Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : [ Sigma ] Patenty (i ploty na temat) szkieł Sigmy.



OjTam
26-01-2024, 00:28
Bo czemu nie...?

Kilka świeżych patentów:
28-70mm f/2.0 - No ok. Ten był znany już parę lat temu. Czyli będą 3 systemy z takim szkłem - pierwotny Canon, teraz L-mount i Sony. Czyżby to był powód zakończenia produkcji Art 24-70/2.8 DG DN?
400mm f/2.8 - Łooo... Ciekawe, ile zawołają?
135mm f/1.8 - Ha! A nie mówiłem? :mrgreen:
12mm f/1.4 - To wygląda ciekawie... jaki rozmiar będzie to miało?
10mm f/1.4 APS-C - taka ciekawostka, kontynuacja linii stałek APS-C.


Za Sony Alpha Rumors.

crusiek
26-01-2024, 10:00
Noooo, nieźle xD

MstrG
26-01-2024, 11:49
135/1.8 była oczywista po tej całej wyprzedaży.
Ciekawe jak wypadnie 28-70/2 w starciu z Canonem.

OjTam
26-01-2024, 13:53
W tych samych patentach jest jeszcze 12-24/2.8 czy 14/1.8, ale nie jestem pewien, czy wcześniej nie wypłynęły.


Podobno Sigma ma coś pokazać za niecałe 2 tygodnie. Pożyjemy, zobaczymy. Choć na N/Z pewnie i tak bzdy będzie. :lol:

OjTam
07-02-2024, 00:08
Tym razem nie patent, a plota.
S500/5.6, 21.02, Sony E i L-mount. Linia (A? C? S?) i cena nieznana.

OjTam
12-02-2024, 21:52
S500/5.6? -> S500/5.6 Sports.

I nowość.
15/1.4 DG DN. Rybie oko. Kołowe.

Oba mają być w okolicach 21.02 pokazane.

OjTam
20-02-2024, 00:43
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/02/15mm-SAR.jpg
Bliźniak 14/1.4. I diagonalne, nie kołowe rybie oczko.

https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/02/500SAR.jpg


Cóż, w sumie i tak niedługo Sigma je oficjalnie pokaże, więc...

OjTam
26-04-2024, 14:58
Sigma 24-70/2.8G2 w maju.
Mniejsza, lżejsza, lepsza optycznie i poprawiony AF.
Standardowo S/FE i L-mount.

fafniak
27-04-2024, 10:07
Sigma 24-70/2.8G2 w maju.
Mniejsza, lżejsza, lepsza optycznie i poprawiony AF.
Standardowo S/FE i L-mount.
O! Ciekawe za jaką kasę. Mniejsza i lżejsza - to lubię. Po przygodzie z tamronem, odechciało mi sie tej firmy

OjTam
07-05-2024, 20:54
Oj, chyba jednak mniejsza nie będzie:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/05/700px3.jpg

16 maja ma zostać pokazana.

PS. Plotki plotkami, możliwy wewnętrzny zoom.

OjTam
17-05-2024, 18:45
Plota:
Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN.
Głównie dla filmowców.
Wkrótce.

Ciekawe, czy to ta, o której plotki na czerwiec krążą?
I co z 28-70/2?

OjTam
28-05-2024, 22:15
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2024/05/Youtube.jpg

Po premierze tej Sigmy, N zostanie jedynym pełnoklatkowym systemem bez zooma jaśniejszego, niż f/2.8. ¯\_(ツ)_/¯
Ciekawe, na jak długo? ;)

odzio
28-05-2024, 22:43
Tamron 35-150/2-2.8 się liczy? ;)

Niezła kobyła na obrazku

OjTam
28-05-2024, 22:47
Nie. Ma f/2.8 na końcu. ;)

No, małe to nie będzie: 82mm filtr i waga w okolicach 1kg.

OjTam
08-08-2024, 15:31
Odkopię lekko:

Plotka:
28-105/2.8. Kosztem 4mm na początku ma być mniejsza i lżejsza niż Canonowski 24-105. Początek września. Klasycznie Sony E i L-mount.

Zapowiedź:
Filmowa wersja 28-45/1.8. Zachowa AF, dostanie pierścień ostrzenia ze znaczkami odległości, nieklikający pierścień przysłon i kompatybilność z matte-boxami fi 95mm.

Patent:
Pełnoklatkowy 10-24/4.

OjTam
12-10-2024, 19:59
Z Q&A z CEO Sigmy, Kazuto Yamaki.
https://i.imgur.com/4gj2k4N.png

Całość, ang. (https://blog.sigmaphoto.com/2024/qa-with-sigma-ceo-kazuto-yamaki-at-sigma-americas-open-house/)

OjTam
07-11-2024, 20:34
Kolejne dwa patenty:
50-100/1.8
https://i0.wp.com/asobinet.com/wp-content/uploads/2024/10/50-100mm-F1.8-DG-DN-patent.jpg?w=640&ssl=1

45-90/1.8
https://i0.wp.com/asobinet.com/wp-content/uploads/2024/10/45-90mm-F1.8-DG-DN-patent.jpg?w=640&ssl=1

Oba pełnoklatkowe.

OjTam
10-12-2024, 18:49
W ostatnim wywiadzie (https://youtu.be/sEwlei41-6Y), CEO Sigmy, Kazuto Yamaki, puścił farbę, że S pracuje nad "teleobiektywem, jaki nigdy wcześniej nie istniał. Fotografowie sportu i przyrody będą zadowoleni."
Jakieś pomysły?
Ludki na necie 700/8 obstawiają, był w jednym patencie z 500/5.6.

fafniak
10-12-2024, 19:46
600 2.8 ? ;)

OjTam
10-12-2024, 20:08
I egzoszkielet wspomagany w zestawie. :mrgreen:

andystar
11-12-2024, 21:27
4,5 / 800mm

fafniak
11-12-2024, 21:31
I egzoszkielet wspomagany w zestawie. :mrgreen:

ahhh dla twardzieli nie będzie to problemem

OjTam
11-12-2024, 21:37
No to będą dwie wersje: z egzoszkieletem lub karnetem na siłownie i odżywki białkowe. ;)

cdc
11-12-2024, 21:39
Ja stawiam [życzeniowo] na stałoogniskowy długi teleobiektyw z dwoma wbudowanymi telekonwerterami [np. 1,4x i 1,7x].

OjTam
29-01-2025, 18:16
Sigma pokaże nowe produkty 1 marca, na targach CP+.
Jednym z nich być może będzie 28-45 T2 Cine AF. Więcej nie wiadomo.

OjTam
05-02-2025, 00:49
Drugim pokazanym na CP+ szkłem Sigmy ma być 800/6.3.
Tylko jak się to ma do "nieistniejące wcześniej"?

OjTam
02-03-2025, 13:35
No, jak widzimy, z powyższych szkiełek nic nie wyszło. :mrgreen:

https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/03/Sigma-35mm-f1.2-DG-DN-Art-II-lens-rumors-1.jpg

Ma być mniejsza, lżejsza i lepsza niż obecna 35/1.2A. E i L, oczywiście.

Do tego:

This year we will have a variety of lenses, including Art lenses. There are some lenses for which it would be inappropriate to mention the specs

poste
02-03-2025, 14:41
Więcej plotek o nowej Sigmie Art 35/1.2

https://www.sonyalpharumors.com/sigma-says-a-new-35mm-f-1-2-ii-fe-lens-is-coming-in-2025-and-it-will-be-smaller-and-better/

OjTam
31-03-2025, 15:43
Sigma znowu coś kroi.
Wg plotek, to będzie tele-stałka, jasna, brak odpowiednika na E.

200/2? xD

OjTam
28-04-2025, 22:15
Sigma 200/2 Sports ma zostać pokazana "przed latem". Niedługo po niej 35/1.2 Art G2.

OjTam
30-05-2025, 22:59
17.06 (czy coś koło tego) na targach Bild Expo, Sigma ma pokazać 17-40/1.8A APS-C, oraz 12/1.4C, również APS-C.
Oba szkła mają być dostępne praktycznie na wszystko, oprócz N/Z.

