla wąskiej grupy (bo w tej cenie można kupić lepszy korpus sprawdzający się w innych dziedzinach), można nawet powiedzieć, że aktualnie celuje najbardziej w grupę robiącą piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Może przeoczyłem to "nastawione na jedno zadanie", ale czy faktycznie wszyscy kupujący R1 będą robić tylko sport? Już jak 3 lata temu pojawił się R3 były głosy, że ma mało MPx, teraz jest R1 z taką samą ilością MPx. Zdawać by się mogło, że właśnie czas 24MPx jest za nami w reporterskich body, bo technologia pozwala na więcej. dużo więcej. Czy wysoka jakość nie jest kluczowa? No z tym też bym mocno polemizował. Jednak robiąc zdjęcia na stadionie lepiej mieć plik z Z9 niż z R3. Miałem również podać przykład wycropowanego Trumpa z pociskiem, z R1 by było ciężko.

cz4rnuch
20-07-2024, 23:15
Nawet na stronie Canona R1, ogólnie jedynki historycznie, reklamują jako aparat dla "fotografów sportowych, prasowych i sportowych" (to nie mój błąd, tak napisali :)) Czyli widać do kogo jest skierowany :) Tak samo jego af ma funkcje typowo przeznaczone do sportu. Nawet widziałem ambasadorów Canona (nazwisk nie pomnę Mc ktośtam dla przykładu) otwarcie mówiących, że dla nich bardziej podpasuje R5II. A co do matryc 24Mpx to chyba jeszcze ich czas nie przeminął i w zupełności wystarczają do wielu zastosowań. Oprócz R1 z tych co się niedawno pojawiły to choćby również "flagowy" (choć u Sony to chyba równie zagmatwane jak u Canona) A9III a u Nikona Z6III czy Zf. I jeszcze w kwestii formalnej. Nie napisałem, że wysoka jakość nie jest w reportażu kluczowa tylko, że nie jest aż tak kluczowa. Różnica niby mała, ale dla mojej wypowiedzi "kluczowa" :) Bo matryca 24 często w repo aż nadto jest wystarczająca, są po prostu inne działki w fotografii gdzie kładzie się na to jeszcze większy nacisk. Co do zdjęć na stadionie to wszystko zależy od oczekiwań, często jest to bilans zysków i strat. Jednemu plik z Z9 będzie niezbędny, wtedy weźmie Z9, Z8 czy np. Canona R5II a innemu bardziej będzie zależeć na jeszcze szybszej serii czy na najlepszym możliwym AFie lub transferze bezprzewodowym. Nie o to mi się rozchodziło. R1 jest typowym przedstawicielem linii reporterskiej (tak było od czasów 1 w lustrach, serii D jednocyfrowej w Nikonie czy A9 w Sony). Gdy pojawił się A1 to z tego co pamiętam sony go nie reklamowało jako aparat reporterski tylko jako everything camera. Mimo, że do reporterki można go stosować nawet w 2024 na wiecu Trumpa. W tej lidzie jest tylko jeszcze jeden aparat Z9/Z8 (dla mnie to to samo :)). A sory, ostatnio dołączył także R5II. Nie da się o tym na razie napisać, że to jest typowe. To nowa niedawnopowstała wszystkomająca kategoria. Typowe to może to się stanie za jakiś czas, jeśli Canon się przejedzie na R1/R3 a Sony zrezygnuje z A9. Wtedy nie będzie wyjścia. Wszystko co najlepsze będą pakować we flagową puszkę, która będzie robić wszystko najlepiej.

