PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw Manfrotto vs Sirui



lori
05-12-2023, 21:12
Witajcie.

Zarejestrowałem się na tym forum ponieważ rozważam zakup statywu.
Do wyboru mam Manfrotto Befree Advanced Lever (prawienie używany od znajomego) i Sirui Traveler 7C.

W manfrotto bardzo podobają mi się zaciski bo od razu widać czy noga jest zablokowana czy nie (taki system miałem w starym no-nameowym tripodzie i do niego jestem bardzo przyzwyczajony), brak kolców przeboleje, ale moje obawy budzą rygle do blokowania nóg względem pająka - wyglądają jak by były zrobione z plastiku).

W Sirui podoba mi się to że to karbon, choć waży tyle samo co manfrotto, jest wysoki,ma kolce i monolitycznego pająka, trochę obawiam się zakrętek i blokad zabezpieczających nogi przed wypadnięciem z wyższego segmentu bo podobno w tym modelu lubią pękać. W serwisie te elementy są, ale serwis jest z tego co wiem w chinach i za każdą część trzeba wg regulaminu gwarancji płacić. Do manfrotto przekonuje mnie właśnie jeszcze> 9,5 roku gwarancji i podobno świetny serwis.


Czy podzielili byście się swoimi doświadczeniami z eksploatacji ww statywów.

Pozdrawiam

akustyk
05-12-2023, 21:34
w ciemno biore Sirui. zwlaszcza glowice ale i nogi maja lepsze. bardzo porzadnie zaprojektowany i bardzo trwaly sprzet oparty na nowoczesnych rozwiazaniach. w zupelnie niezlej cenie. Manfrotto to skansen technologii, a przy tym wcale nie tani. przy Sirui to jest zwykly wstyd.

pytania o rodzaj blokady nog byly na forum wiele razy. ja mam od 15 lat statywy z nakretkami i nie moge narzekac. dla mnie szybsze w pracy. do sprawdzania czy na pewno zakrecone trzeba sie troche przyzwyczaic, to prawda...

chemik74
06-12-2023, 13:27
Trochę w kontrze do przedmówcy: swego czasu, skuszony pozytywnymi opiniami kupiłem Sirui Travelera T-1005 z głowicą (trochę wyższy model niż 7C, przynajmniej sądząc po cenie) i były to zmarnowane pieniądze. Deklarowana nośność to raczej marzenie szpeców od marketingu niż rzeczywistość. Leży teraz gdzieś w kącie, nieużywany.
Na temat Manfrotto się nie wypowiem, bo poza ponad dwudziestoletnią aluminiową 190 nie miałem do czynienia z produktami tej firmy.

Natomiast nie miałem problemu z zakrętkami, da się przyzwyczaić.

burton
06-12-2023, 15:48
Podepnę się pod temat. U mnie w grę oprócz wyżej wymienionych marek wchodzi też Leofoto. akustyk, inni praktycy. Wymagania głównie mam dwa. Statyw musi być na zaciski oraz odpowiednio wysoki. Co najmniej 140 cm. najlepiej nie wliczając kolumny środkowej, która oczywiście może być w zestawie. Teraz pytanie o głowice. Czy Sirui ma takie precyzyjne cudo jak np. Leofoto GW-1 lub Manfrotto 410 Junior? Ewentualnie jak wygląda łączenie głowic z nogami innych producentów (czy nie ma jakiś "ukrytych niespodzianek"). Cena do 3 tyś. Udzwig nie musi być duży. Będzie wchodzić to co w stopce. Proszę o porady.

chemik74
06-12-2023, 15:58
3000 PLN za same nogi czy za zestaw?

burton
06-12-2023, 16:00
Trzy tysiące za zestaw. Z małymi plus minus ;) Oczywiście żeby całość była stabilna.

