PDA

Zobacz pełną wersję : [ Leica ] Leica Q3



aldam
25-05-2023, 19:41
Leica Q3

CMOS BSI sensor with effective 60.3 MP resolution
Leica Maestro processor (Maestro IV)
Selectable resolution 60, 36 or 18 MP in DNG / JPEG
Leica Summilux 28 f1.7 ASPH. lens
Phase Detection Auto Focus (PDAF)
Electronic viewfinder with 5.76 MP resolution / 0.79x magnification
Sensitivity ISO 100-100,000
3" TFT LCD, 1.8 MP
Flip display
Inductive charging with optional handgrip
8k video
USB-C with charging
HDMI port
New battery with 2200 mAh
Crop 35mm, 50mm, 75mm, 90mm

28mm 9520 x 6336 px 60.3 MP
35mm 7616 x 5072 px 38.6 MP
50mm 5328 x 3552 px 18.9 MP
75mm 3552 x 2368 px 8.4 MP
90mm 2960 x 1968 px 5.8 MP

Improvements in interaction with the Leica PHOTOS app:

Faster connection with Bluetooth
Improved GPS
GPS tracking with app in background
Leica Looks loadable via FOTOS

Video
8K 30 kl./s z 10-bitową głębią koloru i próbkowaniem 4:2:0, lub 4K do 60 kl./s z próbkowaniem 4:2:2 i kompresją All-i.
Płaski profil Log
Tryb wideo zachowuje w całości odrębne ustawienia od trybu foto i również wspiera opcje cropowania.

72511

burton
25-05-2023, 22:16
Warto dodać wersje specjalną (bo nawet kolekcjonerską jej nazwać nie wypada). Jeden egzemplarz „Chris Niedenthal” ;) Uważam, że facet zasłużył na takie czy inne wyróżnienie. Tym bardziej, że większość zdjęć wykonywał przez lata nikonami :)

RMC
25-05-2023, 22:23
Nie powiem ciekawy sprzęt. Uważam jednak, że opłata "za logo" zbyt winduje ceny ich aparatów w kosmos. Za tą kwotę można by kupić co ma dużo więcej możliwości.

aldam
25-05-2023, 23:44
Generalnie producenci sprzętu foto odjechali z cenami.
Odpowiednik Canona będzie zbliżony cenowo. Tzn R5 plus Rf28l, który ma w tym roku trafić do sprzedaży.

Bardziej niż cena to kwestia akceptacji pewnej filozofii fotografowania, jaką ze sobą niesie ten aparat.
Radzenia sobie z ograniczeniami i zarazem otwarcia na możliwości jakie te ograniczenia dają.
Pamietam jak miałem d610/d750 i N28g w połączeniu z N50g. To pierwsze szkło praktycznie nie schodziło z body.
Co ciekawe to był dla mnie czas największej aktywności fotograficznej i najlepszych zdjęć, do których lubię wracać.

RMC
26-05-2023, 08:42
Nie da się zaprzeczyć, taki aparat jest całkiem przyjemny w używaniu. Dobre parametry, świetna jakość zdjęć i przy tym małe wymiary. Tak jak piszesz przełamywanie ograniczeń (wynikających tylko z jednej ogniskowej) też daje sporo frajdy, pobudza kreatywność :)

Niemniej w przypadku Leici dużo płaci się za firmę, historię. To samo można zrobić aparatem który będzie kosztował kilka razy mniej. A wydając podobną kwotę można kupić "potwora" który miażdży parametrami taki kompakt.

