Zobacz pełną wersję : [ drony ] Drony - sprzęt i jego używanie
paparapa
30-12-2022, 23:49
EDIT: Wątek został wydzielony z tego, zdjęciowego wątku https://forum.nikoniarze.pl/threads/312476
Nie chcąc śmiecić w wątku z fotografiami z Włoch, chciałem napisać, że od ok. dwóch miesięcy zacząłem doceniać fotografię/video z drona. Planuję z kolegą wyjazd motocyklowy do Skandynawii i przeglądałem materiały na YT za wypraw po skandynawskim TET (https://transeurotrail.org/). I ujęcia Skandynawii z drona są zachwycające, Dopiero one pokazują piękno krainy lasów i jezior. Więc już staję się fanem tego wątku.
Myślę że to fajny pomysł. Świat zdecydowanie lepiej wygląda z wysokości. :)
Zdjęcia z podstawowego aparatu i drona świetnie się uzupełniają.
Również wykorzystuję często drona w miejscach do których nie można dojść.
@paparapa (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=80525) Ty też masz Mavica 2S, to chyba nas nie trzeba przekonywać do tego rodzaju ujęć ;) Oczywiście jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami to postaram się coś podpowiedzieć ze swojego skromnego doświadczenia.
Moje ulubione "tereny łowieckie" ;)
Mam DJI A2S i do dronowania nie trzeba mnie przekonywać.:)
A powiedzcie mi, co realnie można uzyskac fotograficznie z tego dji mini 2 drona?
Z jakimi kłopotami ekspozycyjnymi, kolorystycznymi trzeba sie liczyć ?
paparapa
31-12-2022, 18:39
Piękne ujęcia.
Parafrazując, gdzie diabeł nie może tam drona pośle ;)
Dzięki :)
Właśnie tak. Właściwie wszędzie są miejsca gdzie się samemu nie wejdzie. Czy to góry czy jeziora.
Latawiec często jest bardzo przydatny'
A powiedzcie mi, co realnie można uzyskac fotograficznie z tego dji mini 2 drona?
Z jakimi kłopotami ekspozycyjnymi, kolorystycznymi trzeba sie liczyć ?
Sam oceń fafniak na ile jest to przydatne dla Ciebie. https://www.dpreview.com/sample-galleries/9035981190/dji-mavic-mini-2-sample-gallery/3911551550
Fajne są te Wasze kadry z "latawców" :)
Sam dopiero zaczynam zabawę, więc będę podglądał wątek ;)
Te kadry są inne, jak dla mnie "pełniejsze" bo dają lepszy wgląd w trzeci wymiar.
My wcale nie jesteśmy tak bardzo do "przodu". Będziemy patrzeć na ciebie. :)
Dzięki za nominację. :)
cz4rnuch
01-01-2023, 11:50
...Z jakimi kłopotami... trzeba sie liczyć ?Np. z aligatorami :)
https://youtu.be/zh8_VPVphvY
A tak bardziej poważnie to jaka minimalna półka zapewnia na tyle dużą "idiotoodporność" żeby do czasu załapania o co chodzi nie kupować dronów zgrzewkami? Kiedyś krasztesty były dość powszechne. Jak to wygląda teraz? Chodzi mi o jakieś systemy, zabezpieczenia w tańszych dronach.
Sam oceń fafniak na ile jest to przydatne dla Ciebie. https://www.dpreview.com/sample-galleries/9035981190/dji-mavic-mini-2-sample-gallery/3911551550
Dzięki - popatrzę sobie
- - - - kolejny post - - - - - -
Np. z aligatorami :)
Niezbyt przyjemna przygoda :D
...
A tak bardziej poważnie to jaka minimalna półka zapewnia na tyle dużą "idiotoodporność" żeby do czasu załapania o co chodzi nie kupować dronów zgrzewkami? Kiedyś krasztesty były dość powszechne. Jak to wygląda teraz? Chodzi mi o jakieś systemy, zabezpieczenia w tańszych dronach.
Podobno ptaki też nie lubią dronów, trzeba uważać np. na islandzkich klifach.
DJI ma wbudowaną pewną idiotoodporność, dotyczy to chyba wszystkich obecnych modeli. Trzymając się podstawowych zasad i rozsądku nie jest łatwo stracić drona. Podstawowa funkcja to RTH, czyli automatyczny powrót do miejsca startu, oczywiście trzeba chwilę odczekać przy starcie, żeby złapał sygnał GPS. Są te opcje unikania przeszkód, dron ma odpowiednie czujniki. Lądowanie też jest zautomatyzowanie, nie bęcnie o ziemię. Ogólnie nie wygląda to źle, o ile człowieka nie świerzbią jakieś eksperymenty ;)
Nie interesowałem się za bardzo Mavic 2 mini. Filmy jak sądzę będą niezłe, zdjęcia gorzej bo to matryca 1/2.3" 12 Mpix. Plus że jest naprawdę malutki. Natomiast spory postęp jest w 3 Mini, tam jest matryca 1/1.3", to 60% jednocalowej jak wyczytałem. Zrobili też trick z łączeniem pixeli. Tele że cena na razie nie zachęca do serii 3, choć ostatnio jest trochę lepiej.
https://forum.dji.com/forum.php?mod=redirect&goto=findpost&ptid=264807&pid=2741904
Kolejna rzecz, to zestawy. "Goły" dron jest sporo tańszy, ja taki kupiłem. Do tego zapasowa bateria, torba/pokrowiec chyba lepszy od oryginału, kilka drobiazgów. Wyszło jednak taniej. Podobnie ubezpieczenie przed utraceniem nie jest tanie.
paparapa
01-01-2023, 15:13
Np. z aligatorami :)
Piękne... :)
A tak bardziej poważnie to jaka minimalna półka zapewnia na tyle dużą "idiotoodporność" żeby do czasu załapania o co chodzi nie kupować dronów zgrzewkami? Kiedyś krasztesty były dość powszechne. Jak to wygląda teraz? Chodzi mi o jakieś systemy, zabezpieczenia w tańszych dronach.
To wszystko zależy od cech psychomotorycznych operatora. Jeden ludek lata dronem przeglądając internet i radzi sobie. Inny ma problemy z posadzeniem drona na wyznaczonym miejscu w bezwietrzny dzień.
Jeśli nie masz problemów z ogarnięciem jazdy autem, piszę to bo znam takie osoby z którymi do auta nie wsiądę, to opanowanie drona w podstawowym zakresie w dobrych warunkach pogodowych zajmuje średnio parę godzin lotu.
Sprawa jest o tyle uproszczona, ze dron po puszczeniu drążków sterowych nie spada tylko zawisa w miejscu.
W sumie nie jest to jakoś bardzo skomplikowane, ale operuje się już w trzech wymiarach. I to może sprawić niektórym pewne kłopoty.
Zawsze, ale to zawsze trzeba uważać. To jest bezzałogowy, ale zawsze statek powietrzny. Może się zepsuć i spaść , może przyjść niepodziewane załamanie pogody itp. Oczy dookoła głowy.