Z pełnoklatkowych, mają zostać zaprezentowane w lecie, oprócz 200/2 i 35/1.2G2, druga jasna telestałka, jakiej wcześniej nie było, oraz zoom spacerowy, o też niespotykanych wcześniej parametrach.

Schwefel
31-05-2025, 16:39
17.06 (czy coś koło tego) na targach Bild Expo, Sigma ma pokazać 17-40/1.8A APS-C, oraz 12/1.4C, również APS-C.
Oba szkła mają być dostępne praktycznie na wszystko, oprócz N/Z.
Na papierze bardzo fajne szkiełko, 535g wagi i wewnętrzne ogniskowanie. 18-35/1.8 Art była te 300g cięższa przy mniejszym zakresie ogniskowych. Z drugiej strony brak OS, więc nawet jakby były pod Ztkę to nie ma wielkiego sensu przy braku body ze stabilizacją. Takie ostre F1.8+IBIS przy tej wadze to idealne szkło na nocne foty w podróży.

OjTam
31-05-2025, 17:08
IBIS... tak...
Szkiełko wydaje się (wydaje, bo na solidniejszą opinię trzeba poczekać na recki) być dobre pod filmowanie, a tam i tak się ze stabilizatorów jedzie.
Szansa, że N zrobi DX z IBIS jest xx razy większa, niż że sami takie szkło ogarną.
Od biedy można by było pod Z7 podpiąć, dalej by całkiem przyjemne ~20mpix zostało.
N/Z jako jedyny niedostępny bagnet wygląda... No cóż, słabo.

cz4rnuch
31-05-2025, 17:29
Mniej konkurencyjne niż na aparatach z wbudowanym ibis owszem, ale od razu bez większego sensu? 18-35 był hitem Sigmy a pracował na wielu lustrzankach bez stabilizacji. Wiadomo, czasy się zmieniają, apetyt rośnie, ale nadal można znaleźć sporo zastosowań dla takiego szkła gdzie stabilizacja nie jest potrzebna lub można ją zastąpić (np. gimbalem przy filmowaniu). W każdym razie takie szkiełko zapewne bardziej podbija sens istnienia systemu apsc od Nikona niż jego zupełny brak oraz brak firmowej alternatywy. Z drugiej strony chyba Nikon nie kładzie jeszcze krzyżyka na apsc i tak jak napisał ojtam nie jest wykluczone, że body z ibis się pojawi.

PS W sumie jest megadap i inne alternatywy, chyba dość popularne wśród Nikoniarzy. Sigma może zarobić nawet nie wypuszczając wersji NZ :)

OjTam
04-06-2025, 13:08
https://www.optyczne.pl/upload2/300865_sigma-cover.jpg

Jak można się domyślić, są to filmowe (z AF) wersje szkieł 28-45/1.8 oraz 28-105/2.8.
Mocowanie L-Mount i S/FE, klasycznie.
Dostępność, odpowiednio, listopad i wiosna przyszłego roku.

Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).

zbyk
04-06-2025, 20:59
Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).
Tu trochę mi japę zatkało kakało. Skrajne pozycję to 18mm i 120mm f/1.2 z polem obrazowym większym niż FF o.O Fakt że 2kg masy i 35kilo cebuli, ale mimo wszystko tego jeszcze nie było!

OjTam
07-06-2025, 23:07
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/sgdn17-40x_040620251422519596.jpg

fafniak
08-06-2025, 11:04
https://www.optyczne.pl/upload2/300865_sigma-cover.jpg

Jak można się domyślić, są to filmowe (z AF) wersje szkieł 28-45/1.8 oraz 28-105/2.8.
Mocowanie L-Mount i S/FE, klasycznie.
Dostępność, odpowiednio, listopad i wiosna przyszłego roku.

Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).

Ciekawe czy trzymają ostrość przy zmianie ogniskowej

paparapa
08-06-2025, 12:45
https://www.optyczne.pl/upload2/300865_sigma-cover.jpg

Jak można się domyślić, są to filmowe (z AF) wersje szkieł 28-45/1.8 oraz 28-105/2.8.
Mocowanie L-Mount i S/FE, klasycznie.
Dostępność, odpowiednio, listopad i wiosna przyszłego roku.

Do tego Sigma zapowiedziała filmową linię Aizu Prime (https://www.optyczne.pl/21132-nowość-Sigma_Aizu_Prime.html).


Podoba mi się to dłuższe. Ciekawe jak je wycenią.

BeatX
08-06-2025, 20:02
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/sgdn17-40x_040620251422519596.jpg

Tutaj widać jaki to klamot (jak na standardy aps-c)

88369

OjTam
08-06-2025, 20:31
Ciekawe czy trzymają ostrość przy zmianie ogniskowej
Dobre pytanie. Przejrzałem kilka recenzji "zwykłych" wersji i nikogo nie podkusiło, żeby sprawdzić.
Swoją drogą, Sony nie ma jakieś rozwiązania od strony elektronicznej?
Coś mi dzwoni, że było...

Podoba mi się to dłuższe. Ciekawe jak je wycenią.
"Zwykła" 7k, więc... minimum tyle.
Skoro ma być na wiosnę przyszłego roku, jeszcze wiele się może zmienić... :roll:

Tutaj widać jaki to klamot (jak na standardy aps-c)

Trochę dłuższa, niż S17-50/2.8 na DSLR, za to węższa i nie zmienia rozmiaru przy zoomowaniu.


I kolejna plota:
180-800/5.6-8.

BeatX
08-06-2025, 21:13
Trochę dłuższa, niż S17-50/2.8 na DSLR, za to węższa i nie zmienia rozmiaru przy zoomowaniu.


Zgadza się.
Ale ostatecznie ta nowa Sigma 17-40/1.8 da takie samo pole widzenia i głębię ostrości jak pełnoklatkowy zoom 26-60/2.8
Na rynku jest fantastyczny Sony 24-50/2.8 G (który jest mniejszy, lżejszy i ma bardziej użyteczny zakres), oraz niedawno wypuszczony Panasonic 24-60/2.8, który jest w zasadzie tych samych rozmiarów i wagi co Sigma 17-40/1.8
Więc rozpatrując Sigmę z tej perspektywy to żadne "wow" (chociaż rozumiem, że na niektórych może robić wrażenie)
Użytkownicy Nikon Zfc czy Z50 pewnie są zainteresowani Sigmą 17-40/1.8, ale użytkownicy pełnoklatkowych aparatów Nikon Z są w wygodniejszej sytuacji, bo wystarczy kupić tani adapter Viltrox E-Z AF (https://www.optyczne.pl/20702-news-Viltrox_E-Z_AF_Lens_Mount_Adapter.html) i można używać na body Nikona obiektywy Sony 24-50/2.8 G lub Sony 20-70/4 G i cieszyć się wszystkimi zaletami pełnej klatki :rolleyes:

zbyk
08-06-2025, 21:36
Da głębię ostrości jak f/2.8, ale czas naświetlania jak f/1.8 :) nie znam tych zbytnio tych szkół, ale panas 24-60/2.8 z tego co mi się kołacze po głowie nie jest idealnie ostry w rogach. Może się mylę, oczywiście, szkoda mi czasu na zgłębianie tajników obiektywów, których nigdy nie będę posiadać, ale bawiłem się Artem 17-35/1.8 na lustrzance aps-c i trzeba przyznać, że jest to kozackie szkło

OjTam
10-06-2025, 23:17
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/Screenshot-2025-06-10-at-08.40.04.png

400-800/8 (~45cm długości).

Wszystkie 3 szkła; 300-600/4, 180-800/5.8-8.4 i ten 400-800 pochodzą z jednego wniosku patentowego. Wniosek został złożony w listopadzie 2023 roku.

cdc
11-06-2025, 10:30
Ta Sigma 17-40/1.8 ma 4000 zł kosztować.