markB
06-12-2023, 17:14
W tej cenie możesz przebierać, np.:
Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon + głowica trzykierunkowa Benro GD3WH, jeśli zależy na głowicy z zębatkami. Zmieścisz się w 3 K zł; lub
Leofoto Mamba LVM-324C carbon + głowica (może być nawet lepsza niż Benro, bo statyw tańszy).
Sirui nie ma w ofercie głowicy z zębatkami.

burton
06-12-2023, 17:37
W tej cenie możesz przebierać, np.:
Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon + głowica trzykierunkowa Benro GD3WH, jeśli zależy na głowicy z zębatkami. Zmieścisz się w 3 K zł; lub
Leofoto Mamba LVM-324C carbon + głowica (może być nawet lepsza niż Benro, bo statyw tańszy).
Sirui nie ma w ofercie głowicy z zębatkami.
Całkiem zapomniałem o firmie Berno. Ciekawa i tania propozycja. Tak, głowica koniecznie z zębatkami. Miałem kiedyś manfrotto 410 junior i to było to! :) Mimo wszystko teraz skłaniam się bardziej do Sirui lub Leofoto. Ten karbonowy Manba jest bardzo ciekawym statywem. Dziękuję za dobre ukierunkowanie. Szkoda, że Sirui nie ma tego typu głowic.

chemik74
06-12-2023, 17:56
Mam tę głowicę (Benro GD3WH) i generalnie mieszane odczucia. Niby spełnia swoje zadania, ale chodzi toto topornie i nie tak precyzyjnie jak bym oczekiwał od tego typu sprzętu. Być może to taki urok sprzętu z dolnej półki raczej - nie mam porównania z innymi droższymi.

burton
06-12-2023, 18:01
Mam tę głowicę (Benro GD3WH) i generalnie mieszane odczucia. Niby spełnia swoje zadania, ale chodzi toto topornie i nie tak precyzyjnie jak bym oczekiwał od tego typu sprzętu. Być może to taki urok sprzętu z dolnej półki raczej - nie mam porównania z innymi droższymi.
Równie cenna uwaga. Jednak w tego typu głowicach leofoto i manfrotto różnica w cenie do tej benro około 600 zł. Dziękuję. Drążymy dalej :)

chemik74
06-12-2023, 19:48
Z drugiej strony, jeżeli jest to kluczowy element, to zakup droższej (precyzyjniejszej) głowicy może być lepszą opcją (komfort pracy, stabilność). W sumie w 3000 PLN jesteś w stanie się zmieścić (głowica z mambą).

lori
06-12-2023, 20:11
3 k za statyw to jak dla mnie zdecydowanie za dużo
o benro słyszałem i zastanawiałem się nad IT25,ale to prawie to samo co manfrotto tylko ma 5 sekcji i jest dłuższy po złożeniu i ma monopod

o Leofoto i jego brandzie 3Legged też słyszałem ale nie stać mnie na nie
jedyny fajny węgiel jaki znalazłem do ok 600pln to właśnie sirui 7c
akustyk tak, wiem, zanim zaczołem ten temat czytałem dyskusje i wiem że z 2 fotografów załatwiło sobie filtry przez niedokręcenie nakrętek - i boje się że mój sprzęt też poleci
Czy mógł byś powiedzieć co ma manfrotto ze skansenu?

chemik74
06-12-2023, 20:32
Fakt, ceny niektórych mogą przyprawić o ból głowy, ale kupujesz raz i służy latami. Nie wiem czy zamiast taniego i lichego statywu karbonowego, który nie zapewni stabilności, nie zainteresować się poczciwymi (aczkolwiek obecnie passe) statywami aluminiowymi.

