PDA

Zobacz pełną wersję : negatywy- jesli nie ilford to...



jarek77
18-07-2007, 21:16
Witam. Po porzuceniu cyfry kilka miesiecy wstecz, przejsciu przez przerozne kolorowe negatywy i co zwiazane z tym (niestety)-laby, po 10 latach chyba;) odkurzylem ciemnie, ucalowalem powiekszalnik itd itp...:D. Wstep troche przydlugi wiec do rzeczy. Chce zrobic maly zapasik filmow 100 i 400tek, ostatnio to wolalem chyba jeszcze polskie negatywy, nie wspomne o tych od naszych wschodnich sasiadow:) teraz koncze pierwsza rolke ilforda PAN 400, jestem bardzo ciekaw jak to wyjdzie zwlaszcza ze wczesniej kupilem cale 0,5 rodinala a tu okazuje sie ze cos rodinal nie lubi ilforda 400ki(czy tez odwrotnie) ma ktos czasy na proporcje 1:100? szkoda mi wywolywacza i nie wiem czy dokupic nowych negatywow ilforda czy tez innej firmy-tylko jakiej? Jesli pozostac przy ilfordach to w gre wchodzilyby by tu PAN 100 i 400 ew FP4 i HP5 i znow dylemat;) Moze jakies sugestie? bede bardzo wdzieczny;)

Jarek

utaka.pl
18-07-2007, 22:26
Przetestowałem Rodinal (w wersji R09 fomy) na negatywie ilford pan 400 (standardowe naświetlanie - bez jakichś skrajnych rozpiętości, standardowe wołanie wg producenta) - duże ziarno i mam wrażenie że duże kontrasty - to raczej taki klimat street foto wychodzi.
Polecam do filmów pan 100 i pan 400 wywoływacz ilforda - microphen w rozcieńczeniu 1:3

gALL
18-07-2007, 22:49
Ilford Pan 100 i 400 - to chyba najbardziej klasyczne materialy cz-b, mozna wolac w Rodinalu.
Ilford FP4+ i HP5+ - tez klasyczna emulsja, mi odpowiadaja oba wymoczone w D-76/ID-11 (1+1) w 20st. C. Nie polecam moczyc tego w Rodinalu i pochodnych.
Ilford Delta 100, 400 - emulsja o krysztalach T, bez Xtola szkoda podchodzic

Kodak T-max 100 - emulsja o krysztalach T ale b. dobrze wychodzi w D-76/ID-11 (1+1) w 20st. C

Kodak T-max 3200 - mnie pasuje na duze ziarno w R09, 1+100 albo nawet 1+200.

Kodak Academy 200 - unikac, tanie ale studia oraz ze dwa doktoraty z wolania mozna na nim zrobic aby miec dobre wyniki,

Foma Creative 200 - krysztaly T, emulsja nierowno rozlozona na filmie, dziury w emulsji, do tego moze byc ze czesc klatek z jednego filmu bedzie miec male ziarno, inne jak groch, kontrast poza kontrola.

Maco UP400+ - klon HP5+, moim zdaniem swietny

Ogolnie Maco ma dobre materialy, jeszcze lepsze sa Efke (ale cena powala).

Agfa APX 25 - kultowy material do wolnia w Rodinalu (nie mylic z R09).
Agfa APX 100 - klasyczny material, swietnie wychodzi w Rodinalu.

Neopany jakos nie przypadly mi do gustu.

Moim ulubionym wywolywaczem jest D-76 (czyli tez klasyka fotografii).

Rodinala te pol litra to wystarczy Ci na jakies ... 100 filmow.