OjTam
11-06-2025, 21:35
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/sgdn12se_100620251213589629.jpg

Możliwa cena ~2700PLN, może zostać pokazana z opóźnieniem.

cdc
13-06-2025, 23:35
Sigma 12mm F1.4 DC:
14 elementów w 12 grupach
Listki przysłony 9
Minimalna odległość ogniskowania 17,2 cm
Maksymalne powiększenie 1:8.
Średnica filtra 62mm
φ68,0×69,4 mm
225g
https://www-sonyalpharumors-com.translate.goog/surprising-update-sigma-12mm-f-1-4-aps-c-e-mount-lens-launch-delayed-here-is-the-full-press-text/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

dla porównania https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Sony_E+11mm+f_1.8+Lens_vs_Yongnuo_YN+11mm+f_1.8S+D A+DSM+WL+Lens+Sony+E_vs_Samyang_12mm+f_2.0+AF+Comp act+Ultra-Wide+Angle+Lens+for+Sony+E-Mount_vs_Viltrox_AF+13mm+f_1.4+XF+Lens+for+Sony+E/BHitems/1709231-REG_1807736-REG_1635649-REG_1713856-REG
więc wyszedł mały i lekki.

OjTam
14-06-2025, 00:05
Mam drobne wątpliwości do tych MTF, ale 17-40 może być słaba w rogach na 17mm:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/Screenshot-2025-06-13-at-09.19.41.png



Sigma 12mm F1.4 DC:

Swoją drogą, ciekawe, czy to ten 12/1.4, co jest w pierwszym poście, czy inny, o tej samej ogniskowej i świetle?
Niestety, tamte ploty nie miały schematów optycznych.

cdc
14-06-2025, 01:48
Na pełnej dziurze 0.8 na 2/3 kadru i spadek do 0.5 to bardzo dobrze.

Sigma 18-35 mm F1.8 DC HSM Art

https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/mtf_18_35.webp




Sigma 12mm F1.4 DC DN

https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/06/Screenshot-2025-06-13-at-09.08.01.png

Sigma 16mm F1.4 DC DN

https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/16mm-F1.4-MTF_16mm.webp

Sigma 23 mm F1.4 DC DN

https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/MTF_23mm.webp

BeatX
14-06-2025, 13:53
Moim zdaniem Sigma musiała pójść na jakiś kompromis optyczny w przypadku 17-40/1.8
Fizyki nie oszukasz - chcesz super jakości optycznej, musisz to dźwigać i znaleźć na to miejsce w torbie, no i najczęściej sporo za to zapłacić :mrgreen:

Sigma 12/1.4 wygląda obiecująco, ale dla mnie wyznacznikiem jakości jest Viltrox 13/1.4, który optycznie poza słabą transmisją światła (strata około 2/3 EV), taką se pracą pod ostre światło, i wyraźną komą @f1.4-2.8 to jest w zasadzie pozbawiony wad optycznych i wyciska max tego co się da z matryc aps-c, nawet tej super upchanej jak 40Mpix w X-H2.
Ta Sigma 12/1.4 moim zdaniem musi mieć zbliżone rozmiary, żeby dorównać Viltrox'owi 13/1.4 który ustanowił poprzeczkę cholernie wysoko.
Ale, jeżeli się okaże że Sigma 12/1.4 nie ma wymienionych przeze mnie wad które występują w Viltrox 13/1.4, będzie miała równie fantastyczną ostrość od brzegu do brzegu i będzie uszczelniona, to laurkę pierwszeństwa trzeba będzie oddać właśnie Sigmie 12/1.4 i możliwe, że sam się na nią skuszę ;)

cdc
14-06-2025, 14:19
Bez problemu można porównać mtf'y Sigma 17-40mm f/1.8 z 18-35 mm F1.8 DC HSM Art



...czy nawet z 28-45 mm F1.8 DG DN Art:

https://media.kconsult.pl/repozytorium/marki/SIGMA/zdjecialifestyle/28-45%20mtf%20geometrical.png

OjTam
10-07-2025, 19:09
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/07/Sigma-ART-35mm-f1.2-DG-DN-II-lens.jpeg

grissley
11-07-2025, 00:35
kompatkowieje

OjTam
13-07-2025, 13:11
https://www.optyczne.pl/upload2/302305_nbigmini_Sigma250500f6pat.jpg

grissley
13-07-2025, 13:18
f6 to d*py nie urywa... Mogliby chociaż f5.6 spróbować, psychologicznie lepiej się prezentuje...

cdc
13-07-2025, 13:28
f6 to d*py nie urywa... Mogliby chociaż f5.6 spróbować, psychologicznie lepiej się prezentuje...

To -1/4 EV ma głównie psychologiczne znaczenie.

zbyk
14-07-2025, 00:33
A pewnie pozwala sporo gramów urwać, jak będzie i średnicę zmniejszyć, może być jakąś konstrukcją:)

grissley
14-07-2025, 11:48
Chodzi mi o to, że np Tamron 150-500 kończy się na 6.7, a Sony 200-600 na 6.3
Stała jasność 6 oznacza, że na krótkim końcu będzie toto co najmniej niejaśniejsze od w/w dwóch, a na długim jaśniejsze minimalnie. Za to z gorszym zakresem. Efektu wow jakoś brak - o ile nie będzie masakrowało ostrością/ceną/rozmiarem. Przy czym znając Sigmę to rozmiarem może masakrować, ale odwrotnie niż by się chciało ;)

OjTam
14-07-2025, 12:10
A skąd wiesz? Może akurat całkiem małe będzie? ;)
Może poszli drogą, którą szli przy 300-600/4?
Nałożyli górny rozmiar i dopiero szkło projektowali?

grissley
14-07-2025, 13:29
Nie wiem, gdybam. Ale po pierwsze primo Sigma jakoś z małych obiektywów nie słynie a po drugie primo (ultimo), trudno mi sobie wyobrazić, żeby była jeszcze mniejsza niż Tamron..

OjTam
14-07-2025, 13:36
Mogą zrobić z wewnętrzną zmianą ogniskowej. Wtedy pewnie od T będzie większy, ale dalej mniejszy, niż So200-600.
Kto tam Sigmę wie, co wymyślą.

Jest też, dość szalona, opcja, że to pod Fuji GFX, wtedy będzie krowa. :mrgreen:

OjTam
22-07-2025, 23:47
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/07/Screenshot-2025-07-15-at-11.45.04.png

15/1.2.

OjTam
11-08-2025, 16:31
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Sigma-200mm-f20-L-E-Sports-1.png

Zbyszek
11-08-2025, 16:43
Białas od Sigmy? :shock:

OjTam
11-08-2025, 16:46
A czemu nie? 300-600/4 też biały.

Zbyszek
11-08-2025, 16:50
Faktycznie, przeoczyłem. :lol:
Odkąd niema Sigm pod bagnet Z FF to jakoś nie skupiam się na ich konstrukcjach. :razz:

OjTam
13-08-2025, 19:08
Według admina SAR, Sigma ma pokazać niedługo coś jeszcze.
Ma to być "world's first" oraz "true bokeh monster".

Gość często się myli, ale z Sigmami głównie trafia.

105/1.2?

cdc
13-08-2025, 19:40
Dotąd nie mieli choćby 85/1.2.

OjTam
13-08-2025, 20:49
Noo, brak 85/1.2 trochę dziwi.
Może chcą zrobić 105 najpierw, bo wersji DN nie ma, a stara już nieprodukowana? A może to tylko ściema, i będzie 105/1.4, a ten cały bokeh master to odwalą w jakiś inny sposób?
¯\_(ツ)_/¯

OjTam
14-08-2025, 19:57
135/1.4 i 20-200, światłosiła nieznana.

morzon
14-08-2025, 21:10
20-200 brzmi jak w końcu ten docelowy spacerzoom turystyczny, w końcu bez tego mocnego kompromisu (28mm) albo tego umiarkowanego (24). Jak jeszcze będzie w miarę rozsądne rozmiarowo (i cenowo, ale obstawiam minimum 5k) to może być hicior.

Zbyszek
15-08-2025, 08:14
Ja też jestem potencjalnym zainteresowanym takim 20-200. :smile:

OjTam
17-08-2025, 12:20
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Sigma-200mm-f2-DG-OS-Sports-lens-2.jpg

https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Sigma-200mm-f2-DG-OS-Sports-lens-4.webp


Prognozowana cena w okolicach 3.5k euro.