Ja mam wyłączony system anty zderzeniowy. Mi przeszkadza w precyzyjnym sterowaniu dronem. Funkcja ta uniemożliwia również bliskie przelatywanie obok przeszkód. Stają się niemożliwe do zrobienia fajne ujęcia zwłaszcza filmowe.
Kolejna rzecz. Można wlecieć dronem pomiędzy przeszkody, np drzewa.... tylko że z dron nie potrafi znaleźć drogi aby stamtąd wylecieć. :)
I chyba główna zasada, która jest nagminnie ignorowana to lot w zasięgu widzenia drona. MZ jej łamanie to powód największej ilości zagubionych i rozwalonych dronów.
Ja robiąc filmy czy zdjęcia w trudnych miejscach chętnie korzystam z pomocy drugiej osoby jako obserwatora. Mogę wtedy skoncentrować się na kadrowaniu i ustawieniach kamery. A trochę ich jest.
Miałem sytuację, gdy moim dronem wleciałem do jaru. Straciłem go z oczu i straciłem orientację. Nie miałem kompletnie pojęcia gdzie jest i jak mam go sprowadzić do siebie. Więc co? Wciskam RTH.... i otrzymuje komunikat że dron nie może przylecieć do punktu startu bo na jego drodze znajduje się przeszkoda. :)
I może nie byłoby stresu, gdyby na wyświetlaczu telefonu było coś widać.... ( słoneczny dzień), i aplikacja nie piszczała że zostało pięć minut lotu. :)
Generalnie trzeba być skoncentrowanym na tym co się robi, i ogólnie dobrze jest zrobić sobie plan "działania".
Ja nie kupiłbym małego drona jak mini 2 lub 3 czy mały Autel. Jedyna ich zaleta to waga i rozmiar. I tu się kończą zalety. Przy silnym wietrze nad morzem czy w górach, nie ma szansy aby go bezpiecznie wypuścić. Nie dość że bardzo wrażliwe na podmuchy wiatru. To jeszcze potrafią nie wrócić pod wiatr.
No i oczywiście mz najsłabsze sensory. Zrobione w technologi quad. Dotyczy mini 3.
Latam A2S który jest w miarę dobrym kompromisem pomiędzy mini 2 i Mavic 3.
Ale czasem przydałoby się jeszcze więcej mocy i stabilności. :)
Dzięki - popatrzę sobie
Niezbyt przyjemna przygoda :D
Proszę bardzo. Tam też są sample z innych dronów.
Niezbyt przyjemne dla aligatora, toż tom biedne zwierze może się zatruć. :)
Nie wiem czego przykładem jest zachowanie tego operatora z filmu.
Niestety ludzie często wlatują dronami innym niemal do mieszkań czy do talerza, :), a potem, upraszczając, jest płacz że latać nie można i są ograniczenia. :(
Podobno ptaki też nie lubią dronów, trzeba uważać np. na islandzkich klifach.
DJI ma wbudowaną pewną idiotoodporność, dotyczy to chyba wszystkich obecnych modeli. Trzymając się podstawowych zasad i rozsądku nie jest łatwo stracić drona. Podstawowa funkcja to RTH, czyli automatyczny powrót do miejsca startu, oczywiście trzeba chwilę odczekać przy starcie, żeby złapał sygnał GPS. Są te opcje unikania przeszkód, dron ma odpowiednie czujniki. Lądowanie też jest zautomatyzowanie, nie bęcnie o ziemię. Ogólnie nie wygląda to źle, o ile człowieka nie świerzbią jakieś eksperymenty ;)
Nie interesowałem się za bardzo Mavic 2 mini. Filmy jak sądzę będą niezłe, zdjęcia gorzej bo to matryca 1/2.3" 12 Mpix. Plus że jest naprawdę malutki. Natomiast spory postęp jest w 3 Mini, tam jest matryca 1/1.3", to 60% jednocalowej jak wyczytałem. Zrobili też trick z łączeniem pixeli. Tele że cena na razie nie zachęca do serii 3, choć ostatnio jest trochę lepiej.
https://forum.dji.com/forum.php?mod=redirect&goto=findpost&ptid=264807&pid=2741904
Kolejna rzecz, to zestawy. "Goły" dron jest sporo tańszy, ja taki kupiłem. Do tego zapasowa bateria, torba/pokrowiec chyba lepszy od oryginału, kilka drobiazgów. Wyszło jednak taniej. Podobnie ubezpieczenie przed utraceniem nie jest tanie.
Tiaaa tylko że ta matryca w mini 3 to quad. I wcale obrazek nie jest dużo lepszy niż w mini2. Seria mini jednak bardziej celuje w "filmowców".
A jeśli chodzi o RTH.... W sieci krążą dowcipy na temat tej funkcji. Rozszyfrowano ja jako "Return To Honkong". :mrgreen:
Zresztą już parę razy miałem z tą funkcja cyrki.....
Ponury pochmurny poranek
4
73447
paparapa
05-01-2023, 22:30
Ładnie :) Widać nawet wyższe wieżowce w tle.
Nie odważyłem się jeszcze na loty po zmroku.
Dla mnie kluczowa była waga, żeby już bardziej plecaka na wyjazdach nie przeciążać. No i bardzo zależało mi na active track.
Ja ze względu na wagę odrzuciłem mini 3 pro. :). Przy wietrznej pogodzie, a często taka miałem w tym sezonie. Nie polatałbym miniaczem.
Ale intryguje mnie siemaiysy jakość zdjęć.
Dane marketingowe podają, że rozdzielczość zdjęć wynos 8064x6048, ale tam jest QUADowy sensor 12mpx.
Czy taką rozdzielczość mają JPGi i DNG ,czy tylko JPGi?
Czy ja wiem, na papierze mini 3 ma podobną albo nawet lepszą odporność na wiatr niż 2S.
siemalysy
05-01-2023, 22:55
Rzeczywiście jak wieje, to to maleństwo staje się mało użyteczne. Jak latałem pod zamkiem w Olsztynie, to zdarzało się, że pojawiał się komunikat o silnym wietrze i musiałem obniżyć pułap lotu.
Włączyłem sprzęt, żeby sprawdzić te zdjęcia 8064x6040. Format 4:3 i rozdzielczość ta jest zarówno dla JPG i DNG. Plik zdjęcia ekranu monitora waży 93,2 MB.
- - - - kolejny post - - - - - -
Czy ja wiem, na papierze mini 3 ma podobną albo nawet lepszą odporność na wiatr niż 2S.
W instrukcji jest napisane, że ma maksymalną odporność na prędkość wiatru 10,7 m/s.
paparapa
05-01-2023, 23:29
Rzeczywiście jak wieje, to to maleństwo staje się mało użyteczne. Jak latałem pod zamkiem w Olsztynie, to zdarzało się, że pojawiał się komunikat o silnym wietrze i musiałem obniżyć pułap lotu.
Włączyłem sprzęt, żeby sprawdzić te zdjęcia 8064x6040. Format 4:3 i rozdzielczość ta jest zarówno dla JPG i DNG. Plik zdjęcia ekranu monitora waży 93,2 MB.
