PDA

Zobacz pełną wersję : FTZ/FTZII



mario061073
21-02-2024, 16:55
Cześć. Pownieważ chcę się przesiąść z d750 na Z6 a jednocześnie nie chciałbym wymieniać szklarni prosiłbym o porady/podpowiedzi/opinie nt. pierścieni FTZ do podłączenia szkieł od lusterkowców do nowego systemu Z. Jak to działa czy są problemy itp? Z góry dziękuje.

MstrG
21-02-2024, 16:59
Cześć. Pownieważ chcę się przesiąść z d750 na Z6 a jednocześnie nie chciałbym wymieniać szklarni prosiłbym o porady/podpowiedzi/opinie nt. pierścieni FTZ do podłączenia szkieł od lusterkowców do nowego systemu Z. Jak to działa czy są problemy itp? Z góry dziękuje.

Działa dobrze. Nie ma problemów.
Adapter nie ma śrubokręta, więc AF będzie tylko z obiektywami mający swój silnik AF.

m_a_g
21-02-2024, 19:22
Ja bym jeszcze dodał że FTZ działa dobrze z obiektywami systemowymi i to jest gwarantowane przez Nikona, natomiast niektórzy skarżą się że starsze obiektywy firm trzecich mogą nie działać i więc jeżeli mamy dużo starych szkieł od Tamrona, Sigmy czy innych to warto sprawdzić w sieci dla każdego posiadanego obiektywu.

Jacek_Z
21-02-2024, 21:52
.. od lusterkowców do nowego systemu Z. Jak to działa czy są problemy itp?
Wymień jakie to szkła, ale tak dokładnie z symbolami, bo przeciez wiele szkieł miało kilka generacji. Musimy wiedzieć o jaką chodzi.
Przy okazji - nie lusterkowce a lustrzanki. Sorry, musiałem ;)

brzezior
22-02-2024, 09:00
A ja jeszcze jako prawdopodobny przyszły użytkownik Z i starszych obiektywów, przy okazji zapytam - czym się różni FTZ 1 od 2?

MstrG
22-02-2024, 09:12
A ja jeszcze jako prawdopodobny przyszły użytkownik Z i starszych obiektywów, przy okazji zapytam - czym się różni FTZ 1 od 2?

Kształtem ;)
W FTZ jest taka jakby stopka, która przy okazji ma gniazdo mocowania statywu.
FTZII powstał, bo FTZ pierwszy nie pasował do Z9 ze względu na nieodkręcalny grip w tym body ;)

markB
22-02-2024, 09:14
Nikon FTZ II ma tą samą funkcjonalność, co oryginalny FTZ, ale jest mniejszy i nie ma wbudowanej stopki mocowania statywowego, przez co łatwiej obsługiwać niektóre obiektywy i Z9.

bogdi64
22-02-2024, 09:32
FTZ ma starsze oprogramowanie, które być może trzeba będzie aktualizować aparacie, który go "zobaczy"

JK
22-02-2024, 10:07
A to jest z tą aktualizacją jakiś problem?
Tak pytam, bo jakoś nie zauważyłem żeby był. ;-)

bogdi64
22-02-2024, 11:06
Jest - był ? - pożyczyłem synowi FTZ do Z6II i nie odpalił, nawet nie można było zrobić jego aktualizacji, trzeba go było wpiąć w Z5 i zaktualizować aby działał w Z6II, może to był jakiś pierwszy model, a późniejsze były już aktualizowane przez Nikona. Aktualizacja dostępna na stronie Nikona.

Wind Mill
22-02-2024, 11:07
O, to Nikon zaczął softem wycinać także swoje akcesoria, a nie tylko "kundelki"? :mrgreen:

JK
22-02-2024, 11:47
Jest - był ? - pożyczyłem synowi FTZ do Z6II i nie odpalił, nawet nie można było zrobić jego aktualizacji, trzeba go było wpiąć w Z5 i zaktualizować aby działał w Z6II, może to był jakiś pierwszy model, a późniejsze były już aktualizowane przez Nikona. Aktualizacja dostępna na stronie Nikona.

Tylko o czym to świadczy? Że syn nie umiał tego prawidłowo zrobić?
No ale to przecież także wina Nikona, że ów młodzieniec nie przeczytał instrukcji aktualizacji. Prawda?


O, to Nikon zaczął softem wycinać także swoje akcesoria, a nie tylko "kundelki"? :mrgreen:


Czytałeś, czego ta aktualizacja dotyczy, czy tylko tak sobie teoretyzujesz?

bogdi64
22-02-2024, 12:00
Tylko o czym to świadczy? Że syn nie umiał tego prawidłowo zrobić?
No ale to przecież także wina Nikona, że ów młodzieniec nie przeczytał instrukcji aktualizacji. Prawda?





