PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor Z 24-70 / 28-75 a może jednak stałki? Dylemat...



kaman
06-02-2024, 12:13
Cześć,
Długo zastanawiałem się nad tym tematem... ostatecznie ugiąłem się ponieważ potrzebuje kilku porad, a im dłużej rozmyślam tym gorzej i trudniej :) Także wszelkie podpowiedzi będą mile widziane i być może pomogą podjąć mi decyzję. A więc do rzeczy :)

Aktualnie posiadam:
- Nikon Z6 II - dwie sztuki
- FTZ - jedna sztuka
- Nikkor Z 35 mm 1.8 S
- Nikkor 24-70 2.8 pod bagnet F
- Sigma Art 85 mm 1.4 pod bagnet F
- Sigma Art 135 mm 1.8 pod bagnet F

Wykonuję przede wszystkim reportaże ślubne oraz chrzty.
W Sigmach jestem wręcz zakochany i nie przeszkadza mi ich ciężar oraz gabaryt po podłączeniu - najczęściej korzystam z nich w plenerze oraz w kościołach.
Nikkor 35 mm - traktuję jako szersze szkło, przede wszystkim podczas zdjęć w domu oraz szerszych kadrów w kościele.
I pozostaje Nikkor 24-70 pod bagnet F - wyłącznie sala weselna po pierwszym tańcu. O ile waga i gabaryt kompletnie mi nie przeszkadza, a nawet bardzo mi odpowiada to jednak AF bywa irytujący. Potrafi długo mielić w gorszych warunkach oświetleniowych by ostatecznie i tak nie wyostrzyć tam gdzie powinien... Dlatego też obiektyw idzie na sprzedaż. I tutaj pojawia się problem - z jednej strony chciałbym zoom, z drugiej jednak może warto zainwestować w stałki? Za zoomem przemawia uniwersalność i możliwość pracy z jednym body co bywa bardzo wygodne na sali podczas tańców i tak naprawdę nie jestem uzależniony od jednej ogniskowej jak w przypadku stałki. Chce przybliżyć to przybliżam, potrzebuję mieć w sekundzie szerszy kadr? Nie ma problemu! Jednak stałka to stałka - jasny obiektyw który sprawdzi się np w ciemniejszym kościele czy podczas zimnych ogni. Na sali weselnej gdy używam 24-70 to przeważnie manewruję przysłoną między 2.8 a 4.0 + rozstawiam lampy błyskowe.

Gdybyście byli na moim miejscu, w co byście zainwestowali zakładając że pozbywam się Nikkora 24-70 2.8 pod bagnet F, a reszta pozostaje bez zmian? Pod uwagę biorę:
- Nikkor Z 28-75 2.8 - atrakcyjna cena, jednak może brakować mi tych 4 mm, tym bardziej że czasami 24 mm bywa na styk
- Nikkor Z 24-70 2.8 S - cena już dość spora, średnio chciałbym aż tyle dopłacać, ale może jednak warto(?). Nie tylko ze względu na szerszy kadr, ale czy AF nie będzie szybszy i pewniejszy na ciemniejszej sali weselnej w porównaniu do Nikkora Z 28-75?
- Nikkor Z 24 mm 1.8 S + Nikkor Z 50 mm 1.8 S - tutaj w grę wchodzą już stałki, niby spoko bo jasno, ale jednak brak tej uniwersalności która może mi dokuczać...

Za wszelkie wypowiedzi z góry Wam dziękuję!

RMC
06-02-2024, 12:18
Strasznie dużo noszenia byś miał tych wszystkich stałek jak jeszcze dwie weźmiesz :) A pewnie nie zawsze by była przypięta do body ta co trzeba.

Ja bym się nie zastanawiał ale kupił zoom. Który to już sam zdecyduj.

MstrG
06-02-2024, 12:23
Jeśli zarabiasz tym sprzętem to bym poszedł w 24-70/2.8S. Mam ten obiektyw, jest pod każdym względem lepszy od tego na bagnet F.
Jeśli chcesz troszkę jednak przyoszczędzić to weź 28-75/2.8. TOP67 go ma, może się wypowie w tym temacie.
W sumie jak błyskasz na sali to może 24-70/4S?