- - - - kolejny post - - - - - -
W instrukcji jest napisane, że ma maksymalną odporność na prędkość wiatru 10,7 m/s.
Odporność na wiatr to dość enigmatyczny parametr. To raczej parametr mówiący o tym, że dron może być stabilny w zawisie przy wietrze do tych 10,7 m/s.
Ale już dłuższy lot pod wiatr grzeje silniki i akumulator. A to mocno redukuje wydajność akumulatora.
Jednak A2S pod wiatr radzi sobie lepiej. Przy wietrze takim że A2S "idzie" jeszcze do przodu, mini już niestety cofa się.
Znajomek stracił mini, który nie dał radę wrócić pod wiatr znad morza. :( Większe drony dały radę....
Mała prośba, możesz zarzucić tu jakiegoś RAWa e swojego maleństwa?
Z chęcią bym się pobawił takim plikiem i zobaczył jak jest różnica w stosunku do zdjęć z A2S.
siemalysy
05-01-2023, 23:45
paparapa jasne. Jak uda mi się zrobić coś ciekawego. Chyba, że mogą być niedopracowane zdjęcia. Chociażby to pod zachodzące słońce, które tu wstawiłem. Mam też jakieś foty z pzred zachodu słońca z zamku w Olsztynie i Bobolicach. Napisz czy takie Ciebie interesują.
paparapa
06-01-2023, 11:45
Chodzi mi jedynie o to, aby nie było to foto w idealnych warunkach, bo chcę zobaczyć ile da się wycisnąć z tej matrycy.
Wybór pozostawiam Tobie.
siemalysy
06-01-2023, 16:29
paparapa w poniższym linku nie znajdziesz żadnego zdjęcia zrobionego w idealnych warunkach. U nas dawno takich nie było ;) Wrzuciłem kilka, z poprzednich dni standardowe, a z dziś zrobione celowo w 48 Mpx.
Klik (https://1drv.ms/u/s!AqK89VMEJDN2klBl0qdKxwyEwwYd?e=CLIBpf)
paparapa
06-01-2023, 21:56
@paparapa (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=80525) w poniższym linku nie znajdziesz żadnego zdjęcia zrobionego w idealnych warunkach. U nas dawno takich nie było ;) Wrzuciłem kilka, z poprzednich dni standardowe, a z dziś zrobione celowo w 48 Mpx.
Klik (https://1drv.ms/u/s!AqK89VMEJDN2klBl0qdKxwyEwwYd?e=CLIBpf)
O super. Bardzo dziękuję. :)
A powiedzcie mi, co realnie można uzyskac fotograficznie z tego dji mini 2 drona?
Z jakimi kłopotami ekspozycyjnymi, kolorystycznymi trzeba sie liczyć ?
z kazda nowa generacja wyciagniesz coraz wiecej. Ja na przyklad latam starym mavic platinum i widze ze mini2 nie mowiac juz o a2s czy mini3 ( mavica 3 w ogole nie wymieniam bo to przepasc) roznica zarowno w obsludze jak i jakosci materialu jest kolosalna. I tak jak przy filmie stary mavic daje rade, to 12mp przy zdjeciach szczegolnie jak laczysz material ze zdjeciami z lustrzanki albo Ztki zostawia duzo do zyczenia.
Jedna uwaga co do mini - przy wiekszym wietrze to malenstwo nie bedize stabilne. I zadne dane teoretyczne twierdzace ze jest inaczej tego nie zmienia :)
- - - - kolejny post - - - - - -
Podobno ptaki też nie lubią dronów
potwierdzam, nie lubia. mialem kilka szybkich ladowan :D
DJI ma wbudowaną pewną idiotoodporność, dotyczy to chyba wszystkich obecnych modeli.
/.../
Podobnie ubezpieczenie przed utraceniem nie jest tanie.
Pierwsze mavici mialy fabrycznie wadliwy kabelek kontroler-smartfon. DJI nigdy sie do tego nei przyznalo ale pare ladnych dronow zakonczylo swa dzialalnosc. NIestety mialem taka przygode (dopiero na forach doczytalem pozniej ze pierwsze co nalezy zrobic to wymienic kabelek :D ). Ale chcialem o funkji RTH - bardzo wazne jest by ustalic wysokosc powrotu. U mnie byla na wysokosci 15m. No i dron po straceniu kontatku lecial do domu na przepisowej wysokosci 15m. Tylko ze operator (czyli ja) nie pomyslal ze palmy rosna troche wyzej szczegolnie na gorkach. Mavic sporkal palme i przesunal sie w bok chcac ominac przeszkode. Niestety nie majac bocznych czujnikow nie wiedzial ze tam jest druga palma i dostal z liscia.
Ubezpieczenie od DJI zadzialalo calkiem sprawnie, odebrali resztki, wyslali kosztorys naprawy i zapyytali czy naprawiamy czy w ramach ubezpieczenia ma byc nowy. Nowym staram sie omijac palmy :)
69152
No więc oblatałem dzisiaj Mavica 3 Classic.
Zakup uważam za bardzo udany. Różnica w jakości zdjęć pomiędzy M2P z sensorem 1 cal a M3C z MFT jest, zwłaszcza poza centrum kadru.
Obiektyw jest nieco szerszy (ekwiwalent 24mm, w M2P 28mm), co jest moim zdaniem zmianą na dobre.
Na pewno wrzucę zdjęcia za czas jakiś :-)
Druga sprawa to rozmiar - oba drony tak samo duże, ale do Mavica 3 nie trzeba akcesoriów typu hub i ładowarka - nowa wersja ładuje się przez USB-C, bez wyjmowania w dronie, czyli mogę go ładować z Macbooka lub zasilaczem do niego.
No i 40+ minut na jednej baterii jest więcej niż wystarczające i pozowała nie zabierać dodatkowych (kupiłem jednę ekstra ale po dniu dzisiejszym wiem że raczej nie będę jej nosił w plecaku, za to w M2P miałem zestaw 3 baterii).
No i nowy RC Controller jest mniejszy niż Smart Controller którego używałem z M2P.
Niby nic, ale naprawdę robi różnicę w transporcie.
PS. Jeszcze jedna sprawa mi się podoba - format 4/3. W M2P z jego formatem 3:2 przy wielu okazjach brakowało mi góry lub dołu a wiadomo w dronie kadru pionowego nie da się zrobić.
paparapa
20-03-2023, 21:33
No to pięknie. Czekam na fotki.
Ja mam mieszane uczucia co do jakości zdjęć. Jakoś nie widzę specjalnej różnicy w zdjęciach w normalnych warunkach oświetleniowych.
AIR2S natomiast odstaje lekko w zdjęciach nocnych i filmie. Ale nie na ca. 1000 euro.
Mi ten format matryc MFT nie leży. Nie potrafię w nim "kadrować". Obrazek jak ze starego "Rubin" z którego muszę odcinać górę i dół.
Jednak AIR2S ma MZ lepszy format matrycy.
Dużą zaletą jest stabilność trójki na wietrze. Nie strach jej wypuścić jak mocno wieje np. na klifie.