Skoro nie zrobił tego w Z6II to dlaczego to zrobił Z5 ?, aktualizacja przebiegała automatycznie po wykryciu FTZ w Z5, a Z6 II nie "widział" FTZ, przy czym działał bezproblemowo z FTZ 2, w instrukcji Nikona również nie ma informacjo o nie działających losowo wybranych aku zamienników, które działają o dziwo przez BP, w aktualizacji Z5 nie było też informacji, że aktualizacja usuwa błędy zawieszania aparatu, po aktualizacji ten problem nie istnieje. Może Nikon nie chce o wszystkim informować, po prostu pomija temat.

JK
22-02-2024, 12:09
Jaaaasne. Szczególnie o kłopotach niektórych użytkowników z chińskimi zamiennikami akumulatorów i innymi "kundlami". Co to Nikona obchodzi, że jakiś "kundel" źle działa?

Wind Mill
22-02-2024, 12:52
...Czytałeś, czego ta aktualizacja dotyczy, czy tylko tak sobie teoretyzujesz?

Przeczytaj jeszcze raz cytowany wpis. I jeszcze raz, i jeszcze raz, aż do zrozumienia. :)

mario061073
27-02-2024, 10:04
Przy okazji - nie lusterkowce a lustrzanki. Sorry, musiałem ;)
No niestety nie zgodzę się. Kiedyś owszem lustrzanki.
Dziś skoro są bezlusterkowce to zastąpiły one lusterkowce. To jest zgodne z językiem Polskim.
Bo jeśli mieliśmy lustrznki to teraz mamy bezlustra?

MstrG
27-02-2024, 10:25
FTZ ma starsze oprogramowanie, które być może trzeba będzie aktualizować aparacie, który go "zobaczy"


pożyczyłem synowi FTZ do Z6II i nie odpalił, nawet nie można było zrobić jego aktualizacji, trzeba go było wpiąć w Z5 i zaktualizować aby działał w Z6II, może to był jakiś pierwszy model, a późniejsze były już aktualizowane przez Nikona. Aktualizacja dostępna na stronie Nikona.


aktualizacja przebiegała automatycznie po wykryciu FTZ w Z5, a Z6 II nie "widział" FTZ, przy czym działał bezproblemowo z FTZ 2



Chyba coś musiał syn zrobić źle. Nie spotkałem się jeszcze z Nikonem Z na którym by FTZ "nie odpalił". Ten nowszy FW oficjalnie dodaje tylko możliwość aktualizacji oprogramowania obiektywów z mocowaniem F, więc nie ma raczej mowy o "odpaleniu" lub nie na nowszych czy starszych korpusach. Oczywiście pomijam niekompatybilność pierwszego FTZ z Z9, tu FW nic nie zmieni ;)
Aktualizację też można zrobić na każdym body, bo nie ma to żadnego znaczenia. Sam aktualizowałem kiedyś FTZ właśnie w Z6II. Teraz mam FTZII, ale to tylko dlatego, że jest dla mnie wygodniejszy.


Poniżej znalazłem na szybko jakieś filmiki.
Z6II:

https://www.youtube.com/watch?v=WyHOctSxh1g&ab_channel=JenniferNicole

Z7II:

https://www.youtube.com/watch?v=K6SZ9akk_js&ab_channel=RJTechBuddy

JK
27-02-2024, 10:46
...... Oczywiście pomijam niekompatybilność pierwszego FTZ z Z9, tu FW nic nie zmieni :wink: .....

Znów jakiś fejk. O czym ty tu piszesz wielce szanowny moderatorze? Jaka niekompatybilność? Znów szukasz sensacji. Chcesz zaistnieć?

Ale rozumiem. Nikona Z9 nie masz i nigdy nie miałeś. Starego FTZ-a nigdy do Z9 nie dołączyłeś, to skąd niby masz wiedzieć, że wszystko prawidłowo działa. Najłatwiej powielać jakieś internetowe bzdury, co nie pierwszy raz ci się zdarza.

Nie ma żadnej niekompatybilności pomiędzy Nikonem Z9 i starym FTZ. Wszystko działa prawidłowo. Daje się to bez problemu podłączyć i normalnie używać. Jest trochę mniej miejsca na palce w przypadku zdjęć pionowych, ale to nie jest żadna niekompatybilność. FTZ II po prostu nie ma stopki do mocowania na statywie. Reszta jest identyczna. Jest wygodniej, ale o żadnej niekompatybilności mówić nie można.

