PDA

Zobacz pełną wersję : Z 6II vs D5



Dariusz Breś
30-11-2023, 22:13
wyobraźcie sobie że przeoczyłem publikację, miałem puścić w 2021 roku... jak ktoś ma ochotę na trochę treści, to zapraszam

Z 6II vs D5

Uhhh, to będzie ciekawe. Puszka jednocyfrowiec Pro vs … no właśnie.

W jaki sposób określić, że dana puszka jest pro? Wykorzystywana zarobkowo? To może być każda. Mająca odpowiednie parametry? No no, a może droga? umm.
Może, aby było bezpiecznie załóżmy, że jest to pojedynek dwóch Nikonów.

https://dariuszbres.pl/pojedynek-nikon-z-6ii-vs-d5

77578

MstrG
30-11-2023, 23:10
Fajnie poczytać. Generalnie mam takie same odczucia, choć moimi ostatnimi DSLR były 3 sztuki D750.
Fakt, że mi trochę ciężko było z pierwszym Z6, które miało jeszcze jedno z pierwszych firmware, ale teraz nie widzę nawet opcji zrezygnowania z ML na rzecz DSLR.

Uprzedzając - proszę bez wojenek.

krzysztofz24
30-11-2023, 23:47
"Test/pojedynek" taki troche malo obiektywny a bardziej zbior wrazen autora. Plus kilka oczywistosci typu ze bezlustra maja lepiej rozlozone punkty AF ale za to czasem jest lag wizjera.

Ze D5 za ciezki i to wada? To chyba dobrze do fotografi sportu z pokaznym tele...(bo m.in do tego zostal stworzony D5)
To porownanie ze lepsza matryca bo 24 vs 20mln pix. No blagam, kogo obchodzi jakies 4mln pix, kto z tego powodu zmienia aparat:-)

P.s
Choc jako subiektywny zbior wrazen. Na pewno na plus.
ale pojedynkiem bym tego raczej nie nazywal, w pojedynku maja byc scisle wyznaczone konkurncje i wyniki;-)

MstrG
01-12-2023, 16:00
"Test/pojedynek" taki troche malo obiektywny a bardziej zbior wrazen autora. Plus kilka oczywistosci typu ze bezlustra maja lepiej rozlozone punkty AF ale za to czasem jest lag wizjera.

Ze D5 za ciezki i to wada? To chyba dobrze do fotografi sportu z pokaznym tele...(bo m.in do tego zostal stworzony D5)
To porownanie ze lepsza matryca bo 24 vs 20mln pix. No blagam, kogo obchodzi jakies 4mln pix, kto z tego powodu zmienia aparat:-)

P.s
Choc jako subiektywny zbior wrazen. Na pewno na plus.
ale pojedynkiem bym tego raczej nie nazywal, w pojedynku maja byc scisle wyznaczone konkurncje i wyniki;-)

Odpiszę ogólnikowo - może opisanie przyjemności użytkowania faktycznie jest subiektywne (ja się pod tym też podpisuję), jednak zestawienie zalet i wad jest raczej obiektywne.
Ten lag wizjera występuje wtedy, jak w lustrze już nic nie widzisz przez wizjer. Więc lepszy lag niż całkowita ciemność.

Pisałem już gdzieś na forum, że Z6II zaskoczył mnie tym w jakiej ciemnicy potrafi ustawić ostrość. Jak widać nawet D5 nie daje w takich warunkach rady.

krzysztofz24
01-12-2023, 16:58
(....)
Ten lag wizjera występuje wtedy, jak w lustrze już nic nie widzisz przez wizjer. Więc lepszy lag niż całkowita ciemność.

Pisałem już gdzieś na forum, że Z6II zaskoczył mnie tym w jakiej ciemnicy potrafi ustawić ostrość. Jak widać nawet D5 nie daje w takich warunkach rady.

Aha, jedzie mi tu czolg:-D.
Znam dobrze przynajmniej jedna osobe, ktora po przesiadce z D750 na Z6II (kiler AF wg forum) nie widzi rewolucji. Owszem wykrywanie oka fajna rzecz, ale przy tanczacych ludziach w gorszych warunkach swietlnych, to zapomnij o tym. I byla tez o tym kilka razy mowa na forum, ze do takich warunkow jakby D750 nawet pewniejszy - do tanczacych ludzi w polmroku.
Druga rzecz, lag, smuzenie, szum, drgania itp jest juz o wiele wczesniej widoczny niz jak w lustrzance nic nie widac. I juz naprawde pominmy, co widac w wizjerze bezlustra jak w lustrzance nic nie widac;-).