E: Wywaliłem speckę. Za dużo błędów.

matiF
17-08-2025, 12:57
Ja też jestem potencjalnym zainteresowanym takim 20-200. :smile:
Ja tak samo.
Nie musi mieć 200, nawet jakby wyszedł podobny do 20-70 Sonego pod Nikona, ale kompaktowy i stałe światło 4 - brałbym.

Zbyszek
17-08-2025, 13:38
Nie musi mieć 200, nawet jakby wyszedł podobny do 20-70 Sonego pod Nikona, ale kompaktowy i stałe światło 4 - brałbym.
No dobra, kompromis 20-120/4 :D

matiF
17-08-2025, 16:07
Takie kompromisy to ja lubię :D
Całkiem poważnie - trochę dziwię się, że pod Nikona jeszcze nie ma takiego szkiełka (w sensie alternatywy do 20-70)

cdc
17-08-2025, 16:27
Sigma 200/2 https://asobinet-com.translate.goog/sigma-200mm-f2-dg-os-sports-product-images-and-specifications/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp


Mocowanie obiektywu E/L
Budowa 17 elementów w 13 grupach
Listki przysłony 11-listkowa okrągła przysłona
Minimalna odległość ogniskowania 120 cm
Maksymalne powiększenie 1:6.1
Średnica filtra 105 mm
rozmiar 122,4×203 mm
waga 2830 g

OjTam
17-08-2025, 17:41
Sigma 200/2 https://asobinet-com.translate.goog/sigma-200mm-f2-dg-os-sports-product-images-and-specifications/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

Japońska strona, powołująca się na przeciek z Canon-Rumors, który powołuje się na przeciek z fotoplusa, który jest błędny. Czaaad. :D

cdc
17-08-2025, 18:23
Żyjemy w globalnej wiosce
:wink:

OjTam
02-09-2025, 19:17
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-lens-teaser-2.jpg

OjTam
09-09-2025, 00:04
Jutro przed południem czasu PL, Sigma pokaże..

https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-135mm-f1.4-Art-DG-lens6.jpg
Bez tulipana wygląda... paskudnie (https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-135mm-f1.4-Art-DG-lens1.jpg)... xD

20-200
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-20-200mm-f3.5-6.3-DG-Contemporary-1.jpg

I, być może, 35/1.2II.
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/07/Sigma-ART-35mm-f1.2-DG-DN-II-lens.jpeg

Z tą 35 coś im nie idzie... Miała jeszcze przed wakacjami wyjść.

grissley
09-09-2025, 00:09
135/1.4?
Wow.

OjTam
09-09-2025, 00:11
No nie? Sigma szaleje ze szkłami.

200/2, 135/1.4, to kolejny pewnie będzie 100/1. ;)

zbyk
09-09-2025, 00:25
Mi pikawa przyspiesza, jak widzę 20-200... Tamte są fajne, ale moje Arty dostatecznie gabarytne klocki do noszenia :)

BeatX
09-09-2025, 08:38
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Sigma-lens-teaser-2.jpg

To jakiś clickbait/AI render czy zajawka z oficjalnego źródła? :D
Ten superzoom 20-200//3.5-5.6 przykuł moją uwagę..

OjTam
09-09-2025, 08:49
Zajawka. Dziś powinny być pokazane.

BeatX
09-09-2025, 09:04
Kurcze no nie wiem, ze zdjęć oceniając to jakaś taka mała ta Sigma 24-200 (co wskazuje, na niezbyt skomplikowaną konstrukcję optyczną - vide, takie se walory optyczne)
Obym się mylił - pożyjemy, zobaczymy..

paparapa
09-09-2025, 09:37
No cóż 20-200 nawet jak paskudny jest ciekawą propozycją.
Ciekawe czy będzie lepszy od nikona 24-200 i Panasonica 24-200.

Ale chyba nikoniarze będą musieli obejść się smakiem. No chyba, że "prezio" oszalał i będzie też na Z. :mrgreen:

BeatX
09-09-2025, 09:49
Ciekawe czy będzie lepszy od nikona 24-200 i Panasonica 24-200.

Panasonica 28-200 :mrgreen:

mathu
09-09-2025, 10:17
https://www.youtube.com/watch?v=pobQYXMTrr4

Fenomenalny obiektyw.

- - - - kolejny post - - - - - -

I dalej:


https://www.youtube.com/watch?v=0NBA_BsWV7A


https://www.youtube.com/watch?v=-DXoST1pMM8

20-200 niszczy wszystkie superzoomy na rynku. 20mm, wydaje się mniejszy niż nasze 24-120, ostry bez aberracji i jeszcze makro 0.5x Chyba ludzie będą masowo kupować Megadapa dla tego szkła!

Wind Mill
09-09-2025, 11:24
Ych, jakby to było 14-140 na DX... ;)

MstrG
09-09-2025, 11:26
Założę nowe tematy o tych obiektywach, bo każdy jest ciekawy. Ale Sigma robi dobrą robotę :)

BeatX
09-09-2025, 11:32
20-200 niszczy wszystkie superzoomy na rynku. 20mm, wydaje się mniejszy niż nasze 24-120, ostry bez aberracji i jeszcze makro 0.5x Chyba ludzie będą masowo kupować Megadapa dla tego szkła!

No nie wiem..
Właśnie ściągnąłem i obejrzałem RAW'y z tego obiektywu:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/8448016212/sigma-20-200mm-f3p5-6p3-dg-contemporary-sample-gallery
Szacun, że obiektyw startuje od 20mm i fajnie że jest ta ogniskowa "pod ręką", ale dla 20mm ta Sigma jest słaba na rogach i brzegu kadru (jak dla mnie od biedy to to się nadaje do wydruków w rozmiarze max A3)
Co z tego, że jest dostępne 20mm, jak szczegółowość poza centrum jest bardzo niska.
Sony 20-70/4 czy nawet kitowy Panasonic 20-60/3.5-5.6 wygląda na to że mają lepsze osiągi optyczne na 20mm.

Trzeba poczekać na laboratoryjne testy, ale jakbym miał teraz oceniać to zdaje mi się że Olympus 12-100/4 albo Nikkor Z 24-120 czy nawet Panasonic-Leica 12-60/2.8-4 dają zauważalnie lepszą rozdzielczość dla każdej ogniskowej i są lepszym wyborem, bo pomimo iż węższy zakres niż Sigma 20-200, to tam masz bdb jakość obrazu dla każdej ogniskowej.
Póki co te zoomy Sigmy z serii C to wychodzą tak sobie..

MstrG
09-09-2025, 11:38
Założyłem już wątki:
Sigma 35 mm f/1.2 DG II Art (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320230-Sigma-35-mm-f-1-2-DG-II-Art)
Sigma 135 mm f/1.4 DG Art (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320229-Sigma-135-mm-f-1-4-DG-Art)
Sigma 20-200 mm f/3.5-6.3 DG Contemporary (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320231-Sigma-20-200-mm-f-3-5-6-3-DG-Contemporary)

paparapa
09-09-2025, 11:48
Panasonica 28-200 :mrgreen:

:)
No faktycznie rozpędziłem się.

OjTam
22-09-2025, 19:21
50/1.2:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50nn-F1.2-DG-patent.jpg

85/1.2:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/85mm-F1.2-DG-patent.jpg

35/1.2:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.2-DG-patent.jpg


50/1.4:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50mm-F1.4-DG-patent.jpg


85/1.4:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/85mm-F1.4-DG-patent.jpg


35/1.4:
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.4-DG-patent.jpg


Dwie grupy ostrzące, w celu "zapewnienia lepszej wydajności i celności w fotografowaniu i filmowaniu".

cdc
22-09-2025, 19:49
50/1.2
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a024_50_12/images/50_12_dgdn_a024_lc.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50nn-F1.2-DG-patent.jpg

35/1.2
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a025_35_12/images/a025_35_12_specification_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.2-DG-patent.jpg

50/1.4
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a023_50_14/images/a023_50_14_specification_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/50mm-F1.4-DG-patent.jpg

85/1.4
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a020_85_14/images/a020_85_14_specification_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/85mm-F1.4-DG-patent.jpg

35/1.4
https://www.sigma-global.com/en/lenses/a021_35_14/images/a021_35_14_specification_01_01.png
vs
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/09/35mm-F1.4-DG-patent.jpg

OjTam
14-11-2025, 16:33
28/1.2
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/11/SIGMA-28mm-F1.2-patent-768x449.jpg

24/1.2
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/11/SIGMA-24mm-F1.2-patent-768x449.jpg

OjTam
11-12-2025, 19:43
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/10/Screenshot-2025-10-30-at-11.44.37.png


300/2.8 OS. Był w patencie z 200/2, to może niedługo wyjdzie?

