Zobacz pełną wersję : Do tych co majsterkują i lutują
Potrzebuję dobrego akcesorium do trzymania lutowanych kabelków
laaata temu kupiłem taki szajs który miał solidną, ciężka podstawkę i masę krokodylków do trzymania elementów lutowanych.
Problem jest w tym że jak lutuję bardzo cienkie przewody, krokodylki je załamują. Samo urządzenie jest koszmarne w obsłudze (ustawienia krokodylków w odpowiednim miejscu/przestrzeni...
Szukam czegoś co jest sprawdzone i działa. Nie chcę aby to były krokodylki. Na pewno są systemy które mają jakieś zaciski oparte nie na krokodylkach.
Znalazłem cos takiego :
https://allegro.pl/oferta/szczypce-do-lutowania-uzyciu-bezpieczne-14320924590
Ale nie chciałbym kupować kolejnego szajsu?
Ktoś coś podpowie?
Drugie pytanie to czy możecie podpowiedzieć konkretne produkty ( z plastiku) do otwierania laptopów, telefonów itp. Coś, co jest dobrze wykonane.
andystar
03-01-2024, 18:04
Kiedyś kupiłem podobny zestaw. Używałem kilkanaście razy i działało.
https://es.aliexpress.com/item/1005004918107392.html?spm=a2g0o.productlist.main.3 3.27bc6089zhYsgY&algo_pvid=993b589d-ef0c-4c85-a7b6-bc454c25eced&aem_p4p_detail=20240103080205142730974063090800002 72472&algo_exp_id=993b589d-ef0c-4c85-a7b6-bc454c25eced-16&pdp_npi=4%40dis%21EUR%216.04%213.56%21%21%216.46%2 1%21%40211b801617042977256044340e63c9%211200003101 3213402%21sea%21ES%21124448188%21&curPageLogUid=6pqeu8KWAP5g&search_p4p_id=202401030802051427309740630908000027 2472_17
No niestety właśnie w "podobny" może tkwić problem, choćby taki ze plastik jest nie tej jakości
andystar
03-01-2024, 18:44
Tu masz firmowy:
https://appleinsider.com/inside/iphone/best/best-apple-repair-toolkit-essentials
https://www.amazon.pl/iFixit-Electronics-precyzyjnymi-%C5%9Brubokr%C4%99tem-otwieraj%C4%85cymi/dp/B0964G2Y7S/ref=sr_1_3?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3 %91&crid=2F0WD9T87AXOA&keywords=ifixit+essential&qid=1704301260&sprefix=ifixit+essential%2Caps%2C96&sr=8-3
Ten za 120 zł jeszcze jakoś mi sie widzi, ale przyznam, że chciałem zmieścić się w sumie do 70zł.
Ale ifixit to jest dość pewny sprzęt... hmmm....
Nałóż na każdą ze szczęk krokodyla, którego masz, koszulkę termokurczliwą. Obkurcz i zobacz czy to czasem nie wystarczy do tego, żeby nie załamywały przewodów.
Te podlinkowane szczypce nie są złe, jak się nabierze już wprawy w ich używaniu, ale do bardzo cienkich przewodów mogą się nie sprawdzić. Sprężyna na szczękach mogą ich nie utrzymać.
Są takie uchwyty (https://allegro.pl/oferta/zestaw-koszulki-termokurczliwe-cazki-trzecia-reka-12155003669), gdzie wciska się końcówki do zlutowania, ale znowu kwestia średnicy przewodów. Można też spróbować sobie taki uchwyt wydrukować pod własne potrzeby.
Nałóż na każdą ze szczęk krokodyla, którego masz, koszulkę termokurczliwą. Obkurcz i zobacz czy to czasem nie wystarczy do tego, żeby nie załamywały przewodów.
.
O! to dobry pomysł, kwestia kupienia czegoś sensowniejszego niż to co mam. Regulowanie położenia krokodylków jest tragiczne.
Można kupić takie zestawy trzecia ręka gdzie krokodyle są na przegubowych ramionach, coś jak te statywy, które można przyczepić do drzewa czy słupka. Nie korzystałem jednak z tego, zatem nie wiem czy będzie łatwiej.
No właśnie co do tych przegubowych ramion, to ja mam wątpliwości. Trochę miałem do czynienia z różnymi przegubami (podobnymi) i zapanowanie nad tamtymi wcale nie było proste przy precyzyjnych wymaganiach.
andystar
04-01-2024, 11:29
Może wydruk 3D pod konkretny projekt.
Ja nie mam konkretnych projektów, po prostu dość często "cośtam" naprawiam (nie lubię wyrzucać przedmiotów, które mogą być naprawione)
andystar
04-01-2024, 13:34
Ja też sporo naprawiam. Jednak do niektórych napraw jak np. klejenie soczewek w obiektywie drukuję w 3D dedykowaną matrycę, żeby zachować centryczność klejonego zespołu soczewek.
Ja też sporo naprawiam. Jednak do niektórych napraw jak np. klejenie soczewek w obiektywie drukuję w 3D dedykowaną matrycę, żeby zachować centryczność klejonego zespołu soczewek.
No rozumiem, ale w takim przypadku wchodzimy na kolejny poziom zaangażowania :), także środków finansowych.
ALE jeżeli masz doświadczenie, to możesz mi podpowiedzieć w jednej kwestii.
Mam po moim Tacie Rolleiflexa 2.8F. Jego wadą jest słaba matówka, której chyba nie wymienię.
Tzn. są takie:
https://www.amazon.com/Focusing-Screen-Rolleiflex-2-8-E2-Rolleicord/dp/B07YDGBPS6
I teoretycznie powinna być znacznie lepszej jakości, ale pewności nie mam :)
Nad nią w kominku jest dodatkowa soczewka powiększająca (też nie najlepsza). Myślałem na wydrukowaniem takiego opcjonalnego kominka, w którym byłaby dobrej jakości soczewka powiększająca (nie wiem jaka)
Co do tej matówki to jest ona dzielona ( ja w swoim aparacie nie mam dzielonej matówki)
Znalazłem takie pojedyncze niedzielone(68x64) ale one z kolei nie mają splita
andystar
05-01-2024, 10:50
Wg mnie ta matówka jest bardzo dobra. Wymiana nie powinna być skomplikowana. Co do soczewki to też można ją wymienić biorąc np. z innego aparatu dwuobiektywowego (taniego) lub przycinając soczewkę okularową o identycznej mocy. W Warszawie jest kilka firm naprawiających stare aparaty i myślę, że bez problemu wykonały by to. Ja wracam z Hiszpanii za parę miesięcy, a dodatkowo nie naprawiałem nigdy Rolleiflexa.
Ale dzielona matówka jak ma sie trzymać na miejscu? Powinna być dociśnięta do jakiejś ramki?
andystar
05-01-2024, 15:55
Sprawdź czy ramka dociskająca w aparacie przytrzyma oba elementy. Wg mnie powinna. Może ta matówka montuje się w ramce na zatrzask. Dopytaj u producenta, tam jest link.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.