Albo w sumie, nie chce mi sie...czekam na pojedynke Z5 vs D5, wiadomo ze D5 zostanie rozjechany na lopatki:-)

Jurek Ż
01-12-2023, 17:49
Przytoczę artykuł odnośnie pewnych upodobań. :D
https://blog.interfoto.eu/2023/11/15/nikon-d2xs-2023

burz
01-12-2023, 18:03
Upodobania? Raczej reklamówka sprzedażowa...

(no i się sprzedał ;) )

MstrG
01-12-2023, 18:41
Aha, jedzie mi tu czolg:-D.


Nie wnikam po czym jeździ Ci czołg ;)


Znam dobrze przynajmniej jedna osobe, ktora po przesiadce z D750 na Z6II (kiler AF wg forum) nie widzi rewolucji. Owszem wykrywanie oka fajna rzecz, ale przy tanczacych ludziach w gorszych warunkach swietlnych, to zapomnij o tym.

Wybacz, ale moje doświadczenia stawiam zdecydowanie wyżej, niż opowieść kogoś z Twoich znajomych. Ja osobiście nie znam żadnej osoby, która stawia wyżej AF w D750 niż w Z6II.
Zapomnij o tym o czym mam zapomnieć. Robię reportaże, przez wiele lat działałem na D700, D600, D800, D750 oraz przez ostatnie lata na Zetkach, więc mogę na ten temat powiedzieć więcej niż Ty.


I byla tez o tym kilka razy mowa na forum, ze do takich warunkow jakby D750 nawet pewniejszy - do tanczacych ludzi w polmroku.

Zgadza się, na forum TOP67 o tym napisał, ja się z tym nie zgadzam. Na sali pod światło sceniczne mam dużo większy odsetek trafionych zdjęć, wręcz mogę powiedzieć, że nietrafionych zdjęć w zetce nie mam praktycznie w ogóle. Doświadczenie jakieś tam mam, dwa ostatnie D750 miały po ponad 150k zrobionych zdjęć.


Druga rzecz, lag, smuzenie, szum, drgania itp jest juz o wiele wczesniej widoczny niz jak w lustrzance nic nie widac. I juz naprawde pominmy, co widac w wizjerze bezlustra jak w lustrzance nic nie widac;-).

Ja wiem, że Ty widzisz w wizjerze optycznym wszystko, napisałeś to w innym temacie:


Tak, przez wizjer optyczny widze scene z rozpietoscia tonalna ktora przekracza DR matrycy, nie wspominajac juz o DR EVF. Bo patrze przez instrument optyczny. Wizjer, lornetka, luneta czy nawet okno w domu. Patrze po prostu przez szklo.
Na razie zyjemy jeszcze w czasach, ze nawet najdoskonalsza matryca czy EVF nie dorownuje zdolnosciom ludzkiego oka.

Szkoda, że już nie raczyłeś tam odpowiedzieć. Napiszę w takim razie jeszcze raz:

Wiem o co Ci chodzi, oko jest fantastycznym narzędziem. Jednak musi ono się do danego światła dostosować, nie widzisz na raz mocnego światła i w tym samym momencie nie "wyciągasz z cieni". Źrenica musi się mocno przymknąć gdy jest bardzo dużo światła, musi też się otworzyć gdy jest ciemno. Tak pracując ma bardzo duży DR.
W ciemnym kościele w wizjerze EVF widzę dużo więcej niż jak pracowałem DSLR.

Robiąc takie zdjęcie lustrzanką widzisz wszystkie szczegóły przez wizjer? Czy może oko przyzwyczaja się do mocnego światła w kontrze i w budynku, a wokół Ciebie jest ciemnej niż na zdjęciu?
76381

patronat
01-12-2023, 19:02
Nie będę polemizował z autorem pojedynku. ML u mnie też wygrał z seriami D. Ale w związku z tym, mam „nadpamięć” wzrokową, skojarzyłem niektóre zdjęcia wykonane rzekomo D5 z innym wątkiem. No i szybki przeskok do pojedynku Z7II z D850. Warto to skorygować myślę. I żeby nie było, nie winię Darka za tą niespójność- po prostu jak każdy mężczyzna na pewno jest leniem i nie sprawdził exifów :)
Pozdrawiam!