To jedyne co mnie przekonuje na tak. :)
m_a_gu poważnie ten dron potrafi latać Ci na standartowym pakiecie 40+ minut?
paparapa
21-03-2023, 12:52
Jak Ci się uda przekroczyć 40 minut lotu, nie zawisu w pomieszczeniu. To proszę o fotkę z aparatury z parametrami lotu.
Byłbyś chyba jednym z nielicznych, którym się to udało.
Bo dron wymusza lądowanie gdy bateria spadnie do ca. 15-20 procent. Tym szybciej im jest chłodniej.
W starszych dronach(starszy soft) można było latać nawet do 10% baterii. Ale z tego powodu wiele dronów się rozbijało, bo wyeksploatowane akumulatory potrafił podczas lotu odciąć zasilanie.
Jak coś takiego stanie sie z mini czy mini 2, to pół biedy. Ale taki scenariusz z trójką a zwłaszcza w wersji cine to już ból... :)
Oczywiście czas lotu w okolicach 35 minut jest bardo dobrym rezultatem. Męczy mnie tylko ten zakłamany marketing w dzisiejszym handlu. :)
Lepiej dalej wyżej od poprzedniego modelu. Nawet gdy jest on w 100% identyczny z poprzednikiem :)
Ja porównywałem wyższe ISO ca. 800. I trójka daje lepszy efekt w płaskim profilu przy filmowaniu....
W zdjęciach jest mniej szumu, ale i detalu.
Faktycznie, zmienna przysłona. O tym zapomniałem chyba wspomnieć. A to bardzo duża zaleta i wygoda.
Pierwsze słyszę o tym wymuszaniu lądowania.. to kwestia ustawień w dronie - ja wiele razy lądowałem z baterią na 8%.
Zobacz też to: https://www.youtube.com/watch?v=kqg5XinR_Dg
Facet ląduje z baterią na 2%. A "hover test" jest bardziej wymagający niż "flight time test", poważnie. Więcej baterii zużywa utrzymywanie pozycji w tym samym miejscu niż lot w danym kierunku.
A co do marketingu: nie uważam aby był zakłamany. Trzeba jakoś obiektywnie i powtarzalnie mierzyć czas lotu drona, więc robi się to w laboratorium bez wiatru, w celu porównania z innymi dronami zmierzonymi w takich samych warunkach.
Wiadomo że w praktyce czas lotu jest krótszy i mocno zależy od warunków takich jak wiatr czy wysokość nad poziomem morza.
Ale jakiś obiektywny laboratoryjny punkt odniesienia musi być tak jak to podają producenci, bo jak inaczej wyznaczyć maksymalny czas lotu porównywalny z innymi modelami, jeżeli nie w kontrolowanych warunkach?
Moim zdaniem to jest dobry punkt odniesienia, reszta zależy od warunków i pilota.
paparapa
21-03-2023, 16:21
Pierwsze słyszę o tym wymuszaniu lądowania.. to kwestia ustawień w dronie - ja wiele razy lądowałem z baterią na 8%.
Jak to pierwszy raz słyszysz o wymuszaniu lądowania? No chyba żartujesz.
Przecież podsyłasz film w którym autor mówi.
"Trzydziesta minuta lotu, dwie minuty do RTH i pięć do przymusowego lądowania."
" Trzydziesta piata minuta , dwie minuty pięćdziesiąt sekund do rozładowania baterii."
Na ekranie aparatury widać, że dron znajduje się już w trybie RTH, bo nie podaje czasu do jego włączenia.
Z racji tego, że na aparaturze jest wyświetlana już tylko liczba do całkowitego rozładowania baterii. I jest wyświetlana na czerwono. Sugeruje to, że dron przeszedł już w tryb automatycznego lądowania. Gdyby dron był gdzieś wysoko, natychmiast zacząłby się obniżać. A gdyby był daleko wylądowałby w przypadkowym miejscu, bo za chwile padła by mu bateria.
Myk polega na tym że dron jest na wysokości metra, dwóch i właściciel wymusza jego unoszenie się w powietrzu.
Tyle do tego testu. Bardzo śmiesznego poniekąd.
I zastanawiam się, czy w ogóle oglądałeś ten film., skoro napisałeś że pierwszy raz słyszysz o wymuszeniu lądowania.
Zobacz też to: https://www.youtube.com/watch?v=kqg5XinR_Dg
Facet ląduje z baterią na 2%. A "hover test" jest bardziej wymagający niż "flight time test", poważnie. Więcej baterii zużywa utrzymywanie pozycji w tym samym miejscu niż lot w danym kierunku.
A co do marketingu: nie uważam aby był zakłamany. Trzeba jakoś obiektywnie i powtarzalnie mierzyć czas lotu drona, więc robi się to w laboratorium bez wiatru, w celu porównania z innymi dronami zmierzonymi w takich samych warunkach.
Wiadomo że w praktyce czas lotu jest krótszy i mocno zależy od warunków takich jak wiatr czy wysokość nad poziomem morza.
Ale jakiś obiektywny laboratoryjny punkt odniesienia musi być tak jak to podają producenci, bo jak inaczej wyznaczyć maksymalny czas lotu porównywalny z innymi modelami, jeżeli nie w kontrolowanych warunkach?
Moim zdaniem to jest dobry punkt odniesienia, reszta zależy od warunków i pilota.
Dalej podtrzymuję to co napisałem dwa posty powyżej.
1. Ten dron może realnie latać około 35 minut.
Lot w danym kierunku, nawet bez dodatkowych manewrów składa się z precyzyjnego utrzymywania pozycji i dodatkowo z przemieszczania w przestrzeni. A to wymusza większe zużycie energii, niż zawis przy nodze właściciela na dwóch metrach wysokości w bezwietrzny dzień.
Najprościej zrób test. Najpierw powieś go w powietrzu jak autor filmu. Na plaży przy nodze. A potem pojedź na klif albo w góry. wyślij go na przepisowe 100m w górę. I zobacz który lot był dłuższy.
Nie czepiam się standaryzacji parametrów. Bo w np. auta testuje się na hamowni, aby mieć, jak piszesz punkt odniesienia. Tylko i tak parametry z hamowni są weryfikowane parametrami z jazd testowych.
A DJI tak nie robi.
Masz na myśli tylko marketing DJI, jak wykazałem powyżej naciąganego do granic "nie... możliwości". Czy odnosisz się do marketingu ogólnie?
Jak to pierwszy raz słyszysz o wymuszaniu lądowania? No chyba żartujesz.
Przecież podsyłasz film w którym autor mówi.
"Trzydziesta minuta lotu, dwie minuty do RTH i pięć do przymusowego lądowania."
" Trzydziesta piata minuta , dwie minuty pięćdziesiąt sekund do rozładowania baterii."
Na ekranie aparatury widać, że dron znajduje się już w trybie RTH, bo nie podaje czasu do jego włączenia.
Z racji tego, że na aparaturze jest wyświetlana już tylko liczba do całkowitego rozładowania baterii. I jest wyświetlana na czerwono. Sugeruje to, że dron przeszedł już w tryb automatycznego lądowania. Gdyby dron był gdzieś wysoko, natychmiast zacząłby się obniżać. A gdyby był daleko wylądowałby w przypadkowym miejscu, bo za chwile padła by mu bateria.