OjTam
16-12-2025, 16:47
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/12/24-85mm-F2.8-patent-sigma.jpg

24-85/2.8

https://asobinet.com/wp-content/uploads/2025/12/35-130mm-F2.8-patent-sigma.jpg

35-130/2.8


Ciekawe, ile z tych patentów pojawi się jako fizyczne obiektywy?

cdc
16-12-2025, 16:52
Tak ze 3%.

OjTam
25-12-2025, 01:57
https://www.mirrorlessrumors.com/wp-content/uploads/2025/12/Sigma-24mm-medium-format.png

24/2. Z kryciem klatki 44x33mm.

OjTam
02-02-2026, 23:05
85/1.2A podobno zostanie pokazana w lutym (CP+?).

andystar
03-02-2026, 00:16
Ciekawi mnie czy te schematy optyczne prezentowane w tym wątku komuś coś mówią?
Czy ktokolwiek może cokolwiek z nich wywnioskować?

Nie mówię o policzeniu ilości soczewek lub ich grup.

OjTam
06-02-2026, 14:44
1. Plota. Podobno jednak nie 85/1.2, a dwa inne szkła.
2. 35/1.4 i 16/1.4 DC już nie produkowane?


E:
Prezio Sigmy będzie opowiadał o nowych produktach na CP+, w czwartek, 26.02.
https://www.sigma-global.com/jp/news/2026/02/05/011986/

OjTam
10-02-2026, 19:06
1. Plota. Podobno jednak nie 85/1.2, a dwa inne szkła.
2. 35/1.4 i 16/1.4 DC już nie produkowane?

35/1.4II i APS-C 15/1.4, jako następcy w/w szkieł.

85/1.2 dalej możliwe. Możliwe również, że tylko dla LMA.


Ciekawe, czy ten 15/1.4 pojawi się tylko na LMA/E, czy również na X/RF-S? Bo na Z nie ma co liczyć...

OjTam
13-02-2026, 18:16
17-40/1.8 (ten, co wyszedł).
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/17-40mm-F1.8-sigma-patent.jpg

24-50/1.8 (FF):
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/24-50mm-F1.8-sigma-patent.jpg

BeatX
14-02-2026, 08:51
17-40/1.8 (ten, co wyszedł).
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/17-40mm-F1.8-sigma-patent.jpg

24-50/1.8 (FF):
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/02/24-50mm-F1.8-sigma-patent.jpgNie ma opcji, żeby te dwa obiektywy były podobnych rozmiarów i 24-50/1.8 okazał się spoko optycznie.
Miałem kiedyś Sigma ART 24-35/2 i to był ogromny i ciężki kloc (aczkolwiek wybitny optycznie jak na zoom)
To jeżeli Sigma 24-50/1.8 miałaby być chociaż w połowie tak dobra jak 24-35/2 to musiałby ważyć chyba z 1.5kg i mieć rozmiar klasycznego 70-200/2.8

OjTam
14-02-2026, 14:24
I pewnie dlatego wypuścili 28-45/1.8, zamiast tego z patentu. ¯\_(ツ)_/¯

BeatX
14-02-2026, 14:25
Też tak myślę :)

cdc
14-02-2026, 14:35
Na pewno byłby większy od 28-45/1.8 https://camerasize.com/compact/#959.473.6,959.1154,ha,t

OjTam
22-02-2026, 17:55
93815

Sigma 35mm F1.4 DG II | ART for E / L – (525 gram)

93816

Sigma 15mm f/1.4 DC DN Contemporary (220 gram)

cdc
22-02-2026, 18:33
525 gramów, φ67mm vs 640-645 gramów, 640g

93817

morzon
22-02-2026, 19:44
Ciekawe co w 35 się zmieni. Zysk na wadze nie jest duży, ale pytanie czym okupiony.

15 1.4 to jest apsc?

BeatX
22-02-2026, 19:55
15 1.4 to jest apsc?

Tak, to jest obiektyw pod aps-c
Fajnie, że w końcu Sigma zaczęła wypuszczać obiektywy pod aps-c z pierścieniem do zmiany przysłony.
W obozie Fuji fiesta :D

KadryZpodróży
22-02-2026, 20:26
Tak, to jest obiektyw pod aps-c
Fajnie, że w końcu Sigma zaczęła wypuszczać obiektywy pod aps-c z pierścieniem do zmiany przysłony.
W obozie Fuji fiesta :D

Apropo Fuji to kiedy następca X-H2? Mogliby w końcu pokazać nowe korpusy bo mnie kusi XF500 :roll:

zbyk
22-02-2026, 23:46
Tak, to jest obiektyw pod aps-c
Fajnie, że w końcu Sigma zaczęła wypuszczać obiektywy pod aps-c z pierścieniem do zmiany przysłony.
W obozie Fuji fiesta :D

jaki jest Twój patent, żeby tego zafajnego pierścienia nie przekręcać przy zmianie obiektywu? :D mam duże łapy, a jak obiektyw ma szeroki pierścień od AF, często mi się żdarza przestawić obiektyw z trybu auto, na f/22, a potem marnuję czas na rozkminy co się odwala

BeatX
23-02-2026, 11:39
Apropo Fuji to kiedy następca X-H2? Mogliby w końcu pokazać nowe korpusy bo mnie kusi XF500 :roll:Nie mam zielonego pojęcia kiedy następca X-H2 :) Wiem tyle samo co wy, czerpiąc informacje z portali plotkarskich, for internetowych itp.
Ale jeżeli miałbym wróżyć z fusów, to powiedziałbym, że następcy X-H2 nigdy nie będzie. Wiele razy czytałem, że ten model bardzo słabo się sprzedaje i chyba samo Fuji przyznało, że X-H2 to finansowy fail. Co innego X-H2s, który ma warstwową matrycę w spoko cenie i poza oczywistym problemem z precyzją działania autofocus w trybie ciągłym, to ten aparat jest całkiem, całkiem.

Rozumiem, że Fujinon 500/5.6 może kusić - w końcu to kąt widzenia jak 800mm na pełnej klatce (z głębia ostrości jak mniej więcej f/8 przy FF) w cenie około 13 tysi. Całkiem lekkie to nawet i niewielkie jak na swoje parametry, no ale zaryzykował byś taki wydatek, żeby przekonać się w praktyce, że te wszystkie historie o słabym AF-C w Fuji to nie są mity? :)
Odradzam Fuji wszystkim, do wszystkiego - poza fotografią portretową (plener + studio), fotografią podróżniczą, fotografią uliczną no i może fotografią krajobrazową :)

Nie lepiej zanabyć Nikkor Z 180-600/5.6-6.3 zamiast Fujinon 500/5.6?

BeatX
23-02-2026, 11:42
jaki jest Twój patent, żeby tego zafajnego pierścienia nie przekręcać przy zmianie obiektywu? :D mam duże łapy, a jak obiektyw ma szeroki pierścień od AF, często mi się żdarza przestawić obiektyw z trybu auto, na f/22, a potem marnuję czas na rozkminy co się odwalaWysyłam obiektywy do serwisu, żeby zwiększyli opór pracy pierścienia zmiany przysłon :) Taka akcja to robota na kilka h, kosztuje może góra z 200 pln i załatwia temat całkowicie.
Ja tak sobie poprawiłem między innymi Fujinon 35/1.4 oraz Fujinon 16/1.6, które teraz mają pierścienie zmiany przysłon pracujące super fajnie i z idealnym oporem :)

zbyk
23-02-2026, 11:53
doznałem dosłownego opadu szczęki jak to przeczytałem :D jak zacząłem czytać, to mysłałem, że zaraz poleci żart! Podziękuję postoję, kółka w aparacie używa się po stokroć wygdniej. Jak dla mnie, to lepiej żeby pierścienia nie było w ogóle (albo żeby przynajmniej istniała fizyczna blokda na A). No a to czego nie pojmuję, to czemu tu nie ma połączenia: konfigurowalny pierścień z możliwością klikania/odklikania. A teraz oba rozwiązania są bezużyteczne... W moim przypadku oczywiście, ale ciekawi mnie ile osób używa tych dodatków.