PS
Nie szykałem dalej ale wydaje mi się, że były też przy okazji testów Sigmy Sport

Schwefel
02-12-2023, 00:05
Ten lag wizjera występuje wtedy, jak w lustrze już nic nie widzisz przez wizjer. Więc lepszy lag niż całkowita ciemność.
Ten lag występuje zawsze, bo odświeżanie w Nikonach (od Z30 do Z7II) to 60hz gdzie konkurencja ma 100/120hz albo i więcej. To, że nie robisz dynamiki Z6II to nie znaczy że możesz wmawiać ludziom że nie wiedzą co widzą przez wizjer jeden i drugi.

MstrG
02-12-2023, 12:35
Ten lag występuje zawsze, bo odświeżanie w Nikonach (od Z30 do Z7II) to 60hz gdzie konkurencja ma 100/120hz albo i więcej. To, że nie robisz dynamiki Z6II to nie znaczy że możesz wmawiać ludziom że nie wiedzą co widzą przez wizjer jeden i drugi.

Nie wmawiaj mi, że coś wmawiam ludziom. Przedstawiam swoje doświadczenia. Ja nie twierdzę, że w każdym zastosowaniu EVF jest lepsze. Sam miałem duże obawy przy kupnie pierwszej Zetki i pierw była używana jako trzecie body, później jako równoległe drugie, aktualnie nie mam żadnego lustra.
Wrzuciłem nawet dawno temu tu jakieś zdjęcie z panningu, akurat motocykla. Dopiero później się dowiedziałem, że ML nie da się robić takich zdjęć... Ja o tym wtedy nie wiedziałem, więc zrobiłem. Dziś wiem, że nie można. Ostatnio widziałem świetne zdjęcia zrobione na zawodach driftingowych, nie mogę teraz tego znaleźć, google znajduje jakieś zawody w Norwegii, ale to nie jest to, choć same zdjęcia nie są złe.

Przy jakiej dynamice masz mega laga przez 60Hz w Z6II? Pokaż przykładowe zdjęcie, da to jakiś obraz warunków.

rlat
02-12-2023, 15:46
Wszystko ładnie pięknie, tylko czemu foty zrobione Nikonem D5 są rozpoznawane przez wtyczki odczytujące EXIF ze zdjęć jako wykonane D850?
77617

Przykład w załączeniu.
Poprawka, zauważyłem, że już ktoś pisał wyżej.

krzysztofz24
03-12-2023, 01:29
Wybacz, ale moje doświadczenia stawiam zdecydowanie wyżej, niż opowieść kogoś z Twoich znajomych. Ja osobiście nie znam żadnej osoby, która stawia wyżej AF w D750 niż w Z6II.
Zapomnij o tym o czym mam zapomnieć. Robię reportaże, przez wiele lat działałem na D700, D600, D800, D750 oraz przez ostatnie lata na Zetkach, więc mogę na ten temat powiedzieć więcej niż Ty

W tej wyliczance pochwalnej nie wymieniles ze miales D5:-), co jednak nie przeszkodzilo ci pisac takie stwierdzenia jak: Pisałem już gdzieś na forum, że Z6II zaskoczył mnie tym w jakiej ciemnicy potrafi ustawić ostrość. Jak widać nawet D5 nie daje w takich warunkach rady.
I nie, nie mozesz na ten temat powiedziec wiecej niz ja, bo nie wiesz z jakich aparatow korzystalem i jakie posiadalem.
Ale jak masz przemozna ochote bawic sie w spory przedszkolakow typu "czyj tata wiecej pompek zrobi", to droga wolna;-)





Zgadza się, na forum TOP67 o tym napisał, ja się z tym nie zgadzam. Na sali pod światło sceniczne mam dużo większy odsetek trafionych zdjęć, wręcz mogę powiedzieć, że nietrafionych zdjęć w zetce nie mam praktycznie w ogóle. Doświadczenie jakieś tam mam, dwa ostatnie D750 miały po ponad 150k zrobionych zdjęć

Teraz Ty wybacz, ale bardziej kompetentna osoba w aspektach stricte technicznych wydaje mi sie TOP67 niz Ty. Tak samo (absolutnie nie dyskredytujac Twojej osoby czy doswiadczenia jako fotografa) to jednak bardziej cenei sobie opinie mojego znjomego. Bo go po protu znam dobrze i mam z nim czesty kontakt..