Możesz też poczekać na 20-55/2 ;)

kaman
06-02-2024, 12:34
RMC: Nikt nie powiedział że ma być lekko :D

MstrG: 20-55? To może być ciekawa alternatywa dla 24-70 - szeroko, z zoomem i jasno. Aż poszukam więcej informacji o tym obiektywie. 24-70 F/4.0 nie brałem nawet pod uwagę ponieważ bywa że korzystam z przysłony 2.8 więc obawiam się że mógłbym żałować gdybym wybrał ciemniejszą wersję tego zooma :)

OjTam
06-02-2024, 12:43
20-55/2 nie znajdziesz. To tylko patent, więc nawet nie wiadomo czy i kiedy będzie. A za ile? To nawet strach myśleć.

Jest jeszcze inna opcja, podobno popularna na Zachodzie: NikkoroTamronek 17-28/2.8 i Tammi 35-150/2-2.8. ;)

MstrG
06-02-2024, 12:43
RMC: Nikt nie powiedział że ma być lekko :D

MstrG: 20-55? To może być ciekawa alternatywa dla 24-70 - szeroko, z zoomem i jasno. Aż poszukam więcej informacji o tym obiektywie. 24-70 F/4.0 nie brałem nawet pod uwagę ponieważ bywa że korzystam z przysłony 2.8 więc obawiam się że mógłbym żałować gdybym wybrał ciemniejszą wersję tego zooma :)

Na 20-55/2 to możesz jeszcze poczekać lub nawet się nie doczekać ;)
Na razie było tylko zgłoszenie patentowe na 20-55mm f/2 oraz 20-55mm f/1.4-2.4:
https://asobinet-com.translate.goog/info-patent-nikon-20-55mm-f2/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

RMC
06-02-2024, 13:06
RMC: Nikt nie powiedział że ma być lekko :D

MstrG: 20-55? To może być ciekawa alternatywa dla 24-70 - szeroko, z zoomem i jasno. Aż poszukam więcej informacji o tym obiektywie. 24-70 F/4.0 nie brałem nawet pod uwagę ponieważ bywa że korzystam z przysłony 2.8 więc obawiam się że mógłbym żałować gdybym wybrał ciemniejszą wersję tego zooma :)

No wiadomo ale z czasem nosić się nie chce :)

Światła szkoda ale jak dołu brakuje to może takie cudo? Nikkor Z 14-30 F4

kaman
06-02-2024, 13:15
17-28 - trochę za mały zoom :P
35-150 - niby spoko bo duży zoom, ale potrzebuję czegoś szerszego :)
14-30 F/4.0 - za ciemno :)
No nie dogodzisz... Idealnie jak dla mnie to właśnie 24-70 bądź 28-75 :)

Właśnie przeczytałem że to na razie tylko zgłoszenie patentowe... Szkoda bo 20-55 f/2.0 byłoby wręcz idealne!

OjTam
06-02-2024, 13:20
17-28 - trochę za mały zoom :P
35-150 - niby spoko bo duży zoom, ale potrzebuję czegoś szerszego :)

Bo to zestaw na dwie puszki. A jak sam pisałeś, 2x Z6II masz, więc... ;)

Kojocisko
06-02-2024, 15:29
Przy tak postawionym pytaniu, bym wziął 24-70/2.8. Jest znakomity (i go mam). A przy okazji bardzo uniwersalny. I sądząc po testach u optycznych, jest sporo lepszy poza centrum kadru od 28-75.

m_a_g
06-02-2024, 18:45
- Nikon Z6 II - dwie sztuki
[...]
Wykonuję przede wszystkim reportaże ślubne oraz chrzty.
W Sigmach jestem wręcz zakochany i nie przeszkadza mi ich ciężar oraz gabaryt po podłączeniu - najczęściej korzystam z nich w plenerze oraz w kościołach.
[....]to jednak AF bywa irytujący. Potrafi długo mielić w gorszych warunkach oświetleniowych by ostatecznie i tak nie wyostrzyć tam gdzie powinien... [..]

Za wszelkie wypowiedzi z góry Wam dziękuję!