No ale absolutnie nie neguję chęci posiadania takiego cuda :) Sam, niedawno wydałem kasę na Leica X1 i potwierdzam, że używa się fajnie a foty wychodzą zacne.

burton
26-05-2023, 10:23
Kusi nawet w tej cenie ;) Za 10 tyś kusiło by jeszcze bardziej :D Jak by nie patrzeć mamy tu "ogniskowe" z f/1.7 od 28 do 90 mm ;)
Piszę to jako były użytkownik M9 z summicronem 35mm. Za obecną cenę Q3 wolałbym kupić Z9.

czupacabra
26-05-2023, 13:57
Kusi nawet w tej cenie ;) Za 10 tyś kusiło by jeszcze bardziej :D Jak by nie patrzeć mamy tu "ogniskowe" z f/1.7 od 28 do 90 mm ;)
Piszę to jako były użytkownik M9 z summicronem 35mm. Za obecną cenę Q3 wolałbym kupić Z9.

Te 90mm to baaardzo mocno na wyrost. 75 też, w zasadzie mamy sensowny aparat z ogniskowymi 28-50 a szkoda gdyby ta 75 była jeszcze użyteczna to dla mnie idealny zestaw na codzień byłby


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

aldam
26-05-2023, 14:52
Widziałem wydruk a3 z q2 crop 75mm i wyglądał bardzo dobrze jakościowo.
W każdym razie 28-35-50 wypada najlepiej patrząc na specyfikacje.

burton
26-05-2023, 15:15
Te 90mm to baaardzo mocno na wyrost. 75 też, w zasadzie mamy sensowny aparat z ogniskowymi 28-50 a szkoda gdyby ta 75 była jeszcze użyteczna to dla mnie idealny zestaw na codzień byłby


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jak pisze Kolega poniżej 75 używalna. Przy obecnej matrycy tym bardziej. Podoba się mi w tego typu konstrukcjach możliwy podgląd poza wybraną ogniskową (nie licząc skrajnej). Np. ustawione masz 50mm ale widzisz co dzieje się poza kadrem. Super sprzęcik ale nie za tą cenę.

Keek
26-05-2023, 16:48
To byłby strzał w dziesiątkę gdyby ten aparat miał wymienne obiektywy. Nie za dużo: 16, 21, 28, 50 i 90 - wystarczyłyby Summicrony.
Tylko kto by wtedy kupował serię M? Chyba najwierniejsi fani marki.
No i po co te 60mpx? I tak obiektyw już na bokach nie wyrabia :D

aldam
26-05-2023, 17:05
Coś na wzór Q z wymiennymi obiektywami pojawia się w oczekiwaniach użytkowników od dość dawna.
Myślę, że Leica nie chce konkurencji wobec M. Czyli chcesz af i wymienną optykę jest SL. Ale to straszny klocek jest chociaż pracuje się fajnie tym body.

Keek
26-05-2023, 17:21
...Ale to straszny klocek jest chociaż pracuje się fajnie tym body...

No to niech będzie już od biedy SL, ale baby. Na przykład takie:

72529

:D

aldam
26-05-2023, 17:22
Super sprzęcik ale nie za tą cenę.
Cena sprawa względna ;)

Bardziej to kwestia tego czy jest się gotowym na fotografowanie właściwie jedną ogniskową.
Odkąd spróbowałem 135mm troche ciężko byłoby mi zrezygnować z takiej ogniskowej.
A przecież taki aparat ma ulatwiac a nie przeszkadzać wiec nie wyobrażam sobie zabierać na wyjazdy Q3 plus całego arsenału canona ;)

burton
26-05-2023, 18:10
Cena sprawa względna ;)

Bardziej to kwestia tego czy jest się gotowym na fotografowanie właściwie jedną ogniskową.
Odkąd spróbowałem 135mm troche ciężko byłoby mi zrezygnować z takiej ogniskowej.
A przecież taki aparat ma ulatwiac a nie przeszkadzać wiec nie wyobrażam sobie zabierać na wyjazdy Q3 plus całego arsenału canona ;)
Jak się kocha ogniskowe powyżej 75mm to M i Q odpadają ;) Wersja przedstawiona przez Keeka bardzo mi odpowiada i biorę w ciemno :D :P

aldam
26-05-2023, 20:40
28mm równie fajna jak 135mm ogniskowa ;)
https://youtu.be/_CM7ogriL3M