Myk polega na tym że dron jest na wysokości metra, dwóch i właściciel wymusza jego unoszenie się w powietrzu.
Tyle do tego testu. Bardzo śmiesznego poniekąd.
I zastanawiam się, czy w ogóle oglądałeś ten film., skoro napisałeś że pierwszy raz słyszysz o wymuszeniu lądowania.
Dalej podtrzymuję to co napisałem dwa posty powyżej.
1. Ten dron może realnie latać około 35 minut.
Lot w danym kierunku, nawet bez dodatkowych manewrów składa się z precyzyjnego utrzymywania pozycji i dodatkowo z przemieszczania w przestrzeni. A to wymusza większe zużycie energii, niż zawis przy nodze właściciela na dwóch metrach wysokości w bezwietrzny dzień.
Najprościej zrób test. Najpierw powieś go w powietrzu jak autor filmu. Na plaży przy nodze. A potem pojedź na klif albo w góry. wyślij go na przepisowe 100m w górę. I zobacz który lot był dłuższy.
Nie czepiam się standaryzacji parametrów. Bo w np. auta testuje się na hamowni, aby mieć, jak piszesz punkt odniesienia. Tylko i tak parametry z hamowni są weryfikowane parametrami z jazd testowych.
A DJI tak nie robi.
Masz na myśli tylko marketing DJI, jak wykazałem powyżej naciąganego do granic "nie... możliwości". Czy odnosisz się do marketingu ogólnie?
Wierz mi, film oglądałem :-)
Ale to "przymusowe" lądowanie można wyłączyć. Ono nie jest wymuszone. Zwyczajnie można je anulować. Automatycznie ono się tylko inicjuje i pilot ma opcję przejęcia kontroli.
Tak samo jak automatyczne RTH, owszem, ono się włączy samo, ael pilot może je anulować, co też wielokrotnie czyniłem.
Nie latałem nigdy Twoim dronem, więc może u Ciebie inaczej, ale tak czy owak zwyczajnie nie masz racji w tym przypadku, i zbyt uogólniasz - bo ja na moich dwóch dronach mam i miałem opcję przerwania zarówno RTH, jak i lądowania.
Tak samo z maksymalnym czasem lotu - zwyczajnie nie masz racji, piszę to jako inżynier - zaproponuj proszę jak inaczej obiektywnie i powtarzalnie testować ten parametr?
Maksymalny to maksymalny - w idealnych warunkach testowych.
On nie jest wzięty z niczego, DJI podaje oficjalnie na stronie internetowej środowisko testowe: Measured with Mavic 3 flying at a constant speed of 32.4 kph in a windless environment at sea level until the battery reached 0%.
Gdzie tu widzisz jakiś nieuczciwy marketing? Bo ja widzę co najwyżej brak zrozumienia prostej zależności, że "maksymalny możliwy czas lotu" to nie "przeciętny możliwy czas lotu". Bo ten drugi zależy i od pilota, i od warunków, i od wysokości nad poziomem morza.
Jedno jest pewne, że jest do dobry punkt odniesienia, no i że z pewnością nie da się polecieć dronem dłużej niż DJI podaje. Można co najwyżej krócej.
No a największa gafa to Twoje niezrozumienie hover time vs flight time.
Każdy pilot Ci to wytłumaczy, to prosta fizyka.
https://en.wikipedia.org/wiki/Translational_lift
https://mavicpilots.com/threads/hover-time-aloft-vs-flying-time-aloft-why-is-hover-time-shorter.131579/
Ze strony MavicPilots
"
Hover time aloft vs. flying time aloft. Why is hover time shorter?
The very short answer is translational lift. An important aerodynamic principle and entire books have been written about it. In a nutshell, when an airfoil is in forward flight it provides a slightly additional amount of lift thereby increasing efficiency. Hence slightly improved battery life in forward flight relative to a hover."
Albo bardziej szczegółowo: nieruchomy dron w zwisie generuje turbulencje powietrza pod sobą z którymi muszą zmagać się jego śmigła. Przy locie z prędkością około 16-24 węzłów przechodzi się w lot ETL, czyli zostawia te turbulencje za sobą, i śmigła pracują już na "czystym" powietrzu.
Jeżeli chcesz dalej z tym dyskutować, to ja wysiadam :-)
paparapa
22-03-2023, 10:24
Nigdzie nie napisałem, że RTH czy lądowania przymusowego nie można przerwać. Wręcz napisałem że operator wymusza unoszenie się drona w powietrzu. I można wyłączyć te funkcje. , tylko że można ponieść tego konsekwencje.
Z powodu wymuszania unoszenia się drona w powietrzu "test" jest sfałszowany i niewiarygodny. Dlaczego? Bo jest przeprowadzony wbrew założeniom projektowych DJI, które zaprogramowało urządzenie tak, aby lądowało po osiągnięciu przez akumulator określonego stopnia rozładowania Panie inżynierze. Gdybyś tak robił mając drona na pakietach standardowych np. 4s a nie "inteligentnych", straciłbyś już akumulator , a może i drona.
Nie lubię wymieniać poglądów z kimś kto, przyłapany na nieścisłości swojej wypowiedzi, udaje ze czegoś nie napisał lub powiedział.
Wyraźnie napisałeś, że nie ma czegoś takiego jak przymusowe lądowanie zainicjowane przez drona. Cytuję "Pierwsze słyszę o tym wymuszaniu lądowania".
Jak wykazałem, że nie jest to prawdą. Jest o tym napisane nawet w instrukcji Twojego drona. To manipulujesz i się wykręcasz, pisząc że to przecież można przerwać czy wyłączyć.... No jaja Panie :)
Ja popełniłem jak to napisałeś gafę. OK . A jak nazwiesz swoje zachowanie? :) Granie w co?
Wykazałeś, że nie znasz znaczenia zasad i kolejności wyświetlania parametrów lotu na aparaturze.
Wierz mi, film oglądałem :-)
I cóż z tego wynika?
Też uważam ze temat jest wyczerpany.
Słuchajcie. Pytanie z gatunku "co lepiej" ;)
W grę wchodzi tylko mini 2 lub mini 3 lub 3 pro (niechętnie, bo za dużo kasy) (seria mini ze względu na rozmiar, ja juz mam dość noszenia)
Teraz tak:
mini 2 ma słabszą matrycę i obiektywy oraz gorzej radzi sobie z wiatrem zdjęcia 12mpx
mini 3 lepsza matryca, lepsze szkła i dostał update, że robi RAWy 48mpix (pewnie oszukane, ale zawsze ociupinę więcej detalu niż z 12
mini 3 pro-to głównie lepsze wideo
Czy jest coś, o czym nie wiem ?
paparapa
23-04-2023, 18:11
Słuchajcie. Pytanie z gatunku "co lepiej" ;)
W grę wchodzi tylko mini 2 lub mini 3 lub 3 pro (niechętnie, bo za dużo kasy) (seria mini ze względu na rozmiar, ja juz mam dość noszenia)
Teraz tak:
mini 2 ma słabszą matrycę i obiektywy oraz gorzej radzi sobie z wiatrem zdjęcia 12mpx
mini 3 lepsza matryca, lepsze szkła i dostał update, że robi RAWy 48mpix (pewnie oszukane, ale zawsze ociupinę więcej detalu niż z 12
mini 3 pro-to głównie lepsze wideo
Czy jest coś, o czym nie wiem ?
fafniak Najlepsza rada nie dawać dobrych rad. :)
Powinieneś podjąć decyzję po samodzielnym "zapoznaniem" się z RAWami z tych latadeł.
