Zobacz pełną wersję : [ Sigma ] Patenty (i ploty na temat) szkieł Sigmy.
Bo czemu nie...?
Kilka świeżych patentów:
28-70mm f/2.0 - No ok. Ten był znany już parę lat temu. Czyli będą 3 systemy z takim szkłem - pierwotny Canon, teraz L-mount i Sony. Czyżby to był powód zakończenia produkcji Art 24-70/2.8 DG DN?
400mm f/2.8 - Łooo... Ciekawe, ile zawołają?
135mm f/1.8 - Ha! A nie mówiłem? :mrgreen:
12mm f/1.4 - To wygląda ciekawie... jaki rozmiar będzie to miało?
10mm f/1.4 APS-C - taka ciekawostka, kontynuacja linii stałek APS-C.
Za Sony Alpha Rumors.
135/1.8 była oczywista po tej całej wyprzedaży.
Ciekawe jak wypadnie 28-70/2 w starciu z Canonem.
W tych samych patentach jest jeszcze 12-24/2.8 czy 14/1.8, ale nie jestem pewien, czy wcześniej nie wypłynęły.
Podobno Sigma ma coś pokazać za niecałe 2 tygodnie. Pożyjemy, zobaczymy. Choć na N/Z pewnie i tak bzdy będzie. :lol:
Tym razem nie patent, a plota.
S500/5.6, 21.02, Sony E i L-mount. Linia (A? C? S?) i cena nieznana.
S500/5.6? -> S500/5.6 Sports.
I nowość.
15/1.4 DG DN. Rybie oko. Kołowe.
Oba mają być w okolicach 21.02 pokazane.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/02/15mm-SAR.jpg
Bliźniak 14/1.4. I diagonalne, nie kołowe rybie oczko.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/02/500SAR.jpg
Cóż, w sumie i tak niedługo Sigma je oficjalnie pokaże, więc...
Sigma 24-70/2.8G2 w maju.
Mniejsza, lżejsza, lepsza optycznie i poprawiony AF.
Standardowo S/FE i L-mount.
Sigma 24-70/2.8G2 w maju.
Mniejsza, lżejsza, lepsza optycznie i poprawiony AF.
Standardowo S/FE i L-mount.
O! Ciekawe za jaką kasę. Mniejsza i lżejsza - to lubię. Po przygodzie z tamronem, odechciało mi sie tej firmy
Oj, chyba jednak mniejsza nie będzie:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/05/700px3.jpg
16 maja ma zostać pokazana.
PS. Plotki plotkami, możliwy wewnętrzny zoom.
Plota:
Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN.
Głównie dla filmowców.
Wkrótce.
Ciekawe, czy to ta, o której plotki na czerwiec krążą?
I co z 28-70/2?
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/05/Youtube.jpg
Po premierze tej Sigmy, N zostanie jedynym pełnoklatkowym systemem bez zooma jaśniejszego, niż f/2.8. ¯\_(ツ)_/¯
Ciekawe, na jak długo? ;)
Tamron 35-150/2-2.8 się liczy? ;)
Niezła kobyła na obrazku
Nie. Ma f/2.8 na końcu. ;)
No, małe to nie będzie: 82mm filtr i waga w okolicach 1kg.
Odkopię lekko:
Plotka:
28-105/2.8. Kosztem 4mm na początku ma być mniejsza i lżejsza niż Canonowski 24-105. Początek września. Klasycznie Sony E i L-mount.
Zapowiedź:
Filmowa wersja 28-45/1.8. Zachowa AF, dostanie pierścień ostrzenia ze znaczkami odległości, nieklikający pierścień przysłon i kompatybilność z matte-boxami fi 95mm.
Patent:
Pełnoklatkowy 10-24/4.
Z Q&A z CEO Sigmy, Kazuto Yamaki.
https://i.imgur.com/4gj2k4N.png
Całość, ang. (https://blog.sigmaphoto.com/2024/qa-with-sigma-ceo-kazuto-yamaki-at-sigma-americas-open-house/)
Kolejne dwa patenty:
50-100/1.8
https://i0.wp.com/asobinet.com/wp-content/uploads/2024/10/50-100mm-F1.8-DG-DN-patent.jpg?w=640&ssl=1
45-90/1.8
https://i0.wp.com/asobinet.com/wp-content/uploads/2024/10/45-90mm-F1.8-DG-DN-patent.jpg?w=640&ssl=1
Oba pełnoklatkowe.
W ostatnim wywiadzie (https://youtu.be/sEwlei41-6Y), CEO Sigmy, Kazuto Yamaki, puścił farbę, że S pracuje nad "teleobiektywem, jaki nigdy wcześniej nie istniał. Fotografowie sportu i przyrody będą zadowoleni."
Jakieś pomysły?
Ludki na necie 700/8 obstawiają, był w jednym patencie z 500/5.6.
I egzoszkielet wspomagany w zestawie. :mrgreen:
andystar
11-12-2024, 21:27
4,5 / 800mm
I egzoszkielet wspomagany w zestawie. :mrgreen:
ahhh dla twardzieli nie będzie to problemem
No to będą dwie wersje: z egzoszkieletem lub karnetem na siłownie i odżywki białkowe. ;)
Ja stawiam [życzeniowo] na stałoogniskowy długi teleobiektyw z dwoma wbudowanymi telekonwerterami [np. 1,4x i 1,7x].
Sigma pokaże nowe produkty 1 marca, na targach CP+.
Jednym z nich być może będzie 28-45 T2 Cine AF. Więcej nie wiadomo.
Drugim pokazanym na CP+ szkłem Sigmy ma być 800/6.3.
Tylko jak się to ma do "nieistniejące wcześniej"?
No, jak widzimy, z powyższych szkiełek nic nie wyszło. :mrgreen:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/03/Sigma-35mm-f1.2-DG-DN-Art-II-lens-rumors-1.jpg
Ma być mniejsza, lżejsza i lepsza niż obecna 35/1.2A. E i L, oczywiście.
Do tego:
This year we will have a variety of lenses, including Art lenses. There are some lenses for which it would be inappropriate to mention the specs
Więcej plotek o nowej Sigmie Art 35/1.2
https://www.sonyalpharumors.com/sigma-says-a-new-35mm-f-1-2-ii-fe-lens-is-coming-in-2025-and-it-will-be-smaller-and-better/
Sigma znowu coś kroi.
Wg plotek, to będzie tele-stałka, jasna, brak odpowiednika na E.
200/2? xD
Sigma 200/2 Sports ma zostać pokazana "przed latem". Niedługo po niej 35/1.2 Art G2.
17.06 (czy coś koło tego) na targach Bild Expo, Sigma ma pokazać 17-40/1.8A APS-C, oraz 12/1.4C, również APS-C.
Oba szkła mają być dostępne praktycznie na wszystko, oprócz N/Z.
Z pełnoklatkowych, mają zostać zaprezentowane w lecie, oprócz 200/2 i 35/1.2G2, druga jasna telestałka, jakiej wcześniej nie było, oraz zoom spacerowy, o też niespotykanych wcześniej parametrach.
Schwefel
31-05-2025, 16:39
17.06 (czy coś koło tego) na targach Bild Expo, Sigma ma pokazać 17-40/1.8A APS-C, oraz 12/1.4C, również APS-C.