Ja wiem, że Ty widzisz w wizjerze optycznym wszystko, napisałeś to w innym temacie[quote]
Nie ja widze, tylko widac po prostu przez urzadzenie optyczne to samo co golym okiem (ofc bierzemy pod uwage zmienna jak jest obiektyw podpiety pod aparat i jego "zoom" i jasnosc).


[quote]Szkoda, że już nie raczyłeś tam odpowiedzieć(...).
Pamietam tamten watek, ale ni na tyle zeby go ot tak znalezc. Jesli zalezy ci na mojej odpowiedzi na twoje pytanie tam, to proponuje przywolanie w tamtym watku a nie OT tutaj.
Nie pamietam czemu nie odpowiedzialem, moze uznalem ze napisalem juz wystarczajaco, moze po prostu dyskusja juz sie naturalnie zamknela i skonczyla, jak to bywa na forum.


Wiem o co Ci chodzi, oko jest fantastycznym narzędziem. Jednak musi ono się do danego światła dostosować, nie widzisz na raz mocnego światła i w tym samym momencie nie "wyciągasz z cieni". Źrenica musi się mocno przymknąć gdy jest bardzo dużo światła, musi też się otworzyć gdy jest ciemno. Tak pracując ma bardzo duży DR
O ile nie masz studiow i porzadnego tytulu z okulistyki;-), to ja bym jednak nie stawial takich tez. Bo czesciowo moga byc prawdziwe a czesciowo bledne.
Np siedzac teraz przed komputerem i piszac ta odpowiedz, widze JEDNOCZESNIE wyraznie ekran monitora, podswietlona klawiature i szczegoly w ciemnosci na glosniku stereo obok monitora oraz w rogu pokoju.
Nie istnieje matryca ani wyswietlacz ktory jest to w stanie naraz pokazac.
A co jesli oko reaguje w mgnieniu oka:-) na zmiane natezenia swiatla, to moze mozna by to uznac ze w sumie to w jednym momencie;-)

MstrG
03-12-2023, 11:10
W tej wyliczance pochwalnej nie wymieniles ze miales D5:-), co jednak nie przeszkodzilo ci pisac takie stwierdzenia jak: Pisałem już gdzieś na forum, że Z6II zaskoczył mnie tym w jakiej ciemnicy potrafi ustawić ostrość. Jak widać nawet D5 nie daje w takich warunkach rady.

Wymieniłem modele którymi pracowałem dłużej przez ostatnie lata, nie wymieniłem wszystkich. Przez moje ręce przewinęło się dużo więcej sprzętu.

Gdybyś zwrócił uwagę w jakim temacie piszemy oraz przeczytał ze zrozumieniem tekst Darka, to byś wiedział skąd moje zdanie "Pisałem już gdzieś na forum, że Z6II zaskoczył mnie tym w jakiej ciemnicy potrafi ustawić ostrość. Jak widać nawet D5 nie daje w takich warunkach rady."

Abyś nie musiał teraz szukać wklejam poniżej owy fragment tekstu:

W poniższych warunkach w wizjerze D5 nie było nic widać, podczas gdy w Z 6II było jasno jak w dzień. Autofocus depiątki zdechł i nie dał rady dać ostrego focisza, nawet po zmianie na punktowy ze wspomaganiem, zetka bez problemu.

Wyboldowałem Ci ten fragment, gdybyś nadal miał problem.


I nie, nie mozesz na ten temat powiedziec wiecej niz ja, bo nie wiesz z jakich aparatow korzystalem i jakie posiadalem.

Uświadom mnie więc proszę ile to lat pracujesz na Zetkach i ile zrobiłeś nimi reportaży.
AF w Z6II jest bardzo dobry, w zupełności wystarczający do większości zastosowań. EyeAF daje sobie radę, nie jest to poziom Z9 (co chyba oczywiste), ale wstydu nie ma.

https://www.youtube.com/watch?v=KmRU9bWk2ug&ab_channel=WilliamAndrewsPhotographer


Teraz Ty wybacz, ale bardziej kompetentna osoba w aspektach stricte technicznych wydaje mi sie TOP67 niz Ty. Tak samo (absolutnie nie dyskredytujac Twojej osoby czy doswiadczenia jako fotografa) to jednak bardziej cenei sobie opinie mojego znjomego. Bo go po protu znam dobrze i mam z nim czesty kontakt..