A nie po czyjejś subiektywnej opinii. Bo wiesz, ja lubię rude.... Ale diabli wiedzą jakie Ty masz preferencje. :)
Sample z tych dronów są w sieci. Pościągaj sobie i pomęcz je według swoich preferencji. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi.
Tak na marginesie, w tych wszystkich dronach są 12 mpxowe matryce. Tylko że w nowszych modelach matryca moze pracować w trybie Quad.
Czyli 48mpx z 12 mpxowej matrycy. Ten tryb jest mocno wspierany przez AI i czasem bywa kłopotliwy w edycji.
Ja osobiście nie widzę w tych "gęstych" RAWach więcej detalu, i nie uważam żeby to była lepsza matryca. Ja wiolę obrabiać te zwykłe "dwunastki".
Mini 3 ma natomiast taka zaletę, że gimbal umożliwia robienie zdjęć w poziomie i w pionie, czego nie ma mini 2.
Aleeeee.... w razie "centralnej" kolizji, na 90 % gimbal i kamera do wymiany. :)
Całą reszta jest podobna. Takie małe fajne latadełka, do latania przy nodze "pana" w dobrą pogodę. :)
Czyli jednak czegoś nie wiedziałem, dzięki !!!
- - - - kolejny post - - - - - -
szukam RAWów, ale znajduję tylko z mini 3 pro
Co jest tam ciężkiego do obrabiania ?
paparapa
23-04-2023, 23:05
Czyli jednak czegoś nie wiedziałem, dzięki !!!
- - - - kolejny post - - - - - -
szukam RAWów, ale znajduję tylko z mini 3 pro
Co jest tam ciężkiego do obrabiania ?
fafniak np. na dpreview są sample z wszystkich dronów DJI. Np. tu z mini 2, https://www.dpreview.com/sample-galleries/9035981190/dji-mavic-mini-2-sample-gallery/2417618818.
Z LR raczej problemów nie miałem, ale w ON1 RAW działo się coś dziwnego. Nie można było ich ani dobrze odszumić , ani wyostrzyć. Mam na myśli te 48mpx.
A C1 z kolei nie ma profili.
Wszystko oczywiście może się zmienić po aktualizacjach.
Co do wielkości, poręczności, itp. tak wyglądał mój plecak po powrocie z Islandii. Dron to Mavic 2S. Plecak jest średniej wielkości, zabrałem jako mały bagaż podręczny w Wizz. Gumki do spinania drona dokupiłem za kilkadziesiąt PLN-ów dedykowane do tego modelu, bardzo pomocna rzecz, nie plączą się śmigła.
71471
Ps. Na co dzień dron podróżuje w takiej torbie, jest super (była sporo tańsza)
https://dji-ars.pl/torba-pgytech-dji-mavic-air-2.html
Słuchajcie. Pytanie z gatunku "co lepiej" ;)
W grę wchodzi tylko mini 2 lub mini 3 lub 3 pro (niechętnie, bo za dużo kasy) (seria mini ze względu na rozmiar, ja juz mam dość noszenia)
Teraz tak:
mini 2 ma słabszą matrycę i obiektywy oraz gorzej radzi sobie z wiatrem zdjęcia 12mpx
mini 3 lepsza matryca, lepsze szkła i dostał update, że robi RAWy 48mpix (pewnie oszukane, ale zawsze ociupinę więcej detalu niż z 12
mini 3 pro-to głównie lepsze wideo
Czy jest coś, o czym nie wiem ?
Ja bym wziął najtańszy z nich. Jak poużywasz z rok to albo:
- będziesz widział co potrzebujesz i kupisz Ci pasujący,
- albo zrozumiesz, że to chwilowa zajawka i szkoda kasy na to
Szukam realnego porównania pomiędzy mini 2 ,3 i 2 SE jeśli chodzi o foto i słabo z tym jest
cybulski
08-05-2023, 04:14
Mavic 3 pro, 3 kamery, https://www.dji.com/pl/mavic-3-pro
https://www.dji.com/pl/mavic-3-pro/video
cybulski
08-05-2023, 05:56
Słuchajcie. Pytanie z gatunku "co lepiej" ;)
W grę wchodzi tylko mini 2 lub mini 3 lub 3 pro (niechętnie, bo za dużo kasy) (seria mini ze względu na rozmiar, ja juz mam dość noszenia)
Teraz tak:
mini 2 ma słabszą matrycę i obiektywy oraz gorzej radzi sobie z wiatrem zdjęcia 12mpx
mini 3 lepsza matryca, lepsze szkła i dostał update, że robi RAWy 48mpix (pewnie oszukane, ale zawsze ociupinę więcej detalu niż z 12
mini 3 pro-to głównie lepsze wideo
Czy jest coś, o czym nie wiem ?
@fafniak (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=9901) dla filmowca dji mavic 3 pro lub wersja cine (https://store.dji.com/pl/product/dji-mavic-3-pro?vid=137781). Kupisz coś tańszego a i tak z czasem pewnie będziesz chciał mieć ten model więc może lepiej od razu.
Jedna z matryc to 4/3 z optyką haselblad.
Mavic 3 pro, 3 kamery, https://www.dji.com/pl/mavic-3-pro
https://www.dji.com/pl/mavic-3-pro/video
cybulski
08-05-2023, 07:56
tak... jasne
Hehe :) zobaczymy co czas przyniesie a 3 pro będzie kusić cały czas 8)
Nieważne który kupisz, weź go na plener, jeśli już będziesz miał.
Odkurzę trochę wątek. Zastanawiam się nad zakupem drona do fotografowania. Rozważam dwa modele - mini 4 pro i air 3. Który Panowie by polecili?
siemalysy
24-03-2024, 16:13
Siema
Do fotografowania, to wybrałbym raczej air 3. Jest cięższy, a to wpływa na pewno na większą stabilność. Lepiej będzie sobie radził z wiatrem. W fotografii, przy dłuższym czasie naświetlania może być to atutem.
patronat
24-03-2024, 16:45
4pro sprawdzony przy 40 km/h wiatru i to jest raczej wartość graniczna. Bateria leciała w oczach, ale obraz stabilny o dziwo. Zresztą jego prędkość max to 50 km/h. Da się ściągnąć ograniczenie wysokości, jakby co.
Odkurzę trochę wątek. Zastanawiam się nad zakupem drona do fotografowania. Rozważam dwa modele - mini 4 pro i air 3. Który Panowie by polecili?