Oba szkła mają być dostępne praktycznie na wszystko, oprócz N/Z.
Na papierze bardzo fajne szkiełko, 535g wagi i wewnętrzne ogniskowanie. 18-35/1.8 Art była te 300g cięższa przy mniejszym zakresie ogniskowych. Z drugiej strony brak OS, więc nawet jakby były pod Ztkę to nie ma wielkiego sensu przy braku body ze stabilizacją. Takie ostre F1.8+IBIS przy tej wadze to idealne szkło na nocne foty w podróży.
IBIS... tak...
Szkiełko wydaje się (wydaje, bo na solidniejszą opinię trzeba poczekać na recki) być dobre pod filmowanie, a tam i tak się ze stabilizatorów jedzie.
Szansa, że N zrobi DX z IBIS jest xx razy większa, niż że sami takie szkło ogarną.
Od biedy można by było pod Z7 podpiąć, dalej by całkiem przyjemne ~20mpix zostało.
N/Z jako jedyny niedostępny bagnet wygląda... No cóż, słabo.
cz4rnuch
31-05-2025, 17:29
Mniej konkurencyjne niż na aparatach z wbudowanym ibis owszem, ale od razu bez większego sensu? 18-35 był hitem Sigmy a pracował na wielu lustrzankach bez stabilizacji. Wiadomo, czasy się zmieniają, apetyt rośnie, ale nadal można znaleźć sporo zastosowań dla takiego szkła gdzie stabilizacja nie jest potrzebna lub można ją zastąpić (np. gimbalem przy filmowaniu). W każdym razie takie szkiełko zapewne bardziej podbija sens istnienia systemu apsc od Nikona niż jego zupełny brak oraz brak firmowej alternatywy. Z drugiej strony chyba Nikon nie kładzie jeszcze krzyżyka na apsc i tak jak napisał ojtam nie jest wykluczone, że body z ibis się pojawi.
PS W sumie jest megadap i inne alternatywy, chyba dość popularne wśród Nikoniarzy. Sigma może zarobić nawet nie wypuszczając wersji NZ :)
https://www.optyczne.pl/upload2/300865_sigma-cover.jpg
Jak można się domyślić, są to filmowe (z AF) wersje szkieł 28-45/1.8 oraz 28-105/2.8.
Mocowanie L-Mount i S/FE, klasycznie.
Dostępność, odpowiednio, listopad i wiosna przyszłego roku.
Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).
Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).
Tu trochę mi japę zatkało kakało. Skrajne pozycję to 18mm i 120mm f/1.2 z polem obrazowym większym niż FF o.O Fakt że 2kg masy i 35kilo cebuli, ale mimo wszystko tego jeszcze nie było!
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/sgdn17-40x_040620251422519596.jpg
https://www.optyczne.pl/upload2/300865_sigma-cover.jpg
Jak można się domyślić, są to filmowe (z AF) wersje szkieł 28-45/1.8 oraz 28-105/2.8.
Mocowanie L-Mount i S/FE, klasycznie.
Dostępność, odpowiednio, listopad i wiosna przyszłego roku.
Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).
Ciekawe czy trzymają ostrość przy zmianie ogniskowej
paparapa
08-06-2025, 12:45
https://www.optyczne.pl/upload2/300865_sigma-cover.jpg
Jak można się domyślić, są to filmowe (z AF) wersje szkieł 28-45/1.8 oraz 28-105/2.8.
Mocowanie L-Mount i S/FE, klasycznie.
Dostępność, odpowiednio, listopad i wiosna przyszłego roku.
Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).
Podoba mi się to dłuższe. Ciekawe jak je wycenią.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/sgdn17-40x_040620251422519596.jpg
Tutaj widać jaki to klamot (jak na standardy aps-c)
88369
Ciekawe czy trzymają ostrość przy zmianie ogniskowej
Dobre pytanie. Przejrzałem kilka recenzji "zwykłych" wersji i nikogo nie podkusiło, żeby sprawdzić.
Swoją drogą, Sony nie ma jakieś rozwiązania od strony elektronicznej?
Coś mi dzwoni, że było...
Podoba mi się to dłuższe. Ciekawe jak je wycenią.
"Zwykła" 7k, więc... minimum tyle.
Skoro ma być na wiosnę przyszłego roku, jeszcze wiele się może zmienić... :roll:
Tutaj widać jaki to klamot (jak na standardy aps-c)
Trochę dłuższa, niż S17-50/2.8 na DSLR, za to węższa i nie zmienia rozmiaru przy zoomowaniu.
I kolejna plota:
180-800/5.6-8.
Trochę dłuższa, niż S17-50/2.8 na DSLR, za to węższa i nie zmienia rozmiaru przy zoomowaniu.
Zgadza się.
Ale ostatecznie ta nowa Sigma 17-40/1.8 da takie samo pole widzenia i głębię ostrości jak pełnoklatkowy zoom 26-60/2.8
Na rynku jest fantastyczny Sony 24-50/2.8 G (który jest mniejszy, lżejszy i ma bardziej użyteczny zakres), oraz niedawno wypuszczony Panasonic 24-60/2.8, który jest w zasadzie tych samych rozmiarów i wagi co Sigma 17-40/1.8
Więc rozpatrując Sigmę z tej perspektywy to żadne "wow" (chociaż rozumiem, że na niektórych może robić wrażenie)
Użytkownicy Nikon Zfc czy Z50 pewnie są zainteresowani Sigmą 17-40/1.8, ale użytkownicy pełnoklatkowych aparatów Nikon Z są w wygodniejszej sytuacji, bo wystarczy kupić tani adapter Viltrox E-Z AF (https://www.optyczne.pl/20702-news-Viltrox_E-Z_AF_Lens_Mount_Adapter.html) i można używać na body Nikona obiektywy Sony 24-50/2.8 G lub Sony 20-70/4 G i cieszyć się wszystkimi zaletami pełnej klatki :rolleyes:
Da głębię ostrości jak f/2.8, ale czas naświetlania jak f/1.8 :) nie znam tych zbytnio tych szkół, ale panas 24-60/2.8 z tego co mi się kołacze po głowie nie jest idealnie ostry w rogach. Może się mylę, oczywiście, szkoda mi czasu na zgłębianie tajników obiektywów, których nigdy nie będę posiadać, ale bawiłem się Artem 17-35/1.8 na lustrzance aps-c i trzeba przyznać, że jest to kozackie szkło
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/Screenshot-2025-06-10-at-08.40.04.png
400-800/8 (~45cm długości).
Wszystkie 3 szkła; 300-600/4, 180-800/5.8-8.4 i ten 400-800 pochodzą z jednego wniosku patentowego. Wniosek został złożony w listopadzie 2023 roku.
Ta Sigma 17-40/1.8 ma 4000 zł kosztować.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/sgdn12se_100620251213589629.jpg
Możliwa cena ~2700PLN, może zostać pokazana z opóźnieniem.
Sigma 12mm F1.4 DC:
14 elementów w 12 grupach
Listki przysłony 9
Minimalna odległość ogniskowania 17,2 cm
Maksymalne powiększenie 1:8.