akustyk
06-12-2023, 21:22
Trochę w kontrze do przedmówcy: swego czasu, skuszony pozytywnymi opiniami kupiłem Sirui Travelera T-1005 z głowicą (trochę wyższy model niż 7C, przynajmniej sądząc po cenie) i były to zmarnowane pieniądze. Deklarowana nośność to raczej marzenie szpeców od marketingu niż rzeczywistość. Leży teraz gdzieś w kącie, nieużywany.
ale z czym dokladnie byl problem? ja mam male i lekkie nogi Sirui T1204X z dodawana do tego w komplecie glowica (chyba E-10 lub E-20, moge pozniej sprawdzic). to spokojnie trzyma 5D4 z 70-300L, w sumie bedzie jakies 2.5kg. w zyciu nie ma to takiego komfortu jak moje duze amelinowe nogi i glowica (tez Sirui, K-30X) ale stabilnosc jest porzadna. ze szkiel bez obreczy mam 135/2, 24-70/4 i 16-35/4, zero zastrzezen do stabilnosci, chociaz z precyzyjnym skadrowaniem 135/2 trzeba sie niestety pobawic, bo to lekka glowica jest.

nie wyciagnalbym tych nog do duzej telerurki, ale to chyba oczywiste. cokolwiek by tam nie bylo deklarowane w kwestii udzwigu, bo to sa dane wyssane z palca.


Fakt, ceny niektórych mogą przyprawić o ból głowy, ale kupujesz raz i służy latami. Nie wiem czy zamiast taniego i lichego statywu karbonowego, który nie zapewni stabilności, nie zainteresować się poczciwymi (aczkolwiek obecnie passe) statywami aluminiowymi.
mnie sie w ogole wydaje, ze karbon ma sens jak sie szuka mniejszego statywu przenosnego. na lazenie z kima w gorach, city-trip albo do sakwy na rower. natomiast duzy statyw do konkretnej roboty - to lepiej miec w amelinum. sztywniejsze, bardziej odporne na drgania, trudniejsze do uszkodzenia mechanicznego.

chociaz to moze zalezec od producenta. mialem dlugie lata karbonowe nogi Velbona (Sherpa Pro 630CF) i to mialo swietna sztywnosc. nakretki mi po 10 latach nie wytrzymaly piasku i pewnie jakiegos nieumiejetnego rozkrecania przeze mnie w ktoryms momencie. jak kupowalem na wymiane to wybieralem z Sirui (bo juz mialem dlugie pozytywne doswiadczenia z glowicami i mniejszymi nogami) i tu zdecydowanie bardziej podobalo mi sie amelinum - karbonowy ekwiwalent mojego obecnego N2004KX wydawal sie duzo delikatniejszy i mniej stabilny po rozstawieniu, wiec sobie odpuscilem. moze w innych producentach to lepiej wyglada (przy okazji zakupu przemacywalem tez rozne Leofoto i to rowniez w karbonie robilo fajne wrazenie... gorzej niestety z ta kartka na ktorej staly cyferki przed znaczkiem € :( )


cale te dywagacje o Sirui nie zmieniaja prostego faktu, ze portfolio Vitec-a (Manfrotto, Kata od paru lat rowniez Lowepro) to sa produkty z premedytacja projektowane pod katem kiepskiej zywotnosci i/lub z cena nieprzystajaca do mozliwosci (Gitzo)... jakies 15 lat temu mialem epizod z ich glowicami (486 jakies) i jak to ciepnelem w krzaki i zamienilem na Benro to to byl powrot do technologicznej przyszlosci (20 lat). a glowki Sirui sa od Benro duzo lepsze

gugulam
07-12-2023, 09:17
Parę lat temu były na forum też polecane statywy Innorel (na aliexpress). Z czasem przestały być konkurencyjne cenowo.
Ja miałem dokladnie ten dylemat Manfotto befree vs Sirui Traveler 7c. I wybrałem Travelera.
W foto-plus była promocja z ceną ok 450 zł, ale blekfrajdej już się skończył.

