PDA

Zobacz pełną wersję : Quadlalite x 300 ustawienie mocy lamp działa z opóźnieniem



Jolania
27-09-2023, 11:52
Użytkuję kilka lamp quadralite X 300 i odpowioednie go sterownika. Dzisiaj zauważyłem dziwną przypadłaość. Jeśli na sterowniku zwiększe moc lampy ta błyska mocniej, analogicznie do ustawień. Jeśli natomiast zmniejszę moc, wyswietlacz lampy pokazuje zamianę ale lampa błyska nadal z poprzednia wiekszą mocą. Dopiero kolejne wyzowolenie błysku powoduje błysk słabszy zgodny z ustawieniami. Jeśli po zmniejszeniu mocy wyzwolę błysk testowy kolejny juz jest właściwy. Czy coś w ustawieniach, czy ten typ tak ma?

OjTam
27-09-2023, 12:01
Tak ma być.
Zmniejszając moc trzeba pstryknąć Test. Dopiero kolejny błysk będzie z mniejszą mocą.

Jolania
27-09-2023, 17:53
Dziwne to... Skoro tak ma być, uspokoiłeś mnie. Wszystkie lampy tak mają?

OjTam
27-09-2023, 17:57
Na pewno wszystkie niższe serie Godoxa/Quadry. Wyżej mi się nie chciało sprawdzać.

esperal
27-09-2023, 17:59
Taki urok Godoxa, idzie się przyzwyczaić.

Zbyszek
27-09-2023, 18:05
Najprawdopodobniej magazynem ładunku dla lampy jest kondensator a moc błysku jest regulowana poprzez zmianę ładunku tego kondensatora poprzez zmianę napięcia do którego jest naładowany. Większe napięcie to mocniejszy błysk, mniejsze napięcie to słabszy błysk. Jeśli ustawiłeś jakąś moc to kondensator został naładowany do odpowiedniego poziomu, gdy zmniejszyłeś nastawę to powinno być mniejsze napięcie ale ono jest wysokie i nie rozładuje się samo (w praktyce zrobi to, ale po długim czasie). Trzeba błysnąć choć raz żeby rozładować kondensator i wtedy elektronika naładuje ponownie kondensator do właściwego czyli mniejszego napięcia. Regulacja w górę nie jest problem ponieważ wystarczy podładować kondensator.

Jacek_Z
28-09-2023, 10:38
Zbyszek dobrze tłumaczy.

Dziwne to... Skoro tak ma być, uspokoiłeś mnie. Wszystkie lampy tak mają?
Absolutnie nie wszystkie. Wyższe serie mają wewnętrzne rozładowanie do potrzebnego stopnia bez błysku.


PS wszyscy mówią o mocach, tylko że moc sie wyraża w Watach, W. Natomiast Ws to Watosekunda, to energia. Powinno się mówić o energii błysku, nie o mocy.

Jolania
30-09-2023, 22:19
Dziękuję. Jak to miło mądrych posłuchać/poczytać.