Wybaczam.

Dariusz Breś
03-12-2023, 18:33
Nie będę polemizował z autorem pojedynku. ML u mnie też wygrał z seriami D. Ale w związku z tym, mam „nadpamięć” wzrokową, skojarzyłem niektóre zdjęcia wykonane rzekomo D5 z innym wątkiem. No i szybki przeskok do pojedynku Z7II z D850. Warto to skorygować myślę. I żeby nie było, nie winię Darka za tą niespójność- po prostu jak każdy mężczyzna na pewno jest leniem i nie sprawdził exifów :)
Pozdrawiam!

PS
Nie szykałem dalej ale wydaje mi się, że były też przy okazji testów Sigmy Sport
patronat
Dzięki za zwrócenie uwagi. Oczywiście mój błąd że dałem zdjęcia z D850 zamiast D5. Za co przepraszam.
Pojedynek był niedokończony a myślałem, że był, stąd brak sprawdzenia exifów.
Zdjęcia poprawione tak jak powinno być. Dodatkowo dołożyłem inne, między innymi:

Z 6II

77654

D5
77655

Schwefel
06-12-2023, 03:37
Nie wmawiaj mi, że coś wmawiam ludziom. Przedstawiam swoje doświadczenia. Ja nie twierdzę, że w każdym zastosowaniu EVF jest lepsze. Sam miałem duże obawy przy kupnie pierwszej Zetki i pierw była używana jako trzecie body, później jako równoległe drugie, aktualnie nie mam żadnego lustra.
Wrzuciłem nawet dawno temu tu jakieś zdjęcie z panningu, akurat motocykla. Dopiero później się dowiedziałem, że ML nie da się robić takich zdjęć... Ja o tym wtedy nie wiedziałem, więc zrobiłem. Dziś wiem, że nie można. Ostatnio widziałem świetne zdjęcia zrobione na zawodach driftingowych, nie mogę teraz tego znaleźć, google znajduje jakieś zawody w Norwegii, ale to nie jest to, choć same zdjęcia nie są złe.

Przy jakiej dynamice masz mega laga przez 60Hz w Z6II? Pokaż przykładowe zdjęcie, da to jakiś obraz warunków.

Przecież to Ty napisałeś a nie ja, więc kto tu komu co wmawia?

Generalnie mam takie same odczucia, choć moimi ostatnimi DSLR były 3 sztuki D750.

Odczucia autora porównania są takie, że wizjer Z sprawdza się lepiej niż w D, a lag występuje tylko przy słabych warunkach, co jest oczywiście półprawdą, bo występuje zawsze. Ot taka specyfika powolnego odczytu z matrycy i odświeżania wizjera. W lustrzance pryzmat nie generuje żadnych danych obciążających procesor i matrycę, więc widzisz obraz realny. Mam pokazać zdjęcia obciętego myśliwca/rajdówki czy nawet zwykłego pasażera? Myślę, że potrafisz sobie to wyobrazić, bo takich śmieciowych zdjęć nie kolekcjonuję na dysku. Warunki nie mają nic do rzeczy, bo takich zdjęć nikt nie robi na 1/60 i nie napisałem, że mega laga tylko laga. Kwestię rolling shutter też przemilczeliście sprytnie także ogólny obraz D5 jest taki, że to złom i jak to ci biedni PRO musieli się z nim męczyć...osobiście nie znam nikogo kto by D5 zamienił na cokolwiek innego niż D500/D850 jak specyfika tego wymagała, ale może takie to zamknięte środowisko albo już wszyscy siedzą w Sony ;-)