Nie zastanawiałeś się nad dronem z większą matrycą? Te, które wymieniłeś mają 1/1.3 cala, Mavic 3 Classic ma CMOS 4/3, Air 2S ma 1 cal. W fotografii to robi prawdziwą różnicę.
paparapa
25-03-2024, 10:42
Nie udało mi się wczoraj zamieścić odpowiedzi. :( kondycja forum rozczarowuje.
Kolejna próba...
Poste dobrze radzi. Zapomnij o mini, bo zdjęcia takie sobie i nie polecisz jak będzie wiało. No chyba że masz mocne nerwy.
Air3 ma quadową matrycę 12/48 mpx taką prosto z fona. I niestety w obróbce to widać, to słychać i czuć. :)
W porównaniu z moim dronem nie jest lepiej. A nawet wydaje się, że jest gorzej.
I mnie nie przekonał lepszością zdjęć.
Oczywiście sam wiesz lepiej, czy chcesz więcej foto, czy więcej zabawy.
Ale do zabawy to są inne drony. :)
Mavic 3 jest super. Tylko ta cena, waga i rozmiar już nie koniecznie.
I w wersji pro jest camera mft ale tylko 24mm, pozostałe to jakieś pchełki. :)
Gdybym kupował to chyba wersję clasic.
Gdy jadę w góry, to mam dylemat co zabrać do plecaka. A mam w miarę małego Air 2s.
I matryca w nim mz jest jedną z najlepszych w dronach .
Oczywiście po tych większych z Mavica 3.
Dronów innych firm nie ma co rozpatrywać.
A jak to jest z tymi uprawnieniami i pozwoleniami. Chyba powyżej 250g trzeba mieć jakieś papiery. Ktoś to przerabiał?
Przerabiał chyba każdy, kto ma u nas drona
https://drony.ulc.gov.pl/
paparapa
28-03-2024, 21:42
Przerabiał chyba każdy, kto ma u nas drona
https://drony.ulc.gov.pl/
Kluczowe jest tu " każdy " .
Dość śmiała wizja. :)
Sądzę, że mimo wszystko większość to przerabiała, pytanie jakie kto wyciągnął wnioski i jakie podjął decyzje ;) Fakt, badań nie prowadziłem, stąd "chyba".
paparapa
29-03-2024, 10:14
Zgodzę się co większości.
Po tym co robią niektórzy piloci, widać że nie maja uprawnień.....
Albo świadomie ich nie stosują.
To jest ogólniejszy problem kultury prawnej i mentalności naszych obywateli.
siemalysy
30-03-2024, 22:34
Szkoda, że Drone Radar został wyłączony. Łatwo się zgłaszało tam loty. Dobrze, że pojawiło się coś w zastępstwie. Pewnie znacie aplikację internetową Check-In. Oczywiście trzeba być zarejestrowanym, posiadać nr pilota i operatora.
Jeżeli ktoś nie korzystał, to linki poniżej;
Check-In (https://checkin.pansa.pl)
Instrukcja zgłaszania lotów (https://www.pansa.pl/checkin/)
Taki temat - praktycznie za każdym razem jak podłączę telefon do kontrolera (Samsung S22 - DJI Mavic) to ekran wyświetla mi do góry nogami :) No pierdziulca można dostać... Obracanie, trzepanie ;) zestawem niewiele daje. Czasem sam jakoś załapie i ustawi właściwie ale parę razy miałem tak, że ni cholery nie szło.
Da się to jakoś wymusić w telefonie, aplikacji? Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje a strasznie mnie to denerwuje. Sam telefon jak się nim kręci to jest ok, ekran obraca się jak należy.
Podbiję swoje pytanie sprzed paru miesięcy :) Naprawdę, nie macie problemu z orientacją ekranu przy połączeniu z DJI?
U mnie tragedia :( Ekran mam jak pisałem za każdym razem do góry nogami. Ostatnio (ten weekend) wziąłem sprzęt na 4 loty i to samo! Co gorsze nic nie pomaga. Nie obraca się wcale cokolwiek bym robił. Włączam wygaszacz, odpalam na nowo, obracam telefonem i bez rezultatu :/ W telefonie mam aktywne "samo obracanie".
Z tych 4 lotów, 1 raz mi samo się obróciło. Delikatnie mówiąc psuje to całą zabawę.
Nie mam problemu, bo mam kontroler z ekranem i nie muszę podłączać telefonu. Dla mnie używanie telefonu z kontrolerem to nieporozumienie i opcja nie do przyjęcia.
Ciekawe, nie wiedziałem nawet, że takie są. Niemniej nie ma co gadać, nawet jak to obsługuje takiego "starocia" jak mój dron to nie wydam tyle na 1-2 włączenia na rok.
Bardziej interesuje mnie czy ktoś też tam miał i może są jakieś bezkosztowe rozwiązania tego :) Nie wiem, jakoś wymusić obrót ekranem przez kliknięciem na opcje w telefonie, programie DJI, czy coś...
Na ten moment jedyne co mi przychodzi do głowy to podłaczyć telefon - kontroler dłuższym kablem i go po prostu odwrotnie wkładać skoro nie reaguje.. ale to druciarskie rozwiązanie. Znając moje szczęście pewnie wtedy będzie się samo za chwilę odwracać we właściwą stronę.
Blokowałeś obrót telefonu? DJI wymusza ekran w poziomie, jak zablokujesz ekran nie powinien się kręcić. W każdym razie to musi być kwestia telefonu.
W sumie jest jakiś pomysł. Na ten moment blokady nie miałem - mam ustawione, że telefon sam reaguje na obrót urządzenia i kręci ekranem. Może i robi to jakiś konflikt, że owszem obraca ekran ale nie w tą stronę.
Nie pamiętam niestety jak miałem na poprzednim telefonie (też Samsunga) ale wtedy chyba wszystko działało ok.
Tak więc wczoraj wjechał Mavic 3 Classic z kontrolerem DJI RC i w oryginalnym pudełku, gdzie dodatkowo jest ładowarka, wszystko jest fajnie ułożone. Pudełko jest dość małe i mniejsze już raczej być nie może. Widać, że ktoś tam przy projektowaniu użył mózgu.
Szukając w necie jakiegoś pudełka/case/futerału do przechowywania i przenoszenia sprzętu zauważyłem, że rozmiary są o wiele większe. Sam dron i kontroler nie są w nich rozmieszczone w optymalny sposób.
Czy jest jakaś firma, która zajmuje się takimi produktami, ale w maksymalnie małym rozmiarze? Chodzi mi o to, żeby to sobie w szafie leżało, a w razie potrzeby mógłbym wsadzić to pudełko do dużego plecaka fotograficznego razem ze sprzętem foto?
Popatrz na akcesoria Pgytech, ewentualnie na oficjalną stronę DJI, przynajmniej w PL mają też ciekawe akcesoria firm trzecich.
Właśnie wczoraj patrzyłem też na Pgytech i to chyba najmniejsze co widziałem, ale wciąż dalekie od ideału. Ciężko znaleźć futerał tylko na drona i kontroler, bo najczęściej jest tam jeszcze miejsce na ładowarki i dodatkowe baterie i robi się z tego coś dużego.