Warto też rzucić okiem na Gorillapod Joby. To nie jest chwytak na każdy typ sprzętu, ale jest stosunkowo mały i lekki, i jest alternatywą dla worka z pestkami.

poste
07-12-2023, 10:06
Na początek, zanim wydasz kasę, to jak sądzę dobrze gdybyś zdecydował co potrzebujesz. Jeśli ma to być solidny statyw, wtedy najlepiej gdyby miał jak najmniej sekcji, np. trzy i zapinane na zatrzaski (to już indywidualne preferencje). Jeśli statyw do podróży to wiadomo jak najmniejszy, trzeba iść trochę na kompromisy. Pięć sekcji da statyw krótszy po złożeniu, choć na pewno nie tak stabilny jak odpowiednik z mniejszą ilością. Druga rzecz to głowica, przede wszystkim wygodna jest płytka arca-swiss (dostosowana do stopek wielu tele, łatwo można dokupić zapasowe czy np. większe/mniejsze płytki). W ogóle nic nie mam do Manfrotto, ale posiadałem (gdzieś nawet chyba jeszcze mam) taką szybkozłączkę jak pokazałeś w pierwszym poście i przeklinałem ją jak diabli. Statywu używam głównie do nocnych zdjęć, więc obsługa powinna być łatwa jak "z zamkniętymi oczami". Tej płytki za cholerę nie mogę zapiąć bez pary prób.

Jeśli kupujesz pierwszy statyw to albo oglądaj różne w sklepach, czytaj opinie i długo kombinuj co brać, albo kup jakąś w miarę solidną chińszczyznę i po czasie dojdziesz do tego, czego potrzebujesz bez topienia większej kasy. Amazon ma często niezłe ceny i ciekawe statywy, można też łatwo i bezkosztowo zwrócić.

akustyk
07-12-2023, 14:05
tak, wiem, zanim zaczołem ten temat czytałem dyskusje i wiem że z 2 fotografów załatwiło sobie filtry przez niedokręcenie nakrętek - i boje się że mój sprzęt też poleci
nie wiem co ci odpowiedziec. w Ameryce ludzie narzekaja jak sie sparza kubkiem z kawa, jesli na nim nie jest napisane, ze zawartosc moze byc goraca ;) natomiast w krajach gdzie ludzie potrafia sami cos jeszcze myslec problem jest niespotykany...

uzywam od 15 lat nakretek. glownie Sirui, ktore nie ma wyczuwalnego kliku w momencie kiedy nakretka sie blokuje. i nawet jak mi sie raz na ruski rok zdarzy niedokrecic (na palcach jednej reki drwala moge policzyc te przypadki :D ), to nigdy nic mi sie nie zlozylo samo. wiec problem dla mnie brzmi na mocno wydumany. zwlaszcza ze mozna sobie kupic nogi z nakretka, ktora ma taki wyczuwalny klik. jesli juz bardzo nie chce sie sobie wyrobic nawyku dokrecania az do poczucia pelnego oporu. to naprawde nie jest takie trudne.



Czy mógł byś powiedzieć co ma manfrotto ze skansenu?
15 lat temu wymienialem zwloki glowic Manfrotto, ktore po pol roku uzytkowania mialy kulture pracy na poziomie 10 letnich glowic arkowych, takich co przetrwaly podroz przez Arktyke i Sahare Gruzawikiem rzucone luzem na podloge. na jakies Benro B-1, ktore pod wzgledem mechanicznym bylo duzo solidniejsze (choc nie okazalo sie az tak trwale). od chyba 10 lat mam kulke Sirui K-30X, ktora mechanicznie jest nie do odroznienia od nowki.