MstrG
27-02-2024, 10:52
Znów jakiś fejk. O czym ty tu piszesz wielce szanowny moderatorze? Jaka niekompatybilność? Znów szukasz sensacji. Chcesz zaistnieć?

Ale rozumiem. Nikona Z9 nie masz i nigdy nie miałeś. Starego FTZ-a nigdy do Z9 nie dołączyłeś, to skąd niby masz wiedzieć, że wszystko prawidłowo działa. Najłatwiej powielać jakieś internetowe bzdury, co nie pierwszy raz ci się zdarza.

Nie ma żadnej niekompatybilności pomiędzy Nikonem Z9 i starym FTZ. Wszystko działa prawidłowo. Daje się to bez problemu podłączyć i normalnie używać. Jest trochę mniej miejsca na palce w przypadku zdjęć pionowych, ale to nie jest żadna niekompatybilność. FTZ II po prostu nie ma stopki do mocowania na statywie. Reszta jest identyczna. Jest wygodniej, ale o żadnej niekompatybilności mówić nie można.

Znowu fejk? A jaki to ja fejk wcześniej napisałem? To raczej nie ja szukam na forum sensacji i nie ja chcę zaistnieć :D
Miałem Z9 z NPSu, nie podłączałem FTZ bo nie miałem takiej potrzeby. Spotkałem się kilka razy z taką opinią, że pierwszy FTZ nie wchodził na Z9 właśnie przez tę stopkę statywową. Sprostowałeś te informacje i OK, nie mam z tym problemu.

JK
27-02-2024, 10:54
Mam nadzieję. Bo moderatorowi raczej nie przystoi powtarzanie takich bzdur.

bogdi64
27-02-2024, 21:57
Chyba coś musiał syn zrobić źle. Nie spotkałem się jeszcze z Nikonem Z na którym by FTZ "nie odpalił"

aparat wyświetlał informację o nieaktualnym oprogramowaniu FTZ, obiektyw nie działał, po włożeniu karty z aktualizacją Z6II nie potwierdził aktualizacji, po włożeniu tej samej karty i tego ftz do Z5, aparat wyświetlił aktualizację i zaktualizował ftz, który bezproblemowo po tym zabiegu już działa z Z6II

JK
27-02-2024, 22:53
Miałeś "białego kruka" i go zniszczyłeś. :lol::lol::lol:

bogdi64
27-02-2024, 23:31
Miałeś "białego kruka" i go zniszczyłeś. :lol::lol::lol:

Mogłem na tym zarobić i nawet nie wiedziałem, następnym razem wyślę do Ciebie, do Ci to i sławę i splendor, niestety mojemu synowi popsuło dzień zdjęciowy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Miałeś "białego kruka" i go zniszczyłeś. :lol::lol::lol:

Mogłem na tym zarobić i nawet nie wiedziałem, następnym razem wyślę do Ciebie, da Ci to i sławę i splendor, niestety mojemu synowi popsuło dzień zdjęciowy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Miałeś "białego kruka" i go zniszczyłeś. :lol::lol::lol:

Mogłem na tym zarobić i nawet nie wiedziałem, następnym razem wyślę do Ciebie, da Ci to i sławę i splendor, niestety mojemu synowi popsuło dzień zdjęciowy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Miałeś "białego kruka" i go zniszczyłeś. :lol::lol::lol:

Mogłem na tym zarobić i nawet nie wiedziałem, następnym razem wyślę do Ciebie, da Ci to i sławę i splendor, niestety mojemu synowi popsuło dzień zdjęciowy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Miałeś "białego kruka" i go zniszczyłeś. :lol::lol::lol:

Mogłem na tym zarobić i nawet nie wiedziałem, następnym razem wyślę do Ciebie, da Ci to i sławę i splendor, niestety mojemu synowi popsuło dzień zdjęciowy.

JK
27-02-2024, 23:35
Lepiej przyślij syna na dokształt. :grin:

bogdi64
27-02-2024, 23:40
dzięki za pomoc, na tym forum zawsze można na to liczyć

MstrG
27-02-2024, 23:44
Forum działa jak działa. Nie każcie mi sprzątać w takich warunkach.
Powstrzymajcie się na razie od komentowania, bo i tak następne posty "z uprzejmościami" zostaną usunięte.

bogdi64
27-02-2024, 23:53
OK - to wkleję info ze strony nikonsupport, widać, że nie tylko ja miałem taki problem, może to zakończy

"9. Dlaczego adapter do zwykłego FTZ nie współpracuje z modelami Z 6II i Z 7II?
Należy pamiętać, że aby być kompatybilnym z oprogramowaniem adaptera do wersji 1.10."