Średnica filtra 62mm
φ68,0×69,4 mm
225g
https://www-sonyalpharumors-com.translate.goog/surprising-update-sigma-12mm-f-1-4-aps-c-e-mount-lens-launch-delayed-here-is-the-full-press-text/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
dla porównania https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Sony_E+11mm+f_1.8+Lens_vs_Yongnuo_YN+11mm+f_1.8S+D A+DSM+WL+Lens+Sony+E_vs_Samyang_12mm+f_2.0+AF+Comp act+Ultra-Wide+Angle+Lens+for+Sony+E-Mount_vs_Viltrox_AF+13mm+f_1.4+XF+Lens+for+Sony+E/BHitems/1709231-REG_1807736-REG_1635649-REG_1713856-REG
więc wyszedł mały i lekki.
Mam drobne wątpliwości do tych MTF, ale 17-40 może być słaba w rogach na 17mm:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/Screenshot-2025-06-13-at-09.19.41.png
Sigma 12mm F1.4 DC:
Swoją drogą, ciekawe, czy to ten 12/1.4, co jest w pierwszym poście, czy inny, o tej samej ogniskowej i świetle?
Niestety, tamte ploty nie miały schematów optycznych.
Na pełnej dziurze 0.8 na 2/3 kadru i spadek do 0.5 to bardzo dobrze.
Sigma 18-35 mm F1.8 DC HSM Art
https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/mtf_18_35.webp
Sigma 12mm F1.4 DC DN
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/06/Screenshot-2025-06-13-at-09.08.01.png
Sigma 16mm F1.4 DC DN
https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/16mm-F1.4-MTF_16mm.webp
Sigma 23 mm F1.4 DC DN
https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/MTF_23mm.webp
Moim zdaniem Sigma musiała pójść na jakiś kompromis optyczny w przypadku 17-40/1.8
Fizyki nie oszukasz - chcesz super jakości optycznej, musisz to dźwigać i znaleźć na to miejsce w torbie, no i najczęściej sporo za to zapłacić :mrgreen:
Sigma 12/1.4 wygląda obiecująco, ale dla mnie wyznacznikiem jakości jest Viltrox 13/1.4, który optycznie poza słabą transmisją światła (strata około 2/3 EV), taką se pracą pod ostre światło, i wyraźną komą @f1.4-2.8 to jest w zasadzie pozbawiony wad optycznych i wyciska max tego co się da z matryc aps-c, nawet tej super upchanej jak 40Mpix w X-H2.
Ta Sigma 12/1.4 moim zdaniem musi mieć zbliżone rozmiary, żeby dorównać Viltrox'owi 13/1.4 który ustanowił poprzeczkę cholernie wysoko.
Ale, jeżeli się okaże że Sigma 12/1.4 nie ma wymienionych przeze mnie wad które występują w Viltrox 13/1.4, będzie miała równie fantastyczną ostrość od brzegu do brzegu i będzie uszczelniona, to laurkę pierwszeństwa trzeba będzie oddać właśnie Sigmie 12/1.4 i możliwe, że sam się na nią skuszę ;)
Bez problemu można porównać mtf'y Sigma 17-40mm f/1.8 z 18-35 mm F1.8 DC HSM Art
...czy nawet z 28-45 mm F1.8 DG DN Art:
https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/28-45%20mtf%20geometrical.png
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/07/Sigma-ART-35mm-f1.2-DG-DN-II-lens.jpeg
grissley
11-07-2025, 00:35
kompatkowieje
https://www.optyczne.pl/upload2/302305_nbigmini_Sigma250500f6pat.jpg
grissley
13-07-2025, 13:18
f6 to d*py nie urywa... Mogliby chociaż f5.6 spróbować, psychologicznie lepiej się prezentuje...
f6 to d*py nie urywa... Mogliby chociaż f5.6 spróbować, psychologicznie lepiej się prezentuje...
To -1/4 EV ma głównie psychologiczne znaczenie.
A pewnie pozwala sporo gramów urwać, jak będzie i średnicę zmniejszyć, może być jakąś konstrukcją:)
grissley
14-07-2025, 11:48
Chodzi mi o to, że np Tamron 150-500 kończy się na 6.7, a Sony 200-600 na 6.3
Stała jasność 6 oznacza, że na krótkim końcu będzie toto co najmniej niejaśniejsze od w/w dwóch, a na długim jaśniejsze minimalnie. Za to z gorszym zakresem. Efektu wow jakoś brak - o ile nie będzie masakrowało ostrością/ceną/rozmiarem. Przy czym znając Sigmę to rozmiarem może masakrować, ale odwrotnie niż by się chciało ;)
A skąd wiesz? Może akurat całkiem małe będzie? ;)
Może poszli drogą, którą szli przy 300-600/4?
Nałożyli górny rozmiar i dopiero szkło projektowali?
grissley
14-07-2025, 13:29
Nie wiem, gdybam. Ale po pierwsze primo Sigma jakoś z małych obiektywów nie słynie a po drugie primo (ultimo), trudno mi sobie wyobrazić, żeby była jeszcze mniejsza niż Tamron..
Mogą zrobić z wewnętrzną zmianą ogniskowej. Wtedy pewnie od T będzie większy, ale dalej mniejszy, niż So200-600.
Kto tam Sigmę wie, co wymyślą.
Jest też, dość szalona, opcja, że to pod Fuji GFX, wtedy będzie krowa. :mrgreen:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/07/Screenshot-2025-07-15-at-11.45.04.png
15/1.2.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Sigma-200mm-f20-L-E-Sports-1.png
A czemu nie? 300-600/4 też biały.
Faktycznie, przeoczyłem. :lol:
Odkąd niema Sigm pod bagnet Z FF to jakoś nie skupiam się na ich konstrukcjach. :razz:
Według admina SAR, Sigma ma pokazać niedługo coś jeszcze.
Ma to być "world's first" oraz "true bokeh monster".
Gość często się myli, ale z Sigmami głównie trafia.
105/1.2?
Dotąd nie mieli choćby 85/1.2.
Noo, brak 85/1.2 trochę dziwi.
Może chcą zrobić 105 najpierw, bo wersji DN nie ma, a stara już nieprodukowana? A może to tylko ściema, i będzie 105/1.4, a ten cały bokeh master to odwalą w jakiś inny sposób?
¯\_(ツ)_/¯
135/1.4 i 20-200, światłosiła nieznana.
20-200 brzmi jak w końcu ten docelowy spacerzoom turystyczny, w końcu bez tego mocnego kompromisu (28mm) albo tego umiarkowanego (24). Jak jeszcze będzie w miarę rozsądne rozmiarowo (i cenowo, ale obstawiam minimum 5k) to może być hicior.
Ja też jestem potencjalnym zainteresowanym takim 20-200. :smile:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Sigma-200mm-f2-DG-OS-Sports-lens-2.jpg
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Sigma-200mm-f2-DG-OS-Sports-lens-4.webp
Prognozowana cena w okolicach 3.5k euro.
E: Wywaliłem speckę. Za dużo błędów.
Ja też jestem potencjalnym zainteresowanym takim 20-200. :smile:
Ja tak samo.
Nie musi mieć 200, nawet jakby wyszedł podobny do 20-70 Sonego pod Nikona, ale kompaktowy i stałe światło 4 - brałbym.
Nie musi mieć 200, nawet jakby wyszedł podobny do 20-70 Sonego pod Nikona, ale kompaktowy i stałe światło 4 - brałbym.