OjTam
23-02-2026, 14:02
Pany, ale to nie temat o Fuji.

Co do pierścieni przysłon, to chyba większość Sigm blokadę ma. Chińczycy widać w nią nie potrafią...


Mnie zaś ciekawi, czy i kiedy Sigma się nauczy wykańczać obiektywy na szersze bagnety, bo ten kołnierz to słabo wygląda...
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2026/02/Sigma-15mm-f1.4-DC-DN-Contemporary-lens-3.jpg

BeatX
23-02-2026, 15:04
doznałem dosłownego opadu szczęki jak to przeczytałem :D jak zacząłem czytać, to mysłałem, że zaraz poleci żart! Podziękuję postoję, kółka w aparacie używa się po stokroć wygdniej. Jak dla mnie, to lepiej żeby pierścienia nie było w ogóle (albo żeby przynajmniej istniała fizyczna blokda na A)

Oj bo ty nic nie rozumiesz :)
Oczywiście, że korzystanie z pokręteł nastaw w aparacie jest szybsze, wygodniejsze, sprawniejsze niż kręcenie pierścieniem przysłon na obiektywie.
Ale to nie o to chodzi.
Używanie pierścienia przysłony na obiektywie nie ma być szybkie, wygodne i sprawne - ma być fajne, ma zwiększyć doświadczenie płynące z korzystania ze sprzętu.
Taki mały rytuał.
Coś jak nastawianie płyty vinylowej, która w porównaniu do korzystania z CD albo plików audio jest wręcz archaiczna w obsłudze.
Ale wiele osób właśnie tak lubi się bawić vinylem, adapterem i ma z radochę z tej całej mechaniki.

Napisz na forum Leica, że doznałeś opadu szczęki jak przeczytałeś że aparaty i obiektywy Leica w większości nie mają nawet autofocusa - wszystko się nastawia w pełni manualnie :D (a kosztują fortunę)
Czasem warto być nieco bardziej otwarty na drugiego człowieka ;)

zbyk
23-02-2026, 15:10
Mnie zaś ciekawi, czy i kiedy Sigma się nauczy wykańczać obiektywy na szersze bagnety, bo ten kołnierz to słabo wygląda...
może i słabo, ale mimo wszystko lepiej niż na nikonie Z ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


Czasem warto być nieco bardziej otwarty na drugiego człowieka ;)
nie no, to że miałem nadzieję znaleźć logiczne wytłumaczenie, nie znaczy od razu, że pogardzam Tobą czy Leicarzem za Wasze fetysze, krzywdy nikomu nie robicie ;)

- - - - kolejny post - - - - - -

ps. wybacz OjTam, już kończymy się bryndzlować fetyszami

OjTam
23-02-2026, 15:10
Niewiele lepiej...

https://prod-api.mediaexpert.pl/api/images/gallery/thumbnails/images/64/6451364/SIGMA-obiektyw-c-30-1-4-dc-dn-nikon-z-obiektyw.jpg

Tu chińczykom lepiej idzie. I Tamronowi.

zbyk
23-02-2026, 15:13
a widzisz, ja w ogóle zaponiałem, że wjechały te Sigmy DC na Z, także moja riposta ruszyła na spotkanie Titana od OceanGate...

OjTam
23-02-2026, 15:49
Taa, cieszą się taką popularnością, że trudno o nich nie zapomnieć.93841


PS. MSZ Nikon mógłby śmiało wpuścić 35/50/85 f/1.4 A na N/Z.
1. I tak są droższe, niż Nikkory f/1.8S, a f/1.4 to inna półka.
2. N nie ma swoich odpowiedników, bo, jak wyżej, f/1.4 to inna półka.


No cóż...

BeatX
23-02-2026, 15:50
Tak po prawdzie, to Sigma i Viltrox uzdrowili zarówno platformy pełnoklatkowe, jak i aps-c
Weźcie sobie wyobraźcie świat, gdzie nie ma obiektywów tych dwóch firm.
Do wyboru tylko systemowe szkła + zoomy od Tamrona :)
Masakra jakaś by była.

cdc
24-02-2026, 07:53
Sigma 15mm f/1.4 DC DN Contemporary (220 gram)


https://www.youtube.com/watch?v=6LRC3KtzP9o

BeatX
24-02-2026, 09:17
Mnie zaś ciekawi, czy i kiedy Sigma się nauczy wykańczać obiektywy na szersze bagnety, bo ten kołnierz to słabo wygląda...


Sigma nic z tym nie zrobi, bo jak ma to zrobić skoro bagnet Z ma taką a nie inną szerokość, a oni zaprojektowali szkło pod aps-c :)

Nikon i Canon wymyślili sobie bagnet o rozmiarze niczym jak z średniego formatu, bo niby dzięki temu obiektywy mają mniej winietować czy jakieś inne marketingowe mambo-jumbo czytałem.
A winieta i dystorja w szkłach Canona bije wszelkie rekordy (szczególnie te "budżetowe" słoiki z STM)
Obiektywy Nikkor pod bagnet Z też winietują jak ta lala.

Z estetycznego punktu widzenia, to najładniejszy bagnet ma Sony i Fuji :D

cdc
24-02-2026, 09:24
Tylko że Sony bagnet o podobnych parametrach co Fujifilm X wykorzystuje teraz do aparatów pełnoklatkowych.

BeatX
24-02-2026, 09:31
Zgadza się :)
Ciekawe, czy inżynierowie z Sony myśleli o FF kiedy projektowali bagnet E, czy teraz muszą stawać na głowie żeby do tak wąskiego bagnetu zmieścić matrycę pełnoklatkową i żeby nie było kichy w rogach kadru.

MstrG
24-02-2026, 10:51
Zgadza się :)
Ciekawe, czy inżynierowie z Sony myśleli o FF kiedy projektowali bagnet E, czy teraz muszą stawać na głowie żeby do tak wąskiego bagnetu zmieścić matrycę pełnoklatkową i żeby nie było kichy w rogach kadru.

W zamyśle bagnet E miał pozwolić na bardzo małe, kompaktowe bezlusterkowce. Nie zakładano, że bezlusterkowce rozwiną się do pełnej klatki.

cdc
24-02-2026, 10:56
Nikt wtedy nie myślał o FF jak tam w pierwszym modelu aps-c bagnet wystawał z góry i z dołu

https://www.dpreview.com/files/p/articles/6093779516/images/EMount-nolens.jpeg

paparapa
24-02-2026, 11:17
Oj bo ty nic nie rozumiesz :)
Oczywiście, że korzystanie z pokręteł nastaw w aparacie jest szybsze, wygodniejsze, sprawniejsze niż kręcenie pierścieniem przysłon na obiektywie.
Ale to nie o to chodzi.
Używanie pierścienia przysłony na obiektywie nie ma być szybkie, wygodne i sprawne - ma być fajne, ma zwiększyć doświadczenie płynące z korzystania ze sprzętu.
Taki mały rytuał.
Coś jak nastawianie płyty vinylowej, która w porównaniu do korzystania z CD albo plików audio jest wręcz archaiczna w obsłudze.
Ale wiele osób właśnie tak lubi się bawić vinylem, adapterem i ma z radochę z tej całej mechaniki.

