PDA

Zobacz pełną wersję : Meike 85mm f/1.4 STM



MstrG
28-09-2023, 08:01
https://meikeglobal.com/products/meike-85mm-f1-4-auto-focus-lens?sca_ref=2952216.YDOMoiy2zZ

Widnieje na tę chwilę jako "Sold out" - sprzedały się już wszystkie czy nie było dostępnej jeszcze ani jednej sztuki?

75963
75964

OjTam
28-09-2023, 09:42
Przeczytaj czerwony tekst. Od początku tak jest.
Szkło widmo, jest ale nie ma.[emoji23]

MstrG
28-09-2023, 09:44
To nicponie ;)

OjTam
29-11-2023, 00:29
Już można kupić. (https://meikeglobal.com/products/meike-85mm-f1-4-auto-focus-lens?variant=44174550139108)

slaweko
29-11-2023, 14:18
No i fajnie
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/37330-meike-85-mm-f-1-4-stm-jasny-tani-i-z-autofokusem-ma-byc-dostepny-takze-z-mocowaniem-rf

witboy
30-11-2023, 18:04
za 1900 no ładnie !

OjTam
07-04-2024, 18:05
Recka Chrisa Frosta (Z7).

https://youtu.be/8lizAZSSL2c

W skrócie:
- dziwny AF (wolny i potrafi zapompować);
- pierścień przysłon chodzi z szaprnięciem;
- pierścień ostrości też nie najlepiej;
- słabe boki na pełnym otwarciu;
- 4 metry MFD?

+ mała winieta;
+ całkiem przyjemny obrazek daje
+ tani.

Hm, coś w sam raz dla niewymagającego portrecisty?

odzio
07-04-2024, 21:19
Na pierwszy rzut oka nawet się nieco podjaralem, ale ponad 700g wagi trochę zabija dla mnie sens tego szkła. Myślałem, że byłby dobry zamiennik dla Sammiego 85/1.4 i Vitka 85/1.8, ale pierwszy jest maleńki i lekki, jak nie idę pstrykać dzieci, to robi dobrą robotę, a drugi ma jednak lepszy AF, waży sporo mniej i ma cywilizowany MFD...

Co ciekawe, na oficjalnej stronie jest napisane, że ten Meike ma łapać ostrość od niespełna metra, co by było całkiem spoko...

Może jak się trafi używka za pół darmo, to się pokuszę, bo obrazek rzeczywiście mi się podoba, ma trochę charakteru, zdecydowanie lepiej niż u Vitka, gdzie jakoś w tle jest buro i ponuro

TOP67
07-04-2024, 23:32
Jacek ma lepsze zdanie o tym obiektywie, poza szybkością AF. Pierścienie chwali.


https://youtu.be/bKbPHpS55ts

OjTam
07-04-2024, 23:47
O pierścieniu funkcyjnym:
"do ostrzenia manualnego raczej bym nie używał". Czyli to, co u Chrisa.

Za to pierścień przysłon w Jackowym egzemplarzu coś lepiej, niż u Frosta chodził.


Albo egzemplarz Chrisa był już skatowany (nie wiadomo, czy był pierwszy, czy obiektyw był u innych testerów wcześniej), albo po prostu "chińska jakość".

Jacek_Z
09-04-2024, 21:53
Hm, czego się spodziewaliście. Producent z dolnej półki, pierwsze kroki z AF w systemie Z. Influencer musi to brać w rękę by mieć co wrzucać 2x w tygodniu, ale jak ktoś oczekuje jakosci to szkoda czasu nawet na test.
Stąd moje lekceważenie rozległości oferty tego co jest niby do podczepienia do Sony. Choć inaczej patrząc to inni nie mają takich wymagań a cena czyni cuda. Gdyby takich ludzi nie było to tamten system by nie miał tylu użytkowników.

odzio
09-04-2024, 21:57
Cóż jak dla mnie obrazek zdaje się być ciekawszy od Vitka 85/1.8, który na pewno jest ostrzejszy. Dla mnie głównym mankamentem jest jednak rozmiar: za ciężki dla amatora, a za słaby dla pozostałych użytkowników.

OjTam
09-04-2024, 22:01
Ludki się pewnie napaliły, bo to pierwszy 85/1.4 natywny i z AF.

A tu zonk...


Meike zrobił w 2020 85/1.8 na N/F. Już wtedy mówiono, że chyba nie potrafią w silniczki, bo miał ślamazarny AF. Optycznie zbliżony do 85/1.8G, a kosztował ~2/3 ceny.

poste
09-04-2024, 22:36
Hm, czego się spodziewaliście. Producent z dolnej półki, pierwsze kroki z AF w systemie Z. Influencer musi to brać w rękę by mieć co wrzucać 2x w tygodniu, ale jak ktoś oczekuje jakosci to szkoda czasu nawet na test.
Stąd moje lekceważenie rozległości oferty tego co jest niby do podczepienia do Sony. Choć inaczej patrząc to inni nie mają takich wymagań a cena czyni cuda. Gdyby takich ludzi nie było to tamten system by nie miał tylu użytkowników.

Jest wręcz przeciwnie. W tym okropnym systemie nikt nawet na takie wynalazki nie zwraca uwagi. W przeciwieństwie do użytkowników Nikona nikt się takimi cudami nie ekscytuje. Płacą, to są recenzje różnych influencerów, ale np. na zagranicznych forach mało kto o tym nie wspomina. Nisko oceniasz użytkowników Sony i podkreślasz to przy każdej okazji :(

Jacek_Z
10-04-2024, 00:37
Gdzie wśród użytkowników Nikona widzisz ekscytacje?
U mnie to już na pewno nie.
Piszesz, że w Sony nikt nie zwraca na takie wynalazki uwagi. Tylko dlaczego ciągle podkreślają jaki to jest tam ogromny wybór.
My już te dyskusje prowadziliśmy. Jeżeli odrzuci się te szkła z dolnej półki (które ilościowo dominują) to wybór przestaje być taki ogromny.
Z mojej strony koniec OT.

poste
10-04-2024, 07:19
Sam zacząłeś ;) Ogromny wybór to nie worek "chińczyków" ale dwa, trzy świetne, markowe szkła w każdym zakresie nie rujnujące portfela. Tak, jest duży wybór w większości segmentów bez uwzględniania szkieł z dolnej półki. Gdyby, jak sądzę przez analogię do Sony, była Sigma 85/1.4 DG DN Art z bagnetem Z oraz Nikkor Z 85/1.8 poniżej 2k zł to temat o Meike zakończyłby się po 3 wpisach.

W Z-tkach jest teraz całkiem ok z wyborem, jest co podpiąć także dla amatora, Tamron i Viltrox trochę ratuje budżetowych nabywców. Ja to widzę i nie zatrzymałem się na sytuacji sprzed 3-4 lat. Dla mnie argument wyboru obiektywów zawsze dotyczył strony kosztowej (cena/jakość), nie ilości szkieł w systemie jako takiej. Może Meike będzie w takiej cenie, że dla sporadycznych fotografów będzie jakąś alternatywą mimo różnych kompromisów. Bardziej zaawansowany fotograf być może nawet nie spojrzy na ten obiektyw.