PDA

Zobacz pełną wersję : Wyłączenie wykrywania obiektywów DX w Z6II



Alex51
30-09-2023, 22:15
Witam

1) Mam obiektyw N 35mm F/1.8 DX od D7100, czasami używałam go z D750, gdzie po wyłączeniu wykrywania obiektywów DX całkiem nieźle dawał sobie radę, dając widoczną, choć niewielką winietę, a jeżeli zdjęcie zostało zrobione tak aby go dalej nie kadrować, dawało to całkiem fajny efekt. Ale do brzegu - kupiłem niedawno Z6II z FTZII i chciałem zobaczyć jak sobie radzi z DXowym obiektywem z bagnetem F. Wykrywa obiektyw DX, norma, niczego innego się nie spodziewałem. Ale po przeoraniu całego menu Z6II, poszukaniu w necie, nigdzie nie ma żadnej informacji: można/nie można wyłączyć wykrywanie obiektywów DX. W D750 można było.

Proszę zatem o odpowiedź na pytanie: Czy da się wyłączyć wykrywanie obiektywów DX w Z6II, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

2) czy jest jakiś sposób aby Lightroom 5.7.1 obsługiwał RAWy z Z6II wprost, a nie poprzez konwersję do DNG?

Dziękuję za pomoc
Piotr

Schwefel
30-09-2023, 23:32
1) A tak z ciekawości gdzie w menu znalazłeś taką opcję, bo mnie też denerwuje DX w D800 i chętnie bym to wyłączył.
2) Tak jest opisany w tym artykule, ale w sumie wymaga to tyle czynności co konwersja w Adobe DNG Converter -> https://dariuszbres.pl/otwieranie-raw-z-6ii-w-lightroom/

TOP67
30-09-2023, 23:47
Proszę zatem o odpowiedź na pytanie: Czy da się wyłączyć wykrywanie obiektywów DX w Z6II, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

Nie można.


1) A tak z ciekawości gdzie w menu znalazłeś taką opcję, bo mnie też denerwuje DX w D800 i chętnie bym to wyłączył.

W lustrzankach jest taka możliwość. Poszukaj w menu. Na D800 sprawdza się crop x1.2. Wychodzi wtedy odpowiednik 42 mm, bez winietowania.

markB
01-10-2023, 13:32
1) A tak z ciekawości gdzie w menu znalazłeś taką opcję, bo mnie też denerwuje DX w D800 i chętnie bym to wyłączył.

Menu fotografowania > Obszar zdjęcia > Auto kadr w formacie DX na off

Alex51
01-10-2023, 22:57
Menu fotografowania > Obszar zdjęcia > Auto kadr w formacie DX na off
Dokładnie tak jest też w D750

Dziękuję wszystkim za pomoc i informację