Napisz na forum Leica, że doznałeś opadu szczęki jak przeczytałeś że aparaty i obiektywy Leica w większości nie mają nawet autofocusa - wszystko się nastawia w pełni manualnie :D (a kosztują fortunę)
Czasem warto być nieco bardziej otwarty na drugiego człowieka ;)

Tak trochę dla przekory... ;)
Porównanie winylu do CD nie jest mz trafione.
Raczej powinieneś porównywać dwa warianty gramofonu. Np. jednego z automatyką ramienia, a drugiego bez. :-P

BeatX
24-02-2026, 11:35
No niech Ci będzie.. :D

OjTam
24-02-2026, 14:36
Sigma nic z tym nie zrobi, bo jak ma to zrobić skoro bagnet Z ma taką a nie inną szerokość, a oni zaprojektowali szkło pod aps-c :)

Się powtórzę: chińczycy i Tamron jakoś dają radę. Dają radę zmienić tył obiektywu żeby pasował, bez ładowania kołnierza.

grissley
24-02-2026, 14:43
Nikt wtedy nie myślał o FF jak tam w pierwszym modelu aps-c bagnet wystawał z góry i z dołu

No i takie rozmiary aparatu na wyjazdy to ja rozumie. A nie jakieś kloce...

cdc
24-02-2026, 15:12
A6500 -czyli pierwszy ich model aps-c ze stabilizacją wprowadzili 10 lat temu i od tamtej pory jakichś wielkich udoskonaleń aparatów to tam nie zanotowano.

W sumie to tak jakby w 2011 (NEX-7) wszystko wymyślili https://camerasize.com/compact/#33,910,ha,b

grissley
25-02-2026, 02:19
AF w A6600 jednak jest ponoć sporo lepszy (nie mam A6500 do porównania), a w A6700 jeszcze lepszy.
Inna sprawa, że A6700 przy NEX7 to jakby kloc.

cdc
26-02-2026, 08:40
93913

przedostatni

93914

Premiera we wrześniu.

Jacek_Z
27-02-2026, 00:08
Nikt wtedy nie myślał o FF jak tam w pierwszym modelu aps-c bagnet wystawał z góry i z dołu

https://www.dpreview.com/files/p/articles/6093779516/images/EMount-nolens.jpeg

To zdjęcie temu przeczy. Gdyby nie myśleli o FF to by nie robili tak dużego bagnetu na tak małą matrycę.


Ta Sigma 85/1.2 nie jest jakaś ogromna. Gorzej, że zapowiadana dopiero na wrzesień, czyli przepadnie sezon plenerów. :( Rok w plecy jeśli chodzi o decyzję o zakupie. Wkurzę się jak mi nie podejdzie.

cdc
03-03-2026, 10:17
Wywiad z Kazuto Yamaki prezesem Sigma

https://phototrend-fr.translate.goog/2026/03/interview-sigma-cpplus-2026-kazuto-yamaki/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

pysson
04-03-2026, 09:02
Jeśli ktoś się wybiera do Anglii w marcu lub kwietniu to Sigma rusza z dużą akcją promocyjną tutaj.
Targi w Birmingham i kilka "fotospacerów" z 1.2/35 i 1.2/50.
Szczegóły (https://sigma.cmail19.com/t/y-e-athhkkd-hrdjuiidkh-b/)

cdc
04-03-2026, 15:28
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2026/03/cpp00059-1.png


85/1.2: ~ 90 mm x 120 mm

OjTam
03-04-2026, 13:14
150/1.7
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/150mm-F1.7-sigma-patent.jpg

105/1.4
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/105mm-F1.4-sigma-patent.jpg

100/1.2
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/100mm-F1.2-sigma-patent.jpg

180/1.4
https://asobinet.com/wp-content/uploads/2026/04/180mm-F1.4-sigma-patent.jpg


Wszystkie pochodzą z jednego patentu z 135/1.4A.

MstrG
16-04-2026, 14:20
Jest plotka, że we wrześniu Sigma ma wypuścić 65mm jaśniejsze niż 1.2 i to z AF.

OjTam
16-04-2026, 14:44
I skończy się na 65/1.15 DC. 🤪

W sumie i tak nieźle. Zawsze jakaś ciekawostka.


Była też plota, że Sigma może mieć w planach aparat na LMA, większy niż BF czy fp.
Ciekawe, jak się to ma do informacji, że ogarnęli pełnoklatkowe Foveony?

BeatX
16-04-2026, 15:01
Sigma mogłaby w końcu wypuścić cos na bagnet Z, a nie tworzyć jakieś wynalazki dla foto nerdów.
Taki 20-200/3.5-6.3 przykładowo na bagnet Z. Idę o zakład, że schodził by z półek sklepowych jak świeże bułeczki :mrgreen:
No jednego klienta na taki zoom w wersji z mocowaniem Z już mają - czyli mnie :D

grissley
16-04-2026, 15:05
Taki 20-200/3.5-6.3 przykładowo na bagnet Z. Idę o zakład, że schodził by z półek sklepowych jak świeże bułeczki :mrgreen:

Zwłaszcza, jakby go podrasowali i na 50mm miałby chociaż te 4~4.5, a nie 5.6...

OjTam
16-04-2026, 15:08
Sigma mogłaby w końcu wypuścić cos na bagnet Z, a nie tworzyć jakieś wynalazki dla foto nerdów.
Taki 20-200/3.5-6.3 przykładowo na bagnet Z. Idę o zakład, że schodził by z półek sklepowych jak świeże bułeczki :mrgreen:
No jednego klienta na taki zoom w wersji z mocowaniem Z już mają - czyli mnie :D

Idź truj zad Nikonowi, może ustąpią (ta, pewnie). :roll:

Widać coś im nie pykło w dogadywaniu się, skoro po tych 3ech pierwszych DC kolejnych już nie było...

BeatX
16-04-2026, 15:08
Toż to szklo typowo do krajobrazów i widoczków, gdzie i tak przymykasz zazwyczaj do f/8 co najmniej :D
Jedna działka przesłony mniej, czy tam wiedej.. Co to za różnica.
Do wnętrz ten super zoom i tak za ciemny.
W zasadzie ta Sigma 20-200 do niczego innego się zbytnio nie nadaje (tak myślę), jak właśnie do takich amatorskiego focenia krajobrazów podczas wycieczek, bądź wakacji.

BeatX
16-04-2026, 15:34
Idź truj zad Nikonowi, może ustąpią (ta, pewnie). :roll:

Widać coś im nie pykło w dogadywaniu się, skoro po tych 3ech pierwszych DC kolejnych już nie było...Tak, już widzę jak zarząd Sigmy przestawia fabryki na produkcję ich obiektywów z mocowaniem Nikon Z, bo bitigz z forum.nikoniarze.pl marudzi, że nic z portfolio Sigmy nie ma z natywnym mocowaniem Z [emoji38]

OjTam
16-04-2026, 15:36
Dlatego napisałem, żebyś marudził Nikonowi. :lol:

BeatX
16-04-2026, 15:46
Ale tak na poważnie, to ja myślę że brak Sigm z mocowaniem Z, to nie jest decyzja Sigmy, tylko decyzja chciwych dziadów z zarządu Nikona.
Narobili jakieś wynalazki jak Nikkor Z 35/1.2 S za 12 tysi, czy tam Nikkor Z 135 "Plena" za 11k pln, no i kto o zdrowych zmysłach kupiłby te obiektywy, gdy na półce obok stoją 3x tańsze Viltrox 35/1.2 oraz Viltrox 135/1.8 z serii LAB.
Chyba jakiś ultimate die hard fanboy Nikona wybrałby Nikkory zamiast Sigmy.
Nikon o tym doskonale wie i broni się rękoma i nogami, co można zaobserwować bardzo wyraźnie (pozew sądowy)
A teraz wyobraźcie sobie, że na półce sklepowej obok przykładowo Nikkor Z 35/1.4 stoi Sigma Z 35/1.4 II, albo obok Nikkor Z 24-200/4-6.3 leży Sigma Z 20-200/3.5-6.3 za te same pieniądze. Gabaryty i waga zbliżone.
Nikon sam jest sobie winien tymi dziwnymi decyzjami, jak projekt manuaknego 58/0.95 "noct" na samym początku istnienia bagnetu Z. Po co to komu się pytam? [emoji38]

OjTam
16-04-2026, 15:57
Sigmy 35 i 50/1.4 kosztują 2x więcej, niż Nikkory 35 i 50/1.4. Słabe porównanie. ;)

I dlatego nie widzę powodów, dlaczego akurat tych trzech Sigm nie ma na N/Z. No ale co zrobisz.

