PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Zf - wybór pola AF jest zablokowany - Jak to wyłączyć ! :)



kajot
28-02-2024, 00:30
Pomóżcie proszę;)
Bawiac sie ustawieniami, a Nikonie ZF w menu F eelmenty sterujace, f2 - zmieniłem aby przycisk AE-L/AE-F mial opcje "tylko blokada af".
No i okej, zadziałało ;) ale mam teraz zablokowany punkt af i jak chce go zmienić wybierakiem - pojawia sie komunik " punkt af zablokowany" i ni ch.. tego wyłączyć/zmienic.

Jacek_Z
28-02-2024, 23:58
AE-L/AF-L - wybrałeś tylko blokadę AF, czyli nie blokuje AE (ekspozycji). Jednej albo obu opcji wybiera sie najczęsciej gdy sie chce przekadrować zdjęcie i używa sie najlepiej AF typu AF-S.
To nie ma nic wspólnego z zablokowaniem na konkretnym punkcie. Punkt można zmieniać. W wielu lustrzankach był wkoło wybieraka pierścień, który można było przekręcić w pozycję L i to blokowało punkt AF. W bezlustrach tego nie widzę. Nie szukałem tej funkcji. Stosuję i lubię blokady, ale czasu albo przysłony, blokada punktu - nie widziałem zastosowania, nie używałem, nie wiem.

bogdi64
29-02-2024, 00:11
W nikonie nie próbowałem, w panasonicu gx7 to było nawet stosowałem, chodziło o to aby odchylając wyświetlacz lub przez przypadek nie przestawić pola af ( w gx7 było to nałogowe) w g9 już tej opcji nie używam, lepiej to rozwiązali, jeśli dobrze pamiętam było to w opcjach wyświetlacza

JK
29-02-2024, 10:38
Oj doradcy, doradcy.

Ciekawe co jeszcze wykombinujecie. Sprawa jest banalnie prosta i opisana w instrukcji. Na razie ZIMNO. :wink:

kajot
02-03-2024, 01:32
No znalazłem... ;)
W menu ustawien jest Blokada AF - ON /OFF . I tu trza wyłaczyć Off to co się włączyło TAM. Trochę bez sensu, ale tak...

JK
02-03-2024, 05:12
Noooo. Gratulacje. Zapoznałeś się z menu. :wink:

Ale nie rozumiem dlaczego to ma być bez sensu?
Jeśli z jakiegoś powodu trzeba zablokować punkt AF na stałe, to można to zrobić. Nie trzeba, ale można. Taka dodatkowa możliwość chyba nikomu nie powinna przeszkadzać.