No dobra, kompromis 20-120/4 :D
Takie kompromisy to ja lubię :D
Całkiem poważnie - trochę dziwię się, że pod Nikona jeszcze nie ma takiego szkiełka (w sensie alternatywy do 20-70)
Sigma 200/2 https://asobinet-com.translate.goog/sigma-200mm-f2-dg-os-sports-product-images-and-specifications/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Mocowanie obiektywu E/L
Budowa 17 elementów w 13 grupach
Listki przysłony 11-listkowa okrągła przysłona
Minimalna odległość ogniskowania 120 cm
Maksymalne powiększenie 1:6.1
Średnica filtra 105 mm
rozmiar 122,4×203 mm
waga 2830 g
Sigma 200/2 https://asobinet-com.translate.goog/sigma-200mm-f2-dg-os-sports-product-images-and-specifications/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Japońska strona, powołująca się na przeciek z Canon-Rumors, który powołuje się na przeciek z fotoplusa, który jest błędny. Czaaad. :D
Żyjemy w globalnej wiosce
:wink:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-lens-teaser-2.jpg
Jutro przed południem czasu PL, Sigma pokaże..
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-135mm-f1.4-Art-DG-lens6.jpg
Bez tulipana wygląda... paskudnie (https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-135mm-f1.4-Art-DG-lens1.jpg)... xD
20-200
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-20-200mm-f3.5-6.3-DG-Contemporary-1.jpg
I, być może, 35/1.2II.
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/07/Sigma-ART-35mm-f1.2-DG-DN-II-lens.jpeg
Z tą 35 coś im nie idzie... Miała jeszcze przed wakacjami wyjść.
grissley
09-09-2025, 00:09
135/1.4?
Wow.
No nie? Sigma szaleje ze szkłami.
200/2, 135/1.4, to kolejny pewnie będzie 100/1. ;)
Mi pikawa przyspiesza, jak widzę 20-200... Tamte są fajne, ale moje Arty dostatecznie gabarytne klocki do noszenia :)
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-lens-teaser-2.jpg
To jakiś clickbait/AI render czy zajawka z oficjalnego źródła? :D
Ten superzoom 20-200//3.5-5.6 przykuł moją uwagę..
Zajawka. Dziś powinny być pokazane.
Kurcze no nie wiem, ze zdjęć oceniając to jakaś taka mała ta Sigma 24-200 (co wskazuje, na niezbyt skomplikowaną konstrukcję optyczną - vide, takie se walory optyczne)
Obym się mylił - pożyjemy, zobaczymy..
paparapa
09-09-2025, 09:37
No cóż 20-200 nawet jak paskudny jest ciekawą propozycją.
Ciekawe czy będzie lepszy od nikona 24-200 i Panasonica 24-200.
Ale chyba nikoniarze będą musieli obejść się smakiem. No chyba, że "prezio" oszalał i będzie też na Z. :mrgreen:
Ciekawe czy będzie lepszy od nikona 24-200 i Panasonica 24-200.
Panasonica 28-200 :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=pobQYXMTrr4
Fenomenalny obiektyw.
- - - - kolejny post - - - - - -
I dalej:
https://www.youtube.com/watch?v=0NBA_BsWV7A
https://www.youtube.com/watch?v=-DXoST1pMM8
20-200 niszczy wszystkie superzoomy na rynku. 20mm, wydaje się mniejszy niż nasze 24-120, ostry bez aberracji i jeszcze makro 0.5x Chyba ludzie będą masowo kupować Megadapa dla tego szkła!
Wind Mill
09-09-2025, 11:24
Ych, jakby to było 14-140 na DX... ;)
Założę nowe tematy o tych obiektywach, bo każdy jest ciekawy. Ale Sigma robi dobrą robotę :)
20-200 niszczy wszystkie superzoomy na rynku. 20mm, wydaje się mniejszy niż nasze 24-120, ostry bez aberracji i jeszcze makro 0.5x Chyba ludzie będą masowo kupować Megadapa dla tego szkła!
No nie wiem..
Właśnie ściągnąłem i obejrzałem RAW'y z tego obiektywu:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/8448016212/sigma-20-200mm-f3p5-6p3-dg-contemporary-sample-gallery
Szacun, że obiektyw startuje od 20mm i fajnie że jest ta ogniskowa "pod ręką", ale dla 20mm ta Sigma jest słaba na rogach i brzegu kadru (jak dla mnie od biedy to to się nadaje do wydruków w rozmiarze max A3)
Co z tego, że jest dostępne 20mm, jak szczegółowość poza centrum jest bardzo niska.
Sony 20-70/4 czy nawet kitowy Panasonic 20-60/3.5-5.6 wygląda na to że mają lepsze osiągi optyczne na 20mm.
Trzeba poczekać na laboratoryjne testy, ale jakbym miał teraz oceniać to zdaje mi się że Olympus 12-100/4 albo Nikkor Z 24-120 czy nawet Panasonic-Leica 12-60/2.8-4 dają zauważalnie lepszą rozdzielczość dla każdej ogniskowej i są lepszym wyborem, bo pomimo iż węższy zakres niż Sigma 20-200, to tam masz bdb jakość obrazu dla każdej ogniskowej.
Póki co te zoomy Sigmy z serii C to wychodzą tak sobie..
Założyłem już wątki:
Sigma 35 mm f/1.2 DG II Art (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320230-Sigma-35-mm-f-1-2-DG-II-Art)
Sigma 135 mm f/1.4 DG Art (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320229-Sigma-135-mm-f-1-4-DG-Art)
Sigma 20-200 mm f/3.5-6.3 DG Contemporary (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320231-Sigma-20-200-mm-f-3-5-6-3-DG-Contemporary)
paparapa
09-09-2025, 11:48
Panasonica 28-200 :mrgreen:
:)
No faktycznie rozpędziłem się.
50/1.2:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50nn-F1.2-DG-patent.jpg
85/1.2:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/85mm-F1.2-DG-patent.jpg
35/1.2:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.2-DG-patent.jpg
50/1.4:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50mm-F1.4-DG-patent.jpg
85/1.4:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/85mm-F1.4-DG-patent.jpg
35/1.4:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.4-DG-patent.jpg
Dwie grupy ostrzące, w celu "zapewnienia lepszej wydajności i celności w fotografowaniu i filmowaniu".
50/1.2
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a024_50_12/images/50_12_dgdn_a024_lc.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50nn-F1.2-DG-patent.jpg
35/1.2
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a025_35_12/images/a025_35_12_specification_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.2-DG-patent.jpg
50/1.4
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a023_50_14/images/a023_50_14_specification_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50mm-F1.4-DG-patent.jpg
85/1.4
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a020_85_14/images/a020_85_14_specification_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/85mm-F1.4-DG-patent.jpg
35/1.4
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a021_35_14/images/a021_35_14_specification_01_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.4-DG-patent.jpg
28/1.2
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/11/SIGMA-28mm-F1.2-patent-768x449.jpg
24/1.2
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/11/SIGMA-24mm-F1.2-patent-768x449.jpg
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/10/Screenshot-2025-10-30-at-11.44.37.png
300/2.8 OS. Był w patencie z 200/2, to może niedługo wyjdzie?