Jacek_Z
21-07-2024, 00:22
No nie, Z9 to typowo reporterska maszyna. To, że można nią robić cos innego to niczego nie zmienia. Nikon F6 był kupowany do tego by robić reprodukcje. Co z tego? Reporterskim R1 będzie robiona nie tylko reporterka, zapewniam.
Matryce u Canona to najsłabsza strona bardzo dobrych aparatów. Od lat odstawały w kwestii DR. Teraz, jak dogonili to ciekawe co sie okaże, bo te "podświetlane" matryce mają gorszy DR (matryca Z7II jest lepsza od Z9). Zapewne na teraz (R1) tyle Canon potrafi. Chcieli w reporterskim body małego Roling Shutter i to pozwoliło na jedynie 24 Mpx. Nikon Z9 (wypuszczony kilka lat wcześniej od R1) zrzuca 45 Mpx razy 30 fps czyli 1350 Mpx w sekundzie. Canon R1 ma 24 Mpx razy 40 fps czyli zrzuca 960 Mpx w sekundę. Na dziś tyle potrafią matryce Canona. Sony jednak robi to lepiej. Matryca w Canonie rozczarowuje co do ilości Mpx, a co do DR to się okaże. Też może być "średnio".

Kolekcjoner
21-07-2024, 00:54
Co do ploteczek to nie wydaje mi się żeby reporterzy mieli czas i chęci na czytanie tego typu rzeczy. Część pewnie przejdzie na nowszy sprzęt, szczególnie jeśli zakupią go jakieś redakcje. Co do R3 to różnica między nim a R1 jak dla mnie mocno się zatarła, ale zawsze jest możliwość operowania ceną.
Dlatego spodziewam się sporych zjazdów cenowych r3.



Matryce u Canona to najsłabsza strona bardzo dobrych aparatów.
Tak, niemal codziennie doświadczam tej słabości :lol:.... jednak fora to jest genialne miejsce do pisania zupełnie bezkarnie nawet krańcowych kocopołów ...

cz4rnuch
21-07-2024, 06:28
No nie, Z9 to typowo reporterska maszyna. To, że można nią robić cos innego to niczego nie zmienia...Zmienia to, że nie jest to typowe dla tego typu maszyn, bo Z9 nie tylko potrafi robić inne rzeczy, ale robi je bardzo dobrze. Skoro już rozmawiamy o semantyce to przydałoby się przytoczyć definicję słowa typowy. Czyli często spotykany, charakterystyczny, reprezentatywny. I wtedy staje się jasne, że Z9 typowy nie jest, bo i takich cech wcześniej typowe body reporterskie nie miały. Proszę wybaczyć porównanie samochodowe, ale to trochę tak jakby napisać, że Cybertruck od Tesli to typowe amerykańskie wozidło - pickup. Formalnie to prawda, przecież ma pakę. Ale co jest typowego w pickupie, który ma prawie 1000 koników, wygląda jakby spadł z kosmosu i rozpędza się do setki w 2,5 sekundy? Tak samo jest z Z9. To, że nie jest on typowym przedstawicielem rodu reporterskiego, to żadna ujma. Robi to doskonale a to, że jest przy tym dużo bardziej wszechstronny to chyba nie zbrodnia? Od samego początku piszę, że R1 jest typowy/wyspecjalizowany właśnie dlatego by podkreślić, że na tym polega różnica w pozycjonowaniu sprzętu między Canonem a Nikonem. I żaden to powód do chwały, że Canon jest wyspecjalizowany ani ujma dla Nikona, że jest do wszystkiego.


...Teraz, jak dogonili to ciekawe co sie okaże, bo te "podświetlane" matryce mają gorszy DR (matryca Z7II jest lepsza od Z9)...R3 też ma stacka. Można sobie sprawdzić np. na DXO wyniki tej matrycy. Jest dobrze i na poziomie najlepszych aparatek z mechaniczną migawką typu A7III czy Z6.


...Chcieli w reporterskim body małego Roling Shutter i to pozwoliło na jedynie 24 Mpx...A to już tylko twoje założenie, bo to co przyświecało producentowi i jak pozycjonuje aparaty to może być coś zupełnie innego niż się tobie wydaje. Canon odkąd pamiętam zawsze był oszczędny w rozdawnictwie. Może po prostu chcieli zrobić to inaczej niż w Nikonie i zaproponować coś bardziej wyspecjalizowanego. Nie jest powiedziane, że za rok czy za dwa nie zrobią jakiegoś R1X i zarobią dwa razy. W końcu Canon umie w pieniążki.


