PDA

Zobacz pełną wersję : Zoomy F do Nikon Z50 warto któryś kupić?



RMC
06-10-2023, 09:03
Sporo ostatnio tematów o obiektywach do Z50 to dorzucę i ja kolejne zapytanie :)

Swego czasu zastanawiałem się jaki ciekawy obiektyw zakupić do Z50:
https://forum.nikoniarze.pl/threads/310567-A-mo%C5%BCe-by-tak-obiektyw-jaki%C5%9B-do-Z50-portretowy-%28albo-nie-tylko%29-%29?highlight=

Nie kupiłem wtedy nic jakoś szkoda mi było kasy. A może i nic mnie nie porwało? (teraz większy wybór, sporo nowości widzę pod Z DX) :)

Długo używałem tylko Z 24-70 F4, który miałem. Niestety... obiektyw sprzedałem już jakiś rok temu wmawiając sobie, że średnio mi pasuje obraz, mało noszę Z50 i ambitnie będę używał starych manuali. OK... ale nie minęło długo :) i oczywiście fajnie by było jednak mieć coś z autofocusem. Bo szybciej, bo łatwiej, trochę mi też brakuje dołu. Niby jestem fanem dłuższych ogniskowych ale ostatnio na wycieczkach po mieście ciągle coś mi się w kadr nie chce zmieścić.

A więc do rzeczy ;) Kupiłem sobie jednak FTZ i chciałbym jakiś obiektyw. Na początek raczej zoom na spacerki po mieście, może na rower czasem wezmę. Niestety jak to u mnie coś niedrogiego (powiedzmy budżet do 1000 zł, używane raczej) bo kryzys a i mam opory w wydanie paru tysięcy w kolejny obiektyw. Używa ktoś coś z szerokorozumianych kitów? :) Myślę tu o tych zaczynających się na 18 - ....?

Ostatni taki obiektyw (18-55) miałem na D40x, później nie używałem, nie śledziłem a pamiętam, że któreś modele były lepsze-gorsze. Tak na szybko skrolując aukcje niedrogie są 18-105. Nadają się do czegoś czy lepiej celować w inny?

poste
06-10-2023, 09:21
Ja bym wolał Nikkora Z 16-50 niż jakieś kity przez adapter, do kupienia od 500 zł.

RMC
06-10-2023, 09:41
Owszem ten może i niedrogi ale szybko się kończy zakres.

Broniłem się trochę przed adapterem ale po analizie sytuacji widzę, że to jednak dla mnie może być lepsze. Obiektywów F jest dużo, są używane i są tańsze od Z.

Teraz oglądam podstawowe obiektywy, nie zamyka mi to jednak pola by kiedyś "upolować" coś lepszego.

poste
06-10-2023, 11:02
Kup któregokolwiek kita, gdzie pasuje zakres i cena. Na matrycy 20mpix różnice będą trudne do zauważenia. Najlepszy zakres jak dla mnie na zoom spacerowy ma 18-140.

Ps. Właśnie uświadomiłem sobie, że chyba nie sprzedałem jeszcze N18-55 af-p, forum bywa jednak pomocne :)

RMC
06-10-2023, 11:27
Dam 100 ;)

18-140 by mi sie też podobał. W sumie pasowałby do wszystkiego. Ale czekam dalej na jakieś ciekawe propozycje. Może pogodzić się z krótszymi ogniskowymi i słynna kiedyś Sigma 17-50 2.8 (czy 18-50) ? :) W budżet by się zmieściła.

lukasz_kk
06-10-2023, 12:55
Jeśli zależy Ci na f/2.8 to do wyboru masz tylko tę Sigmę 17-50/2.8. Nikkora 17-55/2.8 za tysiaka się chyba nie kupić, a poza tym jest większy i cięższy od Sigmy. Obiektywów do Sony przez adapter ETZ nie sugeruję, bo raz, że adapter kosztuje mniej więcej tyle, co Twój budżet na obiektyw, no i do tego jeszcze koszt obiektywu (w głowie mam Sigmę 18-50/2.8 i Tamrona 17-70/2.8).

Jeśli wolisz zakres, to 18-140 albo 16-50 i 50-250, w zależności ile tego zakresu Ci potrzeba, i z której strony :)

poste
06-10-2023, 18:25
Dam 100 ;)

18-140 by mi sie też podobał. W sumie pasowałby do wszystkiego. Ale czekam dalej na jakieś ciekawe propozycje. Może pogodzić się z krótszymi ogniskowymi i słynna kiedyś Sigma 17-50 2.8 (czy 18-50) ? :) W budżet by się zmieściła.

Tych propozycji to za dużo nie będziesz miał, łatwo można wymienić wszystkie zoomy DX i lista nie będzie długa ;) O starej Sigmie 18-50/2.8 do Nikona zapomnij, nowa (mała i dobra) nie jest robiona z mocowaniem Z. Co do 17-50/2.8 to używałem długo tego szkła, dawało bardzo ładny, kontrastowy obrazek, ale... było to ładnych parę lat temu. Dziś ostre i kontrastowe są nawet kity, ponadto wielkość takiego zestawu i ergonomia jest delikatnie mówiąc wątpliwa

https://camerasize.com/compact/#611.201,834.201.4,834.902,ha,t

Z tą Sigmą mam dziś pewien dysonans. To jest dobry obiektyw, ale jest kilka "ale". Nie jest to zbyt trwała konstrukcja, a nowego obiektywu już nie da się kupić. Nowy można było kalibrować gratis, wedle mojego doświadczenia ta Sigma potrafiła się rozjeżdżać, nie wiem, może na EVIL-u to nie jest problem. Najważniejsze, w pewnym momencie zastąpiłem ten Sigmę 18-55 AF-P. Miałem to z d500 na jednym wyjeździe i jakoś nie odczułem braku tych f2.8 czy gorszej jakości. Natomiast mogę przypuszczać, że Z-tkowy 16-50 będzie zwyczajnie lepszy optycznie od af-p. Moim zdaniem warto korzystać z postępu w jakości obiektywów, zmniejszaniu rozmiarów, zamiast wracać do starych, przeciętnych konstrukcji. Podsumowując, Sigma była fajna parę lat temu w tamtejszej sytuacji rynkowej, dziś już raczej moim zdaniem nie jest zbyt atrakcyjna.

Gdybym już wdepnął z w z50, chyba zaakceptowałbym kita i podpierał się stałkami. Z DX 24/1.7 wygląda fajnie, są chińskie manualne, nie jest tak źle, żeby wracać do kitów F.

RMC
18-10-2023, 08:06
Kronikarskim obowiązkiem oznajmiam, że kupiłem Nikkora 18-70 3.5-4.5. Wolałbym coś trochę dłuższego (by było do wszystkiego) ale przeważyła korzystna cena i wygoda zakupu. Całkiem zgrabnie to działa z FTZ i Z50.

Bawiłem się też trochę swoimi, śrubokrętowymi szkłami (Nikkory, Sigmy) i jak ktoś ma zaparcie to też da się używać. Wiadomo trzeba ostrzyć ręcznie... no ale wszystkie działały z FTZ więc też dobrze.