do mizernej precyzji wykonania Manfrotto dochodza kiepskie materialy produkcyjne (w tych przystepniejszych cenowo modelach to ich szpeje sa cholernie ciezkie) i generalnie staroswiecki design i fiuczery (srubki, regulacje, blokady w glowicach). w okolicach 2010 roku jak z radoscia wypie* Manfrotto, tzw. "chinczyki" w podobnej cenie (Benro, Induro, Sirui, ...) byly technologicznie kilka lat do przodu pod wzgledem precyzji pracy, trwalosci, mozliwosci regulacji. szczytem szczytow byl ich wazacy 400g kuty z ordynarnej stali generyczny L-bracket (https://www.manfrotto.com/nl-en/l-bracket-q5-ms050m4-q5/) w czasach gdy dedykowany do konkretnego korpusu arkowy bracket wazy li i jedynie 100g (i kosztuje rowniez 1/4 tego co manfrotto) ;)

pysson
07-12-2023, 16:43
Dwa słowa o "zębatych" głowicach.
Jest do dostania na ebayu Leofoto G4 (https://www.leofoto.com/products_detail.php?id=280)
Nie ma jej w oficjalnej europejskiej dystrubucji, bo Arca zablokowała sprzedaż za naruszenie praw patentowych.
Bardzo fajna, kompaktowa głowica.

- - - - kolejny post - - - - - -

Arca Swiss D4 i Rogeti RG-1 to cenowy kosmos.

burton
07-12-2023, 17:22
Dwa słowa o "zębatych" głowicach.
Jest do dostania na ebayu Leofoto G4 (https://www.leofoto.com/products_detail.php?id=280)
Nie ma jej w oficjalnej europejskiej dystrubucji, bo Arca zablokowała sprzedaż za naruszenie praw patentowych.
Bardzo fajna, kompaktowa głowica.

- - - - kolejny post - - - - - -

Arca Swiss D4 i Rogeti RG-1 to cenowy kosmos.
Przecież G4 jest normalnie do dostania w polskich sklepach tylko za spore pieniądze. 2500 zł to już nie dla mnie. Dla siebie wypatrzyłem głowice Leofoto GW-01 (brak dostępu w PL) i nogi Leofoto Manba LVM-323C lub któryś z serii Manba (a nie mamba :D ). Jako, że głowica do kupienia w Czechach, w których mieszkam to problem z głowy.

igsux3
07-12-2023, 17:30
W kwestii podróżnego to miałem https://www.rollei.com/products/tripod-compact-traveler-no-1 i w sumie nie polecam, trzymał zestaw D800+grip+24-70 ledwo ledwo. Pochył w zasadzie odpadał, najlepiej było go trzymać najniżej rozłożonego. Tani, ale do cięższego sprzętu się nie nadawał. 7C to półka wyżej, ale po złych doświadczeniach raczej bym poszedł w Manfrotto.
burton mam 410 już chyba z 12 lat i złego słowa nie powiem. Bardzo stabilna, zębatki w ogóle nie pokazują śladu zużycia. Jest bardzo ciężka i trzeba to brać pod uwagę, ale swoje zadanie spełnia w 100%. Znacznie gorzej przy pracy w pionie, tutaj zakres pochyłu jest bardzo niewielki, a pochylony aparat haczy o pokrętła. Leofoto G4 wydaje się lepiej przemyślana, ale nie miałem jej w rękach.

pysson
07-12-2023, 17:57
Przecież G4 jest normalnie do dostania w polskich sklepach tylko za spore pieniądze. 2500 zł to już nie dla mnie.

Chyba tylko w e-oko, z ceną za G4 Pro.

pysson
07-12-2023, 18:34
Leofoto GW-01 to wielkie i ciężkie bydle.
Popatrz jeszcze na Sunwayfoto GH-PRO, jest na polskim amazonie (https://www.amazon.pl/SUNWAYFOTO-Geared-II-glowica-statywu/dp/B08LL8KNWZ/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=1YKX5N4JN2ANQ&keywords=Sunwayfoto+GH-PRO&qid=1701966823&sprefix=sunwayfoto+gh-pro%2Caps%2C58&sr=8-1).

