PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S w praktyce



m_a_g
19-06-2023, 00:30
Dzisiaj kurier dostarczył paczkę z obiektywem.
Pierwsze wrażenia - naprawdę poręczny ten obiektyw, pomimo rozmiarów jego wyważenie (z Z9) powoduje że bez wygodnie używa się z ręki bez statywu.
Co do jakości obrazu czy pracy AF - wypowiem się za kilka dni.

m_a_g
19-06-2023, 18:03
Kilka przykładowych zdjęć (zapis do JPG z ACR, żadnego wyostrzania itp):
73394
73395
73396

A tu linki do plików RAW:
Link 1 (https://gora.email/photo/DSC_5479.NEF)
Link 2 (https://gora.email/photo/DSC_5504.NEF)
Link 3
(https://gora.email/photo/DSC_5512.NEF)

odzio
19-06-2023, 23:09
w imieniu społeczności nikoniarzy: dzięki, m_a_g, za to co robisz dla społeczności tego forum. Chyba w sumie to oficjalnie nigdzie nie padło, a niesamowicie fajne jest to, że Ci się chce wrzucać sample, opisywać porównania sprzętu, użerać z dziwnymi ludźmi. Natomiast co do szkła, pomimo że obiektyw raczej nigdy nie znajdzie się w obrębie moich potrzeb, ani możliwości finansowych (choć po prawdzie powonieniem raczej zmienić kolejność ;) ), to ciekawi mnie dystans, z którego wykonałeś zdjęcie młodocianego siatkarza. 30 metrów? :)

m_a_g
20-06-2023, 00:13
w imieniu społeczności nikoniarzy: dzięki, m_a_g, za to co robisz dla społeczności tego forum. Chyba w sumie to oficjalnie nigdzie nie padło, a niesamowicie fajne jest to, że Ci się chce wrzucać sample, opisywać porównania sprzętu, użerać z dziwnymi ludźmi. Natomiast co do szkła, pomimo że obiektyw raczej nigdy nie znajdzie się w obrębie moich potrzeb, ani możliwości finansowych (choć po prawdzie powonieniem raczej zmienić kolejność ;) ), to ciekawi mnie dystans, z którego wykonałeś zdjęcie młodocianego siatkarza. 30 metrów? :)

Dziękuję bardzo za miłe słowa :-)
Tak, zdjęcie siatkarza z ponad 30 metrów, pewnie nawet 40 mogło być.

I jeszcze taki komentarz, bo wiem że kilka osób miało wątpliwości czy to szkło jest ostre czy nie - zrobiłem nim dzisiaj w lesie kilkaset zdjęć i moim zdaniem ten obiektyw na pełnej dziurze jest naprawdę ostry. Może kontrastu troszeczkę brakuje, ale ostrości nie, nic czego by się nie dało załatwić suwakami w LR / ACR.
Tylko teraz dochodzi jeszcze kwestia odległości i tego jaki wpływ ma atmosfera na jakość zdjęć. 800mm to naprawdę długie szkło. Żeby fotografować drobnicę typu dzięcioł musiałem się przemieścić kilka metrów do tyłu od mojej normalnej kryjówki robionej pod 500mm PF.
Tak czy inaczej, wszystko co robiłem z odległości 10 metrów i mniej jest ostre tak samo jak na 500PF albo i lepiej.
Natomiast z nowym szkłem miałem możliwość fotografowania rybołowa w akcji. Z tym że odległość do ptaka to było 100m i aparat przełączony w tryb DX.
I tutaj już niestety nie było tak fajnie, w sensie że ptak ładnie wypełniał 50% lub więcej kadru, AF trafiał, natomiast atmosfera i prądy powietrza w gorący letni dzień zniszczyły cały detal na zdjęciu.
Z tym że to nie jest wina obiektywu.

m_a_g
20-06-2023, 18:51
Dwa zdjęcia już z lasu.
Oba zdjęcia robione na ISO3200 więc jedyna obróbka to usunięcie szumu Denoise AI 40% w ACR.