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/12/24-85mm-F2.8-patent-sigma.jpg
24-85/2.8
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/12/35-130mm-F2.8-patent-sigma.jpg
35-130/2.8
Ciekawe, ile z tych patentów pojawi się jako fizyczne obiektywy?
https://www.mirrorlessrumors.com/wp-content/uploads/2025/12/Sigma-24mm-medium-format.png
24/2. Z kryciem klatki 44x33mm.
85/1.2A podobno zostanie pokazana w lutym (CP+?).
andystar
03-02-2026, 00:16
Ciekawi mnie czy te schematy optyczne prezentowane w tym wątku komuś coś mówią?
Czy ktokolwiek może cokolwiek z nich wywnioskować?
Nie mówię o policzeniu ilości soczewek lub ich grup.
1. Plota. Podobno jednak nie 85/1.2, a dwa inne szkła.
2. 35/1.4 i 16/1.4 DC już nie produkowane?
E:
Prezio Sigmy będzie opowiadał o nowych produktach na CP+, w czwartek, 26.02.
https://www.sigma-global.com/jp/news/2026/02/05/011986/
1. Plota. Podobno jednak nie 85/1.2, a dwa inne szkła.
2. 35/1.4 i 16/1.4 DC już nie produkowane?
35/1.4II i APS-C 15/1.4, jako następcy w/w szkieł.
85/1.2 dalej możliwe. Możliwe również, że tylko dla LMA.
Ciekawe, czy ten 15/1.4 pojawi się tylko na LMA/E, czy również na X/RF-S? Bo na Z nie ma co liczyć...
17-40/1.8 (ten, co wyszedł).
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/17-40mm-F1.8-sigma-patent.jpg
24-50/1.8 (FF):
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/24-50mm-F1.8-sigma-patent.jpg
17-40/1.8 (ten, co wyszedł).
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/17-40mm-F1.8-sigma-patent.jpg
24-50/1.8 (FF):
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/24-50mm-F1.8-sigma-patent.jpgNie ma opcji, żeby te dwa obiektywy były podobnych rozmiarów i 24-50/1.8 okazał się spoko optycznie.
Miałem kiedyś Sigma ART 24-35/2 i to był ogromny i ciężki kloc (aczkolwiek wybitny optycznie jak na zoom)
To jeżeli Sigma 24-50/1.8 miałaby być chociaż w połowie tak dobra jak 24-35/2 to musiałby ważyć chyba z 1.5kg i mieć rozmiar klasycznego 70-200/2.8
I pewnie dlatego wypuścili 28-45/1.8, zamiast tego z patentu. ¯\_(ツ)_/¯
Na pewno byłby większy od 28-45/1.8 https://camerasize.com/compact/#959.473.6,959.1154,ha,t
93815
Sigma 35mm F1.4 DG II | ART for E / L – (525 gram)
93816
Sigma 15mm f/1.4 DC DN Contemporary (220 gram)
525 gramów, φ67mm vs 640-645 gramów, 640g
93817
Ciekawe co w 35 się zmieni. Zysk na wadze nie jest duży, ale pytanie czym okupiony.
15 1.4 to jest apsc?
15 1.4 to jest apsc?
Tak, to jest obiektyw pod aps-c
Fajnie, że w końcu Sigma zaczęła wypuszczać obiektywy pod aps-c z pierścieniem do zmiany przysłony.
W obozie Fuji fiesta :D
KadryZpodróży
22-02-2026, 20:26
Tak, to jest obiektyw pod aps-c
Fajnie, że w końcu Sigma zaczęła wypuszczać obiektywy pod aps-c z pierścieniem do zmiany przysłony.
W obozie Fuji fiesta :D
Apropo Fuji to kiedy następca X-H2? Mogliby w końcu pokazać nowe korpusy bo mnie kusi XF500 :roll:
Tak, to jest obiektyw pod aps-c
Fajnie, że w końcu Sigma zaczęła wypuszczać obiektywy pod aps-c z pierścieniem do zmiany przysłony.
W obozie Fuji fiesta :D
jaki jest Twój patent, żeby tego zafajnego pierścienia nie przekręcać przy zmianie obiektywu? :D mam duże łapy, a jak obiektyw ma szeroki pierścień od AF, często mi się żdarza przestawić obiektyw z trybu auto, na f/22, a potem marnuję czas na rozkminy co się odwala
Apropo Fuji to kiedy następca X-H2? Mogliby w końcu pokazać nowe korpusy bo mnie kusi XF500 :roll:Nie mam zielonego pojęcia kiedy następca X-H2 :) Wiem tyle samo co wy, czerpiąc informacje z portali plotkarskich, for internetowych itp.
Ale jeżeli miałbym wróżyć z fusów, to powiedziałbym, że następcy X-H2 nigdy nie będzie. Wiele razy czytałem, że ten model bardzo słabo się sprzedaje i chyba samo Fuji przyznało, że X-H2 to finansowy fail. Co innego X-H2s, który ma warstwową matrycę w spoko cenie i poza oczywistym problemem z precyzją działania autofocus w trybie ciągłym, to ten aparat jest całkiem, całkiem.
Rozumiem, że Fujinon 500/5.6 może kusić - w końcu to kąt widzenia jak 800mm na pełnej klatce (z głębia ostrości jak mniej więcej f/8 przy FF) w cenie około 13 tysi. Całkiem lekkie to nawet i niewielkie jak na swoje parametry, no ale zaryzykował byś taki wydatek, żeby przekonać się w praktyce, że te wszystkie historie o słabym AF-C w Fuji to nie są mity? :)
Odradzam Fuji wszystkim, do wszystkiego - poza fotografią portretową (plener + studio), fotografią podróżniczą, fotografią uliczną no i może fotografią krajobrazową :)
Nie lepiej zanabyć Nikkor Z 180-600/5.6-6.3 zamiast Fujinon 500/5.6?
jaki jest Twój patent, żeby tego zafajnego pierścienia nie przekręcać przy zmianie obiektywu? :D mam duże łapy, a jak obiektyw ma szeroki pierścień od AF, często mi się żdarza przestawić obiektyw z trybu auto, na f/22, a potem marnuję czas na rozkminy co się odwalaWysyłam obiektywy do serwisu, żeby zwiększyli opór pracy pierścienia zmiany przysłon :) Taka akcja to robota na kilka h, kosztuje może góra z 200 pln i załatwia temat całkowicie.
Ja tak sobie poprawiłem między innymi Fujinon 35/1.4 oraz Fujinon 16/1.6, które teraz mają pierścienie zmiany przysłon pracujące super fajnie i z idealnym oporem :)
doznałem dosłownego opadu szczęki jak to przeczytałem :D jak zacząłem czytać, to mysłałem, że zaraz poleci żart! Podziękuję postoję, kółka w aparacie używa się po stokroć wygdniej. Jak dla mnie, to lepiej żeby pierścienia nie było w ogóle (albo żeby przynajmniej istniała fizyczna blokda na A). No a to czego nie pojmuję, to czemu tu nie ma połączenia: konfigurowalny pierścień z możliwością klikania/odklikania. A teraz oba rozwiązania są bezużyteczne... W moim przypadku oczywiście, ale ciekawi mnie ile osób używa tych dodatków.