burton
07-12-2023, 21:54
Leofoto GW-01 to wielkie i ciężkie bydle.
Popatrz jeszcze na Sunwayfoto GH-PRO, jest na polskim amazonie (https://www.amazon.pl/SUNWAYFOTO-Geared-II-glowica-statywu/dp/B08LL8KNWZ/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=1YKX5N4JN2ANQ&keywords=Sunwayfoto+GH-PRO&qid=1701966823&sprefix=sunwayfoto+gh-pro%2Caps%2C58&sr=8-1).
Faktycznie ten Sunwayfoto GH-PRO ll zgrabny i mocno mnie zaintrygował. Tą stosunkowo niewielką różnicę w wadze można przeboleć, ale rozmiary mega kompaktowe jak na tego typu głowice. Niekoniecznie przemawia do mnie korbka do "szybkiej" zmiany położenia. W innych to rozwiązanie jest lepsze. Ale coś za coś ;) Co to za firma? Sprawdzona jakościowo? Wielkie dzięki za link :)

pysson
07-12-2023, 22:16
Mam z tej firmy jakieś drobiazgi, L-bracket, stopka statywowa do obiektywu itp.
Kupiłem kilka lat temu, nie narzekam, ale to proste rzeczy.
Od tego czasu rozszerzyli swoją ofertę m. in. o statywy i głowice.
Musisz sam poszukać wiarygodnych recenzji.

akustyk
08-12-2023, 10:06
Faktycznie ten Sunwayfoto GH-PRO ll zgrabny i mocno mnie zaintrygował. Tą stosunkowo niewielką różnicę w wadze można przeboleć, ale rozmiary mega kompaktowe jak na tego typu głowice. Niekoniecznie przemawia do mnie korbka do "szybkiej" zmiany położenia. W innych to rozwiązanie jest lepsze. Ale coś za coś ;) Co to za firma? Sprawdzona jakościowo? Wielkie dzięki za link :)

mam lub mialem Sunwayfoto w postaci akcesoriow jak: plytki, L-brackety i gondolki statywowe (od jakichs 2 lat mam takie cos nakrecone do glowicy Sirui: https://www.sunwayfoto.com/e_goodsDetail.aspx?gId=1119 ). w kwestii drobnych akcesoriow moge spokojnie polecic - bardzo ladnie wykonczone, fajnie pracujace mechanicznie klamoty

natomiast w kwestii bardziej zaawansowanych rzeczy - wydaje mi sie, ze o ile ci Chinczycy potrafia bardzo ladnie zerznac i wyprodukowac jakis zachodni design, o tyle nie zawsze moga obejsc patenty, badz tez nie zawsze kminia dlaczego pewne konstrukcje dzialaja tak jak dzialaja, bo czasem niestety trzeba dlugiego doswiadczenia z realnym uzytkownikiem (wiedziec empirycznie, dlaczego pewne wybory zostaly dokonane). w moim przypadku problemem byla gondolka z zatrzaskiem https://www.sunwayfoto.com/e_goodsDetail.aspx?gId=1124 . praktycznie od poczatku mialem problem z wypadajacym pinem (tym, na ktorym obraca sie zatrzask), co szczesliwie zalatwilo okolo 1/2 cm2 tasmy klejacej ;) gorszym problemem bylo to, ze taka glowica z zatrzaskiem musi obslugiwac rozne plytki arkowe (w tym L-brackety) a niestety w realu szerokosc szyny 38mm nie jest identyczna u kazdego producenta i po to wlasnie jest ta widoczna w srodku srubka, ktora pozwala podregulowac rozstaw szczek. i niestety w tym rozwiazaniu ktore Sunwayfoto zrobilo (skopiowalo?) ta srubka nie jest dostatecznie schowana, przez co statyw jezdzacy w bagazniku niejako sam z siebie sie rozregulowywal przez co praktycznie za kazdym razem trzeba bylo sie pierdzielic z regulacja. juz z roznicami miedzy szerokoscia L-bracketa a plytek sobie jakos poradzilem (moj L-bracket byl ciut szerszy niz plytki, tu ponownie pomagalo naklejanie co jakis czas paskow tasmy klejacej do "pogrubienia" plytek :D ). ale koniec koncow empirycznie zrozumialem czemu takie wlasnie gondolki sie w praktyce nie sprawdzaja. cos co producent z doswiadczeniem w temacie wie, a o czym atak klonow spod Wielkiego Muru moze juz zwyczajnie nie wiedziec.

