PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw do fotosnajperki pod Tamron 100-400mm



sauron10
07-01-2024, 11:44
Witam,
zajmuje się amatorsko fotografią ptaków i ssaków, za kilka tygodni planuję postawić czatownię. Statyw z którego korzystam (Camrock Ta10 mobile kit) służy mi od 3 lat, ale potrzebuję czegoś lepszego. Zauważam w nim kilka wad:
- niski
- brak wymiennej głowicy (teoretycznie to nie jest dla mnie problem, ale ta głowica nie daje płynnie prowadzić obiektu w kadrze)
- już przy ogniskowej 300mm pojawia się problem z ustawieniem odpowiedniego nachylenia w osi góra-dół (obiektyw przeważa w dół)
- dość małe zaciski utrudniają ustawianie wysokości nóg, zwłaszcza przy wietrze i temperaturze poniżej zera, gdy aluminium jest dużo zimniejsze, a w rękawiczkach trudno jest odblokować, zablokować itd.
- cienkie nogi, a co za tym idzie: niska stabilność
Dodam jeszcze że będę używał statywu z obiektywem Tamron 100-400 i podpiętym to niego pierścieniem z aliexpress https://pl.aliexpress.com/item/1005006054626084.html?src=google&src=google&albch=shopping&acnt=708-803-3821&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&albagn=888888&isSmbAutoCall=false&needSmbHouyi=false&albcp=19735281351&albag=&trgt=&crea=pl1005006054626084&netw=x&device=c&albpg=&albpd=pl1005006054626084&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI4_eTsLvGgwMVNUNBAh2d9wKHEAQYBCAB EgK3PPD_BwE&gclsrc=aw.ds&aff_fcid=c61499acff4349a1af7d2a89dfcd283c-1704465152775-09690-UneMJZVf&aff_fsk=UneMJZVf&aff_platform=aaf&sk=UneMJZVf&aff_trace_key=c61499acff4349a1af7d2a89dfcd283c-1704465152775-09690-UneMJZVf&terminal_id=e870c837e50b410ca9c28696ae748753&afSmartRedirect=y&gatewayAdapt=glo2pol, który dopiero zamierzam kupić, oraz z D7100. Może ktoś polecić coś dobrego, najlepiej sprawdzonego? Dobrze by było, gdyby statyw spełniał takie wymagania:
- wysokość co najmniej 150cm (razem z głowicą)
- wymienna głowica
- wygodniejsze zaciski, albo blokady obrotowe
- płynne prowadzenie obiektu
- udżwig co najmniej 6kg
- im stabilniejszy tym lepiej, tak samo z wytrzymałością
- cena całego zestawu (nogi+głowica) do 600-650zł
Na oku mam nogi Manfrotto MKELMII4BK-BH i głowicę Manfrotto 056, problem w tym, że jedno do drugiego nie pasuje, a nie chcę się pakować w złączki, które pogorszyły by stabilność. Oczywiście ani statyw ani głowica nie musi być od Manfrotto.
Z góry przepraszam, że tworzę kolejny wątek, ale po przejrzeniu kilkunastu tematów nie znalazłem tego czego mi trzeba.

sauron10
07-01-2024, 15:38
Ewentualnie zamiast głowicy 3D znalazłem takiego (https://www.kentfaith.com.pl/KF31.033_g%C5%82owica-statywu-44lbs-za%C5%82aduj-profesjonaln%C4%85-wytrzyma%C5%82%C4%85-g%C5%82owic%C4%99-kulow%C4%85-360-%C2%B0-ze-standardow%C4%85-p%C5%82yt%C4%85-szybkiego-uwalniania-1-4-''-poziomic%C4%85-bubble)gimbala od K&F. Czy ktoś tego używał? Głównie chodzi o to czy działa płynnie.

Wind Mill
07-01-2024, 16:11
W kwestii statywu nie doradzę, chciałem tylko nadmienić, że gimbal to chyba dobry kierunek.

https://forum.nikoniarze.pl/threads/304076-Jaki-gimbal

Wątek sprzed 3 lat, ale może pomoże. ;)

sauron10
07-01-2024, 16:29
Po przemyśleniu sprawy myślę że gimbal będzie lepszy :). A dopiero się zorientowałem, że 1/4" w opisie nóg od manfrotto dotyczyło dołączonej głowicy kulowej, same nogi mają chyba 3/8" (nie jest ta informacja podana, potem poszperam w necie)

poste
07-01-2024, 16:36
Zauważę tylko, że nigdy nie spotkałem się, żeby jakaś głowica nie pasowała do statywu. Nie potrzeba żadnej "złączki" tylko redukcję, która nakręcona na śrubę z pewnością nic nie pogarsza. Ale nie wiem, może Manfrotto ma inaczej. Szkoda tylko, że głowica z 1 wpisu ma jakieś prymitywne połączenie z aparatem, nie jest to nawet szybkozłączka. Aha, statyw wybrałbym 3-sekcyjny, jeśli ciężar a zwłaszcza rozmiar nie robi dużej różnicy.

sauron10
07-01-2024, 21:34
Zauważę tylko, że nigdy nie spotkałem się, żeby jakaś głowica nie pasowała do statywu.
Po prostu w opisie statywu było napisane "Mocowanie głowicy: 1/4", i nie byłem pewien czy takie mocowanie było od strony nóg, czy aparatu.

