PDA

Zobacz pełną wersję : Filmy BW do procesu C-41 a filmy do procesu zimnego



slonio1
25-10-2005, 12:31
Witam!
Być może niektórym pytanie wyda się banalne, ale podobno nie ma głupich pytań...
Więć pytam. Jaka jest różnica między filmami BW do procesu kolorowego a filmami BW wywoływanymi w tzw procesie zimnym? Chodzi mi przede wszystkim o to jak widoczne są szarości, czernie, czy jest różnica w jakości zdjęć.

[ Dodano: Wto 25 Paź, 2005 ]
AAA i jeszcze chciałem zapytać czy jest jakaś różnica jeżeli chodzi o skanowanie filmów jednego i drugiego typu.

gALL
25-10-2005, 13:11
1. filmy cz-b do C41 maja jedna czulosc ok.400. Co prawda mozna je naswietlac czesto od 100 do 800 ale to nie to samo.
2. Skanuje sie je tak samo jak kolorowe (czesc ma te pomaranczowa maske).
3. Przy filmie do C41 nie masz wplywu na kontrast, gestosc cienii, sposob wolania. W tradycyjknych srebrowych kontrolujesz proces od samego poczatku do konca (od doboru filmu poprzez jego naswietlanie, wolanie i kopiowanie na papier).

slonio1
26-10-2005, 23:27
Dzięki za odpowiedź, ale jeszcze nieco podrąże temat.
Czy filmy do procesu C-41 nie są niejako ze swej natury (proces charakterystyczny dla filmu kolorowego) nieco gorszej jakości jeżeli chodzi o szarości, czernie. Pytanie zadaję z tego powodu, ponieważ mam ochotę przesiąść się na tradycyjne filmy czarno białe i zastanawiam się, czy w ten sposób zdjęcia zyskają w pewien sposób na jakości.

gALL
26-10-2005, 23:38
Zalezy co to dla Ciebie jakosc. Cz-b C41 ma zalete, ze jest szybki (wolanie 20 min i gotowe) dosc tolerancyjny o przewidywalnym (stalym) ziarnie.

Np. dla mnie
- ProFoto 400 BW (C41) ma ladne szarosci ale jest za miekki.
- XP2 Super (tez ISO400) ... nieznosze tego filmu i daje mi zadowalajace rezultaty przy przewaleniu go i 1EV ale nadal to nie to co chce
- stary Kodak T400Cn, chyba najblizej materialu klasycznego ale niedoswietlenie go o ponad 1EV to juz tragedia.

C41 maja mniejsze ziarno niz materialy klasyczne (APX400, HP5+) ale brzydsze i wieksze od filmow z emulsja tabularyczna (Tmax, Delta).