i po tym przydlugim wstepie - o ile w ciemno kupuje drobniejsze akcesoria wlasnie w Sunwayfoto, o tyle przy zlozonym mechanicznie szpeju sklonny bylbym dozbierac i szarpnac sie na producenta, ktorego podejrzewam o realne doswiadczenie w terenie i ze jego produkt poradzi sobie z problemami, z ktorych istnienia sam jeszcze nie zdaje sobie sprawy. nie wiem czy szarpnalbym sie na tak zlozona glowice w wykonaniu producenta nie obwarowanego 170 patentami ;) wliczonymi niestety w cene - ale docelowy TCOI jednak sporo nizszy ;)

burton
08-12-2023, 11:08
Dziękuję Wam za cenne wskazówki. Zdecydowałem i kupiłem zestaw Leofoto. Nogi Manba LVM-324 C, głowice GW-01. Szczęśliwie się zbiegło, że ową głowicę znalazłem w jednym z większych czeskich sklepów foto (w Polsce czy innych amazonach niedostępna). Do tego w promocyjnej cenie. Kurs korony też świetny więc wybór był łatwy (zmieściłem się idealnie w planowanych 3 tysiącach zł.). Z racji zamieszkania konto bankowe w Czechach mam od dawna. Pomijając już większą "egzotykę" Sunwayfoto od Leofoto, rozwiązanie głowicy GW-01 znane mi z posiadanej kiedyś 410 junior manfrotto wydaje się zdecydowanie pewniejsze, bardziej praktyczne i niezawodne. Samego statywu jestem bardzo ciekaw. Pierwszy raz będę miał karbonowy (ten konkretny model waży 2 kg. także też optymalnie). Podzielę się wrażeniami jak dotrze.

MiGo
13-01-2024, 23:28
Podepnę się pod wątek. Szukam statywów do 2 zastosowań:
1). mały statyw do zabrania do plecaka w góry, by móc zrobić sobie "selfie" w terenie z samowyzwalacza.
2). cięższy statyw do zdjęć nocnych, może nawet astro-foto.

Zestaw wycieczkowy to od 1kg do 1.5kg (Fuji z krótkim lub długim zoom powinno być ok). Jestem skłonny dokupić głowicę kulową o większej średnicy (30-40 mm). Nogi raczej nie będą rozciągane o więcej niż 1 segment (wysokość 50 cm jest ok).
Zestaw pod astro i nocne zdjęcia to wspomniany Leofoto Manba z głowicą Leofoto LH-40+QP-70N lub Leofoto LH-36+QP-70N.

Pytania:
ad. 1
Czy standardowa głowica Sirui utrzyma Nikona Z6 z 24-70/4 lub S5Pro z 70-300, które są dość ciężkie? Podejrzewam że nie, tak więc jaka w zamian?
ad. 2
Wymieniony statyw Leofoto uchodzi za statyw video w niektórych sklepach. Co tracę używając go do foto? Może jakaś alternatywa o masie do 2kg? (z solidną głowicą kulową z kontrolą panoramowania na osobnej śrubie)

Nie chcę kupować byle czego jeśli chodzi o wariant "nocny", zaś wariant podróżniczy powinien obsłużyć X-t1 z 55-200 mm i to wystarczy. Hak do zaczepienia odważnika obowiązkowy.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