MstrG
06-12-2023, 10:00
Odczucia autora porównania są takie, że wizjer Z sprawdza się lepiej niż w D, a lag występuje tylko przy słabych warunkach, co jest oczywiście półprawdą, bo występuje zawsze. Ot taka specyfika powolnego odczytu z matrycy i odświeżania wizjera. W lustrzance pryzmat nie generuje żadnych danych obciążających procesor i matrycę, więc widzisz obraz realny. Mam pokazać zdjęcia obciętego myśliwca/rajdówki czy nawet zwykłego pasażera? Myślę, że potrafisz sobie to wyobrazić, bo takich śmieciowych zdjęć nie kolekcjonuję na dysku. Warunki nie mają nic do rzeczy, bo takich zdjęć nikt nie robi na 1/60 i nie napisałem, że mega laga tylko laga. Kwestię rolling shutter też przemilczeliście sprytnie także ogólny obraz D5 jest taki, że to złom i jak to ci biedni PRO musieli się z nim męczyć...osobiście nie znam nikogo kto by D5 zamienił na cokolwiek innego niż D500/D850 jak specyfika tego wymagała, ale może takie to zamknięte środowisko albo już wszyscy siedzą w Sony ;-)

Nie wiem jakie są dokładne odczucia autora, ale moje są takie, że w dobrych warunkach lag dla mnie nie jest odczuwalny. Ewentualnie już się do niego przyzwyczaiłem i go tak nie zauważam. Nie obcinam głów biegnącym dzieciom lub kół rowerom w skateparku.
Ja niczego nie przemilczałem. Możesz nawet rozwinąć kwestię rolling shuttera, nikt tu niczego nie zakazuje. Nikt chyba też nie zmusza do używania elektronicznej migawki w Z6II.

Czy na mecz lub rajdy bym zabrał Z6II zamiast D5? Oczywiście, że nie. Na koncert, do teatru, na wakacje, do portretu, na przedstawienie dziecka czy na ślub wybieram Z6II.
Czy na mecz lub rajdy bym wybrał D5 zamiast ML w postaci Z9 (jako następcy jednocyfrowca w DSLR)? Bez zastanowienia biorę Z9.

Jurek Ż
06-12-2023, 11:43
Pamiętam czasy, gdy wspaniałe zdjęcia robiono aparatami analogowymi. Zakup Z9 z podstawową optyką to obecnie równowartość lesnej działki z bliskością przyrody i możliwością focenia sprawdzoną lustrzanką. :-D:-D:-D

Karpatczyk
06-12-2023, 12:09
Pamiętam czasy, gdy wspaniałe zdjęcia robiono aparatami analogowymi. Zakup Z9 z podstawową optyką to obecnie równowartość lesnej działki z bliskością przyrody i możliwością focenia sprawdzoną lustrzanką. :-D:-D:-D

Tak oczywiście. Były również takie czasy, gdy malowano wybitne obrazy, ponieważ nie było aparatów analogowych. Obrazy wybitne tworzą malarzy i dziś, podobnie fotografowie aparatem analogowym zrobią wspaniałe fotografie. Nie o to jednak zawsze chodzi. Czasy się zmieniają, technologie również. Potrzeby też bywają większe. Przykładowo - robię zdjęcia podczas szkoleń wojskowych, gdzie odbywają się strzelania np. pociski Spike. Mam Nikona d780 z podpiętym Tamronem 70 - 200 G2 bądź Tamronem 24 - 70 G2. Podczas wystrzału udaje mi się zazwyczaj uwiecznić taki pocisk, choć nie jest to bardzo łatwe mając do dyspozycji całkiem dobry w kontekście spokojnej reporterki sprzęt. Jednak kolega obok, fotografujący podobne zdarzenie, ma Nikon Z9 wraz z najnowszym tele Nikkor 70 - 200 i ... Cóż ja patrzę na swoje zdjęcia i w końcu gdzieś tam wynajduję to jedno złote zdjęcie. Kolega natomiast ma złapane 4 - 5 pocisków w serii i wybiera to najlepsze. Wniosek jest taki, że każdy sprzęt jest dobry, każdym zrobimy ciekawe zdjęcie, jednak do pewnych sytuacji najlepiej gdy wykorzystamy sprzęt specjalistyczny. Pisanie że wspaniałe zdjęcia robiono aparatami analogowymi to zwykły truizm.

markB
06-12-2023, 12:31
Porównujesz D780 z Z9, a tutaj raczej trzeba by porównać Z9 z D5.