...Nikon Z9 (wypuszczony kilka lat wcześniej od R1) zrzuca 45 Mpx razy 30 fps czyli 1350 Mpx w sekundzie. Canon R1 ma 24 Mpx razy 40 fps czyli zrzuca 960 Mpx w sekundę. Na dziś tyle potrafią matryce Canona...Byłaby to prawda gdyby nie to, że wraz z premierą R1 pojawił się też R5II, który jak Z9 ma 45Mpx a 30fps w RAW (a nie w jpg).


...Sony jednak robi to lepiej. Matryca w Canonie rozczarowuje co do ilości Mpx, a co do DR to się okaże. Też może być "średnio".Pewnie rozczarowuje bywalców forów, ale moim zdaniem dla części reporterów w zupełności wystarczy. A dla tych dla których nie wystarczy jest przecież R5II z dużo większą ilością Mpx, stackiem, również sterowaniem oczkiem, tymi wymyślnymi trybami AF.

- - - - kolejny post - - - - - -


...Tak, niemal codziennie doświadczam tej słabości :lol: ...Ten do niczego nie nadający się DR to jest fetysz na tym forum odkąd się na nim pojawiłem. I uczciwie muszę przyznać, że przez kilka pierwszych lat jak Bóg przykazał powtarzałem za chórem to samo :) I nawet mi nie przeszkadzało, że wcześniej nie spróbowałem żadnego Canona.

cdc
21-07-2024, 08:39
Teraz, jak dogonili to ciekawe co sie okaże, bo te "podświetlane" matryce mają gorszy DR (matryca Z7II jest lepsza od Z9).

-matryce BSI (Back Side-Illuminated) mają lepszy lub nie gorszy DR.
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Nikon%20D810,Nikon%20D850 -to załamanie od ISO 400 to drugi stopień wzmocnienia (dual grain).

To warstwowe "stacked" dają gorszy.



Matryce u Canona to najsłabsza strona bardzo dobrych aparatów. Od lat odstawały w kwestii DR. Teraz, jak dogonili to ciekawe co sie okaże

1. https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R6%20Mark%20II,Nikon%20Z%206 II,Panasonic%20Lumix%20DC-S5M2

2. https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R3,Nikon%20Z%206III,Sony%20I LCE-9M2

3. https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Nikon%20Z%209,Sony%20ILCE-1

cz4rnuch
21-07-2024, 09:17
BSI lepsze Stack gorsze. Znak to niechybny, że Canon cierpi na popularne w obecnych czasach zaburzenia tożsamości płciowej, bo matryca z R1 to Stacked BSI CMOS. Najwyrażniej to obciążenie genetyczne, ach ta rodzina, bo R3 miał to samo :(

cdc
21-07-2024, 09:39
Nie mogłem edytować.

1. BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R6%20Mark%20II,Nikon%20Z%206 II,Panasonic%20Lumix%20DC-S5M2
ISO: DR R6 II / Z6 II [EV]
100 11.52 / 11.26
200 10.79 / 10.32
400 10.21 / 9.42
800 9.25 / 9.23
...

2. Stacked BSI / pół-Stacked BSI / Stacked BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R3,Nikon%20Z%206III,Sony%20I LCE-9M2
ISO: DR R3 / Z6 III [EV]
100: 11.91 / 10.44
200: 10.48 / 9.64
400: 10.09 / 8.80
800: 9.01 / 9.04
...

3. nie-BSI / BSI / BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Nikon%20Z%207II,Sony%20IL CE-7RM3
ISO: DR R5 / Z7 II [EV]
100: 11.85 / 10.98
200: 10.46 / 10.16
400: 10.60 / 9.73
800: 9.19 / 8.78

4. Stacked BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Nikon%20Z%209,Sony%20ILCE-1
ISO: DR Z9 / A1 [EV]
100: 10.61 / 11.34
200: 9.64 / 10.24
400: 8.70 / 9.22
800: 8.85 / 9.22
...

