PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Podgląd ekspozycji w trakcie używania lampy błyskowej w aparatach Sony.



fafniak
15-12-2023, 00:27
Czy jest jakiś sposób na zmuszenie aparatu by w trybie M pokazywał mi aktualna ekspozycję zastaną pomimo podłączonego flesza?

fafniak
16-12-2023, 11:00
Gdzie bym nie sprawdzał, wynika że nie ma takiej możliwości.
Jak nielogiczne to jest... Podłaczenie lampy powoduje że aparat zachowuje się jak przy pracy w studio.
BZDURA

esperal
16-12-2023, 14:53
Gdzie bym nie sprawdzał, wynika że nie ma takiej możliwości.
Jak nielogiczne to jest... Podłaczenie lampy powoduje że aparat zachowuje się jak przy pracy w studio.
BZDURAOczywiście, że to bzdura. To pozostałość po średniowieczu kiedy błysku używało się tylko w studio gdzie stanowił 100% światła. W Nikonie Z8 ktoś się w końcu opamiętał i dali możliwość wyboru tej opcji.
Nie mam doświadczenia z Sony, ale w nikonowskich zetkach to jednak nie wszystkie lampy i nadajniki były zablokowane. To co działało to były nadajniki Yongnuo YN560-TX i YN RF603. Z Godoxa wszystkie nadajniki i lampy były blokowane z jednym wyjątkiem czyli Godox TT600, to dlatego że ta lampa posiada tylko jeden styk.
Na Twoim miejscu spróbowałbym odizolować np. kawałkiem papieru boczne styki w stopce i zostawić tylko ten sterujący wyzwalaniem tak żeby aparat nie dostał informacji o zamontowanej lampie/nadajniku;-)
Napisz może co chciałbyś osiągnąć bo to może pomóc.

fafniak
16-12-2023, 15:00
chciałem małą lampkę z jakąkolwiek automatyką do doświetlenia sceny
Rzadko, bo rzadko, ale używałem kiedyś

- - - - kolejny post - - - - - -

Na poziomie wręcz - 1/-2 EV do zastanego

esperal
16-12-2023, 15:29
Jeśli chcesz ttl to chyba tego nie obejdziesz nawet odizolowaniem styków. Te nadajniki Yongnuo o których pisałem YN560-TX i YN RF603 pozwalały na podgląd aktualnej ekspozycji pomimo tego, że ich stopka posiadała wszystkie styki a nie tylko jeden. Powodem było pewnie to, że one nie obsługiwały ttl.
Czyli o ile brak podglądu ekspozycji możesz obejść przez odizolowanie styków to już do użycia automatyki lampa potrzebuje te dodatkowe styki niestety.
Masz dwie możliwości. Albo masz podgląd aktualnej ekspozycji i lampę w manualu, albo brak podglądu ekspozycji i automatykę lampy.

Jacek_Z
20-12-2023, 22:45
Gdzie bym nie sprawdzał, wynika że nie ma takiej możliwości.
Jak nielogiczne to jest... Podłaczenie lampy powoduje że aparat zachowuje się jak przy pracy w studio.
BZDURA
Chodzi o opcje jak na zdjęciu?

Oczywiście, że to bzdura. To pozostałość po średniowieczu kiedy błysku używało się tylko w studio gdzie stanowił 100% światła. W Nikonie Z8 ktoś się w końcu opamiętał i dali możliwość wyboru tej opcji..
Nie mam Nikona Z8, a mam wybór.
77976
Napis na dole nie jest czytelny, to rozszyfrowuję:
Tylko gdy lampa błyskowa nie jest używana.
Jeżeli nie ma podłączonej lampy to nie daje wyboru (bo po co). To samo gdy używam uniwersalnych nadajników z jednym pinem centralnym.

fafniak
20-12-2023, 23:27
No ja u siebie nie widzę takiej opcji
Jak tylko podłączę lampę to aparat przechodzi w tryb "studio"

cybulski
21-12-2023, 08:47
Są dwie różne sprawy - symulacja ekspozycji na monitorze (włącz/wyłącz) a dobór czasu do światła ambient i dopalanie lampą światłem wypelniajacym (manualnie lub ttl-bl)

esperal
21-12-2023, 15:32
Chodzi o opcje jak na zdjęciu?