MiGo
25-02-2024, 09:18
Sam sobie odpowiem: tani Benro ze skręcanymi nogami plus większa głowica (kula 30mm) jak będę miał dość obecnej. W zupełności wystarcza do większości zastosowań.

pysson
24-08-2024, 18:47
akustyk
ze strony Sirui:
"carbon fibre has far better vibration absorption from environmental factors such as wind and flowing water (https://sirui-photo.com.au/carbon-fibre-vs-aluminium-tripods-which-is-best/)"

akustyk
24-08-2024, 19:18
ze strony Sirui:
"carbon fibre has far better vibration absorption from environmental factors such as wind and flowing water (https://sirui-photo.com.au/carbon-fibre-vs-aluminium-tripods-which-is-best/)"

moze i tak jest.

pisze o wlasnych wrazenich organoleptycznych z macania w sklepie, z porownywania pary rownoleglych modeli w karbonie i amelinum. ten karbonowy wydawal sie duzo mniej odporny na stukanie w niego palcem, bo tak probowalem ocenic jak tlumi drgania...

pysson
05-01-2025, 21:59
Tradycynie utopiłem w błocie zakończenie nogi statywowej, tym razem padło na SIrui. :D

Miałem więc okazję przetestować ich serwis.
Pierwszy mail poszedł do brytyjskiego przedstawicielstwa, zostałem odesłany do Chin.
Trzy maile później, po potwierdzeniu o którą cześć chodzi sprawa została przekazana do Niemiec, gdzie jest ich główne przdstawicielstwo na Europę.
Kolejny mail z Niemiec, że wysyłają i faktycznie tak zrobili. :)
Bez żadnych kosztów z mojej strony dostałem brakującą część 8-letniego statywu.

edisk
27-02-2025, 15:25
Dziękuję Wam za cenne wskazówki. Zdecydowałem i kupiłem zestaw Leofoto. Nogi Manba LVM-324 C, głowice GW-01. Szczęśliwie się zbiegło, że ową głowicę znalazłem w jednym z większych czeskich sklepów foto (w Polsce czy innych amazonach niedostępna). Do tego w promocyjnej cenie. Kurs korony też świetny więc wybór był łatwy (zmieściłem się idealnie w planowanych 3 tysiącach zł.). Z racji zamieszkania konto bankowe w Czechach mam od dawna. Pomijając już większą "egzotykę" Sunwayfoto od Leofoto, rozwiązanie głowicy GW-01 znane mi z posiadanej kiedyś 410 junior manfrotto wydaje się zdecydowanie pewniejsze, bardziej praktyczne i niezawodne. Samego statywu jestem bardzo ciekaw. Pierwszy raz będę miał karbonowy (ten konkretny model waży 2 kg. także też optymalnie). Podzielę się wrażeniami jak dotrze.

Chciałem zapytać o głowice leofoto? Jak się sprawuje, bo szukam dla siebie podobnej w kwocie do 1000 zł
Interesują mnie trzy modele:
Manfrotto MHXPRO-3WG
Benro GD3WH
Leofoto GW-01

burton
01-03-2025, 12:56
Chciałem zapytać o głowice leofoto? Jak się sprawuje, bo szukam dla siebie podobnej w kwocie do 1000 zł
Interesują mnie trzy modele:
Manfrotto MHXPRO-3WG
Benro GD3WH
Leofoto GW-01

Sprawuje się dobrze. Jedyne, czego czasem bym chciał to innej szybkozłączki niż tej na śrubę. Poza tym spełnia moje wszystkie potrzeby.

edisk
19-03-2025, 21:10
Sprawuje się dobrze. Jedyne, czego czasem bym chciał to innej szybkozłączki niż tej na śrubę. Poza tym spełnia moje wszystkie potrzeby.

Z tych które wymieniłem jedynie manfrotto ma inny system szybkozłączki - chyba ten model wybiorę.

Mam jeszcze pytanie o strony w Czechach z używanym sprzętem jak u nas olx czy allegro.