MstrG
21-07-2024, 10:28
Zmienia to, że nie jest to typowe dla tego typu maszyn, bo Z9 nie tylko potrafi robić inne rzeczy, ale robi je bardzo dobrze. Skoro już rozmawiamy o semantyce to przydałoby się przytoczyć definicję słowa typowy. Czyli często spotykany, charakterystyczny, reprezentatywny. I wtedy staje się jasne, że Z9 typowy nie jest, bo i takich cech wcześniej typowe body reporterskie nie miały. Proszę wybaczyć porównanie samochodowe, ale to trochę tak jakby napisać, że Cybertruck od Tesli to typowe amerykańskie wozidło - pickup. Formalnie to prawda, przecież ma pakę. Ale co jest typowego w pickupie, który ma prawie 1000 koników, wygląda jakby spadł z kosmosu i rozpędza się do setki w 2,5 sekundy? Tak samo jest z Z9. To, że nie jest on typowym przedstawicielem rodu reporterskiego, to żadna ujma. Robi to doskonale a to, że jest przy tym dużo bardziej wszechstronny to chyba nie zbrodnia? Od samego początku piszę, że R1 jest typowy/wyspecjalizowany właśnie dlatego by podkreślić, że na tym polega różnica w pozycjonowaniu sprzętu między Canonem a Nikonem. I żaden to powód do chwały, że Canon jest wyspecjalizowany ani ujma dla Nikona, że jest do wszystkiego.

Nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem "[...]Nikon chyba ogranicza ilość serii. Typowo reporterskiej nie ma[...]", dwa razy wyraziłem swoje zdanie:
- W mojej ocenie Z9 wchodził na rynek właśnie jako typowo reporterskie body, wół roboczy na wszelkie reportaże - od sportu, poprzez reportaż wojenny na eventach kończąc. Diabelskie połączenie D3s z D3x.
- Z9 to typowo reporterskie body, które z powodzeniem można użyć również w innej fotografii
Miałem już nie rozwijać dalej tej rozmowy, bo nie dość, że do niczego nie prowadzi, to nie lubię jak ktoś mi zaczyna wtykać na siłę, że coś mnie ubodło, a do tego jeszcze widzi światełka. Ty możesz nie postrzegać Z9 jako typowego korpusu reporterskiego, ja mogę. Mogę prawda?
Dla mnie sama ilość MPx nie definiuje czy body jest reporterskie czy nie. Zresztą sam pisałeś o większej ilości MPx w reporterskich body w przyszłości. Jak Z9 by miał 26Mpx to by był bardziej reporterski, czy granica to 24MPx w 2024?

Porównanie motoryzacyjne... pominę milczeniem.


Ten do niczego nie nadający się DR to jest fetysz na tym forum odkąd się na nim pojawiłem. I uczciwie muszę przyznać, że przez kilka pierwszych lat jak Bóg przykazał powtarzałem za chórem to samo :) I nawet mi nie przeszkadzało, że wcześniej nie spróbowałem żadnego Canona.

Nie jestem żadnym fetyszystą, bo jak piszesz tak ogólnikowo to znajdź mój post w takim tonie. Matryce od czasu 5D3 w Canonie nie mają czego się wstydzić.

cdc
21-07-2024, 10:51
Nikon chyba ogranicza ilość serii.

Bo według danych z 2023 roku
Nikon ma 32% w rynku bezlusterkowców tego co Canon
i 41% tego co Sony.