Pany, ale to nie temat o Fuji.
Co do pierścieni przysłon, to chyba większość Sigm blokadę ma. Chińczycy widać w nią nie potrafią...
Mnie zaś ciekawi, czy i kiedy Sigma się nauczy wykańczać obiektywy na szersze bagnety, bo ten kołnierz to słabo wygląda...
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2026/02/Sigma-15mm-f1.4-DC-DN-Contemporary-lens-3.jpg
doznałem dosłownego opadu szczęki jak to przeczytałem :D jak zacząłem czytać, to mysłałem, że zaraz poleci żart! Podziękuję postoję, kółka w aparacie używa się po stokroć wygdniej. Jak dla mnie, to lepiej żeby pierścienia nie było w ogóle (albo żeby przynajmniej istniała fizyczna blokda na A)
Oj bo ty nic nie rozumiesz :)
Oczywiście, że korzystanie z pokręteł nastaw w aparacie jest szybsze, wygodniejsze, sprawniejsze niż kręcenie pierścieniem przysłon na obiektywie.
Ale to nie o to chodzi.
Używanie pierścienia przysłony na obiektywie nie ma być szybkie, wygodne i sprawne - ma być fajne, ma zwiększyć doświadczenie płynące z korzystania ze sprzętu.
Taki mały rytuał.
Coś jak nastawianie płyty vinylowej, która w porównaniu do korzystania z CD albo plików audio jest wręcz archaiczna w obsłudze.
Ale wiele osób właśnie tak lubi się bawić vinylem, adapterem i ma z radochę z tej całej mechaniki.
Napisz na forum Leica, że doznałeś opadu szczęki jak przeczytałeś że aparaty i obiektywy Leica w większości nie mają nawet autofocusa - wszystko się nastawia w pełni manualnie :D (a kosztują fortunę)
Czasem warto być nieco bardziej otwarty na drugiego człowieka ;)
Mnie zaś ciekawi, czy i kiedy Sigma się nauczy wykańczać obiektywy na szersze bagnety, bo ten kołnierz to słabo wygląda...
może i słabo, ale mimo wszystko lepiej niż na nikonie Z ;)
- - - - kolejny post - - - - - -
Czasem warto być nieco bardziej otwarty na drugiego człowieka ;)
nie no, to że miałem nadzieję znaleźć logiczne wytłumaczenie, nie znaczy od razu, że pogardzam Tobą czy Leicarzem za Wasze fetysze, krzywdy nikomu nie robicie ;)
- - - - kolejny post - - - - - -
ps. wybacz OjTam, już kończymy się bryndzlować fetyszami
Niewiele lepiej...
https://prod-api.mediaexpert.pl/api/images/gallery/thumbnails/images/64/6451364/SIGMA-obiektyw-c-30-1-4-dc-dn-nikon-z-obiektyw.jpg
Tu chińczykom lepiej idzie. I Tamronowi.
a widzisz, ja w ogóle zaponiałem, że wjechały te Sigmy DC na Z, także moja riposta ruszyła na spotkanie Titana od OceanGate...
Taa, cieszą się taką popularnością, że trudno o nich nie zapomnieć.93841
PS. MSZ Nikon mógłby śmiało wpuścić 35/50/85 f/1.4 A na N/Z.
1. I tak są droższe, niż Nikkory f/1.8S, a f/1.4 to inna półka.
2. N nie ma swoich odpowiedników, bo, jak wyżej, f/1.4 to inna półka.
No cóż...
Tak po prawdzie, to Sigma i Viltrox uzdrowili zarówno platformy pełnoklatkowe, jak i aps-c
Weźcie sobie wyobraźcie świat, gdzie nie ma obiektywów tych dwóch firm.
Do wyboru tylko systemowe szkła + zoomy od Tamrona :)
Masakra jakaś by była.
Sigma 15mm f/1.4 DC DN Contemporary (220 gram)
https://www.youtube.com/watch?v=6LRC3KtzP9o
Mnie zaś ciekawi, czy i kiedy Sigma się nauczy wykańczać obiektywy na szersze bagnety, bo ten kołnierz to słabo wygląda...
Sigma nic z tym nie zrobi, bo jak ma to zrobić skoro bagnet Z ma taką a nie inną szerokość, a oni zaprojektowali szkło pod aps-c :)
Nikon i Canon wymyślili sobie bagnet o rozmiarze niczym jak z średniego formatu, bo niby dzięki temu obiektywy mają mniej winietować czy jakieś inne marketingowe mambo-jumbo czytałem.
A winieta i dystorja w szkłach Canona bije wszelkie rekordy (szczególnie te "budżetowe" słoiki z STM)
Obiektywy Nikkor pod bagnet Z też winietują jak ta lala.
Z estetycznego punktu widzenia, to najładniejszy bagnet ma Sony i Fuji :D
Tylko że Sony bagnet o podobnych parametrach co Fujifilm X wykorzystuje teraz do aparatów pełnoklatkowych.
Zgadza się :)
Ciekawe, czy inżynierowie z Sony myśleli o FF kiedy projektowali bagnet E, czy teraz muszą stawać na głowie żeby do tak wąskiego bagnetu zmieścić matrycę pełnoklatkową i żeby nie było kichy w rogach kadru.
Zgadza się :)
Ciekawe, czy inżynierowie z Sony myśleli o FF kiedy projektowali bagnet E, czy teraz muszą stawać na głowie żeby do tak wąskiego bagnetu zmieścić matrycę pełnoklatkową i żeby nie było kichy w rogach kadru.
W zamyśle bagnet E miał pozwolić na bardzo małe, kompaktowe bezlusterkowce. Nie zakładano, że bezlusterkowce rozwiną się do pełnej klatki.
Nikt wtedy nie myślał o FF jak tam w pierwszym modelu aps-c bagnet wystawał z góry i z dołu
https://www.dpreview.com/files/p/articles/6093779516/images/EMount-nolens.jpeg
paparapa
24-02-2026, 11:17
Oj bo ty nic nie rozumiesz :)
Oczywiście, że korzystanie z pokręteł nastaw w aparacie jest szybsze, wygodniejsze, sprawniejsze niż kręcenie pierścieniem przysłon na obiektywie.
Ale to nie o to chodzi.
Używanie pierścienia przysłony na obiektywie nie ma być szybkie, wygodne i sprawne - ma być fajne, ma zwiększyć doświadczenie płynące z korzystania ze sprzętu.
Taki mały rytuał.
Coś jak nastawianie płyty vinylowej, która w porównaniu do korzystania z CD albo plików audio jest wręcz archaiczna w obsłudze.
Ale wiele osób właśnie tak lubi się bawić vinylem, adapterem i ma z radochę z tej całej mechaniki.
Napisz na forum Leica, że doznałeś opadu szczęki jak przeczytałeś że aparaty i obiektywy Leica w większości nie mają nawet autofocusa - wszystko się nastawia w pełni manualnie :D (a kosztują fortunę)
Czasem warto być nieco bardziej otwarty na drugiego człowieka ;)
Tak trochę dla przekory... ;)
Porównanie winylu do CD nie jest mz trafione.