MzMarcin
18-07-2007, 23:13
A ja ostatnimi czasy zeskanowałem FP4+(wołane byle jak w rodinalu) i... klękajcie narody...!! Mózg staje jakie to to ma ostrość, pojemność i jakość tonalną… KLASA…
Serio zaskoczony ogromnie jestem jakością tych setek… No cyfra przy tym to popizdułka :) :]
Ps. Już nie mówiąc o skanowanych slajdach…

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img519.imageshack.us/img519/6182/klatka0002si1.jpg)

jarek77
18-07-2007, 23:31
okazja byla... w dodatku rodinal-kiedys trudno bylo mi go dostac, a jak ktos mogl sie podzielic z kolegami to hoho, wspaniale i jednoczesnie ciezkie czasy ;) a teraz widze w jakims sklepie internetowym 5l ILFORD MULTIGRADE w cenie niecale 73 zl kiedy 1l na alledrogo chodzi po 41-42 zl moze ktos chce na spole kupic bo sam to predko nie zuzyje 5 litrow? Co do filmow to chyba kupie sobie poki co po kilka rolek AGFY 100 i 400, ale wpierw przekonam sie jak wyjdzie PAN400. Jeszcze jedno, znacie jakies tanie i pewne zrodlo papierow Ilforda? Wielkie dzieki gALL za tak obszerny opis:)

Jarek

jarek77
18-07-2007, 23:51
jak dla mnie fota bomba:) przy okazji chcialbym sobie ulzyc i opowiem wam jeszcze cos o labach, chociaz wiele juz o tym bylo;) przechodzac od koloru do B/W zaliczylem 3 rolki Kodaka na proces C41, pierwsza wywolalem w labie w ktorym najczesciej wolalem kolorowe, wyszlo mniej wiecej ok ale chcac sprawdzic co da sie z tego negatywu wycisnac zanioslem kolejna rolke do drugiego labu z ktorego uslug tez kozystalem, glownie ze wzgledu na ceny. Jakiez bylo moje zdumienie gdy odbierajac odbitki zaczalem watpic w swoj moze nienajlepszy wzrok ale bez przesady... wszystkie odbitki mialy ewidentnie ZIELONY zabarw, oddalem milej pani odbitki a ta zdziwiona pyta: to Pan chccial czarnobiale odbitki?? ... musialem miec dziwna mine poniewaz pozostali klienci rowniez zmienili wyraz twarzy, pani zmienila ton i zaczela delikatnie USWIADAMIAC mnie, ze to taka specjalna technika, cos w rodzaju sepii itd, moga mi zrobic te odbitki w jakim chce odcieniu ... juz nie bede opisywal ciagu dalszego rozmowy, mysle ze zaklad stracil przynajmniej kilku kolejnych klientow-naiwniakow a odbitki zrobili mi na drugi dzien za darmo juz bez ARTYSTYCZNYCH wkladow wlasnych:) Przepraszam za zasmiecanie forum, ale moze bedzie to pomoca dla innych ze nie nalezy tak sobie brac tego co nam w labie oddaja, twierdzac ze TO PANA WINA-ZLE NASWIETLONE ITP

Jarek

mpwt
19-07-2007, 09:53
A ja ostatnimi czasy zeskanowałem FP4+(wołane byle jak w rodinalu) i... klękajcie narody...!!

Ukląkłem!

W czym to dokładnie wywołałeś? Masz większy skan tego? Rewelacja!

Piotreks
19-07-2007, 11:46
O matko, ja też padłem na ziemie!
Co to za FP4+? Do tej pory zdarzało mi się używać FP4, ale bez plusa z czułością ISO 125. Co toto jest i gdzie toto można dostać? Na giełdzie moze bedę w niedzielę, albo w następną, to będę szukał.

gALL
19-07-2007, 13:44
Hmm ta fota to z malego obrazka? Az mi sie wierzyc nie chce, traci to srednim formatem. Jedynie moze troche ciemniej bym ja zrobil. Ale gdzie cyfrze do takich tonalnosci ;)))

Jarek77: na odbitkach robionych w labie na papierze kolorym zawsze bedziesz mial dominane (czesto zielona, bura, niebieska). Taki urok tego procesu. Swego czasu najladniejsza cz-b z labu cyfrowego dawala Agfa d.lab-2 na papierze Sensatis w chemii Agfoskiej. Teraz to nie wiem gdzie wolac, Fuji wpada w zielen, Noritsu roznie (od obslugi zalezy), nie licz na neutralna czern i lagodne przejscia tonalne.

stempien
19-07-2007, 16:02
MzMarcin to prosto z negatywu bez zadnego PS? Robi wrazenie :O Poza przejsciami tonalnymi jest bardzo plastyczne...a wlasciwie to rodzaj filmu ma wplyw na plastyke?