Nie będzie raczej klepał bliźniaczych modeli: A7RV / A7CR, A7IV / A7CII, A7SII / FX3 / ZV-E1, A6700 / ZV-E10II
-w aps-c ma trójcę na jednym wnętrzu i Z9/Z8.

cz4rnuch
21-07-2024, 11:10
...Ty możesz nie postrzegać Z9 jako typowego korpusu reporterskiego, ja mogę. Mogę prawda?Oczywiście, że możesz. Ja po prostu przytaczam co słownikowo oznacza słowo "typowy" i dlaczego nieco mi się to kłóci z tym co piszecie. Ale skoro tak czujecie to wasza sprawa :) Jacek podobnie jak ty uważa, że to typowe body reporterskie co jest o tyle ciekawe, że w temacie o Z9 bardzo go zdziwiło, że do body reporterskiego dali aż tyle Mpx. Dodał nawet, że pod tym względem jednocyfrowce odstawały mocno od aparatów typu D850. Napisałem tu dokładnie to samo :) A skoro takie to dziwne to co w tym jest typowego? Kurcze, nawet w tamtym temacie 3 lata temu przewidziałem, że Canon zrobi na opak i da w R1 mało pikselków. Ale ja jestem przenikliwy :) No może nie do końca, bo przewidywałem wtedy, że R1 pojawi się lada dzień i jak się okazało nie za bardzo się to sprawdziło.


...Dla mnie sama ilość MPx nie definiuje czy body jest reporterskie czy nie...Niestety znowu opuściłeś najważniejsze słowo wypaczając treść mojej wypowiedzi :) Nigdzie nie napisałem, że Z9 nie nadaje się do reporterki. Wręcz odwrotnie. Zaznaczyłem jedynie, po to by podkreślić różnicę, że R1 jest pod tym względem bardziej konserwartywny/typowy/wyspecjalizowany. I nawet jeśli na początku nie wybrzmiało to tak jak miałem na myśli to potem wielokrotnie to doprecyzowywałem.


...Zresztą sam pisałeś o większej ilości MPx w reporterskich body w przyszłości...No i w przyszłości to może być prawdą. Ale na razie stanowi raczej wyjątek od reguły.


...Porównanie motoryzacyjne... pominę milczeniem...Tzw. pomijanie przez akcentowanie :)


...Nie jestem żadnym fetyszystą, bo jak piszesz tak ogólnikowo to znajdź mój post w takim tonie...Czemu miałbym to robić? Jak sam zauważyłeś to stwierdzenie ogólne. Już bardziej pisałem od Jacku, który nawet teraz to akcentuje mimo, że jakby się to zdezaktualizowało :) Aż dziw, że nie padł argument o tym, że Sigmy nie działają na Canonie. Sam też się uderzyłem w pierś, bo też tak pisałem. Ale o tobie nic nie wspominałem. No, ale ok. Rozumiem o co chodzi. Żeby lepiej się wszystkim spało napiszę, że Z9 to body zarówno typowe jak i nietypowe. Do tego mocno wyspecjalizowane (o ile nie mocniej niż R1) a do tego bardzo wszechstronne. Mam nadzieję, że teraz wszyscy są happy.

MstrG
21-07-2024, 11:24
Marcin. Nie mam żadnej przyjemności z wytykania sobie braku słówka, innej interpretacji, czy akcentowania przez pomijanie... Nie chcę w ten sam sposób prowadzić rozmowy. Za pierwszym razem było może fajnie, za drugim nie odczuwałem emocji, teraz zwyczajnie nie mam na to ochoty.
Tymczasem korzystając z pięknej pogody uciekam na basen :)

g69
21-07-2024, 11:26
Nie mogłem edytować.

1. BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R6%20Mark%20II,Nikon%20Z%206 II,Panasonic%20Lumix%20DC-S5M2
ISO: DR R6 II / Z6 II [EV]
100 11.52 / 11.26
200 10.79 / 10.32
400 10.21 / 9.42
800 9.25 / 9.23
...

2. Stacked BSI / pół-Stacked BSI / Stacked BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R3,Nikon%20Z%206III,Sony%20I LCE-9M2
ISO: DR R3 / Z6 III [EV]
100: 11.91 / 10.44
200: 10.48 / 9.64
400: 10.09 / 8.80
800: 9.01 / 9.04
...