Raczej powinieneś porównywać dwa warianty gramofonu. Np. jednego z automatyką ramienia, a drugiego bez. :-P
Sigma nic z tym nie zrobi, bo jak ma to zrobić skoro bagnet Z ma taką a nie inną szerokość, a oni zaprojektowali szkło pod aps-c :)
Się powtórzę: chińczycy i Tamron jakoś dają radę. Dają radę zmienić tył obiektywu żeby pasował, bez ładowania kołnierza.
grissley
24-02-2026, 14:43
Nikt wtedy nie myślał o FF jak tam w pierwszym modelu aps-c bagnet wystawał z góry i z dołu
No i takie rozmiary aparatu na wyjazdy to ja rozumie. A nie jakieś kloce...
A6500 -czyli pierwszy ich model aps-c ze stabilizacją wprowadzili 10 lat temu i od tamtej pory jakichś wielkich udoskonaleń aparatów to tam nie zanotowano.
W sumie to tak jakby w 2011 (NEX-7) wszystko wymyślili https://camerasize.com/compact/#33,910,ha,b
grissley
25-02-2026, 02:19
AF w A6600 jednak jest ponoć sporo lepszy (nie mam A6500 do porównania), a w A6700 jeszcze lepszy.
Inna sprawa, że A6700 przy NEX7 to jakby kloc.
93913
przedostatni
93914
Premiera we wrześniu.
Nikt wtedy nie myślał o FF jak tam w pierwszym modelu aps-c bagnet wystawał z góry i z dołu
https://www.dpreview.com/files/p/articles/6093779516/images/EMount-nolens.jpeg
To zdjęcie temu przeczy. Gdyby nie myśleli o FF to by nie robili tak dużego bagnetu na tak małą matrycę.
Ta Sigma 85/1.2 nie jest jakaś ogromna. Gorzej, że zapowiadana dopiero na wrzesień, czyli przepadnie sezon plenerów. :( Rok w plecy jeśli chodzi o decyzję o zakupie. Wkurzę się jak mi nie podejdzie.
Wywiad z Kazuto Yamaki prezesem Sigma
https://phototrend-fr.translate.goog/2026/03/interview-sigma-cpplus-2026-kazuto-yamaki/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Jeśli ktoś się wybiera do Anglii w marcu lub kwietniu to Sigma rusza z dużą akcją promocyjną tutaj.
Targi w Birmingham i kilka "fotospacerów" z 1.2/35 i 1.2/50.
Szczegóły (https://sigma.cmail19.com/t/y-e-athhkkd-hrdjuiidkh-b/)
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2026/03/cpp00059-1.png
85/1.2: ~ 90 mm x 120 mm
150/1.7
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/150mm-F1.7-sigma-patent.jpg
105/1.4
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/105mm-F1.4-sigma-patent.jpg
100/1.2
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/100mm-F1.2-sigma-patent.jpg
180/1.4
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/180mm-F1.4-sigma-patent.jpg
Wszystkie pochodzą z jednego patentu z 135/1.4A.
Jest plotka, że we wrześniu Sigma ma wypuścić 65mm jaśniejsze niż 1.2 i to z AF.
I skończy się na 65/1.15 DC. 🤪
W sumie i tak nieźle. Zawsze jakaś ciekawostka.
Była też plota, że Sigma może mieć w planach aparat na LMA, większy niż BF czy fp.
Ciekawe, jak się to ma do informacji, że ogarnęli pełnoklatkowe Foveony?
Sigma mogłaby w końcu wypuścić cos na bagnet Z, a nie tworzyć jakieś wynalazki dla foto nerdów.
Taki 20-200/3.5-6.3 przykładowo na bagnet Z. Idę o zakład, że schodził by z półek sklepowych jak świeże bułeczki :mrgreen:
No jednego klienta na taki zoom w wersji z mocowaniem Z już mają - czyli mnie :D
grissley
16-04-2026, 15:05
Taki 20-200/3.5-6.3 przykładowo na bagnet Z. Idę o zakład, że schodził by z półek sklepowych jak świeże bułeczki :mrgreen:
Zwłaszcza, jakby go podrasowali i na 50mm miałby chociaż te 4~4.5, a nie 5.6...
Sigma mogłaby w końcu wypuścić cos na bagnet Z, a nie tworzyć jakieś wynalazki dla foto nerdów.
Taki 20-200/3.5-6.3 przykładowo na bagnet Z. Idę o zakład, że schodził by z półek sklepowych jak świeże bułeczki :mrgreen:
No jednego klienta na taki zoom w wersji z mocowaniem Z już mają - czyli mnie :D
Idź truj zad Nikonowi, może ustąpią (ta, pewnie). :roll:
Widać coś im nie pykło w dogadywaniu się, skoro po tych 3ech pierwszych DC kolejnych już nie było...
Toż to szklo typowo do krajobrazów i widoczków, gdzie i tak przymykasz zazwyczaj do f/8 co najmniej :D
Jedna działka przesłony mniej, czy tam wiedej.. Co to za różnica.
Do wnętrz ten super zoom i tak za ciemny.
W zasadzie ta Sigma 20-200 do niczego innego się zbytnio nie nadaje (tak myślę), jak właśnie do takich amatorskiego focenia krajobrazów podczas wycieczek, bądź wakacji.
Idź truj zad Nikonowi, może ustąpią (ta, pewnie). :roll:
Widać coś im nie pykło w dogadywaniu się, skoro po tych 3ech pierwszych DC kolejnych już nie było...Tak, już widzę jak zarząd Sigmy przestawia fabryki na produkcję ich obiektywów z mocowaniem Nikon Z, bo bitigz z forum.nikoniarze.pl marudzi, że nic z portfolio Sigmy nie ma z natywnym mocowaniem Z [emoji38]
Dlatego napisałem, żebyś marudził Nikonowi. :lol:
Ale tak na poważnie, to ja myślę że brak Sigm z mocowaniem Z, to nie jest decyzja Sigmy, tylko decyzja chciwych dziadów z zarządu Nikona.
Narobili jakieś wynalazki jak Nikkor Z 35/1.2 S za 12 tysi, czy tam Nikkor Z 135 "Plena" za 11k pln, no i kto o zdrowych zmysłach kupiłby te obiektywy, gdy na półce obok stoją 3x tańsze Viltrox 35/1.2 oraz Viltrox 135/1.8 z serii LAB.
Chyba jakiś ultimate die hard fanboy Nikona wybrałby Nikkory zamiast Sigmy.
Nikon o tym doskonale wie i broni się rękoma i nogami, co można zaobserwować bardzo wyraźnie (pozew sądowy)
A teraz wyobraźcie sobie, że na półce sklepowej obok przykładowo Nikkor Z 35/1.4 stoi Sigma Z 35/1.4 II, albo obok Nikkor Z 24-200/4-6.3 leży Sigma Z 20-200/3.5-6.3 za te same pieniądze. Gabaryty i waga zbliżone.
Nikon sam jest sobie winien tymi dziwnymi decyzjami, jak projekt manuaknego 58/0.95 "noct" na samym początku istnienia bagnetu Z. Po co to komu się pytam? [emoji38]
Sigmy 35 i 50/1.4 kosztują 2x więcej, niż Nikkory 35 i 50/1.4. Słabe porównanie. ;)
I dlatego nie widzę powodów, dlaczego akurat tych trzech Sigm nie ma na N/Z. No ale co zrobisz.
