PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6II i ftz II problem



Daro69
03-08-2023, 20:13
Cześć , po podpięciu obiektywu nikon 500 5,6pf przez ftz II do body Nikon Z6II w menu aparatu nie jest aktywne pole stabilizacji, nie można w menu właczyć i wyłączyć stabilizacji, pole jest szare bez mozliwości ingerencji. Kiedy na obiektywie włączam i wyłączam vr to ją słychać. Czy coś nie tak ? bo nie mam pomysłu.

- - - - kolejny post - - - - - -

W instrukcji użytkowania adaptera jest między innymi taki zapis :W przypadku niektórych obiektywów, funkcja redukcji drgań aparatu może nie działać zgodnie z oczekiwaniami lub może powodować winietowanie albo spadek natężenia oświetlenia peryferyjnego. Czy może być tak,że stabilizacja działa ale nie można jej zmieniać w menu aparatu ?

TOP67
03-08-2023, 20:52
Stabilizacja matrycy nie działa z żadnym obiektywem F, który ma własny system. Wszystko jest tak, jak ma być.

Daro69
03-08-2023, 21:11
Dziękuję bardzo za odpowiedź , podejrzewałem,że pewnie jest ok ale o tym nie pomyślałem.

Mateusz0042
06-08-2023, 12:16
Witam!
Po 18-stu latach czytania forum piszę pierwszy post ;)
Myślę, że stabilizacja matrycy działa z obiektywami "F VR".
Mam Z6II i sprawdzam z N 24-70 VR, 70-200 FL VR i 500 PF VR.
Zwróć uwagę, że w menu aparatu opcja przełączania stabilizacji nie jest aktywna, ale kiedy przełączamy na obiektywie w menu również się zmienia ikonka.
Mam też D780 (ta sama matryca co w Z6II) i na bezlustrze jestem w stanie utrzymać dłuższe czasy niż na lustrzance, więc jednak coś dodaje tej stabilizacji.
Tak czy inaczej chyba wszystko u Ciebie w porządku z zestawem. Po prostu w tej konfiguracji steruje się stabilizacją przełącznikiem na obiektywie, a nie w menu, a aparat sam decyduje jak używa stabilizacji VR+IBIS - tak myślę, ale nie mam porównania z obiektywami pod Z ze stabilizacją.
Pozdrawiam

markB
06-08-2023, 12:51
Stabilizacja w obiektywie F-VR działa, ale matryca nie jest stabilizowana. Cytat z manuala Z9 ( (str. 527): If an F mount lens with a vibration switch is attached via an optional FTZ II/FTZ mount adapter, [Vibration reduction] will be grayed out and unavailable. Use the lens switch for vibration reduction.

Mateusz0042
06-08-2023, 13:07
Tylko nie wiem jak sobie wytłumaczyć, że na Z6II utrzymuje dłuższe czasy niż na D780.
W cytacie z instrukcji nie jest napisane czy IBIS działa czy nie, tylko że opcja w menu jest wyszarzona, co jest prawdą.
MZ matryca też stabilizuje. ;)