Nie mam Nikona Z8, a mam wybór.
77976
Napis na dole nie jest czytelny, to rozszyfrowuję:
Tylko gdy lampa błyskowa nie jest używana.
Jeżeli nie ma podłączonej lampy to nie daje wyboru (bo po co). To samo gdy używam uniwersalnych nadajników z jednym pinem centralnym.Tak to dokładnie ta opcja. W Z7II i Z6II została dodana ostatnią aktualizacją softu.

fafniak
21-12-2023, 16:12
No to macie gigantyczną przewagę nad systemem sony (chyba że ja nie znam jakis opcji w a6400 i a7III)

cybulski
21-12-2023, 16:50
No to macie gigantyczną przewagę nad systemem sony (chyba że ja nie znam jakis opcji w a6400 i a7III)

No nie jest tak. Ta opcja to tylko automatem włącza i wyłącza podgląd ekspozycji ale nie ustawia Ci jak ma świecić. Opcje podglądu ekspozycji musisz mieć włączona jeśli chcesz wiedzieć jak ma wyglądać światło zastane, a dopalanie lampą i ustawienia to sprawa wprawy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Czy jest jakiś sposób na zmuszenie aparatu by w trybie M pokazywał mi aktualna ekspozycję zastaną pomimo podłączonego flesza?

Włącz po prostu podgląd ekspozycji. Wiesz która to opcja w a7iii?

fafniak
21-12-2023, 16:50
Przecież od początku pisze o PODGLĄDZIE ekspozycji zastanej. Nie wiem po co tworzysz jakiś nowy wątek.

esperal
21-12-2023, 16:51
No nie jest tak. Ta opcja to tylko automatem włącza i wyłącza podgląd ekspozycji ale nie ustawia Ci jak ma świecić. Opcje podglądu ekspozycji musisz mieć włączona jeśli chcesz wiedzieć jak ma wyglądać światło zastane, a dopalanie lampą i ustawienia to sprawa wprawy.Przeczytaj post 82 i 83 i zobacz o co pyta fafniak.

cybulski
21-12-2023, 16:56
Jaki nowy wątek. Masz włączoną tą opcję czy nie w a7iii?

- - - - kolejny post - - - - - -


Przeczytaj post 82 i 83 i zobacz o co pyta fafniak.

To chyba fafniak nie rozumie trybu M. W M widać zastaną ekspozycję (obraz) do ustawionych ręcznie parametrów jeśli włączony jest podgląd ekspozycji. Bo pytanie jest bez sensu i świadczy o tym że oczekuje od trybu M automatyki. Tryb M pokaże tylko skalę niediswietlenia/przeswiwtlenja EV oraz efekt na monitorze, do parametrów które ustalimy.

esperal
21-12-2023, 16:59
Gdyby miał tą opcję włączoną to pewnie by nie pytał. Napisz gdzie to można w soniaku ustawić bo on jest gotów zmienić system;-)

cybulski
21-12-2023, 17:15
Gdyby miał tą opcję włączoną to pewnie by nie pytał. Napisz gdzie to można w soniaku ustawić bo on jest gotów zmienić system;-)

Jak nie ogarnia aparatu to i nie rozumie co się pisze :)
Muszę zerknąć w soniaka Żony moment.

- - - - kolejny post - - - - - -

Opcja 2/6 w a7iii ta na dole 77982

- - - - kolejny post - - - - - -

A tyle tu w innym wątku było wypowiedzi, że używam tylko M bo reszta błee :) pytanie czy się w ogóle zna swój sprzęt czy nie i czy ma się rozeznanie kiedy M a kiedy coś innego np Av :)

fafniak
21-12-2023, 17:23
Mam włączoną tę opcję.
Ale aparat po podłączeniu lampy WYŁĄCZA ją a wyświetlany obraz przestaje korespondować z nastawioną ekspozycją.
Również próby włączania i wyłączania tej opcji nie powodują zmiany w wyświetlanym podglądzie bo podłaczona jest lampa błyskowa.
Nowy wątek wprowadzasz o ekspozycji błysku - nie to jest tematem

cybulski
21-12-2023, 17:25
Tą opcję chyba można do ulubionych wstawić albo pod przycisk, ja Sony nie znam ale to w każdym bezlustrze jakie miałem i mam, działa tak samo.

- - - - kolejny post - - - - - -


Mam włączoną tę opcję.
Ale aparat po podłączeniu lampy WYŁĄCZA ją a wyświetlany obraz przestaje korespondować z nastawioną ekspozycją.
Również próby włączania i wyłączania tej opcji nie powodują zmiany w wyświetlanym podglądzie bo podłaczona jest lampa błyskowa.
Nowy wątek wprowadzasz o ekspozycji błysku - nie to jest tematem

Nie mam lampy żadnej do Sony aby sprawdzić. Sprawdzę może w Canonie jak jest ale z tego co kojarzę to nie jest tak jak piszesz. Przecież na tych opcjach działam w Canonie więc pytania mnie zaskoczyły.

fafniak
21-12-2023, 17:33
aha
No u ciebie na pewno jest inaczej i jest dobrze ;)

Naprawdę polecam uważniejsze czytanie tego co inni piszą

- - - - kolejny post - - - - - -


Tą opcję chyba można do ulubionych wstawić albo pod przycisk, ja Sony nie znam ale to w każdym bezlustrze jakie miałem i mam, działa tak samo.