A 58/.95 to taki pokaz siły, ale tak se wyszedł. MSZ dużo lepiej z teleszkłami wymyślili.
cz4rnuch
16-04-2026, 16:14
0.95 to taki złoty cielec jest. Nikt go nie kupił, ale egzemplarze testowe krążą z rąk do rąk (influencerów) ku czci nowego bagnetu. A tak na serio to myślę, że to po prostu taka droga reklama. Bo projekt raczej tani nie był. Nikomu może niepotrzebny, ale w jakimś sensie pokazuje możliwości bagnetu.
Ciekawe czy plota się sprawdzi.
95188
Ktoś tworzący tę grafikę walnął się z datą. No i 65 mm na 65 lecie firmy, co za koincydencja :)
cz4rnuch
16-04-2026, 17:43
Ktoś tworzący tę grafikę walnął się z datą...Sigma, skromna rodzinna manufaktura więc pewnie nie lubią rozgłosu :) Ale, że nasi koledzy nie donieśli, że od blisko roku takie cudo jest na rynku to wstyd :)
Nie tylko z datą, ale to już wina AI.
Wygląd ze szkieł lustrzankowych zaczerpnięty.
No i 65/1 nie potrzebuje gwintu 82mm, ale o Sigmie mowa... :mrgreen:
cz4rnuch
16-04-2026, 18:04
Nie tylko z datą...To pewnie jedno z tych szkieł, których się nie przymyka więc na co komu pierścień do takich ustaw?
grissley
16-04-2026, 19:17
Toż to szklo typowo do krajobrazów i widoczków, gdzie i tak przymykasz zazwyczaj do f/8 co najmniej :D
No dokładnie - taki i mój wniosek. Ale jak jadę na wycieczkę to czasem coś pseudoreporterskiego by się cyknęło, coś okolicznościowego, jakieś miejskie klimaty z wieczora czy jakiś w miarę oswojony ptasior nad rzeką. Do takich zabaw już trochę ciemno, co trochę się gryzie z ideą jednego wyjazdowo przyspawanego szkła.
Narobili jakieś wynalazki jak Nikkor Z 35/1.2 S za 12 tysi, czy tam Nikkor Z 135 "Plena" za 11k pln, no i kto o zdrowych zmysłach kupiłby te obiektywy, gdy na półce obok stoją 3x tańsze Viltrox 35/1.2 oraz Viltrox 135/1.8 z serii LAB.
LABy są pono kliniczne i mają tyle charakteru co politycy przyzwoitości. Jakby te droższe nikkory rewanżowały się ciekawszym obrazowaniem przy akceptowalnych pozostałych parametrach to kupcy sie znajdą.
Ale niech wpuszczą Sigmę chociaż z tym, czego sami nie oferują. Albo z tym, co mają dużo tańsze... :(
Od dłuższego już czasu mówi się o 85/1.2 - ma być zaprezentowana na targach fotograficznych w Pekinie, a dostępna już we wrześniu.
95912
grissley
18-05-2026, 11:05
Wygląda jak bagnet F...
ma być zaprezentowana na targach fotograficznych w Pekinie,
Nie "ma być", a był. Właśnie z tych targów to zdjęcie jest. Targi się dziś skończyły.
Nie "ma być", a był. Właśnie z tych targów to zdjęcie jest. Targi się dziś skończyły.
Uciekł mi tydzień :) Jakoś zapamiętałem, że targi będą pod koniec maja.
Ciekawe jak ta Sigma wypadnie w porównaniu z Canonem i Nikonem.
Uciekł mi tydzień :)
Uuuu, ostra impreza była. ;)
Ciekawe jak ta Sigma wypadnie w porównaniu z Canonem i Nikonem.
Pewnie całkiem spoko, pytanie tylko, czy nie odwalą takiej maniany z winietą jak w 35/1.2II... :roll:
Uuuu, ostra impreza była. ;)
Majówka zobowiązuje ;)
Pewnie całkiem spoko, pytanie tylko, czy nie odwalą takiej maniany z winietą jak w 35/1.2II... :roll:
Sama winieta jakoś mi nie przeszkadza mocno, ja nawet ją lubię. Mniej mi się za to podobają kocie oczy, a jak wiadomo jedno wynika z drugiego.
Kocimi oczami bym się nie przejmował. Za bardzo, w każdym razie.
Chyba wszystkie 85tki je mają.
Patenty:
150–600mm f/5-6.3
95984
100-400mm f/5-6.3
95985
125–700mm f/6.3-9
95986
Dwa zdjęcia z targów, obiektyw na dłoni, więc chociaż jest widoczna jakaś skala.
95998
95999
Ale kloc :D
Jestem ezoteriuszem.. widzę przyszłość.. Ta Sigma będzie ostra od brzegu do brzegu na f/1.2, będzie mieć dużą winietę i dystorsję. No i kremowe tło :D
Wykreśl dystorsję, w końcu to telestałka. Z resztą pewnie trafisz. [emoji1787]
125–700mm f/6.3-9
W nazwie pliku jest 150-700, w opisie patentu 123-777, czyli raczej 120-800... Ciekawostka. :D
Pewnie i tak szybko nie wyjdzie którekolwiek z tych szkieł, jeśli w ogóle.
Ale kloc :D
Jestem ezoteriuszem.. widzę przyszłość.. Ta Sigma będzie ostra od brzegu do brzegu na f/1.2, będzie mieć dużą winietę i dystorsję. No i kremowe tło :D
Nie jest jeszcze taki duży. Miałem 85/1.4 Art pod DSLR. Rozmiar filtra 86mm, 126.2 x 94.7 mm, waga 1130g
Daj Pan spokój z takimi ciężarami :D Ja już autentycznie wyrosłem z takich wielkich i ciężkich landar. Kiedyś wierzyłem, że ta waga, rozmiar i cena przełożą się na pro jakość zdjęć, że będę bardziej doceniany bo większy "bajer" w fotkach itp
Ale to jak człowiek był młody, głupi i słuchał durnot od kolegów po fachu.
Teraz imponują mi w zdjęciach zupełnie inne rzeczy, a im bardziej rozmyte tło w zdjęciu widzę, tym z reguły bardziej nudne takie zdjęcie jest dla moich oczu :D
Patenty
85/1.2
96054
105/1.4
96055
135/1.4
96056
Sigma ma chyba po parę patentów na jedno szkło. Ciekawe.
Niech oni lepiej opatentują wejście w bagnet Nikon Z :mrgreen:
Raczej niech N da zielone światło.
grissley
23-05-2026, 22:24
Raczej niech N da zielone światło.
Może za słabo Sigma o te zielone światło zabiega...
Sigmie może bardziej zależeć, niż N. Tamten rok na kresce skończyli. Tu byłby dodatkowy rynek zbytu.
Może N ma dalej focha za tamtą akcję z OS?
Admin SAR twierdzi, że Sigma na dniach pokaże "zabawne" (cokolwiek by to miało znaczyć) szkiełko full frame, standardowo E/L.
Nie wiem, czy to to "zabawne" szkiełko z ostatniego przecieku, ale Sigma kroi jakiś UWA zoom:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2026/06/Sigma-wide-angle-zoom.png
Mieli kiedyś patent na 10-24/4, może to ten, tylko z 20mm na końcu?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.