A 58/.95 to taki pokaz siły, ale tak se wyszedł. MSZ dużo lepiej z teleszkłami wymyślili.

cz4rnuch
16-04-2026, 16:14
0.95 to taki złoty cielec jest. Nikt go nie kupił, ale egzemplarze testowe krążą z rąk do rąk (influencerów) ku czci nowego bagnetu. A tak na serio to myślę, że to po prostu taka droga reklama. Bo projekt raczej tani nie był. Nikomu może niepotrzebny, ale w jakimś sensie pokazuje możliwości bagnetu.

MstrG
16-04-2026, 17:07
Ciekawe czy plota się sprawdzi.

95188

poste
16-04-2026, 17:33
Ktoś tworzący tę grafikę walnął się z datą. No i 65 mm na 65 lecie firmy, co za koincydencja :)

cz4rnuch
16-04-2026, 17:43
Ktoś tworzący tę grafikę walnął się z datą...Sigma, skromna rodzinna manufaktura więc pewnie nie lubią rozgłosu :) Ale, że nasi koledzy nie donieśli, że od blisko roku takie cudo jest na rynku to wstyd :)

OjTam
16-04-2026, 17:55
Nie tylko z datą, ale to już wina AI.
Wygląd ze szkieł lustrzankowych zaczerpnięty.

No i 65/1 nie potrzebuje gwintu 82mm, ale o Sigmie mowa... :mrgreen:

cz4rnuch
16-04-2026, 18:04
Nie tylko z datą...To pewnie jedno z tych szkieł, których się nie przymyka więc na co komu pierścień do takich ustaw?

grissley
16-04-2026, 19:17
Toż to szklo typowo do krajobrazów i widoczków, gdzie i tak przymykasz zazwyczaj do f/8 co najmniej :D

No dokładnie - taki i mój wniosek. Ale jak jadę na wycieczkę to czasem coś pseudoreporterskiego by się cyknęło, coś okolicznościowego, jakieś miejskie klimaty z wieczora czy jakiś w miarę oswojony ptasior nad rzeką. Do takich zabaw już trochę ciemno, co trochę się gryzie z ideą jednego wyjazdowo przyspawanego szkła.



Narobili jakieś wynalazki jak Nikkor Z 35/1.2 S za 12 tysi, czy tam Nikkor Z 135 "Plena" za 11k pln, no i kto o zdrowych zmysłach kupiłby te obiektywy, gdy na półce obok stoją 3x tańsze Viltrox 35/1.2 oraz Viltrox 135/1.8 z serii LAB.

LABy są pono kliniczne i mają tyle charakteru co politycy przyzwoitości. Jakby te droższe nikkory rewanżowały się ciekawszym obrazowaniem przy akceptowalnych pozostałych parametrach to kupcy sie znajdą.
Ale niech wpuszczą Sigmę chociaż z tym, czego sami nie oferują. Albo z tym, co mają dużo tańsze... :(

MstrG
18-05-2026, 08:18
Od dłuższego już czasu mówi się o 85/1.2 - ma być zaprezentowana na targach fotograficznych w Pekinie, a dostępna już we wrześniu.

95912

grissley
18-05-2026, 11:05
Wygląda jak bagnet F...

OjTam
18-05-2026, 15:32
ma być zaprezentowana na targach fotograficznych w Pekinie,

Nie "ma być", a był. Właśnie z tych targów to zdjęcie jest. Targi się dziś skończyły.

MstrG
18-05-2026, 18:44
Nie "ma być", a był. Właśnie z tych targów to zdjęcie jest. Targi się dziś skończyły.

Uciekł mi tydzień :) Jakoś zapamiętałem, że targi będą pod koniec maja.
Ciekawe jak ta Sigma wypadnie w porównaniu z Canonem i Nikonem.

OjTam
18-05-2026, 18:52
Uciekł mi tydzień :)
Uuuu, ostra impreza była. ;)

Ciekawe jak ta Sigma wypadnie w porównaniu z Canonem i Nikonem.
Pewnie całkiem spoko, pytanie tylko, czy nie odwalą takiej maniany z winietą jak w 35/1.2II... :roll:

MstrG
18-05-2026, 20:24
Uuuu, ostra impreza była. ;)

Majówka zobowiązuje ;)


Pewnie całkiem spoko, pytanie tylko, czy nie odwalą takiej maniany z winietą jak w 35/1.2II... :roll:

Sama winieta jakoś mi nie przeszkadza mocno, ja nawet ją lubię. Mniej mi się za to podobają kocie oczy, a jak wiadomo jedno wynika z drugiego.

OjTam
18-05-2026, 21:08
Kocimi oczami bym się nie przejmował. Za bardzo, w każdym razie.
Chyba wszystkie 85tki je mają.

MstrG
20-05-2026, 09:20
Patenty:

150–600mm f/5-6.3
95984

100-400mm f/5-6.3
95985

125–700mm f/6.3-9
95986

MstrG
20-05-2026, 13:06
Dwa zdjęcia z targów, obiektyw na dłoni, więc chociaż jest widoczna jakaś skala.

95998

95999

BeatX
20-05-2026, 13:09
Ale kloc :D
Jestem ezoteriuszem.. widzę przyszłość.. Ta Sigma będzie ostra od brzegu do brzegu na f/1.2, będzie mieć dużą winietę i dystorsję. No i kremowe tło :D

OjTam
20-05-2026, 13:14
Wykreśl dystorsję, w końcu to telestałka. Z resztą pewnie trafisz. [emoji1787]



125–700mm f/6.3-9

W nazwie pliku jest 150-700, w opisie patentu 123-777, czyli raczej 120-800... Ciekawostka. :D

Pewnie i tak szybko nie wyjdzie którekolwiek z tych szkieł, jeśli w ogóle.

MstrG
22-05-2026, 08:20
Ale kloc :D
Jestem ezoteriuszem.. widzę przyszłość.. Ta Sigma będzie ostra od brzegu do brzegu na f/1.2, będzie mieć dużą winietę i dystorsję. No i kremowe tło :D

Nie jest jeszcze taki duży. Miałem 85/1.4 Art pod DSLR. Rozmiar filtra 86mm, 126.2 x 94.7 mm, waga 1130g

BeatX
22-05-2026, 19:44
Daj Pan spokój z takimi ciężarami :D Ja już autentycznie wyrosłem z takich wielkich i ciężkich landar. Kiedyś wierzyłem, że ta waga, rozmiar i cena przełożą się na pro jakość zdjęć, że będę bardziej doceniany bo większy "bajer" w fotkach itp
Ale to jak człowiek był młody, głupi i słuchał durnot od kolegów po fachu.
Teraz imponują mi w zdjęciach zupełnie inne rzeczy, a im bardziej rozmyte tło w zdjęciu widzę, tym z reguły bardziej nudne takie zdjęcie jest dla moich oczu :D

MstrG
23-05-2026, 10:50
Patenty

85/1.2
96054

105/1.4
96055

135/1.4
96056

OjTam
23-05-2026, 15:39
Sigma ma chyba po parę patentów na jedno szkło. Ciekawe.

BeatX
23-05-2026, 16:13
Niech oni lepiej opatentują wejście w bagnet Nikon Z :mrgreen:

OjTam
23-05-2026, 16:17
Raczej niech N da zielone światło.

grissley
23-05-2026, 22:24
Raczej niech N da zielone światło.
Może za słabo Sigma o te zielone światło zabiega...

OjTam
23-05-2026, 22:28
Sigmie może bardziej zależeć, niż N. Tamten rok na kresce skończyli. Tu byłby dodatkowy rynek zbytu.

Może N ma dalej focha za tamtą akcję z OS?

OjTam
27-05-2026, 16:30
Admin SAR twierdzi, że Sigma na dniach pokaże "zabawne" (cokolwiek by to miało znaczyć) szkiełko full frame, standardowo E/L.

OjTam
17-06-2026, 15:27
Nie wiem, czy to to "zabawne" szkiełko z ostatniego przecieku, ale Sigma kroi jakiś UWA zoom:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2026/06/Sigma-wide-angle-zoom.png

Mieli kiedyś patent na 10-24/4, może to ten, tylko z 20mm na końcu?