3. nie-BSI / BSI / BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Nikon%20Z%207II,Sony%20IL CE-7RM3
ISO: DR R5 / Z7 II [EV]
100: 11.85 / 10.98
200: 10.46 / 10.16
400: 10.60 / 9.73
800: 9.19 / 8.78

4. Stacked BSI https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Nikon%20Z%209,Sony%20ILCE-1
ISO: DR Z9 / A1 [EV]
100: 10.61 / 11.34
200: 9.64 / 10.24
400: 8.70 / 9.22
800: 8.85 / 9.22
...

Zaskakujace porównania ;) jakis mit upada? ;)

cdc
21-07-2024, 11:54
Liczą się fakty.

OjTam
21-07-2024, 12:46
Czyli fakty są takie, że tekst o słabości matryc Canona można wyrzucić.

Jacek_Z
21-07-2024, 17:41
Powiedzcie to tym, którzy pokazują przykłady wyciągania z cieni. candar używający Sony miał tam jazdę z użytkownikami Canonów. Na koniec padało stwierdzenie od użytkowników sprzętu C że duży DR nie jest potrzebny, że wystarczy dobrze naświetlać i na koniec że... można robić kilka klatek i HDR. To tyle w temacie. To praktyka, nie cyfry.
Napisałem, że najsłabszą stroną jest matryca. Nie napisałem że się do niczego nie nadaje, duży DR nie jest zawsze potrzebny, wręcz przeciwnie, nie czesto nie jest konieczny.
Pytanie co użytkownik Canona wymieni jak słabą stronę sprzętu. No po prostu nie ma takiej opcji, wszystko jest naj.

Przy okazji

..Ten do niczego nie nadający się DR to jest fetysz na tym forum odkąd się na nim pojawiłem..
Uwielbiam jak ktoś podkręca moje wypowiedzi w taki sposób, że stają sie bezsensowne.
Gdzie napisałem, że nie nadające sie do niczego. Napisałem, że gorszy od ... a nie że sie do niczego nie nadaje. Zdjęcia się robi od ponad 100 lat, emulsje foto czy wcześniejsze matryce miały słaby DR a powstały setki milionów świetnych zdjęć.

Kolekcjoner
21-07-2024, 23:08
Powiedzcie to tym, którzy pokazują przykłady wyciągania z cieni. @candar (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=70362) używający Sony miał tam jazdę z użytkownikami Canonów. Na koniec padało stwierdzenie od użytkowników sprzętu C że duży DR nie jest potrzebny, że wystarczy dobrze naświetlać i na koniec że... można robić kilka klatek i HDR. To tyle w temacie. To praktyka, nie cyfry.
Napisałem, że najsłabszą stroną jest matryca. Nie napisałem że się do niczego nie nadaje, duży DR nie jest zawsze potrzebny, wręcz przeciwnie, nie czesto nie jest konieczny.
Pytanie co użytkownik Canona wymieni jak słabą stronę sprzętu. No po prostu nie ma takiej opcji, wszystko jest naj.
Jacek zluzuj, pogrążasz się w tej bezsensownej dziecinnej przepychance, a już powoływanie się na autorytet trolli internetowych pokroju Candara to pukanie w dno od spodu ;)...

Jacek_Z
22-07-2024, 00:47
Jacek zluzuj, pogrążasz się w tej bezsensownej dziecinnej przepychance, a już powoływanie się na autorytet trolli internetowych pokroju Candara to pukanie w dno od spodu ;)...
Ja tak nie uważam. On pokazywał przykładowe zdjęcia, a przytoczone wyżej argumenty fanów Canona uważam za wręcz kuriozalne.
Zauważ, że miesiące później, po tamtej dyskusji, gdy wyszło parę modeli bezluster R wartość DR, którą bagatelizowali za czasów lustrzanek nagle zaczęli zauważać i analizować, czy jest na poziomie matryc Sony.

