PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] A6600 (A6400, A6100) Ustawienia AF (śledzenie oka)



grissley
18-05-2023, 23:05
Podpowiedzcie proszę, jak ustawić AF, żeby łapał się na oko. W trójcy A6100/A6400/A6600 AF jest podobno rewelacyjny i wszyscy testerzy pieją z zachwytu, jak to klei się do oka. Z tego co zrozumiałem, jeżeli punkt ostrości trafi na jakiegoś człowieka (nogę, rękę, twarz), to algorytmy same zakumają o co chodzi i ustawią ostrość na oku. U mnie to jednak nie działa - AF na oku mam tylko wtedy, gdy wceluję punktem w twarz, a i to nie zawsze. Jeśli punkt nie trafia w twarz tylko w korpus człowieka, to ostrość będzie właśnie tam, a nie na twarzy. Czy to ja źle materiały marketingowe zrozumiałem (jeśli tak to ok, ale chcę wiedzieć jak być może, jak powinno itp), czy coś mam źle poustawiane?
Obecne ustawienia są takie:

1. Ciągły AF
2. Priorytet AF-C: Zrównoważony nacisk
3. Obszar ostrości: śledzenie
4. Priorytet twarzy/oczu: włączony
5. Wykrywanie obiektu: człowiek
6. Wybierz p/l oko: Automatycznie
7. Wyś. ramki wokół oczu: włączone
8. Rej. Obszaru AF: włączone
9. Cyrk. obszaru ostrości: cyrkuluje

fafniak
19-05-2023, 07:00
Jest jeszcze opcja, która nazywa się Focus Area limit, zobacz czy tam masz wszystko pozaznaczane.
U mnie działa dość dobrze, ale z natywnymi obiektywami. Z kundlami dużo gorzej.

LeonardZelig
19-05-2023, 07:53
Wykrywanie oka potrzebuje światła, przynajmniej w Nikonie. Jak celujesz w słabo oświetloną osobę to algorytm może rozłożyć ręce.

poste
19-05-2023, 20:53
Próbowałeś z jakimś szerszym obszarem ostrości? Śledzenia uzywam np. do ptaków i działa fajnie, oko człowieka Sony wykrywa na zwykłym af-c.

grissley
19-05-2023, 23:26
fafniak - menu ustawiłem po polsku, ale nie widzę podobnej opcji. Chyba, że Obszar Ostrości - ale tam się wybiera tylko jedną z opcji. W tej chwili mam wybrane "Śledzenie: Elastyczny punktowy L".
Leonard - przy dużej ilości światła mam to samo
poste - z jakim konkretnie? Trochę tego tam jest...
Jeśli ten algorytm tak potrafi, to chciałbym - gdy punkt jest na dowolnym elemencie człowieka, żeby ostrzyło na oko i potem się tego oka trzymało, nawet jak człowiek robi fikołki...

Aha - Obiektyw to sigma 18-50 2.8 C

poste
20-05-2023, 07:34
Szeroki albo strefa. Twarz musi zajmować kawałek kadru, że 100m i 18mm nie rozpozna oka;)

fafniak
20-05-2023, 09:04
https://www.youtube.com/watch?v=dkPQndzOJPA

Ale jak już pisalem wcześniej, z niektórymi kundlami działa duuużo gorzej

- - - - kolejny post - - - - - -

72312

Zmień na angielski, po prostu łatwiej jest dogadać się o jakich opcjach mowa a nie zastanawiać się jaka radosna twórczość została uskuteczniona przy tłumaczeniu