Szkoda tylko, że głowica z 1 wpisu ma jakieś prymitywne połączenie z aparatem, nie jest to nawet szybkozłączka.
Rzeczywiście, wydaje mi się że za każdym razem trzeba aparat nakręcać bezpośrednio na głowicę :); wcześniej tego nie zauważyłem. Ale i tak chyba zostanę przy gimbalu.

poste
07-01-2024, 21:38
Czasem są w zestawie, czasem trzeba dokupić, przykład pierwszy z brzegu, myślę że o takie coś chodzi
https://www.fotograficzneakcesoria.pl/adapter-1-4-na-3-8-gwintowy-krotki-sa-s4f8m,id4078.html

sauron10
07-01-2024, 21:57
Chodziło mi o coś dokładnie takiego, po porostu nazwałem to złączką. Ale doczytałem, powinno pasować

RepliK
09-01-2024, 17:44
Cześć, ten gimbal można było kupić na alledrogo w cenie ~250. Sama głowica to porażka. Niby duży udźwig, a przy obiektywie 2kg + body już się wyginał przy głównej śrubie mocującej. Ja go nie polecam. Polecam odłożyć i kupić coś Lepszego zgodnie z zasadą raz a dobrze.

burton
09-01-2024, 19:10
Cześć, ten gimbal można było kupić na alledrogo w cenie ~250. Sama głowica to porażka. Niby duży udźwig, a przy obiektywie 2kg + body już się wyginał przy głównej śrubie mocującej. Ja go nie polecam. Polecam odłożyć i kupić coś Lepszego zgodnie z zasadą raz a dobrze.

W myśl zasady "albo lekki albo statyw" ;) ewentualnie karbonowy ale to już wysoka półka cenowa.

mmluty
13-01-2024, 13:41
Czytam ten wątek i zastanawiam się do jakich ujęć chcesz używać statywu. W fotografii przyrody najczęściej chcemy fotografować z niskiej perspektywy.
Przejrzyj może ten film. https://youtu.be/Oipox0IT-mU
Piszesz o budowie czatowni, tam bardzo często używa się patelni, ale nieco innej niż na filmie z ciężką wypoziomowaną podstawą i słupkiem zakończonym śrubą do mocowania głowicy.
Statywu używam w przenośnej czatowni, a z podchodu to raczej monopod rozciągnięty na 60-70 cm, który służy równocześnie do podtrzymywania aparatu w czasie wędrówki i pozwala bardzo szybko złożyć się do zdjęcia.
Jeżeli chodzi o glowice, to rozważ na początek przyzwoitą głowicę 3D. Dobre gimbale są drogie, a tanie bez przeróbek się słabo nadają do użytku.

sauron10
13-01-2024, 13:56
mmluty, o patelniach słyszałem trochę złych rzeczy. W samej czatowni zastanawiam się nad poziomą belką i wystającą z niej śrubą na głowicę, ale coś takiego sprawdzi się raczej tylko z gimbalem.

mmluty
13-01-2024, 14:30
Czy mocujesz na statywie czy na innej podstawie funkcjonalność głowicy się nie zmienia. Na dobrym gimbalu można wyważyć zestaw i wszystko działa płynnie szybko i wygodnie, na 3D jest trochę gorzej, ale za to cena jest o jedno zero mniejsza.
W mojej ocenie każdy słupek metalowy zakończony śrubą do mocowania głowicy, jeżeli jest wypoziomowany i odpowiedniej wysokości jest w czatowni lepszy niż statyw. Jak go mocować do podłoża to już kwestia rozwiązania technicznego. Taką konstrukcję można zostawić na stałe w czatowni, co raczej odpada przy statywie.

mmluty
13-01-2024, 15:43
Popatrzyłem jeszcze na ten link do gimbala który zamieściłeś i mam takie uwagi. Jakieś 10 lat temu kupiłem podobny, wtedy było trochę dyskusji na forach przyrodniczych na temat takich wynalazków od chińczyków. W stanie fabrycznym jego użyteczność była raczej słaba. Jednak po drobnych korektach głównie smarowania osi pionowej było znośnie, ale rozluźniała się śruba docisku na tym łożysku po krótkim czasie i cały gimbal zaczynał być chybotliwy. Zmieniłem wtedy trochę sposób łożyskowania tej osi obrotu, dodając dwa płaskie łożyska oporowe. Po tej korekcie gimbal działał bardzo przyzwoicie i nie było z nim problemów. Oczywiście taki chiński wynalazek nawet po dopieszczeniu nie będzie miał parametrów firmowego gimbala który kosztuje 10-20x więce, ale do amatorskich zastosowań, szczególnie na początek może być OK. Wszystko zależy od tego czy ewentualnie chcesz się bawić w ulepszanie takiej głowicy. Można też mieć nadzieję, że przez te 10-ć lat Chińczycy sami usunęli największe mankamenty.