Jurek Ż
06-12-2023, 12:49
Tak oczywiście. Były również takie czasy, gdy malowano wybitne obrazy, ponieważ nie było aparatów analogowych. Obrazy wybitne tworzą malarzy i dziś, podobnie fotografowie aparatem analogowym zrobią wspaniałe fotografie. Nie o to jednak zawsze chodzi. Czasy się zmieniają, technologie również. Potrzeby też bywają większe. Przykładowo - robię zdjęcia podczas szkoleń wojskowych, gdzie odbywają się strzelania np. pociski Spike. Mam Nikona d780 z podpiętym Tamronem 70 - 200 G2 bądź Tamronem 24 - 70 G2. Podczas wystrzału udaje mi się zazwyczaj uwiecznić taki pocisk, choć nie jest to bardzo łatwe mając do dyspozycji całkiem dobry w kontekście spokojnej reporterki sprzęt. Jednak kolega obok, fotografujący podobne zdarzenie, ma Nikon Z9 wraz z najnowszym tele Nikkor 70 - 200 i ... Cóż ja patrzę na swoje zdjęcia i w końcu gdzieś tam wynajduję to jedno złote zdjęcie. Kolega natomiast ma złapane 4 - 5 pocisków w serii i wybiera to najlepsze. Wniosek jest taki, że każdy sprzęt jest dobry, każdym zrobimy ciekawe zdjęcie, jednak do pewnych sytuacji najlepiej gdy wykorzystamy sprzęt specjalistyczny. Pisanie że wspaniałe zdjęcia robiono aparatami analogowymi to zwykły truizm.


Z dozą humoru odniosłem się do ogólnie pojętej fotografii. Wybacz, nie uwzględniłem prędkości Twoich pocisków.:smile:

Karpatczyk
06-12-2023, 12:49
Porównujesz D780 z Z9, a tutaj raczej trzeba by porównać Z9 z D5.

Chyba nie zrozumiałeś.

Wind Mill
06-12-2023, 13:08
... Zakup Z9 z podstawową optyką to obecnie równowartość lesnej działki z bliskością przyrody i możliwością focenia sprawdzoną lustrzanką. :-D:-D:-D
A D5 z zestawem optyki to rozdają za darmo czy dopłacają 70% wartości zestawu? ;)

patronat
06-12-2023, 13:32
Chyba nie zrozumiałeś.
+1

A D5 z zestawem optyki to rozdają za darmo czy dopłacają 70% wartości zestawu? ;)
+1

Małą dygresja:
Bawią mnie wypowiedzi typu "nie wiem, nie mam , nie kupię ale się wypowiem". Są nieśmieszne, ale za to nie merytoryczne. No i w zasadzie niczemu nie powinny służyć. Ba, nie powinny powstać.


Ja co prawda nie jestem obiektywny, bo D4 zamieniłem na D750 a potem na Z7. Dlatego że suma plusów dodatnich za każdym razem przeważała sumę plusów ujemnych. I w kategorii oceny ogólnej, przy moich potrzebach, system Z wygrywa bardzo jednoznacznie z D. A lag... kogo to? Trzeba nauczyć się z tym żyć i tyle (nie do końca jest to wina odświeżania wyświetlacza tak BTW).

edyta:
właśnie sobie uświadomiłem, że mam w dyspozycji firmowego D4, którego nie miałem w rękach od dwóch-trzech lat. Jak nie więcej.

markB
06-12-2023, 16:31
Przykładowo - robię zdjęcia podczas szkoleń wojskowych, gdzie odbywają się strzelania np. pociski Spike. Mam Nikona d780 z podpiętym Tamronem 70 - 200 G2 bądź Tamronem 24 - 70 G2. Podczas wystrzału udaje mi się zazwyczaj uwiecznić taki pocisk, choć nie jest to bardzo łatwe mając do dyspozycji całkiem dobry w kontekście spokojnej reporterki sprzęt. Jednak kolega obok, fotografujący podobne zdarzenie, ma Nikon Z9 wraz z najnowszym tele Nikkor 70 - 200 i ... Cóż ja patrzę na swoje zdjęcia i w końcu gdzieś tam wynajduję to jedno złote zdjęcie. Kolega natomiast ma złapane 4 - 5 pocisków w serii i wybiera to najlepsze.

Jak to nie zrozumiałem? Powyższy cytat świadczy o tym, że porównujesz D780 z Z9, a to porównanie nie fair. AF w D780 na pewno nie dorównuje D5. Myślę, że gdybyś miał D5, to na pewno miałbyś zbliżony procent celnych zdjęć w stosunku do kolegi.

