PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor AF-S 400mm f/2.8 G ED VR + Nikon TC-20E III 2x Teleconverter



m_a_g
16-06-2023, 14:44
Wybieram się na wyjazd fotograficzny i potrzebuję obiektyw 800mm.
Niestety, Nikkor Z 800mm nie doszedł na czas.
Mam opcję wypożyczenia telekonwertera do użytku z moim Nikkorem AS-S 400mm f2.8 VR wersja G.
Przyznam że nie lubię telekonwerterów, no ale co robić.
Moje pytanie do Was jest takie: czy na Z9 z jego 45mpx TC-20 ma sens przy tym obiektywie?

PS. Dodam jeszcze że będę fotografował ptaki w locie, z łodzi, więc dobry AF jest niezbędny, a z tego co czytam TC-20 powoduje jego wolniejsze działanie, chociaż z obiektywem f2.8 może nie być tak źle?
Jako alternatywę mam Sony A1 z FE 200-600, chociaż jednak wolałbym te 800mm.

Kojocisko
16-06-2023, 15:26
Polecam: https://forum.nikoniarze.pl/threads/307455-Zdj%C4%99cia-zrobione-obiektywami-z-telekonwerterem-Nikon-AF-S-TC-20E-III


Już w drugim poście: Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III.
Jak pamiętam ten wątek, to jednak wyniki zachęcające. Z Z9 chyba powinno być lepiej pod względem AF.

m_a_g
16-06-2023, 16:23
Kojocisko dziękuję bardzo. Przeczytałem cały temat kilka razy, obejrzałem zdjęcia, i widzę że TC-20 nic mi nie da - na gęstej matrycy w Z9 lepiej (lub na pewno nie gorzej niż z TC) wyjdzie zwyczajnie wykadrować....

Zelber
16-06-2023, 17:17
Bardzo dużo zależy od kombinacji konkretnej sztuki obiektywu i konkretnej sztuki TC, u mnie to gra słabo, a zarówno goła 400 działa idealnie, jak i TC działa dobrze w połączeniu z 70-200, ale kombinacja 400 z TC zaczyna wypadać gorzej niż TC z 70-200.

burton
17-06-2023, 09:41
Bardzo dużo zależy od kombinacji konkretnej sztuki obiektywu i konkretnej sztuki TC, u mnie to gra słabo, a zarówno goła 400 działa idealnie, jak i TC działa dobrze w połączeniu z 70-200, ale kombinacja 400 z TC zaczyna wypadać gorzej niż TC z 70-200.
To ciekawe. Niedawno jeden z forumowych wyjadaczy pisał, że ogólnie TC są bardziej dedykowane pod stałoogniskowe. Z zoomami tak dobrze się nie dogadują. Moje TC-2x też doskonale współpracuje właśnie z 70-200 :) Chętnie bym go kiedyś podpiął pod takie 400mm.

m_a_g
17-06-2023, 13:55
A ja się zastanawiam dlaczego Jacek_Z przeniósł ten wątek do działu "Obiektywy - System Z", przecież mowa tu o szkle i TC z mocowaniem F :-)

Kojocisko
17-06-2023, 16:59
Kojocisko dziękuję bardzo. Przeczytałem cały temat kilka razy, obejrzałem zdjęcia, i widzę że TC-20 nic mi nie da - na gęstej matrycy w Z9 lepiej (lub na pewno nie gorzej niż z TC) wyjdzie zwyczajnie wykadrować....

O! Myślałem (patrząc na zdjęcia z D850), że wniosek raczej będzie "warto spróbować". Ale ja się na tele zupełnie nie znam. Niemniej fajnie, że na forum jest trochę takich wątków jak ten o TC-20. Zresztą ja swój konwerter do Ztki też kupiłem pod wpływem dyskusji na forum.

Jacek_Z
17-06-2023, 23:26
A ja się zastanawiam dlaczego Jacek_Z przeniósł ten wątek do działu "Obiektywy - System Z", przecież mowa tu o szkle i TC z mocowaniem F :-)
Juz tłumacze. Bo o obiektywach rozmawiamy w działach optyka. Mamy tu dwa takie, jeden o obiektywach przypiętych do body F a drugi do body Z.
W dziale o Nikon F rozmawiamy o obiektywach podpinanych do lustrzanek. Przy czym niekoniecznie sa to obiektywy z natywnym mocowaniem Nikon F, ale tez ze wszelkimi innymi. Nawet o Heliosach z m42. Fakt.
W dziale poświęconym optyce pod Nikona Z rozmawiamy analogicznie nie tylko o obiektywach z natywnym mocowaniem Nikon Z, ale też o najróżniejszych kombinacjach szkło - przejściówka, gdy podpinamy zestaw do Nikonów Z. Rozmawiamy o tym jak Nikkory F (i inne szkła z mocowaniem F) sprawują sie na Nikonach Z. Bo AF ma prawo zachować się inaczej. Bo pewne obiektywy (starsze Tamrony czy Sigmy) tracą AF, inne działają identycznie, a inne podobno lepiej niż na lustrzance. Przypomnę, że do Nikonów Z można podpiąć obiektywy Canona, Sony itd. To wszystko piszemy w tym dziale.

Proszę zobaczyć co jest napisane pod nazwą tego forum;
"Obiektywy "natywne" - Nikkory i firm trzecich oraz wszystkie inne podłączone poprzez adaptery. A także same adaptery.