MzMarcin
19-07-2007, 17:07
A więc tak. Jest to oczywiście mały obrazek, obiektyw w tym przypadku to zdezelowany 35-70/2.8D(strasznie porysowana przednia soczewka…). Ps oczywiście jest :], tyle że tylko i wyłącznie miejscowe(kilkunastoprocentowe) zwiększanie kontrastu i jasności funkcją „equalize”( Nic kompletnie niczym więcej nie ruszane…). Zresztą to nie istotne… chciałem po prostu pokazać co można wycisnąć ze skanu…
Aha skaner to minolta dimage IV

Niedzwiedz
19-07-2007, 17:18
MZmarcin czasem jak widze foty z analoga takie jak te torowisko to lza mi sie w ku kreci ech to sa filmy ekstra :)

mpwt
19-07-2007, 21:34
A więc tak. Jest to oczywiście mały obrazek, obiektyw w tym przypadku to zdezelowany 35-70/2.8D(strasznie porysowana przednia soczewka…). Ps oczywiście jest :],

A orientujesz się jak mocno różni się FP4+ od FP4. Na weekend chciałem zabrać kilka rolek filmu i FP4 mam od ręki. Czy wywołując FP4 w MD76 uzyskam podobny efekt? Tj. ostry obraz i ładnymi przejściami?

Dzięki

slaw74
19-07-2007, 21:38
Marcin swietne! Zreszta jak wiele z Twych zdjec.

Ja przedstawiam Adoxa o czulosci ISO 25, wolanego w W27, takim czeskim Xtolu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Skanowane na wykletym Plustku ;)

MzMarcin
19-07-2007, 22:23
Marcin swietne! Zreszta jak wiele z Twych zdjec.

Ja przedstawiam Adoxa o czulosci ISO 25, wolanego w W27, takim czeskim Xtolu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Skanowane na wykletym Plustku ;)
Mmmmm bajka, super :)

MzMarcin
19-07-2007, 22:36
A orientujesz się jak mocno różni się FP4+ od FP4. Na weekend chciałem zabrać kilka rolek filmu i FP4 mam od ręki. Czy wywołując FP4 w MD76 uzyskam podobny efekt? Tj. ostry obraz i ładnymi przejściami?

Dzięki
Niestety zabardzo nie mogę Ci pomóc... :(. MD76 to chyba odpowiednik d76 kodaka? Myślę że w 1-1 powinno być ok… To klasyczny wywoływacz i połączenie…

wlopis
20-07-2007, 18:02
A więc tak. Jest to oczywiście mały obrazek, obiektyw w tym przypadku to zdezelowany 35-70/2.8D(strasznie porysowana przednia soczewka…). Ps oczywiście jest :], tyle że tylko i wyłącznie miejscowe(kilkunastoprocentowe) zwiększanie kontrastu i jasności funkcją „equalize”( Nic kompletnie niczym więcej nie ruszane…). Zresztą to nie istotne… chciałem po prostu pokazać co można wycisnąć ze skanu…
Aha skaner to minolta dimage IV

Ładny skan, ładne zdjęcie, czas chyba jakąś roleczkę B&W naświetlić, pozdrawiam
dodam że ponoć dual IV lepiej skanuje B&W niż Nikona Coolscan V

mpwt
21-07-2007, 00:08
O matko, ja też padłem na ziemie!
Co to za FP4+? Do tej pory zdarzało mi się używać FP4, ale bez plusa z czułością ISO 125.


Na pewno? Właśnie się dowiedziałem, że zwykłe FP już jest nieprodukowane. Jeśli gdzieś w sieci jest FP to domyślnie to jest właśnie +.

A ja właśnie kupiłem dwie rolki FP4+ i spróbuję je wywołać z MD76 1+1. Zobaczymy jak wyjdzie :)

gALL
21-07-2007, 00:29
MD-76 to klon D-76 czy ID-11. Jak to maly obrazek to w 1+1 w 20stC, 1 min obracaj calym koreksem, potem co 1 min jeden obrot koreksu. Czasu z glowy Ci nie podam. Nie polecam krecic rolka koreksu.