Kardynał - odległość 7 metrów
73432

Dzięciur - odległość 10 metrów
73433

lukasz_kk
20-06-2023, 21:17
Bardzo ładne zdjęcia. Obawiam się tylko, że ten wątek to będzie one man show. Chociaż, z drugiej strony, cena tego obiektywu, w porównaniu z 800/5.6 pod F jest bardzo atrakcyjna, więc może i tu na forum znajdą się kolejni właściciele.

m_a_g
20-06-2023, 21:56
Dostałem na PW informację że co najmniej jedna osoba rozważa zakup :-) Co do ceny - no jest wysoka - z drugiej strony jak na supertelefoto to ten obiektyw jest wręcz tani... Cena w PL oscyluje koło poziomu Z9 samej puszki a kilka osób na forum ma, więc może tak samo będzie z tym obiektywem. Z tym że do specjalistyczny sprzęt, nie każdy coś takiego potrzebuje.

m_a_g
22-06-2023, 20:27
Pierwsze testy w trudnych warunkach, to jest wietrzne, pochmurno, z łodzi na fali.
Obiektyw dał radę - byłem w stanie używać go z ręki, stabilizacja sobie poradziła, a AF trafiał gdzie trzeba.
73464

73465

73466

m_a_g
25-06-2023, 18:27
Jeszcze jedno zdjęcie, bo zostałem poproszony o coś z niższym ISO w celu oceny ostrości, wiec fotka poniżej robiona na ISO400.

73506

Link do pliku NEF tutaj: (https://www.gora.email/photo/DSC_8437.NEF)

burton
31-08-2023, 22:42
Jak by ktoś potrzebował, jest stopka Arca Swiss niezależnej firmy dla tego i dwóch innych tele nikona
https://www.optyczne.pl/19167-news-Leofoto_NF-06.html

iczek
18-02-2024, 22:36
Witam,
Pozwole sobie dorzucić do wątku kilka spostrzeżeń.
Mam porównanie tego szkła z zestawem Canon R5 + 600/ 4 II (+ TC 1.4) i jakoś 800PF Nikona jest zdecydowanie wyższa. Nie będę wspominał o poręczności i wadze, bo tutaj jest deklasacja.
Kilka przykładów z ostatnich dni Z8 + 800PF

78942
~
78943
~
78944

iczek
19-02-2024, 16:11
Może pozwolę sobie na kilka słów komentarza, bo parę osób napisało do mnie w kwestii szkła.
To jest obiektyw, który nie wybacza błędów. Należy pamiętać bowiem o pewnych zasadach przy używaniu obiektywów o tak wielkich ogniskowych.
1. Czyli używane czasy, nawet jeśli wierzycie ślepo stabilizacji najlepiej utrzymywać Zgodnie z zasadą 2x ogniskowa :) Brzmi strasznie, bo tutaj musielibyśmy zablokować Minimal Shutter na poziomie 1/1600, a przy tym świetle, to od razu wskakujemy nawet w słoneczny dzień na ISO 800 i wyżej :) No, ale coś za coś.
2. Poruszanie zdjęcia z ręki jest bardzo możliwe i używanie statywu przy zdjęciach jest po prostu potrzebne. Ptaki w locie jest czasem łatwiej fotografować niż te na gałęzi z ręki. Zresztą do lecąćych ptaszorów polecam opcje SPORT stabilizacji. W panningu działa bardzo skutecznie. Lepiej niż NORMAL.
3. Ostrość... tutaj zawsze będzie to kwestia mało obiektywna. Ostrość w takich obiektywach to nie jest jedynie wynikowa zastosowanych soczewek, ale przede wszystkim warunków atmosferycznych. EFekt falującego ciepĻłego powietrza ten obiektyw wyłapuje w mig. Trzeba nauczyć się to kontrolować i omijać. Czasami kosztem utraty zdjęcia. Dodatkowo, ostrość na zadanej odległości też jest różnie odbierana. Minimalny dystans ostrzenia to 5m - i tutaj ostrość będzie zawsze "przepiękna" szczególnie z matrycą 45mln :) Niemniej, ostrzenie na odległość 30-50 metrów zaczyna być zupełnie czym innym. Trudno doszukiwać się ostrego oka, bo mikrokontrasty są już zupełnie inaczej oddane.
4. Poręczność - środek ciężkości tego szkła jest dośc mocno przeniesiony do tyłu i to ułatwia stabilizowanie przy fotografii z ręki, ale nadal.... gdy zapiąłem do niego Z9 to całość było o wiele (!) lepiej wyważona niż jak fotografuje obecnie z Z8. Zdecydowanie waga aparatu w tym wypadku pomaga!

78958