PDA

Zobacz pełną wersję : Problematyczne ,, mydło,,



mariusz75
17-09-2023, 16:28
Witam wszystkich. Przychodzę z problemem,, mydła,, na zdjęciach. Co może być przyczyną, pewnie robię coś nie tak tylko nie mogę ogarnąć co. Zdjęcia robione d500 plus tamron 150,600. Może potraficie pomóc i czy da się uratować takie zdjęcie?

sauron10
17-09-2023, 17:47
nie robisz nic źle ty, tylko obiektyw. Z tego co ja wiem, nic z tym się nie da zrobić na tym etapie oprócz "zwykłego" wyostrzenia np. w PS. Jedyne co możesz z tym robić, to przymykać przysłonę na etapie robienia zdjęcia.

mmluty
17-09-2023, 18:36
Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ nie podałeś podstawowych parametrów przy robieniu zdjęcia. Mam ten sam zestaw body obiektyw i przeżywałem podobne rozterki. Zdjęcie na pewno może być ostrzejsze.
Przyczyn może być kilka:
- zanieczyszczenie sensorów AF
- zła kalibracja
- zbyt długi czas migawki (brak statywu czy nawet monopoda)
- tryb ustawienia AF w aparacie.
Większość moich problemów z ustawieniem ostrości znikła po przejściu na AF-C 3d, czyli ze śledzeniem ostrości na wcześniej wybrany punkt.
Ustawienia to oczywiście sprawa bardzo indywidualna, ale obiektywnie np. przy ogniskowej 600 mm dla DX 1/1000 to raczej powinien być standard.
Należy też brać pod uwagę, że np. przy 600 mm to ten obiektyw demonem ostrości nie będzie. Szczególnie przy maksymalnym otworze.

mariusz75
17-09-2023, 19:25
Nikon d500 600mm f6.3 1/50s iso 1000 -0.7 Exp data 16 09 godzina 18,56

- - - - kolejny post - - - - - -

Wygląda na to że niestety w tych warunkach oświetleniowych nie ma szans na lepsze zdjęcia. Wydaje mi się że do 1/1000 nie ma szans się zbliżyć. Co do sensorów i af tu powinno być raczej dobrze, aparat był na przeglądzie w studio5 Rafał Smoliński.

TOP67
17-09-2023, 20:16
Zdjęcie jest totalnie zmasakrowane obróbką, zapewne wyostrzaniem na siłę. Nie widać poruszenia, co przy tym czasie naświetlania jest sukcesem, chyba że aparat był na solidnym statywie. Trudno też zauważyć BF/FF, bo nic nie jest ostre. Wydaje się, że AF trafił jednak w cel.

mariusz75
17-09-2023, 21:01
To jest czysty jpeg prosto z puszki.

fafniak
17-09-2023, 21:04
A mi się jednak wydaje, że tam jest solidny BF.
Trawa za zwierzakiem jest ostrzejsza, a i liście na drzewie po prawej wydają się być ociupinę bardziej w ostrości.

poste
17-09-2023, 21:07
Wysokie ISO i duży crop to zrobiła się akwarelka. Ludzie chwalą w takich przypadkach Topaz Denoise AI, rzecz jasna obróbka RAW-a da lepsze efekty https://www.topazlabs.com/denoise-ai

TOP67
17-09-2023, 21:10
Zmniejsz wyostrzanie w bory i nie rób w Adobe RGB, jeśli nie obrabiasz osobno RAW.