- - - - kolejny post - - - - - -



Nie mam lampy żadnej do Sony aby sprawdzić. Sprawdzę może w Canonie jak jest ale z tego co kojarzę to nie jest tak jak piszesz. Przecież na tych opcjach działam w Canonie więc pytania mnie zaskoczyły.

ohh.. a ja sobie to wymyśliłem

- - - - kolejny post - - - - - -


Tą opcję chyba można do ulubionych wstawić albo pod przycisk, ja Sony nie znam ale to w każdym bezlustrze jakie miałem i mam, działa tak samo.

- - - - kolejny post - - - - - -
Przecież na tych opcjach działam w Canonie więc pytania mnie zaskoczyły.
No a jak w canonie jest ok to w sonym też musi.... ;)

- - - - kolejny post - - - - - -

Czy ktoś kto MA aparat Sony i lampę błyskową może sprawdzić ?
Może jest jakiś "myk" w opcjach żeby ominąć ten problem

OjTam
21-12-2023, 17:59
O to chodzi?

https://youtu.be/yR4u-sNXTtc
Okolice 4 minuty jest "rozwiązanie".

esperal
21-12-2023, 18:34
To "rozwiązanie" z filmu stoi na równi z chwilowym wyłączeniem nadajnika w celu podejrzenia ekspozycji. Czyli, że Nikon ma w końcu coś czego nie ma Sony od plejstejszyn;-)

fafniak
21-12-2023, 18:49
No to kur... poprawili firmware bo działa "tylko trochę" nawet nie wiem jak to opisać. Ekspozycję poprawia może o 0,7EV
Ręce mi opadają

- - - - kolejny post - - - - - -

heh - jak pracuje się na wiekszych przysłonach to działa lepiej ale nadal nie pokazuje właściwej ekspozycji !

- - - - kolejny post - - - - - -


To "rozwiązanie" z filmu stoi na równi z chwilowym wyłączeniem nadajnika w celu podejrzenia ekspozycji. Czyli, że Nikon ma w końcu coś czego nie ma Sony od plejstejszyn;-)

No w kamerach broadcastowych są bardzo dobrzy a i filmowe są niezłe. To nie tylko plejak ;)

- - - - kolejny post - - - - - -
OjTam - dzięki za videło ale soniak chyba "poprawił" działanie - jest gorzej :D

OjTam
21-12-2023, 18:51
Spoko.
To "ulepszanie" to już chyba standard.

Zakładam, że masz wyłączoną redukcję migotania (czy jak się to tam zwie), jak jest w pierwszym komentarzu napisane?

fafniak
21-12-2023, 19:01
Ok. dopiero teraz wyłączyłem antyflickera (fuk... jakie to ma znaczenie ???)
Działa ok
Tak sie spieszyłem że nie czytałem niczego :)
DZIĘKUJĘ !
Zawsze to jakaś proteza łatwiejsza niż sięganie do wyłacznika lampy

- - - - kolejny post - - - - - -




Zakładam, że masz wyłączoną redukcję migotania (czy jak się to tam zwie), jak jest w pierwszym komentarzu napisane?
Źle zakładałeś ;)

Tak czy inaczej jak sie spotkamy to jakaś flaszka się należy

- - - - kolejny post - - - - - -

Teraz muszę przeprogramować a6400

fafniak
22-12-2023, 12:57
Proponuję aby moderator do tytułu dopisał jednak "w aparacie Sony" - jak ktoś będzie szukał spoza forum

fafniak
25-12-2023, 12:40
Bardzo dziękuję poste za polecenie lampki meike 320
Jest mała i ma automatykę i dało się wcisnąć folie korekcyjna na 3200k ( no tak okolice ;) )
I bardzo dziękuję OjTam za wyszukanie materiału video :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję!

poste
25-12-2023, 14:38
Nie ma za co. Wesołych!

OjTam
25-12-2023, 15:58
I bardzo dziękuję OjTam za wyszukanie materiału video :)

Nie ma za co, zwłaszcza, że to trochę przypadek. Mam gościa w subach od paru lat i skojarzyłem, że widziałem ten filmik wcześniej. Ot, wsio.