Kolekcjoner
22-07-2024, 22:27
Ja tak nie uważam. On pokazywał przykładowe zdjęcia, a przytoczone wyżej argumenty fanów Canona uważam za wręcz kuriozalne.
Zauważ, że miesiące później, po tamtej dyskusji, gdy wyszło parę modeli bezluster R wartość DR, którą bagatelizowali za czasów lustrzanek nagle zaczęli zauważać i analizować, czy jest na poziomie matryc Sony.
Kuriozalne to są Twoje ogólnikowe tezy, zresztą na CB dostałeś srogie baty (merytoryczne) - mnie się tu już nie chce tego ciągnąć, inni zrobili to za mnie. Może jednak pisz o aparatach których używałeś, bo takie generalizowanie że Canon to a Nikon tamto to dobre jest ale w przedszkolu ;)...../*

/*- przy czym zaznaczmy tu, bo warto, że rozmawiamy o parametrach których wpływ na wartość artystyczną zdjęć jest pomijalny. Zazdroszczę ludziom dla których różnica 0.5 EV w DR albo maksymalna prędkość odczytu zdecyduje o tym że ich zdjęcia trafią do galerii albo nie.
Na prawdę chciałbym żeby to tak działało w moim przypadku, że jak kupię aparat który ma te parametry lepsze to od razu zobaczę to na zdjęciach. Niestety mam przekonanie graniczące z pewnością że absolutnie nic to nie wniesie.

Jacek_Z
23-07-2024, 00:17
To zależy od dziedziny fotografii jaką się kto zajmuje. Np w studiu, gdy robię na błysku DR matrycy jest nieistotny, mogę robić w RAW 12 bitów albo w jpg.
Nie mów innym co jest dla nich ważne.
Co do rozmowy na CB - przytaczałem ranking matryc (nie samego DR) z dxomark, gdzie Canon wypada fatalnie. Producent decyduje jaka cecha danego aparatu jest dla niego ważniejsza i nie ma tak, ze każdy z parametrów matrycy będzie lepszy (oczywiście mowa o matrycach z podobnego okresu). Tam też są pewne kompromisy. Kopanie się na forum CB z fanami Canona nie ma sensu. Wystarczy mi, że tutaj trzeba dyskutować z fanami innych marek. Czas nie jest z gumy.

Kolekcjoner
24-07-2024, 00:32
To zależy od dziedziny fotografii jaką się kto zajmuje. Np w studiu, gdy robię na błysku DR matrycy jest nieistotny, mogę robić w RAW 12 bitów albo w jpg.
Nie mów innym co jest dla nich ważne.Nie wiem skąd takie wnioski. Może spójrz w lustro zanim sam zaczniesz kolejną bezsensowną wojenkę ;)...

Jacek_Z
24-07-2024, 16:19
Nie wiem skąd takie wnioski. Może spójrz w lustro zanim sam zaczniesz kolejną bezsensowną wojenkę ;)...
Wnioski o pracy w studiu, w którym siedzę od 30 lat? Z praktyki.

MstrG
18-05-2026, 14:21
EOS R1 – aktualizacja oprogramowania układowego, wersja 1.3.0
https://www.canon.pl/support/consumer/products/cameras/eos-r/eos-r1.html?type=firmware&detailId=tcm:125-2480411&productTcmUri=tcm:125-2395043