A podobno AF z Z6/Z7 taki dobry jest, tylko ja się czepiam i nie umiem używać aparatu :wink:
A na poważnie: zmien body na Z8, a problemy z AF zniknął jak ręką odjął.
Sama zmiana Nikkora F na Nikkora Z nic u nie pomoże, zwyczajnie masz aparat z kiepskim AF i tyle.
Jak widać z tego co piszesz na jasnych stałkach jakoś sobie jeszcze radzi, z ciemniejszym zoomem f2.8 już nie.
Zresztą sam mam Z7II i wiem jak jest z tym aparatem pod względem AF, czyli kiepsko.

marekawo
06-02-2024, 21:24
Jeśli zarabiasz tym sprzętem to bym poszedł w 24-70/2.8S. Mam ten obiektyw, jest pod każdym względem lepszy od tego na bagnet F.
Jeśli chcesz troszkę jednak przyoszczędzić to weź 28-75/2.8. TOP67 go ma, może się wypowie w tym temacie.
W sumie jak błyskasz na sali to może 24-70/4S?

Możesz też poczekać na 20-55/2 ;)
Też myślę o zmianie 24-70 pod F na Z? Mówisz, że jest tak dobrze?

TOP67
06-02-2024, 21:28
Wybrałem 28-75 ze względu na cenę, wielkość i filtr 67 mm (jednakowy w całej serii 2.8). Nie odczuwam braku tych 4 mm w reportażu, a wręcz chroni to przed zniekształceniami osób z boku. Skoro ludzie potrafią obskoczyć wesele na jednej stałce, to 28-75 tym bardziej. Jakości na 24Mpix wystarcza.

MstrG
06-02-2024, 21:48
Też myślę o zmianie 24-70 pod F na Z? Mówisz, że jest tak dobrze?

Sama kultura pracy silnika AF jest warta przesiadki ;)
Ja go kupowałem jak jeszcze nie było 28-75/2.8, więc nie miałem dylematów :D

Mi ten 20-55/2 by podpasował. Na drugim body 85mm i jest ideolo ;)

burton
06-02-2024, 22:11
Masz dwa body to co za problem zostać na stałkach? Rozeznanie miejsc, terenu jakieś masz przed pracą. Zakładasz 24mm z np. 50mm lub 35mm z 85mm i jazda. Rozumiem jedno body to zoom może bardziej pomóc. Sam to przerabiałem. Tzn. prace na samych stałkach i zoomach z jedną stałką. Z 28-75/2.8 jak również Z 24-70/2.8 miałem i to drugie wygrywa pod każdym względem :) Pomijając rozmiar i ciężar ale tego się nie obawiasz.

paparapa
07-02-2024, 10:01
Też bym obstawiał 24-70/-2,8 . Dużo lepsze szkło od 28/-75/2.8. Tym bardziej, że ma to być szkło do pracy.

kaman
07-02-2024, 10:30
A podobno AF z Z6/Z7 taki dobry jest, tylko ja się czepiam i nie umiem używać aparatu :wink:
A na poważnie: zmien body na Z8, a problemy z AF zniknął jak ręką odjął.
Sama zmiana Nikkora F na Nikkora Z nic u nie pomoże, zwyczajnie masz aparat z kiepskim AF i tyle.
Jak widać z tego co piszesz na jasnych stałkach jakoś sobie jeszcze radzi, z ciemniejszym zoomem f2.8 już nie.
Zresztą sam mam Z7II i wiem jak jest z tym aparatem pod względem AF, czyli kiepsko.Zdecydowanie przesiadka na Z8 byłaby na plus. Ale niestety nie w tym sezonie... Za dużo wydatków związanych z domem :)


Wybrałem 28-75 ze względu na cenę, wielkość i filtr 67 mm (jednakowy w całej serii 2.8). Nie odczuwam braku tych 4 mm w reportażu, a wręcz chroni to przed zniekształceniami osób z boku. Skoro ludzie potrafią obskoczyć wesele na jednej stałce, to 28-75 tym bardziej. Jakości na 24Mpix wystarcza.No i namieszałeś bo już bliżej było mi do 24-70, mimo że musiałbym dość sporo dopłacić :)