Na Amazonie widziałem kiedyś różne futerały na samego drona, może coś dopasujesz.
Ps. Swojego Mavica 2s kupiłem celowo bez żadnego zestawu, pudełka, itp., dokupiłem zapasową baterię i właśnie futerał Pgytech. Dla mnie zestaw jest idealnie kompaktowy.
Wind Mill
30-01-2025, 19:45
Cytat z innego wątku:
...Myślę, że powinien współpracować dobrze. Może nawet lepiej niż starsze modele. Tak mi się wydaję. Oczywiście jeżeli dobrze myślę, że masz na myśli łączenie telefonu z kontrolerem drona i jakość działania aplikacji na nowszym sprzęcie. Ja do latania dronem telefonu używam tylko do zgłaszania lotów i ich kończenia. ...
Tak z ciekawości - należy zgłaszać wszystkie loty, czy tylko w jakichś strefach?
Wind Mill
30-01-2025, 20:10
Dzięki. .
https://dronemap.pansa.pl/
Tu możesz sprawdzić wymagania w interesującym obszarze, kliknij pytajnik i miejsce, które chcesz sprawdzić. Reszta informacji na stronie pansa.
Filmy z drona, lub ogólnie filmowanie to coś o czym nie mam zielonego pojęcia. Czy jest jakaś strona wyjaśniająca wszystkie aspekty filmowania dla początkującego, coś takiego jak kiedyś foto.jasiu.pl dla amatorów fotografii?
siemalysy
01-06-2025, 12:58
esperal
Nie znam strony "jasia". Trochę bawię się dronem, jednak robię tylko ujęcie uzupełniające do większości ujęć robionych GoPro. Na początku oglądałem sporo materiałów na kanale YT Rafal Galinski (https://www.youtube.com/@RafalGalinski_drony). Myślę, że coś znajdziesz dla siebie. Jest jeszcze jeden człowiek na YT, czyli Krzysiek Piekło (https://www.youtube.com/@krzysiekpieklo), który ma kanał o dronach, też o FPV.
Dziękuję siemalysy
Galińskiego znam, ale sprawdziłem tego Krzyśka i widzę, że też ma spoko materiały a nawet konkretny poradnik dla świeżynek do Davinci. Jakim programem ogarniasz swoje filmy?
siemalysy
02-06-2025, 06:45
Nie ma sprawy esperal
Filmy ogarniam w Da Vinci.
To super, widzę że to Davinci mocno polecane. Masz tą wersję darmową czy płatną?
siemalysy
02-06-2025, 17:11
DaVinci mi podeszło. I dobrze, bo było za free ;) Do Adobe Premiere nawet poważnie nie podchodziłem.
Zacząłem od wersji darmowej. Ona na bardzo dużo pozwala. Dopiero jak przesiadłem się z laptopa na mocniejszy Desktop, to zainwestowałem w wersję Studio. Nie było tak, że czegoś mi w wersji darmowej brakowało. Jedyną rzeczą, która zdecydowała, że przesiadłem się na płatną wersję, to szybszy render. Dzięki temu znacząco skróciła się zabawa w montaż. Obecnie mogę montować na plikach oryginalnych, bez konieczności tworzenia lżejszych proxy, a także render trwa szybko.
Nie żałuję wydanej kasy na Studio.
Ok. Miałem nadzieję, że powiesz - nie bierz płatnego, bo nie ma sensu:wink: Zacznę więc od darmowego jak Ty i zobaczę z czym to się je.
O moim filmowym poziomie może świadczyć to, że googlowałem czym są pliki proxy:-D
siemalysy
02-06-2025, 20:31
Na początek darmowy Tobie w zupełności wystarczy :-) Możliwe, że nie poczujesz potrzeby wydawania kasy na płatną wersję, bo uznasz, że Tobie to niepotrzebne.
Przypomniał mi się jeszcze jeden kanał (https://www.youtube.com/@BartekDziedzictv/videos), na którym znajdziesz poradnik do DaVinci.
Widzę, że tam wiele dobrego jest na kanale, dzięki! Tylko doba trochę krótka, coby to wszystko ogladnąć:wink:
...Zacznę więc od darmowego jak Ty i zobaczę z czym to się je...
Zdecydowanie zacznij od wersji free. Jeśli zdecydujesz o kupnie Studio, to jeszcze się rozejrzyj najpierw do czego pełna wersja Studio jest dodawana.
Bo jest dodawana do kamer, ale nie tylko. Także do urządzeń (https://www.blackmagicdesign.com/pl/products) typu Speed Edytor - warte to przemyślenia.
Antigravity A1 od Insta360
Posiada wbudowaną funkcję nagrywania 360° w rozdzielczości 8K. Może być dostarczany wraz z goglami Vision i kontrolerem Grip ze sterowaniem „point-to-flight”. Waga 249g. Premiera: styczeń 2026 roku
https://www.youtube.com/watch?v=iqHN56MwdKM&ab_channel=Antigravity
89803
89804
89805
89806
89807
A1 już dostępny w przedsprzedaży.
https://www.optyczne.pl/21704-news-Antigravity_A1_oficjalnie.html
Przykładowy zestaw:
https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/drony-i-akcesoria/drony/dron-antigravity-a1-kamera-360-standard-bundle
Jako użytkownik kamery 360 (ale nie dronowej :D) mogę tylko powiedzieć tak - fajne, ale ilość czasu spędzonego na późniejszym reframingu zniechęca :D W sensie możliwości są tak dowolne, że ciężko się na coś zdecydować i można zatonąć w tym. Przykłady na necie są fajne, ale później w normalnym użytkowaniu wybieranie czy chcemy w prawo/lewo/do tylu/do przodu/szeroko/wąsko/kulka/jakiś obrót etc - masakra :D
zgadzam w pełni z przedmówcą. Kamery 360 to super narzędzia do sportu, chociaż tak jak napisał morzon później trzeba mieć pomysł jak z tego obrazu 360 stopni zrobić ciekawy film "w jednym kierunku".
....ale tylko jeśli chcemy zrobić film "w jednym kierunku"... :-)
Oglądając filmy reklamowe powyżej ja tu widzę takie zarąbiste zastosowania :
Nagrywamy film z przelotu przez jakiś ciekawy region, wszystko jedno czy to las czy jaskinia, czy miasto.... Tak nagrany film dajemy do oglądnięcia (przez gogle) niepełnosprawnym dzieciom, ludziom "przywiązanym" do łóżka. Taki film będzie jak realny przelot.
Nie patrzymy w jednym, kierunku tylko dajemy im możliwość oglądania w 3D. Sami decydują gdzie patrzą. Moim zdaniem fajne...
To co mnie trochę bardziej zastanawia to coś co bym nazwał jako wirtualną wojnę dronów. Piloci siedzą przy biurkach ale pilotują drony przez gogle. Może to wyglądać jak symulator ale w rzeczywistości jest to real.
Połączenie takiej możliwości z jakimiś algorytmami ataków typu "swarn drone attack" ..... łojjjć.
Strach pomyśleć w którym kierunku to pójdzie, ale pewnie można być pewnym że pójdzie....
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.