Oprogramowanie układowe w wersji 1.3.0 zawiera poniższe usprawnienia i poprawki:
1. Dodano opcję [American Football/Futbol amerykański] w pozycji [Action Priority/Priorytet akcji], aby zoptymalizować wykrywanie ludzi noszących kaski i ochraniacze na ramiona.
* Informacje ogólne i instrukcje dotyczące korzystania z pozycji [Action Priority/Priorytet akcji] można znaleźć w instrukcji obsługi lub w Przewodniku po ustawieniach AF.
2. Poprawiono skuteczność śledzenia i wykrywania w przypadku funkcji [Register People Priority/Rejestracja priorytetu osób] w trudnych warunkach, w tym w widoku z profilu, przy rozmytych lub częściowo zasłoniętych twarzach, małych obiektach w kadrze oraz dzieciach, nawet jeśli ta funkcja jest ustawiona na [Off/Wył.].
* Aktualizacja oprogramowania układowego spowoduje usunięcie zarejestrowanych danych zapisanych w aparacie. W razie potrzeby zapisz wcześniej te dane, korzystając z opcji [Save/load registered data on Card/Zachowaj/Pob. nastawy na karcie], a następnie wczytaj je po aktualizacji oprogramowania układowego. Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji obsługi.
3. Dodano opcję [Wi-Fi Freq. band/Pasmo częstotliwości Wi-Fi] do pozycji [Communication Settings/Ustawienia komunikacji], więc użytkownik może wybrać pasmo 5 GHz lub 2,4 GHz po przejściu z łączności Bluetooth na łączność Wi-Fi.
4. Dodano opcję [No. Of Connections/Liczba połączeń] do pozycji [FTP transfer Settings/Ustawienia transferu FTP], co pozwala użytkownikowi wybrać liczbę wątków przesyłania dla opcji [FTP transfer/Transfer FTP].
5. Umożliwiono zapisania nawet czterech wartości [Color temp/Temperatura barwowa] w pozycji [White Balance Setting/Ustawienie balansu bieli] i przypisania funkcji [Switch color temperature/Przełącz temperaturę barwową] w pozycji [Customize buttons for shooting/Dostos. przyc. do fotogr.].
6. Umożliwiono wybranie opcji [On/Wł.] w pozycji [False Color Settings/Ustawienia zafałszowanych kolorów], gdy została wybrana opcji [HDR/C.Log View Assist/Asystent widoku HDR/C.Log].
7. Umożliwiono przypisanie opcji [Pre-continuous Shooting/Wst. rej. ciągła] w pozycji [Customize buttons for shooting/Dostos. przyc. do fotogr.].
8. Umożliwiono przesyłania ustawień związanych z AF pomiędzy aparatami tego samego modelu poprzez dodanie opcji [Save to card/Zapisz na karcie] i [Load from card/Wczytaj z karty] w pozycji [Zarej./przywołaj ust. zw. z AF].
9. Umożliwiono wyświetlanie poziomicy elektronicznej podczas nagrywania filmu.
10. Dodano opcję wyświetlania siatki podczas nagrywania filmu.
11. Umożliwiono wyświetlania ekranów odtwarzania i menu podczas wyprowadzania sygnału do dwóch ekranów przy użyciu opcji [HDMI Display during Connection/Wyświetlanie przez HDMI podczas połączenia].
12. Umożliwiono przełączanie ustawień grupy aparatu odbiorczego z aparatu nadawczego w przypadku używania aplikacji EOS Multi Remote.
13. Dodano opcję menu [Night Display Mode/Tryb nocnego wyświetlania].
14. Rozwiązano problem, który może powodować wyświetlanie błędu Err70 w trybie Live View, gdy użytkownik zarejestrował zdjęcie z wielokrotną ekspozycją w ciemnym otoczeniu.
15. Rozwiązano problem, który może powodować wielokrotne wyświetlanie błędu Err49 podczas komunikacji z serwerem SFTP.
16. Rozwiązano problem, który może uniemożliwiać aparatowi fotografowanie, jeśli funkcja automatycznego wyłączania zasilania jest włączona podczas fotografowania z samowyzwalaczem interwałowym.
17. Rozwiązano problem, który może spowodować ponowne uruchomienie aparatu po naciśnięciu przycisku migawki podczas usuwania obrazów.
18. Rozwiązano problem, który uniemożliwiać rozpoznanie aparatu po podłączeniu do smartfona przez złącze USB.
19. Poprawiono inne aspekty stabilności systemu.