Masz dwa body to co za problem zostać na stałkach? Rozeznanie miejsc, terenu jakieś masz przed pracą. Zakładasz 24mm z np. 50mm lub 35mm z 85mm i jazda. Rozumiem jedno body to zoom może bardziej pomóc. Sam to przerabiałem. Tzn. prace na samych stałkach i zoomach z jedną stałką. Z 28-75/2.8 jak również Z 24-70/2.8 miałem i to drugie wygrywa pod każdym względem :) Pomijając rozmiar i ciężar ale tego się nie obawiasz.No właśnie kiedyś pracowałem na samych stałkach, ale człowiek się rozleniwił i przeszedł na zoom podczas zabawy weselnej. Ale Twój post uświadomił mi, jak bardzo jestem ograniczony przez to w kościele - po prostu wolę korzystać wtedy ze stałek :) Wiadomo, są kościoły gdzie śmiało latam z zapiętą Sigmą 135 mm, ale są też takie, że 35 mm jest tak na styk, a 85 mm staje się niemalże bezużyteczna. W takim przypadku 50 mm do typowych portretówek byłoby idealnym wyjściem. Dlatego może jednak warto byłoby wrócić do pracy na samych stałkach?
Nikkor Z 24 mm 1.8 S
Nikkor Z 35 mm 1.8 S
Nikkor Z 50 mm 1.8 S
Sigma Art 85 mm 1.4
Sigma Art 135 mm 1.8
W takiej konfiguracja byłoby wręcz znakomicie. Jednak zastanawiałbym się nad sensem posiadania 35 mm skoro miałbym 24 mm. A gdybym miał wybierać między jednym a drugim to wolałbym mieć 24 mm. Chociaż podejrzewam, że i 35 mm od czasu do czasu się przyda. Więc może warto zamiast 24 mm kupić 20 mm? Tyle pytań i wątpliwości... :D Szkoda, że nie mam już Sigmy 24-35 mm F/2.0, idealnie pokryłby dwa obiektywy, ale z drugiej strony to byłby kolejny obiektyw na bagnet F...


Też bym obstawiał 24-70/-2,8 . Dużo lepsze szkło od 28/-75/2.8. Tym bardziej, że ma to być szkło do pracy.Słowo klucz - do pracy. Także na ten moment 24-70 stawiam ponad 28-75 jeśli chodzi o zoomy. Ale na dzień dzisiejszy zamiast zooma jednak zdecydowałbym się na kolejne stałki :) Wszystko jest jeszcze do przemyślenia, niewątpliwie najpierw muszę pozbyć się Nikona D610 do którego mam ogromny sentyment, ale już dojrzałem by go sprzedać oraz Nikkora 24-70 F/2.8.

Mirkus
11-03-2024, 11:51
kaman Jeśli wolisz stałki to najlepsza konfiguracja na wesela to 35mm i 85mm. Sprawdzone przeze mnie i wielu fotografów weselnych. Są nawet tacy którzy twierdzą że wystarczy im sama 35-tka. Jeśli masz jedno body i nie chcesz zbyt żonglować szkłami to brałbym zdecydowanie 24-70 2.8. Optycznie bardzo dobre szkło a dzięki niskim szumom matryc Z7 czy Z8 niestraszne warunki w kościele czy na sali nawet bez dodatkowego oświetlenia.

kaman
12-03-2024, 13:20
Dzięki za odpowiedź! Aktualnie pracuję na dwa body - Z6 II. Ostatecznie temat przemyślałem i zdecydowałem się na kupno dwóch stałek:
Nikkor Z 50 mm f/1.8S - jako uzupełnienie między 35 mm a 85 mm. Gdy miałem Sigmę Art 50 mm, wówczas uwielbiałem z niej korzystać na sali weselnej i w kościele. Także lepiej mieć taką ogniskową niż jej nie mieć i kombinować :)
Viltrox AF 24 mm f/1.8 - miał być Nikkor, ale przez przypadek trafiłem na Viltroxa i po przeczytaniu opinii zdziwiłem się jak dobrze wypada. Jest tańszy od Nikkora, a ta ogniskowa przyda mi się przede wszystkim do zdjęć grupowych czy w ciasnych pokojach podczas przygotowań Państwa Młodych. Myślę, że to będzie dobra alternatywa, tym bardziej że obiektyw ten będzie najrzadziej przeze mnie używany więc po co przepłacać i dokładać do Nikkora? ;)