PDA

Zobacz pełną wersję : Do tych co majsterkują i lutują



fafniak
03-01-2024, 16:08
Potrzebuję dobrego akcesorium do trzymania lutowanych kabelków
laaata temu kupiłem taki szajs który miał solidną, ciężka podstawkę i masę krokodylków do trzymania elementów lutowanych.
Problem jest w tym że jak lutuję bardzo cienkie przewody, krokodylki je załamują. Samo urządzenie jest koszmarne w obsłudze (ustawienia krokodylków w odpowiednim miejscu/przestrzeni...

Szukam czegoś co jest sprawdzone i działa. Nie chcę aby to były krokodylki. Na pewno są systemy które mają jakieś zaciski oparte nie na krokodylkach.
Znalazłem cos takiego :
https://allegro.pl/oferta/szczypce-do-lutowania-uzyciu-bezpieczne-14320924590
Ale nie chciałbym kupować kolejnego szajsu?
Ktoś coś podpowie?

Drugie pytanie to czy możecie podpowiedzieć konkretne produkty ( z plastiku) do otwierania laptopów, telefonów itp. Coś, co jest dobrze wykonane.

andystar
03-01-2024, 18:04
Kiedyś kupiłem podobny zestaw. Używałem kilkanaście razy i działało.

https://es.aliexpress.com/item/1005004918107392.html?spm=a2g0o.productlist.main.3 3.27bc6089zhYsgY&algo_pvid=993b589d-ef0c-4c85-a7b6-bc454c25eced&aem_p4p_detail=20240103080205142730974063090800002 72472&algo_exp_id=993b589d-ef0c-4c85-a7b6-bc454c25eced-16&pdp_npi=4%40dis%21EUR%216.04%213.56%21%21%216.46%2 1%21%40211b801617042977256044340e63c9%211200003101 3213402%21sea%21ES%21124448188%21&curPageLogUid=6pqeu8KWAP5g&search_p4p_id=202401030802051427309740630908000027 2472_17

fafniak
03-01-2024, 18:19
No niestety właśnie w "podobny" może tkwić problem, choćby taki ze plastik jest nie tej jakości

andystar
03-01-2024, 18:44
Tu masz firmowy:

https://appleinsider.com/inside/iphone/best/best-apple-repair-toolkit-essentials

fafniak
03-01-2024, 19:00
https://www.amazon.pl/iFixit-Electronics-precyzyjnymi-%C5%9Brubokr%C4%99tem-otwieraj%C4%85cymi/dp/B0964G2Y7S/ref=sr_1_3?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3 %91&crid=2F0WD9T87AXOA&keywords=ifixit+essential&qid=1704301260&sprefix=ifixit+essential%2Caps%2C96&sr=8-3
Ten za 120 zł jeszcze jakoś mi sie widzi, ale przyznam, że chciałem zmieścić się w sumie do 70zł.
Ale ifixit to jest dość pewny sprzęt... hmmm....

zdyboo
03-01-2024, 20:19
Nałóż na każdą ze szczęk krokodyla, którego masz, koszulkę termokurczliwą. Obkurcz i zobacz czy to czasem nie wystarczy do tego, żeby nie załamywały przewodów.
Te podlinkowane szczypce nie są złe, jak się nabierze już wprawy w ich używaniu, ale do bardzo cienkich przewodów mogą się nie sprawdzić. Sprężyna na szczękach mogą ich nie utrzymać.

Są takie uchwyty (https://allegro.pl/oferta/zestaw-koszulki-termokurczliwe-cazki-trzecia-reka-12155003669), gdzie wciska się końcówki do zlutowania, ale znowu kwestia średnicy przewodów. Można też spróbować sobie taki uchwyt wydrukować pod własne potrzeby.

fafniak
04-01-2024, 00:23
Nałóż na każdą ze szczęk krokodyla, którego masz, koszulkę termokurczliwą. Obkurcz i zobacz czy to czasem nie wystarczy do tego, żeby nie załamywały przewodów.
.

O! to dobry pomysł, kwestia kupienia czegoś sensowniejszego niż to co mam. Regulowanie położenia krokodylków jest tragiczne.

zdyboo
04-01-2024, 09:38
Można kupić takie zestawy trzecia ręka gdzie krokodyle są na przegubowych ramionach, coś jak te statywy, które można przyczepić do drzewa czy słupka. Nie korzystałem jednak z tego, zatem nie wiem czy będzie łatwiej.

fafniak
04-01-2024, 10:33
No właśnie co do tych przegubowych ramion, to ja mam wątpliwości. Trochę miałem do czynienia z różnymi przegubami (podobnymi) i zapanowanie nad tamtymi wcale nie było proste przy precyzyjnych wymaganiach.

andystar
04-01-2024, 11:29
Może wydruk 3D pod konkretny projekt.

fafniak
04-01-2024, 12:08
Ja nie mam konkretnych projektów, po prostu dość często "cośtam" naprawiam (nie lubię wyrzucać przedmiotów, które mogą być naprawione)

andystar
04-01-2024, 13:34
Ja też sporo naprawiam. Jednak do niektórych napraw jak np. klejenie soczewek w obiektywie drukuję w 3D dedykowaną matrycę, żeby zachować centryczność klejonego zespołu soczewek.

fafniak
05-01-2024, 09:40
Ja też sporo naprawiam. Jednak do niektórych napraw jak np. klejenie soczewek w obiektywie drukuję w 3D dedykowaną matrycę, żeby zachować centryczność klejonego zespołu soczewek.

No rozumiem, ale w takim przypadku wchodzimy na kolejny poziom zaangażowania :), także środków finansowych.

ALE jeżeli masz doświadczenie, to możesz mi podpowiedzieć w jednej kwestii.
Mam po moim Tacie Rolleiflexa 2.8F. Jego wadą jest słaba matówka, której chyba nie wymienię.
Tzn. są takie:
https://www.amazon.com/Focusing-Screen-Rolleiflex-2-8-E2-Rolleicord/dp/B07YDGBPS6
I teoretycznie powinna być znacznie lepszej jakości, ale pewności nie mam :)

Nad nią w kominku jest dodatkowa soczewka powiększająca (też nie najlepsza). Myślałem na wydrukowaniem takiego opcjonalnego kominka, w którym byłaby dobrej jakości soczewka powiększająca (nie wiem jaka)

fafniak
05-01-2024, 10:12
Co do tej matówki to jest ona dzielona ( ja w swoim aparacie nie mam dzielonej matówki)
Znalazłem takie pojedyncze niedzielone(68x64) ale one z kolei nie mają splita

andystar
05-01-2024, 10:50
Wg mnie ta matówka jest bardzo dobra. Wymiana nie powinna być skomplikowana. Co do soczewki to też można ją wymienić biorąc np. z innego aparatu dwuobiektywowego (taniego) lub przycinając soczewkę okularową o identycznej mocy. W Warszawie jest kilka firm naprawiających stare aparaty i myślę, że bez problemu wykonały by to. Ja wracam z Hiszpanii za parę miesięcy, a dodatkowo nie naprawiałem nigdy Rolleiflexa.

fafniak
05-01-2024, 12:58
Ale dzielona matówka jak ma sie trzymać na miejscu? Powinna być dociśnięta do jakiejś ramki?

andystar
05-01-2024, 15:55
Sprawdź czy ramka dociskająca w aparacie przytrzyma oba elementy. Wg mnie powinna. Może ta matówka montuje się w ramce na zatrzask. Dopytaj u producenta, tam jest link.