MstrG
06-12-2023, 16:55
Jak to nie zrozumiałem? Powyższy cytat świadczy o tym, że porównujesz D780 z Z9, a to porównanie nie fair. AF w D780 na pewno nie dorównuje D5. Myślę, że gdybyś miał D5, to na pewno miałbyś zbliżony procent celnych zdjęć w stosunku do kolegi.

Myślę, że w tym porównaniu zupełnie nie chodziło o pracę AF, bo chyba nawet Z9 nie jest w stanie śledzić lecącego Spika ;)
Głupio się czuję tłumacząc kogoś, ale wydaje mi się, że to jest odniesienie do Jurka w kwestii "wspaniałych zdjęć z analogów" i "ceny Z9 z podstawową optyką o równowartości leśnej działki". Inna sprawa, że Jurek napisał to zapewne z przekąsem i nie powinno się tego brać tak bardzo na poważnie.

Zelber
06-12-2023, 17:42
Jak to nie zrozumiałem? Powyższy cytat świadczy o tym, że porównujesz D780 z Z9, a to porównanie nie fair. AF w D780 na pewno nie dorównuje D5. Myślę, że gdybyś miał D5, to na pewno miałbyś zbliżony procent celnych zdjęć w stosunku do kolegi.
Nigdy nie miałem na stałe D5, między innymi dlatego, że nie widziałem sensu przesiadki się z D4, bo różnica w obrazku, jak i AF moim zdaniem nie uzasadniała różnicy w cenie, ale pod względem AFu pomiędzy D4 a Z9 jest przepaść.

!AGresT
06-12-2023, 18:40
A lag... kogo to?

Mnie, na przykład.
Do fotografowania dynamicznego tańca jest to dyskwalifikujące.

patronat
06-12-2023, 18:48
Serio? Nie zauważyłem. Naprawdę. A zdarzyło się zawodowców w tango łapać. No cóż, zostaje Ci D850. Bardzo dobry sprzęt swoją drogą.
PS
Mam wrażenie, że na zdjęciu miałem to co widziałem w wizjerze. W sensie, że na zdjęciu owszem mam obrazek sprzed np 0,5 sek, ale o tyle to bez znaczenia, że dalej jest to to co widzę w oczku. Ale mogę się mylić i nie będę się sprzeczał.

!AGresT
06-12-2023, 18:58
Fotografuje flamenco. Potrafią być potwornie szybcy i 0,5 sekundy to już zupełnie inna scena.
Używam D4 i jeśli ja nie popełnię błędu, to się sprawdza.

Chociaż Edyta podpowiada, że jestem jednym z tych, co nie sprawdzili. więc się wypowiadają. Próbowałem bezlusterkowcami działać i się nie sprawdziło, lecz może Z9 jest na tyle do przodu, ze dałby radę. Tym bardziej, że D4 jest potwornie głośny.

Karpatczyk
06-12-2023, 20:22
- - - - kolejny post - - - - - -


Z dozą humoru odniosłem się do ogólnie pojętej fotografii. Wybacz, nie uwzględniłem prędkości Twoich pocisków.:smile:

:) Widzisz, takie problemy może mieć posiadacz słabszego sprzętu, który w normalnych sytuacjach wykona piękny obrazek.

- - - - kolejny post - - - - - -


Myślę, że w tym porównaniu zupełnie nie chodziło o pracę AF, bo chyba nawet Z9 nie jest w stanie śledzić lecącego Spika ;)
Głupio się czuję tłumacząc kogoś, ale wydaje mi się, że to jest odniesienie do Jurka w kwestii "wspaniałych zdjęć z analogów" i "ceny Z9 z podstawową optyką o równowartości leśnej działki". Inna sprawa, że Jurek napisał to zapewne z przekąsem i nie powinno się tego brać tak bardzo na poważnie.

Dokładnie o to mi chodziło, ale chyba nie miałem weny by to tłumaczyć. Druga sprawa - tak, myślę że z przekąsem Jurek pisał, choć z drugiej strony można odnieść wrażenie, że wciąż ciężko przyjąć iż nowe technologie stają się po prostu codziennością. W żadnym wypadku nie zamierzałem być jednak złośliwy

Frodo
28-12-2023, 11:57
Do fotografii przyrodniczej, awiacyjnej, sportowej, studyjnej, reportażu, sesji indywidualnych - bez dwóch zdań wybrałbym D5.
Z6 II wybrałbym w góry :-)